mmm II Piloot- en burger gedood, vele gewonden Zetelverdeling nu aan de orde Mevrouw Bonman ontmoette haar echtgenoot in Rome „Schmidt is dapper en kalm'" Joyrider overleed naast autowrak De duistere kwestie V; ZWARE VERWOESTING IN EINDHOVEN VAN OPDRACHT AFGEWEKEN Tsjechen vluchtten naar Duitsland met gestolen vliegtuig Weer overzicht bewoners gingen weg, dieven kwamen aan Geen achtergrond KLOK WORDT TERUGGEZET.... Verklaring van Chr. Grafische Bond RUSTIG RELAAS VAN INCIDENTEN ONGELUK BIJ NAARDEN: c SlAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3494 Weerbericht s - j) Zie verder pagina 3 - DE NIEUWE INFORMATEUR, mr Burger, die vrijdagmiddag door H.M. de Koningin werd aangewezen, is er sindsdien in geslaagd met de K.V.P tot een akkoord te komen over het re geringsprogram, met name" over de paragraaf aangaande de bezits vorming. Verwacht wordt dat hij vandaag of morgen voorstellen zal doen, die betrekkirg hebben op de zetelverdeling. Als verbindingsman voor de K.V.P. is in de afgelopen dagen de K.V.P.-demissionaire minister van O.K. en W. mr. Cals, met wie mr. Burger vrijdag tweemaal gesproken heeft, opgetreden. Zaterdag middag had de informateur nog een gesprek met de demissionaire minister van wederopbouw en volkshuisvesting ir. Witte. Ook met deze K.V.P.'er had mr. Burger een programbespreking, die betrek king had op de hurenkwestie. BREDE BASIS Zie verder pagina 3 Zie verder pagina 3 (Van onze correspondent) Op de rijksstraatw2g in Naarden is zaterdagnacht een ongeluk ge beurd, dat aan de 21-jarige Die- pienaar J. S. het leven heeft ge kost. Hij en een vriend, ook een Diemenaar, wilden, na verschil lende café's te hebben bezocht, wel eens de aardigheid van een autoritje hebben, hoewel zij geen van beiden in het bezit waren van een rijbewijs. Eindelijk Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No 424519 I Klachtendienst abonnementen 18 30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage. Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel 115892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand 7.40 per kwartaal Losse nummers l'i cent! Verschijnt dagelijks v Directeur: H. DE RUIG N Weersverwachting", geldig: tot dinsdagavond: TAMELIJK ZONNIG Tamelijk zonnig weer met een overwegend matige wind tussen Oost en Zuidoost. Dezelfde or iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 25 sept.; zon op 6.33, onder 18.34ï maan op 2107. onder 12 42 o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT (Van onze militaire medewerker) 1 N het dezer dagen verschenen rap- JJ port van de parlementaire en quêtecommissie wordt een ruime plaats ingeruimd aan de beantwoording van de vraag waarom in augustus 1945 de commandogrenzen in het Zuidoostazia- tlsche en zuidwestelijke Pacific bevels- gebled zodanig werden gewyzigd, dat geheel Nederlandsch-Indie onder Brits commando kwam te vallen. Het ver rassende van deze wijziging zou mede oorjaak zijn geweest, dat Nederland niet in staat was geweest snel het gezag over te nemen, daar gelaten het feit, dat Engeland deze overneming in hoge mate heeft gedwarsboomd o.a. door de weigering Nederlandse troepen in Indie toe te laten. Verscheidene voorlichters der commissie hebben het daarbij wil len doen voorkomen alsof Engeland met deze commandowisseling eigen duistere bedoelingen heeft willen na streven, terwijl, bijaldien de Amerika nen Nederlandsch-Indië zouden hebben bevrijd, een loyaler houding te ver wachten zou zijn geweest. Wil men een eerlijk oordeel ten aan zien van deze verdenkingen hebben dan zal men kennis