Drang, geen dwang Tijdelijk zelfs verhoging Rolschaats met hulpmotor met 30 mogelijk Ver. Naties veroordelen de Sow jet-Unie Arrestaties in Hongarije Stakers werpen barricaden op Stad bezet door MASSADEPORTATIES VAN JODEN UIT OEKRAÏNE Spreekkoren en spandoeken in Den Haag Massale protestbijeenkomst van o Wensverhoging salarissen overleg zers v en eit - parlement N.AM. VRAAGT NIEUWE CONCESSIES Zes boringen bij Wassenaar Poolse beul pleegde zelfmoord W eeroverzicht R „Statendam" maakt proeftochten Ook economische samenwerking Geen proef meer met waterstofbom? DONDERDAG!. ECEMBER1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3562 Weerbericht - 4 Stakende Oostenrijkse journalisten kregen tien procent Hulp aan Hongaren 7 miljoen overschreden li Nauivere politieke banden Rusland beklaagt zich Nota poging, het toenemende verzet van de stakers te breken Hongareii, die" zich door niets heten afschrikken, bestookten bij verbitterde straatgevechten Rus sische tanks en de politie met handgranaten. Radio-Moskou hééft gisteravond -in een nieuwsuitzen ding toegegeven dat er in Boeda pest straatgevechten woeden. Kanonvuur 0 Zie, verder pagina 3 (Van- onze Haagse redacteur) ELE onderwijzers en onderwijzeressen hebben gistermiddag, gevolg gevend aan een oproep van de Algemene Ned. Onder wijzers Federatie, in Den Haag uiting' gegeven aan hun on tevredenheid over 'de houding van de regering bij het overleg over de salarissen. Als een grote „opmars" trokken de leerkrachten uit alle- delen van het land naar de residentie. De stroom in Den Haag werd omstreeks vijf uur zo groot dat al spoedig „aftakkingen" nodig waren: behalve in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen werden demonstratieve samenkomsten gehouden, o.a. in de Dierentuin Resolutie Gebiedende eis ENGELAND heeft gisteren bij de Navo wiav. een plan ingediend dat de vernieuwing van de Navo beoogt tot een hechte organisatie van landen die met militaire, politieke en economische banden verbonden zijn en een gezamenlijk parlement bezitten. Het Britse voorstel gaat aanzienlijk verder dan het rapport van „de drie wijzen van de Navo". 0 Zie verder pagina 5 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 •g-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent.' Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot vrijdagavond: ONBESTENDIG Aanvankelijk opklaringen, later opnieuw regen. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. 14 dec. zon op 8.43, onder 16.30; maan op 1410, onc'er 4,38. O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT OP welke wijze kan bevorderd wor den dat de bezitloze over enige eigendom gaat beschikken? Het antwoord daarop kan slechts luiden: door hard werken en te sparen. Zo hebben onze voorouders het gedaan en die proefondervindelijke stelling heeft tot op de dag van vandaag nog niets van haar waarde ingeboet. Maar wie tot sparen wil geraken, tal ook de mogelijkheid daartoe moe ten hebben. In het inkomen zal enige speling moeten zitten, wil men regel matig iets overhouden. En voor velen is die speling er niet of slechts in be perkte mate. Hoe kan men dan toch geraken tot het stimuleren van bezitsvorming? In den regel hoort men, wanneer deze vraag in discussie komt, spreken over twee methoden, nl. de invoering van winstdelingsregelingen door het bedrijfsleven en het in het leven roe pen van z.g. gepremieerde spaarrege lingen. Van overheidswege zou men dan de laatste methode moeten aanmoedigen door bepaalde belastingfaciliteiten te verstrekken. HET is duidelijk, dat zowel de winstdeling als de gepremieerde spaarregeling mogelijkheden biedt, welke passen binnen het raam van de uitspraak van het Convent van Chr. Sociale Organisaties. Het Convent zag immers een pri maire taak voor het bedrijfsleven, en een secundaire aanvullende voor de overheid. Overigens zal men er goed aan doen wat betreft de waarde van de winst- delingsmethode voor de bevordering van de bezitsvorming enige reserve in acht te nemen. Prof. De Gaay Fortman zegt in zijn boekje „De arbeider in de nieuwe sa menleving", dat de directie van de „Plaatwelierij" berekende, dat