Israël-Arabië ,,BRUSSEL" HAD HAAST Nederlandse bezwaren niet overwonnen POLITIE EN ALGERIJNEN SLAAGS IN FRANKRIJK Kanon sloeg om: soldaat gedood Melk omstreeks -weer duurder 1 juli Engeland krimpt leger overzee in Ernstig ongeval in Rotterdam: 2 doden Remmen waren niet in orde MINISTERS MAANDAG OPNIEUW BIJEEN Belgische minister deze week naar Den Haag Helft Noordafrikanen staakt m Weer overzicht BEZUINIGING EN AUTOMATISERING Weer straaljager neergestort Autobus op fietsers ingereden Drie andere wielrijders gewond ij DINSDAG 29 JANUARI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 8600 Weerbericht Concept-advies over subsidiëring MIDDEN-OOSTEN EN KOREA GAAN VOOROP Conferentie Grote Drie op Bermuda? Voorlopig geen nieuw proces-Van der Lubbe MOLLET Overzee. Zie verder pagina 3 Korter dienen Ook Duitsland? Piloot bleef ongedeerd Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telet. 115700 (4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.39—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Telef. 183467 (3 1) Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klfchtendienst: 13 30—19 30 u: Tel. 382569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67B82 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2.48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot woensdagavond: AANHOUDEND ZACHT Veranderlijke bewolking en geen regen van be tekenis, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 30 Jan. zon op 8.26, onc'er 17.20; maan op 7.44, onder 17 29. y O Hoofdredacteur: Dr. J, A. H. J. 8. BRUINS SLOT R heeft In de afgelopen weken In tl« „Trouw" een discussie plaatsge vonden tussen ds. Bakker en mevr. Van der Hoeven Leonhard over de Arabisch-Israëiische controverse. Ds. Bakker schreef zijn eerste stuk als artikel voor „Trouw", waarom mevr. v. d. H. L. hem meende te moe ten bestrijden. Wij hebben haar daar nu tot tweemaal toe ruimschoots de gelegenheid voor gegeven. Er zit een Arabische en een Israëlische kant aan de zaak en het was wel eens goed om te trachten ze beide uit de verf te krijgen. Wij zullen ds. Bakker nog de gelegenheid geven tot een korte slot beschouwing en sluiten daarmede de discussie. MAAR onzerzijds willen wij thans reeds uitspreken dat de argumen tatie van mevr. v. d. H. L. ons in geen enkel opzicht heeft overtuigd. Een klein voorbeeld: Een beroep op hel boek van dr. Nederbragt wordt dooi haar afgewezen omdat het algeheel Zionistisch georiënteerd en dus partij dig zou zijn. Dat is geen gezonde ar gumentatie. Dr. Nederbragt was niet Zionistisch georiënteerd, hij was een christen vervuld met liefde voor 'and en volk van Israël. Men moet als men hem wil diskwalificeren niet insinue ren, maar aantonen waarin hij faalt. Wanneer mevr. v. d. H. L. stelt en tracht te bewijzen, dat er door Israël ten opzichte van de Arabieren wel onrecht bedreven is, dan is het zonder meer duidelijk dat dit juist is. Wij zouden geep enkele episode uit de we reldgeschiedenis kennen, geen enkele strijd om recht zelfs in die geschiede nis, waarin door de partij die voor het rech strijdt, niet ook onrecht bedre ven is. Dat is het tragische dat aan alie menselijk handelen, ook aan het besté menselijke handelen eigen <s. En dat is bij Israël ook zo. Bij een op lossing van het Arabisch-Israëiische conflict zal ook aan de gevolgen daar van zorgvolle aandacht moeten wor den besteed, ten einde daarin zo goed mogelijk te voorzien. Maar bij de beoordeling van het probleem-Israël alleen daarvoor oog te hebben ofte wel want dat wordt het zich daarop blind te staren, is toch wel een miskenning van een uit zonderlijk complex van historische ge