Twee vragen beantwoord Plan voor olieleiding dwars door Turkije Grondslag voor einde Britse werfstaking B Koninklijke hulde aan Bëstevaer Aardbeving in San Francisco De Ruyterherdacht in zijn geboortestad Wat Cs dat? i ïjf ■- EISENHOWER BELOOFT Engeland vraagt wapenhulp Wallenberg toch in leven? Olie uit de Sahara Moedige redding van 23 drenkelingen Ook akkoord bij Spoorwegen Viscount keerde met storing terug W eeroverzicht 2ÖÖÖ It. mijnwerkers naar Nederland ZATERDAG 23 MAART 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3646 Weerbericht De ver. staten zijn bereid, zich aan te sluiten bij de militaire commissie van het verdrag van Bagdad, waaraan reeds Enge land, Turkije, Irak. Perziii en Pakistan deelnemen. Dit heeft president Eisenhower gisteren tijdens de conferentie op de Bermuda- eilanden aan de Britse premier Macmillan meegedeeld. MAANDAG ONDERHANDELINGEN HEVIGSTE SINDS DERTIG JAAR Op de De Ruyter Boulevard te Vlissingenaan drie zijden omspoeld door LUGUBERE VONDST BIJ GAZA m r Tot nu toe deden de Ver. Staten slechts mee aan het werk van de Bagdadlanden op economisch gebied en bij de bestrijding van. com munistische ondermijningspogingen. De toetreding van de Ver. Staten tot de militaire commissie be tekent niet, dat Amerika volledig lid van het verdrag wordt. Het volledige lidmaatschap brengt wederzijdse steun tegen elke aanval mee, terwijl de Eisenhowerleer slechts over bijstand in geval van communistische agressie spreekt. Uit de Amerikaanse bekendmaking maakt men op, dat de Ver. Staten niet van plan zijn het verdrag van Bagdad te gebruiken voor inmenging in de betrekkingen tussen de Arabische landen en Israël. Buisleidiug Suez en werkgevers hebben gister avond overeenstemming bereikt over een grondslag voor onder handelingen om de zesdaagse sta- king van 200.000 arbeiders by de scheepswerven te beëindigen. Metaalstaking Churchill in Engeland terugggkéerd ft Zie verder pagina 3 T T doet toch ook mee aan onze grote Vakantie- prijjsvraag? U kunt er een schitterende reis mee 'win nen voor u en het gehele gezin. Tien dagen naar-het buitenland! Wij ontvingen enkele vra gen van lezers over een der voorwaarden, nl. om tegelijk met de oplossingen op het deelnemingsformulier drie voorbeelden te geven welke eventueel in deze puzzel had den kunnen voorkomen.' U behoeft slechts de namen van de door u gevonden onderwerpen te vermelden, dus geen foto's of afbeeldin gen inzenden! Vanzelfspre kend rroeten de onderwer pen niet reeds in de prijs vraag zijn genoemd. Elders in deze editie treft u weer drie nieuwe plaatjes aan. Veel succes! gratis tot i april 1957 Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 1 Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachiendienst abonnementen 18 30—19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhaee: Huygensplein 1 Telef. 183467 (3 1.) Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klerhtcndic-st: 18 30—1930 u: Tel. 382569 Schiedam. Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 57 cent per week. 2 48 per maand, 7 40 per kwartaal Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zondagavond: VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land nog vrij krachtige wind tussen oost en zuid. 24 maart ron op R38, onder 19 02, maan op 3 18. onder 12 10 25 maart zon op 6 34, onder 19 0.1; maan op 3 49. onder 13.13. O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE heer J. H. Scheps, socialistisch Tweede-Kamerlid, heeft op 20 maart voor de Vara ons hoofdartikel van verleden zaterdag geciteerd en naar aanleiding daarvan een paar vragen gesteld. In bedoeld hoofdartikel hadden wij van het C.H. Tweede-Kamerlid, de beer Calmcyer, de christen-democra tische fractievorming in Internationale parlementaire organen bepleit. Dat is een fractievorming, waarbij Rooms- Katholieke en Protestantse partijen sa mengaan. De heer Scheps stelt ons nu aller eerst de vraag waarom, als het in in ternationaal verband noodzakelijk is gezien de eis van de erkenning der soevereiniteit Gods dat Rooms-Katho- lieken en Protestanten in één fractie samenwerken, zuiks ook niet in