Algemene beschouwingen geëindigd De pas inhouden om straks weer voort te gaan Daarom geen behoefte aan mineurstemming Operakoor „Rotterdam-Zuid" is kinderziekten nog niet te boven Inbrekersgilde gaf blijk van activiteit Bezoek van Amerikaanse handels missie aan Rotterdam Lacrimal zeem Malais H LIJNBAAN H Bejaarde man om het leven gekomen bij ongeluk SCHIEDAM Bestelauto reed tegen paal van R.E.T. Jeugdige bromfietsdief Herijk van maten en gewichten Diefstal oud ijzer Prijsuitreiking Toneelwedstrijd Modeshow Gebr. Bervoets Deze en volgende week in Schiedam Uitnodiging VLAARDINGEN Ziekenhuis had last van hoog water urgerl. Stand Schiedam Burgerlijke stand van Rotterdam Ouderavond huishoud school Nationale inzameling Leger des Heils Schaap kreeg vij fling Hoek van Holland Hoekse winkelier neemt lofwaardig initiatief MAASSLUIS L. T. J. Kurpershoek begraven Koningin begroette Prins Bernhard Premiers van Suriname en Antillen in ons land Zevenbergse wachtmeester van rechtsvervolging ontslagen Overval van de I.R.A. Jongelui Dr. G. van der Wal vraagt ontslag als lid hoofd directie „De Bije -*;orf" Staatssecretaris over natuurreservaat De Beer 3 Kantoren Keukendeur Voorkomen 2 TROUW Vrijdag 8 maart 1957 Advertentie Volleybal Kans op kampioenschap voor Willem de Zwijger-ulo Dr. Kïuit'enburg: Politiek voor oud en jong T DONDERDAGAVOND werd de behandeling van de gemeente begroting 1957 van Vlaardingen voortgezet met de beantwoor ding der Algemene beschouwingen in tweede instantie door Burgemeester en wethouders. Het was de heer Weststrate, die er hij de financiële beschou wingen op wees dat momenteel wordt geëist de pas in te houden om straks weer voort te gaan. Wij zullen ons moeten beperken, waar door wij de ontwikkeling van de stad misschien niet zo snel kunnen door zetten als wij oorspronkelijk van plan waren, maar wij moeten blijven gaan naar het gestelde doel. Efficiency Loonschalen Advertentie Advertentie het beste merk Huisvesting Industrialisatie Geen grote woorden Knaap verdronken De 35-jarige bestuurder van een be stelauto, de vertegenwoordiger F.A.D., reed gisteren op de Rotterdamsedijk ter hoogte van het rode hek tegen een -middenpaal van de R.E.T, D. haalde naar links uit om een voor hem rijden de auto in te halen, doch slipte btj deze manoeuvre en reed met een vaart van 50 km per uur tegen de trampaal. Hi; lisp een gebroken neus en een lichte hersenschudding op. Zijn auto was zwaar beschadigd. Toen de 15-jarige Rotterdammer HK. gisteren in de Hoogstraat te Schiedam, door de politie werd aangehouden we gens een kleine overtreding als brom fietsrijder, bleek, dat hij deze brom fiets had gestolen. Hij is met bromfiets en. al aan de Rotterdamse politie over gegeven. Voor de herijk van maten, gewich ten en meetwerktuigen, zal in Schie dam zitting worden gehouden op 27, 28. 29 maart, 1. 2, 3, 4, 5, 8, 9. 10. 11,! 12 en 15 april en wel op de volgende' uren: Op 12 en 15 april %'an 912 en van 1315 Vi uur; op de overige dagen van 912 en van 1317 uur. De zitting zal worden gehouden in een lokaa! van de B.L.O.-school aan de Gedempte Baansloot, (ingang Ouae Kerkhof). Twee Schiedamse chauffeurs werden fistermiddag in de Groenelaan te Schie- am door de politie aangehouden met een hoeveelheid oud 'ijzer, dat ze op het spoorwegemplacement ten nadele van de Nederlandse Spoorwegen bleken te hebben ontvreemd. Het waren de 36-jarige M.S. en de 18- jarige C.H. Op vrijdag 15 maart zal in Musis Sa crum te Schledatn de prijsuitreiking plaats vinden in verband met de, door de Sectie Toneel van de Schiedamse Ge meenschap, georganiseerde Toneelwed strijd. De prijsuitreiking zal geschieden door burgemeester mr, J. W. Peek. Voor de pauze zal de bekende radio- artist Herman 't Hart, die nog nimmer in Schiedam is opgetreden, het publiek met conference en liedjes bezig nouden. Na de pauze volgt dan de met span ning verwachte uitspraak met toelich ting van de jury, gevolgd door de prijs uitreiking. Daarna is er nog gelegenheid tot gezel lig samenzijn waarbij het orkest van Co- by Wilson medewerking zal verlenen. Op woensdag 20 maart a.s. zal in Mu sis Sacrum, Lange haven 111, Schiedam, des middags van 2,30 uur tot 4,30 uur en des avonds van 8 tot 10 uur een mo deshow worden gehouden door N.V. Kleedingmagazijnen v h Gebrs. Ber voets. 9 maart Irene 19.30 u.„Bravo": Jaar lijkse Uitvoering m.m.v. Ohr. Toneel- groeft Het Zuiden met „Najaarsstormen". Volksgebouw 20.00 u. „Gruno": Feest avond. 11maart Stedelijk Museum 20.15 u. Ver. Vrienden v.h. Sted. Museum: Cau serie met rondleiding door mevr. Frie- da Hunziker. 12 maart Musis Sacrum 20.00 u. A.N. W.B.: Fropaganda-filmavond. Volksge bouw 20.00 u. Ver. Het Singelkwartier: Filmavond, Amstelbron 20.00 u. Ver. tot behartiging der belangen van T.B.C. patiënten: Jaarvergadering. 