Overzeese Rijksdelen Verklaring van mr. Burg' er A.R. standpunt Mr. Burger op zoek naar nieuwe mogelijkheden Rusland en Egypte tegen Brits-Frans Suezplan Verzoening Nenni-Saragat onmO; e lijk geworden Gesprek Belgrado-Moskon wordt voortgezet Verschillen nog niet uitgewist Rajk (in 49 opgehangen) nu met eer begraven „U&eea!" PRINCIPIËLE BEZWAREN.VAN A.R. Vandaag gesprek met prof. Romme Geen internationaal beheer Wel bereid om te onderhandelen Weeroverzicht „EIGEN WEG NAAR SOCIALISME" Hernieuwd jï^et met communisten Eerste vonnissen in Poznan Scherpe aanval op stalinisme" MAANDAG 8 OKTOBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3506 HONGARIJE HERDACHT „TITOÏST" Lappie Edöijn en de Pmikelbollen Weerbericht Principieel Rusland en Egypte hebben vrij duidelijk te kennen gegeven dat zij het voorstel van Engeland en Frankrijk gesteund door Amerika voor internationaal beheer van het Suezkanaal, zullen verwerpen. Het voorstel is vrijdag aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Het de bat in de raad zou vandaag worden voortgezet. De Russische afgevaardigden hebben in het openbaar niets gezegd, maar radio-Moskou heeft het Brits-Franse voorstel vierkant afge wezen. Zie verder pagina 3 S\|E Mc Autobus reed in rivier: 13 Italianen verongelukten Giuseppe Saragat, de Italiaanse vice-premier en leider van de anti communistische sociaal-democra ten, heeft verklaard dat een nieuw pacttussen Togliatti's communis ten en Nenni's socialisten een eind heeft gemaakt aan de hoop op een socialistische hereniging. VIER EN TWEE JAAR PREMIER Grotewohl van Gost-Duitsland heeft zaterdag opgeroepen tot nauwere banden met Joegoslavië. In een rede ter gelegenheid van de zevendj verjaardag van de „Duitse democratische republiek" zei Grotewohl verder, dat Oost-Duitsland thans het recht heeft zijn eigen weg naar het „socialisme" te gaan. De Oostduitse premier onderstreepte voor het eerst, dat het twin tigste congres van de communistische partij in de Sowjet-Unie het recht van de naties erkend heeft zich op verschillende manieren naar het„socialisme" te ontwikkelen. Hij dankte de Sowjet-Unie voor de aan. Oost-Duitsland verleende hulp, maar in tegenstelling tot vroeger gaf hij niet hemelhoog op van de Sowjet-Unie. Grotewohl liet na dejSóy^ét-Unie .deJeider van.de communistische .wereld te hoemërr en vërm'eldde--ook -f eSn -namen' van de Sowjetleiders. Tweehonderdduizend Honga ren hebben zaterdag drie uur lang gedefileerd langs de zwarte dood kisten van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Laszlo Rajk en drie andere vooraan staande communisten, die zevén jaar geleden bij een zuivering werden opgehangen Weinig hartelijk Doodvonnis op Cyprus „HOERA!" juicht Lappie Knijn vro lijk. Hij heeft echt plezier in het leven. Dat kan toch niet anders met al die heerlijke avonturen die hij beleeft. Morgen begint er weer een nieuw avontuur, waar jullie naar hartelust van zult kunnen genieten. /- - Botterdam: Witte de Withstraat 30 Teief. 115700 (4 11 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtend lenst abonnementen 18 30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage; Huygenspiem 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u,: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 cent per ?eek- 248 Per maand, 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot dinsdagavond. MINDER KOUD. Veel bewolking met aanvankelijk plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Minder koud. Overwegend zwakke wind. ZON EN MAAN 9 okt. zon op 6.56, onder 18.02; maan op 12 52, onder 21.09. O o Hoofdredacteur; Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Tot drie maal toe heeft de heer Burger gepoogd een anti-revolutionair ie bewegen de portefeuille van Over zeese Rijksdelen te aanvaarden. Tot drie maal toe leed hjj schipbreuk. Reeds de eerste aangezochte kandi daat, prof. De Gaay Fortman, een anti revolutionair, die