Grote achteruitgang der verkeersveiligheid voor VAN DAG TOT DAG! Gevecht tussen zeelui in Nederlandse Zweden Sobolef over Jordanië slaat aanbod van Sowjetwapens. af Brits-Fransverzoëk-Dmiidtstel van de verkiezingen Regen verhinderde feestelijke rijtoer m Twee maten? Bestuur Produktschap Zuivel acht zich handelings r Zegeningen WAT DEED U OP 17 OKTOBER? Geslaagde fusie Minister Algera over het verkeer Weer overzicht Arabieren helpen elkaar President van Liberia in Den Haag u DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 r-s. VEERTIENDE JAARGANG No. 3515 Weerbericht nn v> Prins Bernhard heeft lichte beenontsteking Israël klaagt bij Veiligheidsraad JJgpl S.S.-ers tonen grote animo voor Bnndeswehr D BIJ HET OPMAKEN van het resultaat van de Veilig Verkeersdag 1956 kan maar één conclusie getrokken worden: Welke propa- Eden wijzigt kabinet propa ganda ook is gevoerd, en van welke goede voornemens ook het over grote deel van de weggebruikers bezield mag geweest, het streven naar een dag zonder ongelukken, of in meer bescheiden zin zonder dodelijke ongevallen, is volkomen mislukt. Voorzover het aantal verkeersongevallen en de gevolgen ervan bekend zjjn geworden, hebben een aantal ernstige ongevallen en vele ongelukjes van minder betekenis 11 doden, 8 zwaargewonden en ettelijke lichtgewonden tengevolge gehad. DE MINISTER van Verkeer en Waterstaat, mr. J, Algera, heeft via de radio een toespraak gehouden ter inleiding van de veilig-verkeersactie. De minister zei: „Het gaat een goede en naar ik van harte hoop een heilzame traditie worden, dat het Ver bond voor Veilig Verkeer de herfst- en winterperiode inluidt met een speciale actie, waarbij telkenjare op een bepaald motief de nadruk wordt gelegd. Het vorig jaar was dit motief gegrond op de verantwoordelijkheid van de weggebruikers ten opzichte van elkander in het verkeer. Dit najaar wordt de klemtoon gelegd op de grondgedachte, dat veiligheid voor iedereen niet een zaak van rechtspraak behoort te zijn, maar allereerst en bovenal van goede menselijke verhoudingen. 0 Zie verder pagina 3 JORDANIË heeft geweigerd Russische wapens aan te nemen om z|jn verdediging tegen Israël te versterken. Dit is gisteren uit gezaghebbende bron in de Jordaanse hoofdstad, Amman, vernomen. De Russische aanbiedingen zouden de laatste maanden herhaaldelijk gedaan zijn. In Caïro wordt vernomen, dat de vertegenwoordigers van de Arabische generale staven het er in Riad .over eens zijn geworden dit jaar de Jordaanse nationale garde te stetüien met een bedrag van twee en een half miljoen pond. De volgende jaren zal 3,6 miljoen worden verstrekt. Egypte, Saoedi-Arabië en Irak zouden ieder 25 procent voor hun rekening nemen, Syrië tien procent en Libanon en Jordanië elk VA procent. Zonder baard Ferme wind Zie verder pagina 3 WERKGEVERSORGANISATIES WACHTEN AF Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 £ïS Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein I Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm Tel 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b - Telefoon 67882 f 7°40n'^rLwartaal7 p6r TCk' f 2M Ppr ^aand. 7.4U per Kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG TN het deze week verschenen jaar verslag over 1955 van het minis terie van Sociale Zaken en Volksge- zondheid vindt men de weerslag van de voortdurend gunstige conjunctuur. Lage werkloosheidscijfers en terug lopende emigratie. Voorts deed een lichte stijging van de lonen bij een stabiel prijsniveau de levensstandaard na de spectaculaire stijging