Veiligheid in de onderneming Spoedig ingrijpen van Verenigde Naties? Persgespreh via kabel over bodem van de oceaan A' 'mmm Bus bij Doetinchem in botsing met trailer *smm 150 DODEN DOOR WRAAKOEFENING? Mr. Cals heide de eerste paal voor studentenflats Y.N-jeep beschoten Schuilplaatsen op Afsluitdijk Britse officier op Cyprus vermoord Ballons en fakkels langs Duitse grens WIEKTKANSPLANTATIE" Vluchtende Chinezen doodgeschoten Staking bij B.P.M. in Indonesië? ■VAN DE WEG GEDRUKT ZETELVERDELING KABINET Vandaag zal de beslissing vallen DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3497 Weerbericht K.L.M.-directeur sprak met New Ydtk*... Historische persconferentie MR. STRUYCKEN NAAR NEDERLAND Bekentenissen in moordzaak-Anjum HA NÉ> W- Dertig gewondenvan wie tivaalf ernstig r N V. HOOGSPANNING heersf^aan de Palestijnse grenzen. De oorzaak Is de jongste Israëlische vergeldingsaanval, waarbij volgens Jordaanse berichten ongeveer vijftig Jordaniërs en honderd Is raëliërs gedood werden. (Israëlische berichten spreken van acht Is raëlische doden). De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft de Veiligheidsraad medegedeeld, dat hij wellicht spoedig om nieuwe maatregelen voor de Palestijnse kwestie zal vragen. Jordanië heeft verklaard, dat het elk ogerblik kan besluiten de zaak voor de Ver. Naties te brengen. Engeland heeft de Israëlische wraakoefening scherp afgekeurd. Generaal Burns 0 Zie verder pagina 3 (Van onze Haagse redacteur) AUWELIJKS een dag na de officiële ingebruikstelling van de - eerste telefoonkabel over de bodem van de Atlantische Oceaan tussen Amerika en Europaheeft de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, in deze unieke verbinding een mooie gelegenheid gevonden om contact op te nemen met de K.L.M.-officials in New York mr. D. J. Koeleman en mr. A. Settel De heren Koeleman en Settel waren voor dit speciale telefoon gesprek „niet alleen te spreken". Zij waren vergezeld van acht voor aanstaande Amerikaanse journalisten, die in verhand met de slepende luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Sta ten zo het een en ander op hun journalistieke lever hadden. Grensboeren demonstreren - Mfr v.l U i*? Luchtvaart onderhandelingen 0 Zie verder pagina 3 (Van onze parlementaire redacteur) DE K.V.P. Tweede-Kamerfractie heeft zich gistermiddag akkoord verklaard met de door de kabinetsinformateur aangeboden plannen tot verdeling van de zetels in het te vormen kabinet. Tegelykertyd werd besloten dat de K.V.P. deze akkoordverklaring zal intrekken wanneer mr Burger niet de instemming van de A.R. verkrygt op de zetels, die door hem aan deze party worden aange boden. In feite komt dit besluit erop neer dat de K.V.P. zich stelt achter handhaving van een tweetal volwaardige zetels in het kabinet voor de A.R. Want het is bekend dat de. A.R. geen genoegen zal nemen met het plan van mr. Burger om alleen Economische Zaken voor de A.R. te bestemmen. 0 Zie verder pagina 3 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 215700 (4 1.) Postbus 1132 Postgiro No. 424519 I Klaehtendienst abonnementen 18 30—29.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravcnhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand. 7.40 per kwartaal, Losse nummers Ti cent.' Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot vrijdagavond. REGEN EN WIND Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig en iangs de kust tot hard of stormachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets kouder. ZON EN MAAN 28 sept.: zon op 6.38. onder 18.27; maan op -.onder 13.15. O <c> Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET is met de veiligheid in ons bedrijfsleven In het algemeen nog altijd maar vrij droevig gesteld. Tot deze conclusie moet men komen, als men kennis neemt van de jongste statistische gegevens. In 1954 bedroeg het aantal officieel geregistreerde bedrijfsongevallen (en daarbij is de landbouw dan nog niet meegerekend) in ons land ruim 470.000 en In 1955 was dit aantal ge stegen tot meer dan 481.000. In deze cijfers zijn ook vervat ongevallen met minder dan twee