Mislukte revolutie De toestand in Indonesië Nog geen definitieve berichten gebruik leger in het Midden-Oosten voor Amerikaans Russen trekken uit Boedapest 1 BALMS OPRUIMING Korting 10#/0 tot 20% WINTER IN OPMARS OOST-EUROPA UIT ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 VEERTIENDE JAARGANG No. 3574 D Nieuwe spionnagezaak in Zweden O Weeroverzicht Bergingswerk in Suez uitgesteld wwè 127 treinen vol geladen naar het Oosten Kinderen onder voed in woonoord Westkapelle Nooit kocht V voordeliger een bontmantel reeds v.&.125.- Slag nog niet gewonnen In de Italiaanse Alpen 30 graden vorst Voor onze postabonnees Nederlands protest in Djakarta Giro 777 en 999 Eisenhower India? naar O Advertentie ■Nachtvorst... ANTON HÜNINK President Eisenhower denkt er over het Congres machtiging te Advertentie Een begrip voor progressieve dsmesschsentËj vragen voorhet gebruik van Amerikaanse gewapende strijd krachten, als hij van mening 'zou zijn, dat* zij noodzakelijk zijn voor het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten, meldt de New York Times. Nieuiv-Guinea '/'A HM I Mi ONDERZOEK GEVRAAGD Advertentie KINDERCOUVERTS GARANTIE CERTIFICAAT HERENGRACHT 89 - TEL38889 AMSTERDAM - (HOLLAND) Baby om het leven gekomen Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendienst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. fel. 114402 Klaehtendienst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. - Losse nummers 15 «nt Verschijnt dagelijks LATER WEER REGEN Aanvankelijk hier en daar mist maar ook plaatse lijk enkele opklaringen. Later "weer regen, het eerst in het Zuidwesten va nhet land. Over het algemeen iets zachter maar vannacht in het Noorden en Oosten van het land temperaturen om het vriespunt. Tot krachtig toenemende wind tussen Zuidoost en Zuid west. 30 dec. zon op 8.51, onder 16.39; maan op 7.17, onder 15.35, 31 dec. zon op 8.50, onder 16.40; maan op 8.03, onder 16.30. Directeur: H..DE RUIG Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT E revolutie op Sumatra, waarbij de militaire leiders ter plaatse het heft in handen namen en de rege ring van Ali Sastroamidjojo niet meer erkenden is een bewijs van het feit dat de eenheidsstaat Indonesië een misluk king geworden is. Dat is geen reactionair Nederlands verzinsel. Als iemand als de afgetre den vice-president Moh. Hatta zegt dat de Indonesische revolutie mislukt is, dan bewijst dat wel iets anders. Ook de New York Times schreef in die geest: „Wat gebeurd is, is dit dat de gecen traliseerde regering niet in staat is ge bleken behoorlijk te functioneren." Indonesië is door de aardrijkskundi ge gesteldheid en door de veelheid der daar wonende volkeren aangewezen op een federale staatsvorm. Bij de soevereiniteitsoverdracht •was zulk een federale staatsvorm tot stand gebracht. Maar onder de druk van de revolutionaire republiek van Djocja werd die staatsvorm ter zijde gesteld en een gecentraliseerde een heidsstaat aan Indonesië opgelegd. Al le deelstaten werden opgeheven en een sterk Javaans georiënteerde dictatuur ■werd gevestigd. Van meet af aan rees daartegen ver iet. Het meest sprak tot Nederland hel verzet van Ambon, dat resulteerde in de stichting van de Republiek der Zuid- Molukken. Een rechtmatig verzet, om dat plechtig erkende rechten, die dc grondslag hadden gevormd tot het vrij willig toetreden tot de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, door de oplegging van een eenheidsstaat waren geschonden. Maar ook elders in Indonesië bleei het roerig. Celebes werd voortdurend door militaire conflicten geteisterd Thans is een groot deel van de Mina- hassa in opstand tegen de regering van Djakarta. In Atjeh had Djakarta ook al sinds lang niets meer te vertel len. In West-Java, een gebied waar tien miljoen Soendanezen wonen, moet men van de overheersing door de Ja vanen ook al weinig hebben. De idee van de staat Fasoendan bleef daar leven. En nu hebben Midden- en Noord- Sumatra, de gebieden waarvan Fa- dang en Medan het centrum vormen, het Juk .van de regering van. Djakarta afgeworpen. Al deze gebeurtenissen tonen aan dat het unitaristisch strevei van Djakarta in strijd is met de