voor deze porte feuille door bekwaamheid, kennis van zaken en liefde tot de overzeese rijks delen de meest aangewezene zou zijn geweest, heeft om redenen van prin- cipleel-polltieke aard de zaak zelf be treffende, gemeend voor het aanzoek te moeten bedanken. Sindsdien zijn nog twee anti-revolu tionairen gevraagd en ook zij hebben geweigerd de portefeuille te aanvaar den. Waarom? Zeker niet, omdat de be trekkingen tot de overzeese rijksdelen Suriname en de Antillen enerzijds en Jjieuw-Gulnea anderzijds hun niet uitermate gewichtig voorkwamen. Ze ker niet, omdat de portefeuile hun niet zwaar genoeg voorkwam. Hier was geen sprake van een ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef waarbij de bereidverklaring tot mede werking aan de formatie van een ka binet afhankelijk werd gesteld van voorwaarden, welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands belang, een gebrek dat de Leidse hoogleraren te recht in hun brief aan de fractievoor zitters aan kritiek hebben onderwor pen. De reden, die de anti-revolutionaire aangezochte kandidaten bewoog de hun toegedachte portefeuille niet te aan vaarden, was een bezwaar van prin cipiële aard tegen het voor het mi nisterie ontworpen regeringsprogram, een bezwaar dat de Leidse hoogleraren terecht als geldig erkennen. Dit bezwaar gold de handhaving van het departement zelf. Het huidige de partement van Overzeese Rijksdelen is een overblijfsel uit de periode van voor de totstandkoming van het Statuut voor het Koninkrijk. De beheerder van dit departement, wijlen prof. Kernkamp, heeft zich gro te verdiensten verworven door dit Sta tuut tot stand te brengen en daardoor een nieuwe rechtsorde voor het Ko ninkrijk 'te vestigen. Maar daaruit volgt, dat dit departe ment, dat een wezenlijk bestanddeel vormde uit een voorbije periode, nu. dient te verdwijnen. Er zijn op het ogenblik drie soorten van werkzaam heden, welke met betrekking tot de Antillen en Suriname moeten worden verricHL De eerste soort heeft betrekking op de zg. koninkrijksaangelegenheden, dat zijn die zaken, die krachtens het Sta tuut op het niveau van het Koninkrijk moeten worden behandeld. Het Statuut voorziet daarin door de rijksminister raad, die bestaat uit het Nederlandse kabinet met de gevolmachtigde minis ters voor Suriname en de Nederlandse Antillen. Die zaken moeten dus in die rijks ministerraad worden behandeld. Wan neerwij een ministerie van Overzeese Rijksdelen, handhaven, schuiven wij een Instantie tussen de landen van de West en de rijksministerraad, die in wezen een herleving van het kolonia lisme betekent en die uitermate scha delijk zal zijn voor de verhouding tus sen Nederland en Suriname en de An tillen. De tweede soort van werkzaamheden heeft betrekking op wat men zou kun nen noemen de „consulaire" taak. Er Is In Nederland allerlei werk te doen in verband met de aanwezigheid van Surinamers en Antillianen hier te lan de. Het is volkomen vanzelfsprekend en geheel liggend in de lijn van het Statuut, dat deze werkzaamheden nu niet meer geschieden door een departe ment van Overzeese Rijksdelen, maar door het ambtelijk apparaat vam ue hier te lande gevestigde gevolmachtig de ministers van Suriname en de An tillen. Dat ligt in de aard van de nieuwe rechtsorde opgesloten. De derde soort van werkzaamheden heeft betrekking op de zg. interregio nale verhoudingen, dat zyn de verhou dingen waarin Nederland en Suriname en de Antillen samenwerken voor het verwerkelijken van bepaalde doelein den, bij voorbeeld op financieel en eco nomisch gebied. Deze verhoudingen hebben gelijkenis met die welke Ne derland heeft met buitenlandse mo gendheden. Als deze betrekkingen goed op gang zullen komen, is het nodig dat hier tus sen Nederland en de West dezelfde ruimte komt te bestaan als tussen Ne derland en andeïe staten. Het willen wringen van deze verhouding aan Ne derlandse zijde in een speciaal depar tement van