beurtenissen en ook een miskenning van het recht van Israël tegenover de wereld, ook t.a.v. Palestina, "waaruit het eens werd verdreven. HET ontstaan van de staat Israël is een merkwaardig nistorisch com plex. Daarin speelt het negentiende- eeuwse idealistische Zionisme (de eer ste allyah) een rol. Daarin spelen de Russische pogroms, die aanleiding werden tot een tweede exodus naar het Heilige land een rol. Daarin speeit een ingewikkeld proces van strijd om de gunst van Joden en Arabieren door de Engelsen in de eerste wereldoorlog een rol, waaruit o.m. de Balfour-decla- ratie voortvloeide. Wie zal ontkennen dat daarin (de Engelsen vochten te genover het Wilhelminisehe Duitsland om hun bestaan) niet is geknoeid? Maar het deed al met al een beweging van een verdrukt volk, dat in de we reldgeschiedenis nimmer rust kende en altijd verdrukt werd, in een diep helmwee naar het land der vadereD groeien tot een onstuimige stroom. En dan komt de tweede wereldoor log met Hitiers miljoenen-Jodenmoord. Bij tienduizenden zijn de Joden, ont goocheld in hun pogingen tot nationale zelfontledigjng en tot assimilatie, naar het enige land waar zij zichzelf kun nen zijn, teruggekomen. Palestina bleek de oplossing die de historie in haar schoot verborgen had en die, naar velen aannemen, in de Bijbei is gegeven. Dat is de kern van het probleem van Israël. De stichting van de staat Israël is het antwoord op eeuwenlange ver-, volging en onrecht. Zij is het resultaat van historische gebeurtenissen in ver schillende landen en verschillende tijd perken met ais achtergrond verschil lende feiten, maar dat resultaat, die staat, ls nu reeds een historisch 'er- schijnsel, een historisch gegeven, het welk als zodanig een rechtsfeit is. Wie dat wil loochenen komt bij Hit- Ier terecht, zoals de Groot-moefti van Jeruzalem bij Hitier terechtkwam. Daarin is het juist.dat de Verenigde Naties het bestaan van de staat Israël hebben erkend en is dat land in die organisatie opgenomen. En het is juist dit zelfbestaan dat door de Arabieren aangetast wordt en het is dit rechtsfeit dat zij ontkennen en het is deze historie, die zij willen terugdringen. Daarom vindt van alle landen ter wereld alleen in Egypte Hitiers „Mein Kampf" nog aftrek. Israël staat thans weer op de agen da van de Verenigde Naties. Wij spre ken de hartgrondige wens uit dat de Verenigde Naties oog zullen hebben voor het recht van Israël en voor het scheppen van mogelijkheden tot af doende bescherming van dat recht, Dat is inzake Gaza en de golf van Akaba in 't geding. Want niet Israël is aan- ler, maar Egypte; niet Israël bedreig' Egypte met de dood, maar omgekeerd. De wereld van het Westen, die bet leed der Joden in zich zag plaatsvin den, is verantwoordelijk voor het oe- staan en de veiligheid van Israel in het iand der vaderen. SPAAK optimistisch over Europese markt Een van de grootste moeilijkheden op de toch al moeilijke Brusselse con ferentie over de Europese markt en Euratom was de allesoverheersende haast. Haast, omdat men de verdragen er door wil krijgen zolang in Frankrijk Mollet en in IVest-Duitsland Ade nauer nog aan het bewind zijn. Haast, waardoor belangrijke doku menten slechts vijf minuten voor het begin van de conferentie of soms zelfs tijdens de conferentie aan de onderhandelaars ter hand werden gesteld. Tijdens de conferentie is overigens duidelijk tot uiting gekomen dat Nederland de verschillende werk papieren grondiger had bestudeerd dan de andere landen. Mede hier door komt het waarschijnlijk, dat de Nederlandse onderhandelaars in de Belgische bladen van oppositie worden beschuldigd. In kringen van de Nederlandse dele