dagen verzuim. Van het aantal bedrijfsongevallen zijn er jaarlijks ongeveer 400 met do delijke afloop. Veel menselijk leed gaat met dit al les gepaard. Bovendien bezorgen de bedrijfsongevallen onze economie jaarlijks veel schade door produktie- verlies en stagnatie, medische behan deling, vervanging, administratie en wat dies meer zij. Een ruwe schatting komt tot een schade van een paar honderd miljoen gulden, welke de bedrijfsongevallen ons jaarlijks berokkenen. MEN mag aannemen, dat in tal van ondernemingen reeds veel wordt gedaan om de veiligheid in de bedrij ven te verhogen. In het juist dezer dagen uitgekomen verslag van de Arbeidsinspectie over 1954 wordt geconstateerd, dat er de laatste jaren een geleidelijke verbe tering valt te bespeuren in de veilig heids- en hygiënische toestand in de bedrijven. Maar wie kennis neemt van boven staande cijfers, moet wel tot de con clusie komen, dat cr nog meer kan gebeuren. Al degenen, die dagelijks in de on dernemingen staan, van hoog tot laag, moeten voortdurend doordrongen zijn van de gedachte de veiligheid op te voeren. Bekend is hoe vooral in het Ameri kaanse bedrijfsleven hieraan orafge- iroken aandacht wordt besteed. Op al- erlei manieren tracht men het per- meel in al zijn geledingen te over- uigen van de noodzaak van veilig zerken. DAT ook in ons land op dit gebied nog veel kan gebeuren bewijst e ervaring. „.Een treffend voorbeeld daarvan la- n wij dezer dagen in het orgaan van - Contactgroep Opvoering Produkti- 'eit. in 1953 werd in een belangrijke in- strie te Rotterdam met ruim 3009 irkneimrs een stelselmatige veilig- 3idscampagt.e ingezet. Een veiligheidsdeskundige werd aan- •steld, voor het personeel werden in ductieve causerieën gehouden waar- j ook de vertegenwoordigers van de akorganisatles werden ingeschakeld. In de werkplaatsen werden slagzin- en opgehangen, die van tijd tot tijd verden vernieuwd. In het bedrijfsor- jaan verschenen regelmatig artike len over veilig werken. Daarnaast werd voortdurend gewerkt aan verbe tering van de bestaande veiligheids middelen. Het resultaat van deze campagne is geweest dat het aantal bedrijfson gevallen regelmatig terugliep en van 309 in 1953 is gedaald tot 600 ir 2S55. 1V4 ET een systematische aanpak van het veiligheidsvraagstuk Is dus stellig veel te bereiken. Daarbij kan in de ondernemingen gebruik gemaakt worden van advie zen van de deskundigen der Arbeids inspectie. Daarnaast is er ook de mogelijkheid gebruik te maken van het veiligheids instituut te Amsterdam. In een werkgeversorgaan werd er anlangs nog op gewezen dat van de adviezen van dit institxiut veel te wei nig gebruik wordt gemaakt. Dit instituut beschikt over een veel zijdige en langdurige ervaring en is bereid tegen een vergoeding van de gemaakte kosten de onderneming eens te komen „doorlichten". In een strikt vertrouwelijk rapport worden de be vindingen neergelegd en ook adviezen ers trekt. Het lijkt nuttig hierop nog eens jde indacht te vestigen, want ook hier it een stuk verantwoordelijkheid, die veel gevallen nog te weinig wordl leefd. Pas wanneer naar menselijke bere gening al het mogelijke is gedaan om iet leed en de schade, die de bedrijfs ongevallen jaarlijks veroorzaken, tot een minimum te beperken, zijn we ^aar we wezen moeten! hoogspanning bij grens Israël-j ordanië Afinistcr Cals heeft gistermorgen tn Delft de eerste paal geslagen voor een aantal studentenflats, die daar zullen verrijzen op een terrein tegenover de Maria DuysLaan. De minister (links), die geheel volgens de voorschriften ge kleed was, ziet men hier in actie met de hetbaas. Afr. Cals zei in een toespraak dat het aanbeveling verdient dat ook an dere universiteitssteden overgaan tot de bouw van deze flats, .