Symptoom Bomniemverpers n N.-Sumatra Politieke situatie in Djakarta verward Bergingsvloot van V.N. vandaag in actie ■P Hongarije werft nu boeren voor de mijnen Lensden onder vuur nadat veiligheidspal verschoof Jaargeld (f 10.000te laag Werkgevers achter de prijsstabilisatie 1 r H' Zondagsrijverbod voorlopig nog niet opgeheven IW eeroverzicht Prof. mr. R. Kranenburg (76 jaar) plotseling overleden Ook Nederlandse schep en Nehroe bezocht Adenauer Giro 999 en 777 Twee kinderen bij botsing gedood H Keizersdochter in moeilijkheden Steun voor minister Zijlstra P B TKIJDAG 28 DECEMBER 1956 VEEKT1ENDE JAARGANG No. 3573 Weerbericht Prinsessen in St. Ankton OPRUIMING SUEZKANAAL Uitwisseling van 4 Israëli's tegen 5580 Egypt en aren F eday in-overvallen CHAOS OP ARBEIDSMARKT 'm ml s ■ö&l Radio-Cairo heeft gisteren mee gedeeld dat „Egypte toestemming heeft gegeven vandaag (donder dag) met het vrijmaken van het Suezkanaal te beginnen". Meer schepen Russen DE Hongaarse regering is begon nen boeren te werven voor de mijnen. Dit is een nieuwe wan hopige poging om de produktie weer op gang te brengen en zodoende een „nationale ramp" te voorkomen. TWEE ZWAAR GEWONDE?? MINISTER STAF BEANTWOORDT VRAGEN ;<T IS lang niet alles goud wat er blinkt in het huis van Hannover. De dochter van de keizer vraagt om meer geld en haar zoon vindt, dat het er niet af kan. Op een gisteren gehouden persconferentie bleek, dat geld gebrek de oorzaak was van de moeilijkheden der familie, die eens over het Duitse keizerrijk heerste. De situatie is nogal verward, maar in het kort komt het hier op neer: Geott meldingsprocedure Blaf Üi HS) SI 'BI «P E@sa ttfii ilfirTYi i Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhagc: Huygcnsplein 1 Postgiro 424S67 Redactie: Tel. 111892 Adm, Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. f 2.48 per maand, 7.40 per kwartaal. Losse nummeis 15 cent." Verschijnt dagelijks Geldig tot zaterdagavond. Directeur: H. DE RUIG MEER BEWOLKING Vrij veel bewolking met hoofdzakelijk in, het Westen van het land plaatselijk enige regen. Krach tige tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 29 dec. zon oo 8 51, onder 16.3S; maan op 6 22. onder 14.45. v's Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ons een'fraai uitgevoerde kan tooragenda 1957 toe, waarin allerlei gegevens die bij kantoorwerkzaamhe- den te pas komen zijn verwerkt en te vens voorzien van niet minder dan twaalf platen in kleurendruk, waarin het bedrijf der P.T.T. min of meer uitgebeeld wordt. Ons is gebleken dat deze agenda op vrij ruime wijze b.v. aan allerlei ambtelijke instanties gratis is ver strekt. Het komt ons voor dat dit een kost bare en volkomen overbodige uitgave is, die de P.T.T. hee.. verricht. In een tijd waarin allerlei geruchten lopen over verhoging van P.T.T.-tarie- ven. had dit staatsbedrijf zich vol strekt moeten onthouden van derge lijke luxe-uitgaven, waar niemand om gevraagd heeft. Er zijn bovendien veel betere kantooragenda's in de handel. En elke onderneming en ook elke ambtelijke instantie schaft zich die toch aan. Wanneer een particulier bedrijf zo Iets zou doen, dan zou dat uit een oog punt van reclame nog economisch te verdedigen zijn. Maar de P.T.T. be hoeft geen reclame te maken. Het is «en monopolistisch bedrijf dat we al lemaal kennen en waar we allemaal op aangewezen zijn. En nu is dit misschien maar een Jdein slakje en misschien vindt iemand dat we daar nu veel te veel zout op werpen. Maar we' leven in een tijd van con- «umptiebeperking, van investeringsbe perking, van inkrimping der bestedin gen, anders gezegd