Notenkraker herleefd! Uitgangspunt voor vast te stellen beleid Begrotingstekort van G 468 miljoen Ontwerp-begroting 195 Zitting Staten-Generaal door Koningin Juliana geopend Prinses Beatrix voor eerste maal hij plechtigheid Dulles ontkent plan voor boycot Suez Brata f e Eelde overval in mislukt IferS NOG BIJKOMENDE UITGAVEN Weeroverzicht Prinsjesdag feestelijk als vanouds Negerkinderen niet toegelaten tot school in Clay De troonrede Geruchten over de Willem Ruys DINSDAG 18 SEPTEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3489 Weerbericht i Toegejuicht door duizenden 2 3 V. (Van een onzer redacteuren) EBASEERD op voortzetting van het tot nu toe gevoerde be leid ten aanzien van uitgaven en middelen is hedenmiddag de Tweede Kamer een ontwerp-begroting voor 1957 aange boden, opgesteld door het demissionaire kabinet. De wijze waarop de voorbereiding van deze miljoenennota moest geschieden, heeft tot gevolg gehad, dat vrijwel geheel moest worden afgezien van het weergeven van de algemene lijnen voor het komende jaar, zoals anders gebruikelijk is. Niettemin meent de demissionaire minister van Financiën, dat deze ontwerp-begroting een uitgangspunt kan vormen voor het m overleg met de Staten-Generaal vast te stellen beleid. IN de miljoenennota 1957 wordt het totaal der uitgaven voor de gehele dienst geraamd op 7.368 miljoen. Er is een tekort van 468 miljoen. Dit nadelig saldo steekt tegen dat van de ontwerp begroting der laatste jaren niet ongunstig af, hoewel ook uit deze miljoenennota weinig geneigdheid tot bezuinigingen blijkt. Boven dien zijn nog een aantal bijkomende uitgaven te verwachten, waardoor uiteindelijk op een tekort van 786 miljoen gerekend moet worden, In de miljoenennota van vorig jaar bedroeg het ongedekt begrotingstekort 580 miljoen. Bij bet opstellen van de nieuwe begroting is ervan uitgegaan dat de huidige hoogconjunctuur zal voortduren. Deze verwachting drukt haar stempel op de belastingramingen; ten opzichte van het reeds aanzienlijk verhoogde niveau voor 1956 is een verdere stijging voorzien. De ontwerpbegroting voor het komende jaar, zoals deze in de verschillende ontwerpen van wet is vervat, biedt (in mil joenen guldens) het volgende samenvattende beeld. Hierbij is tevens een vergelijking gemaakt met de vermoedelijke uit komsten der begroting 1956. Gewone Dienst Uitgaven Middelen Saldo Buitengewone Dienst I Uitgaven Middelen Saldo - Lan dbouw-Egalis atiefonds Saldo Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouw-Egali- satiefonds Saldo Buitengewone Dienst II Uitgaven Middelen Saldo Gehele Dienst Uitgaven (inclusief nadelig saldo Landbouw-Egalisatiefonds)- Middelen Saldo -»-■ Vermoedelijke uitkomsten begroting 1956 Ontwerp begroting 1957 5.917 6.322 5.702 6.427 -f 405 725 461 134 212 81 327 131 198 159 120 435 1.134 394 1.295 392 740 903 7.710 6.850 7.368 6.900 860 468 Advertentie AMERIKA en Engeland zullen woensdag op de nieuwe Londense Suezconferentie een onmiddellijke proefvaart van de op te richten organisatie van kanaalgebruikers voorstellen. Dit wordt in Londen vernomen. Engeland wil de proef houden met een volledig konvooi met westerse loodsen, maar Amerika gelooft dat een enkel schip voldoendt is om na te gaan of Nasser dit zal laten passeren. Alle 18 landen die voor de conferentie zijn uitgenodigd, heb ben nu de uitnodiging aanvaard of meedegedeeld dat zij vermoedelijk zullen komen. (Van onze Haagse redacteur) MET historische praal en onder massale publieke belangstelling is vanmiddag om één uur de nieuwe zitting der Staten-Gene raal geopend. Prinsjesdag, voornaamste traditie van Den Haag, kreeg een nog grotere gevoelswaarde omdat het er tot voor enkele dagen naar uitzag, dat het feestelijk vertoon geen doorgang zou vinden in verband met de kabinetscrisis. Bovendien verleende het feit, dat de achttienjarige troonopvolgster Prinses Beatrix voor de eerste maal aan de plechtigheid deelnam bijzondere luister aan de spectaculaire doortocht van de met acht paarden bespannen Gouden Koets. