Gevaarlijk spel V.N. - troepen van Gaza naar de grens Gesprek over ontwapening in Londen hervat Oud-gediendeii in de zon Op waterstaatswerken wordt dit jaar 19.2 miljoen bezuinigd Kunnen de Hongaren wennen T reurig Jongens 13 en 14) deden ruim *100 insluipingen Engelse spoorwegen eveneens bedreigd door staking Nederlands oudste man 106 J. Kip gaat met zijn tijd mee HOOP OP ROL VAN VER, NATIES Weer uitstel van Hammarskjoeld Ministerslijst van Soewirjo gereed M Harding plotseling naar Londen W eeroverzicht i fcf-'-gs,. ïlY' fmmi DINSDAG 19 MAART 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3642 Weerbericht Drs. A. B. Speekenbrink gouverneur Antillen "mg A LLOYD„WERELD WIL Overeenstemming in de W.E.U. NA SCHOOLTIJD OP ROOFTOCHT Premielening Zuid-Holland New Yorkse dagbladen worden duurder jS|> 'i *-» V k A FGEVAARDIGDEN van Ame- rx rika, Engeland, Frankrijk, Canada en Rusland zijn gistërön in Londen' bijeengekomen voor nieuwe besprekingen over ontwa pening. Deze besprekingen van de sub commissie der Ver. Naties voor ontwapening hebben al sinds 1954 geduurd, tot nu toe zonder suc ces. De bijeenkomst van gisteren was de 87ste. De V.S. Overdracht Advertentie itimmiiiiiif MEDERLANDS oudste inwoner, - de heer Jan Kip, is gisteren 106 jaar geworden. Dit feit is door alle ingezetenen van Dreischor, het dorp waar de heer Kip woont, feestelijk gevierd. Talrijke ge schenken en felicitaties heeft deze krasse Schouwenaar ont vangen. De commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. n'Jl'. A. F. C. de Casembroot, zond hem telegrafisch een felicitatie. Brutaaliveg yratis tot 1 april 1957 Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 1.3 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendicnst abonnementen 18.30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uun Telefoon 1I570O ■s-Gravenhaïe: Huygensplein 1 Telef. 183487 <3 13 Postbus 109! Postgiro No. 424867 Klachtendiprst: 13.3019 30 u; Tel. 362560 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b 'Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2 48 per maand 7 40 per kwartaal Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG *UïUM> ENIGE REGEN Veel bewolking met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 30 maart zon op 6.46, onder 18 35; maan op onder 8.41. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET Vrije Volk" van zaterdag kritiseert in een tweetal arti keltjes onze nabeschouwing op het de bat inzake de bestedtngsbeperkings- nota. Het blad zegt in dc eerste plaats dal onze vergelijking van een overheid die „sn het volk beperkingen oplegt en die zelf onvoldoende bezuinigt, mank gaat, Want, zo zegt „Het Vrije Volk" dat bezuinigen door de overheid snijdt het volk in het vlees. Slechts een klein deel der overheidsuitgaven zijn appa raatkosten. De rest van de uitgaven komt het volk ten goede. Bezuiniging daarop benadeelt dus het volk. Dat ia geen nieuws. De schrijver van het hoofdartikel in „Trouw" heeft in d« Tweede Kamer deze zaak op ge lijke wijze toegelicht. Maar er zijn toch redenen om de stelling van „Trouw" vol le houden. In de eerste plaats Is er voor de overheid gelegenheid om in de appa- raaUector te bezuinigen. „Het Vrij- Volk" stelt de kosten van dit sector op 900 miljoen. Wanneer men dit 900 miljoen eens gaat bekijken, niet slechts uit het oog punt van efficiency, dat onder alle omstandigheden een aanvaardbaar oogpunt 1», maar ook uit het oogpunt van de versobering, dan kan daar heel- wat geld bespaard worden naar onze geniag. En in de tweede plaats zal als dc overheid het geld niet voldoende sn dc spparaatsectior vinden kan er ocx geld gevonden moeten worden In die uitgaven, die