Regering vraagt sehorsin der beraadslagingen Frieda Hunziker sprak voor Vrienden Schiedams Museum Dochter van Colonist II in Wassenaar geboren Omzet van ruim honderd miljoen gulden in 1956 Delft heeft thans 70.000 inwoners Spoorwegviaduct bij Overschieseweg - beroemd renpaard van Churchill - Zevental jeugdige inbrekers opgesloten Rouwdienst in Prinsekerk Veilingen in het Westland Oude „Zeehondenwerf" te Vlissingen uitgebreid Commodore-vlieger L. A. Brugman SCHIEDAM in Tweede Kamer Teleurstellend spel van O.D.I. 2 Over tentoonstelling „Spreiding Ouderbijeenkomst in Huishoudschool VLAARDINGEN Zes maanden geëist tegen koopman Hoek van Holland Chr. school benoemde zesde leerkracht VLAARDINGEN Jaarverslag G.G.D. te Vlaardingen Met Lacrimal zeem Burgerlijke stand van Rotterdam MAASSLUIS Maasland TROUW Bijeenkomst P.J.C. X Jongens pleegden diefstallen Controle op bromfietsen Inbraak Burgerlijke Stand van Schiedam BIJDEHAND Koninklijke onderscheiding RENBAAN Advertentie Is het goed werken Ma/SiS K. LIJNBAAN 14 Orgeldienst (Van onx» correipondenl) Op hoog niveau worden er beiprskin- gen gevoerd om de uit 1500 daterende scheepstimmerwerf „De Zeehondenwerf' te Vlissingen uit te breiden, waardoor het mogelijk wordt schepen tot ruim tweeduizend ton te bouwen. Ook worden onderhandelingen gevoerd over hei bou wen in de Vissershaven van twee dok ken, waar schepen tot 2800 ton gebouwd kunnen worden. Ten slotte wil men accommodatie scheppen voor het repa reren en schoonmaken van coasters. Na de verwezenlijking der plannen zullen minstens vijfhonderd arbeiders werk op deze „kleine scheepswerf" kunnen vin den. De K.L.M-gezïg voer der L. A. Brug man is, naar wij vernemen, met ingang van 1 maart j.l. benoemd tot commo dore-vlieger van de K.L.M. Deze he- benoeming geldt voor de duur van de actieve dienstvervulling. De rang van commodore-vlieger geeft het recht tot het dragen van een gouden ster boven de uitmonstering van vlieger-eerste klas (vier gouden banden). De heer Brugman, die in Roosendaal (NB) woont, is de oudste vlieger in dienstjaren van de K.L.M. en tevens senior-gezagvoerder. Hij is 50 jaar, werd te Rotterdam geboren, werd op 22 maart 1928 gebrevetteerd en trad op 15 april 1931 in dienst van de K.L.M. Kij heeft destijds als eerste van de huidige gezagvoerders de gouden K.L.M vlieguurpenning voor het overschrijden van 20,000 vlieguren ontvangen. Inmid dels heeft commodore-vlieger Brugman reeds 23.000 uren in de lucht doorge bracht. De kansen om op een bovenste plaats te komen zijn nu geheel verkeken voor het Schiedamse O.D.1.2. In Rotterdam speelde dit team zaterdag een. zeer teleurstellende wedstrijd tegen D.I.O.2. Het spel van de Schiedammers lag in deze wedstrijd op een zeer laag peil. De Rotterdammers met hun goede door zettingsvermogen en teamgeest waren in de absolute meerderheid. Bij de rust was de stand 11, er kon dus nog van alles gebeuren. Maar vooral in de tweede helft was D.I.O. heer en meester. De wedstrijd eindigde m een welverdiende 42 zege voor D.I.O. Zaterdag speelt het eerste twaalftal op Boshoek tegen Oranje Nassau uit Vlaar- dingen. Aanvang 4.15 uur. Het tweede twaalftal van O.D.I. komt in Mijnsheren- land uit tegen Oranje Zwart. Aanvang 4 15 uur. De junioren zuilen bij SS.V. in Simor.shaven op bezoek gaan. Aanvang met bekend. De meeste mensen hebben een voor oordeel ten opzichte van de hedendaagse schilderkunst en dat is verkeerd, want daardoor zullen zij nooit een zeker con tact kunnen leggen