Kaderconferentie in Overschie van Chr. agrarische jeugd Eerste steen Pniëlkerk door dr. E. D, Kraan gelegd Liederenavond van Herman Schey in Boymans Museum Krijgt Den Haag satellietstad RECRUTENDAG Levensonderhoud werd duurder Uitslaande brand in Noors schip Kon. luchtmacht gaf brandblusdemoiislratie Maasland Jaarrapport politic Ambtenaren gaven voor Hongarije ers semee Stinkbommen in warenhuis Filmprogramma voor Lasclub VLAARDINGEN Loden buis met oorkonde ingemetseld Hoek van Holland Gouden echtpaar in Hoek van Holland Indonesië over tournee van mevr. Boumaii VLAARDINGEN Burgerlijke stand van Rotterdam Donderdag 24 januari 1957 TROUW Bewust christelijk Aanrijding Brievenbus in brand Uit het Zwaluwennest isserijherichten I (Van sen onzer verslaggevers). In opdracht van het Haazsr cemeent., bestuur wordt thans con p!an uitzé- werkt voor de stichting van een satel lietstad van Der. Haag. Deze stichtin- is nodig, daar hot uit 1934 daterende voorstel tot annexatie van Rijswijk en Voorburg en van delen van Wassenaar Leidschendam en Wateringen is jnKeJ trokken cn in 196! geen bouwgrond binnen de grenzen van dp gemeente Den Haag meer beschikbaar^; zijn. De satellietstad moet komen in de polder ten oosten van Dei: Haag en ruimte bieden aan lOÖ.OÖO inwoners, dis hier ook ten dele werkgelegenheid moé ten krijgen. De met de stichting samen- hangende bestuursrechtelijke vraagstuk- ken behoren tot de competentie van rijk en gemeente. (Van onze correspondent) Welk modem redding- en blusslngsma- leriaal de Konklijke Luchtmacht ter schikking staat en hoe goed getraind fle manschappen zijn is getoond tijdens de dinsdagmiddag gegeven demonstraties ter gelegenheid van het ingebrulknemen van het nieuwe oefenterrein ten behoeve van de brandweernpleidtngen aan de Luchtmacht Technische School te Deeles bij Arnhem. Ongeveer twee uur duurden de demon- straties en zij werden gadegeslagen door talrijke militaire, autoriteiten en een groot aantal genodigden onder wie ook in Nederland geaccrediteerde militaire luchtvaartattachês. enige officieren van de Koninklijke Belgische Luchtmacht en vertegenwoordigers van Nederlands» <s. vide brandweerorganisaties, deze laay,- met het oog op hulpverlening en samené werking bij eventuele ongevallen. Het spectaculairste schouwspel bood wel de redding van een „piloot" uit een ver- ongclukt vliegtuig en het blussen van de daarbij uitgebroken brand door middel van schuimblusauto's die een enorme hoeveelheid schuim (5000 liter per mi nuut» produceerden, waardoor de brand in no-timc geblust was, Tussen de bedrijven door trotseerde sergeant Van Eden de vuurzee en haald» hij de piloot <in de vorm van een pop) uit het gecrashte vliegtuig. Blussingen met handblusapparaten en groter materiaal gingen aan deze demon stratie vooraf. De blusdeken vormde wel het simpelste middel om zuurstof te be letten tot de brandhaard toe te tved-n waardoor deze werd gedoofd. Vervolgens werd gewerkt fnet koolzuur, methylbromide en droog poeder welke laatste substantie er na de oorlog vooral in is gekomen cn uitstekende resultaten geeft bij de bestrijding van branden. Bij de blussingen met groter materiaal werd ook gewerkt met iangedruk nevel en met poeder-mist combinatie. Gereformeerde en Christelijk Gere formeerde jongeren uit Rotterdam en omgeving hebben vandaag in de Chris telijk Gereformeerde kerk aan de Noord singel de recrutendag bijgewoond, die hier jaarlijks voor de militairen in spe wordt gehouden. Overste T. Bicsma gaf zijn toehoorders een blik in de ..keuken" van de militaire dienst. Op onderhoudende wijze vertelde hij over de dagelijkse gang van zaken in het leger. De militaire samenleving wordt vaak becritisccrd, 7.0 sprak hij, doch ze is nu eenmaal noodzakelijk en daarom moet men trachten iets van deze tijd te maken. ..Probeer je zelf respect te bewaren en besef dat je als jong Nederlander ook in de militaire samenleving met verantwoordelijkheid bent belast". Ds. j. Firct gaf oen uiteenzetting van de taak en het werk van de legerpredi- kant. Hij drong aan op het ieggen van contacten met het. burgerleven tijdens het