dan „aan het volk" ten gc*i* komen. Er is waarschijnlijk tux- teo „Het Vrije Volk" en ons een ver schil la waardering van tal van uitga ven. die de overheid in haar subsidie beleid heeft opgenomen. „Het Vrije Volk" haalt nu weer voorbeelden aan, precies als minister Hofstra het deed, waar men het naar Ieders gevoelen, Blet moet zoeken. Maar zou er nu wer kelijk in de aector der subsidies geen matiging betracht kunnen worden, tonder dat dit rampzalige gevolgen heeft? De voortdurend» stijging van bet subsidiebedrag behoort in een pe riode van bestedingsbeperking te wor- den afgeremd. Bovendien moet men wel begrijpen dat niet de bezuiniging in de over heidssector allereerst in andermans vlees snijdt. Allereerst snijden in andermans vlees da melkprijsverhoging, de ver hoging van de beozinebetosting,- van dt omzetbelasting, van de vennoot schapsbelasting en dergelijke. In an dermans vlees snijdt allereerst de ver hoging van allerlei tarieven. In ander mans vlees zou snijden de door de so cialisten verlangde verhoging van de inkomstenbelasting. Dsarom is onze vergelijking met mank maar is zij juist. En het ware t« wensen dat de regering daaraan meer aandacht schonk dan zij geneigd is te doen. IN de tweede plaats kritiseert „Het Vrije Volk" onze opmerkingen >ver de overmatige socialistische in vloed op het regeringsbeleid. Zij kriti seert onze opmerking dat wij nog niet uit de onzuivere politieke verhoudin gen zijn gekomen. Het blad zegt dat daarin een waar schuwing ligt aan de a.-r. ministers en zegt dat daarin een aanwijzing ligt dat dezerzijds op herstel der vooroorlogse coalitie wordt aangestuurd. „Het Vrije Volk" kan er zich van verzekerd houden dat wij, welke wen sen en idealen wij ook mogen koeste ren, onze zin voor de werkelijkheid t>e- hoaden. Maar als „Het Vrije Volk" dan komt lot deze vraag: Wat wil de beer Bruini Slot met zijn opmerkingen en met zijn rechtstreekse oppositie tegen dit Kabinet?, dan willen wij daar gaar ne een antwoord op geven. Wij willen niet meewerken aan een geleidelijke omvorming van onze maat schappij in socialistische zin. Daarom waren wij tegen de blokkering der eigenaarslasten, daarom waren wij voor beperking der uitgaven van de rijksoverheid om daardoor de melk- prijsverhoging te verminderen. Daar om waren wij tegen de gerichte beste ding van gedeblokkeerde gelden. Daaraan en aan andere dergelijke maatregelen wil de a.*,r. fractie niet meewerken en zij verlangt van het Ka binet, ais een Kabinet van gemengde samenstelling, dat het dergelijke zaken niet voorstelt. Dat bedoelen wij met onze oppositie bij het jongste debat. Wij wensen als anti-revolutionairen in het licht van onze beginselen en Inzichten verant woord te handelen. Wij waren van me ning dat wij uit dien hoofde niet met alle voorsteilen van de regering mee konden gaan. En als „Het Vrije Volk" zegt dat dit standpunt een bedreiging van het Ka binet vormt en uiterst gevaarlijk is, zowel voor onze democratie als voor onze nationale economie dan kunnen wij alleen maar zeggen, dat er hier voor ons grenzen liggen, waar wij biet overheen gaan en dat het dan aan de socialisten ligt om het kabinetsbe leid niet zodanig In hun geest te over trekken dat daardoor het Kabinet in gevaar komt. Vag e beloften van V.S. aan mevrouw Meir Hl i'"' 'g|j» t Bij Koninklijk Besluit van 18 maart is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaard be noemd tot gouverneur van de Neder landse Antillen drs. Antonlus Ber- nardus Speekenbrink, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, hoofd van de economische afdeling bij de Nederlandse ambassade te Was hington. AMERIKA zal zijn invloed blijven aanwenden om vrede en rust in Gaza