gatie blijkt men intussen enigszins teleurgesteld te zijn over de wei nige steun die men van de zijde van Belgische Beneluxpartners heeft mogen ondervinden bij de verdedi ging van de Nederlandse belangen. JPR zijn zoveel hinderpalen uit de weg geruimd dat inen niet kan inzien waarom de overblijvende niet eveneens overwon nen kunnen worden". Deze optimistische woorden sprak de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, gisteren na afloop van de Brusselse conferentie over een gezamenlijke Euro pese markt en atoomgemeenschap. De ministers van de zes landen Frankrijk, Italië, West-Duits- land en de drie Beneluxlanden zullen maandag opnieuw in Brus sel bijeenkomen. Men verwacht dat het verdrag over de Europese markt dan gereed zal komen. De leiders van de afgevaardigden zul len vrijdag een voorbereidende ontmoeting hebben. In het bijzonder zullen dan de vraagstukken van de landbouw en de opneming der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke markt ter tafel komen. De Nederlandse minister Luns heeft gistermorgen een lange ge- Nationalistische organisaties in Tu nesië hebben maandag- een oproep uit gegeven tot een staking van twaalf uur op* woensdag aanstaande, „uit solidariteit met de strijd van het Alge rijnse volk voor onafhankelijkheid." In een gemeenschappelijk communi qué verklaarden deze organisaties, waaronder de aan de macht zijnde Neo-Destoerpartij en het Tunesische algemene vakverbond, dat zij aan de vooravond van hét debat over Algerië In de Verenigde Naties volledig achter het Algerijnse volk staan. De Pa rij se politie heeft maandag avond bekendgemaakt, dat zij 500 Noordafrikanen heeft aangehouden, omdat zij geweigerd hebben door te lopen. Een twaalftal van deze Noord afrikanen werden in hechtenis geno men, omdat zij wapens bij zich bleken te hebben. Uit verschillende delen van Frank rijk zijn maandagavond berichten ont vangen over botsingen tussen de politie en Algerijnse betogers. Te Marseille en andere steden wer den arrestaties verricht. Later is bekendgemaakt, dat maan dagmiddag bij betogingen in Rijssel en andere industriesteden in Noord-Oost- Frankrijk drie politiemannen en twin tig Noordafrikanen gewond zijn. 700 Noord-Afrikanen zijn voor een nader onderzoek .van hun identiteit aan gehouden. Elders in de provincie is een vijftig tal Noordafrikanen aangehouden. Volgens schattingen van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken staakte maandag 45 tot 50 procent van de Noordafrikanen in Frankrijk. In Algerië werd maandagmiddag over het algemeen minder gestaakt dan in de ochtenduren. Volgens een bericht van de New York Times uit Algiers zouden de lei ders van de Algerijnse onafhankelijk heidsbeweging en Franse regerings autoriteiten mogelijk van plan zijn, in Tunis bijeen te komen om besprekin gen te houden. Het doei van een dergelijk contact zou zijn het bespreken van een rege ling voor de Algerijnse rebellie, ver moedelijk op basis van de recente ver klaring over de Algerijnse politiek van premier Mollet van Frankrijk. De Franse premier, Guy Mollet, heeft volgens „Le Monde" vorige week een brief gezonden aan alle oud premiers en fractie- of partijleiders, met uitzondering van poujadisten en communisten, waarin hij hun verzoekt hun formele instemming te betuigen met de beginselen van de regerings verklaring over Algerië van 9 januari. In kringen van onafhankelijken en van de republikeinse volksbeweging Vijf nieuwe atoomkrachtcentrales met een vermogen van 400.000 tot 600.000 kWu zullen tussen 1958 en 1960 in de Sowjet-unie in werking treden. Dit is zondag door rrdio-Moskou bekend gemaakt. In Den Haag is gistermiddag