verblijf in het garnizoen. Als voor naamste dagorder noemde hij het chris ten zijn in woord en daad. Velen vinden het vreemd christen te zijn. zodra ze de wapenrok hebben aangetrokken en 'met andersdenkenden in aanraking komen. Het is echter nog vreemder om géén christen te zijn cn met het bestaan van God geen rekening e houden, aldus Js. Firet. Nadat de overste en de predikant ver schillende uiteenlopende vragen hadden beantwoord, verenigden de bezoekers zich aan de koffietafel. In de middag vergadering gaf dr. J. Verkuil van Zwijndrochl sextiele voorlichting. Prijs. Op de grootste in Nederland ge houden BondstcntoorostelLing van konij nen en pluimvee, georganiseerd door d: afdeling Arnhem, behaalde de heer Jac de Vos alhier met een inzending Vlaam se reus, ram. oud het praedikaat. 1ste ZG. met idem jong 60 ZG. Met zijn in zending Zwarte Minorca, haan jong 1ste ZG en met idem jong Iste ZZG. Een mooie prestatie, gcz.ien het aantal in zendingen 2843 bedroeg. Prof. Waterink spreekt. Op donderdag 24 januari spreekt te 7.30 uur in dc Ge- ref. kerk te Maasland prof. Waterink. Deze zal een rede houden in het belang van het Geref. Hcger Onderwijs.. Filmavond, Zaterdagavond zal in hei ..Trefpunt" te Maasland de maandelijk se filmavond worden gehouden. Men heeft beslag weten tc leggen op de film ..Mensen zoals jij en ik" (Die letzte Brückc) met Maria Schcll. Jongerenorganisatie. Op dinsdag 2f. januari houdt de afdeling Maasiand cr. Vlaardingcn van de Jongerenorganisatie van dc Holl. Mij van Landbouw acs avonds fl uur een led-nvergaderiftg in ,,Hot Wapen van Maaslant". Voor deze avond is uitgenodigd de hoofdassistent van het veeteeltconsulentschap dc heer S. de Jong uit Den Haag. Deze zal iets vertellen over Denemar ken. Bij de gemeentebedrijven te Maas sluis lagen de cijfers over 1955 over de gehele linie boven die van 1955 (tussen haakjes vermeld). Het gasbedrijf distri- Aan de kaderconferentlr. van de af- bueerde in 1956: 1.961.125 m3 (1.853.200 delingen Zuid-Holland van Chr. Jonge m.'ieen stijging van 5'-z pet; het wa- Boeren- en Tuindersbond en de Chr Boe- tertjedrijf pompte 481.830 m3 (437.920 rlnnenen plaUelandstneisjesbond, wel- m3) door het buizennel; een toename ke dinsdag 22, woensdag 23 en donder, van 10 pet; het elektriciteitsbedrijf lever- dag 24 januari in de Tempel te Over do aan stroom 5.440.000 kWh (4.327.500 schle werd gehouden, namen ruim IOO kWh); een verhoging van 12.6 pet. De1 kaderleden deel. Ze werden dinsdag- maximale da.gbclasting steeg van 1500 morgen door de voorzitter, de heer C. kWh tot 1760 kWh. M. Vogelaar uit Melissant verwelkomt. Verheugend noemde de voorzitter de groei van de provinciale afdelingen, Ongeval, Op dinsdag 22 januari vond die than* totaal 2800 leden tellen, op de Noordvüet te Maassluis een ver keersongeval plaats, waarbij de 39-jarige Dinsdagmorgen heeft drs. A. R. van J. R. uit Maassluis met zijn motorfiets Nes, hoofd van de afd. Tuinbouw van kwam te vallen. Op advies van dokter het Landbouwec. instituut gesproken Melchior, 'die de eerste hulp verleende, over „De plaats van land- en tuinbouw is R. overgebracht naar het ziekenhuis te in het economische leven". Deze plaats Vlaardingcn. R. bekwam enkele hoofd- mag dan misschien, in verband met de wonden, die vermoedelijk niet van ern- voortgaande industrialisatie iets in be- stige aard blijken te zijn. tekenis hebben verloren, nog een uiter- Ï5e politie, die een onderzoek instelt, mate belangrijk gedeelte van onze be tast omtrent de oorzaak van het ongeval volking vindt een werkkring in het boe- nog in het duister. Een wielrijder zou op ren. en tuindersbedrijt. korte afstand van de plaats van het on- De heer Cnossen, directeur van de geval van zijn rijwiel zijn gestapt. Deze Chr. Emigratiecentrale sprak over „De wordt verzocht zich le meiden aan het zuigkracht van de stad". De vroeger bureau van politic te Maassluis. spreekwoordelijke achterstelling van het Exeelslornietrws. Het programma voor platteland wordt grondig opgeruimd, zaterdagmiddag is wederom: Excelsior dank zij de verbetering van het verkeer Maassluis—Rijnsburgse Boys. 3.15 uur en de talrijke mogelijkheden om ook de en Unicum 3—Excelsior 6. 