Modern politiebureau in Vlaardingen in gebruik 1 -til BEREND KMI Spel der kasreserve wordt' verkeerd gespeeld Nederlandsche Bank financiert deel van de woningbouw Stierenkeuring in Maasland en Rotterdam Gunstige stijging van het aantal leden bij C.B.B. te Schiedam Nieuwe Hoofdbrug wordt geplaatst mm Ongevallen in Vlaardingen LaorSmai zeem Malais K. UJNÖMH W SCHIEDAM Jubileumuitvoering O.D.O. VLAARDINGEN Radiodistributie in de cellen MAASSLUIS Damkampioenschap van Schiedam O.D.I. tweemaal verslagen v.a. f Sb"* P dag 6 Hoek van Holland V.V.V. Hoek van Holland opgericht MAASSLUIS Jaarvergadering van Maas- sluise Gemeenschap Maasland Protestants gesprekcentrum Feestavond personeel ,.De Pelmolen" Tentoonstelling werkstuk ken avondcursus B.L.0. N Radio- of Televisietoestel Vlaardingse koopman veroordeeld Diploma's avondnijverheids* school Duitse marine-attaché TKOUW Dinsdag 26 maart 1957 Brandje op woonark Vechtpartij Man mishandeld Spreekbeurt Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie JAN ZWART FEIKE ASM e.so WILLEM DE JONG HET modernste politiebureau van Nederland is gereed gekomen en in gebruik genomen. Het staat aan de Delftseveerweg te Vlaardingen. Alles is er nieuw, licht, fraai van kleuren, kortom het geheel is een modern bouwwerk waar zowel de Vlaardingse politie, als de gehele Vlaardingse gemeente trots op kan zijn. De commissaris van politie, de heer K. v. d. Ham, is nu een van de gelukkigste mensen van Vlaardingen. Om eens goed duidelijk te maken hoe groot de ellende was in het gebouw, waarin het corps de laatste jaren heeft moeten bivakkeren heeft hij enkele vergelijkingen getrokken. Kenmerkend was in dit verband zijn uitlating: „In het oude gebouw waren de cellen min of meer middeleeuws. f V Advertentie Maassluis voor Christus Feestavond Excelsior Korfbaïnieuws Visserijherichten Iff **-■ 4 .if-- •Hv Advertentie 100 nw. auto's x. chauffeur Sober Ruim een miljoen Zeer tevreden was hij over het werk van de bouwcommissie, die onder presidium van wethouder T. de Bruijn stond. In deze com missie toerden alle problemen rond de bowta van dit nieutoe politiebureau besproken. Vierde bureau TfTïnM indertijd door De Nederlandsche Bank met de particuliere bankinstellingen een overeenkomst werd aangegaan, welke onder meer de invoering van een renteloze kasreserve der banken behelsde, was de opzet het hoofd te bieden aan de aanzweliende geld stroom, waardoor ons land overspoeld dreigde te worden door de van buitenaf geïmporteerde inflatie. Deze situatie is gewijzigd, toen er hier te lande ook een behoorlijke inflatiedosis werd toegediend en deze dosis heeft zo sterk gewerkt, dat de kasreserve in dienst moest worden gesteld van het monetaire oogmerk de hoogconjunctuur te beteugelen, in theorie is dit laatste juist, want door de banken niet de vrije beschikking te geven over de kasgelden wordt de krediet verlening bemoeilijkt, althans in die zin dat het krediet veel duurder wordt. Deze werking kan tot het extreme worden doorgevoerd en uiteindelijk een volkomen ontwrichting van het maatschappelijk bestel verwekken, welke zich zou uiten in een massale werkloosheid. Burgerlijke stand van Vlaardingen Rente kweken Touwtrekken Spel met kinderen? Naderende ultimo garantie zttn uit het Jaarverslag van de Christe lijke Besturenbond te Schiedam, welke bond vanavond haar jaarvergadering gaat honden in hei gebouw voor Chr. Soc. Belangen, blijkt dat het aantal le den nog nimmer xo hoog ls geweest, nu het met 60 ls toegenomen tot 2248. Dit stemt uiteraard tot tevredenheid, want vermeerdingen van leden is nu niet direct het gevolg geweest van de vermeerdingen van het aantal inwoners in Schiedam. Ook in financiel opzicht staat de C.B. B. er niet slecht voor want een voorde lig saldo kon aan het einde van 1956 worden geboekt. Maar toch niettegen staande dat, zal wanneer in de naaste toekomst de C.B.B. mede zal kunnen blijven spreken op het terrein van de arbeid, ieder zijn krachten moeten in spannen om goed op de hoogte te blij- van alles wat er in de Chr. Sociale be weging voorvalt. Na een korte opsomming van de be langrijkste gebeurtenissen in het afge lopen jaar waarbij terecht ook wordt opgemerkt dat er in het afgelopen jaar verschillende onderwerpen zijn, die de aandacht hebben gevraagd maar achter af minder belangrijk bleken te ziin, geeft het verslag een korte samenvat ting van de activiteiten der verschillen de bij de bond aangesloten organisaties. De Christelijke Sociale Jeugdorganisa- Op een woonschuit aan de Noordvest ontstond maandagnacht om even over twee uur brand op het dek. Een aantai juttezakken en klompen werden snel in het water geworpen waarmee de brand was bedwongen. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in een branden de sigarettenpeuk, die de zoon van de eigenaar H. J. v. Z„ had weggeworpen. Maandagavond ontstond in een café aan de Broersvest te Schiedam een vechtpartij tussen vier Engelse zeelie den van een boot te Pernis. EeS van de vechtersbazen, de 25-jari- ge D. T. W. gaf daarbij de caféhouder R. P. E. een geweldige slag in het ge zicht waarom deze zich onder dokters behandeling moest stellen. Veder werd in het café nog voor een wSarde van ƒ90 vernield. Irv de Pauius Potterstraat te Schie dam werd maandagnacht de 19-jarige pakhuisknecht G. W. G. uit Vlaardingen door twee onibekend gebleven mannen mishandeld. Toen G. thuis kwam bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. De commissaris van politie te Schie dam verzoekt getuigen zich te melden •aan het hoofdbureau. Ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal zal woensdag 27 maart om 8 uur spre ken voor de Herv. Geref. Evang. in het gebouw Irene te Schiedam. De Chr. Vereniging voor lichamelij ke opvoeding O.D.O. te Schiedam zal op 28 maart een uitvoering geven In het gebouw Arcada, aanvang 8 uur Het betreft hier een bijzondere uit voering, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de vereniging is georganiseerd. Het programma bevat tal van aantrekkelijke -nummers zoals evenwiehtsbslk en ritmische oefeningen van de dames, demonstraties van och tendgymnastiek door kleuters en een boerendans door meisjes. De vereniging die momenteel ruim 300 leden telt en dit jaar reeds verschillende prijzen won, propageert volleybal als ideale binnen sport en hoopt binnenkort het aantal teams, dat aan de competitie meedoet, te verdubbelen. Geboren: Wilhelmina M. d. v. T. Ver meer en P. M. C. Hoppe; Freaicisctis A.t z, v. K. I. Bassant en H. T. Coster; Sil via M. M., d. v. J. E. Schippers en C. J. v, d. Laar; Quirinus J., z. v. J. F. A. Bensman en C. W. v. Dijk: Geertrui, d. v. K. v. Loopik en S. H. A. Schrijnen- maskers; Ttonald C. M., z. v. C. J. Kok en F. de Vries. Overleden: J. N. H. Mellegers, 75 j., wed. v. L. F. Krabbendam; M. J. Smits, 2 maanden; D. v. 't Zelfde, 87 j. tie ..Werkende Jeugd" is in het afgelo pen jaar een aparte organisatie gewor den. die ook financieel rechtstreeks met Utrecht in contact staat. Op 15 mei werd besloten de Chr. Soc. Studieclub o-p te heffen omdat mede op verzoek van het C.N.V. is overge gaan tot het oprichten van een rayon cursus van het C.N.V. Het Rechtskundig bureau dat onder leiding staat van mr S. G. Geldtelder had 257 conferenties. De kollekte voor D.E.L. in samenwer king met Sonnevanck en Zonnegloren bracht 4587,63 op. Zeven kinderen werden uit Schiedam uitgezonden naar het vakantiekoiome- huis „Berthanie" te Zeist. Drie gezin nen ontvingen voor huishoudelijk hulp een vergoeding. Opgenomen in het rust huis werden 2 personen. In samenwerking met de Chr. Me- taalbedrijfsbond kon een lid van die bond een dochter bezoeken in Davos. De Prot. Chr. Woningbouw Vereni ging ,,Onze Woning" bereidt thans een plar. voor tot de bouw van 200 woningen in Kethel. Orgelmuziek van gespeeld door op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam PASSIE EN PASEN bcv. verschillende koralen, voorspelen en orgelhederen, m totaal 9 stuks Op LP-plaat (331/3 T.) 12 ersch. koialen, voorspelen en orgel- liederen, in totaal 6 stuks. Een pracht plaat! LP-opname (331/3 T.) 12.— Een zeer mooie LP-opname (45 T.) van een aantal bekende orgelkoralen, ni. 4 stuks Uit voorraad leverbaar. Verzending door geheel Nederland Korte Hoogstraat 16 Rotterdam Telefoon 11.76.40 LEO van. IERLAND KEUZE UIT 400O GOUDEN OAKESRINGEN, ELKE DAG MET DE NIEUWSTE SCHLAGERS AANGEVULD WEST-KRUISKADE «EO Het comité Maassluis voor Christus belegt donderdagavond acht uur in de Zuiderkerk een evangelisatie-samen komst onder leiding van het Interkerke lijk evangelisatie-team „De Maaiers" uit Rijnsaterswoude. Voor de aanvang van deze bijeenkomst vindt op de Markt een openluchtsamenkomst plaats. In verband met het behaalde kampi oenschap en de promotie naar de 2de klasse (zaterdagvoetbal) houdt Excelsi or Maassluis vrijdag een feestavond, waarvoor de kantine van de Ver. Touw- fabrieken is beschikbaar gesteld. Er zal