Jaarlijks twee perioden voor seizoenverkopen wenselijk I.J.E. Rotterdam bracht in Vlaardingen „Wij klagen aan" Gevangenen zaagden tralies door en verdwenen Geref. Orgamstenvereniging vierde zilveren jubileum Gemeenteraad van Maasland Lacrimal zeem Sociaal Economische Raad: Pootvis uitgezet in vijvers van Nieuwland te Vlaardingen Vrouw viel uit D-trein Queen Mary naar Cherbourg Kadar predikt meer waakzaamheid Nieuwe uitgaven SCHIEDAM Dader diefstallen in Sportfondsenbad Opriclitingsacte Stichting zwembad gepasseerd Propaganda-avond voor T.B.C.-bestrijding Gezellige middag voor kinderen van leden Chr. Metaalbedri j f sbond Hoek van Holland Kwart eeuw bij bet Rijks Loodswezen Burgerlijke stand van Rotterdam MAASSLUIS Verkeersexamen voor schooljeugd Overwinning voor Maassluis Feestavond Excelsior VLAARDINGEN VLAARDINGEN Hoogste punt garage" Bouwman Krediet voor vuilnisemmers Ir. Staf in Washington In Sclieveningse strafgevangenis Niet bridgen Over muur De post voor Oost en West 1500 in oude matras 2 TROUW Maandag 1 april 1957 In Stedelijk Museum Gouache van Nanninga schilderij van de maand „Droom in de Delta" Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie het neusje van de zalm Malais JC LIJNBAAN U Jaarvergadering A.R.- Kiesvereniging Advertentie Differentiatie ZATERDAGAVOND heeft de toneelafdeling van de (Rot terdamse) Interkerkelijke Jeugd- evangelisatie in het gebouw Lief de en Vrede aan de Ged. Bier- sloot te Vlaardingen een voor stelling gegeven van „Wij klagen aan" van Herbert Kuhn. In dit door Henk Prins geregisseerde stuk tracht een rechter uit te vin den, wie nu eigenlijk de schul dige van de in de Tweede We reldoorlog meegemaakte ellende is. Er moet recht worden gedaan. Want als de gerechtigheid ver loren gaat, gaat met die gerech tigheid de wereld verloren 2000 jaar te laat Verhuur volkstuinen Toneelavond voor middenstanders Advertentie JAARPËN0ULES BRUNOTT Burgerlijke stand van Vlaardingen Bezwaren (Van een onzer verslaggevers, Zondagavond hebben twee ge vangenen kans gezien, uit de straf gevangenis aan de Van Alkama- delaan in Scheveningen te ont snappen. Zij hadden in hun cel een der spijlen doorgezaagd. Enkele weken geleden ontsnap- te een gevangene op een derge lijke wijze. Deze kon de volgende dag weer gegrepen worden. TUNNEL ONDER HET KANAAL In het Sportfondsenbad te Schiedam zijn de laatste tijd veel diefstallen ge pleegd. Uit kleding in de hokjes werden portemonnaies en horloges gestolen. Zaterdag is een 15-jarige jongen op heterdaad bij een dergelijke diefstal ge snapt en aan de Schiedamse politie over geleverd. Zaterdagmiddag is op het stadhuis te Schiedam ten overstaan van notaris P. Schabeng de oprichtingsacte voor de „Stichting openluchtbaden" gepasseerd. Voor de Stichting zette burgemeester mr. J. W, Peek zijn handtekening. Zoals bekend is het besluit van de gemeente raad genomen op 22 februari door Ged. Staten goedgekeurd waardoor tot de oprichting van de Stichting kon worden overgegaan. Anton Pleck en Fred. Thomas zullen hun boek „Droom in de delta" ter ge legenheid van de boekenweek op vrij dag 5 april in het gebouw Arcade te Schiedam komen bespreken op ini tiatief van de boekhandel J. S. van Leeu wen. Onze vereniging werd 35 jaar geleden opgericht als kleine groep in Amsterdam, Br werd in die eerste periode veel te genwerking ondervonden, vooral van me dische zijde. We hielden echter vol en naar gelang de tijd verstreek wonnen we het vertrou wen van verschillende instanties. Momen teel 'heeft onze vereniging 34 afdelingen. Dit vertelde mevrouw H.J. Weezenaar- Naterop, hoofdbestuurslid en propagandis te van de vereniging ter Behartiging van de Belangen van tbc-patienten in Nederland, op de propagandabijeen- komst zaterdagavond in Irene. In Amsterdam en Rotterdam zijn werk plaatsen ingericht, waar patiënten die uit sanatoria ontslagen zijn. maar geen baan kunnen vinden, werk kunnen ver richten. Ook zijn er revalidaüe-centra, waardoor patiënten kunnen worden om geschoold. Vorig jaar is er een fonds in het leven geroepen voor de kleine zelf standigen. De Schiedamse afdeling van deze ver eniging had op de vorige jaarvergade ring 825 leden en het aantal heeft zich de laatste tijd dusdanig uitgebreid, dat de duizend bijna vol is. Voorzitter P.J. Veringmeier sprak een kort welkomstwoord en wees op de gro te propaganda-avond, die op 10 oktober in het Passage-theater zal worden gehou den. iDeze avond verleende het cabaret-ge zelschap Fred Bourgonje medewerking. Hetgeen