van bezuiniging. En wij vrezen dat deze agenda iets anders dan een klein slakje is, nl. da' het een symptoom is. Een symptoom van de royale hand die er vaak intern in de overheids- huishoudens en in de overheidsbedrij ven heerst en waar de buitenwereld niet steeds veel van gewaar wordt. Die royale hand moet," als er bezui nigd moet worden, het eerst ver dwijnen. Daar ondervindt niemand ook maar enige schade of overlast van. Dat is het allergemakkelijkst verdiend. Maar het ml toch niet gemakkelijk zijn om die royale hand t# laten ver dwijnen. Want die royale hand is een mentaliteitekwestie. Het overheidsap paraat met rijn wnnexen is langza merhand een moneterbedrijf gewor den. En dan is het volkomen begrij pelijk dat de mensen die daarin wer ken de dingen graag mooi willen heb ben en wel graag eens iets aardigs •willen doen en daarbij niet in de al lereerste plaats op de kleintjes pas sen. Dat gaat 10, dat kan in een groot bedrijf. Maar de overheid en ook de over heidsbedrijven werken met heel bij zondere geldmiddelen. De overheid werkt met belastingen en de bedrijven werken met monopolistisch vastge stelde tarieven. En alles wat daarbij onnodig te hoog is, is betaald uit an dermans beurs. En die gedachte moet in het over heidsbedrijf levendig zijn en blijven. Wij vrezen dat het met dat levendig zijn vaak niet al te best gesteld is. En als dat anders zou worden, dan zou het er met de bestedingsbeperking ook bepaald een stukje beter voorstaan. En daarom is deze P.T.T.-agenda 1957 voor ons een aanleiding om daar bij ala symptoom van een bedenkelijk verschijnsel eens stil te staan. Kolonel Simbolon werd niet gearresteerd -Het ziet er nog niet naar uit, dat in Nederland het zondagsrijverbod kan worden opgeheven. Dit wordt, zo verneemt het ANP, ook niet in regeringskrinaen overwo gen. Ofschoon er voldoende tankers op de wereldzeeen zijn, is de aanvoer van aardolie naar Rotterdam nog niet zo danig dal de daar aanwezige raffina derijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken de raffinaderijen op 90 percent van hun totale vermogen, zodat ook de voor ziening van Nederland en andere Westeuropese landen nog niet toerei kend kan worden geacht. De in Neder land beschikbare raffinagecapaeiteit zou ruim viermaal de Nederlandse be hoeften kunnen dekken, ware het niet dat ongeveer 70 pereent van de eind- produkten op contract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. De prinsessen Beatrix. Irene en Mar griet zijn vandaag m St. Anton aange komen voor een wintersportvakantie. Zoals in vroegere jaren logeren zij in het Grand-Hotel Post. waar koningin Ju liana zich op 2 januari bij hen zal voe gen. De prinsessen hebben direct na hun aankomst reeds geprofiteerd van het schitterende weer om de ski's onder te binden. De bekende Oostenrijkse skiër Rudi Matt zal als ski-instructeur voor de koninklijke familie optreden. Radio-Medan heeft vandaag een verklaring omgeroepen van H.-kol. Djamin Gintings, waarin meegedeeld werd, dat kol. Maloedin Simbolon de leider van de opstandige beweging gistermorgen uit Medan ontsnapt is. Twee van de regeringspartijen, de nationalistische partij van premier Ali Sastroamidjojo, de P.N.I., cn de Orthodox Islamietische Nahdatul Ulama, hebben verklaard het huidige coalitiekabinet te willen handhaven. De Masjumi heeft aan de andere kant beslist, dat het kabinet niet kan blijven bestaan. De kleine „Partij ter Bescherming van de Onafhankelijkheidsprocla matie" heeft haar minister reeds uit het kabinet teruggetrokken. Men acht het niet onmogelijk, dat de Christelijke en Katholieke partijen dit