van de lonen gedurende 1954, nog iets verbe teren. Daarnaast bleek invoering van enkele nieuwe sociale wetten moge lijk, waaronder het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes. Minister Suurhoff schrijft in het voorwoord dat als gevolg van de gun stige conjunctuur de arbeidsvoorzie ning in het algemeen grote moeilijk heden ondervond. Deze moeilijkheden ziet hij liever dan een werkloosheids- golf. Die conclusie onderschrijven wij. In een gesprek dat wij onlangs hadden met een vooraanstaand werkgever vertelde deze van de moeilijkheden, die hij ondervond om zijn personeel vast te houden. Doch zonder reserve zei hij daarbij, dat deze moeilijkhe den hem veel liever waren dan de drukkende last der dertiger jaren, toen de grote werkloosheid ons land teis terde en de dagelijkse zorg was hoe het personeel aan de gang te houden. Een bijzonder verheugend aspect: van de huidige hoogconjunctuur is wel, de tewerkstelling van oudere arbeids krachten. Het jaarverslag vermeldt, dat in 1955 niet minder dan 733.000 arbeidskrachten boven 40 jaar werk vonden, en dat van dat aantal zelfs ruim 38.500 personen ouder waren dan 50 jaar. - Verder waren de omstandigheden! gunstig om nieuwe sociale werkplaat sen op te richten. Deze beschuttende: werkplaatsen helpen dikwijls sociaal, geestelijk o£ lichamelijk gehandicap-i ten geschikt te maken voor normale, inschakeling in het arbeidsproces. Op, dit gebied werden gedurende 3955 door, de gewestelijke arbeidsbureaus niet: minder dan 9600 plaatsingen verricht. Het aantal ingeschrevenen liep terug van ca. 8250 tot ca. 6600. Voor deze ontwikkeling kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn. De bestem-, ming van de mens brengt mee hetj kennen van arbeidsvreugde. En velen hebben deze de laatste jaren weer mogen vinden. Zo gemakkelijk loopt men over zulke dingen heen. We vin-, den het allemaal zo vanzelfsprekend als alles goed gaat. Maar de dank baarheid jegens Hem, van Wie al deze zegeningen toch afkomstig rijn, zal nimmer mogen ontbreken. Weersverwachting tot vrijdagavond: AANVANKELIJK nog regen Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later opklaringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind ruimend naar West. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. ZON EN MAAN 19 okt. Zon op 7.14, onder 37.40; maan op 17.35, onder 06.57. - Hoofdredacteur: Dr. J. A. B. J. S. BRUINS SLOT Verkeer eiste D. doden en 8 zwaargewonden P°,itieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde over komende wijzigingen in het Britse ka binet. De huidige minister van Lands verdediging, Sir Walter Monckton, zou worden vervangen door de minister van Oorlog, Anthone Head, die hierdoor lid van het kernkabinet zou worden. bir Walter, die reeds geruime tijd de wens heeft geuit ontheven te worden taak een belangrijk ministerie te leiden, zou dan minister zonder por tefeuille worden. TERECHT is deze week bijzondere aandacht geschonken aan het tienjarig bestaan van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Deze organisatie heeft 2Ïch' na de bevrijding, als gevolg van een ge-, slaagde fusie, ontwikkeld tot een zeer invloedrijke. En dat niet alleen door haar stijgend ledental, maar vooral door .de uitste kende wijze, waarop zij wordt geleid. Er is een voortdurend streven om het contact tussen leiding en leden te bewaren, het bondsorgaan geeft onaf gebroken goede, principiële voorlich ting en bij herhaling bewijst de N.C.B.O., dat zij overeenkomstig het ideaal der chr. vakbeweging een schild wil zijn voor de