met de schilder en zhn kunst niet begrepen. Men moet, als men moderne werken, zoals de ten toonstelling van Spreiding, bekijkt, ook vooral niet de vraag stellen „Wat stelt het voor?", want dere schilderstukken stellen niets voor. De schilders hebben getracht hun gevoelens op de heden daagse maatschappij in beeld te brengen ën hun gevoelens zijn die van een ner veuze, spannende wereld." Dit zei de Amsterdamse schilderes mevrouw Frieda Hunziker op de bijeen komst van de vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum maandaga vond in een van de bovenzalen van het Stedelijk Museum te Schiedam. De ver eniging had mevrouw Hunziker uitgeno digd een causerie te houden naar aan leiding van de tentoonstelling „Sprei ding" die momenteel in het museum wordt gehouden. Mevrouw Hunziker zette uiteen hoe men een onderscheid maakte tussen figu ratieve, abstracte en nofiguratieve kunst. Tot de laatste groep behoren de schil derstukken. die thans worden tentoon gesteld. Het zijn werken, die geheel vrij zijn van voorstelling, vrij van vorm en kleur. De stukken zijn verschillend en dat kan ook niet anders omdat het verscheidene schilders zijn, die aan Spreiding hebben meegewerkt en zoals het handschrift van iedere mens ver schillend is, zo verschillen ook de kuns tenaars. Na haar interresante betoog, onder namen de aanwezigen een rondgang door de zalen, waarin de schilderstukken zijn geëxposeerd. Mevrouw Hunziker lichtte een en ander toe, terwijl er na de pauze gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. Het Politiek Jongeren Contact te Schie dam zal op woensdag 20 maart om 8 uur in de Raadszaal van het stadhuis haar tweede bijeenkomst houden onder voor zitterschap van de heer H. Metaal (J.O.K.V.P.). In bespreking zal worden gebracht het boekje „Burgerschap e<n burgerzin", dat wordt aangeboden door het gemeentebestuur aan alle 23-jarigen ter gelegenheid van de dag, waarop zij kiesgerechtigd worden. Voorts zal worden behandeld het schaduwvoorstel om te komen tot' een principebesluit inzake de bouw van een schouwburg. '•'De Rotterdamse politie heeft twee jongens van respectievelijk 13 en 14 jaar, die inbraken in Rotterdam en Schiedam bleken te hebben gepleegd. ;In Schiedam hadden zij onder meer dé St. Jozefschool bezocht en uit een lessenaar een horloge weggenomen. Bij het Oranje Groene Kruis hadden zij uit het kantoor aan de Lange Haven een collectebus gestolen, terwijl zij verder nog enkele kleinere inbraken op hun geweten hadden. Bij een controle aan de Stadhouders laan heeft de Schiedamse politie vijf be keuringen gegeven aan bromfietsers, die voertuigen bereden welke niet voorzien waren van goede remmen. In de nacht van maandag op dinsdag is een inbraak gepleegd bij een hout handel aan de Buitenhavenweg te Schie dam. De dieven verschaften zich toegang tot het pand via een ruit aan de voor zijde. Bureau's werden geopend en de inhoud over de grond uitgespreid, maar niets werd vermist. „Rust en goede voeding zijn wel de voornaamste faktoren gedurende de groeiperiode voor meisjes en natuur lijk ook Jongens tussen de twaalf en veertien jaar. Daarom is het noodzake lijk, dat de kinderen op die leeftijd vooral niet te laat naar bed gaan." „Omstreeks negen uur is wel de beste tijd". Deze woorden sprak de schoolarts, mej. E. Staab op een bijeenkomst van ouders van leerlingen van de Huishoud en Industrieschool maandagavond in het schoolgebouw aan de Prins Maurits- straat te Schiedam, Dr. Staab zette uiteen