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinses werden door de vele duizenden hartelijk toegejuicht. De politieke hemel moge betrokken zijn, Prinsjesdag was feestelijk als vanouds en verschafte de mensenbaaierd weer onvergetelijke ogenblikken. Zie verder pagina 9 Zie verder pagina 7 Zie verder pagina 7 Groot militair eerbetoon «s'ïSk- 'i' Rotterdam: Wille de Wilhstraat 30 Telef. 115700 4 1) Postbus 1112 Postgiro No 424519 Klachtendienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage; Huygensplem l Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Aam Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand" 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG 0m Weersverwachting geldig tot woensdagavond. KOUDERE NACHT Vannacht en morgenochtend kouder. Morgen over dag droog weer met weinig bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag* Zwakke of matige wind uit oostelijke richtingen. ZON EN MAAN 19 sept.: zon op 6.23, onder 18.43; maan op 33.06. onder 5.42. O o Hoofdredacteur Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT N de journalistiek van „Het Vrije Volk" worden wij in toenemende mate getroffen door een soort dubbele journalistieke ethiek. Als een ander blad, in dit geval het onze, van de socialistische oud-hoog leraar Kranenburg zegt, dat deze in een bepaald politiek artikel meer als partijman dan als geleerde gesproken heeft, terwijl de NRC het omgekeerde betoogde en wij zetten dan boven dat artikel „De geleerde" dan noemt „Het Vrije Volk" dat een schande van „Trouw". Men moet wel bijzonder kittelorig en precieus in zijn ethiek zijn om dat een schande te vinden. Want wij hebben aan de verdiensten van de heer Kranenburg als geleerde hoegenaamd niet getornd. We hebben alleen met argumenten betoogd dat de NRC ten onrechte de geleerde Kranen burg naar voren schoof, waar de par tij-politicus Kranenburg aan het woord was. Goed, we zouden er niet op terugge komen zijn als dit geval niet nodig was om die dubbele journalistieke ethiek ?an „Het Vrije Volk" te demonstreren. WANT In hetzelfde nummer van „Het Vrije Volk" gaat dit blac op een onnavolgbare en onnavolgens- jvaardige wijze te keer tegen prof. De Saay Fortman. Zijn werkzaamheden worden door het blad gekenschetst als „gemodder": „Hij leurt met ministers plaatsen alsof het kaartjes voor een voetbalwedstrijd waren", „Hij liep vast op het gezond verstand". En al dat fraais cumuleerde in de slotzin: „In ieder geval kan de groenteboer van de Informateur vandaag weer komen ho ren, zonder bang te worden dat hem de portefeuille voor Landbouw wordt aangeboden" Prof. De Gaay Fortman heeft er niet om gevraagd informateur - te worden. Hij kwam erin toen de P.v.d.A. tot tweemaal toe en de KVP eenmaal tot het resultaat waren gekomen, dat mannen uit hun gelederen het niet voor elkaar konden krijgen. Prof. De Gaay Fortman heeft ten overvloede nog eens weer geprobeerd om de bre de basis te redden. Maar hij kreeg van de P.v.d.A. een oplossing gedicteerd: Zo moet het pre cies en,anders niet. Daar heeft prof. De Gaay Fortman terecht stichtelijk voor bedankt, ook al meent „Het Vrije Volk" nu dat dit een vastlopen is op het gezond verstand. Wij kennen uit onze staatkundige geschiedenis die nei ging om het „gezond verstand" voor de linkerzijde te monopoliseren. Als we daaraan toekomen is het verstan dig om zo duidelijk mogelijk „neen" te zeggen, als men zichzelf niet voor de wolven wil werpen. En toen is de informateur andere wegen gaan bewandelen. Toen heeft hij, terecht, een oplossing gezocht zon der socialisten. En daarin is hij niet geslaagd, omdat hij geen medewer king van christelijk-historische zijde kon krijgen. „Het Vrije Volk" is, wanneer het uit het aanbieden van ministerzetels aan de heren Staf, Tilanus Jr., Van Mas- trigt en prof. Horrlng afleidt, dat nu ook de groenteboer van de hoogleraar gevaar liep een portefeuille aangebo den te krijgen, tegenover deze heren bepaald niet complimenteus. Maar