zwakke. Het is onder deze omstandigheden eigenlijk onbegrijpelijk, dat nog zove le duizenden ambtenaren van chr. le vensopvatting de weg naar deze orga nisatie nog steeds niet gevonden heb ben. Van de 216.000 rijksambtenaren zijn nog slechts 91.000 georganiseerd, van wie 17.000 in de NCBO. Van de 147.000 gemeenteambtenaren vindt men er 14.000 in de NCBO. Nog steeds geldt, dat in de strijd om de doorwerking der chr. sociale be ginselen in heel onze samenleving, maar ook in de overheidssector geen man en geen cent kan worden gemist. Bij onze felicitatie aan de NCBO voegen wij de wens, dat zij ook in de toekomst onder de zegen Gods nog een belangrijke bijdrage zal mogen leveren in de strijd voor de reforma tie der samenleving op de grondslag van de blijde boodschap van het Evan gelie. Zo zag, rut het auto-ongeluk te Bergttm in Friesland, toaar een personenauto in volle vaart op een onverlichte vracht auto botste en in brand vloog, de ver nielde personenauto eruit. Vier personen verloren by dit ongeval het leven. Het waren vier jongens, die op weg waren naar een geref. jongelingsvereniging in Noord-Bergum: de 16-jarige W. Boers- ma, de 23-jarige IV. Brouwer, de 18- jarige J. Tabak en de 16-jarige j. Bosma, allen uit Hardegarijp. Vier voetgangers werden gedood bij het oversteken van de weg, de 70-jarige weduwe EmansNehoff werd op de weg tussen Groenlo en Winterswijk aange reden door een bus, gistermorgen om streeks 7.30 uur, 's-middags, toen zij uit Jammer, dat deze waarheid, die in theorie ongetwijfeld door alle Neder landers wordt erkend, in de praktijk door velen dagelijks metterdaad wordt geloochend. Hoe is anders het nog steeds toenemende aantal verkeerson gevallen en slachtoffers te verklaren? Toen in de afgelopen dagen uit de kranten, door de microfoon en van de aanplakborden de vraag tot u kwam: ,,Wat doet u op 17 oktober?" heb ben velen van u ongetwijfeld naar.de bedoeling van deze wel zeer persoon lijke vraag gezocht. Dat deze vraag iets te maken had met de wens naar veiligheid voor iedereen, is u naderhand wel duidelijk geworden. Het kwam hierop neer, dat van u allen gevraagd De stormdepressie die gisteren in het zeegebied tussen IJsland en Schotland orkaanachtige winden veroorzaakte, verplaatst zich langzaam langs de Noorse kust in de richting van Spits bergen. Het front Een opvarende van het Nederlandse tankschip „Astrid Ness", de 27-jarige bootsman J. B., is dinsdagavond door zijn mede-opvarende J. A. negen maal met een dolk gestoken, drie maai in de buik en zes maal in de rug. Een der steken trof zijn lever. Zijn toestand is ernstig. A. heeft bij de politie te Gothenburg een bekentenis afgelegd. B. en hij hadden op een Zweeds schip, dat eveneens in drong woensdagavond vergezeld van regen .tot de zuidelijke provincies door en kwam daar tot stilstand. ïn de noordelijke provincies klaarde de lucht daarna op en daalden de temperaturen Plaatselijk tot 5 graden. Ten westen van Ierland ontwikkelde zich intussen een nieuwe storing die donderdagochtend de zuidkust van Ierland bereikte. De storing gaat vergezeld van een brede regenzone' die ook in ons land lang- durige regen veroorzaakt. Verwacht wordt dat de storing vrijdag Dene marken bereikt. Aangezien bij de kzoren een volgende storing in de noordoostbaan van de depressies terecht komt blijft het front nog enige tijd in onze omgeving. In het temperatuur- verlcop komt over het algemeen weinig verandering. van de depressie de haven van Gothenburg lag, een land genoot bezocht. B. stak daar een bier fles in zijn