Volksgezondheid Eisenhowers beg rotingsboodschap Meer (600 miljoen) hulp aan het buitenland Stalin weer te bezichtigen I yptisering Britse en Franse banken Vuurzee aan gracht te Amsterdam Rock'n Rollers braken Australisch huis af iet-communisten krijgen ontslag Nieuwe politiek wordt „getest" Djakarta verbijsterd over Soekarno's plannen Brits atoomprogram wordt uitgebreid Binnen vijf jaar Nieuwe partijpolitiek in Hongarije i Inspecteur-generaal Westduits leger Sowjetdiplomaat uit V.S. gewezen Weer overzicht oüNjiDAG 16 JANUARI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 35SI Weerbericht D President Eisenhower en Macmillan Voor defensie: 63 pet. van de uitgaven OUD HUIS GEHEEL VERWOEST Revolutionaire Raad: militaire junta? Nationale doelen Zie verder pagina 3 O De Egyptische regering heeft gisteren officieel meegedeeld dat de Franse en Engelse bankondernemingen in het land „ge-Egypli- seerd" worden. Een rechtskundige arbitrage commissie heeft opdracht gekregen de schadeloosstellingen te bepalen. De Franse en Britse banken in Egypte zullen onder het beheer worden gebracht van een „economische stichting", die namens de regering controle op openbare instellingen uitoefent en de openbare en particuliere ondernemingen regelt. De stichting is in het leven geroepen bij een op 13 januari van kracht geworden wet. De stichting heeft ten doel industriële land bouwkundige, handels- en onroerende-goederen-concerns op te richten. Rechten Geen steun DE regering-Kadar in Hongarije, die er maar niet in slaagt leden te winnen voor de communistische partij, tracht nu de arbeiders te dwingen tot deze partij toe te treden. Indien men weigert lid te worden van de „Hongaarse socialistische arbeiderspartij", zoals de communistische partij tegenwoordig heet, staat werkloosheid te wachten, want alle niet-communisten worden met ontslag bedreigd. Dit is een nieuwe draai in de partijpolitiek in Hongarije. Immers nog slechts kort geleden schreven de onder zware censuur staande kranten dat het lidmaatschap van de communistische partij niet in verband moest worden gebracht met de vraag of een arbeider wel of niet ontslagen zou worden. Speurtocht Chinese roebels voor Hongaren GENERAAL SPE1DEL Bevoegdheden 9 Zie verder pagina 3 WENCK AANGEZOCHT 1 p ■m Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18.30—19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel 111892 - Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2 48 per maand 7.40 per kwartaal. - Losse nummers 15 cent' Verschijnt dagelijks 'Vix/tjuO' Directeur: H. DE RÜ1G <-' v Weersverwachting, geldig tot donderdagavond. DROOG WEER. Aanvankelijk weinig bewolking met hier en daar mistbanken, later enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord oost en noord. Vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. 17 jan. zon op 8 42, onder 17.03: maan op 19.21. onder 854. O Hoofdredacteur: Dr, J. A. H. J. S. BRUINS SLOT r1 NKELE dagen geleden is het re- medisch proefonderzoek, dat in de hoofdstad plaatsgevonden heeft onder rich gezond voelende mensen tussen de 40 en de 65 jaar. Bij dit onderzoek waren meer dan 3000 Amsterdamse gemeenteambtena ren betrokken. Vermoedelijk heeft de hoofdstad met een onderzoek als dit pioniersarbeid verricht. Het resultaat van dit proefonderzoek Waa verrassend. Het bleek, dat 10 pet. van de onderzochte groep helemaal niet zo gezond was, ais verondersteld werd. Er werden zelfs aandoeninger van een ernstig of zelfs leven bedrei gend karakter ontdekt. Bij sommiger moest voortgezette medische observa tie noodzakelijk worden geacht. Onder de ontdekte afwijkingen waren o.a. een aantal gevallen van kanker van suikerziekte, van longtubercuio- ae en van nierafwijkingen. Het is bekend dat genezing van een ernstige ziekte vaak mogelijk is, mits de afwijking in het beginstadium wordl c 'dekt, •'j-oneer dus de patiënt nog - heeft. Bij kanker en het geval. -rn'e onderzoek heeft L nieuwe perspectie ven geopend, 1 zal voorshands het kostenvraagstuk zo'n proefonder zoek kost heel wat geld aan wat op bredere schaal wenselijk is té achten, wel grote beperkingen opleggen. E laatste tientallen jaren heeft op allerlei gebied de