Macht of invloed? TWEEDE A.R.-ZETEL:OVERZ. RIJKSDELEN Prof. mr. De Fortman weigert Om persoonlijke, zakelijke en politieke redenen Bondsdag beknot ening GAITSKELL'S POSITIE IN GEVAAR? Elk schip kan het Suez- kanaal passeren" en over van Schriftelijke wijziging van Jariiw aringen ONENIGHEID OYER SUEZ" m 4 Advies over internationale wegvervoerstarieven Bevan penningmeester van Labour Succes voor de linkervleugel Weeroverzicht Chroestsjew voor de radio? Nieuw verbond van communistische staten? Vreemde persconferentie in Washington Technisch feit Zestienduizendste schip in Rotterdam I» ■4 m H 'f 1 1 WOENSDAG 3 OKTOBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3502 Weerbericht Tijdelijk voorzitterschap A.R. Kamerfractie Directeur Bah gat in Den Haag: Maar onderwerping aan de voorschriften Zorg voor ontwikkeling Suezkanaal in Amerikaanse handen? Ruim 386.0Ö0 Papoea's onder bestuur gebracht wM i fsft Automatische giro abonnementsgelden "i "/.i '1 (Van onze parlementaire redacteur) NAAR wij vernemen is prof. De Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrye Universiteit, aangezocht voor de portefeuille van Overzeese Rijksdelen. Id verband hiermede had h|j gisteren op het departement van Algemene Zaken een gesprek met de demissionaire minister president, dr. Drees, die, naar men verwacht, met een formatie opdracht zal worden belast, zodra de informateur, mr. Burger, erin geslaagd is met de vijf partijen tot een akkoord te komen over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Prof, De Gaay Fortman heeft echter hedenmorgen an dr. Drees medegedeeld, dat hij om persoonlijke, zakelijke en politieke redenen de hem aangeboden portefpuille niet kan aanvaarden. Moeilijk Aneurin Bevan LLOYD IS iet erg hoopvol '|i if* Record Weifelend Hatojaina naar Moskou Belangrijke steun V.N. voor medisch werk op N.-Guinea .im £81 P# ■m8 .-;i| A'-m i yi V >;.|g -te p Hoofdcommissaris benoemd in Amsterdam I /-*"* V Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand, 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RDIG Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in, het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde .westelijke wind. Op nieuw lagere temperaturen. ZON EN MAAN 4 okt. zon op 6.48, onder 18.13: maan op 7.13, onder 17.56. O <0> Hoofdredacteur: Dr, J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ■F if: Si ET winterseizoen staat voor de deur. Na de rust van de zomer vakanties ontwaakt allerwege een hernieuwde drang naar activiteit. De jeugd tracht zoveel mogelijk jongeren te trekken naar het vereni gingsleven ter bestudering van de be ginselen. De Chr. vakbeweging voert straks weer haar novembercampagne, de Chr. Middenstandsbond streeft naar versterking van zijn gelederen en ook de andere Chr. sociale organisa ties zullen zich niet onbetuigd laten. De Anti-Revolutionaire Partij gaat op verheugende wijze voor haar ver nieuwingsdrang in daden om te zet ten. De plannen van het Centraal Co mité, welke deze week in ons blad werden gepubliceerd, doen daarvan onder de zegen Gods het beste ver wachten. Zo zou er meer te noemen zijn. On der al die activiteit hoort men echter af en toe een kritisch geluid, erop neerkomend of dat nu allemaal wel zin heeft. De Chr. organisaties streven net zo goed als alle andere naar opvoering van het ledental. Zit hierin eigenlijk niet een streven naar macht? Beho ren zij eigenlijk niet te zijn een soort Gideonsbende, die zonder te letten op het getal, alleen maar doen wat God van hen vraagt zonder te" letten op de uitkomst? IN deze redenering zit veel, dat aanspreekt. Inderdaad, het getal is niet alles. God kan met zwakke krachten grote dingen doen. Wie ge lovig doet, wat Hij van ons vraagt, behoeft zich over de uitkomst geen zorgen te maken. Christus heeft ons ook de gelijkenis van