moeten dragen van de redenen van deze wijziging van de commandogrenzen, redenen waar- van blijkbaar vele van de voorlichters, slecht op de hoogte zijn geweest, niet tegenstaande zij in vooraanstaande posities bij de geallieerde rfgeringen of staven waren geaccrediteerd. Deze redenen vindt men omstandig uiteen gezet in het standaardwerk over de tweede wereldoorlog, dat enige weken geleden te Londen verschenen is bij Her Majesty's Stationery Office van de hand van John Ehrman, getiteld „Grand Strategy", volume V. Dit werk behandelt de periode van augustus 1943 tot september 1944 zo wel van de oorlog in het westen als, van die in het oosten. In deze periode, werden de besluiten genomen voor de j vernietiging van Duitsland en dit, Interesseert ons voor het onderwerpt- lyke geval voor de wijze waarop door Engeland de vrijgekomen krachten j zouden worden aangewend ten einde, mede te werken aan het verslaan van de Japanse vijand. Tot dan toe was deze taak ln hoofdzaak aan Amerika toegevallen, terwijl Engeland daaraan; slechts deel had ln operaties in de In-, dische Oceaan en Birma. Het bevels- gebled was daarom van maart 1942 af zó verdeeld, dat Engeland verantwoor delijk was voor Birma, Slam, Malakka en SUMATRA, terwijl de rest van de- Pacific^ waaronder dus de rest van Nederismdsch-Indlë, onder de Ameri kanen viel. Hierover hadden d» Brit ten niets te vertellen. r AN de aanvang af nu heeft er een grote tegenstelling bestaan tussen de Britse en Amerikaanse opvattingen in zake de te volgen Pacificstrategie, uitgaande van het Britse bevelsgebied, dat tot basis had het voormalige Brits- Indië en daarbij ook beschikt over be perkte Amerikaanse strijdkrachten. De Britse strategie beoogde de verovering van Birma en daarna de herovering van de verloren Aziatische gebieden met inbegrip van Nederlandsch-Indië, De Amerikanen zagen de herovering van Birma slechts als een noodzaak voor zover het Noord-Brima betrof, ten einde van daaruit beter Tsjang Kal Tsjek te kunnen steunen en van China uit mede te werken aan de recht streekse aanval op Japan, hand aan hand met de op Japan gerichte andere speerpunten door de Midden Pacific onder admiraal Nimitz en door de Zuidwest Pacific ónder Mac Arthur. Het was, volgens Ehnnan, zo dat de Amerikanen „niet geïnteresseerd wa ren ln, noch bijzonder begunstigden een herstel van de Britse macht in Z.O.-Azië, welke velen reeds gewend waren afbreuk te gaan doen". De Ame rikaanse strategische visie werd op zuiver militaire gronden gesteund door de Britse chefs van staven, in lijn rechte tegenstelling met de inzichten van Churchill persoonlijk. Deze vocht daarbij gedurende de gehele hier be schreven periode een felle strijd niet alleen tegen de Amerikaanse Verenig de chefs van Staven doch tegen zijn eigen stafchefs in. Met de vasthou dendheid van een bulldog trachtte hij tevergeefs een plan door te drukken ter verovering van Sumatra als spring plank voor de herovering van Singa pore en eventueel verder vap Ned.- Indië. Instede daarvan wilden de Ame rikaanse Britse stafchefs een Britse deelneming aan de operaties onder Mac Arthur of in nauwe samenhang met deze in de Zuidwest Pacific b.v van Australië uit naar Amhpn, Mena- do, Noord-Borneo naar Saigon. Churchill schrijft in een memoran dum daarover het volgende: „Een be slissing om als een hulpstrijdmacht te strijden onder de Amerikanen in de Pacific doet moeilijke politieke vragen rijzen over de toekomst van onze Ma- ieise bezittingen. Indien de Japanners deze zouden oritruimen of vrede slui ten als resultaat van de Amerikaanss