te bereiken. Deze (vage) belofte heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gisteren gedaan aan zijn Israëlische collega mevrouw Meir. De Verenigde Staten hebben de hoop uitgedrukt, dat de Verenigde Naties een overheersende rol zu'len spelen in het omstreden gebied van Gaza. Zij hebben zich voorts uitgesproken voor het beginsel van vrije scheepvaart in de Golf van Akaba en voor een rechtvaardige oplossing van het geschil over het Suezkanaal. Nadat Dullex an mavrouw Meir in Washington bijna een uur met elkaar hadden geiproken. gaven tij een geza menlijke verklaring uit. Daaruit blijkt dat mevrouw Meir uitdrukking hooft gegtven aan haar diepe beiorgdheid over de terugkeer van Egypte in de itrook van Gaza. Mevrouw Meir zai dat hot Egyptisch» optreden in xtrijd vtt mei de veronderstellingen en de verwachtingen die de grondslag vorm den voor het Israëlische besluit om zijn strijdkrachten uil Gaza en Akaba terug te trekken. De nieuwe zitting werd geopend door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. LI») j zei dat ..bevordering van de vrede de eerste imputs is achter ome pogingen om tot ontwapening te komen". Volgens hem zün er echter ln de huidige omstandigheden nog andere redenen: de kosten van de moderne bewapening, die een bijna ondraaglijke last op alle staten leggen. Lloyd verklaarde dat de wereld be wijzen wil zien van werkelijke voor uitgang op het gebied -van de ontwa pening, Hij hoopte daarom dat de con ferentie met het werk zal voortgaan om tot de een of andere overeenkomst te komen. De Britse minister herinnerde eraan dat sinds de subcommissie voor het laatst in Londen bijeenkwam, over eenstemming is bereikt over de vor ming van een controle-orgaan vóór het begin van de ontwapening. Ook is er een of andere vorm van overeenstemming bereikt over de vraag welke voorwerpen aan controle onder hevig moeten zijn. Lloyd zei dat de conferentie nu de kwestie tot hoever de bevoegdheden van een controle-orgaan kunnen gaan, moet bestuderen. De Sowjet-afgevaardigde. Zorin, dien de voorstellen in voor een internationale overeenkomst ter beperking van de ge wone bewapening en een verbod van atoomwapens. Dit plan zou in twee fasen moeten worden uitgevoerd en in 1959 vol tooid moeten zijn. Voor het eerst zinspeelde Rusland nu op dc mogelijkheid raketten in de ont wapeningsplannen op te nemen. De Amerikaanse afgevaardigde, Stas- sen, verklaarde naar in conferentie- kringen verluidt, dat men er wijs aan zou doen zich tot „eerste stappen" te beperken. Het Amerikaanse standpunt is. dat de strijdkrachten binnen een jaar na het van kracht worden van een verdrag ais eerste faze beperkt zouden moeten worden tot 2.500.000 man voor de Ver. Staten en de Sowjet-Unic en 750.000 man voor Engeland en Frankrijk. Vermindering van de bewapening kan op drie manieren gebeuren, aldus Stas- sen, met een bepaalde hoeveelheid, met een hoeveelheid die verband houdt met de numerieke sterkte van de strijd krachten en mét een percepts ge van het huidige bewapeningsped. Wat de militaire uitgaven betreft ver klaarde Stassen, dat het vroeger door de Sowjet-Unie genoemde percentage voor het eerste jaar. 15 procent, niet realis tisch is. Dat zou tien procent moeten zijn. De vergadering van de ontwapenings commissie duurde maandag twee uur en een kwartier. Men vermoedt, dat de be sprekingen dinsdag voortgezet zullen worden. SELWYN LLOYD De voorzitter van de Indonesische nationalistische partij. Soewirjo, die afgelopen vrijdag door president Soe- karno werd uitgekozen voor het vormen van een nieuwe regering heeft gisteren verklaard, dat hij de ministerlijst gereed heeft. Voorts deelde hij mede, dat hij geen premier