het hele artikel is tegenover prof. De Gaay Fortman van het al looi van „De Notenkraker" in zijn ergste tijd. Dat is wel bijzonder bevorderlijk voor de brede basis! En nu moet u eens vergelijken, hoe geheel verschillend „Het Vrije Volk" oordeelt over wat jegens prof. Kra nenburg ea over wat jegens prof. De Gaay Fortman geoorloofd Is. DE klap op de vuurpijl is echter dat „Het Vrije Volk" in de han delwijze van prof. De Gaay Fortman «een ernstige aantasting van het ge zag van de regering" ziet. En dat oog wel door een anti-revolutionair! Wij hebben over aantasting van het regeringsgezag een andere opvatting. Die zien wij niet in moeizame pogin gen om een kabinet voor te bereiden, die door anderen telkens tot misluk king worden gedoemd. Aantasting van het regeringsgezag, grondig bederf van het regeringsge- zag is het gedrag van een partij een ninderheidspartij om de rest van bet volk haar wil, en haar wil alleen, °P te leggen. Dat is de enig werkelijke reden, waarom er nu geen kabinet is. MILJOENENNOTA VOORZIET NOG NIET IN BEZUINIGING Voorts bronst dit uitgangspunt mede, dat onder meer voor eventuele werk- verruimende maatregelen een geringere "plaats i* toebedacht, In afwijking van de In het verleden gevolgde gedragslijn is bij de middelenramfe» reeds reke ning gehouden met de gevolgen van te verwachten loonsverhogingen in ver band met de Invoering van de Algemene Ouderdomswet en met een huurver hoging hoewel onder meer omtrent de exacte hoogte der looncompensaties nog geen beslissing is genome». OMSCHRIJVING ONJEPERKTE GARANÏI6 VERIN hazetfabrieken ie zevenbergen De begroting voor 1957 is onder meer gebaseerd op de volgende ver onderstellingen, waarbij aangete kend moet worden, dat tijdens het dienstjaar, waarop deze begroting betrekking heeft, een beleid mogelijk is, dat hiervan in min of meer be langrijke mate zal afwijken: De Algemene Ouderdomswet - treedt op 1 januari 1957 in wer king. In verband hiermede is een liquiditeitsvoorschot van 230 mil joen aan het Ouderdomsfonds op genomen. Hiertegenover vervallen de uitgaven ingevolge de nood- jv voorziening ouden van dagen en afgezien van navloeiende opbreng sten de middelen uit hoofde van de vereveningsheffing. Een huurverhoging in 1957. Ten aanzien van de lonen en sa larissen van het rijkspersoneel en het onderwijzend personeel zal in 1957, in verband met de compen satie voor de algemene ouder- domspremie en een mogelijke huurverhoging zomede als gevolg van de salarisverhoging per 1 sep tember 1956, met een aanmerke lijke verzwaring van lasten reke ning moeten worden gehouden. Uit dezen hoofde is- in het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven e$n bedrag van 200 miljoen opgenomen. Bij de subsidies aan infstellingen -en de sociale uitkeringen wordt geen rekening gehouden met de invloed van de onder punt 3 ge noemde maatregelen. Het defensieplafond zal 1.450 mil joen bedragen. De vrijstelling van omzetbelasting voor suiker en textiel vervalt op 1 januari 1957; voor het overige is ten aanzien van de belastingea uitgegaan van de bestaande ta rieven. DE BILT, dinsdag 10 uur. Door druksJeigingen boven Scandir.avië werd het hogedrukgebied bij Schotland aan zijn Nocrdoostflank versterkt. Later ontwikkelde zich achter de Noorse bergen een afzonderlijk gebied met hoge barometerstanden, ^at zich ta melijk knel in Zuidelijke richting naar Duitsland en Polen verplaatst. Het wolkendek, waarachter de zon maandag vrijwel de gehele dag schuil ging, wordt nu langzaam naar het Westen gedreven en dinsdagmorgen begon de bewolking dan ook in de provincie Groningen te breken. Mor gen komt het weer in ons land geheel onder invloed te staan van het con tinentale hogedrukgebied en zal met een iets in kracht toenemende wind uit Oostelijke richtingen zeer droge lucht uit Duitsland wordTen aange voerd, waarin vrijwel geen bewolking meer voorkomt. De pogingen om negerleerlingen de la gere school te Clay in de Amerikaanse staat Kentucky te laten bezoeken, hebben