13 maart Musis Sacrum 20.00 u. Wil- ton-Fijenoord: De Haagse Operette Zan gers Opeteretle: Die Czardas Furstin. B geleiding door Jos Carpay, 14 maart Passage Theater 20.00 u. Toonkunst: Concert. Solist: Alex van Amerongen, plano. Musis Sacrum 20.00 u. Wilton-Fljenoord: De Haagse Operette gers Operette: Die Czardas Fiirstin. Begeleiding door Jos Carpay. Volksge- bouw 20.00 u. A.N.M.B.: Film: „De Gla zen Berg". 15 maart Maison Westhuis 14.15 u. Ned. Ver. v. Huisvrouwen: Lezing door Mevr. J, H. Duijkers-Kranenburg: „Hoe werk ik met pit, en ben *s avonds nog fit". Musis Sacrum 20.00 u. S. G. Sec tie Toneel: Slotavond Toneelwedstrijd m.m.v. Herman 't Hart en Coby Wil son, 16 maart Musis Sacrum 14.00 u. T.H. O.R.: Xindorfeestmiddag. Musis Sacrum 20.00 uur: T.H.O.R. Uitvoering. Irene 20.00 u. Muziekschool H. Kremer: Leer lingen-concert. Tivoll 20.00 u. Chromo- nica: Uitvoering. Dagelijks, Sted Museum van 10—17 uur. Tentoonstelling: „Spreiding" „Jazz''. Cult. Contact Centrum van 10—17 uur Werken van J. Wagemaker (t.m. 14 maart). Nu de volleybalcompetitie haar einde nadert, willen we de prestaties van onze stadgenoten nog eens onder de loupe ne men. Het valt hierbij op, dat het ge dwongen gaan spelen in de Energiehal te Rotterdam geen nadelige invloed heeft gehad op de prestatie van d e spele rs. geen wedstrijd verloren, terwijl het B- Integendeel, het A-team heeft daar nog team zijn plaats in de middenmoot heeft weten te handhaven. De competitie heeft toch w el een uiterst spannend verloop. Met nog twee wedstrijden voor d e b oeg is d e stand bovenaan de ranglijst: Concordia A: 31 uit 18: 2. Will, de Zw. Ulo A: 30 uit 18: 3. Libanon '50 26 uit 18, waarbij elk van deze teams elkaar nog een keer moet ontmoefen. Gezien vorige uitsla gen valt hier geen voorspelling te doen. Voor belangstellenden vermelden wij, dat deze schoolclub na afloop van de competitie wordt omgezet in een volley balvereniging, waarvan ook niet-schoiie- ren, zowel ouderen als jongeren, lid k"*i- nen worden. Zij kunnen zich reeds u opgeven bij de heer W. J. Kijlstra, ~/r. Schaepmansingel 66. Hoewel men het in deze tijd, ook in Schiedam de politiek-gemteresseerde jongeren experimenteren met een Jeugd- gemeenteraad, anders zou verwachten, hebben de jongeren van de C.H.U. vrij wel geheel ontbroken op de lezing, die fisteravond door dr. ir. G. A. Kiuiten- urg voor de C.H.-kiesvereniging „Groen van Prinsterer" in Irene is gehouden over „Politiek voor oud en jong". Nu vorm den slechts een beperkt aantal ouderen het gehoor. Dit is wel jammer, want de heer Klui tenburg, zelf voorzitter van de federatie van C.H.-jongerengroepen, legde in zijn betoog vooral de nadruk op de rol van de jongeren in het politieke leven. Zo ontkende spreker dat de social is tische idealen een bijzondere aantrek kingskracht op de C.H.U.-jeugd zou heb' ben, want juist bij de P.v.d.A. en ue C.H.U. is de rol van de jongeren het geringst van alle partijen. En juist bij de A.R.P. het sterkst; Dit weet hij dan aan de strakke organisatie in die groep, iets wat de jeugd aantrekt omdat het houvast geeft, Deze strakheid ontbreekt juist bij de C.H.U. Ook verweet hij de leiders van deze partij, dat zij een ver ouderde „taal" spreken, die de jeugd niet aantrekt, evenmin als de buiten staanders. Om de jongeren te pakken moet men hen in het eigen milieu op zoeken, zo meende de heer Kluitenburg. De avond was geopend door voorzitter N. Koren, die er o.a. op zinspeelde dat in de vereniging een nieuwe geest veel goed zou kunnen doen, Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Alle» U wilt wetea VUB televme, kunt U uea ca borea bit Elke uterdigivood gum telentiejhow 10 ome jehoorzui Oosaeeduk 350, unrtog I uur. Het kleine brandalarm, dat donder dagmiddag omstreeks 17.45 uur gegeven werd, bedoelde eigenlijk het tegenover gestelde. Men had namelijk geen water nodig, integendeel: men had het te vee! en wel in de kelders waar de centrale verwarmingsketels van het Algemeen ziekenhuis ondergebracht zijn. De stookplaatsen van de centrale ver warming van het ziekenhuis zijn onder gebracht in de kelders van een bijge bouwtje aan de Hogelaan, Deze kelders liggen nog al diep en zijn niet helemaal waterdicht want ze worden automatisch door middel van een elektrisch aange dreven pomp drooggehouden. Deze pomp nu weigerde langer medewerking met het gevolg dat de kelders in een korte tijd dreigden onder te lopen. Eerst pro beerde men met emmertjes de zaak te stuiten maar het water stond op het punt de elektromotor van de pomp te bereiken, terwijl niemand precies wist hoe men de stroom moest afsluiten. De elektricien was namelijk niet aanwezig. Ht werd dus lang met ongevaarlijk door deze combinatie van stroom en elek triciteit en water en men alarmeerde de brandweer die vrij spoedig ter plaatse was. Het aanleggen van ingewikkelde slangen-combinaties door de brandweer heden had tot gevolg dat het water snel begon te zakken maar het had inmid dels al de ketels van de verwarming bereikt. Gehuwd: C. A Kleijheeg, 24 j, en M. S. E. Hoogwerf, 18 j.; C. de Graaff, 23 j. en G. Vroege. 