De eerste ronde BESTEDINGSDEBA T TWEEDE KAMER Meerderheid steunt motie tegen blokkering, maar K.V.P. houdt slag om arm Opheffing van Nat. Reserve Adenauer vraagt vrijheid voor Oostduitsers Dreigende toestand in Djakarta Spoedig terugtocht van Israël? Commissie van drie wel aanbevolen kreeg geen (tweederde) meerderheid Grotonderzoekers boven water r*e Regeringscontrole onaanvaardbaar REVOLUTIE TEGEN SOEKARNO AANGEKONDIGD Tegenstellingen, geen eenheid W eeroverzicht Compromis in Washington V.N.-TROEPEN NAAR GAZA Hongaars kabinet gewijzigd V.N.'debat Nieuw-Guinea 'i'f VRIJDAG 1 MAART 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3627 Weerbericht ANTWOORD AAN BOELGANIN Kerftabak 5-10 cent duurder Minister Staf overweegt: DE Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft in een persoonlijke brief aan de Russische premier Boelganin ver zocht om vrijlating van de zeven tien miljoen Duitsers in de Ooste lijke sector. Deze „vrijlating" zou volgens Adenauer de eerste stap moeten zijn op de weg naar een blijvende vrede in Europa. Besprekingen Eigenaarslasten Blokkering Volkskracht Zie verder pagina 3 Militaire justitie Beperking voorlopig arrest Twee groepen DE politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gis teren aanbevolen, dat een uit drie leden bestaande commissie van goede diensten zal worden be noemd „om bijstand te verlenen in de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea". Doch de stemverhouding (39 tegen 25, met 9 onthoudingen) wees er reeds op, dat de aanbeveling er niet in zou slagen de uiteindelijke goedkeuring te verkrijgen van de Assemblee, waar een tweederde meerderheid wordt vereist. De verwachtingen werden bewaar heid. Met 40 stemmen voor, 25 tegen en 13 onthoudingen nam de Assemblee de resolutie aan. zo dat zij niet kon worden bekrach tigd. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 TeJef. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424513 Klachtenchenst abonnementen 18.30—19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 'j-Gravenhage: Huygensplem 1 Telef. 183467 (3 1) Postbus 109! Postgiro No. 424867 Kkchtendienst: 18 30—19 30 u.: Tel. 382589 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week, 2 48 per maand 7.40 per kwartaal. Losse nummers 15 cent' Verschijnt dagelijks Directeur: H, DE RUIG DE eerste ronde in de discussie over de nota inzake de bestedingsbe perking is achter de rug. De Kamer is bij monde van vele sprekers aan het woord geweest. En er is veel kritiek naar voren gekomen. De regering zal daar nu de volgende week op antwoor den en dan komt de tweede termijn voor Kamer en regering en dan moe ten we maar eens zien wat er uit komt. Zal de regering bakzeil halen? Zal de Kamer de kritiek geheel of ten dele weer inslikken en zich schikken? Of zal het op een botsing uitlopen? Daar is nu nog niets van te zeggen. Elke maatregel van bestedingsbe perking doet ergens pijn. Niettemin moet er bestedingsbeperking zijn. Daar is iedereen het over eens. Het gaat er nu maar om welke maat regelen het moeten zijn, EN dan staat het voor ons zo en dat is door de a.-r. sprekers in de Kamer tot uitdrukking gebracht -- dat een van de hoofdgrieven tegen hetgeen de regering voorstelt deze is dat er te weinig bezuinigd wordt in de over heidssector. Met name in de sector van het rijk. Het rijk investeert wel minder, het gaat wel minder werken uitvoeren, maar een v <ke bezuiniging, een versoberinr ie rijkshuishntdmg, is er. veel lig bij. Het rijk schuift veel te veel af op de consument, op het particuliere bedrijfs leven en op de lagere overheidsorga nen. Het rijk legt die lagere overheidsor ganen een versobering van honderd- miljoen op. En die organen moeten zelf maar