op deze avond gelegenheid ge boden worden de vereniging met haar succes te complimenteren, waarna het cabaret kwartet van Jan van pstade voor een verdere omlijsting zorgdraagt. Het muzikale gedeelte van de avond wordt verzorgd door de „Rythm. Boys o.l.v, Harry van Ruyven. Het reserve twaalftal van de Christe lijke korfbalclub Maassluis speelde za terdag in Rotterdam tegen de kamp£ oenscandidaat van de derde klas. TOP 2 was bij deze wedstrijd verre in de meerderheid, waardoor zij een i«-u overwinning behaalde. De junioren hebben tegen Z.K.V. uit Zuidland gespeeld, welke ontmoeting zij gewonnen hebben met een 2-1 overwin ning. Door deze overwinning op de Zuidlanders hebben zij een goede kans gemaakt op het kampioenschap. rS- r# VI: f ,1» v. - "l -v.jT JE»' T'a£"v -uf V** Evenals voorgaande jaren gaai de Dam club „Schiedam" weer wedstrijden orga niseren om hei damkampioenschap van Schiedam. Een prachtige gelegenheid voor de „thuisdamaners" om hun krachten eens te meten met clubspelers, wantde deel name aan deze wedstrijden staat open voor een ieder, die in Schiedam woon achtig is, In het bijzonder worden daarom de thuisdsmmers opgewekt om aan deze aantrekkelijke 'wedstrijden deel te nemen, die vermoede!ijk half april zullen begin nen. Er"wordt gespeeld om fraaie prijzen, waaronder" een beker. (Geen wissel- prijzen). Inlichtingen en inschrijvingen op de donderdagen ,28 maart en 4 april na 19 uur in het clubgebouw, Tuinlaan 50. O.D.I. 3 moest afgelopen zaterdag zijn meerdere erkennen in Oranje-Nassau 3., al hoewel de Schiedammers hun uiter ste hest deden om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. De 6—1 over winning voor de Vlaardlngens was hier zeker op zijn plaats. De Junioren van O.D.I. hebben op Boshoek wel een zeer teleurstellende wedstrijd gespeeld tegen Top b. Ze kre gen dan ook een 130 nederlaag te slik ken. Een mooi resultaat voor de Rotter dammers. Woensdagavond zal O.D.I. weer deel nemen aan de microkorfbalwedstrijden in de „Energiehal" te Rotterdam. O.D.I. zal o.a. uitkomen tegen de twee Rotter damse teams D.I.O. en Blauw-wit. Voor de komende zaterdag wordt er weer een klein programma afgewerkt. Het tweede twaalftal van O.D.I. zal in Vlaardingen het eerste twaalftal van Spirit ontmoeten. Spirit is voor O.D.I. een niet te onderschatten vereniging, en het belooft dan ook een spannende wed strijd te worden. Aanvang half vier m Vlaardingen. O.D.T. 3. speelt op eigen terrein tegen Spirit 3. Waarschijnlijk zal O.D.I. tegen het spel van Spirit njet opgewassen zijn. Misschien dat de Schiedammers er neg wel een gelijkspel uit weten te halen. Deze wedstrijd begint om half vier op Boshoek. De andere twaalftallen van O.D.I. zijn vrij. et. p. km. telefoon 36407 Essenburgsingel 128 B Oleanderstraat 74 B telefoon 17.49.22 Sportlaan 40, Vlaard. Tel, K 1898—4513 's-GRAVENHAGE, 26 maart. Hedenmor gen geringe aanvoer van verse vis uit zee. Aan de markt kwam een kustvisser met 1 360 Prijzen per 40 kg! Middelschol 2660 Uil' kleine schol 19.BO-21; schar 14.50- 16 50: totale aanvoer gezouten haring 99 ^Notering steurbaring 27.50-29.80 per kantje. Behalve de reeds op de zestigste breedtegraad vissende vier haringloggers ziin nog deze week wederom twee vieet- 1 o asters te weten Sch 116 en Sch 124 ter haringvangst naar de Neord vertrokken. Koek van Holland heeft nu een zelfstan dige V.V.V. Maandagavond werd tot dc op richting daarvan In een bijeenkomst in hotel America besloten. Daarmee was tevens de liquidatie van de onderafdeling van het v.v.V. Rotterdam een frit geworden. Nadat de voorzitter van Wijkraad to Koek van Holland, de heer D v. d. Burg had medegedeeld dat er waarschijnlijk tegen het geven van een aparte subsidie aan de v V V. te Hoek van Holland bij de gemeente raad van Rotterdam «een bezwaar zal zijn was hel grootste bezwaar tegen de oprich ting, die door verschillende leden was aan gevoerd en dat er toe geleid had dat een eerder gehouden oprichtingsvergadering zon- der resultaat moest worden gesloten, weg- Ook dé voorzitter van de V.V.V. te Rot terdam, de heer Schutte zegde steun toe van zijn vereniging bij de eerste moeilijk- ^e/Us minimum contributie voor de meest belanghebbenden bij de V.V.V. werd gesteld op 10 per jaar en voor overigen op 1 5 PÏTota voorzitter werd benoemd de heer Lapidaire terwijl mevrouw Maurlri en de heer Week eveneens in het bestuur van de nieuwe vereniging werden gekoze" Als commissarissen traden to- de heren De