histo risch gegeven eigen aard van de Indo nesische archipel. Soekarno doet beroep op Noord-Sumatra Georg England, een 60 jaar oude Zweedse ingenieur, die in Rusland ge boren werd, is op 10 dec. gearresteerd verdacht van „spionnage voor een bui tenlandse mogendheid", 20 heeft de jus titie gisteren meegedeeld. „Englund heeft zekere bekentenissen afgelegd", aldus de woordvoerder der justitie, die vertelde, dat Englund be trokken was geweest bij een spionnage- zaak in Finland voordat hij in het be gin van de veertiger jaren naar Zweden kwam. Functionarissen van de Zweedse vei ligheidsdiensten hebben verklaard, dat Englund waarschijnlijk lid is van „een groot spionnagecomplot." E structuurfout begaan met de stichting van de eenheidsstaat werd nog versterkt door de wijze waar op de regering van Djakarta het be wind oefende. Men behoeft daarbij niet uitsluitend te letten op de corruptie van bepaal de personen. Het bewind werd in ster ke mate zo' gevoerd dat de geldmid delen naar Java toestroomden, terwijl een gebied als Sumatra, dat in bijzon dere mate de economie van Indonesië mogelijk maakt, te kort kwam. „De militairen op Sumatra", 10 schreef de New York Times, „moes ten hun toevlucht nemen tot de smok kelhandel omdat zij niet door Djakar ta werden betaald. De centrale rege ring verbood het smokkelen, maar bleef in gebreke de salarissen te be talen." De gebeurtenissen in Indonesië doen In een bepaald opzicht denken aan die in Oost-Europa. Rusland heeft nu meer dan tien ja ren de satellietstaten uitgezogen en er niets voor in de plaats gegeven. Het gevolg is geweest de recente gebeurte nissen in Hongarije en Polen. Men kan niet ongestraft een zuig- pomp op bepaalde landen en volken voor onbepaalde tijd in werking stel len. Daar komt een ogenblik dat deze politiek stuk breekt. Dat is in Oost- Europa gebeurd. Dat gebeurt nu in Indonesië. Economische achteruitzetting, ge paard aan regionale en nationale zelf- standigheidsidealen, breekt de opge legde unitaristische structuur. Wij citeren nog het slot van het hoofdartikel uit de New York Times: „Er moet in Indonesië een betere regering tot stand komen. Het ont slag van één kabinet zal het probleem niet oplossen. Er moet een zwenking komen naar grotere autonomie, naar een regering, die werkelijk steunt op de instemming der bevolking. Soekar- no's „geleide democratie" is kennelijk op een dood spoor terechtgekomen. Daar is iets meer nodig." Wij zouden daaraan toe willen voe gen dat de federale structuur, door on rechtmatig geweld vernietigd, hersteld zal moeten worden. De eis des rechts is tevens een eis der historische ont wikkeling. Nó worst! En natuurlijk échte Gelderse Rookworst... naroar- lijk Anton Haaink'si Man»zé verrukkelijk mak, geurig en smeuïg dat u nóóit meer andere wilt! Let op het loodje met „Aston Hun ink"; av garantie voor dé Gelderse rookworst. Hoe mrstr - ben lekkerder HOfUVÊRANCieR - DEVENTER PRESIDENT Soekarno heeft vrijdagavond in zijn kwaliteit van opper- A bevelhebber der strijdkrachten, via de radio een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan de bevelen van overste Djamin Ginting, comman dant van het eerste militaire district, te gehoorzamen, in overeenstemming met de besluiten van de centrale regering te handelen en zich gedisciplineerd te gedragen. Overste Ginting, die door Soekarno in de plaats van zijn opstandige commandant, kolonel Simbolon, tot nieuwe commandant werd benoemd, heeft de centrale regering vrijdag meegedeeld, dat hij zijn functie heeft aanvaard en dat de toestand weer normaal is geworden. Dit is vrijdagavond door Radio-Djakarta meegedeeld. Voorts meldde de zender, dat het Indonesische kabinet in de loop van de avond bijeen zou komen om de ontwikkeling van de toestand te bestu deren. President Soekarno beval de leden van de strijdkrachten in zijn radiotoe spraak de eenheid en discipline te be waren om te vermijden, dat er slachtof fers vallen, en om lijden, dat ernstig en langdurig zou kunnen zijn, te voorkomen. De president deed een beroep op ko lonel Simbolon, die naar Tapanoeli is gevlucht, op de goede weg terug te ke ren. Hij noemde in dit verband o.a. ook