zien hoe ze dat voor elkaar zullen krijgen. M.a.w. het rijk legt de lagere overheidsorganen het gebruik van „het domme potlood" op. Wij zou den wensen dat de regering dat ge bruik ook zichzelf zou hebben opge legd. Maar daar is weinig of niets van zichtbaar geworden. Wij zouden wensen dat het rijk loo* versobering zich een extra-honderd miljoen gulden aan beperkingen zou opleggen. WANNEER de regering dat zou doen, zou zij sterk winnen aan moreel gezag. En dan zou daardoor op twee bepaalde punten aan overwegende be zwaren tegen de nota tegemoet kun nen worden gekomen. In de eerste plaats zou daardoor het geld gevonden kunnen worden om de door de meerderheid der Kamer als door en door onrechtvaardig beschouw de blokkering der eigenaarslasten op. te vangen. Die blokkering is onrechtvaardig en door de voorwaarden die aan de de blokkering verbonden zijn uitgespro ken socialistisch. De heer Biewenga heeft dan ook een motie aangekondigd om die blokkering radicaal a£ te wijzen. In de tweede plaats hebben de rege ringsplannen door de voorgestelde ver hoging van de melkprijs met 10 cent per liter en door de verhoging van verschillende kostprijsverhogende be lastingen en door tal van andere maat regelen als tariefsverhogingen, uiterst nadelige gevolgen voor de laagste in komens. Als die plannen zo, zonder meer, zouden doorgaan zou een nieu we ioonronde onvermijdelijk worden. Terecht zei de heer Hazenbosch dat zulks niet minder dan een ramp zou betekenen. De prijspolitiek der rege ring zou er door met een volledig fail lissement worden bedreigd en de in flatie zou in ongekende omvang toene men. Wat dat betekent voor de „ver geten groepen", voor hen die hun- in komen niet aan gestegen prijzen kun nen aanpassen, kan iedereen begrij pen. Daarom is het nodig dat in de sec tor van de melk en de prijsverhogen- da belastingen door de regering zeer belangrijke concessies worden gedaan. De socialisten willen dat ook wel, maar zij willen daar een verhoging van de inkomstenbelasting tegenover stellen, om die concessies op te van gen. In de rede van de heer Roemers werd met geen woord gerept van de noodzaak van bezuiniging door de overheid. Verhoging van de inkom stenbelasting is zeer nadelig voor de middengroepen, die door deze gang van zaken toch al in de verdrukking komen. Daarom moet men beginnen bij het normale begin en dat zijn de over heidsuitgaven, de overheidshuishou- ding, het overheidsapparaat zelf. Dit is door de heer Van Eysden namens de antirevolutionairen uiteengezet. Er is derhalve tussen de regering en ons een diep ingrijpend meningsver schil. De blokkering der eigenaarslasten, die de regering voot stelt, is onrecht vaardig «n onaanvaardbaar. De druk op de minder gesitueerden wordt veel te groot. En de overheid heeft nagelaten zich zelf behoorlijk aan te pakken. Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond: VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig weer. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tij delijk vrij krachtige zuidoostelijke wind. 2 maart zon op 7.27, onder 1B.23; maan op 7.15, onder 19.40. O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Alleen P.v.cLA. slikt de landbouwplannen Minister Staf meent te moeten over wegen de Nationale Reserve in haar huidige vorm binnen enige tijd, nadat ten aanzien van de territoriale verde diging de noodzakelijke voorzieningen zjjn getroffen, van haar tegenwoordige taak te ontheffen. Hjj heeft het voor nemen om met zijn meest betrokken ambtgenoot overleg te plegen, in hoe verre de weerbaarheidsgedachte van het Nederlandse volk levendig kan worden gehouden. De minister meent niet te moeten overwegen, een bewapend volksverzet te organiseren. Tot zijn leedwezen