hoofdaanvallen op Japan dan zou de Amerikaanse Regering zich na de overwinning krachtig gesterkt voelen in haar visie, dat alle bezittingen in de Oost-Indische Archipel geplaatst zouden worden onder een of ander in ternationaal lichaam waarop de Var. Staten een beslissende controle zouden uitoefenen. Zij zouden met overtui ging voelen: „Wij wonnen de oorlog en bevrijdden deze plaatsen en wy moeten de overheersende stem hebben over hun toekomst en volledig profijt Straaljager stort neer in dichtbevolkte wijk EEN ZWARE VERWOESTING werd zaterdagmiddag aangericht toen een lesstraaljager van de vliegbasis Volkel neerstortte in het dichtbevolkte stadsdeel Stryp te Eindhoven. De piloot en een burger kwamen om het leven, 23 Eindhovenaren werden ge wond. Zes woningen brandden vrijwel geheel uit, enige andere ge deeltelijk. Een aantal huizen werd verder zwaar gehavend. De omgekomen piloot de 24-jarige pasgehuwde sergeant-vlieger A. de Jong, woonde in de Bergen op Zoomstraat te Eindhoven, een der door de ramp getroffen straten. Volgens de Kon. Luchtmacht week hij doelbewust af van zijn opdracht om een verkenningsvlucht te maken en kan „met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" worden aangenomen dat zijn echtgenote van zijn komst boven het stadsdeel op de hoogte was. Het toestel kwam zeer laag uit Zuid oostelijke richting. Het raakte de tele visie-antenne op een woning aan de Zeelsterstraat en sloeg een groot stuk van het dak weg. Het boorde zich in de daken van de naastliggende wo ningen oni daarna uit eikaar te spatten, waarbij de stukken over de achtertuin tjes heen doorschoten tegen een aantal woningen in de Bergen op Zoomstraat, een stroom van vuur achter zich latend. hebben van hun produkten, speciaal de olie." '"TERECHT merkt Ehrman op, dat T Amerika en Engeland ieder een oorlog vochten voor eigen oogmei ken Wantrouwen en misverstand waren daard'oci bij elk plan schering en in slag. Doch zeker volgt uit het vooraf gaande, dat Churchill om politieke re- renen (wantrouwen in het anti-kolo- idahsme van Amerika) hardnekkig op de bres gestaan heeft om de verlo ren Britse en Nederlandse gebieden, vaarby de Amerikaanse stiv'egie op koud militaire gronden te-e-Jit geen enkei belang had, daadwerkelijk te bevrijden, alvorens Japan zou capi tuléren, hetzij van Zuidoost-Azië, hetzij van Australië uit en dat daartoe geheel Nederlandsch-Indie onder het Britse bevel diende te worden gebraent. Ver geefs is zijn strijd op dit punt ge weest tot 14 aug. 1945. Waarom gaven de Amerikanen toen de tegenstand daartegen op? vVanpeer men de Britten van minder oirbare motieven verdenkt voor de grenswij ziging, waarom dan het plotselinge toegeven van Amerika niet? Wilde het, nu puntje bij paaltje kwam, niet liever het herstel van een koloniaal bewind aan anderen overlaten? Waar blijkens Ehrman's documen tatie de strijd om de wijziging van de commandogrenzen als gevolg van een fel omstreden te volgen Britse stra tegie zó diepgaand en onafgebroken is geweest, moet het verwondering wek ken, dat de Nederlandse autoriteiten hiervan zó onkundig zijn gebleven dat zij door het eindresultaat van deze strijd klaarblijkelijk op 14 augustus volkomen werden verrast. Met de hier geschetste achtergrond lijken waak zaamheid en diligentie ver te zoeken te zy'n geweest. Onmiddellijk laaiden van verscheidene kanten de vlammen hoog op. Aan de Zeelsterstraat stond het pand 66, bewoond door de machinist J. Beumers volop m brand De bewo ner zat m de voorkamer, toen hij plotseling een zware schok voelde en meteen daarop een