■■I t «|IMMiiii De gemengde IsraéHsch-Jordaanse bestandscommissie heeft woensdagavond een communiqué over het gevecht bij Hoessan en Fokien uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat waarnemers van de Verenigde Naties de lijken hebben ge vonden van 3S Jordaanse soldaten en De ANWB heeft de rijkswaterstaat verzocht langs het rijwielpad op de Af sluitdijk, op enkele kilometers afstand van elkaar, eenvoudige betonnen schuil- gelegenheden aan te brengen waarin wielrijders, bromfietsers en ook berij ders van motoren en scooters onder on gunstige weersomstandigheden kunnen schuilen. Deze weg is immers .over tientallen kilometers onbebouwd, waardoor iedere schuilmogelijkheid voor deze wegge bruikers ontbreekt. De ANWB acht een spoedige uitvoe ring van dit verzoek van groot belang in verband met het naderende winter seizoen en de daarmee gepaard gaan de periode van slecht weer. politiemannen en van een Jordaans meisje van twaalf jaarf Verder zagen zij elf gewonde Jordaniërs, onder wie burgers. Het politiebureau van Sjarafa is ver woest, evenals een school bij Wadi Foe- kin. Een jeep van de Verenigde Naties is woensdag in de Jordaanse zone van Je ruzalem van Jordaans gebied af be schoten. Er wordt geen melding ge maakt van slachtoffers. Het hoofd van de waarnemers der V.N. in Palestina, generaal Burns, heeft -woensdag een onderhoud gehad met de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meyer- son. Hierbij legde de generaal de nadruk voor de heer Vogels gold ditmaal op af stand „turn tua res agitur". Alles heeft echter een vlot en pret tig verloop gehad. De heer Aler be sloot zijn langdurig telefoongesprek zelfs met het voorstel zulk een „con ferentie" elke week te houden Ter inleiding van de discussie ver heelde de president-directeur der K.L.M. met, dat dit gesprek op hem een fascinerende indruk maakte. Hij zeide dat hij sprak van zijn kamer uit in het K.L.M.-gebouw met uit zicht op het Vredespaleis, een inspi rerend panorama. Hierin zag de heer Aler een symbool. Deze historische persconferentie per telefoon nam stipt vijf uur woens dagmiddag een aanvang. Tevoren was er nog wat gerepeteerd en geëxperi menteerd en kreeg men sonore klan ken en griezelige piepgeluidjes te ho ren. Zij deden even de vraag rijzen of dit telefoongesprek tussen New York in Den Haag wel zou lukken. Maar toen de heer Aler in zijn sta tige directiekamer voor de telefoon microfoon riep „Hallo New York, here Aler speaking" was er geen veront rustend geluid meer, geen wanklank en leek het wel of de directeur even met Amsterdam zat te bellen. Het was een ongewoon schouwspel. Daar in de K.L.M. directiekamer stonden enorme apparaten opgesteld en vijf tech nici van de P.T.T. lieten hierover een waakzaam oog gaan. De P.T.T.-ingenieur de heer Van den Berg had de wijsheid omtrent deze im posante apparatuur in zijn pink en ging er mee om alsof het speelgoed was,... De heer Aler was aan zijn tafel ge secondeerd door "mr. dr. L. H. Slotema- ker de directeur belast met behandeling van buitenlandse zaken en door de twee de directeur, mr. J. v. d. Wiel, De perschef van de K.L.M., de heer Rein Vogels, liep wat onrustig heen en weer als een siervogel m Artis. wat wel te begrijpen was, omdat straks aan de andere kant van de lijn acht journalis ten hun vragen zouden afvuren. Ook Een Eoka-terrorist beeft gisteren een officier van het Engelse leger doodge schoten, toen deze met zijn zwarte Mer cedes in een van de rustige buitenwij- van de Cypriotische hoofdstad Ni cosia reed. De officier is het vierde militaire slachtoffer van de Eoka in de laatste «er dagen en het 47ste sedert de ter reuractie anderhalf jaar geleden is be somen. Waterproof In de Chinese volks republiek fabriceert men op het oge i- Duk lucifers, die ook in regen en wind ontbranden. De lucifers kunnen zelfs 5°8 aangestoken worden nadat ze lan- *e Hid in het water hebben gelegen. Twee Franse militaire voertuigen zijn woensdagavond in het Zuidelijk deel van Cyprus met automatische wapens be schoten. De voertuigen werden niet be schadigd, terwijl niemand van de inzit tenden werd gewond. De auto's waren op weg naar Larna- ca. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M Struycken, is woensdagmiddag om particuliere rede nen naar Nederland vertrokken. Dinsdagavond waren er in het Duitse grensgebied Jangs het. zogenaamde ge corrigeerde1 gebied lussen Beek en Wyler, verscheidene' verlichte rode ballons en ook enige brandende fakkels te zien. Dit vuurwerk was ontstoken door Duitse boeren van de „tractaat- landerijen", waarover onderhandelin gen worden gevoerd in Den Haag tus sen Nederlandse en Duitse autoriteiten. Er bestaat in het grensgebied, een „belangengemeenschap van benadeelde boeren", ongeveer 900 in getal, die bij de grenscorrectie ongeveer 4000 hec tare land hebben moeten afstaan. De demonstratie had een rustig -verloop. De Bilt, donderdag 10 uur. De storing, die, uit Frankrijk komen de, in de nacht van woensdag op don derdag in ons land regen veroorzaakte en een einde maakte aan de periode van warm zomerweer, verwijdert zich iri de richting van Noord-Scandinavië. De regenhoeveelheden waren plaatselijk zeer groot Op het vliegveld Beek werd in 12 uur tijd 50 mm afgetapt. De regen zone verplaatst zich nu naar West- Duitsland en wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk. Het weer wordt de komende dagen echter beheerst door een krachtige westcircula tie die zich boven de Atlantische Oceaan heeft ingesteld en die zich over Westeuropa uitbreidt. Aan de Zuidflank van een omvangrijke depres sie ten Zuidwesten van Ierland is een storing met grote snelheid de oceaan overgestoken. De regenzone van deze, storing bereikte woensdagmorgen Ier land en zal vanavond reeds het Westen vn het land dicht naderen. Dit heeft tot gevolg, dat de wind in ons land zal aanwakkeren en langs de kust mogelijk de stormgrens zal over schrijden". Een en ander gaat met een verdere temperatuurdaling gepaard. Drie Chinese boeren, die trachtten naar de Portugese kolonie Alacao te vluchten, zijn maandag door Chinese sol daten doodgeschoten. De boeren trachtten het kanaal nabij het eiland Pappa, even buiten de bin nenhaven van Macao ovet te zwemmen in een poging naar de vrije wereld te ontsnappen. Een vaartuig van de com munisten dwong hen evenwel terug te zwemmen naar de Chinese oever van het kanaal. Toen zij deze bereikten open den soldaten van het daar gelegen gar nizoen het vuur op hen met machine geweren en gewone geweren. Zij wer den allen dodelijk getroffen. Twee van de gearresteerde verdach ten in de moordzaak te Anjum, name lijk Johannes D. en Ale S., hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij heb ben de 47-jarige slikwerker P. Steeg- slra met een schop doodgeslagen en hem daarna in een sloot gegooid. Later hebben zy het lijk er weer uit gehaald en twee kilometer verder in het bouw land begraven. De derde gearresteerde, Andries D,, zou buiten deze moordzaak staan. 4/ i v Y-: v V^V V i N v - j. 'vv In Maasland, langs de Zuid vliet, slaat sinds 1726 „De Wippermolen'. Deze was sedert geruime tijd „vleugellam", daar h{j slechts twee wieken bezat. In Maas sluis heelt men echter sinds 1620 aan de Zuiddijk de prachtige molen ,J)c Hoop" staan en deze u>as in het gelukkige bezit maken. van vier wieken. Was.... Want thans is de molen te Maasland weer in het bezit van vier mooie wieken die van de molen te Maassluis). Het is nu maar te hopen, dal er binnenkort ergens een molen is, die zijn wieken wil missen om de molen in Maassluis weer compleet te De Indonesische vakbonden van ar beiders in de olie-industrie hebben aangekondigd, dat zij een stakings actie zullen beginnen tegen de B.P.M. (Koninklijke ShelKgroep), uit protest tegen een bindende beslissing van de centrale commissie tot beslechting van arbeidsgeschillen in een geschil tussen de vakbonden en de B.P.M. Vla een beschouwing over techniek, vrijheid en vrede kwam de president-di recteur op het onderwerp waarvoor de Amerikaanse journalisten aan de andere kant van de lijn uiteraard bijzondere belangstelling hadden, al. de luchtvaart onderhandelingen tussen de V.S. en Ne derland. De heer Aler herinnerde eraan dat de K.L.M. niet'anders wenst dan luchtlij nen te openen van Amsterdam naar Los Angeles en van Amsterdam naar Hous ton, terwijl als derde lijn voor ogen staat die van New York naar de Ned. Antillen. Een bus van de N.V. Gelderse Tram wegen van de lijndienst Gendringen- Arnhem is in botsing gekomen met een trailer van de fa. Kwanies uit Assendelft. Hei ongeval gebeurde van