zak. A, die vreesde dat B. de fles als wapen tegen hem zou ge bruiken. nam daarop de dolk, die onder een kooi lag weg. Toen zij het Zweedse schip verlieten gooide B. de fles naar A, maar miste hem. A. begon daarop met de dolk te steken. Opvarenden van het Zweedse schip hebben bevestigd dat B. met de ruzie is begonnen. De „Astrid Ness" heeft inmiddels Gothenburg ver laten. Te licht. De discuswerper Karei Merta, luitenant in het Tsjechoslowaak- se leger is gedegradeerd tot gewoon soldaat, omdat hij een te lichte discus gebruikte, toen hij zijn recente succes sen behaalde. werd om de dag van 17 oktober tot een veilig-verkeersdag te maken. Een dag dus van minder verkeersongevallen, minder slachtoffers, minder leed en minder rouw. Maar waarom zou u het recht op vei ligheid voor iedereen, niet ook van daag, morgen en alle andere dagen in praktijk brengen? Want hoe lofwaardig' ook, wij berei ken. met die ene veilig-verkeersdag van gisteren niet datgene, wat het ver bond voor veilig verkeer, neen wij a 1- 1 en ons voor ogen stellen: verkeersvei ligheid van dag tot jjag. Dit nu kan slechts dan worden be reikt, als ieder uwer zich dagelijks voorneemt het recht op veiligheid voor iedereen volledig te respecteren en zich daarbij vrijwillig stelt onder het morele gebod: maak van elke dag een veilig-verkeersdag." 1 school kwamen zijn het 6-jarige meisje Schuilenburg te Nijverdal door een be stelauto en het 7-jarige meisje Geerts uit Esbeek te Hilvarenbeek door een militaire jeep'aangereden en tenslotte is te 's-Gravenhage een nog onbekende dame 's-middags te 15.00 uur door een tram aangereden en gedood. Tweë motorrijders zijn' bij botsingen omgekomen. Gisteravond omstreeks half acht is de 24-jarige G. B. Sweers uit Doetinchem tegen een onverlichte kraanwagen gereden en onmiddellijk overleden en later op de avond botste de motorrijder Van der Z. uit Wanrooy bij Mill tegen een bromfietser, die een paard meevoerde. Bij Z. op de duo zat zijn verloofde, die evenals de bromfiet ser ernstig werd gewond. Het meisje verkeert in zorgwekkende toestand en is naar een .ziekenhuis in Nijmegen ge bracht. Gisteravond om zes uur werd de 55- jarige bromfietser J. E. van den Hoek bij onverhoeds oversteken te Amers foort door een bestelauto aangereden en gedood. Arkady Sobolef, de permanente Sow- jetafgevaarBigde bfj de Ver. Naties heeft woensdag tegen de pers verklaard dat de Sowjet-Unie bereid is met de Ver. Staten en Engeland een overeenkomst aan te gaan voor stopzetting van proef nemingen met atoomwapens. De Sowjet-Unie is bereid tot elk ak koord met de andere mogendheden voor onvoorwaardelijke stopzetting van proef- ontploffingen, zo zei hU. Vandaag sullen de nieuwe gegraven dok- I beeld van een technisch project. Het ken bij de Werf Wilton Fijenoord te j motorschip Bussum, bij Wilton Fijenoord Schiedam officieel in gebruik worden I gebouwd, ligt voor een laatste inspectie genomen. De foto geeft een romantisch I op de kielblokken, terwijl de verlich- 'ting'"is ontstoken. Het secretariaat van Z.K.H. de Prins der Nederlanden deelt mede: Prins Bernhard kan wegens een lich te beenontsteking het officiële vertrek van de president van Liberia, heden morgen in Amsterdam, niet bijwonen, doch hij zou afscheid van deze nemen tijdens de informele thee, die H.M. de Koningin in paleis Soestdjjk aan de heer en mevrouw Tubman aanbood. De Prins zou hedenmiddag ook aan wezig zijn bij de ontvangst ten paleize van mevrouw Bouman, de verdedig ster in de tegen Nederlanders gevoer de processen in Indonesië. 