Vernieuwings drang Rebellen verwerpen H' Wie vroeg om Sowjetlmlp? Rol van Na£ gy Twee zetels voor de A.R is niet onredelijk Hoogspanning in Oost-Duitsland erklaringen van dr. Drees over „kwestie-Soestdijk" Houding P.v. d. A. „dictatuur van een minderheid socialisten Tegenstelling - el tot van aard Arabieien van Marokko tot Koeweit opgeroepen tot staking Prins vloog met straaljager Dr. Drees in Tweede Kamer: W eeroverzicht A.R. STANDPUNT IN TWEEDE KAMER A.R. bleven vóór de Rubicon Ned. woordvoerder legde onjuiste verklaring af De prijsstop voor consumptiemelk OVER VERWERPING VAN ZIJN SCHULDEN AAN NEDERLAND DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3521 K.L.M.-vlucht naar Boedapest afgezegd A DEBAT TWEEDE KAMER Brief van Indonesië aan Hammarskjoeld Pof. dr. J. Zijlstra verhinderd te spreken O O Imre Nagy Afgeschoten door een stoomkatapult Radio Bezitsvorming Hoogleraren Povere verklaring Volkomen vrij Zie verder pagina 3 PROCES-SCHMLDT: Partij-convent Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—10.30 u. Zaterdags 17—18 uur- Telefoon 115700 's-' Tillage: Huygensplem 1 Postgiro 424867- Redactie; Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19.30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2 48 per maand, 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent! Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot vrijdagavond. WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele buien vooral In de kustprovincies. Vannacht In het binnenland kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 26 okt. Zon op 7.26, onder X7.25; maan op 23.37, onder 13.51. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ER is alleszins aanleiding opnieuw aandacht te schenken aan de ont wikkeling van het organisaticleven der christelijke middenstanders. Van oudsher is het daarmee, ook als gevolg van een typische mentaliteit bij de middenstanders zelf, niet al te vlot verlopen. Kort na de bevrijding zag de toe komst er zelfs even weinig rooskleurig uit, doch dank zij een grote krachts inspanning is de Chr. Middenstands bond erin geslaagd weer een betekenis volle plaats in het geheel van de chris telijk sociale organisaties in te nemen. Tot 1349 vertoonde de Chr. Midden standsbond na de oorlog een centra- Je van patroonsorganisaties in de di verse branches zowel in opzet als omvang nog een bescheiden opzet. Het ledental schommelde rondom de 10.000 en het aantal aangesloten organisaties was ca. 20. Daarna heeft zich een sterke groei baangebroken. Het ledental is meer dan verdubbeld en ook een aantal nieuw opgerichte patroonsvakorgani saties sloten zich aan. D« ontwikkeling schreed zo snel voort, dat de bestaande organisatie vorm reeds als verouderd kan worden beschouwd, zodat op korte termijn een aanpassing aan de huidige midden- gtandsproblematiek geboden is. NIET het minst is deze ontwikke ling gestimuleerd door de pu bliekrechten j ke bedrij fsorganisati e. Na de landbouw heeft deze vooral in de middenstandssector de laatste jaren wortel geschoten. Zij is thans zelfs zo ver gevorderd, dat onlangs de hoofdbedrijfschappen voor de Detailhandel en voor Ambach ten hun werkzaamheden konden be ginnen. De totstandkoming van de Raad voor Midden- en Kleinbedrijf een samenwerkingsorgaan dat de over koepelende verbinding legt tussen bei de hoofdbedrijfschappen is binnen niet al te lange tijd, zoals ook in de regeringsverklaring werd medege deeld, te verwachten. In al deze bedrijfsorganen, zullen ook vertegenwoordigers van de Chr. Mid denstandsbond zitting hebben. Terecht heeft men echter in de Chr. Middenstandsbond ingezien, dat al leen het afvaardigen van representan ten In een 