overste Ahmad Hussein, die het gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht de bevolking de eenheid te bewaren en onderlinge vijand schap te vermijden. Een comité van „de oudere generatie" heeft vrijdag eerder op de dag te Me dan een beroep op de bevolking van Noord-Sumatra gedaan zich te onthouden van acties, welke zouden kunnen leiden tot het uitbreken van een burgeroorlog. Een onbekend aantal officieren en mi litairen vergezelde, naar verluidt, kolo nel Simbolon, die in tegenstelling tot eerdere berichten niet werd gearres teerd, maar uit de hoofdstad van Noord- Sumatra vluchtte. Natsir, de voorzitter van de Masjumi, heeft te Bandung verklaard te vrezen, dat de jongste ontwikkelingen in Noord- DE BILT, 29 december. Samenhangend met de aanhoudeifde depressieactiviteit op de Oceaan drong zachtere Oceaanlucht de afgelopen 24 uur langzaam verder het vasteland van Europa binnen. In Ierland, Zuid west Engeland en West-Frankrijk liep de temperatuur gisteren op tot om streeks 10 graden. Ons land bleef nog binnen het overgangsgebied tussen de vorst in Noord-, Midden- en Oost- Europa en het zachtere weer in het Westen. Een regenzone, die gister avond Nederland bereikte, gaf in het Noorden, midden en Oosten van het iand aanleiding tot ijzel. Intussen is ten Zuidwesten van Ier land een nieuwe depressie verschenen, die morgen weer regen zal brengen met aanwakkerende wind uit Zuide lijke richtingen, waarbij de tempera tuur nog langzaam verder zal stijgen. Daardoor zal de vorst uit het gehele land worden verdreven. De tempera turen in het Noordoosten van het land blijven echter belangrijk lager dan in het Zuidwesten. Een inwoner van Rennes (Frank rijk). een zekere Jean Judin, heeft tij dens zijn kerstmaaltijd in een oester een gouden Louis uit 1859 aange troffen. Het begin van de opruimingswerk zaamheden in het Suezkanaal is „uit gesteld als gevolg van technische vraagstukken die nog besproken wor den". Dit is vrijdagavond in VJN.- kringen in Cairo meegedeeld. Er wordt gesproken over plannen om met de werkzaamheden het eerst in Port Said te beginnen. Twee bergingsschepen, de Neder landse Tyne en de Deense Protector, liggen in Suez te wachten. De 'gezag voerder van de Tyne, kapitein O. W. de Koe, zei, dat beide schepen gereed lagen om het werk te beginnen, maar uiteraard verdere orders moesten af wachten. De bergingsgroep van de Verenigde Naties, die zaterdag te Fort Said aan komt, zal onder leiding staan van de Deense kapitein Kiel en de heer G. Langelaar van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst. De technische kwesties waarover te Port Said wordt gesproken, omvatten ondermeer de mijnen in het kanaal en het probleem van de indeling van de Britse bergingsvloot. De correspondent van het blad in Washington, James Reston, deelt mee, dat de president en minister Dulles van plan z$n dinsdag met' de leiders van bet Congres over de toekomstige politiek in het Midden-Oosten te spre ken op een bijeenkomst op het Witte Huis. De autoriteiten in Washington zijn bezorgd over de Russische invloed m het Midden-Oosten. „Als gevolg daarvan hebben rege ringsautoriteiten besproken, %vat voor actie de Ver. Staten kunnen onderne men om duidelijk te maken, dat zij niet zullen toezien hoe een chaotische toestand ontstaat, alleen maar ten gun ste van Rusland", zegt Reston. Sumatra de toestand zouden kunnen verergeren. Hij leverde commentaar op het overnemen van het gezag in Noord- Sumatra door Djamin Ginting, op in structie van de centrale regering. Hij voegde eraan toe, dat het thans de vraag is, of het gevaar van ontbinding, die de jonge republiek bedreigt, kan worden afgewend. Het linkse blad ,3intang Timur", dat te Djakarta verschijnt schrijft, dat de V.S. op het punt hebben gestaan het ge zag van Simbolon de facto te erkennen. De Amerikaanse ambassadeur zou de re geringsautoriteiten hebben meegedeeld, dat naar de mening van zijn regering „het in een toestand, waarin een autori teit in een bepaald gebied de facto de macht heeft, het niet uitgesloten is, dat de V.S. die autoriteit zouden erkennen om hun investeringen te beschermen". Folifieke figuren in Indonesië heb