deze groep ten tonele bracht was bijzonder aardig. Het waren schets- jes, o.a. Kantoorperikelen en Monumen tenzorg, muziek en zang. In Irene te Schiedam waren zaterdag middag de kinderen van de leden van de Chr. Metaal Bedrijfsfond. Voorzitter J.C. Verkade opende de bijeenkomst, waarna Mabesta en echtgenote voor de pauze poppenkast brachten. Op aardige wijze voerde dit tweetal „De Diefstal van de Gouden Lepel" op, waarbij het aardig was te constateren hoe de jeugd reageerde. Daarna vermaakte Mabesta de ongeveer vierhonderd kinderen met goochelen. Geboren: Alida M. d v N Koppeschaar en O Tintel: Maria C E, d v MC Beukers en E E M van Gastel. Overleden: C de Jong, T4 J. A teen gedenkwaardige dag is de eerste april voor de heer H. B. de Zwart, omdat hij dan 25 jaren als loods ln dienst is bij Rijks Loodswezen te Hoek van Holland. De sociëteit van Rljksloodsen „De Waterweg" te Hoek van Holland heeft ter zijner ere vanavond een jubileum-receptie belegd ln de zaal van hotel America. Daar zal het on getwijfeld niet aan de nodige belangstelling ontbreken, want de heer en mevr. De Zwart zijn zeer goede bekenden in Hoek van Holland en nemen ln het openbare leven een belangrijke plaats in. Maandagavond 1 april zal ln de consisto riekamer der Geref. Kerk de jaarvergade ring gehouden worden van de A.R. Kies vereniging Ned. en Oranje te Hoek van Holland. Van het inviteren van een spre ker heeft het bestuur ditmaal afgezien. De ze Jaarvergadering zal een geheel bijzonder karakter hebben omdat het agenda ls sa mengesteld uit een aetherforum die de po litieke vragen zal trachten te beant-Aoorclen en na de pauze het polltlek-mostkllmmen waarvoor prijzen beschlkbaar zUn Res'e d Na de jaarverslagen zal een bëshjutsverkle- zlng plaats vinden. Aanvang te e uur. Bevallen: A Tultman-Eljgelshelm zj^C P^ A ^urK-vandier SÏÏ der Raaf—Pronk d. J Mlrck van Spek S: K J Nljboer—Haan £jdeVer-van "sjper-Wielhouwer d' M £ool_Scholtus d; 'e "de^Wlt—Sto?k C Wolf Stam 2d; Vverfed^J^d Graaf w gew m j de Graaf 76 Jï JJ1,?l A^Appelloom. man A W Scheerder 80 j; L A Appear m v S v d Heuvel 67 JM ViUK vr. k D A Berkouwer 9I j; P A P Man^esse jatpcrs STv l W IW Bmnk 76 J. Enkele jaren geleden, in het voorjaar van 1955, was het Stedelijk Museum te Schiedam een van de allereerste musea, die de Haagse schilder Jaap Nanninga uitnodigde, een éénmanstentoonstelling te komen houden. Sedertdien is Nanninga's faam in de Nederlandse kunstwereld snel gestegen, en hij behoort nu tot die kun stenaars. op wie de aandacht zich steeds meer richf. zowel van de ziide van mil sca als van particuliere verzamelaars. Od de nieuwste „Contour"-tentoonstel ling in het Delftse Prinsenhof, de jaar- lïikse inspectie van de ontwikkeling on zer kunst, behoort Nanninga's inzending tot de allerbelangrijkste. Oo de tentoonstelling in eigen huis kocht het museum indertiid een groot schildprii „Witebsk", dat met andere wer ken uit de moderne collectie de komen de weken te zien zal ziin in de voorzaal op de eerste verdieping Od de ere-plaats in de hal is thans ais „schilderij van de maand" voor april een gouache van Nanninga gehangen. Dit uitnemend voorbeeld van Nanninga's kunst dateert uit 1956. Het is door een Schiedams particulier in bruikleen afge staan en symboliseert od deze wiize te vens de bijzondere activiteit, die door ver scheidene Schiedamse verzamelaars voor onze eigentijdse kunst aan de dog wordt gelegd. Er zijn niet veel plaatsen in Ne derland. waar de moderne kunst door particulieren zo intens en met zoveel on derscheidingsvermogen wordt gevolgd. De gouache (een gouache is een schil derijtje. met dekkende verf op papier ge zet) heeft geen „voorstelling", al kan men er wel enkele dingen, o.a. vissen, op herkennen. Men zou er een stilleven in kunnen zien, maar dan een stilleven waarbij de dingen een wonderlijke bezie ling krijgen, een wereld binnen de we reld. En dat is dan de innerlijke wereld van deze kunstenaar, die. geboren in Winschoten (1904) een zwiigzame noor derling is .met een grote liefde voor het zonnige, kteurige zuiden. De combinatie is veelbetekenend. Het ingehoudene, ge dempte. bijna schuwe van Nanninga's werk heeft een tegenstroom in een sproo jesachtige of geladen kleur in een ge spannen compositie. Zonder overluide accenten, zonder zware kunstgrepen, „gebeurt" er veel in deze kleine gouache, heeft het werkje vooral in de kleur een onmiskenbaar pathos, een eigen dichter lijkheid. Nanninga werd opgeleid in Groningen en Amsterdam en* studeerde