moet minister Staf verklaren dat hij tot de overtuiging is gekomen, dat de Nationale Reserve onvoldoende in het Nederlandse volk „leeft," als gevolg waarvan de aan melding tot dit instituut onvoldoende is gebleven. Ook de bereidheid om de geoefendheid te bereiken, welke nodig is om dc Nat. Reserve tot een volwaar dig onderdeel van de territiriale verde diging te doen zijn te gering gebleken. Dit deelt de minister in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee. De minister heeft steeds de grootste waardering gphad voor de diepe over tuiging en de offervaardigheid van veie duizenden vrijwilligers, die zich wel geheel van hun vrijwillig aanvaarde verplichtingen hebben gekweten, doch hun aantal is verre gebleven, beneden dat hetwelk tenminste nodig was. Vijf Zwitserse grotonderzoekers, die sedert maandag in de ondergrondse grot Hoelloch in hetn Muotadal opgeslote zaten, doordat een ondergrondse rivier plotseling gestegen was, zijn gisteren veilig- en wel aan de oppervlakte ge komen, nadat de rivier weer gezakt was. De mannen hadden provisie voor enige weken bij zich. (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens het debat over de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen, dat gisteren in eerste termijn van de zijde van de Tweede Kamer werd afgesloten dinsdag a.s, antwoordt de rege ring is thans wel gebleken, dat de Kamer akkoord gaat met de 200 miljoen gulden, die de regering voor de herziening van het land bouwbeleid beschikbaar wil stellen. De VVD, e.-h. en de KVP heb ben zich achter het standpunt van de a.-r. kamerfractie geplaatst, die bij monde van de heer Biewenga een motie heeft aangekondigd, waarin de voorstellen tot blokkering van 50 miljoen gulden bij de doorberekening van de eigenaarslasten in de kostprijs als onover- komenlyk worden afgewezen. De K.V.P. heeft daarbij echter nog een slag om de arm gehou den Zij zal waarschijnlijk de blokkering aanvaarden, mits de rege ring de voorwaarden die zij verbindt aan de deblokkering na 1958, laat vallen en de blokkering en de deblokkering bij de wet regelt. Controle van de regering op de besteding van de geblokkeerde gel den zonder meer, is door de K.V P.-woordvoerder, de heer Droesen, als ten enenmale voor zijn fractie onaanvaardbaar genoemd. Ir. Von deling heeft namens de socialistische fractie verklaard, dat zij met de landbouwplannen van de regering akkoord gaat. kostprijsberekening, de beloning van de boer met 125 miljoen en de tegemoet koming in de eigenaarslasten der belrijfs- gebouwen met 50 miljoen. Tegen het systeem van beloning van de boer maakte de heer Droesen be zwaar. Zowel bij de beloning van de handenarbeid ais de beloning van de functie van bedrijfsleider dient het land- arbeidersioon als maatstaf te worden ge handhaafd. De door de regering voorge stelde splitsing tussen de beloning van de boer en de landarbeider wees hij af. Het regeringssysteem kan ertoe leiden, aldus de heer Droesen. dat de landar beidersionen niet meer in de garantie prijzen worden verrekend. Hij vroeg of hiertoe overleg is gepieegd met het Landbouwschap. De heren Biewenga (a.M\.)r De-Ruiter (ci-h.iren Oud CV"Vp.' lieten'hetzelfde geluid horer..