morgen omstreeks kwart voor acht in Silvolde bij Terborg. De bus, een harmonicabus die een lengte had van 17 meter, werd van de weg gedrukt. v Dertig buspassagiers zijn gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. Sommigen verkeren zelfs in levens gevaar. Twaalf personen zijn inmid dels opgenomen in het Wiihelmina- zi&kenhuis in Doetinchem. Het ongeval zou zijn ontstaan doordat de trailer een rechts geparkeerde luxe a uta pas seerde, terwijl uit tegenovergestelde richting de bus kwam aanrijden uit de richting Gendringen. De bus weric nog uit, doch een botsing was onvermijde lijk. Volgens de verklaring van de chauffeur va de frailer zag 'hij de bus niet, vauwege een bocht. Toen hij de bus opmerkte, remde hij krachtig, waardoor de auto, die zwaarbeladen was met hout, k-tfam ie slippen. De bus was geheel vol. er zaten 65 personen in. bovendien stonden er nog zes passagiers. De bus, .die een lengte van zeven tien meter heeft, werd door de slag van de weg gedrukt, en kwam in een bouwland terecht, wear hij 80 a90 centimeter diep inschoof. Van de pas sagiers werden er enkele uitgeslingerd. De overige werden kris kras door elkaar geworpen. Onmiddellijk na het ongeval werden maatregelen getroffen, waarbij als centraal punt voor de hulpverlening het WilheLrainaziekenhuis in Doetin chem- werd genomen. Uitgebreide assistentie werd ver- lend door de Rode Kruiscolonne en de EHBO uit Solvolde, die in afwach ting van het transport binnen een half uur de gewonden verbonden hadden. Da ploeg was mat vijftien man aan wezig. Men verbond in de eerste plaats de twaalf gewonden waarvoor opne ming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Daarbij zijn acht tamelijk zwaar gewonden,, drïa a vier verkeren in zorgwekkende toestand. De, gewonden werden binnengedra gen in een hotel in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het on geval gebeurde, a verbonden te zijta werden zij met vier Rode Kruisauto's, namelijk twee uit Doetinchem, een uit Gendringen en een uit Varsseveld, en twee personenauto's naar het zieken huis in Doetinchem overgebracht. Drie dokters verleenden bovendien de eerste hulp. Beide voertuigen werden aan de linker voorzijde zeer ernstig bescha digd. Beide chauffeurs bleven onge deerd. doch twee conductrices moesten ook .in het ziekenhuis worden opge nomen. Tot de zwaar gewonden béhoren o.m. de heer Ebbers uit Silvolde, 45 jaar, mevrouwOostendorp (rij kreeg eenschedelbasisfraeteuur). mevrouw Steverink en een 15-jarige jongen, een ambonees uit Gendringen. Nu de radio-telescoop b\j Jodrell Bank in het Engelse graafschap Cheshire meer en meer zijn voltooiing nadert, wordt pas goed zichtbaar, hoe enorm van af metingen deze stalen constructie wordt. Geen wonder, dat de koeien, die bedacht zaam het gras er omheen tveggrazen, kleine insekten lijken naast deze tele scoop, die weldra de Nederlandse radio- telescoop te Dwingelo van zijn plaats als grootste van Europa zal verdringen. Men hoopt het gevaarte volgend jaar zomer in gebruik te kunnen nemen. Naar ver luidt zullen de bouwkosten dan tweemaal zo hoog zijn getvarden als de aanvanke lijk geraamde som van ruim f 3360.000, voornamelijk als gevolg van wijzigingen, aangebracht in het ontwerp, nadat de bouw reeds was begonnen. Deze fraaie knobbeleend verraste de inwoners van De Bilt met een welvarend hlijkbaar een onwankelbaar vertrouwen in het instituut, dat tegenover haar nest den, tot. het beter weer werd. koppeltje kttikens. Moeder eend heeft ligt: het K.N.MJ., en wachtte met broe- K.Y.P. akkoord mits ook A.R. Aangezien het departement van Justitie thans toch in handen zal bljjven van de socialisten en de overige portefeuilles reeds verdeeld zijn over KVP, PvdA, CH en AR, blijft alleen de portefeuille van Verkeer en Waterstaat beschikbaar om eventueel weer aan de AR te worden toegekend. Hoe de informateur in zijn schema dan nog een portefeuille aan de VVD zal kunnen geven, is ons niet dui delijk. De koek is immers op wanneer de AR hun tweede ministerzetel, Verkeer en Waterstaat, behouden.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1