voorts aan de Haagse academie voor beeldende kun sten. Hij reisde in Duitsland, Polen en Frankrijk. Dat na de Fluwelen Brueghel een mo dern schilderij-van-de-maand werd geko zen heeft zijn goede reden. Medio april immers opent in het Stedelijk Museum de tentoonstelling „Start" van jonge Ne derlandse kunstenaars, met als gasten schilders uit Belgie en Duitsland, Nade re berichten over deze expositie volgen nog. Zaterdagmiddag 6 april zal voorts in de historische zaai van het museum een kleine tentoonstelling opengaan ter herdenking van Michiel Adriaensz de Ruyter. Ook op deze tentoonstelling, die enkèle maanden zal duren en enkele ma len zal worden veranderd en uitgebreid, komen wij nog nader terug. UNIEK VOOR NEDERLAND LEO V. IERLAND - W. KRUISKADE 50 De Kapelpolder te Maassluis stond vrij dag de gehele dag in het teken van de belangstelling. Inzonderheid van de jeugd. Dit werd veroorzaakt door het praktijk-examen op het gebied van de verkeersregels, dat de kinderen werd af genomen. Door middel van losse verkeersborden was een route uitgezet, die de candi- daatjes, indien zij de verkeersregels goed toepasten, vanzelf naar hot eindpunt brachten. Op verschillende punten wa ren controleurs opgesteld, die eventue le fouten noieeiden. Tijdens het verloop van het examen bleek, dat de tekens van dc verkeersagenten niet door alle kinderen voldoende worden begrepen. De route moest bovendien worden uitgezet in eeen vrij stille wijk, zodat de kin deren geen rekening behoefden te hou den met ander verkeer. Dn was mis schien als een bezwaar aan te voelen, doch overigens verklaarbaar. Aan het examen werd door 183 kinde ren van alle plaatselijke scholen deelge nomen. De lessen op de scholen zijn ge geven door hoofdagent Haakma en agent Ruhl. Vorig jaar zijn alle leerlingen, die aan het examen deelnamen, geslaagd. Binnen enkele dagen zullen de resulta ten vun dit examen worden bekend gemaakt. In Hoogvliet heeft het eerste twaalf tal van de korfbalclub „Maassluis" een goede partij gespeeld tegen 't Water schip, welke ontmoeting dan ook met een 5—3 overwinning werd bekroond. Door deze overwinning is voor „Maassluis" de kans op degradatie naar de derde klas sterk verminderd. Het reserve-team speelde op eigen ter rein tegen het Rotterdamse Kwiek 2. wel ke ontmoeting door de gasten werd ge wonnen met 12—0. (Van een onzer verslaggevers) In een advies aan de staatssecretaris van Economische Zaken heeft de Sociaal Economische Raad de wenselijkheid uitgesproken jaar lijks twee perioden aan te wijzen voor het houden van seizoen- verkopen als bedoeld in art. 3 van de Uitverkopenwet 1956. Deze perioden zouden moeten aanvangen op 15 juli en 15 januari, met dien verstande, dat, indien deze beide data op een zondag vallen de begin data een dag eerder zullen zijn. De duur van de perioden zal be paald moeten worden op 19 dagen. Het advies is in een besloten zit ting op 8 maart vastgesteld. In de cantlne van de Verenigde Touwfa- hrleken heeft Excelsior ra vrijdag een feest avond gegeven, In verband met do promo tie naar de tweede klasse zaterdagvoetbal, waarvoor zeer ruime belangstelling bestond. Het was allereerst burgemeester Van Dijk, die namens het gemeentebestuur bestuur en eerste elftal complimenteerde met het be haalde resultaat. Spr. roemde de goede geest, die in de vereniging heerst en waar aan ongetwijfeld de successen van de laatste jaren te danken zijn. Hij hoopte, dat Ex celsior op de nieuwe sportvelden, die mo menteel in aanleg zijn ln de toekomst nieu we lauweren zal kunnen oogsten. De voorzitter van de KNVB. afdeling Rot terdam, de heer Blfloo vertolkte de gevoe lens van deze organisatie en wees in het bijzonder op de Jeugd, die straks de ver eniging in stand zal moeten houden. Spre ker was er van overtuigd, dat Excelsior met haar vele Junior-elftallen een goede toe komst tegemoet gaat. Vervolgens kwamen nog verschillende sprekers hun gelukwensen aanbieden. Zo verschenen achtereenvolgens de heren Schilperoort (Scheidsrochtersver- enlglng); Rieken (VDL): Van der Hoek {MVV '27) en Goos (Rozenburg) op het to neel om de voorzitter Van Dijk hun waarde ring en sympathie Jegens Excelsior te be tuigen. Ook CSVD uit Delft sprak bij mon de van haar voorzitter hartelijke woorden. De heer M. A. Bosman bood ten slotte na mens de leden de spelers van het eerste elftal een souvenir aan. De heer Van Dijk belichtte enkele facetten van de vereniging en dankte de sprekers met enige welgeko zen woorden. Op deze avond werd afscheid genomen van trainer Van Binsbergen. die om gezond heidsredenen de vereniging moet verlaten. Duidelijk kwam naar voren welke plaats hij in de afgelopen Jaren in de vereniging heeft verworven en men hem slechts node laat gaan. Namens de vereniging ontving hij een geschenk. De avond is verder op prettige -wijze gevuld door het cabaret kwartet van Jan van Ostade, dat een zeer gevarieerd programmabood.