SCHILD DER VRIJHEID o' Lord Salisbury treedt af Eisenhower en Dulles grijpen persoonlijk in EGYPTE ZAL SUEZKANAAL ZELF EXPLOITEREN Eindelijk naar pappie Makarios: eerst naar Cyprusdan praten Nederlandse verwijderde 14 wrakken VIJFTIENDE JAARGANG No. 3653 DRS. V. D. BEUGEL IN WASHINGTON Maandag weer bijeenkomst Mededeling aan Ver. Naties Prijs bruinbrood 1 cent omlaag Nieuw Amerikaans raketwapen Veer konvooi door Suezkanaal Protest van Turkije Weeroverzicht Overleg Engelse metaalindustrie vastgelopen ABBA EBAN IN ONGENADE? Bemiddelingspoging minister mislukte ZATERDAG 30 MAART 1957 Weerbericht Eden voor onderzoek naar Amerika AARTSBISSCHOP HOUDT VOL Er is hard gewerkt in Suezkanaal IN MEI OF JUNI WEER TERUG Minister Zijlstra over margarineprijs F'rotot inzake Makarios |")E Egyptische regering heeft de Verenigde Naties per me morandum in kennis gesteld van het feit dat het Suezkanaal ge ëxploiteerd zal worden door „de autonome Suezkanaalmaatschap- pij", die de vorige zomer door de Egyptische regering is ingesteld. Andere landen W.-Duitsland laai goud- invoer uit OEES-landen vrij Buisleiding Leiding Tandartsenziekenfondsen Rotterdam: Witte de Wittistiaat 30 - Telef 1I57ÜO <4 t.) PoslOUS 1! 12 - Pontgiro No 424510 Ktactitendienst abonnementen Hsou-iy3u u Zaterdags 17—18 uur Teietuon 1J57UU 's-Gravénhage. Huygenaptein 1 Relet 1H3467 (3 l.j Postbus 1091 Postgno No 4248(17 KlfChtendienst' 1830—1930 u- lel 362569 Sclsledam. Lange Kerkstraat 24b I'elefoon 67882 AbonnPtncntspiijs 61 cent per week, f 2B5 per maand, kwartaal Losse nummcis 15 cent j 7.90 per Verschudt dagelijks tOUM" Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zondagavond. DROOG WEER. Aanvankelijk veel bewolking, later ook opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 31 maart 7on op 6 20, onder 19 14; maan op 6 01. onder 19 43. 1 anril zon op 6 18, onder 19.15: maan op 6 21. onder 20 51. O o Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S- BRUINS SLOT NDER bovenstaande titel versche nen dezer dagen in druk de refe raten en discussies, gehouden op het onderwijscongres van de A.-R. Partij, ,5at verleden jaar vóór de verkiezin gen in Utrecht gehouden werd. Het geluid, dat daar gehoord werd, heeft aan duidelijkheid niets te wen- Kn overgelaten. Onomwonden is daar uitgesproken, dat de Anti-Revolutionairen in een partij leven, die niet alleen de paci ficatie van harte aanvaardt, het recht en de vrijheid vnn hen, die een neu trale school voor hun kinderen willen, jn niets te kort wenst te doen, omdat pj ook daar het ouderrecht wil erken nen en beschermen, maar die ook, in tegenstelling b.v. met de partij van de doorbraak, de school met de bijbel welbewust en geestdriftig propageert. Opnieuw is duidelijk geworden, da! wij niet willen zitten In een partij, welke het om het even is, of haar le den voor de openbare dan wel voor de christelijke school kiezen. Dit nog weer eens beslist uit tc spre ken was nodig, In velerlei gesprek rondom de christelijke school toch Is langzamer hand één gedachte gaan domineren, nL deze, dat men af wil van de ab solute tegenstelling tussen bijzondere en openbare school. Men wil gaan bemiddelen. In het theologische vlak heeft de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk haar bijdrage tot de vorming van bo venbedoelde gedachte geleverd. Men denke aan haar reactie op „Hardega- rijp" en aan haar „Herderlijk Schrij ven" Haar weigeren van het doen van een besliste keuze tussen een van bei de schooltypen zal ten slotte slechts de openbare school