Twee jongelui gearresteerd Mr. Sark opende Chr. School voor Gezinsverzorgsters in N.-Oosterkerk Phoenix Rheinrohr verwerft aandelen Blohm Foss Concertgebouworkest met Bruckners Zevende Zwaluwen speelde gelijk tegen 's Gravenzandse S.V. Belangrijke uitbreiding van iverk op sociaal-pedagogisch terrein tuten Aankoop van Noors en Italiaans schip botsten BIJEENKOMST IN „PRO REGE" ROTTERDAM SCHIEDAM Maiais K. LIJNBAAN U Twee inbraken in Schiedam Aanrijding Burgemeester van Teheran bezocht Vlaardingen Concert van Karpe Davids HBSS Ii5~SV 35 een punt verdienen BRUIMOTT Semper Altius-Die Haghe 14 Generaal Hasselman naar V.S. vertrokken MAASSLUIS Burgerlijke stand van Rotterdam Deens schip passeert Straat van Tirana de nieuwste modellen verlovingsringen h(Jü V\ Poging tot beroving Advertentie Geen beter zeem dan Lacrimal zeem Advertentie Voorstel Gasvoorzieningr Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie In belangrijke wedstrijd V isserijberichten VRIJE TOEGANG "EXPOSITIE VERLÖVINCSRINGEN Leo v.. IERLAND - vv. KRUISKADE. 50 Zondagmiddag vond op de B. K.-laan te Schiedam een ongeval plaats. De 23- jarige schepeling uit India stak ter hoogte van de Arie Prinslaan onver wacht de weg over. Uit de richting Vlaardingen naderde de 33-jarige motor rijder G. C. de R. De schepeling zag een botsing aankomen, stapte snel van de fiets, maar de motorrijder kon het rij wiel niet meer ontwijken, reed het aan en sloeg over de kop. Met een hersen schudding werd de motorrijder naar het algemeen ziekenhuis in Vlaardingen overgebracht. De wielrijder kreeg en kele lichte verwondingen. Zijn fiets werd vernield. Zaterdag heeft een inbreker zich ken nelijk in de kunst geoefend. In twee hui zen drong hij naar binnen, maakte een hoop rommel, maar verdween zonder iets mee te nemen. In de eerste plaats was de woning van de koopman B, F. H. aan de Stadhou- deerslaan te Schiedam het doel van zijn duistere praktijken. Door het indruk ken van een glas in loodraam aan de achterkant van de woning wist hij bin nen te dringen maar hoewel hij alles overhoop haalde werd niets vermist. Ook de woning van de leraar A. B. aan de B. K.-laan 152 werd bezocht. Hier werd de keukendeur vernield, maar ook hier werd niets vermist In de nacht van zaterdag op zondag zijn aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam twee mannen In bewaring gesteld die hadden gepoogd in het Mu seumpark een 5ö-jarige koopman uit het oosten van het land v.in zijn geld te beroven. Het zijn de 19-jarige classifi ceerder P. v. V., een bekende straat vechter en de 21-jarige matroos 3. K., beiden uit Rotterdam. ..Geef nou maar op, ik heb een re volver". Deze woorden hoorde een agent van politic boven het tumuli en hulp geroep uit, waardoor de nachtelijke stilte van het Museumpark werd ver broken. Even tevoren had hij daar twee mannen zien lopen. er. vermoedende, dat de twee slaags waren geraakt, snel de hij op het geluid af. Tot zijn verba zing zag hij echter drie mannen, één lag op de grond en de twee anderen beuk ten op hem los. De politieman nam dc mannen mee naar het bureau en hier bieck. dat het slachtoffer dat op de grond had gelogen de 50-jarige koopman was. Aanvankelijk disten de jongelui bij de recherche een mooi verhaaltje op waar uit hun onschuld moest blijken, doth na een scherp verhoor gaven zij ten s.otte toe, dat zij het