- Dit Brabants gezelschap oogstte een" groot succes. Het. waren »e--Rythm. -Bövs o.l.v. Henny van' Suyen. die de avond -van een luchtig muzi kaal repertoire afsloten. Halverwege 1956 heeft dc staatssecre taris vaB öe SER gevraagd advies uit te brengen over deze materie en tevens verzocht .hierbij de vraag te betrekken of er aanleiding zou bestaan voor be paalde bedrijven of groepen verkoop plaatsen een uitzondering te maken dan wel de tijdsruimte afwijkend te bepa len. Bij het beoordelen van de vraag in welke perioden de seizoenverkopen die nen plaats te vinden, heeft de Raad voor ogen gehouden dat er bij uitver kopen en opruimingen in beginsel spra ke is van een partij in voorraad zijnde goederen welke om bedrijfstechnische redenen moet worden geruimd en dat het in de bedoeling van de wetgever heeft gelegen reclame-aanbiedingen wel ke men met zelden onder het mom van uitverkopen of opruimingen tracht te doen geschieden, buiten de werkings sfeer van de Uitverkopenwet te hou den. De seizoenverkopen zullen derhal ve moeten worden gehouden m de pe rioden welke in verband met de regel matige seizoen* en modewisseling op bedrijfseconomische gronden het meest geschikt zijn voor het ruimen van res tanten en gedemodeerde artikelen. Enerzijds zullen deze perioden wor den bepaald door het tijdstip waarop t.a.v. seizoen- en modeartikelen een zo danige verzadiging op de consumptie- markt optreedt dat niet meer in vol doende mate tegen de aanvankelijk vast gestelde prijzen kan worden verkocht. Anderzijds zullen de seizoenverkopen moeten kunnen aanvangen op een tijd stip, waarop er nog voldoende ruimte is om restantvoorraden tegen verlaagde prijzen af te zetten. Bovendien dient er rekening mede te worden gehouden dat tijdig met de voorbereiding van de in troductie van nieuwe seizoen- en mode artikelen kan worden begonnen. Daar het seizoenpatroon niet voor al le artikelgroepen gelijk is, zouden op grond van bovenstaande overwegingen verschillende perioden voor de uitver koop van de afzonderlijke artikelgroe pen kunnen worden vastgesteld. De in Men roept getuigen bónnen. De een beschuldigt de ander,., allen merer, zü zelf onschuldig te zijn. Fel gaan zij tegen elkaar in: Een Rus: -niet allen mijn dorp, maar ontelbare Russische dorpen ziin door Duitse soldaten in brand gestoxen. zij moeten worden gestraft. Een Duitse vrouw: een Amerikaans bombardement heeft mijn wee «/moe ren gedood. Straf de Amerikaanse mi litairen. Een Amerikaan: bij hetzelfde bom bardement moest mijn broer per para chute zijn bommenwerper verlaten. Duitse burgers, o.w. deze vrouw, heb ben hem doodgeranseld. De Duitse vrouw: dat heb ik op bevel van een generaal gedaan. De vader van de generaal: mijn zoon heeft alleen maar een bevel van hogerhand doorgegeven anders zou hii zijn opgehangen. Later ïs nij we- gens. een dergelijk feit toch ter dooa ^Het^eindé van alle beschuldigingen is zoek. Niemand wil beklaagde zijn. zucht de rechter. Maar aanklagen, cat willen zij allen. Tenslotte meent men, de schuldige te hebben, gevonden. Het is °ie de ellende die over de mensheid is ge bracht had kunnen voorkomen. De Al- maohtige is schuldig, wii alleri zyn zonder schuld. Laten wy God. straffen. Hii moet ondergaan wat wy hebban ondergaan. Ziin zoon moet sterven op de meest smadelijke manier. Hoe kan dit vonnis aan God bekend worden gemaakt? Wie kent de weg naar Hem? Hier moet een specialist aan te pas komen, besluit de rech.er. Men roept een dominee. U bent tweeduizend jaar te laat. verklaart de deskundige. Tweeduizend jaar geleden heeft Hy dit vonnis reeds geaccepteerd, toen Zijn Zoon door.men sen ter dood is ^bracht. Ctoscbu-d.