Bie en Nieuwkerk. Maandagmiddag is een begin gemaakt met bet plaatsen van de» nieuwe Hoofd brug, die sttaks de verbinding gaat vor men tussen Hoofdstraat en Lange Nieuw- straat te Schiedam op haar betonnen voetstuk. De foto geeft een overzicht van het plaatsen van de nieuwe brugdek. Zoals bekend zal deze brug begin april in gebruik tvorden genomen. De Maasslulse Gemeenschap Is maan. dagavond in de cantine van de Verenig de Touwfabrieken in algemene jaarver gadering bijeen geweest. De voorzitter, de heer R. E. D. Bar men 't Loo kon in zijn openingswoord in het bijzonder het ere-lid, de heer P. F. W, Mouton hartelijk welkom be ten. Spreker gaf vervolgens een terugblik op de werkzaamheden, welke in 1956 zijn verricht, waarbij inzonderheid de mutatie in het voorzitterschap werd be licht. Voorts memoreerde hij de werk zaamheden ten bate van de vacantie- week 1956. welke door slecht weer on gunstig zijn beïnvloed. Spreker bracht dank aan het gemeentebestuur en de plaatselijke industrie voor de ontvangen medewerking. In de afgelopen vijf jaren zijn gedu rende de georganiseerde vacantieweken de volgende aantallen plaatsbewijzen verkocht; 1952: 14655; 1953; 17749 1954; 18.903; 1955: 18154 en 1958: 16121. Ten slotte deelde de heer Barmen 't Loo mede, dat hij in verband met zijn druk ke werkzaamheden slechts gedurende één jaar het voorzitterschap van de M.G. zal kunnen waarnemen. De pen ningmeester gaf een uitvoerig financieel overzicht Ondanks de minder gunsti; ge weersomstandigheden kon, dank zij de subsidie van 4.000 van de gemeen- te en de bijdragen van de industrie, het afgelopen jaar met een batig saldo van 977.949 worden afgesloten. De samenstelling van het dagelijks bestuur had als volgt plaats: de heren R. E. D, Barmen 't Loo, penningmees. ter; S, K. H. van der Éiidt, 2e secre taris; G. v.d. Houwen, 2e penningmees ter en J. Rieken, algemeen adjunct. In het algemeen bestuur vonden geen wij zigingen plaats. Het programma voor Koninginnedag werd ais volgt vastgesteld: 9 uur: con cert op de Markt van de plaatselijke zang- en muziekverenigingen; 10 tot 10.30 uur: wijksgewijs kinderspelen: des middags op het parkeerterrein doorlopende voorstellingen voor de kin deren o.a. poppenkast en sneltekenen en puzzlerk en behendigheidswedstrijden, georganiseerd door de C. J. M. V.; des avonds Koninginneconcert door de orga nist W. Oranje en gemengd koor in de Grote Kerk. Voorts filmvoorstellingen in de avond-uren. De Vacantieweek 1957 werd vastge steld in de periode van 27 juli tot en met 3 augustus 1957. Het voorlopige pro. gramma bestaande uit ®en' grootse ten toonstelling, sportwedstrijden en varié té-avonden is besproken en zal nader door het dagelijks bestuur worden uit gewerkt. De cellen in het oude gebouw aan de Markt mochten dan middeleeuws zyn, in het nieuwe gebouw heeft men rekening gehouden met de tijd. De cellen nier zijn gewoon prettig om in te wonen. Er is zelfs radiodistributie. Maar hoe modern het bureau ook is, éen ding is er zo ongeveer drie kwart eeuw oud en dat is het stoeltje van Bertillon. De heer Bertillon is een belangrijk man geweest. Deze in 1914 overleden Fransman vond een standaardstoeltje uit, dat een groot gemak opleverde bij het vaststellen van lichaamsmaten. Ho was een politieman en sinds zijn uit vinding staat er in elk politiebureau, waar ook ter wereld, wel zo'n stoeltje. Dat deze uitvinding van Bertillon uit steken is blijkt wel uit het feit dat men m zulk een modern politiebureau als tn Vlaardingen, zulk een oud-stoeltje heeft. En dat stoeltje staat er met uit pieteit, ais een zegepraal die nu nog in late woorden moet gewagen van eeuwen die reeds versomberden tot verhalen. Neen. het stoeltje van Bertillcm vervult ook in deze tijd nog zijn goede diensten. Het politieburcan op zich zelf is sober. Iedere luxe is aan dit gebouw vreemd, Het nieuwe politiebureau is in de allereerste plaats een gebruiks gebouw waar het prettig is te werken Het in strakke lijnen en open vorm geving uitgevoerde gebouw is bere kend op zijn functie. Ook het inte rieur. Ieder hoekje is uitgebuit om dat dienstbaar te maken aan de functie. By dit gebouw heeft de architect ge broken met de traditionele vormen van een politiebureau. Het principe waarvan men vanuit ging was: „Een politiebureau is een gebouw voor de openbare dienst. Voor de dienst aan het publiek dus." Dit heeft men erin tot uiting gebracht door alle grimmig heid. die dit soort, op onneembare