7" -V-a*, ,'v j, - V - 'tn-l ys* Israël heeft in een brief aan de Vei ligheidsraad Jordanië beschuldigd van „voortdurende schendingen" van de (Van onze Haagse redacteur) Een vette, meedogenloze herfst regen is oorzaak geworden van het feit, dat het officiële bezoek van de president van Liberia aan 's-Graven- -R- Lakeien hielden de paraplu op, toen H.M. de Koningin, president Tubman en H.K.H. Prinses Beatrix zich gister middag van het Huis ten. Bosch naar het Haagse stadhuis begaven voor de ont vangst van het gemeentebestuur van de Residentie. hage niet met die luister kon ge schieden als aanvankelijk was ge dacht. De rijtoer van Huize Ten Bosch naar het raadhuis in de Javastraat geschiedde in gesloten auto's. De Rijkspolitie te paard en de feestelijke stoet gala-rijtuigen stonden gereed, maar een kwartier voor het vertrek werd besloten, van een intocht met pracht en praal af te zien. Druipnat trokken de mannen van de Rijkspolitie in hun ceremonieel tenue af. Triest reden de gesloten rijtuigen de lanen uit. Omstreeks half drie was Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden op Huize Ten Bosch gearriveerd. De prins zag er gebruind uit en had blijkbaar nog ge legenheid gevonden zijn krulbaardje af te scheren, dat hij in Tanganyika had laten groeien en waarover de wereld pers zoveel ophef had gemaakt. Om kwart over drie reden de auto's voor, waarin gezeten waren president Tubman van Liberia, diens echtgenote, onze koningin en prinses Beatrix. De prins stond ter verwelkoming in de deur opening van het bordes. Op het voor plein van Huize Ten Bosch was een groepje belangstellenden tot op de huid verregend van deze aankomst getuige. Men juichte hartelijk. Tegen vier uur werden de glazen deu ren opnieuw geopend en traden lakeien naar buiten met enorme parapluies. De zwarte auto's reden voor en in snel tempo namen de hoge gasten plaats. De tocht door Den Haag nam een aan vang. Een ferme wind joeg de feeste lijke klanken van de kerkklokken ver in het rond. President Tubman keek bij het ver trek even naar de loodgrijze lucht. „Dit is dan zeker het beruchte Hollandse weertje", zal hij gedacht hebben wapenstilstand en van de belofte om het vuren te staken. De Veiligheidsraad komt vrijdag bijeen ter bespreking van de Jordaan se klacht, dat Israël „daden van agres sie" heeft gepleegd. Frankrijk en Engeland zullen de Jor- .daanse regering verzoeken de voor zondag a.s. vastgestelde verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Engeland is bevreesd, dat er een par lement zal komen, dat overweldigend sterk sympathiseert met het Egyptische standpunt in de Suezkwestie. Daarom steunt Engeland ook het plan, Iraakse troepen in Jordanië op te stellen, tege lijkertijd daarmede de bestaande rege ring, die gebaseerd is op een niet sterk pro-Egyptisch parlement, een rugge steun gevend, aldus Franse zegslieden. Frankrijk is echter de mening toegedaan, dat Engeland door deze handelwijze tegenover Israël komt te staan, en als gevolg daarvan: tegen Frankrijk. Om dit dilemma op te lossen zou een ver zoek aan Jordanië om de verkiezingen uit te stellen, de enige, mogelijkheid zijn. Het westduitse kabinet zal een besluit van het ministerie van Defensie onder de loep nemen, waarbij vroegere S.S. officieren beneden de rang van- It.