Gezonde Taal Deel voor Grieken, deel voor Turken Veertien Nederlandse .schepen voor het opruimingswerk Sowjet-hulp niet langer nodig Ongerustheid over vertraging bouw Hemtunnel Grote whisky-zwendel bijtijds verhinderd „Bloemfontein" had aanvaring Sportvliegers maakten een noodlanding in Schiedam l m I üj !1 3 a Athene verwerpt plan-Cyprus Afwijzing door de bevolking verwacht Nehroe wil een vrij Suezkanaal Nixon in Wenen Eigen politie thans sterk genoeg W eeroverzicht Slechte kwaliteit in „goede" flessen Op weg van Parijs naar Brussel Ned. kustvaarder gezonken Hl NDERDAG 20 DECEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3568 Voorlopig iveerbericht Het Suezkanaal Verhoging broodprijs met 1 cent Hongaarse, premier Kadar: Onderscheiding voor Gerben Sonderman postuum uitgereikt Autorijder gedood m 4 rfl lisz »l Ijsi '.Él HET EILAND CYPRUS Engeland heeft de mogelijk heid in het vooruitzicht gesteld om het eiland Cyprus te verdelen tussen de Grieks en de Turks sprekende bevolkingen. YPRUS ASüet ,...w Parlement Ministers Min. Zijlstra beswaar tegen verhoging met 2 cent M Lening van hel Westen? Drie dagen werken In mist bij Vlissingen: In deze editie van „Trouw" vindt de lezer bijgevoegd het Kerstnummer. "iï vil Inferieur tl f1 lhé Rotterdam- Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 - Postgiro No, 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17-18 uur: Telefoon 115700 "s-Gravenhaee- Huygensplem 1 Postgiro 424867 Redactie- Tel 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18 30—19 30 u.: Tel, 362569 Schiedam, bange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent.' Verschijnt dagelijks Weersverwachting-, geldig tot vrijdagavond, RUSTIG WEER. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en b\jn& overal droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering In temperatuur. (Voor het volledige overzicht zie elders op deze pagina) 21 dee. zon op 8.48, onder 16.32; maan op 21.49, onder 10.95. Directeur: H. DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ZOALS onze .lezers weten hebben wij wel eens wat op de Belgische minister Spaak aan te merken gehad. Hij is een socialist en in de befaam de Belgische koningskwestie gedroeg hij zich op een wijze die moeilijk in overeenstemming te brengen was met de beginselen van e*.n democratische rechtsstaat. Het aardige was echter dat Spaak dat achteraf nogal tamelijk royaal heeft erkend. Maar ook voor het overige is Spaak in menig opzicht een verdienstelijk man. Nederland heeft zich nooit over hem te beklagen gehad. Als wij in de Verenigde Naties in de knoei zaten vanwege Indonesië of Nieuw-Guinea, liet Spaak ons nooit in de steek. Spaak heeft van meet af een goed inzicht gehad in de noodzakelijkheid der Europese integratie, een noodza kelijkheid die door de gebeurtenissen der laatste maanden eens te meer be vestigd Ss geworden. En hij heeft in de Raad van Europa, in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, in de Assemblée ad hoe, als iemand nog weet wat dat geweest is, bijzonder hard voor die eenheid gewerkt. En hij heeft dat nu laatstelijk gedaan in de langdurige conferentie van Brussel ■waar de plannen voor de totstandko ming van Euratom en voor de Ge meenschappelijke Markt werden uit gewerkt en waaraan nu inderdaad de laatste hand schijnt te worden gelegd. EN nu is Spaak op een ander spoor overgestapt om daar met zijn dy namische karakter als locomotief op te treden. Hij is Lord Ismay opgevolgd als .se cretaris-generaal van de Navo. De ïta- vo, die, door de gebeurtenissen van de laatste maanden in de crisis was geraakt, krijgt daardoor in plaats van een typisch ambtelijke een bij uitstek politieke figuur en als zodanig iemand van de eerste rang. als secretaris-ge neraal. Want Spaak is niet een man om als secretaris-generaal zich te beper ken tot het uitvoeren van wat de Na- vo-raad zal beslissen. Spaak als se cretaris-generaal van de Navo bete kent een program voor de