bij een geschatte winst van 1 miljoen 20 pet, van de overwinst (het aandeel voor de werknemers) zou neerkomen op 40 50 per arbeider. Ook een bedrijfstaksgewijze stelsel van winstdeling, zoals enkele jaren ge leden voorgesteld door de heren.Rom- nse en v. d. Brink alle overwinst in een bedrijfstaksgewijze pot en hier uit alle arbeiders in de bedrijfstak ge lijkelijk mee te laten delen biedt, nog afgezien van zekere -,-,collectivis- L-che" bezwaren, geen afdoende op lossing. Wij zijn dan ook met het CNV ge neigd tot de opvatting weergegeven in het verslag 1952-'53 dat de uit breiding van het aantal winstcïelings- stelseis niet direct en in belangrijke mate zal leiden tot bezitsvorming. BETER lijkt dan ook de weg van de gepremieerde spaarregelingen. Waar deze ingevoerd zijn, hebben zij steeds een gunstige werking gehad. Er zijn bedrijven waar het sparen door de werknemers niet meer „als een last" maar „als een lust" wordt gevoeld. Tót. de beste spaarregelingen be hoort die van de N.N. Staalwerken „De Maas"- te Maastricht, waar verschil lende vormen van spaarregelingen ■worden toegepast. Dit bedrijf kent b.v. het kinderspa ren. Bij de geboorte van een kind stort het bedrijf 50.-. Wanneer de vader daar 50 cent per week voor de baby spaart, legt het bedrijf er 50 cent per week bij. Bij meerderjarig heid heeft het kind 1836.-. Bij iedere vrijwillig gespaarde gulden legt het bedrijf er 4.-bij. En wanneer men voor een eigen huis wil sparen, krijgt elk personeelslid dat 500 per jaar terzijde legt er 1020 per jaar bij. Dit soort regelingen stimuleert, zoals te begrijpen valt, de spaarzin buiten gewoon.. Lang niet overal zal zulk een gunstige regeling getroffen kunnen worden, maar dat hier mogelijkheden liggen, zal niemand tegenspreken. En nu springt ook dadelijk in het oog van hoeveel belang het is dat de overheid door belastingfaciliteiten het ontstaan van zulke regelingen stimuleert. Oliewinning uit eigen bodem 15 Jo omhoog TAE Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft aan minister Zjjlstra een gewijzigd produktieprogramma toegezonden, dat spoedig zal kunnen leiden tot een verhoging der olieproduktie in ons land 'met vijftien procent. De maatschappij wil nl. haar maximum boor- capaciteit aanwenden om in het produktieve gebied van westelijk Nederland in de kortst mogelijke tijd nieuwe putten te slaan, vooral in het gebied op de grens van Den Haag en Wassenaar bij Marlot. Na het eerste kwartaal van 1957 hoopt de maatschappij haar dag- produktie tijdelijk zelfs tot ruim dertig procent boven de produktie van de tijd vóór het uitbreken der Suezcrisis te kunnen verhogen- Benzinebesparing bracht Bemie Schmidt uit Detroit op het idee zijn rolschaatsen van 'n verbran dingsmotor te voorzien. De één-! cilindermotor op zijn rug is ge bouwd als een buitenboordmotor. De overbrenging naar zijn rech- terrolschaats gebeurt door mid del van een buigzame trans missie-as. Hij kan het mechanis me met zijn hand,,rccelc». Schmidt heeft Het benzinever bruik van zijn motor nog niet precies uitgerekend, maar be weert, dat men in landen waar de benzine op de bon is, heel wat kilometers op het toegewe zen rantsoen kan afleggen, In het gebied bij Den HaagWasse naar beschikt men reeds over een pro duktieve put. Met twee nieuwe borin gen werd begonnen. Terwijl een verdere boring spoedig gaat beginnen. Tot eind 1957 staan voor Wassenaar nog zes bo ringen op -het programmat; In het eerste kwartaal van 1957 wordt een verhoging van de dag- produktie verwacht tot 4000 kubie ke meter tegen 3400 kubieke meter voor de Suezcrisis. Momenteel be draagt de produktie der maatschap pij 3900 kubieke meter per etmaal, waarvan 700 kubieke meter in West- Nederland. Als de aangevraagde concessie voor Zuid-Holland wordt verleend hoopt de maatschappij na het eerste kwartaal van 1957 gedurende be perkte tijd de produktie zelfs tot 4500 kubieke meter per etmaal te kunnen verhogen. Het boorprogramma der maatschap pij voorziet voorts boringen in Rid derkerk, Uselmcmde, De Lier, Fijnac- ker, Zoetermeer en Rijswijk. De maatschappij ;is, dank zij de in dè afgelopen