Overzeese Rijksdelen, ter wijl een contact van het betrokken rijksdeel met één der daartoe geëigen de departementen van algemeen be stuur hier te lande voor de hand ligt, schept alle voorwaarden voor een con flictsituatie. Het departement van Overzeese Rijksdelen wordt dan ge voeld als en is ook metterdaad een koloniaal overblijfsel, dat in de ge wijzigde verhoudingen niet past. De handhaving van het departement van Overzeese Rijksdelen zou de ver houding tussen Nederland en de West dan ook grondig bederven. N Terecht hebben dan ook vier for mateurs en informateurs, de heren Drees, Romme, Lieftinck en De Gaay Ook mr. Roosjen weigert Overzeese Rijksdelen De woordvoerder van de informateur deelt mee: „De informateur heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een bevredigende samenstelling van het ka binet, nadat zijn werkzaamheden met betrekking tot de formulering van het regeringsprogram waren beëindigd. Het kabinet bleek op zeer brede ba sis te kunnen worden samengesteld in dien a) de praktische bezwaren verbon den aan de reeds tevoren beoogde op heffing van het ministerie van Over zeese Rijksdelen op zeer korte termijn konden worden overwonnen, b) van an ti-revolutionaire zijde het verkrijgen van één zetel in het kabinet naast enig- ge andere voorziening niet onaanvaard baar zou blijken. Waar het één zowel als het ander op bezwaren stuitte, is handhaving van ge noemd ministerie en wel met anti-revo lutionaire bezetting in overweging geno men. Gebleken is echter, dat ook langs deze weg geen oplossing Is te verkrij gen". Van bevoegde A.R.-zijde is via het A.N.P. een uiteenzetting gegeven van het standpunt, dat door de A.R. ten aanzien van het voortbestaan van het departement van Overzeese Rijksde len is ingenomen. Deze uiteenzetting komt vrijwel ge heel overeen met hetgeen in het hoofdartikel in ons blad van vandaag is weergegeven. Aan het slot van de uiteenzetting van A.R.-zijde wordt er op gewezen, dat het ingenomen stand punt niet in de eerste plaats betekent een verwerping van het plan van mr. Burger voor de verdeling van de ze tels in het kabinet doch voor alles be trekking heeft op een voor de West onaanvaardbaar punt van algemeen politiek beleid. In de loop van de vorige week is steeds duidelijker geworden"' dat der aangezochte figuren uit de A.R. kring! dit bezwaar zeer sterk hebben ge-' voeld. Dit bezwaar, is tenslotte van. be slissende betekenis geweest. (Van onze parlementaire redacteur) DE derde A.-R. kandidaat-minister voor Overzeese Rijksdelen, het Tweede-Kamerlid mr. Roosjen, heeft zaterdagavond de infor mateur, mr. Burger, laten weten, dat hij het aanbod van deze porte feuille om principiële redenen niet kon aanvaarden. Nu na de pro fessoren De Gaay Fortman en Donner ook mr. Roosjen het aanbod van deze portefeuille heeft geweigerd, is de formatiecrisis in een nieuw stadium getreden. De informateur heeft aangekondigd, dat hij niet verder zal trach ten met de A.-R. overeenstemming te bereiken over de post van Overzeese Rijksdelen. Mer. neemt aan dat mr. Burger naar nieuwe wegen zal gaan zoeken. Van belang is in dit verband, dat er vandaag een gesprek zal plaatsvinden tussen de informateur en de K.V.P.- fractievoorzitter, prof. Romme. Zoals bekend is, heeft de K.V.P. haar medewerking aan het te vormen kabinet afhankelijk gemaakt van het bereiken van overeenstemming met de A.-R. Waarschijnlijk zal mr. Burger aan prof. Romme vragen of de K.V.P. deze conditie blijft stellen. De motieven, die mr. Roosjen hebben geleid tot de weigering van de porte feuille van Overzeese Rijksdelen, slui ten aan bij het standpunt dat de over zeese rijksdelen Suriname en de Ne derlandse Antillen hebben ingenomen tegenover de handhaving van het de- partement van Overzeese Rijksdelen. Het Is bekend, dat er in de West een groeiend onbehagen bestond over het voortbestaan van dit departement. (Zie ook het hoofdartikel). De woordvoerder van de informateur heeft zaterdagavond medegedeeld, dat zijn poging om met de A.