| stierf Hij, als onschuldige nam Hu ce voor allen bestemde straf op zich. Hier is een liefde aanwezig die niet ver- liike bewijs uit de Bijbel heeft gele verd wordt het stil in de rechtszaal, doodstil. Er staat iemand op, loopt naar de uitgang. Anderen volgen zijn voorbeeld. Alleen blijft de rechter over, todat ook hij inziet dat zijn werk overbodig is geworden. Op de agenda van de raadsvergade ring der gemeente Vlaardingen, welke donderdagavond wordt gehouden, staan twee voorstellen van het college van B, en W. om het complex volkstuinen aan de Broekweg nabij Rijksweg no 20 benevens het volkstuinencomplex gelegen tussen de Maassluisedijk, de Zuidbuurt- seweg en de Curagaolaan voor het jaar 1957 te verhuren aan de Vereniging van Volkstuinders Vlaardingen. De afdeling Vlaardingen van de Konin klijke Middenstandsbond houdt voor haar leden een toneelavond op maandag 8 april in zaal Muzanda aan de Hyacinth- straat. De toneelvereniging A.T.C. brengt daar „Spel met een droom", een kome die in vijf bedrijven door Hans Nesna De regie voert Klaas Frankenaar. Placht sortering Luxe Uitvoering 37;50 •WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEF-'116'615ROTTERDAM Zaterdagmorgen om elf uur werd ten teken van het bereiken van het hoogste punt de vlag gehesen op de in aanbouw zijnde garage van de heer J. Bouwman aan de Ged. Biersloot te Vlaardingen. In verband met de te verwachten toe neming van het aantal woningen in 1957 in Vlaardingen is het noodzakelijk om de magazijnvoorraad van de gemeente lijke reinigingsdienst met 1700 vuilnis emmers aan te vullen. De kosten hier van zullen naar raming f 12.750 bedra gen. In verband hiermede stelt het college van B. en W. de raad voor het benodig de krediet te verlenen. GEHUWD: Arie Struijs, oud 24 jr. en Maria Cornelia Harder, oud 22 jr.; Fre- derik Willem Bergmann, oud 43 jr. en Maria Schildmeyer, oud 39 jr. GEBOREN: Marjolein, d. v. H. L. de Mink en H. Wulffraat: Dirk Johannes, z, v. G. van Dorp en H. Kalkman; Abraham Jacobus, z. v. G. van Dorp en H, Kalkman: Helena Wilhelmina. d. v. W, F. de Wit en H. van Vliet; Alex Jilles Victor, z. v. J. de Leeuw en J. F. Wesselius; Johannes, z. v. L. Smit en C. Verbaan; Jacobus Antonius, z. v. C. M. Post en J. M. Franke; Neel- tje, d. v. H. Beekhuijsen en C. J. van Schaijk; Pieter Adriaan, z. v. A. J. de Visser en L. G. Bakker; Elizabeth Adriana, d. v. J. Christe en L, van den Berg. OVERLEDEN: Nicolaas Olieman, oud 70 jr., wedr. v. A. Vermeulen; Adriana Rodenburg, oud 92 jr., wed. v. W. Romijn; Marrigje van Sevenhoven, oud 74 jr. wed. v, L. Verschoor; Maria Catharina Voeten, oud 81 jr., echtg. v. M. A. Vervaart. de verschiller.de branches levende opvat tingen omtrent de perioden voor de sei zoenverkopen lopen ook enigermate uit een Zo zou de Federatie van Schoen- winkeliersverenigingcn er de voorkeur aan geven dc seizoenverkopen te hou den in de penoden van 1 tot 20 februari en van 1 tot 20 augustus, terwijl de federatie van middenstandsorganisa ties in de Textielhandel en enkele or ganisaties van textielfabrikanten deze verkopen zouden wiilen doen aanvan gen op de derde zaterdag in januari en op de derde zaterdag in juli. Tegen differentiatie in de vaststelling van de perioden van seizoenverkopen bestaat echter het bezwaar, dat de koop kracht zich voornamelijk zal richten op de artikelen, welke het eerst worden ge ruimd. Ook bestaat het gevaar, dat de ondernemers wier assortiment een com plex van artikelgroepen omvat, in de voor een onderdeel van dat assortiment officieel vastgestelde uitverkoopperiode een bijzonder gunstige gelegenheid zien door reclameaanbiedingen de afzet van de overige artikelen te stimuleren, ter wijl de voor die artikelen aangewezen seizoenverkoop-periode nog niet is aan gebroken. Teneinde elke discriminatie zoveel mogelijk te voorkomen dient naar het oordeel van de SER alleen om zwaar wichtige redenen gebruik te worden gemaakt van de bevoegdheid voor bepaalde bedrijven of groepen ver koopplaatsen een uitzondering te ma ken dan wel de tijdsruimte voor dc seizoenverkopen afwijkend te bepa len. Zodanige redenen acht de raad thans niet aanwezig. Het standpunt van de raad, dat in beginsel een uniforme regeling voor de gehele detailhandel tot stand dient te komen, brengt mede. dat de diversiteit van de betrokken belangen niet volle dig in de regeling betreffende de aan vang en de tijdsduur van de uitverkoop perioden tot uitdrukking kunnen worden gebracht. Er dient dus een keuze te worden ge maakt waarbij zoveel mogelijk met de ze belangen rekening wordt gehouden. In deze omstandigheden acht de raad het voor de hand te liggen zich aan te sluiten bij de unanieme opvatting, wel ke leeft in de kring van het hoofdbe drijfschap dat de gehele detailhandel omvat en welke wij in de aanhef van dit artikel weergegeven. Vanmorgen om half twaalf zagen men sen, die op het Klemindustrieterrein te Zwijndrecht aan het werk waren, tot hun grote