vestigen gelijkende gebouwen gebruike lijk kenmerkt, weg te laten. Het nlenwe Vlaardingse politiebureau kreeg dus een vriendelijk open uiter lijk waarmede tot uitdrukking wordt gebracht, dat de politie xlch niet terug wil trekken op een vesting, maar xich deel voelt van een gemeenschap, die z|j moet dienen. Professor ir. M, F. Duintjer, de ar- chitekt van het politiebureau, zei dat hij het prettig vond te ontdekken dat een dergelijke, niet mogelijk geachte arehitektuur voor een politiebureau, toch toegepast kon worden. Aan deze grondgedachten heeft" de heer Van Omme, direkteur van het aannemings bedrijf Van Omme en De Groot, dat het gebouw hier neerzette, nog een aantal markante technische gegevens toegevoegd. Er werden een half mil joen bakstenen verwerkt. Het bureau heeft negenenzestig verzwaarde Vibro- palen onder zich en er werd duizend kubieke meter gewapend beton ver werkt. Afzonderlijk van het hoofdgebouw zijn de garages en het mooie verkeerslokaal neergezet. Daarop rust de hyper-mo- derne turnzaal, die reeds enkele maan den wordt gebruikt. Het bureau met interieur heeft naar schatting totaal on geveer 1.200.000 gekost. 'Het bureau in Vlaardingen is pas het vierde politiebureau dat na de tweede wereldoorlog in Nederland is gebouwd. Alleen Eindhoven, Bergen op Zoom en Hengelo kregen vóór Vlaardingen een nieuw bureau. nl het sousterrain van het gebouw z|jn de cellen, een ruime iuohtkooi voor de arrestanten, het archief, de E.HB.O.- kamer, telefooncentrale, wasgelegen heid, en de „dronkemanscel". Op de begane grond bevinden zich een ruime hall, waar de portier een plaats heeft en de afdelingen die de „direkte" dienst uitvoeren. Ook zijn er de afdelingen ,waar het publiek zich kan vervoegen voor allerlei zaken. De eerste verdieping huisvest ondermeer de admi- nstratieve afdelingen, de recherche, de kinderpolitie en de commissaris. Daar boven vindt men een fraaie kantine en een theorielokaal. De commissaris vertelde dat het Vlaar dingse politiekorps kan groeien in dit bureau tot twee honderd man, berekend Jeugddienst. Zondag zal in de Ned. Herv. kerk te Maasland een jeugddienst worden gehouden. De dienst begint om 7 uur en zal worden geleid door ds. Rothfusz uit Renkum. Jongerenorganisatie. Gezien het groei ende aantal leden van de jongerenorga nisatie van de Hol!. Mij. v. Landbouw, afd. Maasland en Vlaardingen is het be stuur met 2 leden uitgebreid. Gekozen zijn; Truus Doelman en Anton Vare kamp. op een stad van 100.000 inwoners. Daar naast zijn er evenwei nog tal van uit treidingsmogel||kheden en dat is maar gelukkig ook. Zoals wc reeds meldden wort het po htiebureau officieel geopend door Mr Struyckcn, minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrech- terlyke Bedrijfsorganisatie op donder dag 11 april aanstaande, 's middags om drie uur. De dertienjarige J. van V. nam za terdagavond. hoewel hij niet kon zwem men. een duik in het diepe bassin van het Kolpabad te Vlaardingen. Hij werd door de achttienjarige C. Schenk uit Vlaardingen bewusteloos uit het water gehaald. Het slachtoffer is per ambu lance naar het algemeen ziekenhuis aan de Hofsingel overgebracht Zijn toe stand was maandagmorgen gunstig. In de sportzaal van het BPM-sport- park „De Vijfsluizen" maakte de vier entwintigjarige J. V. zaterdagavond tij dens judo-oefeningen een verkeerde val. Hu liep een hersenschudding op en moest naar het algemeen ziekenhuis aan de Hofsingel worden overge bracht. In brede kring wordt m Vlaardingen behoefte gevoeld aan de vorming van een algemeen protestants gesprekscen- trum. In verband hiermede heeft zich een voorlopig plaatselijk comité ge vormd, op uitnodiging waarvan op vrij dag, 29 maart a.s. te 20 uur in één van de zalen van de Immanuelkeik (Van Hogendorplaan» zullen spreken: ds. F. Keja van „Kerk en Wereld" te Drieber gen met het onderwerp: Vormingswerk principieel en prnctmch en de heer A. v.d. Meiden over: Informatief bericht over „Kerk en Wereld". De directie van de „Pelmolen" N v heeft het personeel zaterdagavond ia *<u zaai Harmonie te Vlaardingen een ze» plezierige feestavond, georganiseerd dl» door de personeelsvereniging werd mij. geboden. Met oen hartelijk welkomstwoord t». groctie de heer E Markus de aanus zigen, m het bijzonder de afgevaardie. den van dc z.ustrrfabnrken te Amsttn dam en Rotterdam. Dc directeór, d» heer H. Nelemaat, kon blijkens een t» legram met aanwezig zijn. Hij wenst» alien een prettige avond toe en betuig! de