in de kaart spelen. Gelijk de praktijk ook maar al te dui delijk heeft bewezen. Wie alles onder de noemer solidariteit of apostolaat wil brengen, levert ten slotte, of hij liet bedoelt of niet, een positieve bij drage voor de propagering van de gedachte der algemeenheid ten koste van die der verbijzondering. N het politieke vlak ligt het bij de J P. v.d. A. niet ander». Zij al stelt zij zich op de bodem dtr pacificatie moét als partij van ^de doorbraak, van de ontmoeting, Vroeg of laat als het erom gaat wel met haar voorkeur voor de school dert algemeenheid, voor de school der ont moeting voor de dag komen. Wat de praktijk ook hier zonneklaar heeft be wezen. Ia haar Pacificatierapport 1952 Is de voorliefde voor de com- 'pramisschooi bij het technisch onder wijs onmiskenbaar. En ln zijn referaat op het congres beeft de heer Algra herinnerd aan een rede van het Eerstc- Kamerlid der P. v. d. A., de heer De Jong, gehouden 22 april 1952, die ver hindering van de ontmoeting tussen kladeren van allerlei gezindten een verhindering, die door de bijzondere school in de hand zou worden gewerkt een reëel gevaar voor onze volks gemeenschap noemde. Daarom was het goed opnieuw duidelijk te maken wit ten slotte het enige motief is, dat de christenouders drijft naar de school met de bijbel, „Het gaat om de ontmoeting met de Here Jezus. Hij is langs de Nederland se heirweg gegaan en in alle dorpen en steden gezien". En zou het dan geen abnormaliteit zijn over het alles beheersende feit van Zijn komen tot ons, een feit, dat zo'n snijding in de geschiedenis gemaakt heeft, dat wij van dSar af onze jaartelling beginnen, te zwijgen? Zouden wij onze kinderen wel d« ontmoeting met kinderen van andersdenkenden mogelijk willen ma ken, maar niet die met Hem, ln Wie wij, christenouders, alles hebben? Dit ware een absurditeit! WAT praat men dan over de open bare school als de normale, waar ele kinderen van ons volk op kunnen laan tegenover de christelijke school ah de abnormale vanwege haar z.g. "Ijzondere structuur? Waarom excu ses aangebracht voor het feit, dat wij voor onze kinderen alleréérst de ont- moetlng met de Here Jezus wensen ffiogilijk te rnaken? Normaal is over eat te spreken. Abnormaal om over m ket zwijgen toe te doen. Daarom heeft het ons verheugd, dat deze simpele visie, op deze weg sr geloofsgehoorzaamheid door de •-R. Partij weer klaar en geestdriftig s gewezen, dat zij bij monde van de Algra verklaard heeft ook in de «komst hier, waar het gaat om de ooikeuze, geen aarzeling te kennen, ear het als een erezaak te beschou- 0m *n de politieke strijd de raet de bijbel te dekken met beproefde schild der vrijheid. 0 ^an er voor onze jongeren ap- e^end gesproken worden over op dacht en voorrecht der christelijke Politiek! Daten daarom onze kiesverenigingen Mak van de school met de bijbel nieuw op hun vergaderingen aan 6 orde stellen. De hier bedoelde bro- j '5 bij de A.-R, Partij-stichting, 4 ^roerstraat 3 te 's-Gravenha- verkrijgbaar. men nimmer vergeten welk ,i„ l utelp°sitie voorheen en thans s®nool met de bijbel in de strijdt «5 het goed recht van de christelijke saÜe beeft ingenomen en nog "Meemt. Haar band met de ehriste- Luehtvaartoverleg vas tgelop en De 63-jarige Lord Salisbury, leider van de Britse regering in het Hoger huis, heeft ontslag genomen uit pro test tegen de vrijlating van aartsbis schop Maitarios. De Graaf van Home is officieel als de opvolger van Lord Salisbury aangekondigd. Salisbury achtte do vrijlating van de aartsbisschop „slechts