voorbeeld zuilen volgen. Ruslan Abdulgani, de nationalistische minister van Buitenlandse Zaken werd op non-actief gesteld, in verband met een beschuldiging van overtreding der deviezenbepalingen. Vrijdagmiddag zal het kabinet weer in vergadering bijeenkomen. President Soekarno zal vrijdagavond in een radiouitzending de bevolking van het gehele land toespreken. s.VJKt- Een aantal door politieke hartstochten opgezweepte Egyptenaren hebben dezer dagen het beroemde standbeeld can de volkomen. Lesseps te Port Said opgeblazen. De eerste poging eerste fotomislukte. De volgende echter (tweede foto) slaagde I j DE BILT. vrijdag 10 uur: t Het grote hogedrukgebied been i Scandinavië en Noordwest-Rusland i neemt wat verder 1 rt betekenis af en verplaatst zich daarbij langzaam in Zuid- j oostelijke richting, de invloed ervan op 1 het weer m West-Europa is echter nog we! zo groot dat een oceaandepressie welke ten Westen van de Britse eilanden een grote activiteit vertoonde daarr.a grotendeels naar het Noordwesten in de richting van Groenland ontweek. Leo stuk ervan drong echter op in Zuidoos telijke richting naar Spanje. Langs net bij de depressie behorende frontensys- teem vielen in Ierland. Engeland en Zuidwest-Frankrijk grote hoeveelheden regen. Op verschillende plaatsen .Y'e' meer dan 30 millimeter. De activiteit van het front is echter aan het afnemen, zodat het in ons land waarschijnlijk al leen in het Zuiden en Westen plaatse lijk wat regen of sneeuw zal brengen. In Nederland zullen de winden ook de komende 24 uur in hoofdzaak Zuidooste lijk blijven, waardoor in het tempera- iuurverloop weinig verandering komt. In het Noordoosten van het land blijft de temperatuur in hoofdzaak enkele graden beneden het vriespunt terwijl deze in het Zuidwesten het grootste deel van het etmaal even boven nul is. Op de oceaan komt een nieuwe diepe depressie tot ontwikkeling welke zich snel in de rich ting van de Golf van Biskaje en Ierland zal verplaatsen. Overste Ginting. de nieuwe comman dant van N.-Sumatra, zou de steun heb ben van twee regimenten die gecom mandeerd worden door de overste Mak- moer en Samoean Gaham. Deze regi menten bestaan uit leden van stammen, die tegen Simbolon zijn. Zegslieden hier zijn van mening, dat de huidige breuk tussen Simbolon en Ginting meer een kwestie van rassen- dan van politieke tegenstellingen is Ginting behoort tot de Karo Batak- stam en Simbolon is een Toba Batakker, een christelijke stam. Tussen deze twee stammen bestaat een grote vete, welke in Noord-Sumatra generaties duren. In een dagorder welke door Radio Me dan omgeroepen is, heeft Ginting op alle strijdkrachten in Noord-Sumatra een beroep gedaan hun eed van trouw zich te herinneren en de discipline te hand haven. Hij gaf de troepen opdracht hun ge wone taak te verrichten en zich niet te Naar w8 vernemen Is hedennacht te 's-Gravenhage onverwacht overleden prof. mr. R. Kranenburg, oud-voorziiter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en oud-lid van de Raad van State. Prof. mr. dr. Roelof Kranenburg werd op 8 september 1880 te Groningen gebo ren. In 1903 behaalde hij de graad van doctor in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen en in 1909 promoveerde hij aan de Leidse Uni versiteit in de staatswetenschappen. Eind 1914 werd hij hoogleraar in het Staatsrecht, het Administratief Recht, het Volkenrecht en de Wijsbegeerte aan de Universiteit te Amsterdam en in 1927 volgde hij zijn leermeester H. Krabbe te Leiden op als hoogleraar in het Staats recht. welk ambt hij tot 1947 bekleedde. Prof. Kranenburg was een belangrijke figuur