schipbreuk geleden door een beslissing van de onderwijsraad van Webster Coun ty. waardoor kleurlingen verbannen wor den van voor blanken bestemde scholen. Vier negerkinderen die vergezeld wa ren van hun moeders, zijn gisteren door mevrouw Irene Powell, hoofd van de school, teruggestuurd nadat het school hoofd de tekst van het vrijdag jl. geno men besluit aan hen had voorgelezen, 'n Groep van ongeveer 50 tot 60 men sen, die achter de afzetting van de natio nale garde van Kentucky naar haar woorden had geluisterd, juichte en ap plaudisseerde. ER is geen aanleiding om over de troonrede veel te zeggen. Het feit. lat er nog steeds geen kabinet is ge- /ormd maakte het onmogelijk om de troonrede te doen beantwoorden aan haar eigenlijke doel, namelijk de ont wikkeling van een program voor de toekomst. Zo kan deze troonrede weinig an ders zijn dan een document dat enkele voorname punten aanstipt, die aan de orde zijn. De slechte verhouding met Indone- ;ië, de crisis in het Midden-Oosten, de log -deeds voortdurende tegenstelling tussen de vrije wereld en die achter" het IJzeren Gordijn vormen de hoofd problemen van de internationale poli tiek. Het m werking treden van de inter parlementaire Benelux-raad kan als een stap vooruit worden gekenmerkt. Onze slechte ervaringen inzake een tuchtvaartregeling met Amerika zijn tog steeds een debetpost in onze bui tenlandse politiek. Voor de binnenlandse politiek kan men veilig zeggen, dat de in toene mende mate zich ongunstig ontwikke lende betalingsbalans naast het pro bleem van de woningnood ds grootste zorgen biedt. Dat wordt, naar het zich laat aanzien, om te beginnen ons politieke hoofdprobleem. Want daaraan het hoofd bieden, zal ons tot zekere beperkingen in onze levenswijs moeten nopeD. De Koningin herinnerde' met genoe gen aan de reis van Mar en de Prins naar Suriname en de Antillen. De be windsregeling voor Nieuw-Guinea komt op de helling. Ondanks de" uitwendig vrolijke schijn van Prinsjesdag werd deze over schaduwd door >de onmacht onzer par lementaire democratie om tot een ver antwoord kabinet te komen. Een wezenlijk lichtpunt was de ver schijning van onze achttienjarige Kroonprinses aan de zijde van haar ouders in de Ridderzaal. Twee jonge Amerikanen, die nog maar net onder en boven de lange broek uitsteken, hebben een vliegtocht van ruim een uur gemaakt boven hun woon plaats in een geleendvliegtuigje dat onbewaakt met de contactsleutel in het slot op het vliegveld stond. De techniek van het vliegen leverde hen geen moeilijkheden op: ze hadden die van te voren in een boekje terdege bestudeerd Hier zien we „piloot" Eddie C ates en zijn „tweede piloot" Roy Alkan Brosseati in de cockpit ian het toestel, waarmee zij de „joy-j lying" pleegden. Laten we hopen, dat de ra ketten in Amerika beter b et vaak l icorden generaal-vlieger der Koninklijke Lucht macht en prinses Beatrix droeg een robe van lichtblauwe boubion-satin en een hoed van mouseline soie in dezelfde kleur. De Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. Dulles, u i Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, beeft gisteren ont kend, dat er enig Amerikaans plan bestaat voor het bekostigen van maat regelen die gericht zijn op een boycot van het Suezkanaal. De minister verklaarde tegenover verslaggevers, dat de Verenigde Staten wel bereid zijn, vergrote uitvoer van Amerikaanse olie naar de Westelijke landen door middel van de Export* Import,bank te helpen bekostigen, als de vaart door het Suezkanaal „onuitvoer baar of zeer verminderd" zou zijn. „Wij zijn in onze plannen niet verder gegaan en geloven niet, dat wij dit zullen moeten doen", zei hij. Op een vraag of geen financiële hulp verstrekt zal worden aan andere landen om hen te helpen bij het vervoer van olie om de Kaap de Goede Hoop ant woordde Dulles, dat Eisenhower en hij alleen de financiering van de Ameri kaanse olie-export als mogelijkheid be zien hebben. Dulles deed deze mededeling aan de pers nadat hij enkele uren voor zijn