Navo. En degenen die hem als zodanig aanstel den, en dat zijn de staten-leden van de Navo, hebben dat geweten. Spaak zal stellig trachten de feuten van de Navo, die ia en door de Suez- oriste so duidelijk gebleken zijn te herstellen. Hij zal stellig trachten van da Navo een all-round bondgenoot schap te maken. En aan dat all-round zijn heeft wel het een en ander ont broken. IN het komende januari-nummer1 van het Amerikaanse tijdschrift Foreign Affairs heeft Spaak een arti kel geschreven, waarvan de lezers een uittreksel in ons blad hebben kunnen lezen. Daarin toont hij op onverbloemde wijze aan hoezeer de Verenigde Na ties hebben gefaald. Dat falen van de Verenigde Naties had dezelfde achter-j gronden als de fouten van dc Navo. Daarom is het van belang van Spaaksj betoog kermis te nemen. Een paar duidelijke citaten herha len wij hier nog eens: „Bij de tegenwoordige situatie in de Verenigde Naties is alles, op oorlog na, geoorloofd. Verdragen mogen worden geschonden, beloften kunnen worden gebroken, een land mag zijn buren, be dreigen en alle soorten van streken te gen hem uithalen, zo lang het maar niet tot een open oorlog komt." „Hoewel de Verenigde Naties tot op zekere hoogte een oorlog voorkomen hebben, bleken zij volkomen *niet in staat om het recht te doen zegevie ren." „Toen Egypte Israëlische schepen het recht ontzegde om door het Suez- kanaal te varen, zelfmoord-comman do's naar Israëlisch gebied stuurde, het verdrag van Constantinopel schond, wapens zond om die tegen de Fransen in Algerië te gebruiken en aanstalten maakte om zijn buurland aan te vallen, waren de Verenigde Na ties niet bij machte om te intervenië- ren." Daartegenover: „Nooit zijn de Ver enigde Naties zo dicht bij hun faillis sement geweest als in de laatste we ken en het juridisch brandmerk dal zij in de Suez-kwestie op Engeland, Frankrijk en Israël drukten is niet meer dan een karikatuur," „In een organisatie waarin men on partijdigheid als de hoogste wet be schouwt, krijgen machtsargumenten en cynisme in feite de overhand." Dit is gezonde taal. Het is dezelfde gezonde taal die onze minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, in de algemene vergadering der Verenig de Naties heeft doen horen. Maar het is van grote betekenis da' deze gezonde taal nu gesproken wordt door de man, die op het punt staat' het ambt van secretaris-generaal van| de Navo te aanvaarden. Engels pl an om Cyprus te verdelen Griekenland heeft de Britse grondwet voor Cyprus verworpen, aldus werd gisteravond officieel in Athene bekend- gemaakt. De voornaamste Griekse bezwaren gelden het feit, dat de Britse gouverneur b(j decreet de bevoegdheid van de auto nome regering ie niet kan doen, op eigen gelegenheid het parlement kan ontbin den en zich niet hoeft te houden aan de wetten die het parlement goedkeurt. Voorts worden o.m. de individuele vrij" held van de Cyprioten en de-persvrijheid niet gegarandeerd, aldus minister Avcroff. HU waarschuwde voorts, dat verdeling van Cyprus tussen Turkse en Griekse Cyprioten nog moeilyker vraagstukken zou scheppen. De Britse gouverneur van Cyprus, Lord Harding, verklaarde woensdag in een radiorede, dat aartsbisschop Maka- rios niet mag terugkeren zolang de rust op Cyprus «met is weergekeerd. Een leider van de Turkse Cyprioten, Kutchuk, heeft woensdag in Nicosia ver klaard, dat hij op de reactie van de Turkse regering wil wachten alvorens het standpunt van de Turkse gemeen- scnap bekend te maken. Persoonlijk vond hij de voorstellen „verre van be vredigend". De Britse minister voor Koloniën, Alan Lennox-Boyd, heeft een aanbod om de Cyprioten een zekere mate van zelf bestuur ie verlenen, gekoppeld aan een voorwaardelijke belofte, dat Engeland zal overwegen de eilandbewoners toe te staan hun eigen politieke toekomst te kiezen binnen of buiten het Britse im perium. Lennox-Boyd verklaarde m het Lager huis: „Het zal het doel van de regering zijn te verzekeren, dat elke uitoefening van