— De heer Droesen (K.V.P.) gewaagde ervan, dat het veel teleurstelling in land- bouwkringen heeft gewekt, dat de re' garing de voorsteller, van het Landbouw schap niet heeft overgenomen. Zij is met haar 200 miljoen gulden ver beneden de 350 miljoen van het Landbouwschap ge bleven. De heer Droesen was van me ning, dat wanneer de financiële mogelijk heden gunstiger worden, verdere tege moetkoming noodzakelijk is. De K.VP. gaat akkoord met de voor gestelde bedragen.van 175 miljoen voor de wijziging van de grondslagen van'dc y-V, Minister Algera en de heer Egon I autoscooter op de RAI-tentoonslelling F. Erikson, voorzitter van de RAI, in een voor kleine x nertuigen, die gisteren door de minister iverd geopend. Tegelijkertijd verzocht Adenauer Boelganin ie bewerkstelligen dat de Duitse burgers die nog ut de Sovjet- Unie krijgsgevangen worden gehouden In vrijheid worden gesteld. Over deze terugkeer was men het tijdens Ade nauer's bezoek aan Moskou in september 1955 ai eens geworden. De brief van de bondskanselier is het antwoord op de noia van Boel ganin van 5 februari, waarin deze aan dacht vroeg voor de verbeteringen van de Duits-Russische betrekkingen en het sluiten van culturele, handels- en consulaire akkoorden. Adenauer heeft thans ingestemd met Een Indonesische mohammedaanse leider heeft medegedeeld, dat „anti communistische agenten van de „isla mitische republiek van Indonesië"' via Malakha voor miljoenen dollars aan wapens en munitie gekocht hebben voor een opstand tegen president Soekarno, Luit.-kolonel A. Hoessein. leider van een groep van zes man, die m de af gelopen week op Malakka is geweest, voegde eraan toe dat de islamitische republiek, die kort geleden op Suma tra een staatsgreep deed, zal proberen op Java hetzelfde te doen. aIs de communisten toegestaan wordt, van de Indonesische regering deel uit te maken. het voorstel van de Russische premier om te trachten door middel van bespre kingen op hoog niveau te komen tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen beide ianden. Maar hij verwerpt het voorstel van Boelganin, dat West-Duitsland en Oost- Duitsland met elkaar zouden onderhan delen over de Duitse hereniging. Hij zegt opnieuw, dat de Bondrepubliek de Oostöuitse regering niet erkent en dat de hereniging van Duitsland slechts kan plaatshebben door middel van vrije ver kiezingen in heel Duitsland, „Stel 17 miljoen Duitsers in vrjjheid, mijnheer de eerste minister en u zult de samenwerking tussen onze heide ian den een buitengewoon grote dienst be wijzen", schrijft Adenauer. De bondskanselier zegt, dat hij het met Boelganin eens is, dat de ontwikkeling van handelsbetrekkingen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie zou bijdra gen tot verbetering van de politieke atmosfeer. De minister van Economische Zaken heeft thans medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de prijzen van kerftabak met ten hoogste tien cent per pakje van vijftig gram. Deze prijsverhoging mag reeds met in gang van vandaag worden toegepast. Als gevolg van deze beslissing zul len de goedkopere soorten kerftabak in het algemeen met vijf cent per pakje van een half ons duurder wor den, de middelsoorten met tien cent per pakje. Zoals bekend is, had de kerftabaks industrie de minister om deze prijs verhoging verzocht wegens de stijging .van de prijzen op de wereldmarkt. Wat de eigenaarslasten en de grond rente betreft, merkte de heer Droesen op, dat de regering ten aanzien van de eigenaarslasten op gebouwen weinig te gemoet is gekomen aan de wensen van het Landbouwschap. De algemene ver vangingswaarde diende volgens hem te worden vervangen door de werkelijke vervangingswaarde. De regering gaat in de garantieprij zen slechts uit van de minimumgrond rente. Deze zal zijn voor het zand 30. voor weide, en veenkoloniën 45 en voor zeeklei 70. Dat zijn volgens de heer Droesen zeer lage bedragen. Hij vroeg of de pachtprijzen zullen worden aangepast aan de zeer lage grondrente. Indien dit gebeurt, zal er een zeer plotse linge en zeer sterke ontwaarding van de grond plaats vinden. De KVP afgevaardigde begreep de plotselinge afwijking van het tot dusver gevoerde pacht- en grondprijsbeleid niet. De regering is in staat een kleine ver hoging van