ontsteltenis een vrouw uit de van Rotterdam komende D-trein vallen. Zij waarschuwden ijlings de politie en dr. G. M. A. I. Krijger, die eerste hulp verleende. In zorgwekkende toestand werd de vrouw naar het Diaconessenhuis overgebracht. Over de toedracht van dit ongeluk tast men in het duister. De minister van Defensie ir. C. Staf opent vandaag m Washington de be sprekingen over de Amerikaanse mili taire hulpverlening aan Nederland. Vier dagen lar.g heeft hij Amerikaan se militaire instellingen bezocht. Vanmiddag zou hij een bezoek bren gen aan de Amerikaanse plaatsvervan gende minister van Defensie Robertson om de mogelijkheid te bespreken van een Amerikaans crediet voor defensie- orders gedurende de eerstkomende drie jaar. Tom Yates, algemeen secretaris -ran de Britse Bond van Zeelieden, heeft een beroep gedaan op de vakbonden het verbod aan hun leden om mee te helpen aan het meren van de Queen Mary" in de haven van Southampton op te heffen. Hij verklaarde dat de vakbonds leiders bereid zijn het verbond van vak verenigingen in de scheepsbouw, en metaalindustrie te vragen de stakende havenarbeiders van Southampton toe te staan de toestand opnieuw onder de ogen te zien. Er is nog steeds tiid genoeg om de ..Queen Mary" Southampton binnen te loodsen, aldus Yates. Zoals bekend heeft de gezagvoerder van de „Queen Mary" van de Cunard Line opdracht gekregen om de terug, reis ln de Franse haven Cherbourg te beëindigen i.p.v. In Southampton, om dat de stakende havenarbeiders h» dere plaats hun medewerking weigeren. De „Queen Mary" werd maandagmid dag in Cherbourg verwacht. Vier spe ciale treinen zouden de 1.150 passagiers voor Engeland naar de haven van Calais brengen. De Hongaarse premier Janos Kadar is gisteren per vliegtuig uit Rusland in Boedapest teruggekeerd. Kadar zei, dat de belangrijkste taken voor de toekomst zijn: meer waak zaamheid tegen de klassevijand en vernietiging van de tegenrevolutionaire elementen. Andere doelen zijn: ver sterking van de communistische partij, verhoging van de levensstandaard door kostenverlaging en produktieverhoging, en nauwere aansluiting bij de andere „socialistische" landen tegen aanval len van imperialisten. Zijn gehoor op het vliegveld applau disseerde, toen Kadar zei, d3t de in Hongarije gelegerde Sowjet-troepen „onze nationale onafhankelijkheid en veiligheid verdedigen en zullen blijven zolang dat nodig is". Zondagavond werd in de recreatiezaal van de strafgevangenis een bridgedrive gehouden. De 27-jarige A M„ afkomstig uit Heerlen, was van deelneming uitge sloten en moest in zijn cel blijven. De 30-jarige Hagenaar A. H. mocht wel meedoen, maar, in plaats van naar de recreatiezaal te gaan, ging hij naar de cel van M Nadat zij twee ruiten uit de sponning gehaald hadden, zaagden zij een spijl met een diameter van 2 cm. door. Op luisterrijke wijze heeft de Kring Botterdam-van de-Geref, Organisten- vereniging zaterdag haar 25-jarig be staan in de kerk aan de Tideman- straat herdacht. De vele moeite, die het kringbestuur zich gegeven heeft, om van deze dag een ware feestdag te maken is rijk beloond. Uiteraard bestonden de deelnemers aan deze bij eenkomst voor het grootste deel uit Gereformeerde organisten, en hun echtgenoten uit Rotterdam en omge ving, maar ook de kring in Den Haag en Dordrecht hadden door afvaardi ging van hun belangstelling doen blijken. De kringleider Laurens van Wingerden en enkele der oudste leden van de ver eniging, nl. de als hoofdbestuurslid af gevaardigde R. Huinenga en drs. Joh. Luijkenaar Francken waren deze mid dag de belangrijkste sprekers. Veel ver ity! EER dan zevenhonderd pond wlt- vis, voornamelijk brasem, ruis- en rietvoorn zijn er zaterdagmorgen ultge-l zet in de vijvers van 't Nieuwland in de Spoorwijk. Deze pootvis werd aange kocht door de Vlaardingse Hengelaars- bond die vergunning heeft ln de vijvers te vissen. Het ligt in de bedoeling van de bond visvergunningen uit te geven voor het vissen op deze plaats aan Ouden van Da gen in de bond en jeugdige leden die in dit gedeelte van de stad wonen. Maar voorlopig zal er nog niets van deze pret komen want het visseizoen is, op het ogenblik gesloten. Er waren dan! ook veel visliefhebbers onder het publiek dat deze spectaculaire geberutenis gade sloeg, die eenvoudig stonden te water tanden bij het zien van enkele prachtige voorns en brasems. Oorspronkelijk zou de vis om half tien uit De Kaag arriveren maar de expe diteurs werden verlaat, reden waardoor wethouder Van Minnen o.a. niet