gerechtvaardigd indien hij voldaan had aan hetgeen wij totnogtoe aHijd als een noodzakelijke voorwaarde voor rijn vrijlatmz hebben beschouwd en onvoorwaardelijk op de EOKA een beroep had gedaan om een eind te maken aan het terroi isme" Sir Anthony Eden de gewezen Britse premier, die voor hcistei van gezond heid in Nieuw-Zceland is. gaat binnen kort naar Boston in de Ver Staten voor een medisch onderroek In juni 1953 is hij daar geopereerd wegens een gal- aandoening. P|E luchtvaartonderhandelingen tussen Amerika en Nederland, -L'waarbij het gaat om uitbreiding van de landingsrechten van de K.L.M. in de V.S., zijn in een volledige impasse geraakt. De leider van de Nederlandse delegatie, drs. E. H. van der Beugel, heeft dit gisteren in Washington verklaard, onmiddellijk na zijn bezoek aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. In Washington deden gisteren geruchten de ronde, dat president Eisenhower opnieuw een brief aan minister Drees heeft gestuurd, waarin hij er op aandringt, dat Nederland concessies, die door de Amerikaanse delegatie zijn gedaan, zal aanvaarden. In Amerikaanse luchtvaartkringen neemt men aan, dat er slechts één concessie is gedaan, namelijk doortrekking van de K.L.M.-lijn Amsterdam- Montreal naar Houston. Zoals bëkend is, verlangt de K.L.M. vlieg- diensten te openen op Houston en Los Angeles en haar luchtlijn Amsterdam—New York door te trekken naar Curacao. l'rijilagatond is in tegenwoordigheid tan H.K.H. prinses Beatrix de Boekenweek geopend met een uitioering in de Amster- Hall, bitigemee.ster van Amsterdam. dtmise Stadsschouwburg. Op de jnlo ziel men H.K.fi. de Prinses die bij haar aan komst werd lencelktimd door mr. G. inn Stantssecretaiis Van der Beugel ver klaarde na zijn beroek aan Dulles, dat drie kwaitier duurde, dat de Amerikaan- DE andcrhalfjarl»* Hannekt Mutimba faat eindelijk naar pappie. Haar moe der heeft namelijk tóch een tmmljratle» viium van Zuld-EUiodenU gekregen «n door een bijzondere omatandlgheld ma» zij ln het land van de raicentegeniteUtngen geils bij haar man wonen, al heelt dese een andere huidskleur dan zij In 1952 trouwde het Goudse meisje Adria van Boom, toen 22 Jaar oud, met de twin tigjarige neger-atudent Patrick Matimba, die zb in Londen had leren kennen. Ze waren zich er wei van bewust, dat zjj voor moeilijkheden zouden komen te staan. Wel iswaar is het volgens de wetten van Zuid- Rhodesia geoorloofd dat twee mensen van verschillende huidskleur een huweiijk aan gaan. maar hel is verboden dat een Kleur ling in Europees gebied er. een Europeaan in Afrikaans gebied in het land gaat wo nen.. Toen haar man in 1956 als advocaat naar Zuid-Rhodesia vertrok vroeg mevrouw Ma timba meteen een immlgratievisum son. Dit werd echter geweigerd Als eerste zaak van zijn carrière bepleitte haar man daarna ra zjn land zijn eigen zaak. Er werd, althans roor tijdelijk, wat op gevonden. Patrick (zoon van een predi kant) is voorlopig werkzaam m het maga zijn van de missie van de „St. Faith's Church of England", en op grond daarvan is hct hem toegestaan op Ftiropec- gebied van de Britse kolonie te werken, zijn vrouw mag alleen op Afrikaans gebied gaan wonen als zd eveneens werkzaam ls falj een missie. lijke organisatie en met de christelijke politiek is onmiskenbaar. Daarom verpande men met de partij zijn hart opnieuw aan déze school. Omdat zij dwars door alle falen heen ten slotte alle stemmen het zwijgen oplegt om alleen naar de stem van onze Here te kunnen luisteren. En wie dat geleerd heeft, die wordt erdoor