zelfbeschikking uitgevoerd zal worden op een wijze, dat de Turks-Cypnotiscre gemeenschap, alsmede de Grieks-Cypri otische gemeenschap vrijheid, gegeven zal worden voor zichzelf te beslissen over haar toekomstige status. Met an dere woorden erkent de Britse regering, dat de uitoefening van zelfbeschikking in een dergelijke gemengde bevolking NATIONALITEITEN\'/o dtr btrolking) G-ltktn Turk*» I I Ortr/gtn TOTAAL iJWOOOMir. VORKUt crtAu Voor de bergingswerkzaamheden aan het Suezkanaal sQn van Nederlandse ijjde veertien schepen ingeschakeld. Sommige daarvan hebben hun voorlopige eindbestemming reeds bereikt, andere zijn onderweg of liggen gereed om te vertrekken» Het puur Nederlandse aandeel van de vloot Smit-Van den Tak bestaat uit de volgende schepen: De sloepboot „Zwarte Zee" met haar 4200 pk is eergisteren Gibraltar gepas seerd en bevindt zich dus In de Middel landse zee. De „Zwarte Zee" heeft op sleeptouw het bergingsvaartulg „Titan 5" en de speciaal uitgeruste kustvaart sleepboot „Atlas". De „Gele Zee" Is eergisteren van Maitha vertrokken in de richting van Alexandrië. ZU heeft achter zich de drijvende bok „Arend". De „Tyne" ligt reeds voor de Golf Premier Nehroe van India heeft gis teren op een persconferentie in Washing ton medegedeeld, dat India en de Ver. Staten nier zullen toestaan dat het Suez kanaal voor bepaalde schepen zal worden gesloten. Nehroe Is van mening, dat ook Israëlische schepen van het kanaal ge bruik moeten kunnen maken. Voorts deelde Nehroe mede, dat In: de Russische infiltreringstaktlek in het Midden-Oosten volledig doorziet. Een woordvoerder van de Britse ad miraliteit heeft medegedeeld, dat nog geen definitieve overeenstemming be reikt was over de rol van de Brits- Franse bergingsvloot, in het Suezka naal. Wel zeide hij optimistisch te zijn over het verloop der onderhandelingen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lager huis verklaard dat de regering nog steeds voor een internationaal beheer van het Suezkanaal is. (Zijn Franse col lega Pineau heeft in de Nationale Ver gadering hetzelfde gezegd). De vice-president der Ver. Staten Riofaard Nixon, is woensdag m Wenen aangekomen voor een onderzoek naar de toestand, waarin de Hongaarse vluch telingen zich bevinden. van. Suez te wachten op een loods om Suez te bereiken. De „Tyne" heeft de bok „Havilt" op sleeptouw. De sleepboot „Poolzee" met achter zich de drijvende bok „Condor" bevindt zich voor de kust van Portugal, ter hoogte van Lissabon. De „Blankenburg" is gisteren, met op sleeptouw de speciaal uitgeruste haven sleepboot „Aïblasserdam" uit Maassluis vertrokken. Eergisteren vertrok reeds uit Maltha, in de richting Alexandrië, het vracht schip „Bernard John", rnet als deklading twee bergingsvaartuigen, twee heftahks en nog ongeveer 100 ton ander bergings- materieeL Het vrachtschip „Kasper Robert Mul ler" zal donderdagavond of vrijdag morgen uit Maassluis zee kiezen. Aan boord zullen dan zijn 10 heftahks, een bergingsvaartuig en het havenbootje Osiris** Wat hét Deense aandeel betreft: in het Engelse kanaal bevindt zich reeds de sleepboot „Siegyn", met twee hefpontons op sleeptouw. Voorts is door de combi natie Smit-Svitzer gecharterd het Ita liaanse bergingsvaartuig „Hercules". Dit ligt reeds in Port Said. Eveneens werd gecharterd het Zweedse bergingsvaartuig „Heracles", dat zich ook reeds in Port Said bevindt, evenals de bergingssleep boot „Emanuel Svitser". Twee kleine Italiaanse bergingsvaar tuigen, nl. de „Squalo" en de „Giove- nala" zijn inmiddels uit Sfax vertrok ken, met Port Said als bestemming. Het bergingsvaartuig „Protector" bevindt zich in gezelschap van de bovengenoem de sleepboot „Tyne". De vaartuigen, die bij Egypte liggen te wachten, zijn in afwachting van de mededeling van generaal Wheeler, dat zij verder kunnen gaan. De onderweg zijnde schepen varen in afwachting daar van voorlopig in de richting van Alexandrië. bij de uiteindelijke keuze-verdeling moet inhouden". De door