18 j.; J. W. van Hel den, 23 j, en M. Magielse, 22 j., P. A. A Nuljen, 27 j. en D. H. Kuiters, 25 j., E. Keur, 24 j. en M. Rang, 22 j„ J. Over- gaauw, 27 j. en K. G. Bouwmeester, 23 j.; J. H. Verhagen. 28 j. en H. Polak, 23 j,; C. A den Uijh 24 j. en H. M. v. d. Kooij, 23 j.; A. Boes, 23 j. en N. Akker man. 18 j.; J, C. Grotendorst, 24 j. en W. Timmerman, 23 j.: J. Hoogendoom, 21 J. en F. Snijders, 19 H. de Haan, 27 J. en C. T. L. Fenenga, 28 j.H. Mul der, 27 j. en H. A Polderdijk. 22 j. Geborens Elizabeth, d. van A v. d. Lusdonk en J, Jansen, Evelyn, d, van C. Leeuwangh en R. J. Oosterhoff. Cor nells R. V., z. van T. Viveen en C. G. .Schipper. Overleden: L. A Vermelj, 55 j. Aangiften van 7 maart 1957 Overleden; G J Bongers. man van A Ver. zijl. 5fl jaar; H C L 31 van Klitzlng, wouw van Q Rijnenberg, 58 Jaar; C Graaumans, vrouw van P. de Graauw, 76 Jaar; C H van Wingerden, vrouw van PP Baars. 78 jaar; A C G den Hertog, man van K Hoogenboom, 74 Jaar; P Giessen, man geh gew met J Wolberg, 80 Jaar; 3 van Putten, vrouw van H J Verhoek, 47 Jaar; D van Gelder, vrouw van B van Put, 79 jaar; J A Petersen, vrouw van A van Vugt, 62 Jaar; R van Toledo, man geh gew met H J P van Vugt. 42 Jaar: E van Buuren, vrouw geh gew met L KeiJ- ter, 94 Jaar; J Kooij, man van P C de Raad, 38 Jaar; P M Wesdorp, man van M Steijn. 48 jaar: 3 A Kolb, man van A C van Uer, 71 Jaar- C Kuipers, vrouw van S Duizendstra 72 Jaar; P 3 E KroU. vrouw van A de Her der, €9 jaar; G Allart, vrouw geh gew met 3 Ltipgens, 73 Jaar: R A C Sneep, man van W 3 Kammeraad, 88 Jaar. Bevallen: E C v.d. Gaag-Wolters, z; 3 v. Rozen-Koster, z; C Z Sluij-Ouwerkerk. d; 1 vd.M5d&i« Koning, d; C van Steenhulj- sen-de Vin, d; W Hoet-Neervoort. SC Vis- ser-v.d. Weerden. z: H Braber-Poolen d; L M Wassenaar-van Smaalen, z; 3 E Bakker- van Velzen, z: M v.d. Berg-Krauweel. z: A C Lcliveld-Vlasveld, z; G M v.d. Helde- Rouppé, z: K A Verschoor-Steenbergen, z: L D Bokhoven-Breet. z; A J van Renswou- de-van sitteren, d; E den Otter-de Kreek, d: G Schutten-Haaijer, d; T G van Driel-van Neutlgem. d: N C van Verre-van Konijnen burg. z; 3 Bootte-van Holst.z; M A P van Munster-Mois, K H Bruins-Hellmgi z: S M de Kovel-Molenaar, d; M J de Waal-de Oerta AAA parlama-Tlerena, d; C K van Weel- Sn HeiJkoop. d: B K Tinwaerman-Schouten. A H A HukkeBtoven-Winkel, d. Mejuffrouw E. Staab, arts, die sinds enkele jaren de leerlingen van de Huis- houd- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken onderzoekthoopt maandag 1) maart, des avonds om half acht in het gebouw van deze school aan de Prins Mauritsstraat 9 te Schiedam op een ouderavond te spreken over goede voe ding voor de meisjes van ongeveer 12 jaar. Uit haar onderzoek van de leer lingen en het contact met de moeders is gebleken, dat de mening over een goede voeding zeer verschillend is. De directrice zal de ouders inlichten over de verschillende opleidingen, die op de school mogelijk zijn en na de pauze is er gelegenheid met de leraressen te spreken. Woeradag 10 april en donderdag 11 april, das avonds om 7,30 uur, hoopt mevrouw J, M. Sliedrecht, ambtenaresse van het Arbeidsbureau, over beroeps keuze spreken. Na de pauze zullen de leerlingen van de vakklassen iets van hun werk tonen, o.a. door een modeshow. CONCERT ROTTERDAMS PHILH. ORKEST Donderdag 14 maart a.s. des avonds om 8 uur zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest in 't 4e Toonkunst Abonnements concert te Schiedam (Passage-Theater) werken uitvoeren Van Richard Wagner, Willem Pijper, Alexander Glazounoff en Ludwig van Beethoven. Van Wagner wordt uitgevoerd Karfreitagzauber uit Parsifal, van Willem Pijper: zes adagio's, van Glazounoff: 2e Pianoconcert in B en van Vam Beethoven: Symohome no. V. Dirigent is Eduard Flipse en solist Alex van Amerongen, piano. Ook dit jaar wordt weer een nationa le inzameling voor het Leger des Heils gehouden en wel in de week van 11 tol 24 maart De heilssoldaten zullen dan voer met collectebussen en intekenlijs ten om een bijdrage komen vragen tot instandhouding van het werk van het Leger. Tot dat werk behoren o.a. het maatschappelijk werk onder mannen en vrouwen in de tehuizen van het Leger des Heils, dat in 1955 een kleine drie miljoen aan uitgaven vergde, en verder zijn er de tehuizen voor kinderen, asyls voor daklozen, reclasseringswerk, liet evangelisatieschip „Febe" enz. Jl. mmmaaI/iaI IM H Otlfi Pilt Men zal echter metterdaad moeten medewerken aan een beperking. Dal heeft de raad overigens ook duidelijk uitgesproken van plan te zijn, maar dan moet men niet te gelijk komen met wensen. Alle uitgaven zullen tevoren op hun belang moeten worden bekeken in het licht van de beperking, hoewel in de begroting misschien voor de toekomst minder mogelijkheden zitten dan nu blijkt hoeft men niet in een mineurstemming te geraken, aldus de wethouder. Dinsdagmorgen heeft het schaap van de heer P. Rodenburg, Holyweg 21 te Vlaardingen vijf lammeren ge worpenDat is een bijzonderheid in de dierenwereld temeer, daar het hier voor de tweede maal is. De eerste maal was het schaap met vijf lammeren tentoon gesteld op de E 55 te Rotterdam. 