Onafhankelijk Vuurgevecht met Sow_ ettroepen Meer dan één weg naar socialisme" Drie doden door het verkeer in 's-Hertogenbosch Organisatie nieuwe Duitse leger verloopt niet snel Hongaarse studenten dreigen met betoging Drieduizend mensen in Unesco-optocht Geen volledig akkoord over Euromarkt Stalinisten aan de kant gezet Koningin Juliana Dulles en Eisenhower bespreken Polen „Poznan stond in zijn recht'' Strauss gaat nu besnoeien op de tanks Eisenhower boos op Boelganin MEER VRIJHEID GEËIST Aanslag op Victor Kravchenko Prinses Margaret Ontsnapte gevangene gegrepen Prins Bemhard in Washington Frankrijk wil uitzondering Minister Mansliolt zag défilé Mau Mau-leider aangehouden Nieuwe arrestaties in Indonesië W eeroverzicht MAANDAG 22 OKTOBER 1956 r J VEERTIENDE JAARGANG No. 3518 Weerbericht op bicihe Dame (zonder rijbewijs) reed meisje aan ULTIMATUM AAN REGERING Man verongelukt met gestolen auto 5»? Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 K-iacntendienst abonnementen 18 30—19 30 u Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 'S-Gravenhage- Huygensplein 1 - Postgiro 424867 Redactie: Tel 111892 Adm. Tel 114402 Klachten dienst 18 30-1930 u.: Tel" 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b - Telefoon 67882 f7O40np^?nkwartaM PSr T>eek' f 248 Per maand. j i.vj per k .vartaai, Losse nummers 15 c t Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot dinsdagavond. ZUIDWESTELIJKE WIND. Droog weer met veel bewolking. In het zw en het land vannacht hier en daar mist. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering temperatuur. ZON EN MAAN 23 okt. Zon op 7.21, onder 17.31: maan op 20.00, onder 11.37. j o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE sterke man van het communistische Polen is sinds gisteren Wladislaw Gomoelka, die zijn land onafhankelijk van Moskou wil maken. De 52-jarige „Titoïst", die onlangs in eer werd hersteld, is gisteren weer tot secretaris-generaal van de Poolse communistische partij gekozen. Dit betekent de nederlaag van de stalinistische groep onder leiding van de in Polen geboren Rus maarschalk Rokossowski, de Poolse minister van Defensie en opperbevelhebber van de strijd krachten. Rokossowski en de zijnen werden uit het politburo van de partij gezet. Chroestsjew, die o.a. om deze maarschalk te redden naar Warschau was gereisd, is met lege handen naar Moskou teruggekeerd na een stormachtige vergadering, waar hij geschreeuwd moet hebben: „Als jullie niet willen gehoorzamen, zullen we met geweld elke poging tot opstand onderdrukken". In communistische kringen doet een onbevestigd bericht de ronde, dat Poolse troepen in de nacht van vrijdag op zaterdag het vuur hebben geopend op een Russisch regiment, dat trachtte van Oost- Duitsland uit Polen binnen te rukken over de1 rivier de Oder, ongeveer 23 kilometer ten zuiden van Stettin. Volgens dit bericht zouden de Poolse troepen met kanonnen het vuur hebben geopend, toen de Russen weigerden In te gaan op een Pools verzoek om in Oost-Dnitsland te blijven en met ge weld trachtten de rivier over te steken. Er souden slachtoffers gevallen zijn. Ook elders zouden zich incidenten heb ben voorgedaan. De New York Times meldt dat Chroestsjew de man is geweest, die be volen had troepen rond Warschau te legeren om kracht bij te zetten aan zijn eis tot handhaving van pro-Russische elementen m de leiding van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij (de commu nistische partij). Het blad. meldde, dat de leider van de Poolse communistische partij. Otsjab, Chroestsjew heeft gedwongen, de opmars van een divisie van het Sowjetleger naar Warschau te doen staken door te dreigen de Russiseh- Poolse besprekingen m Warschau te verlaten en alle contact af te breken. Op een ander ogenblik zou volgens Poolse zegslieden Otsjab de Russen de waarschuwing hebben toegevoegd: „Denkt niet dat gij ons hier kunt hou den en builen een Putsch kunt ontke tenen. De