plan hadden gehad dc koopman van zijn geld te beroven. De classificeerder had in een café met dc koopman ..aangepapt" cn tezamen hadden zij verschillende caié's bezocht. Zoals van tevoren afgesproken met de zeeman was de classificeerder met zijn slachtoffer, dat in Rotterdam met zo goed bekend is. na sluitingstijd van de café's naar het Museumpark gegaan, waar de ander hen op een verborgen plekje opwachtte. Momenteel brengt de heer Abol Has san Neur-afschar, burgemeester van Te heran en president van de vereniging van Iraanse gemeenten, vergezeld van zijn echtgenote en een in Miinchen woon achtige broer, een uitgebreid bezoek aan Europa. Op deze rondreis werden ook enige dagen uitgetrokken voor Nederland. iDon- derdag stond 's-Gravenhage op het pro gramma en vrijdag Vlaardingen en Rot terdam. Bijzondere belangstelling bestond er voor het stadhuis, flatgebouw van be jaarden, het Kolpabad en de gemeente lijke Sociale Werkplaats. In deze laat ste inrichting gaf de leider van de werk plaats de heer "W. Boender, een deskun dige voorlichting. Tot slot werd nog een kort bezoek aan het Delta-hotel gebracht. Zaterdagmiddag wist agent van poli- tie B. Vink een duif te bevrijden, die in een twee en een halve meter diepe lucht koker van het pand Lange Nieuwstraat 29b te Schiedam was terecht gekomen. De bewoners, de familie V. hadden het dier ontdekt, maar konden het niet be reiken. De agent wist zijn reddingspogin gen door middel van een lange hengel stok succesvol te beëindigen. Het jaarlijkse concert dat de Christe lijke Harmonie „ttarpe Davids" op 4 april in het Passage theater te Schie dam gaai geven zal een bijzonder con cert worden. Niet zo zeer wat de uit te voeren wer ken betreft, want die staan altijd al op een hoog peil, maar deze keer wel om dat het voor de eerste maal zal zijn dat een dergelijk concert met de nieuw aan geschafte instrumenten wordt gegeven. De aanschaf van deze muziekinstru menten kon plaats hebben door het sla gen van de obligatielening 1958. Een ander belangrijk gebeuren in het afgelopen jaar, is het aanvaarden van het erevoorzitterschap van de vereni ging door de wethouder, de heer Th. J. L. v.d. Berg. Zo sal dan „Harpe Davids" ook in deze lente weer een nieuw geluid laten horen, het geluid van een nieuw instru mentarium, Het programma dat o.a. werken van Kelly, Boedijn en Zeiler be vat belooft weer een goede afspiegeling te worden van het kunnen van deze zo actieve plaatselijke muziekvereniging. Na de pauze zal de film ,,The great Ca- Na de pauze zal de film ..The great Ca ruso" worden gebracht waarin Mario Lanza zijn stem laat horen. H.B.S.S. heeft zaterdag gelijk ge speeld tegen S.V.'35. H.B.S.S. gaf hier mee een zo goed als gewonnen wed strijd door kapitale fouten in de achter hoede uit handen. Verdiend stond H.B.S.S. met de rust -met 2—0 voor door doelpunten in de 36ste en 40ste minuut door de rechts buiten. 