de twin tigjarige. uit Alkemade afkomstige dienstplichtige soldaat E, P. van Klink onder een omslaand kanon geraakt en om het leven gekomen. Van Klink, die diende bij de 939ste afd. lichte luchtdoel- artillerie territoriaal, zat op het door een trekker voortgetrokken kanon, waar op hij de functie van richter moest vervullen. In de bocht sloeg het kanon om. Het slachtoffer was ongehuwd. zou men blijk hebben gegeven van terughoudendheid, .ten opzichte van de door Mollet gekozen procedure. Premier Nehroe t'an India vierde feest in New Delhi ter gelegenheid van het negenjarig bestaan van India als zelf standige staut. Nehroe danste mee tijdens het optreden van dansgroepen uit geheel India. dachtenwisseling met Spaak gehad en zal hem deze week in Den Haag opnieuw ontmoeten. De Neder landse bezwaren zijn kennelijk nog niet overwonnen. De ministers zij» het volgens Reuter er over eens geworden alle verlagingen van de douanetarieven en Invoerbeper kingen, waarvoor het ontwerpverdrag voor de Europese gemeenschappelijke markt voorzieningen bevat, op gelijke wjjze toe te passen op industriële en landbomvprodukten. Gelijktijdig zal men aan elke regering toestaan, gedurende de eerste 8 a 10 jaar van de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt mini mumprijzen voor landbouwprodukten vast te stellen. Dit betekent dat de concurrentie van de landen met lage prijzen de eerste 8 10 jaar op de gemeenschappelijke markt beperkt zal worden. Maandagmorgen is vooral gesproken over het .vraagstuk var), de overzeese ge biedsdelen. De Fransen wensen de gren zen van hun overzeese gebieden open te stellen voor de andere landen van de ge meenschappelijke markt op voorwaarde dat deze landen een bijdrage zullen leve ren tot de aanleg van wegen, de sociale en economische ontwikkeling enz. DE BILT, 10 uur. Ons land bevond zich de afgelopen 24 uur aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich van Spanje naar de Alpen verplaatste. Boven Engeland arriveerde het front van een diepe depressie ten noorden van IJsland. Dit front werd echter belangrijk vertraagd door een storing die achter het front voorkwam. Gisteravond drong wel vochtige lucht met wat motregen "tot het westen, mid den en noorden van het land, door maar in de loop van de nacht werd deze door een draaiing van de wind naar het zui den weer grotendeels verdreven. Daar door kwamen vanmorgen weer opkla ringen voor tijdens welke de tempera tuur hier en daar tot dicht bij het vries punt daalde. Het eerder genoemde front komt over Engeland nog langzaam dich ter bij. zodat de kans op wat lichte re gen morgen aanwezig blijft. Het zachte weer zal daarbij aanhouden. Driemaal raden: Wal zijn dit voor to rens? Of zijn het misschien geen torens, maar schoorstenen, van een atoomcen- trnle bijvoorbeeld of desnoods ran de mijnen in Limburg? Allemaal mis. De wereldtentoonstelling te Brussel heeji er werkt en ze zijn bijna klaar. ook niets mee te maken en evenmin zijn dit bouwwerken van een stad op Mars. Wat zou hel dan wel zijn? De torens voor de luchtierversing in de Veiser tunnel op de noordelijke oever van hel Noordzeekanaal. Er wordt hard aan ge- A Hat bestuur van het Produklschap voor Zuivel wil de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening adviseren de verrekenprijs voor con- sumptiemelk voor het lopende melk prijsjaar op niet mee- dan ongeveer 2 cent per kg boven de garantieprijs te stellen. Met betrekking tot de sub sidie op consumphemeik staat hel Pro duktschap een algehele afschaffing van de subsidiëring voor en doorvoe ring in een keer van de hierutl voort vloeiende prijsverhoging van de