4 In zes jaar tijds heeft het betref fende schaap nu 24 jongeren ter wereld gebracht. Woningbouw za! in dit jaar op de eer ste plaats moeten komen en bij de hui dige kapitaalsehaarste zullen wij blij mogen zijn wanneer wij het programma volledig zullen kunnen realiseren. Ande re wencen zullen dan ongetwijleld moe ten blijven liggen. De middelen, die wij via de overheid zullen ontvangen zullen zeker met voldoende zijn om de behoef te te dekken. Wij zullen er zelf op uit moeten om kapitaal aan te trekken. Eerder had de wethouder al de degen gekruisd met de heer Hoogerwerf (a.r.) over diens betoog inzake de grotere m- vesteringslasten die op de Vlaardmgse financiële positie drukken, m vergelij king tot andere gemeenten. Wij mogen ecmer met vergeten, aldus de wethouder dat onze stad de oorlog uitkwam met een gemeentelijk apparaat dat was ingesteld op 35.000 inwoners. De uitbreiding van Vlaardingen heeft grote investeringen met zich meegebracht. De verhoging van de kosten en Jasten heb ben daarbij geen gelijke tred gehouden met de inkomsten van de gemeente. Het laten maken van een rapport over het onderwerp: „Meer efficiency binnen het gemeentelijk apparaat", wil de spreker toezeggen. Dit rapport zal echter worden opgesteld door een bu reau. Het is met verantwoord om voor deze zaak een zeer kundige en dus dure econoom aan te stellen, aldus de wet houder. T.a.v, de opmerkingen gemaakt over de subsidie voor het Vacantiecomité meende de heer Weststrate dat het gro te tekort dat dit comité heeft, wordt veroorzaakt door evenementen voor vol wassenen en niet door die voor de jeugd. Daarom meende de heer West strate dat de voorstellingen e.d. voor de jeugd wel voldoende belangstelling heb ben. B. en W. menen dan ook dat een bedrag van 6.000 voor dit jaar, in het bijzonder voor de jeugd, als subsidie voldoende is. Op vragen over de loonschalen deel de de wethouder mede, dat ook naar zijn mening, deze zeer ingewikkeld zijn en dat zij beter maar konden verdwij- Op 15, 16 en 18 maart a.s. zai een Amerikaanse handelsmissie Rotterdam bezoeken. Op de vrijdag-, zaterdag en woensdag middag wordt to*, een nader te bepalen datum in de Hoek een zelfbedicningszaak geopend in bloemen, waarvan de netto- cpbrengst bestemd is voor de operatie „Goed zo" het lijdende kind. Het initiatief is genomen door de plaatselijke bloemist H. Prins die ver pakte bloemen uitstalt, waarop de prijs vermeld staat De betaling geschiedt m een bus, voorzien van een degelijke slui ting. die daarbij is geplaatst. Een en ander staat onder contróle van de ge meentepolitie ter plaatse. Verwacht mag worden dat nu een extra bloemetje wordt gekocht De „eifbedieningszaak voor dit doel is de gebruikelijke hoek van de bloemist Prins Hendrikstraat—Blesstraat Filmprogramma Hotka# Boyi. Gister avond werd in de zaal Harmonie een filmprogramma afgedraaid voor leden en supporters van d- z.m. voetbalvereniging Hoekse Boys. Voor de sportliefhebbers een groots "programma, want na enkele kleine films werd als hoofdfilm de wereldkampioenen Van 1954 vertoond. Was de belangstelling voor deze avond niet groot de avond is er niet minder door geslaagd. Met veel enthousiasme heeft men de vele landelijke wedstrijden van de film gevolgd. De heer L. Tj. Kurpershoek in leven onder-stationschef te Rotterdam, die za terdag in de leeftijd van 54 jaar is over leden, is woensdagmiddag op „Rust hof" te Amersfoort aan de schoot dei- aarde toevertrouwd. Onder de belang stellende die de aula vulden, merkten wij vrienden en collegae uit Rotterdam en oud-coüegae uit Amersfoort, waarme de de overledene op het station alhier hzd samengewerkt. Toen de baar werd binnengedragen, bedekt met vele bloemstukken waaron der van de directie van de Nederland se Spoorwegen, speelde de organist Jaap van Wandelen en compositie van Karg- Elerd. Namens de directie van de N.S., collegae e personeel van het station Rotterdam nam de heer Schotteldraier afscheid van de heer Kurpershoek, die hij schetste als een nauwgezet ambte naar die met grote plichtsbetrachting zijn taak vervulde. Kort voor zijn overlijden werd hij be noemd tot hoofdstationschef te Zwolle, zo ze ice spreker, doch de dood maakte aa- zijn arbeid een abrupt einde. Ten slotte richtte sprekei woorden van troost tot de nabestaanden. Bij het verlaten van de aula speelde de organist het Lar go van Handel. Aan de groeve sprak de heer A. van Zweeden de begrafenisli turgie uit en bad het Onze Vader. Een familielid dankte voor de belangstelling. Benoeming. Tot werkmeester m de werkplaats van de Stichting Sociale Werkvoorziening te Maassluis is be noemd de heer L. L. Kloppenburg te Maassluis. Dienst artsen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur neemt dr. E. W. Melchior, Veerstraat 15, te- lef. 308 de artsendienst waar. Raadsvergadering. De raad van Maas sluis komt vrijdag. 