3 Minuten na rust vergrootte de H.B.S.S. midvoor de stand tot 30 'en H.B.S.S. leek op een grote overwin- ,ning af te gaan. Men ging het wat ge makkelijker opnemen en door treuzelen in de achterhoede bracht de midvoor van S.V.'35 in de 7de en 23ste minuut "de stand op 3—2. H.B.S.S. schrok wakker en in de 25ste minüut bracht de linksbuiten de stand op 4—2. S.V, 35 gaf het niet op en de handi ge rechtsbuiten liep de links-back van .H.B.S.S. voorbij alsof hij niet bestond en bracht zijn club in de 27ste en 33ste minuut naast H.B.S.S. Wat zij ook deed. H.B.S.S. kon niet voorkomen dat S.V. 35 volkomen onverwacht een punt mee naar huis nam en nog verdiend ook. H.B.S.S. bleef niets ander® over dan zich te schamen. den worden besteed aan verbetering vernieuwing van de huizen. Tegen dt» biokkcringsgcdachte beslaan, zoals j» kond, grote bezwaren. Vooral hetCNy moet geporteerd zijn voor een hunrv'./ hoging van 12'4 pet. Van die kant komt men er dan even. eens toe dc looncompensatie voor dn». 12 pet. huurverhoging op 2 pet. te jw' Jen In dc komende weken zal jn de Stichting van dc Arbeid en daarbuiten ernstig over dit vraagstuk worden zede balteci'd. Het zal nog wei even durer voordat het vraagstuk Is beslist. Eerst wanneer in de kring van het bedrijfsle ven. met name in dc Stichting van de Arbeid een standpunt zal zijn bepaald mag men vervrachten, dat de regerinj haar definitieve voorstellen bij da Twr» de Kamer zal indienen. WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM ook In de Fantasia et Fuga in c en in de tot slot gespeelde Jeugd-fuga te ho ren. terwijl het programma verder nog twee merkwaardige composities ver meldde, en wel de Ana in F en het Preludium in C. Eerstgenoemd stuk is afkomstig uit een suite van Couperin, maar men treft er de hand van de gro te cantor evident in aan, en hoewel er een gegronde twijfel bestaat omtrent het Preludium, dat echter officieel in de Peters-uitgave is opgenomen, was het reeds daarom interessant, dat Bons ook dit overigens terecht op deze avond ten gehore bracht, want afgezien van alle musicologische en historische overwegingen, is het eveneens een plaats op de programma's waard." Ten slotte komt het Koor van het Rot terdams Barok-Ensemble onder leiding van Laurens van Wingerden een extra woord van waardering toe. Want zoals gebruikelijk, had het dc taak de instru mentaal te spelen koralen telkens voor af te zingen. Dit kleine vocale ensem ble deed het ook thans weer prijzens- waardig, en hoewel in de twee koralen uit de Matthaus Passion, te weten ..Ich. bin's, idh solte biiszen" en „Oh Haupt. voll Blutt und Wunden" de sopranen en tenoren soms in de hoogte wat gefor ceerd klonken kon de weergave ook hiervan al met al om haar stilistische en vocale eigenschappen stellig vol doen. A. I. Een 35-jarlgc Inwoonster van Zwolle, mevrouw A.G. van den B., moeder van vier kinderen is van zaterdagmiddag tot gister haar geheugen kwijt geweest. Za terdagmiddag klaagde zij thuis tegen haar man over hoofdpijn. Zij verliet haar woning aan dc Thorbeckcgracht om hoofdpijntablciten te kopen, maar kwam niet weer thuis. Na enige uren waarschuwde haar man de politic tc Zwolle, die hem kon mede delen. dat in Hnttem die middag een vrouw bij dc politie was binnengelopen, die ztch niet meer kon herinneren it zi> was en waar zij woonde. Zij kon zich alleen herinneren dat zij langs water had gelopen, zo vertelde zij. De vrouw was intussen naar het ziekenhuis in Zwol- le overgebracht, terwijl zaterdagavond een extra politiebericht omtrent de vrouw vi- de radio werd uitgezonden. Gistermiddag was de heer Van den B. met zijn vier kinderen bij de vrouw in het ziekenhuis. Zaterdagavond had de patiente haar echtgenoot nog niet her kend. maar toen zij gisteren door de ra dio m de ziekenkamer een liedje hoorde