ben' aan de correspondent van het A.N.P. in Djakarta gezegd, dat „onze huidige crisis tot een oplossing moet zijn ge bracht, alvorens de algemene vergade ring van de Verenigde Naties volgende maand begint aan een bespreking over ons geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Gu inea." Deze zegslieden v achtten Jiet in ver-, band met. déze ktvestie, van het groot ste belang, dat de centrale regering „zonder uitstel" een besluit zal nemen over de vraag, of de bestaande coalitie al dan niet moet blijven bestaan. Alle diensten van de KJP.M. tussen Singapore en Sumatra zijn stilgelegd. S</i •v - v"„ n %K V"* .*1. t >v f.v ■- TN Boedapest is gisteren bekend geworden, dat drie van de 12 tot 14 Russische A divisies uit Hongarije naar Rusland zijn teruggekeerd. Dit komt erop neer dat een kwart van de massale gepantserde strijdmacht, die de Hongaarse opstand neersloeg, n uniet meer in Hongarije staat. Honderd-en-zeven-en-twintig treinen hebben de tanks, bevoorradings- materiaal, manschappen en kortom de gehele uitrusting van deze drie divisies naar het oosten gevoerd. Op het ogenblik rijden nog steeds treinen vol Russisch oorlogsmateriaal naar het oosten. Uit verschillende punten zijn derge lijke berichten in Boedapest binnenge komen, en algemeen wordt aangenomen dat de Russisch# terugtocht"'de. volgende fase zal inluiden van de contra-revolutie der communisten: die waarin een rege ring naar voren zal treden die aangekon digd kan worden als te zijn gebouwd „op een bredere basis". In Boedapest staan veel minder Rus- sische tanks op wacht, en Russische legerwagens met wat kantoormeubilair rijden door de straten en de chauf feurs houden zich heel nauw aan de verkeersregels, wat ook nieuw is. Er zijn enkele wijzigingen aangebracht in de Hongaarse regering. Het ministerie van Staatscontrole en het ministerie voor Stads- en Dorps bestuur worden afgeschaft. De ministe ries van lichte industrie en van voedsel worden samengevoegd, evenals de minis teries van opvoeding en ciiltuur. Het nationaal planbureau zal zijn personeel zeer moeten., inkrimpen: evenals alle ministeries. De onderminister voor volksgezondheid Miklós Dnexler en de vice-president van he£ rijksplanbureau Janos Marton c zijn van hun posten ontheven. Hiervoor werd geen reden opgegeven. Radip-Boedapest heeft bekendgemaakt, dat op 15 januari een zeer groot aantal ambtenaren uit zuinigheidsoverwegingen zal worden ontslagen. De ontslagen ambtenaren krijgen zes maanden salaris. Zij kunnen aanspraak maken op werkeloosheidsuitkeringen of, als zij dit wensen, vergunning krijgen om zich als winkelier, handelaar of handwerksman te vestigen. Nederlands genieten in drie oudste prinsessen Sankt Anton van de wintersport. Met betrekking lot de houding van de in het woonoord Westkapelle ver blijvende groep Ambonezen, die blijven weigeren de verzorging zowel van de oudere Ambonezen als van de jeugd op zich te nemen, wordt vernomen dat de minister van Justitie zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid beeft verzocht een rapport over de gezondheidstoestand in het kamp te mogen ontvangen. In het bijzonder de kinderen in dit kamp zouden namelijk aan ondervoeding lijden. Zodra dit rapport de minister van Justitie heeft bereikt zal hij nagaan welke, maatregelen getroffen rmoeteji" worden om de kinderen voor erm&ge ziekten te behoeden. De minister zal dan o.a. overwegen of het gewenst sis de ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht te ontzetten.. 1 r IN TOM POES - BRUINTJE BEER EN DONALD OUCK Be communistische eerste- minister van China, Tsjoe en Lai, heeft een bezoek gebracht aan Birma om te spreken over betere verstandhouding tussen de regeringen van beide landen. Op de foto ziet men de premier (midden) en de Birmese eerste- minister Ba Swe (links, met snor) te midden van een aantal vrouwen van de Padaungstam de z.g. „vrouwen-met-giraffe- hals". (ADVERTENTIE) De winter moet nog beginnen en de prijzen zijn nu het laagst. Ook tyjdens de Opruiming blijft onze garantie gehandhaafd en dit is naar wij menen wel zeer belangrijk en zeker bij het ko pen van bont. Als fabrikant zijn wij genoodzaakt een