'bestuurscollege nog niet betekent, dat de afvaardigende partij in nik een college ook enige invloed uitoefent. De bestuursleden van publiekrech telijke bedrijfsorganen stemmen zon der last of ruggespraak. Wanneer ech ter de situatie ontstaat, dat de ver tegenwoordigers bij gebrek aan daar toe geëigende overlegorganen zelfstan dig hun beleid bepalen, is de vervreem-, ding van publiekrechtelijk orgaan en vrije organisatie (dus ook van de bc- drijfsgenoten in den'lande) een feit. Het contact tussen leiding en leden, mag niet verzwakken en het is daar om van groot belang dat de bondsraad van de Chr. Middenstandsbond giste ren te Utrecht besloten heeft hierin' voorzieningen te treffen. In de ko mende maanden zal als gevolg daar van de Chr. Middenstandsbond grondig- worden gereorganiseerd. De reorganisatie zal m sterke mate het karakter dragen van een decentra lisatie. Er komen enkele raden die het bondsbestuur gaan adviseren en waar bij dus de organisatievorm wordt af gestemd op die van de PBO. Zodoende komen er een detail- handelsraad, een ambachtsraad en een vervoersraad, die afzonderlijk dan wel gecombineerd specifieke problemen zullen gaan bestuderen. Daarnaast wil men komen tot een nieuwe organisatievorm in het land door de instelling van een aantal rayons, die een zgn. Raad voor de Ge westen zullen vormen. Deze Raad voor de Gewesten zal het dfrecte contact met het land via de rayons en plaatselijke middenstandsverenigingen onderhouden. Zowel aan de top als aan de voet wil men dus komen tot beter overleg. De nieuwe overlegorganen in de CMB zjjn dringend nodig. Het gebrek aan bezinning zou tot achterstand kunnen leiden. Hier en daar doet zich dit trou wens al voor. Er is b.v. een enorme achterstand in de detailhandelsoplei ding voor het chr. volksdeel vergele ken met de r.-k. T IT het vorenstaande blijkt, evenals yj uit publikaties van de laatste tijd dat zich in de sector van de Chr. Mid denstandsbond een verheugende ver nieuwingsdrang baanbreekt. Dat men daarbij vooral aan het con tact tussen leiding en leden bijzondere aandacht wil schenken, is van de groot ste betekenis. Maar al te veel heeft de laatste ja ren in het land bij het doodgewone lid de mening postgevat, dat de be slissingen toch aan de top vallen en dat hijzelf er vrijwel niet aan te pas komt. Als gevolg daarvan dreigt zich van ©ns organisatieleven een zekere mat heid meester ie maken. Met deze opvatting zp' echter radi aal gebroken moeten worden. Dat kan, als èlk lid zich weer gaat inzetten op de plaats waar hij gesteld is en als vanuit het persoonlijk belyden in gemeenschappelijk overleg het beleid bepaald wordt. In dat leken zal ook de novembercampagne *an het CNV staan. Geloofsvuur en getuigende daden- HONDERDEN DODEN BIJ DE OPSTAND ÏN BOEDAPEST (Van onze New Yorkse correspondent) Prins Bernhard heeft maandag en dinsdag een bezoek gebracht aan een onderdeel van de Amerikaanse vloot m Florida. De prins, vergezeld van een Amerikaanse piloot, werd met een straaljager door een stoomkatapult af geschoten van het supervliegdeksehip Forrestal. waarop het toestel na een korte vlucht ook weer landde. 'ONDERDEN doden zijn volgens ooggetuigen gevallen bij de anti-communistische op stand die gisternacht in de Hongaarse hoofdstad Boedapest is uitgebroken. Dank zij de hulp van Russische troepen, tanks en straaljagers is de Hongaarse regering er in geslaagd het verzet neer te slaan. In een vanmorgen omgeroepen communiqué werd gezegd, dat „het verzet gebroken wat". De opstandelingen zijn meer en meer geïsoleerd, hoe wel zij op enkele plaatsen plotselinge aanvallen hebben gedaan, aldus radio-Boedapest. De rebellen waren voornamelijk studenten en