in het politieke leven. Hij was lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. waarin hij zitting had voor de Vrij zinnig Democratische Bond, waarvan hij enige tijd voorzitter was en die hem ook naar de Eerste Kamer afvaardigde. Na de bevrijding heeft prof. Kranenburg zich aangesloten by de Partij van de Arbeid. Na het overlijden van mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk in 1946 werd prof. Kranenburg op 20 juli van dat jaar tot diens opvolger benoemd als voorzitter „Luit,-gen. Raymond Wheeler, de bij zondere vertegenwoordiger van de sec retaris-generaal van de Ver. Naties voor het vrijmaken van het Suez-ka- naal heeft vandaag meegedeeld, dat de Egyptische regering erin heeft toege stemd. dat een bergingsvloot van de Ver. Naties onmiddellijk begint met het vrijmaken van het Suezkanaal aan zijn zuidelijke uitmonding bij Suez (dus aan de kant van de Rode Zee). Gene raal Wheeler heeft ook gezegd, dat de opruimingswerkzaamheden vandaag (donderdag) zouden beginnen,** aldus radio-Cairo. In een interview met United Press heeft generaal Wheeler echter verklaard dat hij opdracht had gegeven pas van ochtend met het werk te starten. van de Eerste Kamer. Op 6 september 1948 heeft prof. Kranenburg als voorzit ter van de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal Koningin Juliana tijdens de inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Am sterdam, de grondwettelijke eed afgeno men. In 1951 bedankte hij voor het lidmaat schap van de Eerste Kamer en werd door H.M, de Koningin benoemd tot lid van de Raad van State. Per 1 oktober 1955 ontving hij zijn eervol ontslag als statelid. Wegens zijn vele verdiensten werd hij door K.M. de Koningin begiftigd met het Grootkruis m de Orde van de Neder landse Leeuw. Hij werd voorts onder scheiden met het eredoctoraat van de Universiteit van Gent en ontving nog tal van andere onderscheidingen. er Wheeler heeft meegedeeld, dat zich drie bergingsschepen aan het zu - delijke einde van het kanaal in »ue_ bevinden. Hij zei dat het Nederlandse en Deense schepen zijn en voegdejdaar aan toe, dat er ..meer bergingsschepen naar het zuidelijke einde van net Ka naal zouden komen." Wij kunnen de opruimingswerkzaam heden nog niet aan het noordelijke ein de van het kanaal beginnen, zei hu, „omdat dat gedeelte nog met vrij is van gevaarlijke obstakels. Het gebied van Suez bevindt zich aan het einde van het kanaal, 161 km zui delijker dan Port Said. Engels-Franse bergingseenheden hebben in 't gebied van Port Said al een gedeelte van de haven en een nauwe vaargeul tot aan El Kantara vrijgemaakt. Wheeler deelde aan United Press mee, dat twee Engelse bergingssche pen en een Frans schip hun werk voor het vrijmaken van de haven van Port Said op kerstavond hadden her vat, maar hij voegde daaraan toe. „dat dit geen verband hield met de opdracht tot het vrijmaken van het Suezkanaal van obstakels." V, K. Krisjna Menon, de reizende ambassadeur van India, is per vlieg tuig uit Londen in Cairo aangekomen voor een ontmoeting met president Nasser. Premier Nehroe van India heeft giste ren op het vliegveld bij Düsseldorf een ontmoeting gehad met de Westduitse bondskanselier Adenaner. Het initiatief was van Adenauer uit gegaan. Nehroe nas per vliegtuig op weg van Londen (en eerder): Washing ton) Maar New Delhi. Israël heeft Egypte een onvoorwaar delijke uitwisseling van alle gevangenen aan beide zijden aangeboden. Israël verklaarde officieel 5580 Egyptische gevangenen te hebben die het wil uitwisselen tegen slechts vier Israëli's, van wie bekend is dat zU door Egypte gevangen worden