3.30 uur. cultuur van de stad naar het platteland Micro-korfbal. Het (weede Maassluis- se achttal zal zaterdag in de Energie- hal te Rotterdam haar krachten gaan meten met KOAG 3 uit Krimpen a.d. Vijftien ÜOaen IJs-sel. D= aanvangstijd is half vijf. te brijgen. Spr. ontkent niet dat er (ge lukkig) een zekere conservatieve in vloed uitgaat van het traditionele leven ten plattelands., maar de isolatie is sterk aan het verminderen, zn niet geheel verdwenen. De voortgaande beschaving vindt overal bodem en gelukkig ook op het platteland. We moeten de tradities niet bagatelliseren en ook niet overdrij ven. In de VS.A. ligt de bestedings kracht nog hoger, maar ook de jongen cn het meisje van bet platteland kan zich veel meer veroorloven dan vroeger: een goed bestede vakantie bv. is eis. Des avonds namen de leden afscheid van de heer H. van der Stoel, de 2e voorzitter, die een prachtige Delftse blauwe asbak is aangeboden: hit - erd benoemd tot erelid van de afde "Woensdag sprak ds. H. S. J Kat :it Bennebroek over „Bewust Ch k". Hij hield een principeel betoog u<.tu de houding van de Christen ten plattest- de. Velen zijn gelovige en kerkse Chris tenen maar getuigen daarvan veel te weinig in het Chr. verenigingsleven door zich aan te sluiten bij tal van zg. neu» trale verenigingen. Woensdagmiddag sprak de heer C. H. Hoek, de voorzitter van de Cefa uit Hil versum (de bekende radio-medewerker van de NCRV) over „de vierde revolu tie". Spr, zei dat na de boekdrukkunst; de mechanisatie, de radio en de in dustrialisatie een nieuwe revolutie op komst is „de film". Wij Christenen heb ben onze houding dienaangaande in te nemen, niet negatief afwijzend, maar positief opbouwend. De; Cefa brengt de verantwoorde film op verantwoorde wijze in een verantwoorde omgeving. Laten we niet deze taak overlaten aan de bioscoopdirecties maar met eigen krachten dit werk brengen, want er i* ons veel aan gelegen, dat wij de talrijke nuances in onze Chr. samenleving eer biedigen. De Cefa meent hiermede op de goede weg te zijn. Vandaag is de conferentie besloten met een lezing van de arch. Van Leeu- wen, 'yerbdnden aan de' Hogeschool te Wageningcn over „Wonen «n werken op het platteland", terwijl ds. Kret de ac tuele vraag „Is toneel geoorloofd" be handeld. Voor dc leden van wijk 3 der Ned. Hervormde gemeente tc Schiedam gaf de toneelgroep Oud Mathencsse van wijk 6 een reprise van het bekende toneel spel Vader Job. Ook deze maal verston den dc tonelisten hun taak dit stuk met veel clan en op goede wijze voor het voetlicht le brengen. Dit geschiedde on der regie van de heer Th. Gubbels Ds. H. W. Hemmes wees in zijn openingswoord op het feit, dat zaterdag jl, een feestdag voor Schiedam was in verband met dc eerste' paal voor de nieuwe Westerkerk. Spreker zei voorts dat er nog veel geld nodig is en vroeg daarom de aandacht voor de tom bola. Ds. Hemmes memoreerde verder dat de Westerkerk waarschijnlijk aan het eind van dit jaar gereed zou zijn. De chef de bureau R. v. R. uit Schie dam, die een vrachtwagon bestuurde reed op het kruispunt Oranjestraat-Lan ge Nieuwstraat te Schiedam woensdag een motorrijder aan. De Vlaardinger J. G. v. d. H. werd met een hersen schudding en een bloeduitstorting in het linkerbeen naar zijn woning vervoerd. Naar ons werd medegedeeld is de heer M, Lührman, hoofd van de Prinses Beatrixschool te Schiedam benoemd tot hoofd van de Koningin Wilhelminaschool voor 3.0, in Crooswijk te Rotterdam. - De heer Lührman zal in Schiedam tyorden opgevolgd door de heer G. Veld- "h'uis, hoofd van de Chr. school te Rhoon. De heer Lührman zal op 28 januari afscheid nemen, in het gebouw Irene om halfacht. Een U-jarige jongen gooide woens dagmiddag in een groo-t warenhuis te Schiedam vier stinkbommen. De iucht in de zaak werd ondragelijk. De bedrijfsleider wist de knaap te (grijpen en leverde hem over aan de po litie. Eijn ouders konden de knaap later op het politiebureau afhalen. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van gezinnen, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld, vertoonde per 15 decem ber 1956 een stijging met 1 punt t.o.v. de vorige maand en wel van 109 tot HO. Deze stijging werd in hoofdzaak ver oorzaakt door een prijsstijging voor aardappelen, groenten en fruit. Daar tegenover stond een belangrijke daling van de eierprijzen. De totale, groep „voeding" liep met 1 punt op en wel van 114 tot 115. De gas- en elektriciteitstarieven' Me- gen een weinig, evenals de prijs van vloeibare brandstoffen, Volgens otüeiële berichten zijn er in een afgelegen dorp, 160 km ten Oosten van New Delhi, bij botsingen tussen de politie en volgelingen van een jongeman, die zichzelf „god" ftocmt, 15 doden gevallen. Hei vprhaal is het volgende: ongeveer drie maanden geleden arriveerde er ih bet dorp. Moekrampoer, bij Moradabsd, een knappe jongeman, die verklaarde een gods- üientig leider te zijn. Rij kreeg spoedig een grote menigte volgelingen en begon zichzelf „god" te noe.nen. Zondag kwamen er twee vreemdelingen in het dorp, die op doorreis waren naar Mora- dabad. De bewoners wilden hen dwingen eer te bewijzen aan de „god". De vreemde lingen weigerden en werden «(geranseld, Z(j slaagden erin te ontkomen en stel den zich in verbinding met de politie, die een aantal manschappen naar het dorp zond. Maandag werden de agenten door de vol gelingen van de „godheid" in een hinderlaag gelokt. Zeven politieagenten werden ter dood gebracht. Dinsdag arriveerden er polltievcrsterkingen, die door de dorpelingen met de vuurwapen» van de gemeuvelde politiemannen op een afstand werden gehouden. In een gevecht, dat volgde, sneuvelden acht dorpelingen en acht agenten, De politie kreeg de toestand in handen en arresteerde de „god" en 38 van zijn vrou welijke en mannelijke volgelingen. Op 25 januari is het een halve eeuw geledendat het echtpaar. L. .van Ooyen v. ri. Ende in., het huwelijksbootje stapte, "s Avonds te' half zes zal 'ter gelegenheid van 'het heuglijk feit 'een receptie worden gehouden in gebouw „Irene". Daar zal het denkelijk wel erg druk worden want het bruidspaar respectievelijk 77 en 72 jaar zijn in Hoek van Holland geboren en getogen. Gedurende deze halve eeuw zijn zij de Hoek trouw gebleven en genieten dien tengevolge hier een goede en grote bekendheid. Moge deze dag onvergete lijk worden voor hen en hun talrijke kinderen. G»»n jakrraigadtring. Het bestuur van de Oranje vereniging te Hoek van Hol land heeft besloten ditmaal af te zien van de nog in deze maand te beleggen jaarvergadering. Elk jaar blijkt er onder de leden geen belangstelling te bestaan voor het wel en wee der ver eniging. Het bestuur heeft dan nu ge meend geen onnodige kosten te maken en neemt aan dat de ieden zonder meer zullen instemmen met het reeds opge steld programma voor de komende nati onale feestdagen. Vernielzucht. Engelse militairen hebben in de Eerste Scheepvaartstraat een fiets, die tegen een woonhuis stond, op de rijweg geslingerd en deze onder hun laarzen vernield. De eigenaar van dit zwaar gehavend vehikel, de 32-jarige M. de L. stormde de vluchtende soldaten na, maar zij ontkwamen door het Britse Transit Camp binnen te rennen en daar in de barakken te verdwijnen. De politie is ervan in kennis gesteld en heeft in samenwerking met de Britse Militaire Politie een onderzoek naar de daders in gesteld. Vanmorgen heeft een brand gewoed in ruim 2 van het in de IJsselhaven te Rotterdam liggende Noorse s.s. „Draco". Een wachtsman ontdekte, dat er rook kwam uit een lading ge droogd lucernamee] en waarschuwde de brandweer, die spoedig met groot materieel ter plaatse was en met schuimblusapparaten binnen enkele uren het vuur heeft weten te be dwingen. Een brandweerman had tijdens de blussings werkzaamheden het ongeluk in het ruim te vallen maar wonderlijk genoeg bleef hij vrijwel ongedeerd. De porzaak van de brand is onbekend. De aangerichte schade wordt vrij aan- zienlijk geacht. De „Draco" meet 1335 b.r.t. en is eigendom van Det Bergenska D.S. te Bergen. Vanmiddag was men nog steeds bezig met de nablussing tn het lossen van de overgebleven lading,

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2