zijn dank voor het hem gezond»» bloemstuk. Het is inderdaad een prettige en g» zelhge avond geworden, waarbij tal vjn artisten de aanwezigen wisten te v«r- maken De heer Markus kon aan het cmd van de avond dan ook met een gerust hart namens allen woorden van hartelijke dank richten tot de directie en de artisten. Als besluit van de avondcursus BLO zal donderdagavond 28 maart aanstaan, de van zeven lot acht uur in één der lokalen van de Encaschool aan de Zo merstraat te Vlaardingen een tentoon stelling worden gehouden van het door de leerlingen gemankte werk Een ieder die belang stelt in dit onderwijs, kin dan een kijkje komen nemen. U de nationale bestedingen groter gingen en door overredingen van de Geboren: Pieter, z v. P. Voogt en J. Bot; Sietske, d. v. J. Her Fcde en A. C. Groen; Johan Rudolf, v, H. L Planken en D. Bengkotte; Maria Jo hanna, d. v. W. Verschoor en J. M. Staal; Ronald Alexander, z. v, "W. sóruvi en G. P. M. Tahl; Ronald, z. v. A van Eysden en J. M. A. Ditewag; Bernar- dus Willem, z. v. B. J. van Schoor cn C. A. Brokx; Matheus Willem, z. v. K. J. van der Poel en F. van der Waal- Wilhelmina Sybilla Johanna, d. v W B. van Vugt en B. K. Brouwer; Yvon ne, d, v. L. van der Meer en P. Strijd- Maria Francisca, d. v. A. Hoogendiik en M. L. van Holst Pellekaan; Bertbus Adnanus, z. v. A. Boer en A. M. van Saus. Overleden: Cornelia Julia Kint, oud 26 jr., echtg. van H. Kanssies. morgen kan de prijsverhoging reeds een feit zijn KOOP NOG HEDEN met de HOOGSTE KORTING (ook bij gemakkelijke betaling) UW w.o. Grundig, Teiefunken, Braun, Biaupunkt, Nordmende, Schaub-Lorcnz, enz. e*z. Reeds vanaf 700.— een volledige supex- Volledige garantie. 100 service. Ook 's avonds demonstratie van 20 tot 22 uur. n mvn A Dn Schietbaanlaan 25, Lo. Wester- KiillIU Vlfü ziekenhuis, tel. 51711, R'dam. zijn dan de nationale voortbren ging beloopt, in het zaak monetaire maatregelen te nemen, die kunnen voorkomen dat door kredietverlenin gen verdere bestedingsinjecties zou den worden gegeven. De vraag zou ge steld kunnen worden of dit nu via het ingewikkelde systeem van de kasre serve moet worden gespeeld met op de achtergrond de poenale sanctie voor de particuliere instellingen, die in een bepaald tijdvak niet het voorge schreven gemiddelde -percentage van de door crediteuren 'aan hen toever trouwde middelen zonder contrapres tatie bij de Nederlandsche Bank heb ben gedeponeerd. De kredietverlening wordt hier mede duurder gemaakt, waardoor de vraag vermindert, maar de mogelijk heden om krediet te geven zijn er al door, zolang de bankinstellingen be schikken over voldoende schuldbrie ven van de staat, waarop de Neder landsche Bank tegen een door haar te bepalen vergoeding voorschotten ver strekt. Deze voorschotten kunnen niet geweigerd worden, want het zou na tuurlijk al te mal zijn, wanneer de (genationaliseerde) centrale bank het accept van de staat der Nederlanden zou weigeren te aanvaarden als onder pand. Dit is de reden waarom het met de beperking van de kredietverlening zo'n vaart niet loopt. Door de kaare serve moeten zij eerder voorschotten opnemen dan anders het geval zou zijn. DE banken doen uiteraard wat der banken is: zij proberen een zo goed mogelijk rendement te kweken voor de toevertrouwde middelen, ook al omdat zfj aan hun crediteuren een behoorlijke rente moeten vergoeden, die hoger wordt naarmate de algeme ne rentestand onder invloed van het officiële discontotarief wordt opge schroefd. Het hoogste rendement kun nen de banken verkrijgen door kre dietverlening en dat is het laatste jaar op vrij omvangrijke wijze geschied, omdat het bedrijfsleven meer krediet ging vragen ten einde te kunnen vol doen aan de financieringsbehoeften uit hoofde van het gestegen loonpeil en de vervroegde inning van de Vennoot schapsbelasting. Een werkelijke verkrapplng van de geidhoeveelheld zou zijn opgetreden, wanneer de overheid de middelen, welke door de vervroegde inning wer den ontvangen, niet voortijdig had be steed, maar ze had aangehouden op een geblokkeerde of speciale rekening bij De Nederlandsche Bank tot het ogenblik waarop zij in de staatskas hadden moeten vloeien. De degenera- tieve krachten zouden dan gebonden zijn, want de overheid had dan veel eerder middelen moeten lenen en daardoor een krachtige opwaartse druk aan de rentevoet hebben gege ven. MET de rentevoet ls het echter touwtrekken gebleven, want ener zijds wil men de rente wel laten oplo pen ten