hoe belangrijk het te, dat de jeugd voldoende tijd voor de maaltijd krijgt, dat vooral voor het ontbijt en de lunch een behoorlijke lijd nodig is, en geen haastig geschrok. Naar aanleiding van deze woorden, kwam een vraag van de aanwezigen over -de korte middagpauze, die bij de huishoudschool slechts vijftig minuten bedraagt en de kinderen zodoende wel snel moeten eten willen zü weer op tijd op school terug zijn. Mej. H. J. Ybis. directrice van de school, zei naar aanleiding hiervan, dat deze tijd inderdaad te kort is, maar dat de meisjes toch ook op school de lunch kunnen nuttigen. Toch zal er waarschijnlijk binnenkort verandering in komen en de middagpauze wellicht ver lengd worden. Dr. Staab behandelde voorts verschil lende aspecten van hoofdvoedteg, van snoepen, sport en ontspanning, die alle nauw verwant zijn tot de groei van het kind. Overleden: A van Schajlk. 47 j: C WlUems, 3 dagen; H C de Bok, 71 j; L E M Mauer, Geboren: Gea, d v R Schoester en A Bok, Jobanna. d v W v Santen en P van Duijn; Marianne, d v A C de Vries en P A Vorst: Soudcwiin: z v G J Wdzcnbroek en C E Groen: Johannes P, z v H den Dekker en P A Ernest; Franclscus H, r. v P J Lubbers en J v -Druten: Leonie, d v P Smits en A H Schoon: Johannes D, T v J Zonneveld en P H v d Hoeven; Johannes L J. i v J L J Kdnsbroek en. A M Broefen. is de heer J. G. L, Blenke, die zich, behalve met „De Kleine Renbaan" sinds een vijftal jaren bezighoudt met de volbloedfokkerij. Hij kocht Jane Graig verleden jaar december, toen hij samen met trainer Louis Pije de beroemde december-ver- koping van volbloeds in Newmarket in Engeland bezocht Eigenaar Blenke is bijzonder tevreden over moeder Jane en dochter Clementine. De prachtige merrie schijnt er al aan gewend te zijn, dat er veel bezoek komt in haar stal. En Clementine, die nog donker van kleur is, maar in de loop der jaren spierwit zal worden, is, zo zegt hij en helemaal niet een- HET VEULEN, dat eind vorige week in een kleine stal naast café „De Kleine Renbaan" aan de Buurtweg in Wasse naar geboren werd, is geen gewoon veulentje, zoals er In ieder voorjaar zoveel ter wereld komen. Het is een schimmel-merrie van bijzondere af komst. Want de vader heet Colonist II, en wie iets afweet van de paarden sport herinnert zich, dat Colonist II het beroemd geworden eerste renpaard van Sir Winston Churchill is, dat voor zijn al even beroemde baas in een reeks van overwinningen op de ren baan de somma van elf-en-een-half duizend pond sterling bijeenliep. De dochter van Colonist II, die al stevig op de ranke benen staat en die zich graag laat koesteren door moeder Jane Graig, heet „Lady Clementine" dat is de naam van mevrouw Churchill. Eige naar van Jane Craig en haar dochter Zes maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaarde])' k, heeft de officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank geëist tegen de 26-jarige koopman H. T, M. M., wonende te Vlaardingen, wie ten laste was gelegd, dat hij in 1956 ver schillende voorwerpen, die hem ter ver koop waren toevertrouwd, zich weder rechtelijk zou hebben toegeëigend en ten eige®. bate verkocht Verdachte bekende. Hij was reeds eer der wegens vermogensdelicten veroor deeld. De raadsman, mr. R. E. Japikse, voerde verzachtende omstandigheden aan en pleitte clementie. Uitspraak op 26 maait. 's-GRAVENHAGE. 11 maart. Bij K.B. is verleend de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan: M. van Dorp, meter- opnemer.kasloper Ie klasse bij de ge meentelijke energie en waterleidings bedrijven, te Vlaardingen.