geweldige ont ploffing hoorde. Hij rende het huis aan de achterkant uit, waar een deel van het dak was terecht gekomen Het spoor tan ternieling, dat door de neerstorttnde straaljager werd achterge laten. Op de achtergrond het gat, waar de neus zich in een muilr boorde. In een tan deze tuintjes werd een man gedood. In verband met de staking on der de A'damse typografen plaat sen wü in dit nummeri verschillen de artikelen, die wü gewoonlijk op zaterdag plaatsen. Een luitenant van de Tsjechische luchtmacht en een mecanicien zijn zondag in een gestolen vliegtuig uit Tsjechoslowakije gevlucht en in de na bijheid van Vilshofen, een grensstadje in Beieren, na een vlucht van 200 kilo meter, van het Tsjechische militaire vliegveld te Vyvkow bij de stad Bud- wels in een weide geland. Het zijn Vladimir Vzral, 22, een lui tenant, en Ludovic Sabela, 24, een boordwerktuigkundige. Beiden waren in uniform. Zij hebben de Westduitse poli tie om asiel verzocht, en werden daarna naar Passau gebracht. De Tsjechen deelden mee, dat zij za terdagavond een eenmotorig lesvliegtuig van brandstof hadden voorzien en zich zondagmorgen naar het vliegtuig had den begeven. Toen een bewaker hen trachtte tegen te houden, hadden ze hem neergeslagen. De Bilt, maandag 10 uur. Boven West-Rusland bevndt rich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, in welks centrum barometerstanden van 1037 mb voorkomen. Dit verplaatst zich langzaam ra ongeveer Zuidelijke rich ting.-Het wordt namelijk aan de Noord zijde aangetast door een actieve depres sie, die, al uitdiepend, van Jan Mayen naar Spitsbergen is getrokken. Zij heeft haar koers nu meer naar het Zuidoosten verlegd. Voor het overige is er weinig depressieactiviteit te bespeuren. Op de Oceaan ten Westen van de Golf van Biscaye ligt een oude storing, die ge leidelijk verder opvult. Het front er van brengt aan de Franse kust plaat selijk wat regen. De cirrusbewolking, die nu en dan boven ons land ver schijnt, hangt samen met dit front. De luchtdrukverdeling blijft in grote trekken ongewijzigd, zodat er maar weinig verandering in het fraaie na- zomerweer is te verwachten. In de nacht van zaterdag op zon dag hebben een of meer inbrekers zich toegang verschaft tot de w°* ning van het echtpaar B. Zwaaf, Leusderweg 70 te Amersfoort, dat in Amsterdam vertoefde. De buit was aanzienlijk, een bedrag van 5000 en voor een bedrag van enke le duizenden guldens aan goud en sieraden worden vermist. Toen het echtpaar naar Amsterdam vertrok, gaf het de sleutel van het huis aan een kennis, die een oogje n h£t zeil zou houden. Zaterdagavond cm ongeveer acht uur was alles nog in or de. Toen deze kennis echter zondagmor gen weer naar binnen wilde gaan, bleek dit niet mogelijk: De deuren za ten binnen op de knip. Hoewel hij nok met de mogelijkheid rekening hield, dat het echtpaar terug was gekomen, ig de kennis, die de zoon van het echt paar Zwaaf inmiddels gewaarschuwd had, op onderzoek uit. Hij kwam tot de ontdekking, dat uit de tuindeur een stuk ruit was gedrukt, waardoor de die ven makkelijk binnen konden komen. In het huis heerste een grote ravage. Kasten waren geforceerd. Ook hadden de inbrekers hun krachten op de brand kast beproefd, doch deze bleek on neembaar te zijn. Toen Het echtpaar inmiddels uit Amsterdam arriveerde, kon de balans worden opgemaakt. E Tweede Kamer heeft haar werk- zaamheden dezv. week hervat. Aanvankelijk zal men daar niet veel van merken. In de loop van de komen de weken stromen de verschillende be grotingen binnen die dan bestudeerd moeten worden. Dan volgt in