einde de kredietverlening af te remmen en zodoende de hoogcon junctuur In toom te houden, maar an derzijds brengt dit met zich mede dat de woningbouw, die voor het overgro te deel met geleend geld wordt gefi nancierd idem zoveel duurder zou zijn geworden. Teneinde de kool en de geit te sparen wordt het spel van de kasreserve verkeerd gespeeld. Dat blijkt wel uit de mededeling van De Nederlandsche Bank bij de bekend making van de verlaging van het per centage der kasreserve van 7 tot 6 voor het tijdvak van 22 maart tol 21 april Hierin wordt gezegd, dat de vermin dering ten doel heeft de financiering van de door institutionele beleggers aan de Bank voor Nederlandsche Ge meenten toegezegde leningen. De levensverzekeringmaatschappij en en pensioenfondsen beschikken met elkaar niet over voldoende middelen om het toegezegde bedrag van de eerste tranche ad. omstreeks 60 mil joen op 1 april op tafel te leggen. Zij zouden hiervoor op de normale voor waarden natuurlijk wel kredieten kun nen opnemen bij de banken, maar xij zouden dan jieel wat meer rente moeten betalen dan zij voor de uit geleende bedragen zullen ontvangen. NU hebben de institutionele beleg- «ars zich door nationale overwe- minister van Financien laten verlei den om genoegen te nemen met een veel lagere rente dan er in de markt door andere geldnemers werd gebo den. Ook zij hebben kool en geit wil len sparen, want zij wilden de minis ter van Financiën niet voor het hoofd stoten, ook al om de woningbouw op gang te kunnen houden, maar ander zijds wilden zij toch ook zoveel moge lijk profiteren van de hoge rente wel ke te bedingen viel voor leningen aan het bedrijfsleven of voor kasgeldle ningen aan de gemeenten. Per saldo heipen zij met dit laatste ook de wo ningbouw op gang te houden en te gelijkertijd valt er door allerlei foefjes wel 5 pet. rente voor kasgeldleningen te maken, terwijl de lening aan de Bank voor Nederlandsche Gemeenten maar 4% pet. afwerpt. Deze omstandigheden hebben maakt, dat de institutionele beleggers niet tijdig voorzorgsmaatregelen heb ben getroffen om op 1 april aan de verplichtingen ten opzichte van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te kunnen voldoen. Teneinde de be treffende instellingen niet zwaar te straffen voor deze ommlssie in de vorm van een hoge rente voor bij ban ken opgenomen kredieten, krijgen de financiële inatellingen gelegenheid om streeks 50 miljoen van hun kasreser ve aan te wenden om de institutionele beleggers uit de nood te helpen. In feite wordt de eerste tranche voor de Bank voor Nederlandsche Gemeenten F» Nederlandsche Bank via de particuliere banken voorgefinancierd, met dien verstande dat de particulie re instellingen de rente toucheren, die anders door de institutionele beleg gers zou zijn ontvangen. DIT spel met de kasreserve is vol komen In strijd met de theorie van de monetaire maatregelen ter sake van de beteugeling der hoogcon junctuur. De Indruk wordt gewekt of de scheidsrechter niet onpartijdig ls. Zeker, ten behoeve van de wontiur* bouw mag er wel wat water In de wijn der kredietbeperking worden ge daan, maar het spel wordt niet ge speeld met kleine kinderen, die op toe geeflijkheid der ouderen kannen re kenen. Met hetzelfde recht zou de kasre serve al veel eerder kunnen zijn vrij gegeven om het Rijk uit de benarde positie te helpen en had de lege schat kist niet aangevuld behoeven te wor den met de intussen weer ongedaan gemaakte geldschepping door de Ne derlandsche Bank. Al herhaaldelijk op deze plaats aangedrongen op eea soepeler spel tussen het Rijk en d« banken en de eliminatie van de kas- reserve, die onder de vigerende om standigheden zo gauw mogelijk ÏOu moeten worden opgeruimd. Pas als de banken over een saldo van enkele miljoenen beschikken tn voor forse bedragen debet moeten staan za! blijken hoe nauw het water aan de lippen der kredietverlening is gestegen, want het is psychologisch on juist een gezamenlijk tegoed van om en nabij 300 miljoen op de weekstaat te zien prijken. Wanneer de kasreser ve dan nu nog willekeurig wordt ge hanteerd, blijkt eens te meer dat zij thans geen ralson d'étre heeft. 