de zuurdesem gegeven, welke ge ring in omvang toch het meel geheel doorzuurt en het bruikbaar maakt om genuttigd te worden. Wil dit echter nu maar zeggen, dat het er met al onze activiteit niet zo héél erg op aankomt? Dat het getal feitelijk helemaal niet van betekenis is en dat wij bij het streven om de christelijke organisaties zo sterk mo gelijk'te maken, eigenlijk kracht ver spillen en nutteloos werk doen? Wie zo redeneert, loopt gevaar in eenzijdigheid te vervallen. Hét getal is wel degelijk van bete kenis voor de invloed, die men in het volksleven uitoefent, Een (ook innerlijk) sterke jeugd beweging is van onschatbare waarde voor de toekomst. Een sterke, breed vertakte Christe- lijk-Sociale Beweging met overtuigde aanhangers kan in de strijd om recht en gerechtigheid en in het zoeken naar nieuwe maatschappijvormen van niet te onderschatten betekenis zijn. Hetzelfde geldt voor de invloed op staatkundig erf. Krachtige partijen met vurig elan /oor de verwezenlij king ener Christelijke politiek zijn voor het behoud van de Christelijke grondslagen van ons volksleven on misbaar. Hoe meer mensen bewust meeleven in al deze organisaties, hoe beter, N al deze dingen moeten wij ons I inderdaad er bewust van blijven dat wij afhankelijke mensen zijn. Maar dat ontslaat ons niet van de plicht onze krachten zo in te spannen, alsof het resultaat van óns afhangt. Pas dan zijn wij verantwoord. Pas dan kan ook het resultaat van ons bidden en werken gelegd worden in handen van Hem, van Wie alle zegen afkomstig is. Het voorbeeld van de Gideonsbende dient met voorzichtigheid te worden gehanteerd. Tot verslapping van acti viteit mag het nooit leiden, wel voort durend aansporen tot het opbouwen van een beweging, die zowel aan de top als aan de voet innerlijk sterk is en bereid op de grondslag van het Woord de goede strijd beginselvast te strijden. De A.-R. kamerfractie heeft giste ren besloten het voorzitterschap In de periode tot 6 november te doen waar nemen door de ondervoorzitter, dr. Bruins Slot. Mr. Roosjen zal in die periode het tweede-voorzitterschap van de fractie vervullen. Over het voorzitterschap zal eerst defi nitief besloten woorden, zodra de uit breiding van de Kamers tot stand is gebracht. Mochten prof. Zijlstra en mr. Algera in het nieuwe kabinet geen zitting krij gen, dan zullen zij, zodra op 6 november a.s, de Kameruitbreiding officieel haar beslag krijgt door de toelating van 50 nieuwe leden weer in de Kamer zitting kunnen nemen, want zij bezetten dan op nieuw de twee eerste plaatsen op de A-R kandidatenlijst. De defensiecommissie van de West- duitse Bondsdag heeft li ten weten dat zij van plan is drastischbesnoeiingen op de bewapenlngsbegroilng van Theo- dor Blank voor te stellen. Een plan voor aankoop van 6.000 tanks en de huur van oorlogsschepen oogst scherpe kritiek. Overzeese Rijksdelen zou de tweede zetel zijn, die aan de a.r. wordt toege wezen. Prof. De Gaay Fortman was een van de politici, die het eerst de stelling hebben verdedigd, dat er na de totstand koming van het Statuut met de West geen plaats meer was voor een departe ment van Overzeese Rijksdelen. Overigens is er door de informateur evenmin nog een oplossing gevonden voor de post van vice-premier, minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. Prof. Romme, die hiervoor door mr. Burger bestemd was, blijft weigeren deze post ie aanvaarden. In de eerste plaats is er voor hem een principieel obstakel, namelijk het feit, dat in het regeringsprogram van mr. Bnrger een paragraaf staat, waarbij het arbeidsverbod voor de gehuwde ambtenares wordt opgeheven. Prof. Romme.is hiervan steeds, ook voor de oorlog, een principieel tegen stander geweest. In de KVP-fractie wordt echter over deze punten verschil lend gedacht. Vandaar dat prof. Rom me ten slotte geen bezwaar heeft