15 maart a.s. in openbare vergadering bijeen. Korfbalprogramma. Beide senior twaalftallen van de Maassluisse korfbal club zullen zaterdag de groene grr "nat weer betreden. Het eerste twi tal krijgt als gast Spirit I uit Vlaardi, gen. terwijl het tweede twaalftal naar Vlaar dingen gaat om daar Oranje-Nassau 2 te bekampen. Het is niet te verwach ten dat een Maassluis-team een over winning zal behalen. De aanvangstijd van de thuiswedstrijd is halfvier, terwijl als scheidsrechter op zai tre den dhr. Kalkman. Voor Maassluis 2 is de aanvangstijd halfdrie. Scheidsrech ter dhr. Warnaar. nen. Op het ogenblik zitten wij er ech ter nog mee. Spreker meende dat het echter belangrijker was dat de arbeiders een behoorlijk loon verdienden, dan dat men zich aan de loonschalen houdt. Mo gelijk kunnen daar in de toekomst moei lijkheden uit voortvloeien, aldus de wet houder, maar dat zien wij dan wel weer. Het aantal hoofdambtenaren, dat op de secretarie zit is met te groot, zo meende de wethouder n.a.v. vragen over dit onderwerp. Wij hebben hier namelijk te maken met krachten, die meer dan een voudig administratief werk doen en die, ieder voor zich, met problemen te ma ken krijgen, die zij zelfstandig moeten oplossen. In het particuliere bedrijf zouden deze mensen ook goed gehono reerde functies hebben. Bovendien als de secretarie in de toekomst groter wordt zal daarmee het aantal hoofdambtena ren niet aanmerkelijk stijgen. Ook in vergelijking met het aantal hoofdambte naren in andere gemeenten steekt Vlaar dingen gunstig af. Wethouder Walstra, die ook woensdag al aan het woord was, maakte donder dagavond nog enkele opmerkingen over het huisvestingsbeleid. Dit beleid is ten nauwste verbonden met de woningbouw en zolang er een woningtekort is, zal dit beleid ook lacu nes vertonen. Het beleid is echter uit gestippeld naar de richtlijnen, die voort komen uit de woonruimtewet en de ge meentelijke verordeningen, die de raad zelf heeft goedgekeurd. In de afgelopen jaren zijn 4000 Vlaar- dingse gezinnen geholpen aldus de wet houder en ook woningen aan bedrijven uitgegeven. Men moet de huisvestings politiek echter op langere termijn zien. Een reorganisatie van het bureau huls vesting aai plaats hebben maar van de' plannen, die momenteel In handen van B, en W. zijn, kan nog niets worden ge zegd- Dat de gemeente ten aanzien van het beschikbaar stellen van woonruimte wei nig armslag heeft mag ook blijken uit het feit dat in 1956, 262 woningwetwo ningen gereed kwamen en 394 woningen in de particuliere sector. Momenteel staan 500 medische gevallen op de pri- oriteitslijst. Ook voor het opschuiven van ggzinnen, die in te grote woningen zijn gehuis vest, zijn nieuwe woningen nodig. Burgemeester mr. J. Hcusdens sprak bij de beantwoording vrij uitvoerig over het onderwerp industrialisatie. Men kan van mening verschillen of Vlaardingen door gemeente-bemoeiing wel of niet sterk geïndustrialiseerd is, aldus de bur gemeester, maar is het eigenlijk wel be langrijk om daar zo uitvoerig over te discussiëren? Toch meende spreker wel te moeten aantonen dat de heren Sondorp en Buys, volgens zijn mening, geen gelijk hebben als zij beweren, dat in Vlaardingen wei nig werkgelegenheid is geschapen door de gemeente en dat die werkgelegenhei die werd geschapen te niet werd gedaan door het verloren gaar. van werkgele genheid door bedrijven, die de stad weer verlieten of werden opgeheven. De gemeentelijke activiteit beeft zich nooit gericht op het opheffen of de stad uitsturen van bedrijven, zo verklaarde de burgemeester onder grote hilariteit. Spreker wilde bevorderen dat op zo kort mogelijke termijn cijfers zullen worden overgelegd over het scheppen van werkgelegenheid door gemeentelijke activiteit. Een feit is echter dat Vlaar dingen zijn groei mede heeft te danken aan het deelnemen aan de industrialisa tie in breder verband binnen het Wa terweg gebied. In dit verband maakte spreker de op merking, dat de Caltex enkele jaren geleden zijn bedrijf op Rotterdams ge bied aan de Waterweg had gebouwd, omdat die plek tegenover Vlaardingen was, waar woongelegenheid voor de