de eer ste twee weken van oktobër het onder zoek in de commissies. Dit alles gebeurt, terwijl er nog geen nieuw kabinet is. Daarom is het alge meen politiek debat, dat anders dezer dagen gehouden zou worden, uitgesteld. Maar met het begrotingsonderzoek wordt wel een begin gemaakt. Daaraan zijn zekere bezwaren verbonden. Want in de voorlopige verslagen richt de Ka mer zich tot het kabinet. En dat kabi net. de ministers, het politieke adres waartoe de Kamer zich richt, is er niet. Men kan zeggen: Dat doet er niet toe De Kamer kan toch haar oordeel wel geven over wat er met betrekking tot de verschillende departementen ln het verleden is gebeurd en zij kan haar wensen voor de toekomst onder woorden brengen. En daar kan dan het nieuwe kabinet als dat er straks zal zijn op reageren. Daartegen valt in te brengen dat een begroting een politiek document is, waar een bepaalde politieke figuur, de minister, de verantwoording voor draagt. Men moet de begrotingsbehan deling zien met als achtergrond een bepaalde regeringspolitiek, zoals die in een regeringsprogram, in een Troonre de is uitgedrukt. Die achtergrond ont breekt en daarom is deze begrotingsbe handeling sons door de nood opge-. legd weinig bevredigend. Mr. Burger met K.Y.P. akkoord over program i Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Grafische Bednjfsbond, aangesloten iij het C.N.V., staat op het standpunt dat de onregelmatigheden in het drukkers- bedrijf te Amsterdam in strijd zijn met de bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomst en mitsdien zijn te veroordelen. Een door partijen gevraag de arbitrale uitspraak in een geschil tij dens een geldende cao kan met worden genegeerd, hoe teleurstellend deze uit spraak ook moge zijn voor een bepaal de partij, zo meent het hoofdbestuur. Over de inhoud van de uitspraak zelve zal tussen partijen vandaag nog overleg worden gepleegd. Prinses Margaret is zaterdag per vliegtuig te Mombasa in Kenia aangeko men, vanwaar zij een reis van vijf we ken door Oost-Afnka zal maken. De heer en mevrouw Bouman op het vliegveld bij Rome. Mevrouw Bouman, de moedige verdedigster van de Nederlander Schmidt, heeft zaterdag weer voet gezet op Europese bodem. Vrij dagmorgen vertrok zij plotseling uit Djakarta, vier dagen nadat een woedende menigte haar in het gebouw, waar Schmidt terecht stond, trachtte te grijpen. Zij was de eerste passagier, die zaterdagmorgen in Rome uit het vliegtuig stapte. Haar echtgenoot wachtte haar on der aan de trap op en er volgde een langdurige omhelzing. Gisteravond had de informateur over de zetelverdeling in diens wo ning een uitvoerig gesprek met de demissionaire ministerpresident, dr. Drees. Mr. Burger heeft blijkbaar de klok van het informatiedrama terug gedraaid naar de eerste fase, nl. de mislukte formatiepoging van dr. Drees. Het ligt in zijn bedoeling dat dr. Drees opnieuw minister-president zal worden. Als uitgangspunt voor de ze telverdeling moet hy weer zijn uitge gaan van de sleutel die ook dr. Drees gebruikte nl. vijf KVP-ers, vijf socia listen, twee AR-en, een CH en een WD-er, waarbij nog in overweging moet zyn,of men de KVP toch niet haar zes minister-portefeuilles in het, kabinet zal laten behouden. Zaterdagmorgen had mr. Burger een gesprek met prof. Oud. (WD). Men neemt aan dat hij de heer Oud libe rale kandidaten gevraagd heeft voor een ministerspost. Zaterdagmiddag ontving hij mej. Tjeenk Wililns (PvdA-lid Eerste Kamer). Rustig, zonder enig dramatisch effect te beogen heeft mevrouw Bou man, die ondanks alle inspanning een levendige en frisse