geleid, gesterkt, overweldigd en zo behouden, midden in de wereld T. M. GILHUIS. De Verenigde Staten en xes andere landen hebben gelijkluidende memo randa ontvangen. De eis van de westerse landen dat het Suezkanaal losgemaakt dient te worden van politieke invloeden wordt in de wind geslagen. De Egyptische regering verklaarde dat het kanaal „tegen midden april voor normaal verkeer geopend zal zijn". In het memorandum werd verder verklaard: 1. Egypte zal „de letter en de geest van de conventie van 1888 van Con- stantinopel eerbiedigen." 2. Meningsverschillen die onder deze conventie ontstaan, kunnen naar het Hof van Internationale Justitie worden verwezen. 3. Tolgelden moeten vooruitbetaald worden bij de Egyptische Suez-ka- naalmaatschappij 4. Egypte zal 25 pet. van zijn kanaal- inkomsten reserveren voor een fonds ter ontwikkeling van het ka naal. 5. Eisen die uit de nationalisatie van het Suezkanaal voortgekomen zijn, zullen aan arbitrage worden onderworpen wanneer geen ver gelijk tussen de partijen kan wo- den verkregen. Vrijdag is te Parijs van officiële zijde vernomen, dat er thans Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen wor den gevoerd over dit jongste Egypti sche memorandum over het Suezka naal. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde op een persconferentie mede dat Frankrjjk, evenals Groot-Britan- nië en de Verenigde Staten, de reders hebben gewaarschuwd tot nader order nog geen gebruik van het kanaal te maken. De Nederlandse bakkers zullen de prijs van het bruinbrood met 1 cent per 800 gram verlagen. Aangaande de andere broodsoorten zal later een be slissing worden genomen. Gisteren hebben de Nederlandse Bak- kernstichting en het ministerie van Eco nomische Zaken overleg gepleegd over vei laging van de broodprijs in verband met de daling van de meelprijzen op de wereldmarkt. Het overleg zat worden voortgezet. De Amerikaanse marine heeft een nieuwe raket gebouwd, die voor 150 dol- )a kan worden vervaardigd en die een straaljager kan inhalen. De raket, die Zum wordt genoemd, kan een vliegtuig, tank of betonnen bun ker vernietigen. Het lancecrapparaat, dat vier raket ten bevat, kan aan een vliegtuig wor den gemonteerd en worden afgeworoen als de vier raketten zijn gebruik' =e minister de bezwaren van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen tegen het geven van concessies aan de K.L.M. had uiteengezet. De heer Van der Beugel had daarop geantwoord, dat hij in voortdurend con tact met zijn regering was geweest en dat deze. na overweging van deze Ameri kaanse bezwaren, haar standpunt defi nitief had bepaald. Naar Nederlandse opvatting is het nog slechts een kwestie van ja ot nee. De heer Van der Beugel zei, dat de delegaties maandag opnieuw bijeen zullen komen en dat Dulles dan waar schijnlijk persoonlijk aan het overleg van de Amerikaanse onderhandelaars zal deelnemen. De Amerikaans minis ter staat in voortdurend contact met president Eisenhower over deze kwestie. In regeringskringen te Washington wordt gezegd-, dat de president ernstig bezorgd is over de gevolgen, die het mislukken van. de onderhandelingen zou kunnen hebben voor de betrek kingen tussen de beide landen. Politieke waarnemers in Washington zijn van memng, dat de stand van zaken er voor vele landen slecht uitziet. Hier is immers sprake van een precedent. Australië, Zwitserland, Engeland en België hebben soortgelijke verlangens als Nederland. Nu niet aan de Neder landse wensen tegemoet wordt gekomen, vreest men in deze landen, dat ook hun