ge maakt tegen de opneming van deze pa ragraaf in het regeringsprogram. Aangezien echter in' het door mr. Burger als extra-parlementair te vor men kabinet wel de ministers aan het regeringsprogram gebonden zijn, doch niet de fracties, kan de KVP-fractielei der zelf geen zitting 'nemen in het ka binet. Aneurin Be-van. de leider van de linkervleugel ia de Britse Labourparty is, zoals gemeld, gisteren voor de be langrijke functie van penningmeester van de party gekozen. HU kreeg de stemmen van de ver- „Elk schip, dat zich onderwerpt aan onze voorschriften, kan het Suez kanaal doorvaren."' Dit zeide gis termiddag de nieuwe Egyptische di recteur van de Suez-kanaalmaat- schappij, de heer Bahgat, in een on derhoud met het A.N.P. in Den Haag. Hi.i zeide dit naar aanleiding van een verklaring van een woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, die gister ochtend in Djakarta mededeelde net duidelijk te achten, dat Egypte geen vergunning zou geven voor doorvaart aan schepen, die aan de vereniging van gebruikers van het Suez-kanaaJ behoren. De heer Bahgat zeide, dat hij m Den Haag geen besprekingen heeft gevoerd over kwesties, die met het Suez-kanaal verband houden. Wel zal dit eventueel later nog gebeuren, na de besprekingen, die hij in de Verenigde Staten gaat voe- ren. Op een. vraag of zijn antwoord oe- tekent- dat ook Israëlische schepen van het Kanaal gebruik zullen kunnen ma ken als zij zich aan de Egyptische voor schriften onderwerpen zeide de heer Bahgat, dat dit een politieke kwestie is, waarover de Egyptische regering be slist. Desgevraagd zeide hij het uit strikt zakelijk oogpunt „vreemd" te vinden, dat de Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft besloten, de „Willem Ruys" om de Kaap te laten varen. „Een ongefundeerde beslissing voegde hij hier aan toe. De heer Bah gat wees er hierbij op dat ondanks de moeilijkheden, die ontstonden, toen op 15 september de buitenlandse werkne mers besloten te vertrekken men er in is geslaagd het verkeer door het Kanaal op gang te houden. „Wij zijn de moei lijkste periode voorbij", zeide hij, „en dit is een aanwijzing, dat wij ook de toekomstige moeilijkheden te boven zul len komen". In antwoord on verdere vragen zeide hij dat er voldoende loodsen zijn om de huidige situatie het hoofd te bieden. „Maar we zouden er graag nog enkele bij hebben." Ook over de toekomstige technische voorzieningen van het Kanaal toonde de heer Bahgat zich vol vertrouwen. „Wij hebben voldoende goed geschoolde in genieurs en de drie technische facultei ten in Egypte worden zeer druk be zocht." tegenwoordige!* van 3.029.009 vak bondstalen, terwfjl George A' Brown de stem van 2.755.000 leden kreeg. Aanhangers van Bevan noemden diens overwinning een van de meest betekenende ontwikkelingen in de partij sedert lange tijd. Uit de stem ming blijkt; dat vele invloedrijke vak bonden, die eerst zijn felste critici wa ren, hem nu een kans hebben willen geven. Bevan's triomfale terugkeer heeft terstond overal stemmen doen op gaan. dat hij nu ongetwijfeld zal trach ten Gaitskeli ïe wippen als leider van de parlementsfractie of ten minste er naar zal streven plaatsvervangend lei der te worden inplaats van James Griffiths. Vorig jaar volgde Gaitskeli* Clement Attlee op als leider van de parlements fractie. Hij versoeg Bevan toen, die eveneens kandidaat gesteld was. De leider van de pariementsrractie wordt meestal premier, indien de partij de verkiezingen wint. Op een persconferentie liet Bevan zich gisteren in zeer vage bewoordin gen uit over zijn plannen in die rich ting. „Men mag geen enkele mogelijk heid ooit uitsluiten." zei hij. Bevan zei, dat hij de huidige organi satie van de partij allerminst als zo democratisch beschouwt als zij zou moeter. zijn. Hij heeft in het bijzonder bezwaar tegen de grote macht van de