con- sumpiiemelk. Dit blijkt uit het concept-advies aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat op de open bare vergadering van het Produkt schap voor Zuivel, op woensdag 30 januari behandeld zal worden. Voorts wordt in het concept-advies aanbevo len bij het verlenen van zuivelwaar- detoesiagen op eo.nsumptiemeik de tot dusverre gevolgde werkwijze voor het lopende melkprijsjaar te handhaven, met het oog op een regelmatig en on gestoord verloop van de consumptie- melkvoorziening. Ongekende omvang De prijsstijging van de consumptie- melk zal, meent het bestuur van het P-oduktschap, van een ongekende om vang zijn, als deze stijging zowel de ie verwachten verhoging van de verre kenprijs omvat, als ook hei afschaffen van de subsidie. Toch moet deze prijs- ENGELAND is bezig de plannen te voltooien voor het vermin deren van zijn militaire sterkte op sleutelpunten overzee. Het inkrimpen van de garnizoe nen in Engeland zelf zal 'pas later in het jaar een feit worden. De eerste stappen in het kader van de bezuiniging en de aanpassing van de strijdkrachten aan het atoom tijdperk zullen het Midden-Oosten en het Verre Oosten (Korea) be treffen. Ook een vermindering van de Engelse strijdkrachten in Duitsland most tot de mogelijkheden worden gerekend, al is het niet waarschijnlijk, dat daartoe nog dit jaar zal worden overgegaan. Het bestuur van hel Britse vakver bond heeft aan de minister van arbeid verzocht, er toe bij te dragen, dat dc militaire diensttijd wordt verminderd van twee tot anderhalf jaar in afwach ting van een zo spoedig mogelijke al gehele afschaffing van de dienstplicht. De Britse militaire leiders voelen meer voor het oproepen van minder dienstplichtigen, die dan wei twee jaar onder de wapenen zouden moeten blij ven. In Engelse militaire en politieke kringen helt men er toe over de grote garnizoenen in verafgelegen basissen in het buitenland te beperken, omdat zij te omvangrijk zijn of omdat zij van minder belang zijn geworden. Men is geneigd in het land zelf een uiterst doeltreffende, snel verplaatsbare strijdmacht te scheppen, die 'laar de plaatsen, waar moeilijkheden rijzen, ge zonden zou kunnen worden. Binnenkort zal Engeland zijn strijd krachten uit Jordanië terugtrekken Als het Brits-Jordaanse verdrag be ëindigd wordt, vervalt ook de jaarlijkse subsidie van twaalf miljoen pond sterimg aan Jordanië. De strijdmacht in Libië is, bij het jongste Suez-conflict van weinig nut ge weest, omdat Libië het gebruik van die strijdmacht in de een of andere vorm, verbood. In West-Duitsland heeft Engeland vier divisies en een tactische luchtmacht. Als Duitsland bljjft weigeren naar verhou ding behoorlijk aan de kosten ervan bij te dragen, zou een vermindering van dit ïeger wel eens vrjj spoedig kunnen komen. Anders zal men wachten op de vorming van de Dnitse divisies en de reorganisatie van de algemene verdedi gingsstrategie van de N.A.V.O. in West- Europa. De minister van Verdediging, Duncan Sandys, heeft het parlement meegedeeld, dat de defensie-uitgaven van Groot- Bnttannië voor het jaar, eindigend op 31 maart a.s., geschat worden op 1540 miljoen pond sterling, waarondet 35 miljoen pond sterling extra uitgaven, voortvloeiende uit de Suez-crisis. stijging in één keer geëfffeclueerd wor den, aldus het concepl-adTÏes, want een atappegowijze doorvoering van de vereiste prijsverhoging zal iedere keer een omzetvermindering tot gevolg hebben, waardoor steeds een herziening van de desbeiroffende kostenmarges noodzakelijk zal zijn. Dit draagt in versterkte mate bij tot een .instabiel prijsniveau, waar bij de afzet van consumbtïemelk, aldus de concept-brief aan