Engeland voorgestelde nieuwe grondwet zou de Cyprioten toestaan 30 leden te kiezen in een uit 36 leden be staand „parlement", dat de bevoegdheid zou hebben controle uit te oefenen op alle zaken uitgezonderd defensie, bin nenlandse veiligheid en buitenlandse za ken. Deze zouden onder de uiteindelijke verantwoordelijkheid blijven van de Brit se regering door middel van. een gou verneur. De belofte van Lennox-Boyd dat En geland zal overwegen het recht van zelf beschikking te verlenen aan de 400.000 Grieks sprekende en de 100.000 Turks sprekende Cyprioten, hangt af van twee factoren: 1. De internationale en de strategische toestand moet gunstig zijn. 2. Het zelfbestuur moet „bevredigend" werken. De voorstellen zijn ontworpen door Lord Radcliffe, een onafhankelijk Bnts rechtsgeleerde. Volgens het ontwerp zal de Britse gou verneur van Cyprus de eerste minister benoemen uit de wetgevende vergade ring. Deze keus zou moeten vallen op de persoon die de grootste politieke groepering achter zich heeft De eerste minister zou de overige ministers ter benoeming voordragen. Het plan is woensdag aan de verban nen aartsbisschop Makarios, die sinds maart op de Seychellen verblijft, voor gelegd. Dit betekent echter geenszins, dat Engeland de onderhandelingen met de aartsbisschop heeft heropend. Cyprus heeft een bevolking van onge veer een half miljoen, waarvan 400.000 Griekse Cyprioten zijn en 100.000 Turkse Cyprioten. Naar het oordeel van doorgaans wel ingelichte kringen in Londen betekent de verklaring van de Britse regering, dat zij bereid ls in te stemmen met een verdeling van Cyprus, een zeer aanzien- iyke tegemoetkoming aan de Turken. De Turkse Cyprioten zouden het wes telijke en de Griekse Cyprioten het oos telijke deel van het eiland krijgen. Hier-? voor zouden delen van de bevolking moe ten verhuizen. (Van onze Haagse redacteur) De minister Vaa Economische Zaken heeft gemeend- geen gevolg te kunnen geven aan het -verzoek van de Ned. Bakkerijstichting om de prijs van tar webrood (volksbrood) met 2 cent en die van het witbrood met 1 cent te verho gen. Wel gaat de minister akkoord met verhoging van de prijs van alle brood soorten met 1 oent. V.ljl.T ir. dr. M. H. Damme, mevrouw Sonderman, ZJC.H. Gerbv en Wouter Sonderman. prins Bernhard, rn l 1 1 leif worder Gf I pfnnvi Kt len worden verstrekt. In Wenen legde uit als een stap om de vluch telingenstroom naar Oostenrijk tot staan te brengen. r\E STRIJDKRACHTEN van dé Hon- sJ gaarse regering zijn thans sterk genoeg om de verzetslieden in hei land te bestrijden zender de hulp van de Russen. Dit heeft de premier van Hongarije, Janos Kadar, gisteren me degedeeld aan Oosteuropese correspon denten in Boedapest. Kadar zei aldus het Oostduitse persbureau ADN dat de huidige Hongaarse politiemacht „een stevige revolutionaire leiding" heefi. „In de meeste gevallen is de hulp van Russische troepen niet langer meer nodig by het onderdrukken van contra-revolutionaire provocaties", al dus Kadar. Kadar zei, dat de gewapende botsing is veranderd in een politieke strijd. Hü gaf toe, dat deze „buitengewoon ingewfkkefld is" en waarschuwde: „De politieke strijd is van grote omvang en jzal nog lang duren". i De" Russische troepen irt Hongarije schijnen .overdag, meer in de kazernes ie worden teruggetrokken. Ust Ver4 schillende gebeurtenissen maakt men echter or dat de Russische bezetting nog-, lang niet ten einde is. De Sowjets maken beslist nog geen aanstalten om te vert'ekken. Volgens betrouwbare berichten, die gisteren door United Press in Wenen werden ontvangen, bestaat de moge lijkheid, dat Hongarije de vrije wereld om" «en lening van 400 miljoen dollar zal vragen ten einde het land van een economische ramp ie redden. Econo mische deskundigen in Boedapest ver wachtten, dat Hongarije dit bedrag niet van de Sow jet-Unie zou krijgen. Radio-Boedapest heeft bekend ge maakt, dat slechts in uitzonderlijke gevallen verblijfsvergunningen voor gebied aan de