spelen, dat haar kinderen thuis veel za gen doorbrak de muur die haar herttuie- ring omgaf. Zij herkende haar man ca kinderen weer. Hoe zij m Haticm terecht is gekomen weet zij echter nog altijd niet. De returnwedstrijd tussen Semper Altius en Die Haghe gaf een ander beeld te zien dan de eerste ontmoeting. Hoewel <k strijd aanvankelijk gelijk op ging, wist Die Haghe langzaam aan in de meerderheid te komen en ge bruik makend van fouten van de zwak spelende Semper Altius verdediging wisten Groenenberg, Knip en Korten- brock reeds voor de rust de stand op 03 te brengen. Weliswaar kwam de thuisclub daarna meer in de aanval, maar Kortenbroek wist de stand toch op 04 te brengen. Scheidsrechter v. d. Brugge, die deze moeilijke wedstrijd goed en streng leidde, deelde in de tweede helft en kele waarschuwingen uit. Desondanks weid er nu en dan riikeliik ïard ge speeld. Vooral de Semper Altius voor hoede bleek niet opgewassen tegen de fors spelende Die Haghe verdediging. Tenslotte wist v, d. Toorn met een goed schot de eer te redden. Met een volkomen verdiende 41 zeg» Vvjr Die Haghe kwam het einde. Koderitsch van Die Haghe was de hoofdfiguur. Bij Semper Altius La gen ,y. De algemene raad van het intercom munale lichaam „Gemeentelijkt- Gasvoof- zicning Zuid-Holland" houdt woensdag 11 maart 's middags half vijf een »er- gadermg ten stadhuize te Rotterdam, Aan de orde komt o.a een voorste om goedkeuring te hechten aan het aan gaan van een overeenkomst met de Rijksdienst Gasvoorziemng inzake de aankoop van in Zuid-Holland bij de winning van aardolie vrijgekomen aard- oliegas. Sedert enige tijd komen in deze provincie zulke grote hoeveelheden brandbaar gas vrij. dat het niet verant woord zou zijn deze voor dc openbare gasvoorziening verloren te doen gaan- De „Gemeentelijke Gasvoorziemng Zuid-Holland" heeft zich van meet af aan op het standpunt gesteld de meest gerede partij te zijn cm al dit gas op te nemen. De Rijksdienst achtte zich echter krach tens eerder gedane toezeggingen tot een rechtstreekse levering aan de gemeente Voorburg gebonden, met welke opvatting de minister van Economische Zaken zich verenigde. De Rijksdienst bleek echter bereid een overeenkomst aan te gaai voor een maximum van 25.0W M3 aard- oliegas per etmaal, in het bijzonder uit de bronnen te Fynacker en Rijswijk. Dit gas za! voor de verdeling en de ver rekening worden beschouwd als een ad ditionele hoeveelheid raffinaderijgas. Voorts komt een voorstel in behan deling om te voorzien in gas transport leidingen voor de levering van raffinade* rijgas uit Pernis aan Gouda en Dor drecht Geboren: Peter 3. K.. z. v. C. C. J. Helle- mons en G. I. Henny; Franciscus C. G.. z. v. A. P. v. d. Berg en M. A. Ouden dijk; Cornells 3. J., z. v. A. W. v. d. Drift en C J. Heijdra; Marinus J., z. v. J. van Beek en J. M. C. Spaans: Cornelis T. M., z. v. A. v. d. Velden en A. C. Lansbergen; Cornelis A. H,. z. v. C. 3. Bouwer en. H. Wolthuis: Antoni C„ z. v. J. Me ij vogel en J. Koning. Overleden: J. G. v, d, Vlugt, 72 j.; T. Plaating, 38 j.; C. Kooij, 77 j. Oliebollen-actie. Het dames-comité, dat aan het einde van de vorige week in Maassluis een grootscheepse oliebol len-actie, ten bate van de stichting van een Bejaardenflat in deze gemeente, op touw heeft gezet, boekte een fraai re sultaat, De netto-opbrengst bedroeg 2057, welk bedrag aan de Diaconie der Ned.