- Met de bouw win het spoorwegvia duct over de Overschiesestraat te Schiedam worden gesiadtg vorde ringen gemaakt. Nog steeds is men weliswaar bezig met het maken van de zware fundering waarop de spoorbaan zal moeten komen te rusten, maar duidelijk geeft een recente foto aan hoe het geheel uiteindelijk zal komen te liggen. Zoals de foto toont zal de Schie op de bewuste plaats sterk worden versmald. De foto werd genomen van de kant van de spoorbrug, rechts is de Ouerschiesetaeg. „bijdehand' kenmg. Lady Clementine blijft voorlopig een half jaar aan de zorgen van de moeder toevertrouwd, voordat zij een zelfstan dig bestaan zal gaan lelden. Over twee jaar ongeveer zal de schimmelmerrie haar intrede doen op de renbaan. En, ongetwijfeld, in de paardensport de goede naam van haar vader hoog houden. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO ROTTERDAM, 12 maart. Meegedeeld door de N.V. Commissiehandel vh Julius via Roosendaal. Slotnotering In gids per 100 kf. Maart 106; Mei 101; Juli 97; Sept. 96, Gis teren 1! contr. Vandaag voorl. 2 contr. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond werden in Den Haag aangehouden, zoals wij reeds meldden, "vijf jongelieden in de leeftijd van 15 tot en met 17 jaar, verdacht van een die zelfde avond gepleegde inbraak in een groentenwinkel aan de Abrikozenstraat. Het verhoor van de jongens heeft uit gewezen, dat zij zich aan verschillende inbraken hebben schuldig gemaakt. In het complot waren verder nog betrokken een wagenjongen en een tuindersknecht Het zevental is opgesloten en voorge leid voor de officier van justitie. Nadat de politife de melding had bin nengekregen van de inbraak aan de Abrikozenstraat kreeg de recherche arg waan tegen enkele jongelieden. Een en ander had tot resultaat, dat in de nacht de vijf knapen van hun bed gelicht werden. Het bleek, dat drie van hen bij de groentenwinkel hadden ingebro ken. Heit gestolen geld 130) was ge deeltelijk opgemaakt. Bij het verhoor kwam uit, dat enkelen van. het groepje ongeveer jreertien dagen geleden hadden ingebroken- te Loosduinen. De jongelui bekenden verder te hebben ingebroken in een kruidenierswinkel te Loosduinen en gaven een vijftal andere inbraken toe, o.a. in een slagerij en een groen tenwinkel in Moerwijk. Het gevolg van het verhoor was, dat het complot uit groeide tot zeven man. Door de voortdurende aanwas van leerlingen is de Christelijke school te Hoek van Holland aan het aantal geko men waarop kan worden overgegaan tot benoeming van een zesde leerkracht. Het 'aantrekken van een onderwijzeres is in deze tijd een zeer moeilijke zaak, maar voor tijdelijk kon weer een be roep worden gedaan op mevr. Lems, die inmiddels is benoemd. De aanvul ling met een zesde leerkracht betekent voor het schoolpersoneel een goede ver betering in het onderwijs. Bidstond. "Woensdagavond wordt te 7.30 uur in de Geref. Kerk te Hoek van Holland een biduur gehouden voor het gewas. Voorganger is de plaatselijk pre dikant ds. P. RiuUmann. Schoorsteenbrand. Bij de fam. R. in de Mahnstraat brak plotseling brand uit bij het. aanmaken van de kachel. Onver mijdelijk 'bleek het inroepen van hulp der Vrijwillige Brandweer, die niet lanig op zich liet wachten en een hevige schoorsteenbrand constateerde. Door kundig ingrijpen der brandweerlieden kon de brand toi de schoorsteen beperkt blijven. Bloedafname ln de Chr. Schoot. De halfjaarlijkse bloedafname