za! worden. „Ik ben er met geschikt voor" zet hij. Dulles bevestigde opnieuw „dat de politiek der Ver. Staten onveranderd vasthoudt aan wat vroeger m het openbaar werd uitgesproken, met na me in de brief van 2 maart van pre sident Eisenhower aan premier Be:i Goerion en de toespraak van ambas sadeur Cabot Lodge in de Ver. Naties op 1 maart. D» secretaris-generaal der Ver. Na ties. Dag Hammarskjoeld, heeft zijn vertrek naar Cairo gisteren opnieuw uitgesteld, ditmaal om een onderhoud le hebben met mevrouw Meir. Het onderhoud tussen mevrouw Meir en Hammarskjoeld heeft twee uren geduurd. Er is geen afspraak ge maakt voor een tweede bespreking. Na afloop van hef onderhoud zei mevrouw Meir, dat de toestand gron dig Is besproken, de Israëlische afge vaardigden hebben de aandacht van de secretaris-generaal er op gevestigd dat Israël er niet mee kan instemmen, dat een oorlogvoerend Egypte naar Gaza terugkeert. De kwestie van hei legeren van eenheden van de politie macht aan de Israëlische zijde van de demarcatielijn werd niet besproken, aldus mevrouw Meir, Radio-Caïro heeft meandag bekend gemaakt dat de laatste onderdelen van de internationale politiemacht de stad Gaza hebben verlaten om stellingen in te nemen langs de grant tussen Egypte en Israël. Het V.N.-bureau voor de Palestijnse vluchtelingen heeft de uitgebreide be voegdheden, die het op zich heeft ge.- nomen om' de bevolking sVan Gaza at de periode tussen het vertrek van de Israëlische troepen en de vestiging van een burgerlijk bestuur te helpen, overgedragen aan de plaatselijke auto riteiten. Het eigenlijke hulpprogramma van het bureau, dat betrekking heeft op meer dan 200.000 vluchtelingen, wordt met voMe kracht uitgevoerd. Het Noorse contingent dat deel uit maakt van het politieleger der V.N. zal onmiddellijk teruggetrokken wor den als tussen Egypte en Israël op nieuw een oorlog zou uitbreken. Dit heeft een woord voerder van het hoofd kwartier van het Noorse leger mee gedeeld. O D« miniïUrs van Buitenlandse Zaken van de landen van de Weiteuropese Unie hebben in de nacht van maandag op dinsdag le Londen algehele overeenstem ming bereikt over een compromis over de Britse voorstellen tot beperking van de Britse strijdkrachten op het Europe»» vasteland, aldus is in de vroege ochtend uren *an_ dinsdag in gewoonlijk welinge lichte kringen te Londen vernomen. Men kwam tot overeenstemming op een vergadering die viereneenhalf uur duurde. Dinsdagmiddag zou een commu nique worden uitgegeven. Volgens een deelnemer aan de con ferentie heeft de vergadering resultaat gehad en behoeft alleen nog maar te worden gewerkt aan de redactie van de tekst Volgens het compromis zal Groot-Brit- tannife een dee! van zijn strijdkrachten op het vasteland elders mogen legeren, maar dit betreft voornamelijk anders dan gevechteenheden. Oier het zachte iceer wordt ook druk gesproken in het Koninklijk Militair Tehuis Bronbeek in Arnhem. Deze beide oud-kolonialen zijn het er nel oter eens. dut liet de laatste dagen iets kouder nas dan de vorige tteek, maar neer om buiten le zitten ronden se het gisteren torh wel. Op werken van Waterstaat za! dit jaar in totaai 19,2 miljoen gulden wor den bezuinigd als gevolg van de uit voering van de bestedingsbeperking door de overheid. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat geeft minister Algera een opsomming van werken, zowel van droge als van natte waterstaat, waaraan minder zal worden uitgegeven dan aanvankelijk was voorzien. Op de post voor versterking van zwakke plaatsen in hoogwaterkeringen, die op 35 miljoen was gesteld, zal 8 miljoen worden bezuinigd, zodat voor deze werken 27 miljoen overblijft. Voor de verbetering van de Oude Linge te Gorinchem was 2.2 miljoen uitgetrok ken. Hiervan wordt 2.1 miljoen ge schrapt, zodat 0,1 miljoen overblijft. De vernieuwing van de brug aan de Koopvaardersbinnenhaven te Den Helder stond v3or 0,4 miljoen op de begroting. Dit bedrag is tot de helft teruggebracht. KUNNEN de Hongaren wen nen?" is de titel van een reeks van vijf artikelen, waarin een onzer verslaggevers aal trachten iets te vertellen van de vele moeilijkheden, -waarmee de meer dan 3000 Hongaarse vluch telingen in ons land te kampen hebben. Het eerste artikel publt- cerep wij elders in dit nummer. Conflicten bleven tot dusver gelukkig beperkt. Maar dat be tekent niet, dat de Hongaren, die voor een uitzichtloze periode in ons land verblijven, het niet moeilijk hebben. De meesten wis ten vier maanden geleden totaal niets van ons land. Ze hadden zich niet op emigTatle ingesteld, ze wisten niets ran de westerse maatschappij. Een Nederlander emigreert ge makkelijker naar de Verenigde Staten dan dat de Hongaren zlcb zullen kunnen aanpassen aan da Nederlandse maatschappij. „Ze hebben de plicht zich aan te *passen", zegt zuster Verdes, de Hongaarse maatschappelijke werkster van het Admiraal de Ruyierfonds, die dagelijks met de vlncbtelingenmoeilijkheden te maken heeft. Mear ze voegt daaraan toe: „Laten de Neder landers echter niet trachten van de Hongaren Nederlanders ie maken. Dat mogen en kunnen ze niet worden".... Van de werken in te ontwikkelen gebie den wordt 1 van de 8 uitgetrokken mil joenen geschrapt, zodat er 7 overblijven. De post voor het herstel van de Wilhei- minabrug te Maastricht ad 1.2 miljoen wordt met 0.8 miljoen verminderd, zodat overblijft 0,4 miljoen. Dc bochtafsnijding in en energiewinning uit de Maas stond voor 1.05 miljoen op de begroting. Hiervan gaat <3,9 miljoen af, zodat over blijft 0,15 miljoen. Voor de vervanging van de Oude Schutsluis in het Amster dam-Rijnkanaal te Zeeburg door een keersluis was 1,5 miljoen uitgetrokken. Deze post is verminderd met 0.2 miljoen, zodat 1,3 miljoen overblijft. Het maken van een reservedeur in de Noordersluis te IJmuiden (0,5 miljoen) en de ver breding van het Apeldoorns Kanaal (2 miljoen) zijn geheel van de begroting geschrapt. Voor de aanleg van het kanaal IJssel-Zwartewater was 1 miljoen uitgetrokken. Hiervan is 0,6 miljoen geschrapt. Van de 3,5 miljoen die bestemd waren voor verdubbeling van de sluizen in het Julianakanaal vervallen er 2, zodat 1,5 resteert. Bij de indijking van de Lauwerszee moet op de uitge trokken 0,9 miljoen 0,5 miljoen worden bezuinigd, zodat 0,4 miljoen beschikbaar blijft. Op diverse andere landaanwin- ningswerken zal nog eens 0,1 miljoen worden bezuinigd. Zeven Rijkswegen in, aanleg zullen dit jaar minder mogen kosten -dan eerst was -geraamd,- RijksWeg-I,--gedeelte. Den Haag-Sassenhéim: uitgetrokken 1? mil joen, beperking 0,3 miljoen, resteert 0.7 miljoen. Rijksweg 12. beoosten Veenendaal: uitgetrokken 3 miljoen» beperking- 1,3 miljoen, resteert 1,7 miljoen. Rijksweg 15, gedeelte Meteren- Ressen: uitgetrokken 3 miljoen, beper king 0,75 miljoen, resteert 2,25 miljoen. Rijksweg 20, gedeelte Rotterdam-Maas sluis: uitgetrokken 1 miljoen, beperking 0.5 miljoen, resteert 0,5 miljoen. Rijks weg 22, gedeelte Utrecht-Hoilandsche Rading: uitgetrokken 1,35 miljoen, beper- ktng 0,45 miljoen, resteert 0,9 miljoen. Rijksweg 23, rondweg Zuidelijk om Amersfoort: uitgetrokken 2,5 miljoen, beperking 0,5 miljoen, resteert' 2 mil joen. Rijksweg 52, opheffing on gelijk vloerse kruising te Arnhem: uitgetrokken 0,6 miljoen, beperking 0,4 miljoen, resteert 0.2 miljoen. Dit levert een totale beperking op san waterstaatwerken van 23,1 miljoen. Daar rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat enkele artikelen te zijner tijd met in totaal 3.9 miljoen zullen moeten worden verhoogd, komt de beperking neer op 19,2 miljoen. g ET de vakantlespreldlng loopt het M vog steeds niet op relletjes. Op heel wat lagere scholen gaat de zo mervakantie eind juli ln, terwijl de bouwvakantie is bepaald van 22 tot 29 juli. Dat geeft dus ln tal van gezinnen met schoolgaande kinderen moeilijk heden. Het zou wenselijk zijn daar nog een oplossing voor te vinden. Een ergerlijk staaltje van hoe het niet moet signaleert het „Metaalbe drijf", het orgaan van de chr. metaal- bed rijfsbond. In een onderneming had de directie in overleg met de kern de bedrjjfsva- kantie vastgesteld in een periode, die wél samenviel met de vakantie op de openbare scholen ter plaatse, doch niet met die van de bijzondere scholen. Een regeling bleek noch met de di rectie, noch met de kern te treffen. „Stuur je kinderen dan maar naar de openbare school". Pas nadat de C.M.B.-bestuurder de inspecteur van het Onderwijs en de schoolhoofden had ingeschakeld, werd een oplossing gevonden. Wij vinden dit een droevig staaltje van onverdraagzaamheid. HAZS7PA SRI EKEN TE ZEVENBERGEN Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, is maandagavond onverwachts per vliegtuig naar Londen vertrokken voor overleg met de minister van Kolo niën, Lennox Boyd. Er is geen officiële reden voor de reis bekendgemaakt, doch men legt uiteraard verband tussen deze plotselinge reis en het aanbod van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging, de Eoka, van de vori ge week, om de verzetsactiviteit te sta ken als aartsbisschop Makarios vrijge laten wordt en de onderhandelingen over de status van Cyprus worden hervat. Ia sfimi-officiële kringen ia Nicosia verluidt, dat het Britse antwoord on dit aanbod dinsdag bekaadgemaakt'zal 'wor den. DE BILT, dinsdag 10 uur. Zuidwes telijke winden hebben in de nacht van maandag op dinsdag de zachte en zeer vochtige oeeaanlucht weer over ons land teruggebracht Dit was mogelijk doordat ten Westen van de Britse eilanden de luchtdruk daalde onder invloed van een naderende depressie, die, uit Amerika afkomstig, langs de Zuidpunt van Groen land naar het gebied ten Zuiden van IJsland is getrokken. Be begrenzing van de wanne lucht liep vanmorgen van de Alpen ©ver Nederland naar Midden-En gel and en vandaar naar de omgeving van de Azoren. Aan dit laatste gedeelte van het front bevindt zich een kleine sto ring, die in Noordoostelijke richting trekt. Deze zal woensdag het weer in ons land beïnvloeden. Het zachte weer houdt daardoor aan, terwijl de regenkansen groot blijven. De Britse spoorwegarbeiders drei gen het voorbeeld van de arbeiders in de scheepsbouw te zullen volgen en in staking te gaan als hun eisen om loonsverhoging niet worden in gewilligd. Jim Campbell, algemeen secretaris van de National Union óf Railway- men, keerde haastig van een inter nationale arbeidsconferentie in Duits Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen de provincie Zuid-Holland over gaan tot de uitgifte van een 2 Ij pet. pre mielening tot een bedrag groot 20 mil joen. De festiviteiten, die ter ere van de jarige waren georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereniging, zijn 's middags om halftwee begonnen met een Iractatie aan de schooljeugd. Daarna is een bijeenkomst voor be jaarden gehouden. Deze groep van 65 jarigen en ouderen vormt een vijfde gedeelte \an de totale bevolking van de gemeente. De jarige zelf, vergezeld van zijn enige dochter, is hierbij ruim een uur aanwezig geweest. Omdat zijn scheer mes bij de ramp van 1953 verloren is gegaan, werd hem een elektrisch scheerapparaat aangeboden. De