partij en onze arbeiders zijn gewaarschuwd en gereed". Een woordvoerder heeft verklaard, dat minister Kokossowski zaterdag in het centrale comité scherp ondervraagd is over de troepenbewegingen. Hij zou hebben verklaard, dat de troepen, die volgens talrijke berichten rond War schau zouden liggen of gelsgen zouden hebben, gewone manoeuvres aan het houden waren. Hij had onmiddellijk be volen, dat zij naar hun kazernes moesten terugkeren, toen hij gehoord had, dat .talrijke paniekzaaiende geruchten er over dè' ronde déden. ROKOSSOWSKI ri* H.M.. Koningin Juliana is zondag avond per vliegtuig in Catania op Sicilië aangekomen. De Koningin vertrok vandaar naar Taormina op de zuidelijke helling van de vulkaan de Etna, waar zij een korte vakantie ïal doorbrengen. De lange duur van de kabinetsformatie heeft het H.M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer met vakantie te gaan. Een 'sterke Italiaanse politiemacht hield persfotografen op een eerbiedi ge afstand en verbood foto's van de aankomst te nemen. De auto's van verslaggevers, die het koninklijk ge zelschap wilden volgen, werden tegen gehouden. De politie bewaakte ook alle ingangen van het hotel in Taormina De nacht van zaterdag op zondag heeft de vorstin in een hotel te Rome doorgebracht. Zondagmiddag om twaalf uur vertrok zy un Home na een bezoek gebracht te hebben aan het Forum en aan het St. Pieters plein. De Koningin reist als de gravin van Buren. Dreigement Vriendschap De spanning nam af toen zaterdag bekend gemaakt werd dat Chroestsjew naar Moskou was teruggekeerd en een delegatie van het Poolse Politburo spoe dig een bezoek aan Moskou zal brengen voor verdere besprekingen, die volgens het officiële bericht een versterking van de Pools—Russische vriendschap ten doel zou hebben. Uit de ofhciele bekendmaking werd opgemaast cat ae Kussen erruee aK- xoora wdien gegaan dat de toeKom- stige positie van Polen een onderwerp van onaernanaelmgen zou zun en met op enigerlei drastisctie wyze geforceerd zou worden. •Uit alle lagen van de Poolse bevol king heeft Gomoelka intussen steun GOMOELKA ontvangen. In het hele land werden zaterdag in de fabrieken bijeenkomsten gehouden. De arbeiders hielden enige tijd op met werken en dit was kenne lijk de aanleiding tot talloze geruchten, dat er sïtdown-stakingen waren uitge broken. Op de bijeenkomsten van ar beiders en studenten werd Gomoelka steun toegezegd. De dagbladen Poolse hoofdstad hebben de besc .ng van de Mos' President Eisenhower en minister Dul les hebben gisteren een iangdudlge be spreklng gevoerd over de situatie in Po len alsmede over de Suezkweslie en de jongste briefwisseling met premier Boel ganin. In antwoord op vragen van verslag- fevers zei Hagerty dat het feit dat Eisen- ower er op heeft aangedrongen de hulp van Joegoslavië voort te zetten ongetwij feld heeft bijgedragen tot het optreden van de Poolse communistische partij en tot de onrust in de andere satellietlanden. Minister Dulles heeft in een. interview voor de televisie verklaard dat hij meen de dat zelfs indien de Russen militair geweld zouden gebruiken in Polen zij er niet in zouden slagen het Poolse stre ven naar meer onafhankelijkheid te on derdrukken. Hij zei dat dit een derde wereldoorlog zal bespoedigen Dulles zei verder dat hij niet dacht dat de Amerikaanse rege ring tot militair optreden zou overgaan indien de Russen in Polen geweld zou den gebruiken. Hij zei dat dit een derde wereldoor log zal bespoedigen en zou eindigen in de vernietiging van de voor hun vrijheid strijdende Polen. Dulles maakte duidelijk dat Amerika welwillend staat tegenover de ontwikke- kouse Prawda, o dè Poolse pers de 1T.