arbeiders. Maar vol gens ooggetuigen verleenden veel Hongaarse soldaten actieve steun door auto's met munitie voer de opstandelingen te laten passeren. Ten minste 28 Hongaarse militaiien, die zich bij de verzetsmensen wilden ^aansluiten, zijn volgens geruchten terechtgesteld. In verscheidene an dere Hongaarse steden is eveneens gevochten, meldt Radio-Boedapest. „Gezagsgetrouwe arbeiders" zouden daar de aanval hebben afgeslagen. Na de verwerping van het laatste ultimatum, dat gisteravond om zes uur afliep het was reeds eenmaal verlengd heeft de regering bekendgemaakt, dat geen van de overtreders nu de doodstraf zal ontgaan. Tevoren had radio-Boedapest de verzetsstrijders voortdu rend opgeroepen het vuren te staken. Waarnemers in Wenen achtten het ontstellend, dat de Hongaarse regering onder leiding van de nieuwe premier Nagy? een beroep heeft gedaan op de I Na iljn verklaring over de „kwestie Soestdljk" (zie elders op deze pagina), ging minister-president dr. Drees ld de Tweede Kamer vanmiddag in oop de kabinetsformatie. Hij merkte op in de rede van de heer Zandt geen construc tieve elementen te hebben gevonden die zouden kunnen leiden tot vorming van een kabinet. De gedachten van de heer De Groot lijken hem daartoe ook niet geschikt. Hij memoreert, wat h(j zelf In de for matie heeft gedaan. Hij zegt niet van mening te zijn, dat bij voortduring de vijf partijen in het kabinet vertegen woordigd moeten zyn, maar bij zjjn eer ste poging heeft hij geen reden gezien het niet te proberen alle vijf partijen in het kabinet op te nemen. Aanvankelijk ging hij uit van de moge lijkheid van 5521I. Het leek hem niet onredelijk de A.R. twee zetels te geven. Die mening heeft hij nog. Bij de formatie van een kabinet is men i z.i. "niet- gebonden an de samenstelling] van het vorige kabinet. i Een verdeling in bepaalde sectoren, j zoals de heer Romme bepleitte, acht spr. j bezwaariijk. Wei wenselijk is continuïteit voor bepaalde personen, zoals bv, voor het omvangrijke departement van O., K. en W. Er is geen sprake van dat de P.v.d.A. onder alle omstandigheden zou willen vasthouden, aan dezelfde departe menten. welke zij bezet. De kwesties van. defensie en huren heeft hij met de fracties besproken. Daar over is overeenstemming bereikt. Toen is begonnen een 'bespreking niet van een program, maar van punten van regerings beleid. De wekelijkse vlucht van de K.L.M. naar Boedapest is deze -week afgelast. Vandaag vertrekt van Schiphol op de nor male tijd (11 uur vanochtend) de ma chine naar Cairo, die volgens de dienst regeling tussenlandingen moet maken ach tereenvolgens in Frankfort, Boedapest en Istanbul. Als gevolg van de ongeregeldhe den in Hongarije is het vliegveld bij Boe dapest gesloten, zodat het K.L.M.-toestel ditmaal van Frankfort regelrecht door zal vliegen naar Istanbul. De verbinding van Schiphol met War schau is tot dusverre normaal gebleven. Zij wordt tweemaal per week gevlogen. Vandaag vertrekt om 11.15 de tweede ma chine naar Polen. DE BILT. donderdag 10 uur: Aan de achterzijde van een depres sie tussen IJsland en Noorwegen stroomt koude lucht afkomstig van de Poolstreken via de Britse eilanden naar het vaste land van Europa. Het doordringen van deze koudere lucht ging in ons land gepaard met enkele buien. Ook de komende 24 uur houdt de buiigheid aan, vooral in de kust provincies, waar de buien met on weer gepaard kunnen gaan. In het binnenland worden de komende nacht af en toe flinke opkiaringen verwacht, waardoor de temperatuur aanzienlijk zal dalen, plaatselijk tot dient bij het vriespunt. Bij de zuidpunt van Groen land is een nieuwe depressie versche nen, waarvan een deel snel m de rich- tine van IJsland