Oostenrijkse grens zul- In het Westen werden gisteravond be richten opgevangen van Radio Boedapest, waarin gezegd werd, dat het met de energievoorziening zeer slecht gesteld is, wegens het gebrek aan kolen. De regering heeft de werkweek teruggebracht van zes tot drie dagen, De arbeiders moeten de rest van de week aan de wederopbouw werken. De Hongaarse luehtvaarünaatschap pij hervatte vandaag haar vluchten naar het buitenland. De speciale correspondent van het Zuidslavische blad „Borba" meldt uit Boedapest, dat „hardnekkige geruch ten" de ronde blijven doen volgens welke premier Kadar zijn regering zou willen uitbreiden met vertegen woordigers Van andere .partijen, In dit verband worden Bela Kovac (Heine boerenpartij), FerencErdem en Ferene Fajkas (van. de .vroegere nationale boerenpartij)* "-,e» Zoltan. Szanto en George Lukaez (aanhangers van oud- prémier* Nagy die in 'Roemenië ver- toeven) genoemd. Gistermiddag heeft mevrouw A. Son- derman-Speerstra in de vergaderzaal van Fokkers kantoorgebouw op Schip hol de gouden Genera al-Snijdersmedail- le in ontvangst genomen, die postuum is toegekend aan Gerben Sonderman wegens zijn bijzondere verdiensten op luchtvaartgebied. Gerben Sonderman kwam vorig jaar tijdens een demonstra tievlucht in Amerika om. het leven. Bij de uitreiking waren gisteren de drie nog in leven zijnde dragers van de gouden Generaal Snijdersmedaille aanwezig: prins Bernhard, dr. ir, M, H. Damme en de heer I. A. Aler. Mevr. Sonderman was vergezeld van haar .15- jarige dochter Gerby en haar 14-jarige zoon Wouter. Ir. Damme schetste in een korte toe spraak de verdiensten van de heer Son derman. Hierbij noemde hij niet slechts zijn grote deskundigheid en" capaciteit, maar ook zijn karakter. „Hij was een Fries van geboorte en had kennelijk de eigenschappen van dit ras, dat een van de beste bestanddelen van ons-volk uit maakt", aldus ir. Damme. Nadat ir. Damme de ho^e onderschei ding had uitgereikt, wenste als eerste prins Bernhard de vrouw van zijn vriend geluk. DE BILT, donderdag 10 uur. Het weer in Nederland stond het laatste etmaal onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die zich langzaam van Zuid-Engeland naar Noord-Duitsland verplaatste. De hierin aanwezige mist wist zich ook de afge lopen nacht en vanochtend op-tal van plaatsen te handhaven. Een kleine, bo ven Noord-Frankrijk aanwezige sto ring trok naar het Noordoosten en bracht in Eindhoven 4, op -het vlieg veld Zuid-Limburg 2 mm regen. Op het midden van de Oceaan be vindt zich thans een zeer diepe de pressie, die in zijn centrum een baro meterstand van ongeveer 955 mb ver toont en in een uitgestrekt gebied zware stormen veroorzaakt. Deze de pressie stuurt opnieuw warme subtro pische lucht in de richting van Europa, Waarschijnlijk zullen deze warme* luehtmassa's morgen Nederland niet' kunnen bereiken. Het weer hier te' lande blijft de eerstkomende 36 uur nog 'onder invloed van hogedrukge- bieden, zodat er weinig verandering in het nu heersende weertype .is te ver wachten, Een langzame verdere aalïngv van de temperatuur is echter 'waar schijnlijk. (Van een onzer (verslaggevers) Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van het Havengilde heeft de heer F. de Boer, voorzitter van de Vereniging de Amsierdamsche Haven en directeur van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij zijn ernstige ongerustheid uit gesproken over een eventuele vertra ging In de voorbereiding van de houw van de Hembrugttmnel en de Coentun- nel, resp. voor spoor- en wegverkeer nu de minister van verkeer en water staat In een recente rede voor de Twee de Kamer heeft gezegd dat een diep gaande bestudering van nieuwe techni sche methodes van tunnelbouw en een nauwkeurige obsenvatie van de plaat selijke verkeerssLuatles onontkoom baar tijdverlies zal medebrengen hij de totstandkoming van de tunnelplannen. De minister heeft verder nog gezegd dat de twee tunnels wel zijn geprojec teerd op de kaant doch nog niet