medische we tenschap enorme vorderingen ge maakt Dat blijkt het meest spectaculair uit de statistiek. Beliep in 1849 het aantal sterfgevallen per 1000 inwoners niet minder dan 31,2, in 1880 was het tl gedaald tot 23,5, in 1930 werd een stand bereikt van 9,1 en in 1958 van 7,06 (in 1954 7,04). Met dit laatste cij fer neemt ons land in de gehele we reld een unieke positie in. Natuurlijk hebben ook andere facto ren dan medische, zoals toenemende welvaart onder brede kringen der be volking, verbeterde hygiëne, de arbei ders bescherming e.d., op deze dalende lijn een gunstige Invloed gehad. Maar allerlei vindingen op medisch gebied hebben de laatste jaren bewe zen, dat <*e mogelijkheden nog niet uit geput ZpO. De tuberculose Eon in aanzienlijke mate worden teruggedrongen, al is zij nog niet definitief overwonnen en blijft grote waakzaamheid geboden. Vooral het probleem van de nazorg en het voorkomen van recidivegeval- len vergt nog veel aandacht. Over de kankerbestrijding heeft men dezer dagen in de kranten kunnen le zen van belangwekkende resultaten, die bereikt zijn, al zal men goed doen voorshands bü de beoordeling ervan nog de nodige voorzichtigheid te be trachten. Op het gebied van de reuma een ziekte die onze volkshuishouding jaar lijks miljoenen schade berokkent is een groot opgezet bevolkingsonderzoek aan de gang, dat reeds als voorlopig resultaat heeft opgeleverd dat ver moedelijk één op de 5 6 inwoners boven 15 jaar lijdende is aan de een of andere vorm van reumatiek. En ook bij de bestrijding van ande re ziekten laat de medische wereld zich niet onbetuigd. HET samenspel van al deze facto ren heeft ertoe geleld, dat over de gezondheidstoestand van de bevol king In ons land zeker niet te klagen valt De gemiddelde levensduur is zowel voor mannen als vrouwen de laatste tientallen jaren voortdurend gestegen *n is thans zelfs de 70 jaar gepasseerd. Daarin kan men een uiting zien van Gods algemene genade waardoor het de mens mogelijk wordt gemaakt de vloek, die er sinds de zondeval op de schepping ligt, te temperen. In dit alles zal nooit een reden mo- gen liggen voor zelfverheffing, want bij elle vooruitgang, die de mens boekt bij het „terugdringen" van de dood, het graf zelf blijft d.e muur, waarvoor «'•keen ten slotte onvermijdelijk komt te staan, Christus alleefe heeft het graf open gebroken. Het is de laatste vijand die teniet gedaan wordt. Voor wie in Hem gelooft Is uitzicht door het graf heen. Dat la de universele en onoverwin nelijke kracht van het Christendom. De boodschap van eeuwige redding en genade, die per slot van rekening bo ven alle materiële welzijn uitgaat Militaire uitgaven met twee miljard omhoog President Eisenhower heeft de bood schappen bekend gemaakt, welke hij met de mcuwc Britse premier Mac millan heeft gewisseld. In zijn antwoord op de gelukwensen van Eisenhower met zijn benoeming als premier wees Mac millan op het belang, dat hij aan de Brits-Amerikaanse vriendschap hecht. Eisenhower noch Macmillan gewaagde van de mogelijkheid van een persoon lijke ontmoeting. Of het nu toeval ts of niet, Josef Stalin is er met alleen politiek gespro ken nog, maar ook zijn stoffelijk over schot is weer publiekelijk te bezichti gen. Het Lcnin-Stalirimausoleum in Mos kou. dat sedert eind november voor het publiek gesloten was, is weer open gesteld. Een lange rij belangstellenden bezocht gisteren, de eerste dag dat be zoek weer was toegestaan, het mauso leum. President Eisenhower heeft woensdag in zijn begrotingsbood- schap voor het belastingjaar 19571958 voorgesteld de militaire en economische hulp aan het buitenland te verhogen met 600.000.000 dollar tot een totaal bedrag van 4.400.000.000 dollar. De president schatte, dat in 19571958 de regeringsuitgaven zullen stjjgen tot 71.800.000.000 dollar. Maar hy zei te verwachten, dat de inkomsten 73.600.000.000 dollar zullen bedragen. Een gunstig saldo van 1.80Ö.0Q0.0Ö0 dollar. Voor het belastingjaar 19561957 wordt het voordelig saldo geschat op 1.7ÖQ.80O.