-kolo- nel bij de nieuwe Bundeswehr toegela ten kunnen worden. Bondskanselier Adenauer heeft hier toe bestolen, na scherpe critiek op het besluit van het ministerie in West-Duits- land en het buitenland. E staking van het Amsterdamse gemeentepersoneel in het voor jaar van 1955 ligt al weer vrij ver ach ter ons. maar de nasleep daarvan is nog steeds Ibaar. Het conflict omvatte, zoals men zich herinneren zal. een 4000 man, van wie ten slotte, na een zeker niet fn alle op zichten gelukkig beleid van het ge meentebestuur, ruim 60 stakers de na delige gevolgen ondervonden. Zij wer den uit de gemeentedienst verwijderd. De ontslagen leden van het gemeen tepersoneel gingen in beroep bij de daarvoor aangegeven instanties, die tot de conclusie kwamen dat het ont slag terecht gegeven was en gehand haafd moest blijven. Intussen kwam het gemeentebestuur tot de conclusie het deed in die rich ting ook een toezegging dat nog wel eens zou kunnen worden nagegaan, in hoeverre in sommige gevallen „gena de' voor „recht" zou kunnen geiden- Met andere woorden: het gemeente bestuur was bereid na te gaan of sommigen van de ontslagen sta kers weer in gemeentedienst terugge nomen zouden kunnen worden. Als gevolg van dit nader beraad zijn twee van de ontslagen stakers opnieuw in gemeentedienst getreden met dien verstande dat voor de anderen de poort dicht blijft. De vraag mag worden gesteld, of hier nu niet een nieuw element van „willekeur" in het spel dreigt te ko men. De beide „begenadigden" zouden namelijk volgens ons verstrekte inlich tingen een rol in de staking hebben ge speeld, welke zeker wel iets verder ging dan het neerleggen van het werk zonder meer. "Waarom deze twee wel geaccepteerd en anderen, die eveneens graag weer in gemeentedienst willen treden en niet iets extra's op hun kerfstok heb ben, daarvan uitgesloten? Het heeft de schijn, dat hier mét; twee maten gemeten wordt. Als gevolg daarvan dreigt nieuwe wrevel en ver bittering te ontstaan. Dat lijkt ons ongewenst. Er kome spoedig klaarheid over deze gang van zaken, want hier is ook het gezag van. de overheid in het geding. „Koninklijke aulo stoorde zich niet aan Protocol!' Met een vrolijke lach zagen Prinses Beatrix en mevr. Tubman, schui lend onder paraplus, gistermiddag in Rotterdam toe, hoe - dc chauffeur van haar auto, zich de grootste inspanning getroostte om het in het slot gevallen achterportier te openen. Vele minuten duurden de pogingen, doch tevergeefs! H.K.H. en mevr. Tubman stapten toen in een wagen v. d. hofhouding. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gisteren zijn eerste besloten vergadering gehouden. Hoe wel door de daartoe aangewezen or ganisaties van ondernemers nog geen leden in dit bestuur zijn benoemd, meent het bestuur, dat het volkomen bevoegd is, rechtsgeldige besluiten te nemen. De werkzaamheden van het produktschap kunnen volgens het be stuur dus voortgang vinden. Het bestuur meent dat er zoveel mo gelijk naar dient te worden gestreefd zijn beraadslagingen in het openbiar te doen plaatsvinden. De eerstvolgen de vergadering zal worden gehouden op vrijdag 26 oktober 's middags om twee uur. Deze vergadering zal nog besloten zijn. Van de zijde van de werkgevers organisaties die geweigerd hebben be stuursleden voor het produktschap aan te wijzen, vernemen wij. dat deze organisaties van plan zijn „rustig af te wachten, hoe de situat: nch ont wikkelt." „Het staat helemaal niet vast, on danks het bestuursbesluit, dat dit be stuur inderdaad in staat is rechtsgel dige besluiten te nemen. Dit is geen paritair samengesteld bestuur, zoals de instellingswet op de produktschappen voorschrijft. Eventueel zou de rechter te zijner tijd moeten uitmaken, of het! bestuur gelijk heeft," aldus de orga nisaties.

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1