verlangens weinig gehoor zullen vinden in de Verenigde Staten. In april komt een Belgische delegatie voor luchtvaartonderhanöeiragen. naar Washington. In mei volgt een Australi- sene delegatie en in juni een Engelse cn een Zwitserse. Vandaag is tveer een konvooi van vijf schepen vanuit Suez ln noordelijke rich ting het Suezkanaal binnengevaren. Dit was het tweede konvooi sinds de her opening van het kanaal. De schepen maten van 313 tot 6.213 ton. Het waren een Liberiaans, een Ethio- pisch, een Panamees, een Fins en een Wesidults vaartuig. Aartsbisschop Makarios heeft gisteren verklaard, niet met En geland over de toekomst van Cy prus te zullen onderhandelen, voordat hem wordt toegestaan naar het eiland terug te keren. Aan de pers heeft hij meege deeld, dat hij van plan is eerst naar Griekenland te gaan en dan naar Londen. Hij zal vermoedelijk op 15 april vertrekken. „Ik wens er de nadruk op te leg gen, dat de toepassing van het recht op zelfbeschikking (d.w.z. aansluiting bij Griekenland, red.) de enige de mocratische en rechtvaardige oplos sing voor het volk van Cyprus be tekent Wij zullen niet rusten voor wij dit hebben berelkt'Lzei Makarios. Makarios, die een jaar en twee we ken op de Seychellen heeft vertoefd, zei verder: „Wij kunnen niet spreken over een vredestoestand, waarin her vatting der onderhandelingen in een rustige sfeer mogelijk is, wanneer nog duizenden Cyprioten wegens po litieke overtredngen in gevangenis sen of kampen verblijven." De Britse gouverneur, Sir John Harding is gisteren uit Londen op Cyprus teruggekeerd. In een radiorede verklaarde de gouverneur, dat het „zeer bevorder lijk voor het bereiken van ons doel" zou zijn, ais kolonel Grivas, de lei der van de EOKA, en andere leden van de organisatie Cyprus zouden verlaten. Zolang zij op het eiland bleven zouden de veiligheidstroepen moeten trachten hen te vinden en hun de gerechte straf te doen onder gaan. Van de zijde van het Turkse minis terie van Buitenlandse Zaken is vrij dag gezegd, dat Turkije bij Enge land zal protesteren als Engeland onderhandelingen opent met aarts bisschop Makarios. Turkije be schouwt hem verantwoordelijk voor het „terrorisme" op Cyprus, zo voeg de hij eraan toe. De leider van de Turkse Cyprioten, dr. Fadil Koetsjoek, heeft vrijdag avond een onderhoud gehad met gouverneur Harding. DE BILT. zaterdag 10 uur: Het weer in West Europa is geleide lijk meer onder invloed van een boge- drukgebied boven Scandinavië geko men. Noordoostelijke winden transpor teerden uitgestrekte wolkenvelden van het Oostzeegebied over noordwest Duits land naar onze omgeving. Daar het hogedrukgëbied zich echter langzaam verder in de richting van Polen uit breidt en een groot depressiegebied op de oceaan de barometerstanden in West Frankrijk en op de Britse eilan den wat lager zal doen worden zullen, de winden morgen nog meer naar het oosten ruimen. De kans op opklaringen neemt daarbij weer toe. En de maxi mumtemperatuur worden wat hoger. De besprekingen tussen werkgevers en vakbondsleiders In de Britse me taalindustrie zijn gisteren mislukt. De vakbondsleiders weigerden het aanbod van de werkgevers van ongeveer drie percent te aanvaarden. Zij hebben tien procent geëist. Het gevolg van de mislukking der on derhandelingen is, dat een half miljoen arbeiders in Londen en omgeving zich vandaag bij het stakingsleger van 1,2 miljoen hebben gevoegd. De woordvoerder van de werkgevers heeft verklaard, dat de werkgevers hun laatste aanbod hebben gedaan. De me taalindustrie is niet zo welvarend