trekt. Verwacht wordt dat deze storing na morgen ook het weer in West-Europa zal gaan be ïnvloeden. In verband daarmede zal het weer in de komende dag-n een on bestendig karakter hebben. drang horen bij elkaar. Beginsel en belang hebben alles met elkaar te maken. Die gedachte in heel ons organisatieleven geldend maken bete kent waarlijk dienend te midden van ons volksleven staan. Dr. W. DREES Spr. meende, dat men ministers niet moet stellen voor een zeer uitgewerkt program. Men moet punten aangeven en de ministers tijd geven een eigen beleid vast te stellen. Hij achtte het noodzakelijk, dat ge sproken wordt met de fractievoorzitters. De vraag is echter hoe ver men moet gaan met besprekingen met de fracties. Sprekers houding bij de bespreking van punten van regeringsbeleid is deze geweest, dat hij bereid was te laten vsftlen wat bij anderen principieel be zwaar ontmoette, onder voorbehoud, dat dit in de ministerraad ter sprake zou kunnen komen. Uitvoerig ging spr. in op de bespre kingen met de K.V.P., welke zich niet bevredigd verklaarde, waarna hij zijn taak neerlegde. Aan de Koningin heeft hij toen medegedeeld, dat hij er de voorkeur aan zou geven bij verdere pogingen tot kabinetsformatie niet te worden betrokken. Dat hij daarop later is teruggekomen is een gevolg van het feit, dat hij bezweken is voor de aan drang uit de fractie van de P.v.d.A. Russische troepen en het schieten op de Hongaarse demonstranten een „heilige plicht" heeft genoemd. De uitdrukking „contra-revolutionaire benden", die de Hongaarse regering bezigt, wordt in Wenen niet begrepen. Men acht het twijfelachtig of Nagy zelf om de Rus sische interventie heeft verzocht. Het Hongaars ministerie van Binnen, landse Zaken deelde mee, dat alle per sonen, die illegaal in het bezit waren van wapens, munitie en springstoffen deze binnen 24 uur bij het dichtsbijzijnde politiebureau moesten inleveren. Degenen die voor 26 oktober 10 uur in de morgen niet aan dit bevel hobben voldaan, zul len door een krijgsraad ter dood ver oor-, deeld worden. - 's In een kort verslag' van de opstand meldde de radio, dat de opstandelingen vele gebouwen in brand hebben gesto ken. Sommigen, waaronder het Nationale Hieraan werd echter toegevoegd, dat de mogelijk heid bestaat. dat kleine, op de vlucht gedreven groepen opstandelingen zich in huizen zullen ver schansen, werd echter toegevoegd, dat de mogelijkheid be staat. dat kleine, op de vlucht gedreven groepen opstandelingen zich in huizen zullen verschansen. „Het leger zal vandaag voortgaan met het ver nietigen der rebellen. Wij verzoeken de bevolking te beletten dat opstandelingen een toevlucht in gebouwen zoeken", aldus radio-Boedapest. pogingen van de rebellen om zich mees ter te maken van radio Boedapest waren na hevige gevechten van man tegen man mislukt. Verscheidene soldaten en een officier verloren het leven bij de ver dediging van het radiostation tegen de eerste aanval van studenten en arbeiders, aldus de uitzending. Kort daarna waren de rebellen, gewa pend met machinegeweren, en handgra naten een tweede aanval begonnen. Ook deze poging mislukte tengevolge van het geconcentreerde vuur van de regerings troepen, die inmiddels op de daken van de gebouwen rond het radiostation wa ren gestationneerd. Vele van de aanvallers werden gedood of gewond. Terwijl de gevechten plaatsvonden gingen de uitzendingen van Radio Boe dapest, waarin het volk tot kalmte werd aangemaand, door. Q Zie verder pagina 3 In Oost-Duitsland waren de veilig heidstroepen en de politie gisteren op nieuw geconsigneerd om op de hoede te zijn tegen eventuele anti-Russische demonstraties. De bewaking "van regë- rings- en partijgebouwen