de eigenaarslasten toe te staan. Maar ze had dan helemaal niet over verlaging van de netto-pacht be hoeven te spreken. Verlaagt mer, de netto-nacht tot de voorgestelde bedragen, dan komt men tot absurde conseauenties. De heer Droesen zag dan ook slechts ëén mogelijkheid: de bestaande wettelijke pachtprijsnor men aanhouden, waarbij kleine correcties kunnen worden toegepast. Dorm het blokkeren van 50 miljoen gulden bij de doorberekening van de ei genaarslasten in de kostprijs, wordt de landbouw het sluitstuk van de begroting. Deze wijze van financieren noemde de heer Droesen ongezond. De lasten wor den naar de toekomst verschoven, waar- De onderzecbooljagcr Jlotlcrdam"gfe- bouivd bij de Rottcrdamschc Droogdok Maatschappij en op 26 januari 1956 te ivaler gelaten, ia gisteren in dienst ge- militaire autoriteiten. stcld en aan de vloot van de Kon. Marine toegevoegd. Dit gebeurde bij de R.D.M. in aanwezigheid ian om. het college van B. en W. van Rotterdam en vele hoge Communistische onruststokers heb- door ze zich jaar in jaad uit verdubbe- -len? 'Deze--"wijze_' van_:blokkëiiti genoemde de "heer Droesen zo onsympathiek', dat de K.V.P. fractie haar medewerking slechts in uiterste noodzaak zal kunnen aanvaar den. Bovendien wenst de K.V.P. geen mede werking te verlenen een jaar vooruit. Daartegen heeft zij grondwettelijke be zwaren. Door het blokkeren van een deel van de produktiekosten worden de melk vee- en roggebedrflven het meest getrof fen. Welk deel der gelden zal door de re gering' worden geblokkeerd? Zal dat ook betrekking hebben op het deel van de eigenaarslasten. dat verhaald wordt op de grondrente? In dat geval zullen de eigenaars minder ter beschikking krij gen. dan thans het geval is. De blokke ring zal dan voor de veenkoloniën niet meer zijn dan 10 per ha. De voorwaarden, die de regering aan de blokkering stelt, wees de heer Dros sen onvoorwaardelijk af. Hier gaat de regering op de stoel van de onderne mer zitten. Zijn verantwoordelijkheid wordt aangetast. De KVP fractie wijst saneringsmaatregelen niet af, maar de ze zulien volgens wettelijke regelen tot stand moeten worden gebracht. De heer Droesen vroeg dan ook of de blok kering en deblokkering wettelijk, dus onder controle van de Staten-Gene- raal, zullen geschieden. Kon de KVP fractie voor dit ogenblik althans de blokkering niet goedkeuren, regeringscontioie op de besteding van de geblokkeerde geiden zonder meer. was voor haar ten enenmale onaanvaardbaar. Prof. Oud (VVD) verklaarde, dat hij het geheel met de heer Biewenga (a.-r.). die de vorige dag had gespro ken. eens was. Het landbouwbeleid van minister Mansholt houdt voorna- ISRAË! heeft gisteren bij het begin van de avondzitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties meegedeeld, dat vandaag een verklaring zal woiden afgelegd over de terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. De inhoud werd nog niet bekend gemaakt, maar uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Israëls bereidheid tot terugtrekking van zijn troepen uit de strook van Gaza en het gebied van Akaba zal worden aangekondigd. De terugtrekking zal plaats hebben op basis van verzekeringen van Amerika en van een aantal andere staten, dat zij het beginsel van vrije vaart door de Golf van Akaba zullen steunen. Voorts zou, via de Verenigde Naties worden verzekerd dat Israël niet meer zal blootstaan aan aanvallen uit Gaza door Egyptische „zelfmoord commando's". De Israëlische troepen zouden door militairen der Ver. Naties worden ver vangen. Deze zouden blijven totdat de verhouding tussen Israël en Egypte minder gespannen is geworden. Isr '-1 heeft er op gestaan dat de strook van Gaza niet aan Egypte zal worden teruggegeveh. Het