-herv. Kerk zal worden afgedragen. Koode Kruis. De eerste bloedafne- mingsavond van dit jaar, die vrijdag in de kantine van de Verenigde Touwfabrie- ken te Maassluis plaats vond, leverde 223 flessen op. Er werden 11 nieuwe do nors ingeschreven. Excelslornleuws. Uitslagen van zater dag: Excelsior 2Zuidland 2: 22; Zwa luwen 4—Excelsior 3: 30; Excelsior 4—T.S.B. 4: 2—2 en Excelsior 6—Zwalu wen 8: 0—4, HET Concertgebouworkest heeft zater dagavond in K. en W. zijn Haagse abonnementsserie op schitterende wijze afgesloten en daarmee ruimschoots goedgemaakt aan wat er in de loop van het seizoen aan minder gelukkigs voorgevallen was. Bduard van Beinum, terug uit Amerika, dirigeerde en hn had als besluit van de winter Bruckner's Zevende Symfonie gekozen, een werk, dat hem, als groot Bruckner-vertolker, bij uitstek ligt en dat het Concert gebouw de gelegenheid biedt zich in al zijn klankpracht te ontwikkelen. Zo gebeurde het ook. Van Beinum, iet wat ongeïnteresseerd, naar het leek, in de weergave van Mozart's Sym fonie Concertante in Es (K.V. 384), waarin Jan Bresser, viool en Klaas Boon, alt, solieerden, hij liet het orkest eigenlijk aan zichzelf over concentreerde al zijn energie en aan dacht op Bruckner, en de liefde, die hij deze Zevende toedraagt, klonk waarlijk aangrijpend in zijn lezing door. Het Concertgebouworkest beant woordde deze houding met een even grote en intense toewijding en dit alles maakte dc weergave tot Iets onvergetelijks. Over het eerste deel, waarin de celli het hoofdthema prachtig inzetten lag misschien nog een matheid, maar het 2de deel, dat Bruckner schreef naar aanleiding van het sterven van zijn hoog vereerde Wagner, groeide uit tot een verheven lijkzang Hier ont vouwde het orkest die verzadigde, warme en zingende toon, hier gal het een speivituositclt ten beste, waar voor het terecht wereldberoemd Is. en de diepe, rijke klank van hoorns en bastuba's, kenmerkend voor de Wagneriaanse romantiek, zal men altijd onthouden, evenals de zeldzaam mooie versmelting van strijkers en blazers. Van Beinum liet het Adagio ook in rustige, natuurlijke beweging voortvloeien, en ook het Scherzo nam hij niet te vlug (hetgeen meestal ge daan wordt), waardoor hij in het slot met de dalende unisoni een ongewoon machtig en heftig effect kreeg. En de Finale met het omhoog stormende hoofdthema en het Sehubertse, rustige 2de thema (het z.g, koraal) kreeg de zelfde eenvoudige en verdiepte weer gave. Misschien had men meer contrastering, meer hevigheid gewenst, zoals Eugen Jochum, de grote Duitse Bruckner- dirigent pleegt te geven, maar wat ons betreft, wij geven aan van Bei num s bezonnen en wijdse opvatting toch de voorkeur. Het publiek heeft Van Beinum en zijn onovertroffen Concertgebouworkest op rechte dank betuigd voor dit mooie afscheid. N. K. Het 7200 ton grote Italiaanse vracht schip „Corallo" heeft vandaag onge veer 50 mijl ten zuid-westen van Kaap almouth een aanvaring gehad me! het Noorse schip „Nopal Bronco". /olgens de berichten, die in Fal mouth ontvangen zijn, heeft de „Nopal Bronco" een groot lek en zijn er red dingboten in de buurt om zo nodig hulp te bieden. In een radioboodschap, die in Brest werd ontvangen, meldde de „Corallo", dat het ook een groot lek had. Het schip vroeg om hulp. De Corallo" deelde echter verder pee, op eigen kracht naar Engeland