werknemers kon worden gevonden. Wij hebben nooit met grote woorden over het industrialiseren van Vlaardin gen gesproken en ons daarbij nooit op de borst geslagen, zo zei de burgemees ter namens het college. „Alleen is dat misschien wel eens ge beurd als wij bij de minister waren, maar dan was het alleen om woningen e.d. los te krijgen". Over de toekomst kon spreker nog niet veel zeggen. Burgemeester Heus- dens zag de richting waarin men in de toekomst zal gaan nog niet duidelijk voor zich. Of Vlaardingen in de toekomst het zwaartepunt op het begrip woonstad of op industriestad zal Jeggen is een vraag waarover nog wel eens uitvoerig kan worden gedebateerd, zo besloot spreker zijn betoog en daarmee was tevens een einde gekomen aan de Algemene Be schouwingen en kon worden overge gaan op de hoofdstuk-gewijze behande ling van de begroting. Verschillende opmerkingen werden door de raadsleden bij deze behandeling gemaakt. Tenslotte werd bij de behande ling van Hoofdstuk V, de Volkshuisves ting", besloten de vergadering te verda gen tot vandaag. Dat wordt dan de achtste bijeenkomst in successie. (Van een onzer verslaggevers) Op het betonnen platform van Schln hol stond een grote groep mensen torn vanmorgen de Superconstellation van ,i. K.L M.uit New York landde. Te middpn van al die kijkers wandelde Koninri! Juliana, begeleid door de heer U. F vf Deiiaert, directeur van de luchthaven naar de landmgstrap. - Prins Bernhard, die een lang» r» heeft gemaakt door de Verenigde Sta ten, stapte uit en begroette zijn echtrT note met een kus. „Laten we ma»i gauw naar huis gaan", zei de vermos, de Prins. l' Kort daarna reed de zwarte auto in d, richting van Soestdijk. Vannacht zijn de premiers van Sun. name, dr. R. Ferrier, en de Ned Antiï len, de heer E Jonckheer, op Schiphol aangekomen. Zij bezoeken Nederland on uitnodiging van dr. W. Drees voor over leg en ter kennismaking met de muus. ter van Zaken Overzee, mr. G. Ph Helders. Ter verwelkoming waren aan wezig minister Helders, de gevolmach tigde minster van Suriname en de Ned Antillen, dr. R Pos en de heer W.F.M Lampe. de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken, mr. C L.W. Fock, de gecomiteerde voor Suri naamse Zaken mr. H h. de Vries, de di recteur van de afdeling Suriname en de Ned. Antillen van het ministerie van Za- ken Overzee, drs. A. Jonkers, en een vertegenwoordiger van de K.L.M. Reusachtig! Arbeiders die in de na bijheid van Merano een weg aan het aanleggen zijn. hebben een voorhisto risch graf ontdekt en daarin het skelet gevonden van een man van 2,30 meter. Archeologen werden te hulp geroepen om naar andere graven te zoeken en om de ouderdom van de beenderen vast te stellen. De Bredase Rechtbank heeft donderdag de Zevenbergse wachtmeester eerste klas H. L. Meesters, die beschuldigd was van het doden van H. Visser uit Dordrecht op 2 juli 1955, ontslagen van rechts vervolging. Tijdens een handgemeen ge bruikte deze wachtmeester zijn gummi stok. Visser zakte daarbij ineen en werd naar het ziekenhuis in Dordrecht over gebracht, waar hij tien dagen daarna is gestorven. De rechtbank heeft de wacht meester vrijgesproken van opzettelijke mishandeling de dood of zwaar lichame lijk letsel tengevolge hebbend. De mis handeling achtte men bewezen, maar de Rechtbank oordeelde de wachtmeester hiervoor niet strafbaar, omdat hij gehan deld had overeenkomstig zijn instructies. Deze Amerikaanse delegatie bestaat uit vier leden onder leiding van de heer Newland, assistent-directeur van het Bureau voor de buitendienst van het Amerikaanse Ministerie van Handel. Voorts maken van bet team deel uit »at de koorzang ook vele goede momenten IJ ET Opera* en Belcantokoor „Rotterdam. Zuid" onder leiding van Johan Hendrix een ensemble, dat weliswaar nog niet geheel volwassen is daarvoor bestaat het nog te kort maar dat toch met zijn concert, gisteravond in de Groote Schouw, burg gegeven, heeft bewezen op de goede weg te z\jn. Natuurlijk is voor een perfecte uitvoering \an fragmenten uit geliefde en beroemde opera's een minutieus uit gewerkte koortechniek, die bovendien door een buig zame en breed genuan ceerde klankgeving moet worden geschraagd, een eerste vereiste. Daaraan vol deed „Rotterdam-Zuid" nog lang niet altjjd. Zowel de vrouwen- als mannenstemmen hadden soms te kampen met de hoge tonen, die dan onbeheerst en zelfs wel onzuiver klonken. Maar het dient gezegd, over het geheel genomen toch wel te waarderen. De pianist Herman van Roon begeleidde technisch accuraat en muzikaal volgzaam. Het publiek toonde zich met het ge- bodene ten zeerste ingenomen en heeft alle uitvoerenden met veel bijval beloond- A. I. Leden van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse Leger (IRA) heb ben woensdagavond te Derrylln in Noord-terland een vuurgevecht met