schijnt, dat de Israëlische autoriteiten er thans van overtuigd zijn dat dit inderdaad niet zal geschieden. Intussen dreigt in Israëi een kabinets crisis. De op twee na grootste politieke partjj van Israel heeft gedreigd, zich uit het kabinet van premier Ben Goerion te zullen terugtrekken wegens een geschil over terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte. De socialistische Achdoeth Avoda- partii verlangt dat zondag het Knesseth (parlement) bijeengeroepen zal worden voor een debat over het huidige stadium der onderhf ndehngen tussen Israel en de Ver. Staten. ben de Christenen en .Mohammedanen vandaag gedreigd met verschrikke- represaillemaatregelen, als zij de marxistische leuzen, die op schuttin gen en muren zijn aangebracht ter ondersteuning van president Soekar- no's denkbeelden betreffende een nieuwe regering voor Indonesië, ver wijderen. De Mohammedanen hebben 'van 'hun kant gedreigd vergeldingsmaatregelen ie zullen nemen, mocht het tot ongeregeld heden komen. Zij betogen, dat zij elke geweldpleging van de 500.000 studenten en arbeiders, die door de communisten tot politieke drift zjjn opgezweept, met meer dan ge lijke munt zullen betalen. De toestand was bij het invallen van de schemering dreigend. Waarnemers waren van mening, dat er van alles zou kunnen gebeuren, speciaal tijdens het weekend, dat voor de Mohamme danen vrijdags begint. President Soekarno heeft zich van daag niet in het openbaar vertoond. Hij heeft kennelijk de tijd genomen om de standpunten van de Indonesische poli tieke leiders ten aanzien van zijn nieuwe plannen te bestuderen. De Bilt, I maart, 10 uur. Vannacht heeft het op de meeste plaatsen licht gevroren en werden laagste temperatuurwaarden gerap porteerd, variërend tussen min 1 en min 4 graden. Alleen in Zeeland bleef het kwik plaatselijk boven het vriespunt. Het weer wordt nog be heerst door een krachtige hogedruk- gebied waarvan het centrum met een luchtdruk van bijna 1040 mb in de omgeving van Berlijn gelegen is, Dit hogedrukgebied verplaatst zich lang zaam in oostelijke richting waardoor ons land in een gebied met matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind terecht komt. Het weer blijft vrij zonnig met in de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst en overdag tem peraturen die tot iets hogere waar den kunnen oplopen dan vandaag. De communistische premier van Hongarije. Janos Kadar, heeft zijn regering Ingrijpend gewijzigd. Ferenc Muennich is ontheven van zijn functies van minister van Natio nale "Verdediging en Binnenlandse Za ken. Hij wordt eerste vice-premier. Tot minister van Defensie is be. noemd Geza Revesz, tot minister van Binnenlandse Zaken Bela Biszku, tot minister van Justitie Frigyes Bole- schall, tot minister van Cultuur Jules Kallai, tot minister voor de Volksge zondheid prof. Frigyes Dolesehal. De minister van Handel, Sandor Ronai, is van zijn functie ontheven, opdat hij het voorzitterschap van de Kamer weer op zich kan nemen. Er is nog niet meegedeeld, wie hem opvolgt. De Hongaarse communistische partij heeft een nieuw secretariaat van vijf leden samengesteld onder leiding van premier Janos Kadar. Er zjjn ook' nieuwe leden g'ekozen voor de centrale en uitvoerende commissie. Verder is een nieuwe commissie van toezicht gevormd. Het schijnt dat de partijreorganisatie beschouwd moet worden als een nieuwe poging van het bewind van Kadar om een werkend partijapparaat te scheppen, daar het oude zo goed als verdwenen was tijdens de vrijheidsstrijd. (Van onze Haagse redacteur) Op korte termijn zullen minister Staf en zijn ambtgenoot van Justitie eèn aanschrijving richten tot de militair justitiële autoriteiten, .welke de strekking- heeft de toepassing