®";me!n^°-5®2"'ankelijk communis, terugkeer naar hel kapitalisme propa- '1SC"- rsgime m R°ien. geerde, van de hand gewezen. I 9? Troepen met stalen helmen bewaakten de studio's van radio-Warschau, toen zaterdagavond de rede van Gomoelka werd uitgezonden. Een rede waarin het Poolse communistische bestuur van de laatste twaalf jaar onver bloemd aan de kaak werd gesteld. Gomoelka, die jarenlang als anti-stalinist in de gevangenis gezucht heeft riep Polens onafhankelijkheid van Moskou uit door opstandig te verklaren: ^Er is meer dan één weg naar het socialisme. Er is de Sowjet-Russlsche weg. Er is de Joegoslavische weg. En er zyn andere wegen." Verder zei hy, dat de Poolse regering de bevolking de laatste jaren niet de waarheid had durven zeggen over de verschrikkelijke mislukkingen van haar economische politiek. Daarin moet verandering komen, zei hjj. Verdex ^onffcyldé^Gompalkadat -«de produktie op de eigen boerenbedrijven 30 procent hoger is dan die op collec tieve. Het industriële beleid wemelt van de fouten. Miljoenen zijn uitgegeven aan geïmporteerde machines, die Polen niet kan gebruiken. De produktiviteit zit geklemd in de greep van de bureaucratie. De rede, die 2'A nar duurde, was te voren door Gomoelka uitgesproken ia het centrale comité van de Poolse com munistische party. Op de man af zei Gomoelka, dat de Poolse arbeiders in hun recht stonden bij de protesten, die indertijd tot de opstand te Poznan leidden. Hy weet de opstand aan het feit, dat de communis tische party zich niets aangetrokken had van de klachten der arbeiders. De arbeiders te Poznan waren de eersten geweest, die uiting gegeven hadden aan het gevoelen, dat de natie genoeg had van het stalinisme, dat hy karakteri seerde als de fundamentele ontkenning van de menseiykheid en wet. Goeraoelka kondigde aan dat de al gemene verkiezingen van 16 december gehouden zullen worden op basis van eon nieuwe kieswet die het volk niet alleen het recht garandeert om te stem men en ook te kiezen. Zaterdagmiddag omstreeks het middaguur is de 73-jarige wielrijder F. van der Biessen te Nuland op de Rijksweg door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het Sint Carolusziekenhuis te 's-Herto- genbosch overgebracht, waar hü kort daarop aan de verwondingen over leed. Zondagochtend omstreeks half acht werd de 59-jarige wielrijder H. Daa- men uit 's-Hertogenbosch op de Van der Weeghensingel te 's Hertogenbosch door een 'auto gegrepen. Hij overleed tijdens het vervoer naar het groot ziekengast- huis. In de St. Jorisstraat reed zondagmid dag een bestelauto, die onder toezicht door een dame zonder rijbewijs be stuurd werd. Ter hoogte van het Paleis van Justitie raakte zij de macht over het stunr kwijt en reed aan de overzijde tegen een gevel op, juist toen daar twee kinderen passeerden. Het driejarige meisje W. Jansen uit 's-Hertogenbosch raakte zodanig tegen HE nieuwe Westduitse minister van Landsverdediging, Franz Joseph Sirauss, heeft zaterdag in een inter- "riew met de „Frankfurter Rund schau" medegedeeld, dat hij de NA VO voor het eind van deze maand aal mededelen, dat de organisatie van de gewapende strijdkrachten niet .ifi het huidige buitensporige tempo kan worden voortgezet en dat het geen rol speelt of West-Duitsiand op een bepaald tijdstip 300.000 of 500.000 man heeft. Strauss deelde ook mede, dat het pro gram voor de aankoop van tanks dras tisch zal worden besnoeid. Het lag in het voornemen, 4.000 tanks en andere pantservoertuigen van de V.S. te kopen, maar Strauss zeide, dat dit materieel verouderd zou zijn vior de organisatie van het leger zou zyn voltooid. Er zul len nu slechts 1100 tanks in de V.S. worden gekocht ter aanvulling van de krachtens de overeenkomst betreffende militaire bijstand van de V.S. Strauss deelde mede, dat hij gaarne enige Britse Centurion- of Conqueror- tanks zou kopen en verwierp elke ge dachte, dat Wesf-Duitsiand eerder dan over op zijn min«t vier jaar zelf tanks zou bouwen. de muur bekneld, dat zij tijdens het vervoer naar het groot ziekengasthms overleed. Haar zusje, de 14-jange Th. Jansen liep inwendige kneuzingen op. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft premier Boelganin van de Sowjet-Unie onomwonden meege deeld, dat diens brief in verhand met de voorstellen voor het afschaffen van atoom- en waterstofbomproeven „per soonlijk beledigend voor mij" is, en „een inmenging inhoudt in de bin nenlandse zaken van de Verenigde Staten". Boelganins aanbod om onmiddellijk een akkoord te sluiten over beëindi ging van de proeven met kernwapens hield in feite een onderschrijving in van de voorstellen die de democrati sche kandidaat voor de piesidentsver- kiezingen, Adiai E. Stevenson, tijdens een verkiezingsredevoering gedaan heeft. In zijn antwoord aan Boelganin stelde Eisenhower vast dat de Russi sche brief m Moskou geopenbaard was, zonder voorafgaand overleg of bericht met Washington. Dit, zo verzekerde Eisenhower, betekent een afwijking van de internationale gebruiken. „Het verzenden van uw brief in de tijd van een nationale verkiezings campagne, waarin uw steun wordt uitgedrukt voor de denkbeelden van bepaalde figuren in de Verenigde Sta ten, betekent een inmenging van een buitenlandse staat in onze binnen landse aangelegenheden", zei Eisen hower. President Eisenhower heeft een rood linkeroog tengevolge van een lichte bloeduitstorting, veroorzaakt door con fetti die donderdag bij een enthousias te ontvangst in Portland in dat oog is terechtgekomen. De oresWent reed toen in een ooen auto Zijn lijfarts. Howard M. Snijder, heeft de confetti terstond kunnen verwijderen. Drie Israëli's om het leven gekomen Volgens een woordvoerder Van het Is raëlische leger zijn drie Israëlische sol daten gesneuveld en 21 andere gewond, toen twee militaire automobielen zon dagmorgen vroeg in het gebied van Nïtzana bij de Egyptische grens over een aantal Egyptische mijnen reden. Het incident gebeurde bij de Kibboets Kezioth op Israëlisch grondgebied, zei hij. De lier mannen, die momenteel in Pa len zulk een belangrijke vrol spelen: v.l.n.r. premier Cyankieivicz, Wladislaw Gomoelkade nieuwe secretaris-generaal tan de communistische partij, de minis de eerste secretaris van de partij Edward Ochab. Zij verlaten zo juist de verga derzaal, waar belangrijke besluiten zijn genomen. Hun aanhangers begroeten hen met handgeklap, hetgeen de vier lei ter tan Arbeid Stanidaw Zawadzki en ders, die zich onafhankelijk van Rusland willen maken, beantwoorden. Duizenden Hongaarse studen ten hebben gedreigd grootscheepse betogingen te zullen houden, in dien de communistische regering niet binnen veertien dagen gehoor geeft aan hun eisen voor meer vrijheid en betere levensvoorwaar den voor het hele Hongaarse volk. De eisen zijn gesteld door stu denten van de technische hoge school in Boedapest en de univer siteiten van Szeged en Pees. Drieduizend studenten in Szeged zijn zaterdag uit de communistische jeugd organisatie DISZ getreden en hebben een onafhankelijke jeugdorganisatie ge vormd. „Onze nieuwe organisatie zal op basis van de marxistisch-Ieninistische beginselen een nieuwe weg vinden naar het socialisme", verklaarden de studemeny Twee bandieten hebben gister morgen in New York een aanslag gepleegd op een zekere „Peter Martin", in wie velen de Russische schrijver Victor Kravchenko (van „Ik verkoos de vrijheid") hebben her kend. Kravchenko schoot een der aanvallers neer. De andere vluchtte terwyl de aangevallene om politie- assïstentie telefoneerde. Prinses Margaret van Engeland is za terdag in Nairobi, de hoofdstad van Ke. nya, van haar ziekbed gekomen om een tuinfeest bij te wonen, waar 8000 gasten aanwezig waren, 's Middags was de prin ses op een lunchbijeenkomst met notabe len afwezig wegens een kleine maagaan doening. Zij wilde echter de 8000 gasten, die uit heel Kenya gekomen waren, niet teleurstellen en ging daarom toch naar het tuinfeest, al voelde zij zich niet in orde. In het gisteren gestelde ultimatum eisen de studenten o.m. volledige pers vrijheid, afschaffing van de doodstraf, toestemming om de westelijke landen te bezoeken en de invoer van boeken uit de westelijke landen. Ook eisen