de politie geleverd. Zij hadden het gemunt op het politiebureau van het dorp en zouden uit de Ierse republiek zijn ge komen Een politieagent werd gewond. Volgens een woordvoerder van de po litie namen ongeveer t2 mannen aan de overval deel. Zij vluchtten tater in de richting van de grens tussen Ulster en de Ierse republiek. Dit was de derde over* val op het politiebureau van Derrylin in de afgelopen twee maanden. Schots. De gezondsheidsdienst in Glasgow heeft zijn plannen ontvouwd om de bevolking van Schotland te laten doorlichten. De doorlichting zal gratis zijn en bovendien dingt iedere deel nemer mee naar een aantal fraaie prijzen, die (gratis) worden thuisbe zorgd. Men is bang, dat de Schotten anders niet komen. In Den Haag zijn in de laatste dagen weer verschillende inbraken gepleegd. Van deze inbraken kon de politie de vermoedelijke daders aanhouden, nl. vfjf jongelui tussen 15 en 17 jaar oud. de heer Collier, bedrijfsadviseur, spe cialist op het gebied van marktonder- zoeklngen, de heer Dewes, hoofdinko per voor warenhuizen, de heer Meyer, directeur van een combinatie van X3 zg. supermarkets op het gebied van de le vensmiddelen Het team komt niet om onmiddellijk zaken te doen, doch heeft tot taak het geven van voorlichting en adviezen ter bevordering van de wederzijdse handel tussen de yeremgde Staten en Neder land. Zij zuilen inlichtingen kunnen ver schaffen ovpr de Amerikaanse handels politiek, over nieuwe Amerikaanse pro- duktiemethoden, over reclamemogelijk heden, over moeilijkheden in verband met de invoer in de Verenigde Staten enz. De Kamer van Koophandel heeft zich op verzoek van de Amerikaanse Am bassade en het Consulaat-Generaal te Rotterdam bereid verklaard de organi satie van het bezoek der delegatie aan Rotterdam op zich te nemen. In de eerste plaats zal op vrijdag 15 maart op de Kamer een bijeenkomst worden gehouden, waarin de heer Newland. de ieider van het team, een algemene inleiding zal houden, aangevuld door de andere leden van de delegatie, ieder op zijn eigen gebied. Op deze bijeen komst zal er gelegenheid bestaan vraagstukken op het gebied van de Nederlands-Amerikaanse handel aan de orde te stellen. Op zaterdag 16 maart zal de missie in de gelegenheid worden gesteld een indruk te krijgen van Rotterdam en zal door de Stichting „Havenbelangen" een boottocht door de havens worden aan geboden. Op maandag 18 maart zal aan het bedrijfsleven gelegenheid worden gebo den tot privé-besprekingen met een of meer leden van de delegatie. Ook de ze besprekingen zullen op de Kamer van Koophandel worden gehouden. De Kamer heelt gaarne dit belang rijke Amerikaanse initiatief ondersteund. Reeds vele bedrijven hebben zich voor een ontmoeting met de delegatie aangemeld. had, momenten, die evident toonden, dat het koor nu reeds in staat is, gedeelten die een minder klank-raffinement eisen, zeker met succes te kunnen uitvoeren. Het minst fortuinlijk verliep intussen de uitvoering van het korlstische fragment „Le Voici la quadrille' uit Bizet's „Carmen", want daarin was het jongens koor (dirigent F. de Vries) dikwijls wel heel onzeker van zijn taak. FtE solistische medewerking aan dit concert kwam eigenlijk niet boven de middelmaat uit of bleef daar zelfs wat onder. Het meest voldeed de bas Henk Weimar, die over een goede ruige stem en levendige voordracht beschikt. De sopraan Bea Mackenzie had mooie mo menten in het middenregister, doch de omvang van haar stem bleek niet op gewassen te zijn tegen de vele moeilijk heden, die bijvoorbeeld in aria's van Mozart schering en inslag zijn. Rijkje Woiieswinkel heeft vocaal talent en haar altstem is met zonder kwaliteiten, maar doordat zy haar geluid donker wil kleu ren, had haar zingen iets monotoons en soms ook iets onzekers. Donderdagavond waren de eigenaar van een groentenwinkel aan de Abriko- zenstraat en zijn echtgenote geduren de enkele uren afwezig. Bij hun terug, komst ontdekten zij, Rat in de win kel ingebroken was. Uit de toonbank lade bleek een bedrag van 100 ver dwenen te zijn. Nadat de politie ge alarmeerd was, kon in de nacht van donderdag op vrijdag overgegaan worden tot de aanhouding van een 16-jarige aardappelhandelaar, een 17- jarige los-werkman, een 17-jarige bouwvakarbeider, een 15-jarige tim merman en een 15-jarige benangers- Met de avondmachine in de S. A S kwam woensdagavond op „chiphol de minister-president van Zweden, de heer Tage Erlander aan, die op Nederlandse bodem, welke hij voor de e,»rste maal in zijn leven betrad, verwelkomd werd door de ambassadeur van Zw "den iu ons land, de heer S. Dahlman, n verder door de heren Alfred Mort 'nter- nationaal secretaris van de Pp; 'i »*an de Arbeid, en B. Braatoy, «ecr»tar - :ar de Socialistische rnternatioral» *it Londen, T\e tenor Jan Waayer had zo nu en dan «net