jaren in ons land verrichte omvangrijke exploratlewerkzaamhcden, thans in staat snel over te schakelen op een meer uitgebreide exploitatie. Als men echter ten volle de vruchten van deze werkzaamheden wil plukken zou de maatschappij het echter toejuichen als uiterlijk binnen twee maanden gun- ft B IJ de gepremieerde spaarregeling moet echter op een paar punten waakzaamheid worden betracht. Het zou onjuist zijn, wanneer men van boven af druk ging uitoefenen op de werknemer om te gaan sparen. Van een spaardwang mag geen sprake zijn. Voorts mag nooit een zekere dwang geoefend worden met betrekking tot het doel, waarvoor de werknemer gaat sparfen. Nimmer zal de drang tot sparen de vorm mogen aannemen van bestedings- dwang. Elke werknemer zal vrij moe ten zijn en blijven in de keuze van het object, waarvoor hij wil gaan sparen. Het aankweken van verantwoorde lijkheidsgevoel moet op de voorgrond blijven staan. Want waar zouden we geraken wanneer anderen dan de spaarder zélf gaan uitmaken, wat het spaardoel zal zijn? Bij maatregelen die spreiding van de eigendom beogen, zal nooit de vrij heid van de enkeling in het gedrang mogen raken. *i v.iifji artikelen stonden in „TïOUW" v»n 22, 24 en 30 november JU De veiligheidsraad heeft woensdag met algemene stemming Japans aan vraag om toelating tot de Ver. Naties goedgekeurd. Mei 55 tegen 8 stemmen en 13 ont houdingen heeft de Algemene Verga dering van de Ver. Naties de Sowjet- Unie veroordeeld voor het vernietigen van "de Hongaarse onafhankelijkheid en geëist, dat Moskou onmiddellijk zijn troepen "uit Hongarije zal terugtrek ken. De stemming veroorzaakte een split sing in het blok der Aziatisch-Afri- kaanse landen. India onthield zich van stemming, doch Birma, Ceylon, Iran, de Libanon, Libië, Nepal, Pakistan, de Pliilüppijnen, Thailand, 'Tunis- en Yemen stemden voor de resolutie. De resolutie wérd door de Russen op boze toon van .de hand gewezen. De beslissing van de Alg. Vergadering betekent het derde beroep op de Sow- jet-unie-om Hongarije te verlaten. Seer.-generaal Dag Hkmmarskjoeld ontving het verzoek van de Alg. Ver gadering „ieder initiatief te nemen dat hij in verband met het Hongaarse probleem nuttig acht". Hierdoor kreeg Hammerskjoeld de vrijheid zelf te be slissen wat hij wenst te doen. De Sowjet-unie heeft zich gisteren formeel in de Algemene Vergadering der V.N. beklaagd over Amerikaanse „subversieve actie" in de Oosteuro- pese satellietlanden. De klacht werd aan de orde gesteld, nadat Spanje, Turkije en Colombia zich geschaard hadden achter een reso lutie, welke Rusland veroordeelt we gens de inmenging in Hongarije. Voor deze resolutie hebben zich nu in totaal 20 landen uitgesproken. Na verdaging van de vergadering tot dinsdag is een nota van de Hon gaarse regering aan Hammarskjoeld gepubliceerd, waarin wordt gezegd, De gevreesde Poolse procureur-gene raal Henrik Podlaski, die verantwoorde lijk was voor de terechtstelling en arres tatie van honderden mensen tijdens het stalinistische tijdperk, heeft zelfmoord gepleegd, meldt de Poolse pers. In een afscheidsbrief schreef Podlaski, die onlangs door de regering-Gomulka afgezet werd, dat hij niet langer de mon delinge aanvallen op zijn persoon kon verdragen. Een vliegtuig van de maatschappij United Fruit" is woensdag kort nadat het van het vliegveld Ilopago (El Salvador) was opgestegen, neergestort Vier inzitten den werden gedood en zes gewond. dat de regering te Boedapest bereid is op een later tijdstip door middel van haar vertegenwoordigers te New Yórb een voorstel te doen tot het hereiken van oveeenstemming over een bezoek van de secretaris-generaal aan Hon garije. In de nota, die tijdens het debat door een koerier was gebracht, wordt ge zegd, dat het de Hongaarse regering niet schikt, dat de secretaris-generaal reeds op 16 december naar Hongarije komt. Waarnemers hebben opgemerkt, dat dit de eerste officiële mededeling -van de Hongaarse regering aan Hammars kjoeld is, waarin wordt gezegd, dat de door de secretaris-generaal voorgestel de datum voor de regering niet aan vaardbaar is. Vorige week had radio- Boedapest reeds