indruk maakte, in het restaurant van het vliegveld aan een leger journalisten een relaas ge geven van wat rich in het gerechtsge bouw van Djakarta afspeelde toen zij byna gelyncht werd door een- horde demonstranten. Mevrouw Bouman was geheel meester van zichzelf *n vertoonde niet het minste teken van zenuwachtigheid. Zij vertelde dat het steeds haar plan geweest is om na het vonnis in de zaak Schmidt Indonesië te verlaten. "Haar vertrek is door de gebeurtenissen slechts verhaast. Vóórdat zy naar Ne derland terug zal keren, zal zy met haar man een paar maanden vakantie nemen. Het echtpaar wil een boot ko pen om daarmee op de Middellandse zee te gaan varen. Mevrouw Bouman vertelde dat, toen de jongelieden onder aanvoering van Manoppo in het gerechtsgebouw zich op haar wierpen, de Nederlandse jour nalist Willem Mooyman haar met zijn lichaam dekte, een bank greep en haar daardoor in staat stelde zich in veilig heid te stellen in een afgelegen ver trekje. 's Middags toen ik bemerkte dat men mij vergeten was, kwam ik uit mijn schuilplaats te voorschijn en m de rechtszaal vond ik vier of vijf po litie-agenten. Wij barricadeerden ons m de zaal m afwachting van de komst van de versterkingen. Later heb ik kun nen ontkomen door over een muur van anderhalve meter hoogte te klim men. Mevrouw Bouman vertelde dat zij, thuis gekomen, niet meer is gemoles teerd, want haar flat is gelegen m de wijk, waar de ambassades en gezant schappen zijn gevestigd. Zij heeft ver volgens een verzoek ingediend om hei land te mogen verlaten, daar zij haar taak .voleindigd achtte met het uit spreken van haar pleidooi en na het persoonlijke pleidooi van de heer Schmidt van het Nederlands in het In donesisch te hebben vertaald. 2J Zy probeerden, een bestelauto open te breken. De portierkrukken werden vernield, maar de wagen moest blij ven staan. Vervolgens werd een luxe auto beproefd, een Chevrolet, die ook was afgesloten. Dat vormde geen be- zwaa, want met een biljartkeu werd de kap van de glanzende auto open gestoten Van binnen uit werd het portier geopend De eigenaar van de ze auto had evenwel de hoofdafslui ter afgesloten, zodat de ontsteking niet werkte. De heren moesten on verricht er zake heengaan. Hun zucht tot autorijden konden zij, blijkbaar niet onderdrukken. Zij konden deze botvieren op een bui ten geparkeerde Ford in de Burg. de Kievitstraat. De eigenaar, die deze wagen enkele waken geleden had gekocht voor zyn werk, is minder valide. t Met deze auto slaagden de heren er in, te starten in de richting Naarden. Op het kruispunt Rijks- weg/Wilhelminalaan passeerden zij tonnen die daar ter afbakening stonden opgesteld voor het wegma- tcriaal dat ter plaatse is opgesla gen, aan de rechterzijde, en bots ten tegen een hoop stenen, waar na de wagen een salto maakte, ge kanteld bleef liggen en meteen in brand vloog. De bestuurder J. S. werd met een smak uit de wagen geslingerd en overleed ter plaatse. De heren J. en S., beiden uit Am sterdam, die met hun auto uit de rich ting Hilversum passeerden, slaagden er met grote moeite in, de andere inzit tende, die achter in de auto was te recht gekomen, uit de brandende wrak stukken te bevrijden. De politie te Naarden was direct ter plaatse en wist met sehuimblussers het vuur te doven, De auto is totaal ver nield en uitgebrand. Dit betekent voor de heer V., de eigenaar van deze wa gen, die niet verzekerd was, een grote schadepost. Beide slachtoffers zijn over gebracht naar de Diaconesseninrichting in Naarden, uttaatt r—t

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1