de. minister, zeer zeker niet is gebaat. Compensatie Het bestuur meent, dat de prijsverho ging zal dienen te geschieden omstreeks Gistermiddag is een „Thunderiireak" van de Koninklijke Luchtmacht neer- gestori in de omgeving van hel leger kamp Oïrschol. De piloot, reserve-lui tenant 2e klasse A, M. E. de Vries, heeft zich met zijn valscherm kunnen redden en bleef ongedeerd. Volgens ooggetuigen stopte de mo tor van het toestel, toen het boven de legerplaats Oirschot vloog. Er zou een vlam zijn uitgeschoten. Het vliegtuig kwam ongeveer vijftig meter buiten het hek van de legerplaats op de grond, de schietstoel kwam tegen de noofdingangspoort aan, op vier meter afstand van de schildwacht. De piloot kwam anderhalve kilometer van de legerplaats met zijn valscherm op de grond. Het toestel, dat geheel werd ver nield, hoorde thuis op de vliegbasis Eindhoven. Uit gezaghebbende bron te Wash ington is vernomen, dat Bermuda naar verwachting de plaats zal zjjn van voorgenomen besprekingen in het voorjaar tussen president Eisenhower en de premiers van Engeland en Frankrijk. 1 juli, tegen welke datum de regering voornemens is maatregelen te treffen, o.a. met betrekking tot een huurverho ging, waarbij naar het bestuur aan neemt. looncompensatie eveneens aan de orde zal komen. Bij algehele'afschaffing van de sub sidie, vervolgt het concept-advies,' dient ook de extra-subsidie van 0,75 per 100 liter consumptiemeik voor het Westen van Nederland te vervallen. Ditzelfde geldt voor de extra-subsidie van gemiddeld f 5 per 100 liter con sumptiemeik in de volle-melk gebieden in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Het is redelijk, aldus het bestuur, dat de consument het meerdere melkvet ook betaalt. Het bestuur deelt tenslotte mede, zich er van bewust te zijn, dat een zo aanzienlijke prijsverhoging tot een grote daling van het verbruik zal kun nen leiden. OMSTREEKS HALF ACHT VANMORGEN is een ernstig ongeluk gebeurd op het kruispunt P?einweg-Wolphaertsbocht te Rotter dam-Zuid. Een autobus uit Wouw reed op een groep wielrijders in die voor het rode stoplicht op de Pleimveg stond te wachten. Vijf slachtoffers moesten naar het Zui der ziekenhuis worden overgebracht. Twee van hen bleken te zyn overleden. De overleden slachtoffers zijn de 55-jarige havenhediende M. Spon- selee uit de ^Wieringerstraat en Op de jota dc autobus, die ijm/iiorgen urorg op het kruispunt tun de Pleimveg en dc Wolphaerlsbochl te Rolterdnm-'/uid is ingereden op een groep fietsers. Jfk Ti, de 45-jarige timmerman J. Meer kerk van de Schuilenburg. De 22-jarige timmerman P. Mol van het Vossepad, liep een bekkenfrac- tuur op en is in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis opge nomen. De 38-jarige fabrieksarbeider A. van Dijk uit de Moerkerkestraat kreeg kneuzingen aan het linkerbeen, maar kon later naar huis terugkeren. De 29-jarige O, A. van Opstal van de Dordtschestraatweg werd licht ge wond. De chauffeur van de bus die even als het wachtende verkeer uit de richting van het Zuidplein kwam, be merkte bij het rode stoplicht dat de remmen weigerden. De bus reed iets naar rechts met het gevolg, dat de wielrijders werden geraakt en meege trokken Vier fietsen werden vernield. Nader vernemen wij dat de auto bus uit Wouw door de recherche voor een nader onderzoek in beslag is ge nomen. Voorlopig zal geen herziening plaats vinden van het proces tegen de Neder lander Marinus van der Lubbe. die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld en terechtgesteld, omdat hij het Rijksdag, gebouw tn brand zou hebben awoken Dit meldt D.P.A. uit Berlijn

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1