als de scheepsbouwindustrle. Daarom l hebben de werkgevers niet hetzelfde aanbod van vijf proeent kunnen doen als bun colle ga's in de scheepsbouwindustrle, werd van werkgeverszijde meegedeeld. Pe minister van Arbeid heeft de vak bondleiders verzocht de staking van de arbeiders in de metaalindustrie af te gelasten. Hij kondigde aan dat er on middellijk een hof van onderzoek zal worden ingesteld. Met ingang van 1 april heeft West- Duitsland de invoer van goud uit de lan den der organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking geliberaliseerd, terwijl tevens de beperkingen op het ge bruik vap goud in de bondsrepubliek zijn opgeheven. Ofschoon ln technisch opzicht het Suezkanaal weer bevaarbaar is voor schepen tot 20.000 ton, en de voornaam ste bergingswerkzaamheden dus achter de rug z(jn, moeten er toch nog zes wrakken worden opgeruimd. In de eer ste plaats b{j Suez bet fregat „Abou- klr". Voorts zal de baggermolen „Paul Solenie" nog drijvende moeten worden gemaakt, hoewel hij uit de vaargeul van Port Said verwijderd is. Jlan zijn er nog twee baggermolens in De Israëlische'ambassadeur in de Ver. Staten, Abba Eban, zal In de naaste toe komst worden teruggeroepen en wordch vervangen, aldus deelden betrouwbare kringen te Jeruzalem mede. Dene terugroeping zou bedoeld zijn als een erkenning, dat de politiek van Israël om zich uit Gaza terug te trek ken, fout Is geweest. Premier David Ben-Gocrion heeft vol gens een in Parijs gepubliceerd inter view verklaard, dat de toestand in het HM. de Koningin heeft gistermorgen op f/i'i' 'i '-rit s i't. Spcekcnhrink n-i de Neder landse Antillen Op de foto ziet men de aankomst tan de heer Speekenbrink hij het paleis. Midden-Oosten „zeer ernstig" zou wor den als de verzekeringen, die aan Is raël waren gegeven ten aanzien van de Golf van Akaba niet beter werden na gekomen dan die aangaande het be stuur van de Strook van Gaza. Hij zei dat Israel zich niet in oorlog met Egypte beschouwt en geen troepen van de V.N. op zijn grondgebied wil toe laten. Elke poging van Egypte of Arabië om do Israëlische scheepvaart door de Golf van Akaba te blokkeren, zou Israël dwingen van zijn recht tot zelfverdedi ging gebruik te maken. Ben-Goerion zei nog steeds te hopen, dat de Strook van Gaza onder bestuur van de V.N. komt De president van de Standard OU Company of New Jersey, Monroe Rath- bone, heeft gisteren medegedeeld te ver wachten dat^ tegen het einde van dit jaar een begin zal worden gemaakt met de aanleg van een buisleiding van de Golf van Perzië naar de Turkse kust. Hiji zeide, dat de buisleiding, die 800 miijcen dollar zal kosten, in drie a vier jaar gereed zal komen. Hierbij zal veel afhangen van de verkrijgbaarheid van stalen buizen. Minister Zijlstra heeft gistermiddag wt ïu,et Kanier meegedeeld, dat hij op het ogenollk geen stappen meent P1®? n ondernemen om tot verdere verlaging van de margarineprijs te ko men. Wanneer een verdergaande da- ?j,r' grondstoffenprijzen hiertoe aanleiding zou geven, dan zou de be windsman zeker (gezien het feit, dat de margarineprijs in februari werd ver hoogd) met de producenten contact op nemen. 