-R. tot over eenstemming te komen over de porte feuille van Overzeese Rijksdelen ls mislukt. Mr. Burger vestigt in zijn com muniqué de indruk alsof de aangezochte A.-R. kandidaat-miftisters slechts zake lijke bezwaren koesteren tegen handha ving van Overzeese Rijksdelen. Het is echter duidelijk, dat hier sprake is van overwegende principiële bezwa- De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi, heeft in een interview uiting gegeven aan het hard- Fortman, de afschaffing in hun pro gramma opgenomen. Daarover is met de landen van de West onderhandeld en men was daarover tot overeen stemming'gekomen. De.opheffing vol deed aan 'een algemeen gevoelde wens. De handhaving nu, zou in Suriname en de Antillen grote ontstemming wekken, te meer wijl die handhaving niet geschiedt om redenen in de zaak zelf gelegen, die immers slechts de liquidatie vorderen, maar om redenen van interne Nederlandse politieke rekenkunde. Daartegen, bestaan van a.-r. zijde grote bezwaren. Als een bijkomende maar belang rijke grief kan worden aangemerkt, dat het departement van Overzeese Rijksdelen de zaken, 'zowel van Suri name en de Antillen als die van Nieuw-Guinea moet "behartigen. Suri name en de Antillenzijn met Neder land gelijkwaardige Rijksdelen, Nieuw- Guinea is een koloniaal bestuurd gebied Het is begrijpelijk, dat het voor Suriname en de Antillen onaanvaard baar is om met Nieuw-Guinea in één pot te worden geworpen en het is dus voor het bestaan van het Koninkrijk gevaarlijk om een dergelijke construc tie te handhaven. Het zou ons bovendien in de sfeer van de Verenigde Naties, waar men op dit punt zeer gevoelig is, voor onaangename gevolgen kunnen stel len. Wij hebben daar nu met enige moeite de realiteit van de vrijheid van Suriname en de Antillen duidelijk kunnen maken. Wij moeten alles vermijden wat daaraan afbreuk doet. Het is om deze principieel-politieke redenen, die reeds door prof. De Gaay Fortman ter kennis zijn gebracht van hen die hem benaderden,. dat de a.-r. niet bereid zyn de eerste'verantwoor delijkheid voor een departement van Overzeese Rijksdelen te- dragen. nekkig verzet van zijn land tegen elk plan voor onverbloemde internationale controle op de waterweg. Fawzi zei Schter dat z?jn land voorstander is van rechtstreekse onderhandelingen tot op lossing van het geschil over het kanaal. Zijn land zou er daarom op aandringen dat de Veiligheidsraad een onderhande lingscommissie instelt. Dr. Fawzi zou volgens de New York Herald Tribune verder de volgende punten hebben geformuleerd: 1. Egypte zou met een internationaal orgaan samenwerken in bepaalde tech nische fasen van de exploitatie van het kanaal, zoals t.a.v. een maximum voor de kanaalgelden, en erin toestemmen elk verschil van mening op deze ge bieden voor de V.N. te brengen. 2, Het gebruikmaken van Sowjet- loodsen in het Suezkanaal is zuiver, tijdelijk. ren. Geen enkele A.-R. kandidaat is daar om bereid gebleken de eerste verant woordelijkheid voor dit departement op zich te nemen. De informateur zal zich dan ook hebben af te vragen, indien hij de portefeuille van Overzeese Rijksdelen wil handhaven, of het dan niet voor de hand ligt deze post aan een socialist aan te bieden. Ook is het wellicht mogelijk een liberale kandidaat voor deze porte feuille te interesseren. Zie verder pagina 3 N.