in ont werp zijn gereed gekomen. In afwach ting van de nog te maken plannen heeft de bewindsman zelfs over de tijdstip pen van uitvoering nog geen beslissing genomen. „Het is naar aanleiding van deze uitspraak dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken van de Zaan- J streek in het geweer is gekomen, om dat hieruit zou zijn af te leiden dat het rijk met de bouw van de Hembrug- en de Coentunnel weinig haast wil ma ken. Ik wil van deze plaats en tegen de achtergrond van de Amsterdamse ha- venbelangen mijn ongerustheid hierover eveneens uitspreken. De Zaanstreek, de rest van Noord-Holland en Amsterdam worden met een hopeloze verkeerschaos bedreigd als op korte termijn alleen de IJ-tunnel wordt gereed gemaakt. Boven dien wordt de haven van Amsterdam buitengewoon gehandicapt als door het niet bouwen van de Hemtunnel, de Hembrug nog langer zijn barricade in de waterverbinding tussen de hoofdstad en de Noordzee blijft vormen. Bij het groeien van de afmetingen der zee schepen blijkt de Hembrug een steeds ernstiger obstakel te worden, zo zelfs, dat de uitbreiding van %verf- en repa ratiecapaciteit in Amsterdam hierdoor groot." Ten gevolge van de mist is gister avond omstreeks acht uur de „Bloem fontein" (10.473 brt.) van de N.V. Ver enigde Ned- Scheepvaartmij. te Den Haag even voorbij de haveningang van Vlissingen in aanvaring gekomen met het Noorse Liberty-schip „Sneland Op de Vlissingse boulevard hoorde men een harde klap. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De Bloemfontein liep lich te boegschade op en raakte een anker kwijt. De Noor liep een flink gat mid scheeps op, doch het schip maakte geen water. J Men verwachtte gisteravond dat de „Bloemfontein" spoedig de reis zou kun nen vervolgen. De politie Is door de oplettendheid van een directeur van een bottelarij in de buurt van Haarlem op het spoor gekomen van de Duitsers Herbert B. en Erich Z„ die bezig waren met een van de grootste whisky-zwendel- affaïres van deze tijd, waardoor de whiskeyfabriek James Buchanan Ltd. (Black and White) grote schade zon hebben opgelopen. De twee Duitsers waren in Amster dam een exporthandel begonnen van whisky van inferieure kwaliteit uit Engeland. De drank werd in fusten geïmporteerd en In Nederland gebot- onherroepelijk voor een halt is komen te staan. Zelfs voor schepen die met de be staande werf- en dokcapaciteit wel in Amsterdam gebouwd en gerepareerd kunnen worden, nl. tankers tot 65.000 ton d.w. vormt de Hembrug nu al een onoverkomelijke hindernis. De heer De Boer, van wie bekend is dat hij de belangen van de hoofdstad reeds decennia lang zeer scherp ziet en vurig bepleit, besloot zijn rede voor een gehoor van 400 gildeleden met de crie de coeur: „Ik kan niet genoeg op spoed bij de voorbereiding van de tun nelplannen aandringen. De belangen van Amsterdam en de Zaanstreek lo pen hier volkomen parallel en zijn zeer De Kabouters van hel Nederlandse pad- vinder sgilde van „De Kleine Totem- kring", naartoe ook prinses Marijke tweede van rechts) behoort, hebben gisteren kerstverrassingen gebracht aan bejaarden van de Beyerskameren te Utrecht. In kleine groepjes gingen de kabouters de huisjes binnen, zongen een kerstliedje en stalden op zelfgemaakte kerstkleedjes de verrassingen uit. Omstreeks kwart over vier woensdag middag heeft een tweepersoons eenmoto- rig sportvliegtulg van het type Mitchel Messenger op een welland van de gebroeders Rulgrok aan de Harreweg te Kethel, tussen Schiedam en Delft, een noodlanding gemaakt. Het landingsgestel van het toestel werd In de drassige bodem afgerukt, maar de inzittenden, beiden studenten nit Am sterdam, bleven ongedeerd. Zij hadden het toestel maandag ge huurd van de Nationale Luchtvaart- school te Ypenburg en waren er mee naar Parijs gevlogen. Woensdagmorgen vertrokken zij vandaar met bestemming Brussel, welke plaats zij echter niet bereikten, doordat het weer boven België steeds slechter werd. Laag vliegend heb ben zij