natio naal verband geldt. NS antwoord op deze vraag zou- O den wij als volgt willen doen lui den: 1. De nationale politiek omvat veel meer «pecifieke onderwerpen dan de internationale politiek, die in de be doelde internationale parlementaire or ganen aan de orde is. Dat schept al aanstonds de mogelijkheid van veel meer differentiatie in de meningsvor ming op nationaal niveau. De tegen stelling tussen R.K. politiek en Fret. Chr. politiek wordt daar dus veel eerder openbaar. Een voorbeeld is b.v. het verschil van opvatting tussen de K.V.P. en de Prot. Chr. partijen met betrekking tot de voetbalpools en het loterijwezen in het algemeen. De Zon dagswet Is een ander voorbeeld. De huwelijkswetgeving in verband met het canonieke recht een derde. HK vraagstuk der processievrijheid een vierde. Dergelijke zaken spelen Jn nationaal verband. Niet o£ veel min der ln internationaal of supra-nationaal verband. Mat erkenning van wat een R.K. en «en protestantse partij in politieke doelstellingen gemeen hebben komt in nationaal verband dus datgene wat scheidt meer naar voren dan in in ternationaal verband het geval is. 2. In Nederland spelen bij de poli tieke partijvorming de historische ach- tergonden een veel grotere rol dan fainternatte*-verband, waar men "«JUThlstorie niet heeft, het geval 'ia. Wanneer b.v. de a.r. partij voor Ne derland de grondtoon van ons volks karakter gelijk dit door Oranje ge leid onder invloed der Hervorming sdjn stempel ontving, wil vertegenwoordi gen dan is het duidelijk dat dit uit gangspunt een samengaan met Booms- Katholieken in één partij of ln één fractie in de weg staat. Voor de Booms-Katholieken staat dit ge lijk uit prof. Romme's boekje „Katho lieke Staatkunde" blijkt niet an ders. 3. De in beide voorgaande punten vervatte overwegingen hebben er dan ook toe geleid dat bij de partijvor ming in Christelijke zin in nationaal verband niet slechts datgene wat de verschillende partijen als Christelijke partijen gemeen hebben hun karakter bepaalt, maar in meerdere mate nog datgene waarin zij als Booms-Katho lieke en Protestantse partijen, waarin zij als X.VP., als CJH.U. en als A.R.P. verschillen. Deze gedachte is actueel en zij is tevens zo oud als de Chris telijke partijen zelf. Reeds Groen van Prinsterer was zich scherp bewust van dat verschil en gaf daar op scher pe wijze formulering van. Hij was tevens in overeenstemming met Stahl zich bewust van hetgeen die partijen verenigde. Dit leidt tot de gedragslijn van het handhaven der zelfstandigheid met begrip voor sa menwerking waar dit passend en mo gelijk is. Op internationaal gebied, waar het meer gaat om het behoud van een Christelijke samenleving in algemene zin, waar algemene richtlijnen van economisch en sociaal beleid aan de orde komen, waarover tusser. Rooms- Katholieken en Protestants-Christelij- ken voor het grootste deel eenstem migheid bestaat ligt bet samengaan dus voor de hand. Een samengaan dat bovendien gevorderd v ardt door het feit dat in de socialist!, die en liberale partijen in het buitenland voor een groot deel in nog sterkere mate anti- Christelijke motieven aanwezig zijn dan in de overeenkomstige Neder landse. INE tweede vraag van de heer Scheps luidt als volgt: „Als nu de erkenning van Gods Soevereiniteit eist, dat Rooms-Katholieken en Protes tanten hun tegenstellingen vergeten, of anders stellen, waarom verwijten de heren van „Trouw" de Protestanten Jn de P.v.d.A. dan dat zij alleen wat consequenter doen hetgeer „Trouw hier als ideaal stelt?" Ons antwoord luidt als volgt: 1. Uit het antwoord op de eerste vraag blijkt reeds dat wij niet stellen en dat noch de R.K.. noch de C.H, A.R. stelt dat de erkenning van Gods Soevereiniteit meebrengt dat WlJ a*s Christenen van verschillende confessie onze tegent tellingen verge ten of anders stellen. Integendeel, wij stellen ze precies zo als wij menen, dat wij 2e op grond van onze beginse len moeten stellen. 