ÖOO dollar. De militaire uitgaven zullen naar schatting 38.000.000,000 dollar bedragen, 2,000,000.000 dollar meer dan de schat ting voor 19561957. De president schat te de totale uitgaven voor de grote natio nale vclligheidsprograms op 45.300.000.000 dollar, dat Is 63 procent van het totaal van de uitgaven. De militaire hulpprograms zullen naar schatting 2.450.000,000 dollar, de econo mische 1.950.000.000 dollar kosten. De president zei dc uitgaven voor de ontwikkeling en het beheer van atoom- iSi*I* energie te schatten op 2.300.000.000 dol lar, een toeneming van 400.000.000 dollar vergeleken met de «chatting voor het huidige belastingjaar. Voor de sociale diensten en andere binnenlandse aangelegenheden zal naar schatting van Eisenhower 24 procent van de uitgaven worden besteed. In de boodschap met de aanbevelingen voor het Amerikaanse congres zei Eisen hower, dat hij zich bij het opstellen van deze begroting heeft laten leiden door de volgende nationale doelen. J, Vrede, rechtvaardigheid en vrijheid voor het Amerikaanse volk en andere volken. Sterke strijdkrachten om agressie af te schrikken en zo nodig, te verslaan. Een gezonde economie en welvaart, waaraan velen deel hebben. Vergroting van de mogelijkheden voor het individu en het welzijn van allen. Verstandig beheer van de grote natuurlijke hulpbronnen van de Ver enigde Staten. Onschendbaarheid op het gebied der belastingen. Een .goed afgewogen keuze van pro grams voor binnen- en buitenland en Toeneming van de internationale handel en investering. I Eisenhower zeide,' dat ;v4-V;V' K'•ƒ- t,jeids: ,belanj richting zijn" g< rijke «tappen ln' deze richting zijn ge daan en dat in de komende jaren in deze richting zal worden verder gegaan. ln Epe zijn dinsdagmorgen zeven Hon gaarse paren in hel huwelijksbootje geslapt. Zij behoren tol de bijna 91) Hongaarse iluchlelingen, tuier verblijf in Epe (de tafimlieoorden Kalthoven en yorcl) bijna ten einde loopt. In de Eper „gemeenten oning" '.rad de heer A. v. d. Hoest, niid-gemecntesccretaris, op nis ambtenaar van de. burgerlijke stand. Hij had daarbij assistentie inn een tolk. De loco-burgemeester, de heer G. Bibo, bood de bruidsparen als aandenken een fruitschnaltje en een sigarettendoos aan. In de r.k. kerk werd hei huwelijk later ingezegend door pater P. R, Radahye. Volgens gezaghebbende kringen Is het Britse atoornkrachtpropram sterk uitge breid. Het nieuwe program zal binnen kort bekend worden gemaakt door de nieuwe minister van Energie, Sir Per cy Mills. Krachtens het nieuwe program zal Engeland in de komende negen jaar 16 a 19 kernkrachtstations bouwen met een capaciteit van 6.000 a 7.500 mega tons elektriciteit. Krachtens het plan dat twet jaar geleden bekend is gemaakt zouden 12 kernkrachtstations gebouwd worden, met een produktie van 1.000 a 2.000 megatons. De verhoging van de produktie zal gedeeltelijk verkregen wor den door .verbetering van de oorspronke lijk beoogde; stations. - - - Genoemde kringen verklaren dal het nieuwe program ongeveer tweemaal zo veel geld zal vergen als het plan van 1955, waarvan de kosten op 300 miljoen pnd sterling geschat waren. (Van een onzer verslaggevers) BINNEN een uur Is gistermiddag aan de Oudezijds Achterburgwal, hoek Stoofsteeg te Amsterdam, een zeventiende-eeuws grachtenhuis vol komen uitgebrand. De Inboedel van het in bet pand gevestigde logement ging verloren. De brandweer, gealarmeerd door ettelijke telefoontjes uit de buurt, stond machteloos: het vuur greep bij- zonder snel om zich heen en de vuur haard was tamelijk moeilijk te be naderen; de drijvende spuit Jan van der Heiden kon niets uitrichten. De brandweer had wemig anders te doen dan de belendende panden een daarvan is een wolpakhuis nat te houden en toen het vuur was uitge raasd, smeulende dak- en vloerresten te verwijderen. Uit het onderzoek naar de oorzaak van de brand, is gebleken, dat de loodgieter J. Hagenaar bij een gascomfoor zijn benzinebrander vulde en daarbij ont stond terstond brand en de kleding van de loodgieter vatte vlam. Hij rende naar buiten en werd door zijn broer in de gracht geduwd. Met brand en snij- wonden werd het slachtoffer naar het nabij gelegen Binnengasthuis over gebracht. In de' officiële bekendmaking werd deze actie van de Egyptische regering niet omschreven als een nationalisatie, maar als een „Egyptlsering". De voor naamste Engelse banken die