van de bloed transfusiedienst Roode Kruis te Amster dam zal te Hoek van Holland woensdag avond gehouden worden tussen 7 en 9 uur in het Christelijk schoolgebouw. De Roode Kruisafdeling ter plaatse heeft een levendige hoop dat het aantal do nors die der vorige maal zal overtref fen. Moge Hoek van Holland het bestuur der afdeling in deze verwachting niet beschamen. Gisteren is he) jaarverslag verschenen van de Bond Westland, de organisatie van de 12 Westlandse veilingen, over 1856. Dese veilingen wisten een totaal omzet te bereiken van f 102.057.324,65, legen 87.336.227,36 in 1955. Een stijging van bijna 17 Ook dit verslag gewaagd van de gunstige resultaten van de tuin bouw in 1856. Er zijn echter aanwijzigingen, aldus zegt dit verslag, dat bij het beoordelen van de economische toestand grote voor zichtigheid is gebodea en de nodige reserve m acht moet worden genomen. De aanzienlijke omzetstijging in 1956 betekent voor de tuinbouw geenszins, dat nu ook de netto-bedrijfsresultaten m evenredigheid zijn gestegen. Hoewel met over de juiste cijfers wordt be schikt, staat wel vast, dat de hogere uitgaven i.v.m, de grote uitbreiding van het glasareaal, de voortgaande intensi vering der bedrijven door verwarming, de verdere stijging van lonen en sociale lasten en de hogere prijzen voor nood zakelijke grondstoffen een groot percen tage van het omzetbedrag voor zich opeisen. De kostprijs van onze produkten is aanzienlijk verhoogd en dit baart zorgen. De tuinbouw verkeert in een bijzondere positie, afhankelijk als ze is van veel onberekenbare factoren. Deze onberekenbare factoren hebben dit jaar medegewerkt een vlotte afzet van de produkten tegen bevredigende, dikwijls zelfs goede prijzen te verwezenlijken. De behaalde resultaten geven dan ook aileszu3s reden tot grote dankbaarheid. Het verslag betreurt de „greep" naar de Westlandse grond. Het is echter een realiteit, dat de gronden in het Westland voor de tuinbouw onmisbaar zUn en dat ook wel zullen blijven. Wan neer men ln de toekomst voor die tuin bouw geen plaats meer ziet en men kiest de weg van de minste weerstand door te propageren, dat deze tuinbouw even goed elders in het land gevestigd kan worden, dan geeft men blijk, aldus het verslag, niets begrepen te hebben van de omstandigheden die er toe hebben ge- leid, dat do Westlandse tuinbouw tot ver over de grenzen beroemd is geworden. In de Immanuelkerk le Maasslals zal op zaterdag 16 maart cm 8.15 uul een kerkconcert worden gegeven door i» or ganist Koos Bons met medeweScing van het Mannenkoor „Concordia" uit Rotterdam onder dirigent Piet van den Kerkhoff en de solohoboïst van het Rot- terdamsch Philharmonisch orkest Si mon Houttuin. Het gevarieerde programma vermeldt werken van Diepenbrock, Flor Peeters, jos. Jongen, Anariessen e.a. Van het verhaal „In de gevangenis wondt elke dag geteld voorkomende op pagina 4, zijn helaas enkele zinnen weg gevallen. Het slot moet luiden: „Ik voelde me als het ware in een ellendige put zakken. Buiten vertelde ik het aan mijn collega. Die knikte: „Ach, het went op den duur wel". Het went wei. Misschien is dat wel zo Maar voor een gedetineerde is het nooit iets anders dan zich er maar bij neer leggen. Hij telt elke dag en vaak heeft hij nog honderden dagen voor zich. En als troost heeft hij' dan zijn droom. Een droom die altijd begint met: „Als ik straks los kom, daa.. Het is een droom die wij nooit kunner begrijpen."

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2