vakbonden, hoewel deze hem nu gesteund hebben. Het blijkt echter bijzonder moeilijk te zijn om een bekwame KVF-kandidaat voor dit departement te vinden, dat voor de KVP belangrijke medezeggen schap in de sociaal economische sector van het regeringsbeleid moet verzeke. ren. Er wordt thans nog volop gezocht naar zo'n kandidaat. Enige KVF'ers moeten reeds voor de eer hebben be dankt. Prof. Romme kan bovendien deze post zelf moeilijk aanvaarden, om dat de KVP-fractie geen geschikte opvol ger van prof. Romme voor. het voorzit terschap van deze fractie kan opleve ren. -'indiendes iriforrnateu; ,r Ihéhatve; *"4at hij naar een KVP-kandida* A - voor nét vice-premierschap enz., gaat zoeken, ook nog gaat proberen om anderea.r„- kandidaten voor de portefeuille van Overzeese Rijksdelen te interesseren, nu prof. De Gaay Fortman deze porte feuille geweigerd heeft te aanvaarden, kan hij de eerstkomende dagen hiermee nog druk bezig zijn. Het wordt dan uiter aard steeds moeilijker voor hem om tot een resultaat te komen. Erg hoopvol is men dan ook in politieke kringen niet gestemd ten aanzien van bet slagen van rar._ Burger. De informateur moet van plan zijn zelf eveneens in het te vormen kabinet- Drees zitting te nemen. Daarbij moet hij denken aan de portefeuille van Jus titie, waarvoor echter ook een andere socialistische kandidaat wordt genoemd, namelijk prof. Langemeyer, de advo caat-generaal van de Hoge Raad der Nederlanden. In het Gouvernementsgebouw van Port Louis op hel eiland Mauritius is een banket aangericht ter ere van Prinses Margaret van Engeland, die drie dagen verbleef op het eiland, waarvan de bevolking bijzonder enthousiast op dit Koninklijke bezoek reageerde. De Prinses heeft inmiddels haar Oost-Afrikaanse reis voortgezel naar Zanzibar. De foto laat zien, hoe sir Robert Scott, de Gouverneur van Mauritius, de charmant geklede Prinses het Gouvernementsgebouw binnenleidt. De Bilt. woensdag 10 uur. Wijzigingen in de algemene lucht drukverdeling hebben tot gevolg ge had, dat de aanvoer van vochtige en voor de tijd van het'jaar warme lucht naar onze omgeving is opgehouden. Op de flank van een groot hogedrukge- bied op de Oceaan, dat zich de laat ste dagen langzaam van het zeegebied bij New-Foundland in de richting van de Golf van Biscaye verplaatste, stroomde namelijk bij westelijke tot noordwestelijke winden koudere en minder vochtige lucht van dé, Britse eilanden naar West-Europa. Tegelijkerr tijd trok een nieuwe depressie langs IJsland in oostelijke richting, Aan dé achterzijde hiervan voeren stormachtige noordelijke winden koude lucht van Groenland over IJsland naar het zui den en zuidoosten. Op IJsland viel daarbij sneeuw en daalde .de tempera tuur op de meeste plaatsen tot even beneden het vriespunt. Deze lucht stroomt vervolgens in de richting yan de Britse eilanden en h'et Noordzeege bied en za! ook ons land overstromen; Weliswaar wordt de lucht bij de lange weg over het oceaanwater flink ver warmd. maar toch zal de temperatuur in ons land opnieuw een daling onder gaan, waarbij er bovendien meer wind zal zijn. Ook zullen er enkele buien vallen. De kans'op buien is daarbij in het noorden van het land groter dan in het zuiden. »aS; Morgen zal bet record van de kabi netsformatie met de langste duur In onze parlementaire geschiedenis, nl. die van 1925—1926, worden gebroken. De formatiecrisis van 1925, die ten ein de kwam door de formatie van het ka binet-De Geer duurde 113 dagen. Van daag is het 113 dagen geleden, dat hét kabinet-Drees ontslag indiende. DE Russische regering heeft besloten meer bekendheid te geven aan de besluiten van het februaricongres der communistische partij, waar de anti-Stalincampagne van Chroestsjew is begonnen. Dit blijkt uit een mededeling van radio-Moskou. De,tekst van de uitzending was een aan wijzing; "dat Chróèstsjew