en telefooncen trales is versterkt. Vernomen wordt, dat in sommige fa brieken bij wijze van voorzorgsmaatre gel wapens verstrekt zijn aan „gevechts- ivuiseum staan nog in lichte laaie. De groepen van communistische arbeiders Na de herverkiezing van Wladislaw Go- moelka als eerste secretaris van de Poolse communistische partij, tcorden overal in ten en matrozen in Danzig. Polen betogingen gehouden. Op de foto spreekt een cadet van de Hogere Marine School tijdens een bijeenkomst van sluden- In zijn hedenmiddag in de vergadering der Tweede Kamer gehouden redevoe ring ter beantwoording van de opmer kingen over de regeringsverklaring en de rijksbegroting is de minister-presi dent, dr. W. Drees, allereerst ingegaan op de verklaring der vijf fractievoorzit ters, de heren Oud (V.V.D.), Bruins Slot (A.R.)Burger (Arb.), Romme (K.V.F.) en Tilanus (C.H.) nopens de „kwestie- Soestdijk" en de opmerkingen dienaan gaande van de heer De Groot (CJ\N.). De minister-president zei het volgende: Alvorens de verschillende sprekers, die bij de algemene beschouwingen bet woord hebben gevoerd, te antwoorden, wil ik, zoals ik gisteren reeds aanduidde, ingaan op de korte verklaring^ welke de heer Oud, mede namens de heren Bruins Slot, Burger, Romme en Tilanus bij de aanvang van zijn rede heeft afgelegd. Tegen de achtergrond van uiterst be treurenswaardige buitenlandse perspubli- katies, waarop ook reacties van binnen landse zijde zijn gevolgd, geeft de afgelegde verklaring blijk van een grote terughoudendheid. Ook in mijn antwoord stel ik er prijs op terughc.ding te betrachten. Met 'name omdat, hoewel inderdaad ernstige verontrusting in den lande is verwekt, hier mede aan de orde zijn aangelegen heden, "die ten naUw"st"e het pnvélevbh van ons koninklijk gezin iaken. Op 15 oktober is medegedeeld, -dat Hare Majesteit de Koningin zich rustig wenst te beraden op de voorzieningen, welke zullen moeten worden getroffen tot het bereiken van een doelmatiger r- (Van onze parlementaire redacteur) DE brede basis is er niet meer. Dit kabinet is er gekomen, omdat er geen ander te vormen was. Dat is een politieke kwestie: de partijen zyn uit elkaar gegroeid en onverzoenlijk tegenover elkaar komen te staan naarmate de doorbraak feller wordt beleefd, naarmate het samengaan met de socialisten moeilijker wordt. De socialisten blijven de christelijke partijformaties bestrijden. Ze zeggen tegen ons: wij gaan u allemaal opeten. Zij begeren de coalitie tussen de wolf en het lam. Zo'n coalitie is niet mogelijk zonder dat de wolf gemuilkorfd wordt. Dit zei gistermiddag dr. Bruins Slot, de waarnemend voorzitter van de A.R. fractie, in het debat over de regeringsverklaring in de Tweede Kamer. De socialisten stellen zich op het standpunt dat de confessionele partijen afgeslacht moeten worden. En dat Is voor de heer Bruins Slot ten enenmale onaanvaardbaar. Men mag dan klagen over de lange duur van de crisis, maar m feite heb ben wij, aldus de heer Bruins Slot, de afgelopen maanden voor de Rubicon gestaan. De socialisten hebben gewild dat wij de Rubicon overtrokken en dat wij de weg naar het socialisme zouden Volgens de jongste berichten zijn bij de bloedige ongeregeldheden, die zich dinsdag in Meknes in Marokko voordeden, 29 Europeanen gedood. 