bij het uitzetten aanwezig kon zijn. Vanzelf sprekend was het afwegen en het in tei len naar de waterkant brengen van zo veel levende vis een kolfje naar de hand van de Ambachtjeugd. Gelukkig dat de meeuwen ditmaal verstek lieten gaan. De in de vijvers voorkomende snoeken waren meer attent en enkele vissen wa- I ii niet bekomen van de reis toen ze al in een snoekenmaag verdwenen. Dat is aö - röooffi waren meer aueni eu cuivcic wo- au ccu vnuwcucu, uat °°Nadat «fc^preSant dit onomstote- ren nog slechts nauwelijks of helemaal triest, maar snoeken moeten ook eten. Venchenen ls de tweede druk v«n het boekje „Zeker 1» Zeker". Een ultgsve van de Voorlichtingscommissie uit het Levens- VTZckerlngbedrijf, ingesteld door de Neder landse vereniging ter bevordering vsn net Levensverzekeringwezen. Het boekje zag ln 1032 het licht met het doel het publiek een populaire uiteenzetting te geven van de di verse aspecten van het levensverzekering- bedrijf. De tweede druk, welke nodig was gezien de belangstelling voor het boekje, ls herzien en bijgewerkt. „Wat is dst waard7 Onroerend goed en de waarde daarvan" ia de titel van een se rie opstellen van de hand van J. G. P. RoeL De bedoeling van het boekje ie de leek. die eigenaar is van onroerend goed of die dit wil worden, enig inzicht te ge ven met betrekking tot het waardevraag- stuk van onroerend goed en de gebruike lijke taxatiemethoden. Hoewei de schrijver niet volledig heeft kunnen zijn, zullen zij. die belang hebben bij onroerend goed. met het boekje toch hun voordeel kunnen doen. De uitgave is van Uitgeverij TED te Am sterdam. «fe Eveneens bij de Uitgeverij TED te Am sterdam verscheen „Hoe ls het ook weer? Populaire wegwijzer door de sociale ver. zekeringen" van E. P. D. Boer en J. M. G. Kuin. Tweede druk. Met de werking van de sociale verzekeringswetten heeft heden ten dage het grootste deel van ons volk te ma ken. Hoevelen weten echter de weg ln de doolhof van wetten met als gevolg dat vaak zekere rechten verlopen, zonder dat de voordelen ervan genoten zijn. Het te daar om een goede gedachte ven de schrijvers, praktisch werkzaam zijnde deskundigen, ge weest door middel van deze uitgave belang hebbenden wegwijs te maken in deze dool hof. Tot dit doel worden de wetten behan deld in de vorm van vragen en antwoor den. Om een inzicht te geven in de samen hang van de verschillende wetten zijn een aantal praktische vraagstukken opgenomen alsmede een vergelijkend overzicht van dc voornaamste begrippen volgens de verschil lende wetten. Een trefwoorden-register ver gemakkelijkt het opzoeken. „Hoe is het ook weer" zal zowel als gezlns- en als studie- boekje voor velen een goede gids zijn. „Kosten van verwerving/Buitengewone lasten", door mr. D. de Baan. inspecteur van 's Rijks belastingen is ook een uitga ve van de Uitgeverij FED te Amsterdam. In dit alfabetisch geordend overzicht van wet en rechtspraak, aangevuld met prak tische wenken, geeft de schrijver een over zicht van de uitgebreide jurisprudentie, die er bestaat met betrekking tot de arti kelen 14 (kosten van verwerving) en 51 (buitengewone lasten) van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, De Inhoud van.de van belang zijnde arresten en ministeriële resoluties is zo volledig mogelijk opgeno men. Een boekwerk, niet alleen van prak tische waarde voor de belastingplichtige, doch ook van belang voor studerenden in het belastingrecht. De Belasting-Almanak 1957 van Elsevlers Weekblad, samengesteld door J. Viersen, A. Meering en E, N. Jonker wil voor velen, die bij de invulling van de aangiftebiljetten met de handen in het haar komen te zit ten, een welkome steun en toeverlaat zijn. Aan de hand van de aangiftebiljetten A. en B, wordt op duidelijke wijze advies gegeven voor eer. zo goea en zo voordelig mogelijke Invulling van uw aangiftebiljet. In deze tweede editie zjjn de laatste wijzigingen in de belastingwetgeving en de fiscale recht spraak opgenomen Voorts bevat de almanak het vermogejsbclastingtarief 1957 en het inkomstenbelastingtarief 1956. Het houden van een afschrilt van de aangifte is mogelijk gemaakt door het afdrukken van specimen van de aangiftebiljetten A. en B. Een doeltreffende handleiding. meldenswaardige dingen uit het vereni- .gingsleven van de afgelopen 25 jaar wer den hierbij gememoreerd. In het bijzon der kon met dankbaarheid een algeme ne verbetering van de organistenstand worden geconstateerd. Hoewel zeker niet nagelaten is, om, ook in verenigingsver band, tot een verbetering