01 men_ speelt een spel goed, of de scheidsrechter dient uit het veld te treden. VOOR de banken ls het uiteraard erg prettig om nu over 50 mil joen te kunnen beschikken waarcnei rente kan worden gemaakt, dan het geld renteloos te laten statm bij d< Ned. Bank. Vooral met het oog op d« maandwisseling is het wel aange naam, omdat er op de eerste dagen van de nieuwe blndtngsperiode hetzij minder debet behoeft te worden ge staan, hetzij een hoog kassaldo kin worden aangehouden teneinde om-, stroeks de ultimo een belangrijk mi nus te kunnen hebben. Bovendien zijn de kasbehoeften der gemeenten xo groot, dat daarvan steeds een grote zuigkracht uitgaat. Het gevolg is, dat er ondanks het vrijgeven van een deel der kasreser-i ve geen verbetering in het aanbod vin! callgeld te constateren Is geweest Tot op de laatste dagen van de voorgian-' de bindlngsperiodc ls er steedi vmg naar callgeld geweest en de nieuwe! situatie heeft hierin geen verande-' ring gebracht. 1 Op de discontomarkt vinden nog steeds weinig of geen affaires pints. De vrijwel algemeen genoemde prija is 3 9/16 pet. voor drlemaandspspier, maar tussen het noemen van de priji en het afsluiten van een affaire gupt een grote kloof. Tot zes maanden gevangenisstraf, ffltt aftrek, waarvan twee maanden v(»r- waardetijk, heeft de Rotterdamse Recht bank veroordeeld de 26-jarige koopmin H. T. M. M„ wonende te Vlaardinicn, die in 1956 verschillende voorwerpen, welke hem Ier verkoop waren toever trouwd, zich wederrechtelijk zou heo- ben toegeëigend. De koopman was raws twee maal veroordeeld. Op vrijdag 29 maart 't avonds om half acht. wordt de cut sus van de A mdnijverheidsschool w Vlaardingen gesloten cn de diploma aan de leerlingen uitgereikt, uez» „plechtigheid" zal geschieden in cantine van de Technische School, veer- singel 5, Vlaardingen. Advertentie De provinciale commissie ter beoor deling van de rundveefokkerij in Zuid- Holland heeft maandag in Maasland en in Rotterdam de daar voorgebrachte dekstieren van het zwartbont Hollands veeslag doen beoordelen. Met in door snee gunstig resultaat: in Maasland werden alle aangeboden stieren goed gekeurd, in Rotterdam op één na. Irs Maasland gaat het blijkbaar goed. Dc twee oudere stieren bleven afwezig. Van de driyjangen kreeg een eerste premie de Friese Fclsum Johan 3, V. Roosje'e Athlcet prei. van de K.I. ver. „De Eendracht'' te Maasland, een best typische slier met goede breedte cn diepte cn met voldoende adel. Het is een b stier van 82 punten, van goede afstamming ook. Een tweede premie de vast gebouwde Friese Bjlrmer riouke, V, Grletje's Verwachting, van moederszijde een klein zoon van de preferente Anna's Adema. even eens van de K.I. vereniging. Deze stier I» n ziln achterstel iets minder ruim. vandaar een tweede premie. De tweejarigen telden een zeer goed# eerste: Aagje's Bernard, kleinzoon vla Ber nard 29109 van de preferente Friese Anna'» Adema i.e. cn Joh. v. d. Kooy- Sr. te Maas land Deze b-stier van 81 punten is diep en breed en een edele verschijning; in zijn schouders wat zwaar. Excellente productie heeft moeder Aagje 5 - K.S. Geen tweede premie, een derde voor de Drentse Dlna'» Eduard, V. Sudhoekster Bies Eduard van mevrouw wed. S. v. d. Kooy te Schipluiden. De voorhand kon beter evenals de horens. van de enterstieren werd geen een eerste premie waard gekeurd; een tweede kreeg Tlne Keizer Athleet, V. Jelsumtr Kited Athieet, f e. Wed. A. P. Lubrecht te v'";. aingen, wel een goed type met eehtei onberispelijke benen en wat erg »J£f~, bovenlljn. Een tierde premie kreeg Arw» V. Fehum Slkke. fe. P. Koogendam Vlaardingen. benen en rug laten lets w sen over ,j. Goedgekeurd werden twee zoons sum Slkke, Adjudant en Frits, f.e. J08/' d. Koolj Sr. te Maasland en Plesman Wljker Havre, f.e. J. Moerman te land. j In Rotterdam waren geen érlejarjg' ouderc stieren: de tweejarige Wanneperv*d se Jantje's Succes. V. Succes pr'f- Verhoog (e Capelle a. d. Use! tereri tweede premie: wel een goed typlw8 solide geheel, echter wat ontsierd gebroken hoorn aan een zwarte kep. ""Lj het achterstel iets ruimer kon zün- behoorlijk goede benen. „.j,. De drie entersticren waren allen zoons van de preferente Friese Ann»sa" ma; de Bernard-zoon Klaasje's Bernam- N, de Kroes, fokker Jac de Kroes, beide Overschle, laat het In zijn voorribben zitten en werd slechts goedgekeurd de rechte doch niet te diepe en matig beende Copperfield, V. Wijtse. Fries» A. v. 't Hoog te Hlllegersberg. Een halRWj van deze Copperfielder Ceres, eveneens «j v. t Hoog, was te enkel en had te benen niet goedgekeurd. De earste Westduitse marine-attaché Nederland wordt korvet-kapitem Clausen, die sedert maart 1956 aan wj ministerie van Defensie te' Bonn v**6® den is.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2