gemeld, dat Hammers- kjoelds voorstel van de hand is1? ge wezen. stig op haar concessie-aanvrage voor Zuid-Holland zou worden beschikt. In augustus hebben, zoals wij des tijds meldden, de BPM en de Standard Oil New Yersey meegedeeld dat het huidige normale verbruik van olie, dat bijna vier en half miljoen fon per jaar bedraagt (produktie in ons land 1,02 miljoen ton per jaar) voor 25 pet. uit de eigen produktie kan worden gedekt ge durende minstens 25 jaar. De oliewin ning in Schoonebeek loopt langzamer hand terug: over 70 jaar zal de win ning in Drente ten einde zijn. Deze ach teruitgang wordt echter in toenemende mate gecompenseerd door grotere pro duktie in het westen des lands. Radlo-Boedapest heeft hek end ge maakt, dat Sandor Racz, de voorzitter van de centrale arbeidersraad van Boe dapest, en Sandor Bali, een lid van de raad, gearresteerd zijn. Hun wordt ten laste gelegd, erop aan gedrongen te hebben de regering-Kadar omver te werpen. Tegelijkertijd heeft president Dobi in een decreet, dat in de plaats komt van zijn proclamatie van het standrecht van zondag, "de doodstraf vastgesteld, als straf voor alle./p&tsonenj' die veroor deeld worden wegens misdaden, waar voor het standrecht geldt. Racz en Bali schijnen geen van de .misdaden ten laste gelegd te worden, die in dat decreet vermeld staan. In de afgelopen drie dagen zijn ver der in Hongarije 3.000 mensen, voorna melijk intellectuelen en leden van ar beidersraden, gearresteerd, aldus be richten die woensdag in Belgrado ont vangen werden. De Canadese generaal Burns (links), bevelhebber van de politiemacht der Ver. Naties in Egypte, heeft een inspectie tocht gemaakt in het gebied van Sinaï. Met een roeiboot stak de generaal bij voorgrond). El Kantara het Suezkanaal over. Hij uierd vergezeld door kolonel Rodocovic rechts), commandant van het Joego slavische contingent der VJV.-troepen, en de Noorse kolonel Moe (op de DE BILT, donderdag 10 uur. Een buitengewoon actieve depressie, die woensdag in noordoostelijke richting tussen Schotland en IJsland doortrok, bereikte in de avond haar grootste ont wikkeling. De druk in de kern bedroeg toen iets minder dan 940 mb, aan de Schotse noordwestkust heeft een orkaan gewoed, op de Noordzee was het storm- veld wat minder intensief. Vanmorgen begon de depressie langzaam op te vullen. Inmiddels was er een randstoring van de zuidpunt van Groenland met een snel heid van ongeveer 100 km per uur de Oceaan overgestoken om op de Britse eilanden hagel- en onweersbuiten te veroorzaken. De met deze randstoring meestromende Arctische lucht is tot op grote hoogten zeer koud en zal ook in ons land haar onsta biliteit tonen- Voor het weer van vrijdag moet rekening worden gehouden met een ook al zeer actieve depressie. Deze is afkomstig, uit Amerika en is de Oceaan al opgetrokken. Vanmorgen lag ze ongeveer ten zuiden van Groenland. In het komende etmaal zullen de bij behorende fronten de Britse eilanden passeren en mogelijk ook al ons land bereiken. Het weer blijft dus onbestendig. De Oostenrijks© journalisten heb ben gisteren gestaakt om kracht bij te zetten aan hun eis tot' salarisverho ging. De staking werd 's middags om drie uur beëindigd, nadat do vereni ging van krantendirecleuren had toe gestemd in een verhoging van 10 pro cent met terugwerkende kracht tot 1 december jl. De journalisten hadden 1214 procent geëisi wegens de gestegen kosten van levensonderhoud- Fooltje. „Een fooitje voor u", zei een man tegen de eigenares van een koffiehuis in San Dlego, waar de vtouw hem elke dag eeen kopje koffie serveert. Het waren 1090 dollar. Ten aanzien van het s.s. „Statendam" vernemen wij nog. dat volgend op de kleine machineproeftocht van 15 en 16 december e.k. de technische proefvaart van 5 tot 8 januari a.s. zal worden gehouden. Verder is inmiddels vastge steld, dat de „Statendam" volgens of ficiële meting 24.300 bruto registerton- nen meet. USSISCHÈ tanks en infanterie hebben gistermiddag' Boeda pest opnieuw geheel bezet. De eerste tanks rolden de gehavende hoofdstad binnen nadat de Hon gaarse politie had gefaald in haar De twee grote acties voor hulp aan de .Hongaren hebben, te zamen nu een bedrag van meer dan 7 miljoen- gulden opgebracht. De stand- van de giroreke ningen was vanochtend: 777: ƒ3,729.115.19. 