daarop de kustlijn gevolgd en kwamen zo boven Rotterdam, waar de vlieger J. P. Krol, de Rijksweg naar Den Haag wilde volgen om zo boven het vliegveld Ypenburg te komen. Door het zeer lage vliegen, zo vertel den de inzittenden ons. konden zij geen radiocontact met het vliegveld opnemen. Fe Rijksweg was echter door steeds dichter wordende mist niet te vinden. Daarna werd besloten een noodlanding te maken, die niettegenstaande deze bijna zonder zicht werd uitgevoerd, voor de inzittenden nog goed afliep. De politie van Schiedam heeft, nadat zij door omwonenden van het voorval op de hoogte was gesteld, nog een uur moeten zoeken, voor zij de kleumende vlieger en zijn passagier met hun toestel in de mist vonden. De beide inzittenden werden naar het hoofdbureau van politie te Schiedam overgebracht, vanwaar zij naar hun woningen konden terugkeren. Het toestel zal, nadat een deskundige commissie een onderzoek naar de toe dracht van de zaak zal hebben ingesteld, worden weggehaald. Op de Amersfoortseweg te Apeldoorn is dinsdag een personenauto, bestuurd- door de 53-jarige heer J. Rugge uit Den Haag, achter op een vrachtwagen met oplegger gebotst. Hij overleed ter plaatse. li 11 fff '*5^ Ij 1 3 ;.s teld in volmaakt nagemaakte Hessen, waarop de bekende etiketten en waar op zich zelfs de in het glas aange brachte firmanaam bevond. De Duitsers hadden zich in verbinding (esteld met genoemde bottelarij, en een bedrijf in Amsterdam, waar ze zeiden de vertegenwoordiging te hebben ge kregen van. de Black and White-whisky. Daarom wilden zij gebruik maken van de diensten van de bottelbedrijven. De directeur van het bedrijf bij Haar lem kreeg argwaan, vooral omdat hij wist, dat de firma slechts kleine kwanta naar Nederland exporteerde. Hij stuurde een monster naar de Schotse fabriek' en verzocht om een kwaliteitsonderzoek. In de tussenperiode begon hij reeds met bet bottelen en twee partijen gevulde flessen werden door de bottelarij afgeleverd. Dit betrof een zending van 100.000" flessen naar België en Zwitserland. Het antwoord uit Engeland liet vrij lang op zich wachten maar toen bleek dan ook, dat het hier whisky van bij zonder inferieure kwaliteit betrof, die mets met het produkt van Black and White te maken had. Direct werd een vertegenwoordiger naar Nederland ge stuurd, die zich in verbinding stelde met rar. A. C. Rueb te Den Haag, die zich op zijn beurt weer onmiddellijk in verbin ding stelde met advocaten in Nederland en het buitenland. Men kreeg vonnis van verschillende rechtbanken om tot inbe slagneming en vernietiging van de ge- exporteerde party over te gaan. Ook in de bottelarijen te Amsterdam en bij Haar lem werden duizenden flessen gevonden, en vernietigd. Een onderzoek dat door de politie werd ingesteld wees uit, dat zelfs de kisten, waarin de flessen waren ver pakt een nauwkeurige kopie waren vaa het originele model. De politie kon al spoedig een van de. Duitse firmanten Ench Z. aanhouden. Na opmaking van proces-verbaal werd hij echter op vrije voeten gesteld. De andere Duitser, Herbert B. was in zijn vaderland en achteraf bleek hij de man te zijn, die een en ander financieerde. De officier van Justitie te Haarlem heeft nu een klacht van de firma ont vangen, waarin een schadevergoeding gevraagd wordt van -ƒ80.000 en een-' dwangsom wordt geëist van ƒ100.000 of ƒ500 per fles. Deze eis zal binnenkort' vor de president van de Haarlemse Rechtbank komen. - De 431 ton metende Rotterdamse kust vaarder „Waterweg" is woensdagmor gen omstreeks tien uur op de Noordzee na een aanvaring met de Franse trei ter „Marga" gezonken. Alle opvarenden zijn door de „Marga" overgenomen» De „Waterweg" was op weg van Barcelona naar Goole. De geredden zijn inderdaad woensdag avond om 8 uur in Boulogne aangeko men. Zij brachten de nacht in een hotel door en keerden donderdag terug naar Nederland. De Waterweg had een lading potas aan boord. «1 •Al •r r$ i t

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1