zeer grote voorraad aan te houden, welke be staat uit eirca 1200 bontmantels en al deze mantels willen wij dit seizoen nog verkopen. Wij vermelden in het bijzonder onze grote sor tering in lange- en korte Persianer, Nerts- Bisam, Persianer Pattes, Zobelfeli en Yemen mantels. Geen teleurstellingen, iedere bontmantel wordt tijdens deze opruiming verkocht met i)eigeu>en*t credirt terrier mogelijk. PELTERfJENFABRIEK EN GROOTHANDEL IMPORT EXPORT Vanuit Rusland spreidt het klamme en konde dek van de winter zich steeds verder uit over Europa. Sneeuw en Ijs komen meewaaien op de koude win den uit de steppen. De slag Is echter nog niet gewonnen, want de dooi, Op Nieuwjaarsdag wordt door de PTT geen postbestelling uit gevoerd. Het Oudejaarsnummer wordt eerst op 2 januari be zorgd. Er is evenals des zaterdags gelegenheid de krant van het postkantoor af te halen. De Directie. ^TloM^V De Nederland-se regering heeft zater dag krachtig geprotesteerd tegen offi ciële Indonesische verklaringen, waarin wordt beweerd dat in Nederlands Nieuw- Guinea Indonesiërs door Nederlandse militairen werden geëxecuteerd. In een nota, welke door de Nederland se diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta werd overhandigd op het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, wordt verklaard dat ,,de Neder landse regering diep geschokt is, dat de officiële Indonesische woordvoerder we derom inhoud heeft gegeven aan de onware berichten in de Indonesische pers, zonder voorafgaande verificatie van de feiten bij de Nederlandse auto riteiten". De Nederlandse regering verzoekt de Indonesische regering om de valse pu blicatie van haar ministerie van Voor lichting te rectificeren, en geeft uiting aan de hoop. dat de Indonesische rege ring de nodige maatregelen zal treffen om dergelijke valse en tendentieuze publicaties in de toekomst te voorkomen vergezeld van lichte regenval, perlo den van opklaringen en stijgende tem peraturen, verzet zich nog steeds. - In Italië, in de Alpen aan de Oosten rijkse grens, stond het kwik gisteren op dertig graden Celsius onder nul en ook uit de meeste Italiaanse steden werden temperaturen beneden het vriespunt gemeld. Italië heeft „dé koudste plek van Europa", ergens bij Stalingrad tussen Wolga en Don, waar het gisteren 20 onder nul was, met ruim tien graden verslagen. De Botnische Golf is nu dichtgevro ren, en dus zijn de noordelijke Zweedse havens voor scheepvaartverkeer geslo ten. Denemarken had gisteren betrek kelijk mooi weer, met maar enkele graden vorst. In het zuiden waren vele wegen met sneeuw bedekt. In Zwitserland was de gemiddelde temperatuur gisteren min 4 graden. In de Alpen varieerde de vorst van min 8 op 1600 meter hoogte tot min 20 óp 3600 meter. Tegen het weekeinde ver wachtte men warmere zuidenwind. In Noord-ïerland heeft de PTT 60 vrijwilligers gevraagd, die de telefoon verbinding moeten herstellen die uit gevallen is door de combinatie van sneeuw, vorst en regen rond kerst. In Engeland houdt de dooi vol, al ligt Schotland nog in de koude kring. Het heeft gisteren in grote delen van Engeland geregend, in Wales en Noord-Ierland was dat eveneens het geval. De stand van gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor huip aan Hongarije was vandaag 4.234.469,59, die van gironummer 999 van het Natio naal Comité Hulpverlening Hosgaarse volk f4,091.250,02. Volgens de in New Delhi vanmorgen verschenen dagbladen, die veel aandacht besteedden aan de terugkeer van premier Nehroe van India, is het zeer goed mo- gelijk» dat president Eisenhower volgend jaar een bezoek aan India zal brengen, Nehroe heeft zelf verklaard, dat Eisen hower zijn uitnodiging om inula te be zoeken heeft aanvaard, maar dat er nog geen definitieve datum is vastgesteld. 9 oen de heer S. uit Susteren donder dagavond van zijn werk thuis kwam trof nij zijn echtgenote en de baby van een half jaar bewusteloos in de keuken aan. De vrouw kon door snel ingrijpen worden gered, de baby bleek overleden te zijn. In de keuken brandde een petroleum- vergasser. Vermoed wordt dat deze te veel zuurstof aan de lucht heeft om. 'rnVken

Trouw / De Rotterdammer | 1956 | | pagina 1