999: J 3.271.545.59. De Russen deporteren op het ogen blik duizenden joden uil de Oekraïne en de Ballische landen naar Siberië, verneemt United Press in diplomatie ke kringen te Wenen. De deportaties zijn een maand ge leden begonnen. Diplomatieke verte genwoordigingen in Warschau hebben berichten ontvangen dat alleen al in de Oekraïne 4.000 joden zijn gearres teerd en, gedeporteerd. Joodse arbeiders in -de fabrieken van.Minsk enKiev/ kregen de mede deling dat zij zouden worden overge plaatst naar fabrieken in Siberië. Een voorlopige verklaring voor de depor taties zou kunnen zijn, dat de Russen weer een groot aantal goedkope werk krachten nodig hebben. De Hongaarse arbeiders begonnen vanmorgen na de staking van 48 uur. naar hun werk terug te keren. Volgens waarnemers is het echter onzeker, of het werk algemeen hervat zal worden, nu de centrale arbeidersraad van Boedapest ontbonden'is. Volgens vluchtelingen^, die het eer ste -stadium'vaa^deri-'RuaSisfië bezet ting van Boedapest bijwoonden, .is; er geen sprake'van een algemene opstand. Maar zij voegden eraan toe, dat de gespannen toestand gemakkelijk- tot een grote uitbarsting kan leiden. Uit hét stadsdeel Boeda klonk bét gedonder van tankkanonnen, dié vèr- zetshaarden vernietigden. Eerder bp de dag probeerden Hongaarse politieman nen met automatische wapens een bres te slaan in de partisanengelederen. De vrijheidsstrijders hebben zich opnieuw ingegraven. Na de vergaderingen vormden vele onderwijzers in de binnenstad spreek koren. Ook werden spandoeken mee gedragen. In een met daverend applaus be antwoorde resolutie hebben de leer krachten hun grote bezorgdheid uit gesproken over de toekomst van het Nederlandse onderwijs. Zij verwachten „van de regering begrip voor de klem mende ernst van de situatie en eisen daarom van de regering de onvoor waardelijke bereidheid om een alles zins aanvaardbare aalarisregeling voo; de onderwijzers tot stand te brengen, opdat ook in de toekomst het Neder landse onderwijs kan beschikken over een korps van toegewijde en voor hun zware en verantwoordelijke taak be rekende personen". In het gebouw voor K» en W. opende de voorzitter van de ANOF, de heer Jac. Lootsma, de massale bijeenkomst. Hy was nog maar net aan het woord of minister Cals nam in een van de loges zijn plaats in. Op bet sportieve gebaar van de bewindsman om op de ze vergadering te verschijnen rea geerde de voorzitter met waarderende woorden, „U bent hier in het hol van de leeuw," zei de voorzitter, „maar u moet ook bedenken dat het geen tamme leeuwen zijn". Voor de „woestheid" vroeg spr. begrip van de minister. Dat de minister aanwe zig was, werd blijkens het applaus zeer op prijs gesteld. De heer Lootsma zei. dat de onder wijzers door deze demonstratie het Ne derlandse volk. de volksvertegenwoor diging en daardoor ook de regering duidelijk willen maken dat lyerziening van de onderwijzerssalaarissen een ge biedende eis is. 0 Zie verder pagina 3 m De onderwijzers hebben gisteravond in Den Hang een protestvergadering geor. ganiseerd. Builen' op straat voor het gebouw van Kunsten en Wetenschappen werd na afloop nog druk op straat ge confereerd en met spandoeken gezwaaid. Het plan werd op de Navobiieen- kornst In Parijs Ingediend door de Brit se minister van Buitenlandse. Zaken, Selwyn Lloyd. „Dit is het grote ontwerp voor Euro pa", zei Lloyd, en hij sprak van „een communiteit" in .plaats van „een fede ratie". Al in de eerste bespreking werd duidelijk gemaakt dat het Engelse plan zou eisen dat de deelnemers een deel van hun soevereiniteit afstaan. De New York Post meldt, dat de Amen-aanse regering besloten heeft voorlopig geen proeven met waterstof- Vo^men te nemen- in elk geval niet in iyi>i Dit zou worden gedaan „uit h«t oog punt yan de openbare veiligheid en uit de behoefte aan een, of andere drama tische stap ter vermindering van de internationale spanningen."

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1