2. Wij vinden dan ook met dat de Protestanten in de P v.d.A doen, wat Wij als ideaal stellen. Hun doen heeft met het onze in geen enkel opzicht ver- Ver. Staten militair bij verdrag van Bagdad D« ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten en Enge land, Foater Dulles en Selwyn Lloyö. hebben gisteren op de Bermuda- eilanden gesproken over de jongste vergaderingen in Londen van de Westeuropese Unie, de hereniging van Duitsland, de gemeenschappelijke Europese markt de vrijhandelszone, de Euratom, de betrekkingen met de Sowjei-Unie en de toestand in Oost- Europa. Ook hebben xij nog China en andere problemen in het Verre Oos ten aangeroerd. Middags spraken Eisenhower en Macmillan samen met hun ministers van Buitenlandse Zaken fensieaangelegenheden. over de- De Britse premier Macmillan hoopt van president Eisenhower de verze kering te krijgen, dat de Ver. Stalen Engeland zullen helpen een leger op te bouwen, dat past in het atoom tijdperk en dat met mander manschap pen een meer effectieve kracht zal hebben. Bij da besprekingen ovar het Midden-Oosten zijn Engeland en de Ver. Staten het eens geworden over oen gemeenschappelijke politiek voor d# aanleg van nieuwe grote bulslei dingen ier verzekering van de voor ziening van Europa met olie uit het Midden-Oosten. Deskundigen dér bei de landen zullen thans een aanvang maken met de uitwerking der plannen, waarover reeds voorlopige onderhan- De Zweedse gezant ln Jeruzalem, Lund- berg, heeft verklaard dat er sterke aan wijzingen bestaan dat de verdwenen Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg nog In leven Is en ln de Sowjet-Unle verblijft. Lundbcrg verklaarde dat, de familie Wallenberg in Zweden over inlichtingen beschikte, welke lijnrecht in tegen spraak zijn met de laatste Russische verklaring, waarin gezegd wordt dat de Zweedse diplomaat na een hartaanval in een Russische gevangenis is overle den De Franse regering heeft een pro ject goedgekeurd voor de oliewinning ln de Sahara, waarmee miljarden franken gemoeid zullen zijn. delingen waren gevoerd door functio narissen der beide regeringen. Naar verluidt zullen de buïsleidm- yen vermoedelijk m Turkije worden aangelegd- De plannen worden echter geheim gehouden. Engeland sehiint weiing te voelen voor de geprojec teerde Israëlische ouisieiding van Eilath naar de Middellandse Zee. Het Engelse bezwaar is, dat deze buislei- dsng te klein zal zijn en dat men niet kan aannemen, dat de Arabische lan den, die de olie voortbrengen, zullen toestaan, dat de olie over Israëlisch grondgebied wordt vervoerd. Met betrekking tot Suez nam Eisen hower het standpunt in, dat de Ver- Stalen geen nieuwe acties zullen onder nemen in het geschil met president Nasser over de betaling van de kanaal- gelden, voordat de resultaten van de onderhandelingen van Haimnarskjöld in Cairo bekend worden. Macmillan scheen het daarmee eens te kunnen zijn. Er zullen echter alter natieve mogelijkheden worden onder zocht voor het geval Hanvmarskjöid's besprekingen zouden mislukken. De bemanning van het m.s. „Sene- caikust" (Ned. Tank- en Pakctvaart- maatschappij tc Amsterdam) heeft 23 drenkelingen gered van de Liberiaan se kustvaarder „Fcr", De Senegalkust voer van Takoradi naar Grand Bassa OVest-Afrika), toen men in de nacht van 25 op 26 februari brand en ont ploffingen waarnam aan boord van de „Fer". Veertien drenkelingen weiden uit het water aan boord gehesen. De ove rige twaalf opvarenden bicken nog aan boord van het brandende schip te zijn. Stuurman C. Doeksen begaf zich langszij het brandende schip en slaag de erin drie vrouwen, twee kinderen en vier mannen uit het vuur te red den. w "7 V 4T1 X Tijdens do De Ruytar-herdenkingin Vlisfjngen .hebben koningin Juliana en prins Rcrohard gisteren een krans gelegd bij het standbeeld tan de grote vloot voogd. Op de foto (v.l.n.r.): de burgs' meester tan Vlissingen, mr. if. Kolff, - ET. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot. Dit grote nieuws kwam «nkcle mi nuten, nadat vakbondsleiders en rag»- r inpsf u nctiona rissen bekendgemaakt hadden, dat zij ook een grondslag ge vonden hadden voor een regeling ier voorkoming van een dreigende lande lijke spoorwegstaking. Werkgevers en werknemers in de scheepsbouwindustrie beginnen maan dag rechtstreekse onderhandelingen. De staking zal echter pas beëindigd worden wanneer een overeenkomst tot stand is gebracht over de 10 net loonsverhoging, die de bonden eisen. Het spoorwegpersoneel heeft een loonsverhoging van 5 pet. aanvaard en zal met staken. Het krijgt 3 pet. met terugwerkende kracht tot 26 nu vember en 5 pet. met terugwerkende kracht vanaf 4 maart. Er was 10 pet. geëist. De staking van metaalarbeiders zou officieel niet voor vanmiddag begin nen, maar reeds gisteravond sloten en kele bedrijven hun deuren. Volgens een functionaris van de vakbeweging in Manchester zouden ongeveer 100.000 metaalbewerkers bij ongeveer duizend bedrijven in Manchester reeds gister avond in staking gaan. Vijftienhonderd havenarbeiders uit Southampton hebben vrijdagavond eensgezind de beslissing vari hun lei ders om het werk te hervatten goed gekeurd. Men verwacht dat het wal- perscmeel. dat eveneens het werk heeft neergelegd, een soortgelijk besluit zal nemen. De Engelse minister voor de Bevoor rading, Aybrey Jones, heeft ver klaard, dat, wanneer de bestaande druk op het pond sterling, welke ver oorzaakt werd door de stakingssitua- tie, zeer ver zou gaan. dit wel eens op een nieuwe devaluatie van het pond sterling zou kunnen uitlopen. Een vliegtuig van de B.É.A. van het type Viscount 800, dat met 25 passa giers van Londen op weg naar Amster dam was, is gisteren naar Londen terug gekeerd wegens een kleine storing in de elektrische installatie. Het vliegtuig ïs - veilig geland. Sir Winston Churchill Is gister avond per vliegtuig teruggekeerd uit Nice aan de Franse Rivièra, alwaar* hij de koude maanden grotendeels heeft doorgebracht. een muur werden geworpen door de kracht van de beving. Grote verkeerswegen langs de kust zijn door rotsblokken versperd. Duizen den angstige bewoners in de stad vlucht ten de straten op. Een schilder die boven op de Golden Gate brug aan het werk was vertelde, dat de brug schudde ,,als een boom in een storm". Deze aardschokken waTen de hevig ste die in dertig jaar tijds in San Fran cisco zijn gevoeld. In het gebied van San Francisco zijn vrijdag in viereneenhalf uur tijds vier aardschokken gevoeld. Na de vierJj beving riep de burgemeester van San Francisco de raad voor hulp verlening bij rampen bijeen. Dit or gaan is in het leven geroepen om op te treden bij atoomaanvallen. Alle scholen in het gebied van San Francisco werden ontruimd, evenals de zakenpanden te Dale City. tiea kilo meter ten zuiden van de stad De eerste en de derde schok waren licht. De tweede en de vierde beving hadden tot gevolg, dat gebouwen in de stad stonden le schudden. De hevige schokken gingen gepaard met gerom mel. De derde etage van een warenhuis werd ernstig beschadigd, gevangenen in een strafinrichting geraakten in pa niek en het telefoonverkeer in de stad liep vast door het grote aantal gesprek ken. Er ontstonden breuken in gasleidingen en er braken tientallen kleine branden uit. Meer dan tien personen liepen ver wondingen op doordat zij getroffen wer den door vallende voorwerpen of tegen wantschap. De Protestanten in de P.v.d.A. gaan samen met Rooms-Kalho- lieken cn Humanisten. Hetgeen hen bindt is niet een christelijk maar een socialistisch ideaal. Wal ons van de Roomsen scheidt is ons reformatorisch levensbeginsel. Wat ons met de Roomsen verenigt zijn de christelijke beginselen, die ons. deson danks, gemeen zijn. Deze vraag van de heer Scheps is hij houdc het ons ten goede dat wij dat maar ronduit zeggen een mys tificatie, een verduistering, van de pro blemen die hier aan de orde zyn. Het erge daarvan is dat zijn luisteraars dat niet door hebben. Een tendentieuze zin door de radio gesproken, vereist een grondige analyse om de gevolgen teniet te doen. En die is er nu eenmaal niet bij. Ten slotte merkt de heei Scheps op dat het merkwaardig is dat „Trouw" wel meent dat de Protestanten bij inter confessionele fractievorming als het no dig is als kinderen der Reformatie van cm eigen principiële zienswijze moeten doen blijken, maar dat zij de Protestan ten bestrijdt, die van hun opvattingen in de P.v.d.A. getuigenis afleggen. Ook dit is een probleem-verduistering. Want wij bestrijden niet de Protestan ten, die in de P.v.d.A. van hun getuige nis mogen doen blijken. Wij bestrijden de P.v.d.A. omdat deze verkeerde be ginselen en een verkeerde politiek heeft. ■En daarom menen wij dat die Protes tanten in de P.v,d.A. met thuishoren Er blijft dus van het „merkwaardige" van de heer Scheps niet veel over. (Van één onzer verslaggevers) Westerschelde en Noordzee, stonden H.AI. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard gistermiddag tezamen met honderden genodigden om eer te be wijzen aan de nagedachtenis van Michtel Adriaansz. de Ruyter. Nadat de Hongaarse predikant ds. J. A. 1. Zaborsky uit Den BiEt met enkele zinnen de grote verdienste van De Ruyter liad aangestreept en ooto had gewezen op de plaats, die de grote admiraal in het hart van het Hon gaarse volk inneemt, dankte de burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff het koninklijk paar voor zijn aanwezigheid. Hierna klonken enkele korte commando's en de honderd matrozen, die aan de voet van het standbeeld van De Ruyter de erewacht vormden, presenteerden het geweer. Terwijl de Mannxerskapel zacht het „Wilt heden nu treden" ten gehore bracht, schreden Hare Majesteit en Zijne KoninJeitjke Hoogheid naar het standbeeld om daar een prachtige krans van witte anjers te leggen. Even stonden de vorstelijke personen roerloos, de Prins bracht het militair saluut en toen keerden zij langzaam, terwijl de laatste tonen van Valerius' lied wegebden over de golven van de zee. naar hun plaatsen terug. De officiële De Ruy ter-Her denking in Vlissingen was ten einde. Voor de plechtige kranslegging had den Hare Majesteit en haar gemaal een dienst bijgewoond in de historische Sint Jacobskerk, in welker toren Vlis- singer Michiel destijds klom om zijn verlangen naar de zee met een prach tig vergezicht te bevredigen. De waarnemend hoofdvlootpredikant. ds. J. W. Sepmeijer, en de Leidse hoog leraar prof. dr T H. Milo voerden hier het woord. De laatste gaf een uit voerig overzicht van het leven van De Ruyter en hij wees met name op diens vaderlandsliefde, plichtsbetrachting en volharding, zaken, die hij de Koninklij ke Marine van thans ais een kostbare erfenis heeft nagelaten. In een loopgraaf bij de bestandslijn tussen Gaza en Israël zijn de stoffelijke resten gevonden van 39 bewoners van Gaza. Volgens de Egyptenaren zijn het de lijken van burgers, die op 10 novem ber door de Israëliërs gevangen geno men en later gedood zijn. De burgemeester van Gaza heeft mee gedeeld, dat hij de Ver. Naties zal vra gen een commissie ',e zenden om een onderzoek m te stellen. DE BILT, zaterdag 10 uur. Verder gaande luchtdrukstijgingen bo ven Noord- en Oost-Europa hebben tot gevolg gehad, dat het hogedrukgebied, hetwelk gisteren boven Duitsland was gelegen, zich naar Zuidoost-Rusland ver plaatste terwijl boven Scandinavië een tweede hogedrukgebied werd gevormd waarin de luchtdruk vanmorgen tot bijna 1035 mb was opgelopen. De beide hogedruksystemen bewegen zich evenwel langzaam in oostelijke richting en daardoor kon een depressie boven de Golf van Biscaye zijn invloed ook over ons land uitbreiden, In het zuidwesten van Nederland viel vanmor gen wat regen. Ook tijdens het week einde zal deze depressie het weer in on ze streken beïnvloeden. Er zal vrij veel bewolking zijn met plaatselijk wat Te gen. In het temperatuurverloop komt met veel verandering. De Italiaanse regering heeft gunstig beschikt op een Nederlands aanbod tot tewerkstelling van ongeveer 2000 Itali aanse mijnwerkers in Nederland. Zoals bekend is, heeft de Italiaanse regering na de mijnramp te Marcinelle besloten, de uitzending van Italiaanse mijnwerkers naar het buitenland stop te zetten. Wat Nederland betreft, zou dit besluit dus thans vervallen. Naam: Straat: Woonplaats: wenst het dagblad Trouw tot en met 30 maart gratis te ontvangen en zich per 1 april 1957 te abonneren. Betaling zal geschieden per week (57 cent) per kwartaal (f 7.40). Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan: Administratie „Trouw", w. de Wlthstr. 30. Rotterdam. vit F**?

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1