gehouden. Prof. mr, R. Kranenburg laten beïnvloeden door de rebellen (.ver moedelijk de aanhangers van Simbolon). Volgens de dagorder zullen zij die aan deze order niet gehoorzamen militair gestraft worden. Simbolon had de leiding van een groep officieren, die ji. zaterdag in Noord- Sumatra de macht in handen genomen heeft.na een soortgelijke machtsgreep van het leger in Midden-Sumatra op de dag daarvoor. Gisteren werd gemeld, dat Simbolon zich overgegeven had, nadat tanks van Ginting zijn huis omsingeld hadden. Gin ting deelde in een proclamatie over de radio mee, dat hij de macht in handen genomen had. Hij beloofde zijn trouw aan president Soekarno, Vanmorgen zijn Mustangjagers cn B-25 bommenwerpers van de kleine Indone sische luchtmacht uit Djakarta opgeste gen voor Noord-Sumatra. Volgens offi cieren zal het eskader vliegtuigen Gin ting helpen tegen een eventuele tegen aanval van troepen, d(e aan Simbolon trouw zijn gebleven. Deze zegslieden nemen aan, dat Sim bolon de steun heeft van een regiment onder hevel van majoor Junus Satnosir in het gebied van Tampanoeli, 320 km ten Zuidoosten.' van 'Meditn. De Israëlische legerleiding heeft giS' teravond 'meegedeeld, dat Fedayin (Egyptische commando's) vanuit Jorda nië een serie granaat-, bom- en ge weerovervallen gepleegd hebben op Is raëlische vestigingen in het centrale deel van Israël. Terzelfdertijd publi ceerde' de Israëlische regering haar derde verklaring in drie dagen waarin zij Egypte ervan beschuldigd de hand te hebben in de Fedayin-overvallen. In de mededeling der legerleiding wordt gesproken over drie afzonderlij ke overvallen. Gewonden zijn niet ge vallen. welingelichte kringen verneemt men, dat premier Kadar niet veel hoop heeft, die hulp te krijgen van „vriend schappelijk gezinde" landen zoals Rus land en de andere volksdemocratieën. Zesenzestig dagen na de uitbarsting van de revolutie op 23 oktober, begon nen gisteren enkele Russische tanks zich. terug te trekken van de Donau- bruggen, maar de grote T 34'ers houden nog steeds het parlementsgebouw om singeld en bezetten ook nog andere strategische plaatsen. Radio-Boedapest meldt, dat sommige boeren al aan het werk zijn gegaan in de mijnen van Pees, dicht bij de grens met Joego-Slavië. De streek van Pees is een van de gebieden, waar het ver zet tegen de regering-Kadar het he vigst is geweest. Twee weken geleden waren daar nog partizanen die de Russische troepen bestookten. De regering heeft gewaarschuwd datSU° niet minder dan 200.000 arbeiders voor j4.203'935*62. goed. hun werk;an-de "industrie kwijt zouden kunnen raken, maar zij opper de, dat velen van hen op het land aan het werk zouden kunnen worden gezet. Het feit, dat de regering zich nu ge dwongen ziet boeren naar de mijnen toe te halen, toont aan, hoe uitermate verward de toestand op de Hongaarse arbeidsmarkt is. Als gebrek aan brandstof en energie ontvangen nog maar 4000 van de 38000 arbeiders van de enorme ijzer- en staalfabrieken van het eiland Csepel bij Boedapest hun volle loon. Ongeveer 17000 anderen hebben half loon. De rest verdient zo goed als niets. Men geiooft dat Hongarije ongeveer 1,1 miljard gulden steun van buiten nodig heeft om de kapot geslagen eco nomie weer overeind te helpen. Uit en 999 was vandaag die van giro 777 (Van een onzer verslaggevers) Twee kinderen zijn om het leven gekomen ten gevolge van een verkeers ongeluk, dat zich gistermiddag om streeks half zes op de Utrechtseweg te De Bilt heeft voorgedaan. Bovendien werden bij dit ongeluk twee personen zwaar gewond. Een personenauto, bestuurd door de 48-jarige heer G. J. Dekker