<~ f Ter gelegenheid van de vierde lustrum viering door de Haagse Ballonclub tierden enige nieuwe leden gedoopt. Men ziel hier de bekende batlonvaarsier mevr. Boesman de Haarlemse ballonvaarder dr. A. Mei- chior dopen als lid der club. De Bilt, maandag 10 uur. In het grensgebied tussen de koude lucht boven West- en Midden-Europa en de warmere lucht boven Zuid-Rus land ontstond tijdens het weekeinde een actieve depressie, die van Polen naar Noordwest-Rusland is getrokken. Achter deze depressie steeg de lucht druk aanzienlijk, waardoor het hoge drukgebied ten Zuidwesten van de Britse eilanden zich uitbreidde tot over de Balkan. Als 'gevolg dinarvan nam in onze om geving de wind verder in kracht af en de buiigheid werd onderdrukt. Tijdens de nachtelijke opklaringen kon de temperatuur in het binnenland daardoor aanzienlijk dalen. In Brabant werden vanmorgen minimumtempera turen gemeten van 1 graad onder nul. Plaatselijk ging deze sterke afkoeling gepaard met mist. Minder koude lucht afkomstig van de Oceaan is intussen via het Noorden van de Noordzee op weg in de richting van ons land. Aan het front, dat deze minder koude lucht begrenst komt plaatselijk regen voor. Grotewohl wil nauwere banden met Tito Een autobus met 21 arbeidsters en ar beiders van de rijstvelden in de Povlak- te is zaterdagavond bij Bobbio, veertig kilometer ten zuiden van Piacenza (Noord-Italië), in de rivier de Trebbia gereden. Dertien inzittenden kwamen om het leven en zes werden ernstig gewond. Saragat legde de basis voor hereni- ging tijdens een ontmoeting, de afge lopen zomer, met Pietro Nenni. De Franse socialist Pierre Commin kwam naar Rome om te proberen, beide so- Zaterdag zijn de eerste vonnissen uitgesproken in de processen die het gevolg zijn van de opstand op 28 juni onder de arbeiders van Poznan. Drie Polen werden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een vierde kreeg twee jaar. Twee van de vier waren veroordeel den die op 28 juni door de opstande lingen uit hun cellen waren vrijgela ten toen de gevangnis bestormd werd. Hun proces was pas vrijdag begon nen. De aanklacht was diefstal uit een winkel in tweedehands goederen op de dag van de opstand. Zaterdag gingen in Poznan geruch ten, dat de Poolse regering van plan is het proces stop te zetten. De rege ring is eer verlegen met de verkla ringen der beklaagden over de slechte materiële toestanden, het gemis aan politieke vrijheid en het afdwingen van bekentenissen door de politie. Er zijn 154 beklaagden. Tot nu toe hebben 22 van hen terechtgestaan. De presi dent van de rechtbank heeft echter tegenover westelijke journalisten ont kend, dat het proces zal worden stop gezet. Eenmaal per jaar op 6 oktober mag de Amsterdamse jeugd op de Koop mansbeurs komen trommelen. Zij dankt dit voorrecht aan een Amsterdamse weesjongen, die in. 1621 onder dc beurs een met munitie geladen schip ontdekte, dat daar gebracht aas met de bedoeling de beurs in {Ie lucht ie laten vliegen, lm dc loop der jaren' teas dit trommelen in het vergeetboek ge raakt, doch burgemeester d'Ailly heejt het in ere hersteld. Het tajereeltje op de foto geeft weer een gesprek op de beursstoep tussen de Amsterdamse Stedemaagd en Vader Tijd over war er geschied zou zijn als de Amsterdamse weesjongen niet zo bij de pinken was geweest. cialistische partijen' tot elkaar te bren gen. NenniV socialisten ende sociaal democraten braken in 1947, toen Nenni een pact tot „eenheid van actie" te kende met de communisten. „Het nieuwe pact tot eenheid van actie, dat thans tussen de communis tische partij en de socialistische partij is gesloten, onthult de treurige over gave van de autonomisten der socia listische partij na hun strijd voor so cialistische eenheid tegen de overheer sende para-communistische krachten in het partij-apparaat", aldus verklaarde Saragat. Saragat zei verder: „Er blijft ons niets anders over dan de hemdsmou wen op te stropen en de strijd voor de eenheid der arbeiders onder demo cratisch socialisme alleen voort te zet ten". Borba, het orgaan van de Joegoslavi sche communistische party, heeft zater dagavond toegegeven, dat de ideologische verschillen tussen Rusland en Joego slavië door Tito en de Russische staats lieden niet zijn weggenomen tijdens de conferentie van Jalta. De bespre kingen zullen voortduren, kan men uit het blad opmaken. Rajk en de drie anderen werden zaterdag met staatseer opnieuw begra ven. thans