van bet voorlopig arrest waar mogelijk" te beperken. t Wellicht zal dan ook het euvel-van het verblijf van militaire' verdachten te zamen met andere verdachten in huizen van bewaring, tot-geringere proporties teruggebracht kunnen worden. Er vertonen zich duidelijk twee groe pen bij de politieke en religeuze leiders. De communisten en de Indonesische nationalistische party staan geheel en al achter Soekarno. De Mohammedanen verzetten zich heftig tegen elke poging om de communisten, inhet kabinet te krijgen. De groepen waarvan zeker is, dat zij Soekarno s conceptie hebben afgewezen, hebben tezamen 106 van de 260 zetels in het parlement. De Parkindo heeft acht zetels. De communistische partij en' de P.N.I. bezetten tezamen 96 zetels. Het onafhankelijke blad „Times of In donesia" schreef in commentaar op de toenemende spanning en tegfenstellingen tussen de voor- en tegenstanders, dat Soekarno's plan niet heeft beantwoord aan zijn eerste doelstelling: eenheid. Tot dusver is er nog weinig of geen geweld gepleegd. Op verscheidene plaat sen in de stad wordt de wacht gehouden door soldaten met de bajonet op het ge weer. Er heerst een gespannen verwach ting en het lijdt geen twijfel of de ene of de andere partij zal concessies moe ten doen, wil men bloedvergieten voor komen. Chili en Thailand werkten aan een compromis-ontwerp, dat vóór de plenai re zitting behandeld werd. Volgens deze kringen zou dit ontwerp dat bedoeld was om te voorkomen, dat In het geheel geen actie werd ondernomen, als de aanbeveling van de politieke commissie niet de vereiste tweederde meerderheid zou krijgen ongeveer neerkomen op de formule, die gebruikt is in de kwestie Cyprus en Atgcrffe. Daarin werd voor gesteld, dat de betrokken partljpn bijeen zouden komen om een oplossing tot stand te brengen. Voor de resolutie hebben gestemd de landen van het Sowjetrussische blok. de Aziatisch-Afrikaanse landen, enkele Zuidamerikaanse staten, en Griekenland. Tegen stemden: Australië, Oostenrijk, Belgie, Brazilië, Canada, China, Colum bia, Cuba, Denemarken, Dominicaanse Republiek, Frankrijk. Honduras, IJsland, Ierland, Israël, Italië, Luxemburg, Ne derland. Nieuw-Zeeland, Nicaraguay, Noorwegen, Peru, Portugal, Zweden, Z. Afrika en Groot-Britannië. Van stemming onthielden zich: de V.S., Argentinië, Chili, Finland. Laos, Mexico. Spanje, Turkije, Uruguay, Cam bodja, Panama, Paraguay en Venezuela. Twee ianden waren afwezig. Na de stemming heeft de Indonesische vertegenwoordiger Sudjarwo Tjondro negoro tot de algemene vergadering ge zegd het „natuurlijk te betreuren", dat de assemblee niet bereid is gebleken de resolutie te steunen. Hij zei er echter tevreden over te zijn, dat de procedure die hij had voorgesteld, de steun heeft gekregen van een aanzienlijke meerder heid van de landen in de wereld. Hij sprak de hoop uit, dat de algemene ver gadering in de toekomst in staat zal zijn het geschil om West-Nieuw-Guinea tot een oplossing te brengen. De Nederlandse permanente vertegen woordiger, mr. C. W. A. Schuerm&nn, heeft na de stemming niet gesproken. In 1945 en 1955 had de algemene ver gadering resoluties goedgekeurd, waarin de hoop werd uitgesproken, dat Neder land en Indonesië over het geschil zou den onderhandelen. De thans verworpen resolutie was de eerste waarin vorming van een goede commissie werd aanbe volen om bij dergelijke onderhandelingen behulpzaam te zijn. Spaak in *t wiel. In Leicester werd vorig jaar juni een man voor de tijd van eer jaar het recht tot autorijden ontzegd, omdat hij zonder rijbewijs had gereden. Dezer dagen verzacht de man de straf op te heffen, omdat hij rijles wilde nemen. Het verzoek is afgewezen.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1