uit Zeist, maakte door onbekende oorzaak een zwenking naar het linker gedeelte van de rijweg en botste tegen een lege NBM-bus. De vijf - inzittenden van de perso nenauto, de bestuurder, zijn twee zoontjes en twee andere kinderen, werden op de weg geslingerd. De ne genjarige Peter- Dekkers, werd direct gedood. De chauffeur en twee kinde ren, de tienjarige Marius Dekkers en de negenjarige J. G. K., allen uit Zeist, werden lévensgevaarlijk gewond. Zij zijn naar ziekenhuizen in Utrecht overgebracht. De tienjarige jongen is later overleden. Een vijfde inzittende, een driejarig meisje, kreeg geen verwondingen. De. auto werd geheel vernield. Een stukje cellofaan is er de oor zaak van, dat het gemeentehuis van Leusden veertien dagen geleden door een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is „beschoten". Dit blijkt uit het antwoord van minister Staf op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Visch over dit inci dent. Vier vliegers van de vliegbasis Soes- terberg hadden op 13 december op dracht gekregen, een gewapende pa- trouillevlucht op grote hoogte uit te voeren. Als veiligheidsmaatregel, al dus de minister, was de veiligheidspal boven op de stuurknuppel op veilig ge steld en bovendien afgeplakt met door zichtige cellofaan, zodat de stand van de pal visueel kon worden gecontro leerd en naar wérd aangenomen niet ongewild kon worden veranderd. De vliegomstandigheden leidden er toe, dat een der vliegers zijn stuur knuppel beurtelings met de rechter en de linkerhand moest hanteren. Blijk baar is daarbij de veiligheidspal, on danks de cellofaanbeveiliging, ver schoven en bovendien de afvuurknop geraakt. De vlieger heeft het schieten zelf geconstateerd en gestopt. De con clusie van het onderzoek is, dat de cellofaanbeveiliging gefaald heeft. Sindsdien zijn de veiligheidsmaatrege len verzwaard. De Arabische landen slaan op vol ledige uitvoering van de V.N -resoluties waarin terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Egypte wordt geëist. Zij zullen geen olie leveren-zolang de Israëlische troepen niet achter de be standslijn teruggetrokken zijn, zo heeft de adjunct-secretaris-generaal van de Arabische Liga, Raif Ballama, donder dag te Cairo verklaard. Prinses Victoria Louise van Hannover, de 64-jarige enig overlevende dochter van wijlen Keizer Wilhelm II, is door haar kinderen uit haar voorvaderlijk kasteel gezet en bovendien is haar inkomen met meer dan zestig procent verlaagd. De drie hoofdpersonen in deze adellijke onenigheid zijn de bovengenoemde Prin ses. haar oudste zoon Prins Ernst August, Prins van Hannover, Hertog van Luene- burg en Brunswijk en Prins van Ierland plus de derde betrokkene, de Hertog van Baden. De moeilijkheden zijn in 1953 begon nen, na de dood van de gemaal van de Prinses. Hij het zijn vrouw een jaar inkomen na van ruim dertigduizend gulden. De prinses woonde toen met haar zoon (die overigens de Britse nationaliteit bezit) in het voorvaderlijke kasteel Marienburg. Het testament bevatte de clausule, dat moeilijkheden bij de uitvoering der wils beschikking door een bemiddelaar „van adellijken bloede" geregeld moesten wor den. Dit bracht de Hertog van Baden op het tapijt, want Prins Ernst August was van mening dal de nalatenschap van zijn vader beslist onvoldoende was voor hot koninklijke jaargeld plus het dure onderhoud van het kasteel. De bemidde laar was het met hem eens en het inkomen van de Prinses werd tciugge- bracht tot op een derde. De Prins was overigens gemachtigd tot zijn optreden door de andere kinderen van Prinses Victoria Louise, waaronder Koningin