een wat stroeve hoogte te kam pen, doch in de ensembles viel zijn stem Dr. G. van der Wal heeft aan de raad van commissarissen van de N.V Maga zijn „De Bijenkorf verzocht hém per 1 juli a.s. ontslag te verlenen als lid van de hoofddirectie, aangezien hij zich m andere richting wenst te oriënteren. Dr. Van der Wal is van mening, dat zijn bijzondere taak bij „De Bijenkorf' t.w. leiding geven aan het bedrijf in oor logsjaren, oplossing van talrijke na-oor- logse vraagstukken en wederopbouw van het bedrijf, zijn afsluiting vindend in de aanstaande opening van het nieuwe fi liaal te Rotterdam, hiermede is vervuld. Op verzoek van de raad van commis sarissen zal dr. Van der Wal ais advi seur aan De Bijenkorf verbonden blij ven. Gistermiddag omstreeks vier uur is het twaalfjarig zoontje van de familie Broekhof uit Noordwijfcerhout bij het sp \e>" o; een vlot in de vaartsloot van de ande-ij Veenenburg-Elsbroek te wa- ge-aa* en verdronken. Tot van- no.gee /a de rijkspolitie er nog niet in gealeajrd net lijkje te vinden. Van Industriële zijde wordt, zo is eeble- Mn een stadie gemaakt over een eventue le vestiging op Westelijk Rozenburg. Het is uiteraard niet mogelijk om zonder mede werking van de regering een claim te schep pen op het aan de staat behorende gebied aldaar, waartoe onder meer het natuurmo nument De Beer behoort, aldus de heer Hop penen staatssecretaris van Onderwijs, Kan. sten en Wetenschappen, mede namens de minister van Financiën en de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, In zltn antwoord op schriftelijke vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Haters. De ministers zijn zich ervan bewust, dat hier destijds, na rijp overleg met betrokke nen en afweging van alle belangen, een pla nologische bestemming heeft plaatsgevonden op grond waarvan speciaal na de oorlog- be langrijke bedragen zijn geïnvesteerd, terwijl elders afwegingen in tegengestelde richting hebben plaatsgevonden; zo gaat de heer Hoppener verder. Het is de ministers bekend, dat bet natuur monument De Beer als een vogelreservaat van Internationale vermaardheid wordt be schouwd. terwijl het overigens door dje aard en zijn ligging mede voor de recrea tie zij het niet voor massale recreatie van grote betekenis is. Hoewel de ministers inderdaad ten aanzien van bepaalde projecten wel hebben ervaren dat nader overleg nieuwe mogelijkheden voor alternatieve oplossingen als in deze vraag bedoeld opende, menen zij, dat daaruit geen algemene regel kan worden afgeleid. De ministers zijn van mening, dat. wan neer in de toekomst opnieuw zou moeten worden overwogen wat het algemeen be- tang te dezer zake vordert en wanneer daarbij met elkander onverenigbare bestem mingen tegenover elkaar zouden moetal worden afgewogen. aan de huidige bestem" mlng van het „natuurmonument De Beer' een zeer hoge waarde za! moeten worden toegekend, zo besluit de staatssecretaris. knecht, Vrijdagmorgen is het vijftal uitvoerig door de politie ondervraagd. In drie kantoren aan de Badhuisweg te Scheveningen werd in de nacht van woensdag op donderdag Ingebroken. In alle kantoren richtten de inbre kers voor duizenden guldens schade aan, omdat zij kasten, bureaus en schrijftafels openbraken. Uit het eerste kantoor verdwenen 500 en vijftien pakjes sigaretten, uit het tweede in totaal J 1700 en uit het derde 60 en enkele pakjes sigaretten. Donderdagmorgen in alle vroegte vond een inbraak plaats in een perceel aan de Riouwstraat. De inbreker kwatn binnen via de keukendeur, die niet afgesloten was. Ontvreemd werden uit de kamer van een van de vijftien bewoners van het pand een dames horloge, een zilveren ketting en een zilveren rozenkrans, met een totale waarde van 150. Een poging tot inbraak werd in de af gelopen nacht in de Spuistraat voor komen. Een surveillerende agent hoorde omstreeks kwart voor drie een klap gevolgd door het loeien van de alarminstallatie van een juweliers zaak. De agent liep onmiddellijk naar de winkel en botste tegen de 42-jari- ge los-werkman J. M. N. op. Deze was ontdaan en zei tegen de agent, dat hjj geschrokken was van de loei ende installatie. Dat klopt, zei de agent en na een onderzoek nam hij de los-werkman mee naar het politie bureau. De man blijft ontkennen iets met het geval ie maken te hebben. De agent had hem evenwel uit het portiek zien komen. Hedenmorgen omstreeks tien voor half negen is de 81-jarige wielrijder IV. van V. uit Den Haag, doordat hij naar de politie mededeelt vergat voor- rang te verlenen op de hoek van de De la Reyweg en de Kempstraat in botsing gekomen met een vierwielige vrachtauto, bestuurd door de 18-jarige M. B. Het slachtoffer is overgebracht naar net ziekenhuis aan het Westeinde, waar hij vanmorgen om elf uur is overleden.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2