zij een o.enbaar proces tegen de voorma lige mimstpr van Defensie, generaal Mihaly Farkas, die op 13 oktober ge< arresteerd is wegens zijn aandeel m de stalinistische zuivering. Farkas is al van al zyn functies ontheven en uit de communistische party gestoten. Verder eisen de studenten beëindi ging van de verplichte colleges in het marxisme en het leninisme, betere le vensvoorwaarden en meer voedsel voor alle Hongaren en de kans op een goede broodwinning voor de studenten wan neer zij afgestudeerd zijn. Ook wordt geëist dat voortaan alle benoemingen van overheidsfunctionarissen uitslui tend worden gedaan op grond van hun verdiensten en dat de universiteiten haar vooroorlogse zelfstandigheid zul len terugkrijgen. Gerechtvaardigd Het orgaan van de communistische Hongaarse jeugdbeweging heeft ver klaard, dat de eisen van de studenten gerechtvaardigd zijn. Het blad deed een beroep op de studenten om de de monstraties .achterwege te laten. De- bijde. communistische)Hon gaarse arbeiderspartij aangesloten ver eniging van schrijvers heeft een „zui vering" van de partij geëist, alsmede een nieuwe leiding en een buitenge woon partijcongres voor de algemene verkiezingen in 1957, meldt het Hon gaarse nieuwsbureau MTL Te Amersfoort is vannacht na een wilde achtervolging aangehouden de 21-jarige zeeman A. L. uit Zoetermeer* die vrijdag jl. uit de gevangenis te Rot terdam is ontsnapt. L, die zich in de gevangenis correct gedroeg, genoot veel bewegingsvrij heid. Beslist niet toevallig stonden ook zyn vrieden daar, die L. meenamen. In Amersfoort kwam vannacht een einde aan het avontuur toen een auto op onverantwoordelijke wyze de ver keerspolitie inhaalde. Er ontstond een wilde achtervolging, waarby nog een taxi werd geramd. Ten slotte kwam de auto in een sloot terecht. Er kropen drie mannen uit die zich van waar-» schuwingsschoten niets aantrokken en» in de duisternis ontkwamer. Later werd op de Heiligenbergerw«g in Amersfoort de modderige en natte zeeman A. L. aangehouden. Hy was een van de inzittenden. Zyn vrienden zijn nog voortvluchtig. De auto was geleend in Hoogeveen by de woonwa genbewoner B. P. P. Z.K.H. prins BemharS is zaterdag in Washington aangekomen De Prins werd welkom geheten door de Nederlandss ambassadeur, dr. J. H, van Royen. Gisteren lunchte de Prins met admi raal Wright, bevelhebber van de Atlan tische vloot. 1 Ia september jl. gingen door werkstakin gen en uitsluitingen in ons lend 15.674. ar beidsdagen verloren, tegen 16.593 in augustus en slechts 1.617 in septejnber van het vorige jaar, aldus het CBS. Er kwamen, tn september 6 (v.m. 6: v-j. 6) geschillen voor. waarby gemiddeld 2775 (1019; 669) arbeiders waren betrokken. De besprekingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, West-Duitsiand, Italië en de Benelux dit weekeinde in Parijs heb ben gevoerd, hebben niet de algehele overeenstemming over Euratom en 'n gemeenschappelijke markt gebracht, waarop wel was gehoopt. (Van een onzer verslaggevers) Meer dan drieduizend personen hebben zaterdagmiddag in de hoofd- had deelgenomen aan een optocht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de UNESCO, de organisatie van de Verenigde Naties voor opvoeding, wetenschap en cultuur. De stoet was kilometers lang en duizenden Amster dammers werden er door met het werk van de Unesco geconfronteerd. Sym bolische voorst»en korte slag zinnen maakten de bevolking het streven van deze organisatie duidelijk. De optocht werd georganiseerd door het Unesco-centrum Nederland. Op het Frederiksplein werden toe spraken gehouden door burgemeester d'Ailly en minister Mansholt. Ook werd een persoonlijke boodschap voor gelezen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, de heer Hammars- kjoeld. Minister Manholt sprak zijn ver trouwen uit m de toekomst van het Unescowerk. Na overwinning van tal- ryke moeilijkheden zal dit ongetwy-i feld succes boeken. Staande op de trappen van 't Kon. Instituut