vertrek naar Londen op het Witte Huis overleg had gepleegd met president Eisenhower. De regering van de Ver. Staten heeft inmiddels de medewerking van een aan tal Amerikaanse staten die olie produ ceren, ingeroepen, om, indien dit wegens de Suez-crisis noodzakelijk wordt, de olieproductie van de Ver. Staten belangrijk op te voeren. Volgens United Press publiceerde het te Cairo verschijnende Egyptische dag blad „Al Akhbar", waarvan de hoofd redacteur tevens perschef van president Nasser is, een bericht, dat de „Willem Ruys", varende om de Kaap, aan de westkust van Zuid-Afrika aan de grond gelopen is. De passagiers zouden met helikopters van boord gehaald zijn. Bij de Kon. Rotterdamse Lloyd was hedenmiddag echter nog steeds niets be kend over het aan de grond lopen van de Willem Ruys. Vanmorgen om 5.16 Greenw.t. heeft het Engelse kuststation Portishead nog nor maal contact gehad met het schip, waar bij niets bijzonders werd gemeld. EEN met een stengun gewapende man heeft maandagmiddag omstreeks halfdrie een opzienbarende overval gepleegd op de Coöperatieve Boeren leenbank in Eelde, een tiental kilometers ten zuiden van Groningen. Toen de kassier, de heer A. R. Hartlief, en zijn assistente, mej. Willy Boerma, aan het werk waren, zagen zij ploteseling een roodharige man van middel bare leeftijd, gekleed in een stofjas en met een donkere bril op, voor het loket verschijnen. „Geef hier die geldtas", klonk het kort en bondig. „Dat doe ik nooit", zei 4e kassier kordaat en hij greep de tas met geld die op een bureau lag. „Geef direct die geidtas, anders schiet ik", klonk het opnieuw. Toen de heer Hart lief zag dat de man een groot wapen onder zijn stofjas vandaan haalde, nam hij een sprong en dook met de geldtas weg achter de kluis. Een aarzelende septemberzon scheur de in de morgenuren de wolken. Gunstig voorteken voor het komend parlemen taire jaar?.. Reeds vroeg in de morgen verried de atmosfeer in de residentie, dat grootse dingen op komst waren. Hier en daar werd de laatste hand gelegd aan ver sieringen. Tribunes maandag in haast op gebouwd, werden gecontroleerd en langs de route, welke de koninklijke stoet zou nemen werden de laatste voorbereidin gen getroffen. Velen hadden zich reeds in de vroege uurtjes van een plaatsje verzekerd en naarmate het tijdstip na derde, vormden de duizenden toeschou wers schier ondoordringbare „afzettin gen". Heel het politie-korps van Den Haag was op de been. Met treinen en bussen werden toeschouwers aangevoerd, die de moeite van het zoeken naar een geschikt plekje er best voor over had den om het unieke schouwspel niet te missen. Traditiegetrouw ging de opening van de Staten-Generaal gepaard met groot militair eerbetoon. Voor het paleis Lan ge Voorhout stonden honderd man van het garderegiment jagers opgesteld. Hier bij waren ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht als mede de kapel van de Koninklijke Lucht macht. De erewacht voor de Ridderzaal werd ditmaal weer gevormd door zeventig man van het Korps Mariniers van de Konintdijke Marine met vaandel. Hierbij stond ook opgesteld de Marmierskapel met tamboers en pijpers. Op het Binnenhof werd er ere-afzettmg geleverd door honderd man van het gar deregiment fuseliers prinses Irene, ter wijl langs de route detachementen van infanterie, luchtvaarttroepen, marine, pontonniers enz. de afzetting vormden. Ook de meisjes van de Marva, Milva en Luva ontbraken met op dit historisch „appèl". Militaire muziekkorpsen en de gala- umformen accentueerden het feestelijk cachet van deze traditionele dag. Een batterij veldartillerie, opgesteld op het Malieveld, vuurde minuutschoten af van af het ogenblik dat onze vorstin zich met haar gemaal en dochter naar de Ridderzaal begaf. H. M. de Koningin was gekleed in een zachtgroene robe met een saffierkleurig kanten overkleed en bijpassende hoed met veren in dezelfde kleur. Prins Bern- hatd droeg het ceremonieel tenue van <iS«* A

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1