25 liepen verwondingen op. De ongeregeldheden ontstonden als gevolg van de arrestatie der vijf Algerijnse nationalistische leiders door de Fransen. In de voornaamste Marokkaanse steden is woensdag door grote me nigten gedemonstreerd. Men riep an ti-Franse leuzen. Er werd niet veel schade aangericht. Oproepen tot kalm te door de Marokkaanse regering hielden de betogingen binnen de per ken. In Algeric alleen was de toestand rustig en In Franse kringen zegt men, dat de arrestatie een groot psycholo gisch effect scheen te hebben. Dit bleek, zo werd gezegd, onder meer uit het feit, dat zestien opstandelingen zich hadden overgegeven en anderen vroegen om de voorwaarden, waarop zij zich konden overgeven. Een speciale groep politiemannen is woensdagavond uit Parijs in Algiers aangekomen om de vijf gearresteerde Algerijnse nationalistische leiders naar Frankrijk te brengen. inslaan. Dat is in het verleden gebleken bij vraagstukken als het sodaprojeet, de vrijere loonvorming en de belasting- politiek. Nu is de strijd toegespitst op de be zitsvorming. Dit vraagstuk leek misschien in het licht van de lange formatie subtiel maar daarbij zijn de opvattingen over staat en maatschappij in het geding. Daarom is het erg ais men dit grote conflict in de politieke samenleving niet wil zien. De heer Bruins Slot gaf nog eens zeer duidelijk zijn visie. De AR willen een maatschappij-ontwikkeling, waarbij de staatstaak wordt afgeremd. Dit noemde hij een principiële tegenstelling van de eerste orde. Ernstige kritiek had de tweede voor zitter van de AR-fractie op het adres van de Leidse hoogleraren. Ook al hebben partijen geen bezwaar tegen een ont- werpregeringsprogram, dan nog kunnen zij uit politieke overwegingen niet in een kabinet zitting nemen, omdat zij juist be zwaar' hebben tegen de samenwerking met bepaalde politieke partijen. Ook de samenstelling van het kabinet is trouwens van belang. De brief van de Leidse hoogleraren is in vorm en strek king voor de heer Bruins Slot niet aan vaardbaar. Reeds direct na 1952 bleek het moge lijk om in het brede-basiskabinet tot compromissen te komen, zonder spannin gen Een min of meer brede samenwer king tussen partijen kan het best ge schieden, aldus de heer Bruins Slot, als die partijen geen behoefte hebben elkaar te bestrijden. Het is duidelijk, dat de PvdA een beleid heeft begeerd, dat voor andere partijen, niet aanvaardbaar u-as. De heer Bruins Slot noemde de rege ringsverklaring een uitermate pover ding. Alles wordt verwacht van ons volk. Over de zegen Gods, die werkelijk alleen geestelijke kracht geeft, wordt helaas niet gerept En van die zegen hangt de natio nale kracht af. Het hoofdbezwaar tegen deze rege ringsverklaring was wel dat de lange op somming van plannen niet tot één ge heel is geïntegreerd. Alles wordt onder zocht, maar de regering had een keuze moeten doen. De politieke conflicten, die de oorzaak waren van de lange formatie duren nog onverminderd voort. Dat ka rakteriseert, zo vervolgde de heer Bruins Slot, deze regeringsverklaring en dit kabinet. Hoe staan deAR tegenover dit kabi net? De wnd. fractievoorzitter zei het onomwonden: wij staan volkomen vrij tegenover dit kabinet en zijn program. Wij ziji aan niets gebonden, noch aan het huurcompzomis, noch aan de ophef fing van het or.tslagverbod voor de ge huwde ambtenares, noch aan een andere beheersvorm van de openbare school. De AR zullen alles op eigen mérites beoor delen, in het licht van hun overtuiging. coördinatie van de verschillende dien sten van het Koninklijk Huis. Krachtens artikel 25 van de Grondwet behoort dit tot de taak van de Koningin. Be verwacht, dat deze voorzieningen binnenkort zul len leiden tot mutaties in genoemde diensten. Het is mijn overtuiging, dat dit zal moeten worden afgewacht, alvorens men zich een mening terzake kan vormen. Het kabinet is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid het mogelijke 'te doen tot het hooghouden der monarchie en van Hare Majesteit Koningin Juliana, die zozeer de liefde geniet van de be volking van het Koninkrijk, Wat de opmerkingen van de geachte