Frederika van Griekenland- De Prinses protesteerde, doch het hielp niets. In hel begin van dit jaar trokken Prins Ernst August en zijn gezin uit het kasteel Marienburg. Hij vroeg zijn moeder het zelfde te deen. want het onderhoud was niet meer te betalen. De Prinses wei gerde echter en haar zoon zag zich genoodzaakt gas, elektriciteit en water le laten afsluiten. De oude Prinses verliet toen noodgedwongen de drie kamers, die zij in het kasteel bewoonde en trok in een landhuis met tien kamers nabij Marienburg. waar zij ook haar kamenier ster, een chauffeur en een kok mee naar toe nam. Vervolgens verkocht de Prins familie bezittingen aan een museum voor een bedrag van ruim 2 miljoen gulden. Onmiddellijk vroeg de Prinses om meer geld, doch de Prins vond dat het .er nog steeds niets af kon, omdat de belasting zoveel van de opbrengst had opgeslokt. Op de persconferentie werd door de woordvoerders der drie betrokkenen nog meegedeeld, dat andere adellijke Duitse families getracht hadden de moeilijk heden te helpen oplossen, maar niets had geholpen. De Prinses krijgt nog steeds haar 10.000 gulden per jaar en moet zich maar op haar landhuis zien te redden. Inmiddels staat het kasteel Marienburg nog steeds leeg maar ook dat zal de langste tijd wei geduurd hebben, want de ondernemende Prins is van plan binnen kort in het kasteel een museum te openen (Van een onzer verslaggevers) In een gemeenschappelijk communiqué, dat hedenmiddag werd gepubliceerd, hebben de vier werkgeversverbonden in ons land verklaard, dat zij besloten hebben opnieuw aan een politiek van prïjsstabilisatie mee te werken. De werkgeversverbonden stellen zich ten volle achter de beginselen en doelstellingen van dit beleid. De verklaring is ondertekend door het Verbond van Nederlandse werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Het is duidelijk, zo zegt het communiqué, dat de voortzetting van de politiek van prïjsstabilisatie voor vele bedrijven en bedrijfstakken moeilijk heden oplevert. De minister van Economische Zaken heeft in het met hei# gevoerde uitvoerige overleg toegezegd met deze moeilijkheden, die in het bijzonder voortvloeien uit de internationale toestand, zoveel mogelijk rekening te zuilen houden. Over uitvoering in de praktijk van de politiek van prïjs stabilisatie hebben de verbonden zich nader tot hun leden gewend. In een afzonderlijk schrijven heeft het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers zijn leden ingelicht en daarin o.a. uiteenge zet, dat uit de besprekingen tussen de regering en het bedrijfsleven is geble ken, dat de regering het advies over de bestedingsbeperking als grondslag voor haar beleid heeft gekozen. Dit beleid houdt in een stabilisatie, zowel van prijzen, ais van lonen, wel ke beide factoren ten nauwste aan el kaar verbonden zijn. Enerzijds vloeit hieruit voort, dat de werknemersorga nisaties ertoe zullen medewerken, dat stijgingen van het consumptieprijspeil, welke voortvloeien uit de maatregelen tot beperking - van de bestedingen, als mede die, welke het onvermijdelijke ge volg kunnen zijn van een stijging van het invoerprijspeil. zonder meer geen aanleiding zullen vormen tot loonsver hoging. Anderzijds verlangt dit beleid, dat de ondernemers hun medewerking blijven verlenen aan de stabilisatie van de prijzen en waar mogelijk aan ver laging daarvan. De regering kan onder de huidige om standigheden terwiile van het slagen van het noodzakelijke prijs- en loonsta- bilisatiebeleid niet toestaan, dat kosten stijgingen van deze en andere aard automatisch worden doorberekend. Er zal strikt de hand worden gehouden, dat loonstijgingen niet voor doorbereke ning in aanmerking worden gebracht. Wel komeit belangrijke prijsstijgingen van grpnd- en hulpstoffen, die uit het buitenland afkomstig zijn of prijsstij gingen, die hiermede op één lijn zijn te stellen, in beginsel voor doorbereke ning in aanmerking. Een en ander brengt dan ook mede, dat, wanneer naar het oordeel van c" nemer om bedrijfs-economische .