te varen. UNIEK VOOR NEDERLfiNO Zaterdagmiddag in een lichte regen kwamen de eerste elftallen van Zwalu wen en 'a-Gravenzandst S.V. tegen el kaar uit op het speelterrein .van Zwalu wen in het park 't Nieuwelant te Vlaar dingen. Zwaluwen kwam met een enigs zins gewijzigde opstelling voor de dag. De snelle Dick Bergwerf ontbrak. In het begin werd voornamelijk op de Viaardingse helft gespeeld, maar lang zamerhand wist Zwaluwen, voor wie deze wedstrijd uiterst belangrijk was daar zij een continuering van spelen in de tweede klasse van de zaterdag voet bal of een degradatie naar de derde klas kon betekenen, zich aan de druk van de tegenspelers te ontworstelen en zich enkele kansen te scheppen om doelpun ten te maken. Deze kansen bleven onbe nut. Wel bereikten zij dat er enkele hoekschoppen genomen mochten worden, maar ook deze hadden niét hét gewenste resultaat. Het was tenslotte de tegen partij, die geheel onverwacht uit een der weinige aanvallen op de doelmond van Zwaluwen een punt wist te scoren: 1—0. Met deze achterstand voor de Vlaardingse Vogels ging de rust in. Na de pauze waren de Vogels fel ge beten op de 's-Gravenzandse doelmond, maar de doelman stond pal. Herhaalde lijk kwamen gevaarlijke aanvallen. Her haaldelijk wist hij de bal vast te klem men. Hcogervoord zag eindelijk een kans en scoorde. Deze onhoudbare bal zat. De stand was hiermede gebracht op l—1. Hierna werd het spel veel ruwer. Door dit ruwe en te harde spel moesten de 's-Gravenzanders even voor het einde van de wedstrijd nog een reserve op stellen, omdat een der spelers uitgeval len was. Tot doelpunten kwam het ech ter niet meer. Met de gelijke stand 1—1 werd het eindsignaal geblazen. 's-GHAVENHAGE, 25 maart. Loggers verse vis: Sch 73 met 5940.00: 238 met 6000; £3 met 5910; 10 met 6680; 185 rnet 4370; 6 met 13160; 2 met 3520: sleeplogger verse haring Sch 63 met tOOOO. Prijzen verse vis per kg: grote tong 2.48 —2 54" groot middeltong 2.30—2.56; klein middelton* 2.48—280; tong 1 2.39—2.59; tong 2 2 18—2.40; heilbot 1.92—2.84; tarbot I 1.32—2.00; tarbot 2 1.30—1.70; tarbot 2 1,10 1 20* torbot 4 0.75—0.80; griet 1 1.201.25; griet 2 0.80-2.00. Prijzen per 30 kg; grote groot middelschol 2231; Het Deense vrachtschip Brlgitta Toft Is maandag, zander moeilijkheden te ondervinden, de Straat van Tiran ge passeerd, zo is uit officieuze bron In Tel Aviv vernomen. Het 3.700 ton metende Deense vracht schip zal in Eilath Israëlische goederen voor Ceylon laden. Een aantal buitenlandse diplomaten is naar Eilath gereisd om bij de aankomst aanwezig te zijn. schol 17—21.50; groot middelschot 22—31; mlddelschoi 17—21.50; kleine 16—19.50; grote schelvis 14—17.50; groot middelsetielvls 16 40—20; klein middelschelvis 14—14.30: schelvis 2 14.50-15; wijting 15.30-18.50; bot 6.40—8.20; schar 11—23.50; middelka beljauw 24—34; kabeljauw 10.50—23.50: prü- ztj ijskabeljauw per 100 kg 60—74.50; kool- vis per 100 kg 28—32; Stijve kabeljauw per 5 «tuk* 28—42; prezen per 50 kg; verse haring 14.80—19.90. Makreel 11—16. ROTTERDAMSE TERMMNMAHKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO Medegedeeld door de N.V. Commissiehan del v.b. Julius van Roosendaal, Slotnoterlng lngld$ per 100 kg kg: maart 103 50. mei 103. juli 97, «ent. 05.80, Vrijdag Jl, 5 contr, van daag voorl. 2 contr.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2