wellicht zelf 'vóórde'micröfoon"zal"Jkbnïeü Pt» partijbesluiten té verduidelijken. De radiostations hebben opdracht gekregen aan de betrokken partijbeslui ten groter bekendheid te geven en de politiek van partij en regering, ook be treffende industrie en landbouw uitvoe riger uiteen te zetten. Men vraagt zich af, of Chroestsjew zelf het initiatief tot deze nieuwe pu bliciteit genomen heeft, ten einde een eind te maken aan de geruchten over een terugkeer tot het „stalinisme", dan wel of omgekeerd er een gezamenlijk streven der hoogste machthebbers ach ter schuilt, Chroestsjews politiek van haar scherpste kanten te ontdoen. Chroestsjew heeft president Tito voorgesteld toe te treden tot een nieuw Kominform-achtig verbond van Europe se communistische staten. Westelijke diplomaten, die deze in lichting verstrekten, verklaarden van De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft zich dinsdag grote moeite getroost om Engeland en Frankrijk in het Suezgeschil te steunen, zonder zichzelf bloot te stellen aan mogelijke beschul digingen dat hij het kolonialisme in Azië en Afrika steunt. Op zijn persconferentie van dinsdag was hij begonnen met een bespreking van de Suezkwestie en geëindigd met de definiëring van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de algehele onafhankelijkheid van landen in Azië en Afrika die vroeger onder Brits of Frans bestuur hebben gestaan. einde van de tweede Londense Suezcon- ferentie, waarop tot de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal is beslo ten, een verwijdering of tenminste een verschil in de mate van benadering was ontstaan tussen de Ver. Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Op zijn persconferentie vervolgde de minister „er is enig verschil geweest in onze benadering van dit vraagstuk van Nadat verscheidene journalisten tegen functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken hadden gezegd, dat het laatste deel van Dulles' uiteenzet ting uitgelegd zou kunnen worden als bewüs van principiële verschillen tussen de drie Westelijke mogendheden ten aanzien van de Suezkwestie, gaf minis ter Dulles schriftelijke wijzigingen van zijn verklaringen - uit .welke de nadruk leggen op drie punten: 1) De vereniging van gebruikers van het Suezkanaal is nooit bedoeld geweest als middel voor het gebruik van ge weld in het Suezgeschil, 2) Het verschil in benadering van de kwestie tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en de Ver, Staten anderzijds vloeit voort uit het technische feit dat de drie landen in het gebied van Suez niet door verdrag gebonden zijn tot een gemeenschappelijk optreden op de ma nier die geldt in het gebied van de Navo, 3) De Ver. Staten kunnen kwesties die een gevolg zijn van oplevend, nationalis me in voormalige koloniën, onafhanke lijker benaderen omdat zij, anders dan Engeland en Frankrijk, geen kolonies bezitten en ook niet bezeten hebben. Op zijn persconferentie hadden de journalisten gevraagd naar commentaar op berichten, volgens welke sedert het het Suezkanaal, doch dit verschil heeft betrekking op nogal fundamentele din gen." Na de verbetering luidt deze zinsne de: „Er is enig verschil geweest in on ze benadering van dit vraagstuk van het Suezkanaal. doch dit is niet een gebied waar wij door verdrag gebonden zijn." Op zijn persconferentie besprak Dulles de gebieden, waar de Ver, Staten door vrdragen aan hun bondgenoten verbon den zijn, b.v. het gebied van de Navo, Hij voegde hieraan toe: „Er zijn ech ter andere vraagstukken met betrekking tot andere gebieden en die in de een of andere vorm met het zogenaamde vraagstuk van het kolonialisme te ma ken hebben". De herziene versie luidde: „Er zijn tevens andere vraagstukken waar onze benadering niet altijd eender is. Zo is er b.v. in Azië en Afrika het z.g. vraag stuk van het