er door ge troffen worden, zijn Barclays en Otto man, De voornaamste Franse ziin Credit Lyonnais en Compt de Paris. De opzet is de volgende: De aandelen van de buitenlandse ban ken moeten worden ondergebracht in •Toint-Stock-companies", maatschappijen op aandelen. Alle aandeelhouders moe ten Egyptenaren zijn en ook alle leden van de directieraad. Binnen vijf jaar zuüen alle buiten landse banken aan deze regeling worden onderworpen. De Egyptische minister van Financiën heeft gezegd dat aan de rechten van re keninghouders en verzekerden niets zal worden afgedaan. De maatregel had ten doel de ondernemingen te .Egyptise- ron" om te verzekeren, dat zij zullen werken in het landsbelang. De meeste banken die in Egypte werk zaam zijn, zijn filialen van Britse en Franse banken en hebben na de naas ting van de Suezkanaalmaatschappij de katoenbouw of industriële en handels ondernemingen niet willen steunen, al dus de minister van Financiën. Hierdoor was een plotselinge sterke daling van de katoenprijzen opgetreden en is de econo mie van Egypte in ongunstige zin be ïnvloed. Door andere handelwijzen hebben deze banken een waardedaling van het Egyp tische pond in het buitenland veroor zaakt. Op het Donaukaland" Csépèl bfl Boedapest, waar het verzet kortgeleden weer oplaaide, worden op het ogenblik „proeven" genomen, om de uitwerking van de dreigementen van de regering- Kadar na te gaan. De arbeiders op Csepei hebben de aanzegging gekregen, dat zü, die lid worden van de commu nistische partü, <riet behoeven te vrezen, dat zij hun baan verliezen (het met nieuwjaar ingevoerde economische plan eist, dat alle overtollige arbeidskrachten worden ontslagen). Daarentegen ver liezen alle Ingenieurs en al het kantoor personeel op het industrie-eiland auto matisch hun betrekking, ais zij geen lid van dc communistische partij worden. Toch heeft Kadar een concessie ge daan aan de arbeiders op Csepei, De door de regering aangestelde directeur van het Csepel-eomplcx is voor „onbe paalde tijd" met verlof gezonden. Vrij dag ontstonden in de fabrieken hevige gevechten, toen de nieuwbenoemde directeur weigerde een einde te maken aan de massa-ontslagen op Csepei. In de provincie Borsod, ten oosten van Boedapest, is de geheime politie Radio-Boedapest heeft bekend ge- gemaakt, dat communistisch China Hongarije een lening van 200 miljoen roebels (190 miljoen gulden) heeft ver strekt voor de wederopbouw en het herstel van "s lands economie. De onderhandelingen over de lening zijn vorige week in Moskou gevoerd tussen premier Kadar, premier Tsjoe- En-Lai en leden van de Russische rege ring. De door president Soekarno ontworpen „Revolutionaire Raad", die wellicht zal worden ingesteld om het hoofd te bieden aan het gevaar van desintegratie, dat na de gebeurtenissen op Sumatra de jonge republiek bedreigt, was woensdag het onderwerp van tal van speculaties ln de verbijsterde hoofstad. Doch de pre- Honderd Australische „bodgies en wid- gles" (jongens en meisjes) hebben de afgelopen vijf dagen een „rock 'n roll"- •eestje gevierd in een huis in een voor stad van Melbourne, waarvan de bewo ners afwezig waren. De door hen aan gerichte schade wordt geschat op 8000 tuiden, .Volgeos de politie is er vijf dagen en rijf nachten onafgebroken feest gevierd. De buren durfden de politie niet te waarschuwen, uit angst voor vergelding, in taxi's en eigen auto's kwamen de „gasten" op alie uren van de dag en nacht aanrijden, meestal met de armen vol flessen drank. De jongens en meisjes hebben van het buis een volslagen ruïne gemaakt. De twintig kippen van de eigenares werden geslacht en opgegeten. De koppen van de beesten lagen tussen drankflessen door het huis verspreid. Generaal Valluy, de Franse bevelheb ber van de NAVO-strijdkraehten in de Middeneuropese sector, heeft meege deeld, dat de Westduitse luitenant-ge neraal Speidel zou kunnen worden be noemd tot bevelhebber van de NAVO- ïandstnjdkrachten in dat gebied. Generaal Valluy sprak de hoop uit, dat hij generaal Speidel in april op het hoofdkwartier van de NAVO te Fontai- nebieau zou kunnen begroeten. Hij ver wachtte. dat Duitse troepen aan de vol gende manoeuvres van de NAVO zullen deelnemen. n