„v.- "-ijs- verhoging noodzakeli»' .-'ving hierin gekend moet ae be sprekingen met de j duidelijk gebleken, dat de minuici van Economi sche Zaken een open oog heeft voor de moeilijkheden, die medev-rking aan de prïjsstabilisatie in het bijzonder onder de huidige omstandigheden voor vete bedrijfstakken en ondernemingen mee brengt. V,. prijsstijgingen van grond- en hulpstof fen, tijdig voor de inwerkingtreding er van aan het ministerie van Economi sche Zaken te melden. Deze melding zou dan wel deugdelijk gemotiveerd moeten zijn en de minister zou steeds de bevoegdheid hebben een aangekon digde prijsverhoging op te schorten en nader overleg met partijen te verlan gen. De minister van Economische Zaken heeft ons ervan overtuigd, dat deze meldingsprocedure in verband met het door ons gewenste slagen van het prijs- stabilisatiebeleid niet aanvaardbaar kan worden geacht. In de huidige bijzondere economische situatie, waarin de eigen verantwoordelijkheid van regering en bedrijfsleven in belangrijke mate sa mengaan. past slechts een procedure van overleg. De minister toonde zich bereid daarin alle souplesse aan te brengen, die mogelijk is. Wij hebben, aldus nog steeds de cir culaire van het Prot. Chr. Werkgevers verbond, de minister in verband hier mee gewezen op de grote betekenis, die het bedrijfsleven hecht aan een snelle procedure. De minister (heeft hierop toegezegd aan de termijn van behande ling zijn bijzondere aandacht te zullen geven. Wij hebben de stellige indruk ge kregen dat deze termijn zeer redelijk zal kunnen zijn, indien van de zijde van het bedrijfsleven de nodige mati ging wordt betracht en de voorstellen bovendien goed zijn gefundeerd. Boven dien zal de duur van de procedure voor het verkrijgen van met name een op grond van een belangrijke stijging van de prijzen van grond- en hulpstoffen noodzakelijke prijsverhoging in vele ge vallen kunnen worden bekort door het overleg hierover bedrijfstaksgewijze dan wel groepsgewijze te voeren. De minister liet er geen onzekerheid over bestaan, dat het niet in zijn be doeling ligt een bestaande rentabiliteits- positie terug te brengen tot die welke zou overeenstemmen met een bepaalde door hem te hanteren algemene "vorm. Reeds aangekondigde prijsverhogingen zuilen niet mogen worden doorgevoerd, zolang de redelijkheid daarvan niet is aangetoond. Wij zijn ons ten volle bewust, zo be sluit het schrijven van het V.P.C.W., van de vele en ernstige bezwaren en .«U hebben bij de besprekingen met moeilijkheden, die het bedrijfsleven de minister ernstig de mogelijkheid on- heeft te overwinnen. Evenwel blijven der het oog gezien van een zgn. mei-wij ervan overtuigd, dat in aller be- dingsprocedure. waarbij, met een drin- lang, ook in het belang van het be- jHfl PwhBPgB gend beroep op de ondernemer om hier bij matiging tc betrachten, zou kunnen worden volstaan met redelijke prijsver hogingen, die uitsluitend het gevolg zouden mogen zijn van eerdergenoemde drijfsleven zelf, het door de S.E.R. aanbevolen en door de regering over genomen prijs- en loonstabilisatiebeleid in het komende jaar alle steun moet worden verleend. r)W» «jtJ»».»

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1