heer Kip moet maar met de tijd meegaan en genieten van de vooruitgang van de techniek, meende men. De jubilaris bracht ln het midden, dat dit apparaat voor hem helemaal niet nieuw was, want hij was al eens elektrisch geschoren. „Ik ben nu 10S jaar", zei hij verder, „en dat is nog nooit in mijn leven gebeurd". Di*. heeft niemand hem kunnen bestrijden Burgemeester Vermeulen zei, dat hij hoopte, dat de heer Kip 110 jaar 20u worden en Neerlands oudste inwoner hoopte dit evenzeer. De bewoners van het dorp hebben de dag verder door gebracht met draaiorgelmuziek en een optocht. land terug. De spoorwegarbeiders eisen een loonsverhoging van tien procent. Campbell deelde mede, dat hij spoedig een beslissing verwacht van het regeringstribunaai. Het schijnt vast te staan, dat de spoorwegarbei ders zullen staken als het tribunaal hen niet ten minste een loonsverho ging van vijf procent toestaat. Zaterdag zijn 200.000 arbeiders van de scheepswerven in staking gegaan. Aanstaande zaterdag gaan meer dan 2.750.000 metaalarbeiders eveneens in staking, ais hun geen loonsverhoging van tien procent wordt toegekend. De New York World Telegram and Sun, een vooraanstaand avondblad, zal vandaag haar prijs verdubbelen van vijf dollarcents tot tien dollarcents per exemplaar. Er zijn onbevestigde berichten, dat de meeste andeie New Yorkse bladen spoedig eveneens hun prijzen zullen verhogen, De World Telegram and Sun heeft meegedeeld, dat cle prijsverhoging, de eerste sedert 1944, in hoofdzaak een gevolg is van de gestegen ionen en de prijzen van het krantenpapier. Meer dan honderd keer zijn twee Rotterdamse jongens van dertien en twee van veertien jaar kerken, kanto ren, rusthuizen, banken, woningen en winkels binnengeslopen met de bedoe ling geld weg te nemen. De knapen, die thans ztjn aangehouden, zouden er in geslaagd zijn op deze manier een bedrag, dat ver boven de duizend gul den ligt, b(j elkaar te krijgen. De kin derpolitie heeft zich over ben ont fermd. D» jongen» gingen na schooltijd en op vrije middagen samen op stap. Twee van hen begonnen met deze in sluipingen in december en de andere twee hadden sieb enkele weken gele den bjj hen aangesloten. Twee van hen werden betrapt in een pastorie, waar zij met een smoesje wa ren binnengekomen. Een gealarmeerde hoofdagent geloofde het verhaal niet, dat zij opdisten: „Zij moesten voor moeder boodschappen doen en daarom hadden ze dertig gulden bij zich". Ten slotte bekenden z(j samen talloze ke lten ergens te zyn binnengeslopen. 2ij hadden offerblokken in kerken gelicht, collectebussen geopend en in kantoren geld uit damestassen gesto len. De kantoren liepen ze gewoon bin nen en op de deuren van de kamers klopten zij aan. Kregen zfj antwoord «n ging de deur open, dan vroegen de jongens om postzegels. Kregen zij geen antwoord, dan gingen zij brutaalweg binnen om te zien of er iets van bun gading was. In woonhuizen vreegen zij, wanneer men hen in de gaten kreeg, naar oude kranten. In een kantoor wa ren ze regelrecht doorgelopen naar de kelder en gingen de kluis binnen, waar hoofdzakelijk postzegels werden be waard. Hier bemachtigden zit slechts acht gulden. Het geld werd gebruikt voor snoep goed en bioscoopjet. Ook hadden zij een luchtdrukpistool gekocht, dat in een rioolput bewaard werd. Hun ouders waren onkundig van hun „lief hebberijen". Naam: Straat: Woonplaats: icenst het dagblad Trouw tot en met 30 maart gratix tc ontvangen en zich per 1 april 1957 te abonneren. Betaling zal geschieden per week (57 cent) per kwartaal (17M). Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan: Administratie *I*ouW# WithstrKsO, Botterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1