rnwfcr; Gisteren werd de eerste van een serie gelede bussen voor Amsterdam over gedragen aan de directie van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf. Deze bus sen zijn 17 meter lang sident zelf bewaarde het stilzwijgen. Een voor woensdagmorgen voor bui tenlandse perscorrespondenten belegde persconferentie werd door ongesteldheid van president Soekarno uitgesteld. Dc links georiënteerde „Bintang Ti- mur" m Djakarta berichtte woensdag, dat de Raad de staalspohtiek zal vast stellen en de bevoegdheid zou bezitten verordeningen uit te vaardigen. Het kabi net zou deze slechts moeten uitvoeren en verantwoording schuldig zijn aan de Raad. Het parlement zal met worden ont bonden, doch ais een wetgevend lichaam blijven voortbestaan, met beperkte be voegdheden. Volgens het blad zou het parlement zich alleen met opbouwpro- jectcn mogen bezig houden. De zee-, lucht- en landstrijdkrachten zouden ook vertegenwoordigd worden in de uit veertien leden bestaande „Staats- defensieraad", naast „revolutionaire fi guren" uit politieke, jeugd- en massa organisaties. Op zijn minst drie voorna me politieke stromingen zullen in de raad worden vertegenwoordigd: de reli gieuze, de nationalistische en de mar xistische stromingen. Aan de andere kant meldde het on afhankelijke dagblad „Indonesia Raya". dal Soekarno's raad een „be dekte militaire junta" zal zijn, die het parlement ai zijn bevoegdheden zal afnemen. Het blad drong er bij de president op aan om zijn plannen in een speurtocht begonnen naar de boe ren, die daar een eind maakten .an de collectivisering. De Hongaarse boeren, die hiervan gehoord hebben, vrezen dat de Hongaarse regering van plan is om de „liberalisering van de landbouw" ongedaan te maken. De voormalige Duitse generaal van de pantsertroepen Walther Wenck is door de minister van Defensie, Frans Joseph Strauss, uitgenodigd om in specteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten te worden. Dit is in Bonn uit betrouwbare bron vernomen. Wenck zou daarmee een hogere rang krij gen dan tot dusver in het nieuwe West duitse leger bestaat. Het is echter mogelijk, dat de 56- jarige Wenck, die een directeursposi tie bij een staalfabriek in het Roerge bied bekleedt, helemaal geen zin heeft de uniform weer aan te trekken. Als eventuele kandidaat voor de post van inspecteur-generaal is ook reeds luitenant-generaal Adolf Heusinger ge noemd. Thans wordt verwacht, dat de-? ze West-Duitslands afgevaardigde bij de NAVO in Washington zal worden. Heusinger is op het ogenblik president van de opperste militaire raad, Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Russische plaatsvervangende mi litaire attaché majoor Joeri Krilow ver zocht is, de Verenigde Staten onmid dellijk te veriaten. Krilow had geprobeerd militaire ge heimen te kopen en via Amerikaanse tussenpersonen elektronische instrumen ten te bemachtigen, die niet voor uit voer bestemd waren. DE BILT. woensdag 10 uur. Een zwak front, dat gisterenavond en vannacht met wat lichte sneeuw ons land passeerde, vormde de voorste be grenzing van minder koude, over de Noordzee aangevoerde lucht. Deze lucht die overdag temperaturen van enkele graden boven het vries punt toelaat, wordt rond een uitzon derlijk krachtig hogedrukgebied aan gevoerd, waarvan het centrum met een luchtdruk van meer dan 1050 m.b bij Schotland is gelegen. Verschillende storingen bewegen zich om dit hogedrukgebied heen en belet ten het zich naar Scandinavië te ver plaatsen. Daardoor zal de aanvoer van de min der koude lucht ook morgen voort duren. In de nacht treedt door uitstra ling op de meeste plaatsen weer lichte nachtvorst op. Aangezien de iucht tamelijk droog is. komen er opklaringen voor en blij ven de neerslagkansen gering. elk geval bekend te maken vóór de i te laten beslissen.' ontbinding van het huidige kabinet, die naar het meent wel moet komen na het aftreden dinsdagavond van de minister van de Perti. De minister van voorlichting, Sudibjo verklaarde intussen, dat het besluit van de Perti niet van invloed zal zijn 0p de vastberadenheid van het kabinet om aan te blijven en het parlement over zijn lot

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1