kolonialisme". Op de voorpagina van de „New York Times" is woensdag een bericht gepu bliceerd dat de Egyptische regering op hel punt staat Amerikaanse olie- en scheepvaartondernemingen voor te stellen het toezicht op de ontwikkeling van het Suezkanaal over te nemen, In dit bericht, afkomstig uit Cairo, wordt voorts gezegd, dat dit voorstel beoogt kracht bij te zetten aan de Egyptische verzekeringen dat het ka naal op de meest efficiënte wijze ge ëxploiteerd zal worden. Egypte zou dan de kosten van de eventueel' uit te voeren werkzaam heden dragen. In de haven van Rotterdam is dins dagmorgen - het 16.000ste schip van dit jaar binnengekomen. Het was het 4069 brt mtende m.s. „Schauenburg" van de rederij H. Schuldt te Hamburg, dat met een lading stukgoed van Tampico kwam en ligplaats koos in de Merwehaven. Vorig jaar kwam het 16.000ste scblp op 16 oktober binnen. Het was het Zweedse schip „Bifrost". In Noord-Syrië zijn bij can enorme bosbrand aan de Turkse grens vijf per sonen om het leven gekomen. Het vuur woedt reeds 24 uur en militairen, poli tie en brandweereenheden zijn naar het gebied gedirigeerd. Znidsiavische zegslieden vernomen te hebben, dat dit hét voornaamste doel was van het onverwachte bezoek, dat Chroestsjew in september te Brioni aan Tito gebracht heeft. Naar verluidt heeft Chroestsjew van Tito een negatief althans weifelend ant woord ontvangen. Door de onafhanke lijkheid van Tito is het Russische lei derschap in Oost-Europa de laatste ja ren ondermijnd. Naar verluidt hebben dé' besprekingen te Brioni zich geconcentreerd op de moeilijkheden en gevaren,: die hierdoor in Oost-Europazoudenkunnenontstaan. Naar verluidt is Tito voldoende onder de indruk gekomen vande belangrijk heid dezer kwesties, dat hij er In toegestemd heeft onmiddellijk met Chroestsjew naar de Sovjetunie te vlie gen, waar hij thans dagelijks met de heersers van Rusland en de satelliet staten confereert. Volgens de zegslieden hébben de Zuid- slaviërs zich tot dusver nog niet uitge laten over de detais van de voorge stelde bond: Verondersteld wordt echter, dat het bondgenootschap niet zal neerkomen' op een voortdurend overleg tussen de com munistische partijen van de Sovjët-unie, Zuidslavië, Polen, Tsjechoslowakijë, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Volgens niemve diplomatieke berich ten van achter het ijzeren gordijn tracht Rusland de steon van de Joegoslavische presidentTito te verkrijgen voor een nieuwe krachtige campagne in het Mid den-Oosten. Het Kremlin heeft zijn steun nodig, omdat Joegoslavië-" het communistische blok de enige poort op de Middellandse Zee verschaft. Het Japanse kabinet heeft dinsdag avond officieel goedgekeurd dat pre mier Hatojama zaterdag naar Moskou vliegt om de Russisch-Japanse vredes onderhandelingen te "hervatten. Bij vergelijking van' de rapporten, die de regering elk jaar volgens artikel 73e van het handvest van de V.N. over Nederlands Nieuw-Guinea bij de V.N. Indient, blijkt dat in de afgelopen vijf jaar het aantal bestnnrsvestiglngen met een Europees bestuursambtenaar bijna is verdubbeld. :nl; 1 iï5i 2: t: té Het aantal bestuursressorten met een Europese ambtenaar bedroeg in 1950 12* en per ultimo 1955 22. Het aantal Pa- ocea's dat onder béstuur* gebracht is," bedroeg voor het jaar 1950 .ongeveer* 270.000. Eind 1955 was dit*, getal toege nomen tot ruim 386.000. Het aantal-Euro peanen op Nieuw-Guinea is in deze jaren - verdubbeld, van ruim. 8000 "zijn heb er thans 16.000. Het aantal Aziaten is niet belangrijk gewijzigd, van ruim 13.000 j'n 1S50 namen zij in- aantal toe tot ruim 15.000 in 1955. Hoewel deze toenamen, zoals uit het rapport over 1955 blijkt, gedeeltelijk eén gevolg zijn van nauwkeuriger tellin gen, is de toename van de PapoeaciJ-: fers voornamelijk het gevolg van de grote intensivering van de bestuursvoe ring. die gepaard is gegaan met sterke uitbr'-'ding van de medische voorziening in de reeds bestaande en de nieuw-open gelegde ressorten. Het aantal Papoea's, dat n< niet'. onder...bestaaur is •aebrpcht,..wor<itiJjB. dit. -.1: rapport geschat op rond. 300.