afgevaardigde, de heer De Groot, betreft, kan ik mededelen, dat het Kabinet met H.M. de Koningin overlegt op welke wijze het beste kan' worden vastgesteld, hoe bepaalde perspublikaties tot stand zijn gekomen. Indien zou blijken, dat deze vanuit Nederland zyn geïnspi reerd, zo zullen maatregelen niet ach terwege blijven. In verband met de veelal fantastisch onjuiste voorstellingen in sommige pu blikaties gegeven, stel ik er prijs op, zij het ten overvloede, nog eens uit te spreken, dat al wat Hare Majesteit.de Koningin in de loop der jaren' op publiek terrein gezegd en gedaan heeft, natuurlijk ten volle komt vobr verant woordelijkheid van de ministers-. Tot zover de minister-president over de kwestie-SoestdJjk. De regering betreurt het, dat de woordvoerder van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Djakarta na de uit spraak in het proces-Sclimidt verklaard heeft, dat de gang van het proces zelf correct was. Deze verklaring is In strijd met de overtuiging van de Ned. regering, dat ook dit proces niet anders gezien kan worden dan als een opzet telijke rechtsverkrachting met politie ke doeleinden. De regering zal na bestudering van het vonnis nader bekendheid geven aan haar oordeel over deze uitspraak, waar door de onjuiste indruk, die door de mededelingen van de woordvoerder in binnen- en buitenland kon worden ge vestigd, kan worden weggenomen. Dit. heeft minister Luns geantwoord op de vragen van het Kamerlid, de heer Van Rijckevorsel. Het dagelijks bestuur van het bedrijfs- schap detailhandel in melk en melk- 'en zuivelprodukten heeft in zijn gistermid dag te Utrecht gehouden vergadering besloten vooralsnog geen stappen te on dernemen, die moeten leiden tot het uitbrengen van advies aan de minister van Economische Zaken inzake een eventuele opheffing van de afgekondig de prijsstop voor consumptiemelk. Wel zal het bestuur zich over het uitbren gen van dergelijke adviezen nader be raden. Dit naar aanleiding van een tij dens de vergadering gedaan voorstel, waarin het bestuur van het bedrijfschap wordt uitgenodigd zich de nodige appa ratuur aan te meten om op effectieve wijze adviezen ui* te kunnen brengen over maatregelen als prijsstop etc. Indonesië heeft dinsdag in een ver klaring te New York gezegd, dat het de schulden aan Nederland had ver loochend, omdat deze waren aange gaan voor een oorlog tegen het In donesische volk, dat onafhankelijk heid wenste. Sudjarwo Tjondronegoro, de Indone sische permanente vertegenwoordiger bij de V.N., heeft aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Ham marskjoeld, een brief overhandigd, waarin de redenen uiteen worden gezet, waarom Indonesië in augustus jl. deze schulden heeft verworpen. In deze brief wordt gezegd, dat de schulden altijd „als een ongerechtvaardigde en onbil lijke last werden beschouwd, daar deze schulden waren aangegaan om een oor log tegen de Indonesische republiek te voeren en te financieren, die volgde op de onafhankeüjkheidsproklamatie van dit land, en om de koloniale overheer sing tegen de oppositie van het Indone sische volk te herstellen". redenen voor de Indonesische actie „het schenden van Nederland van de Ronde Tafel Conferentie ten aanzien van de status van Westelijk Nieuw-Guinea". Op deze conferentie had Indonesië de schul denregeling aanvaard. Het Centraal Comité van Anti-Revolu tionaire Kiesverenigingen deelt ons me de, dat door onvoorziene omstandighe den prof. dr. J. Zijlstra verhinderd is op het partij-convent van zaterdag 27 oktober te spreken over het onder werp „De financieel-economische toe- De brief geeft ook als een van de stand van Nederland".

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1