voor de Tropen hebben de minister, de burge meester en Unescofuncüonarissen een défilé afgenomen. Een Britse patrouille heeft zondag Dedan Kimathl, de leider van de Mau- Mau in Kenia, gevangengenomen. Kimathi, die aan het been werd ge wond, is in een ziekenhuis opgenomen. Hij werd aangehouden, toen hij op on geveer 200 km ten Noorden van Nairobi zijn toevlucht wilde zoeken in een re servaat van de Klkoejoes. Door zijn gevangenneming is er in fei te een einde gekomen aan de verzets beweging van de Mau-Mau tegen de Britten. Volgens de Britse opperbevel hebber in Kenia, generaal Lathbury, zyn er nog slechts een driehonderdtal leden van deze beweging op vrije voe ten. De Nederlandse onderdaan B. E. De- zentje is m Solo, op Midden-Java, on der beschuldiging van corruptie, gear resteerd. Dit werd zaterdag door officiële woord voerders meegedeeld, Dezentje is em ployé op een bekend medisch revalida tiecentrum in Solo. Twee personen van Indonesische na tionaliteit zijn onder soortgelijke be schuldigingen in hechtenis genomen. Een officiële Nederlandse diplomatie ke woordvoerder In Djakarta deelde mee: „Wij weten niets" over de arres tatie van Dezentje. „Wij kunnen met zeggen of Dezentje Nederlands onderdaan is. Tallozen vroe gere Nederlandse onderdanen zijn Indo nesische burgers geworden. Wy wach ten op een opheldering van de zaak door onze consul xn het district." De 23-Jarige J, V. uit Maastricht is in de nacht van zaterdag op zondag met een te Geleen gestolen bestelauto op de Rijksweg bij het vliegveld Zuld-Lim- burg verongelukt. V- is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis te Maastricht opgenomen. Hij. is gehuwd en vader van twee kinderen. „Een zeker gevoel van teleurstelling blyft bestaan", zei de voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister Luns na afloop. Volgens een officiële verklaring heeft de conferentie „wel iswaar op talrijke punten overeen stemming gebracht, maar een aantal meningsverschillen laten bestaan, waarover overleg met de respectieve regeringen noodzakelijk is". Volgens Westduitse woordvoerders is het gesprek over de Europese markt in een impasse geraakt, door dat Frankrijk bleef aandringen op een bepaling, waardoor het in nood gevallen de invoerbeperkingen zelfs na een langdurige overgangsperiode weer zou mogen invoeren. Woordvoerders zeiden, dat alle aanwezige landen het erover eens waren, dat Frankrijk in een bijzon dere positie verkeert. Bij de vestiging van de gemeenschappelijke markt moet Frankrijk een aparte behande ling hebben, gezien de hoge Franse produktiekosten, die gedeeltelijk het gevolg zyn van het ingewikkelde en kostbare systeem voor de sociale zekerheid. De algemene vraag waar over men het niet eens kon worden is: hoever moet deze speciale behan deling gaan? DE BILT, maandag 10 uur Nadat zaterdagmiddag een trog met regenbuien over Nederland was getrok ken, is de barometer in onze omgeving snei gaan stijgen. Dit hing samen met de nadering van. een in betekenis toenemend gebied van hoge druk, dat zich via de Golf van Biscaye naar het Oosten ver plaatste. Vanmorgen lag het centrum er van met een druk van 1035 mb nabij Innsbruck. Een diepe depressie, welke zaterdag in het zeegebied tussen IJsland en Groenland lag, verplaatste zich tamelijk snel naar het Oosten en bereikte vanmor gen de Noordkaap. In het front van deze depressie dat via Schotland naar de Azoren loopt, kwamen enkele storingen tot ontwikkeling. Deze trokken met grote snelheid Noordoostwaarts en waren oorzaak, dat op de Noordzee de drukver schillen tamelijk groot bleven. Het ge noemde front komt langzaam naderbij maar het ziet er niet uit, dat het mor gen niet of eerst tegen de avond ons land kan bereiken. In verband hiermede is de kans op regen nog betrekkelijk klein. In het temperatuurverloop komt de eerst komende 30 uur weinig verandenne GOMOELl IA WON N POLEN

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1