Ö0Ö zielen. zodat het totaal aantal inheemse inwo ners van. dit gebied, welks oppervlakte 12 maal Nederland beslaat, kan wór den gesteld op bijna 800.000. De WereIdgezondheidsor„-nisatie en het Kinderfonds der V.N. hebben door het verlenen van vijf beurzen en sub sidiés tot een totaal bedrag van 6;.000 dollar in materiaal een belangrijke bij drage geleverd- tot de verbetering van de gezondheid der bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea. Veelzijdig. Drie jonge Duitsers worden beschuldigd wegens diefstal van: 13 auto's,. 16 motorfietsen, 5 fiet sen, 3.000 paar sokken, 100 dassen,, 20 overhemden, 15 sjaals, stof voor 18 kos tuums, 5 aktetassen, 55 dozen, 'beklé- dingsmateriaalen". 10 canvas-éulodaksnl: m II I iim Onder verwijzing naar de me dedeling in ons blad van 21 september 31. delen wij a mede/ dat de Postcheque- en Giro-, dienst te 's-Gravenhage niet in staat was het nieuwe abonne mentsbedrag 'reeds over het vierde kwartaal 1956 af te schrUven, Per 1 januari a.s, zul ten alle machtigingen echter ge wijzigd zUn en over het eerste kwartaal 1957 zal het nieuwe bedrag worden afgeschreven. In de loop van de maanden oktober en november volgt een' aanvullende afschrijving van het verschil tussen het oude en het nieuwe bedrag. Voor deze maat regel behoeven geen formulieren te worden ingevuld. Indien de abonnees bezwaar maken tegen deze aanvullende afschrijving, zal onverwijld tot terugstorting worden overgegaan: Administratie Dagblad „Trouw". v! De Rotterdamse Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft haar medewer king verleend aan de samenstelling van een advies aan de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken inzake het internationale wegvervoer in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Deze aangelegenheid is actueel ge worden. doordat zich in het kader van de E.G.K.S. het streven heeft geopen baard tot instelling van vaste en open bare internationale wegvervoerstarieven te komen. Het bedrijfslven heeft thans als zijn opvatting aan de ministers het volgende kenbaar gemaakt: Het is van het grootste belang, dat ook in het internationale wegvervoer de beginselen van vervoersbeleid, zoals deze door Nederland worden voorge staan een vrije ontwikkeling onder de gezonde werking van de concurren tie tot uitdrukking komen. Het in stellen van vaste internationale wegver voerstarieven zou. daarmee geheel in strijd zijn en dient reeds daarom door ons land van de hand gewezen te wor den. Daarbij komt nog, dat er noch I een juridische, noch een praktische noodzaak bestaat om in K.S.G.-verband tot instelling van zulke tarieven over te gaan. Aan de verplichtingen van het K.S.G.-verdrag kan worden voldaan door eenvoudige ter kenrsisbrenging van de vervoersprijzen. i. Fublikatie is volstrekt geen plicht en hoewel men uiteraard aan de eisen van het K.S.G.-verdrag ook in dit. opzicht moet voldoen, zou aan de zelfstandige plaats van het transportwezen ernstig afbreuk worden gedaan als men, zon der dat daarvoor een verdragsverplich ting bestaat, een algemene publikatiè- plicht 'en daarmee samenhangend een algemeen stelsel van vaste internatio nale wegvervoerstarieven in het- leven zou roepen, zo deelde mr. Van der Man- dele mede. Bij K.B. van 2 oktober is met in gang van 1 november 1956 benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeen tepolitie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen te 's-Gravenhagé. De heer Van der Molen is luitenant-kolo nel bij de koninklijke marechaussee.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1