1 Deze mededeling deed de minister bij de beantwoording van de interpellatie van mevr. Lips-Odinot (C.P.N.). Zoals be kend is, werd de margarineprijs in fe bruari met 2 cent verhoogd als gevolg van de stijging van de grondstoffenprij- Op een vraag van de heer Peschar (Arb.) antwoordde de minister dat hij van tijd tot tijd de vaste commis sie van Economische Zaken uit de Ka mer op de hoogte zal stellen van de praktijk van het prijsbeleid. Het Turkse ministerie van Buitenland se Zaken heeft vrijdag een overeen komst gesloten met buitenlandse olie maatschappijen, waarbij deze toestem ming ontvangen voor de bouw van een olieraffinaderij met een capaciteit van 3,2 miljoen ton per jaar, die in 19^0 gereed zal zijn. de haven van Port Said, waarvan de ene geen obstakel vormt en de andere bui ten de vaargeul ligt, doch reeds is ge reed gemaakt om gelicht te worden. Ten slotte zijn er dan nog in de haven van Port Said een drijvende kraan, die voorlopig in de buitenhaven is gedepo neerd en de sleepboot „Hercules", Van al deze wrakken verspert slecht» de „Aboukir" ten dele de vaart voor zeer grote schepen. Op het ogenblik bestaat de bergings vloot van de V.N. nog uit 22 vaartui gen. Er bevinden zich van Nederlandse zijde nog in het Suezkanaal de kust- sleepboot „Atlas", de bokken „Arend" en „Condor", de bergingsvaartuigen „Bruinvisch", „Walrus" en „Zeehond", alsmede de heftanks, pompen en com pressoren. Binnenkort zullen echter sleepboten naar Port Said vertrekken om de bok ken „Arend" en „Condor" te halen. Verwacht wordt dat eind mei of begin juni de Nederlandse bergingsvloot in haar geheel weer in Nederland zal zijn teruggekeerd. Afgezien van de technische leiding over de gehele bergingsoperatie, wel ke door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst tezamen met Z. Svitzers' Bjergnings Entreprise te Kopenhagen werd gevoerd, heeft de Nederlandse ber gingsvloot alleen reeds 14 wrakken uit het Suezkanaal verwijderd, waaronder twee die tot de moeilijkste obstakels behoorden, nl. de Louis Perrier" en de „Edgar Bonnet". In samenwerking met andere nationa liteiten hebben de Nederlanders nog deelgenomen aan de verwijdering van. nog zeven andere wrakken. Van Nederlandse zijde hebben deel uitgemaakt van het „Surveyteam" ir. G. Langelaar Gzn., J, M. Lolkus en P. van den Berg en de duikers Ph. van *t Wout en A. van der Zwaan, Van de 450 man, waaruit het perso neel van de vloot van de V.N. bestond waren er 150 Nederlanders. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich, naar aanlei ding van een door de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Tand heelkunde gedane suggestie, georiënteerd over de vraag in hoeverre en onder welke verhoudingen alsnog door een optreden zijnerzijds zou kunnen worden mede gewerkt aan het voorbomen van een situatie welke schade zou toebrengen aan de tandheelkundige verzorging der zie kenfondsverzekerden. Hij heeft zich, in antwoord op een des betreffend telegram, tot de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der tand heelkunde gewend mot de mededeling dat een treden in de daarin vervatte sug gestie tot bemiddeling slechts in over weging kon worden genomen, indien: 1) Een volledig inzicht in de menings verschillen met de ziekenfondsorganisa ties werd verschaft; 2) De maatscshappij niet bij voorbaat eike concessie op het standpunt der ziekenfondsen afwees; 3) De uitvoering van het ultimatum van 23 maart tot Het doorsnijden van de band met de ziekenfondsen, in afwachting van bemiddelingspogingen zal worden opgeschort. Deze poging van de minister heeft niet tot resultaat geleid. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde heeft de mi nister, onder overlegging van een memo randum aangaande de geschilpunten, medegedeeld noch tot het doen. van enige concessie, noch tot het opschorten van het ultimatum bereid te zijn b

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1