op een kerkhof, dat een na tionaal pantheon zal worden. Ze wa ren indertijd veroordeeld wegens sa menzwering met maarschalk Tito van Joegoslavië en met de Amerikaanse inlichtingendienst. Sindsdien zijn ze onschuldig verklaard en „in eer her steld". De man, die hun veroordeling doorzette, de oude stalinist Matyas Ra- kosi, is als partijchef afgezet. Het défilé van zaterdag was spontaan. Er waren slechts weinig georganiseer de groepen. Alle winkels en fabrieken in Boedapest waren echter gesloten om de arbeiders in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. De vier stalen kisten, met het stof felijk overschot van Rajk, gen.-maj. Georgy Palffy, dr. Tibor Szoeny en Andreas Szalai werden op baren ge plaatst aan de ingang van het Kossuth- mausoleum op het centrale kerkhof van Boedapest Leidende figuren van het Hongaarse politieke leven betrok ken de erewacht. Namens de regering en de party verklaarde vice-premier Antal Apro, dat cr nooit een tragischer plicht heeft bestaan dan de onze. Wij moeten onze dode kameraden in ere herstellen, die wy niet in het leven kunnen terug roepen." „Wij betreuren ten diepste, dat wij geloof hebben gehecht aan de kwaad aardige laster, die tot hun martelaar schap heeft geleid. Wij hebben dege nen, die voor hun lot verantwoordelijk waren, ter verantwoording geroepen en zullen hen ter verantwoording roe pen-" Apro legde met nadruk de gelofte af, „dat zulke monsterachtige dingen nooit meer zullen .gebeuren." Hij deed Volgens het blad bestaan er nog steeds bepaalde openlijke kwesties ten aan zien van de - wederzydse betrekkingen. Het blad juichte de „oprechte en open hartige besprekingen" echter toe en merkte op. dat deze zouden bijdragen tot de geslaagde ontwikkeling van de Russisch-JoegosJavische betrekkingen. Er bestaan meningsverschillen over de krachten en elementen, die de ont wikkelingen naar het socialisme op de wereld beïnvloeden. Deze ontwikkelin gen zijn voornamelijk van ideologische aard, schreef Borba. Het bestuur van de Joegoslavische en van de Bulgaarse communistische partij hebben zondagavond in Belgrado bekendgemaakt, dat zij het contact tus sen beide partijen officieel hebben her steld en dat zij zijn overeengekomen in de toekomst sayien te werken. De Bulgaarse communistische leider Todor Zhivkow heeft op een persconferentie in Belgrado verklaard, dat het „natuur- lyk" was, dat Joegoslavië en andere communistische landen verschillende wegen zouden bewandelen naar het so cialisme. Laszlo Rajk een aanval op „de cultus der persoon lijkheid, de stalinistische blunders en hun navolgingen in Hongarye". Men vraagt zich af, of de uitlatingen van Apro betekenen, dat Rakosi te recht zal moeten staan. Volgens buitenlandse waarnemers zijn de Joegoslaven de Bulgaarse gasten weinig hartelijk tegemoet getreden. In Belgrado zou men de kans om de leiding van de Bulgaarse communistische par ty voor het titoisme te winnen, niet groot achten, daar men In Sofia nog te stalinistisch georiënteerd zou zyn om de invloed van Moskou in te per ken. Daarentegen wordt meer verwacht van het contact met de delegatie van de Italiaanse communistische partij, die onder leiding van Luigi Longo in Bel grado verblyft. De Russische pers meldt zonder com mentaar dat Erno Geroe, eerste secre taris van de Hongaarse communisti sche party, die heeft deelgenomen aan de besprekingen in de Krim, zich in Moskou bevindt. De 22-jaar oude Grieks-Cypriotische kruidenier Nicos Tsartellis is van daag tot de dood door de strop ver oordeeld wegens de moord op de Britse politiesergeant R. W. Tipple op 2 juni. Tsartellis ontkende iets met de moord te maken hebben gehad, toen tijdens een speciale rechtzitting het vonnis werd uitgesproken. Dit was het 11e doodvonnis, dat uit gesproken werd sinds de Eokarebellen anderhalf jaar geleden hun campagne tegen de Britten begonnen. 5

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1