van de orga nistenpositie in de Geref. kerken te ko men, is de eredienst toch altijd de cen traal gedachte doelstelling geweest en gebleven. Het muzikale gedeelte van deze mid dag viel in drie gedeelten uiteen. Koos Bons gaf een orgelbespeling, het Ba- rok-ensemble voerde o.l.v. Lau-ens van Wingerden een Cantate van Dietrich Buxtehude uit en tot besluit improviseer de Jan Brandwijk over de mixolydische melodie van psalm 145. Tijdens het orgelconcert werden ten gehore gebracht een Praeludium en Fuga in c. kl. (Band II) en het weinig in het openbaar ge speelde koraal „O, Lamm Gottes un- schuldig" (Band VII), beide van Bach Bovendien nog een fraai stuk van Duru- flé, nl. Variaties over „Veni Creator Spiritus". Aan de uitvoering besteedde Koos Bons een nauwgezette zorg. Zijn weloverwo gen registraties deden het orgel van de Tidemanstraatkerk wel op zijn voorde ligst uitkomen, Het musiceren van het Barok-ensemble stond, zowel wat de koorzang als het orkestspel betrof, op verrassend hoog peil. Onder leiding van Van Wingerden is dit kamcrmuziekgc- zelschap zo ver gekomen, dat het met veel succes de voorklassieke muziek kan uitvoeren. De deze middag ten gehore gebrachte Cantate „fur wahr. Er trug unsere Krankheid, was er een klinkend getuigenis van. In zijn orgelimprovisatie, die Jan Brandwijk na afloop van de gemeen schappelijke maaltijd hield, was deze jonge organist zeer fortuinlijk. Zijn drie delige fantasie omvatte een Allegro me' een levendige ritmiek, een langzaam deele n een meer polyfoon snel deel, dat nog wei niet geheel volgens de regels der kunst verliep, maar waarin het vormgevend element toch niet te mis kennen kwaliteiten toonde. De G.O.V. heeft haar zilveren feest op wel zeer succesvolle wijze gevierd. Daarna kropen zij door een gat van 28 bij 32 cm. Het tweetal zag kans, van een hoogte van ongeveer 5 meter naar beneden te springen. Zij liepen over de binnenplaats en klommen via het dak van een in aanbouw zijnde drukkerij op het terrein van de gevangenis over de buitenmuur. Omstreeks kwart over ne gen werden zij vermist. Een ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Men vond alleen een pakje met zaagjes. Met het oog op de komende Europese markt en de hiermee verbonden vrij handelszone worden de plannen voor een tunnel tussen Engeland en Frank rijk weer actueel. Naar in politieke kringen te Londen wordt vernomen, bevinden zich op het ogenblik in de Britse hoofdstad ver tegenwoordigers van een groep Ameri kaanse financiers, die eventueel aan de uitvoering van het project willen deelnemen. In het Lagerhuis bestaat reeds lang een groep voorstanders van het plan. De kosten van de tunnel die in drie jaar zou kunnen worden voltooid, wor den op 85 miljoen pond (ongeveer 900 miljoen gulden) geschat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alcantara'* (4 april); Australië; s.s. ..Arcadia" (1 april); Bra zilië: m.s. ..Alcantara" (4 april); Canada: m.s. „Zuiderkruis" (6 april); Chili: via New York (4 april): Indonesië: s.s. ..Laer tes" (9 apr.)Ned. Antillen: m.s. Sibajak (4 april); Nieuv Zeeland; m.s. „Sibajak" (4 april): "ia Engeland (G april); Suri name: ms. „Hydra" (2 april); Unie van Z-Afrika: m.s „Stirling Castle" (6 april) en Z.-W.-Afrika: Brits Oost-Afrika: via Frankrijk (6 april). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post. kantoren. De bedrijfsleider van een matrassen- fabriek te Drachten heeft een merkwaar dige vondst gedaan. Bij het repareren van een oude veren matras vond hij een portefeuille met ruim 1500,— aan bank. biljetten. Deze schat zat verborgen In een linnen schortzak, zoals Friese vrou wen die vroeger plachten te dragen, met een band om het middel vastge bonden. Het bedrag, dat gedeeltelijk bestond uit niet meer geldige bankbiljetten, is terstond ter hand gesteld aan de eige naar Van de matras, de heer J. van der Veer te Drachten Vermoedelijk is het geld afkomstig van diens reeds over leden moeder. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO (Medegedeeld door de N.V, Commissiehandel v n Julius van Roosendaal Slotnotering in gids. per ICO kg: mei 100 65. juli 96.—. spet 94 nov 91.—. Vrijdag jl 10 contr., vandaag voorlopig 20 contracten. Vrijdagavond kwam de raad van Maasland in openbare zitting bijeeen, A ivezig wegens ziekte waren de heer Noordam en de heer Korpershoek. Be sloten werd de zolderruimte boven de voormalige openbare school te verhuren aan de Maaslandse schietvereniging. Be sloten werd een subsidie te verlenen aan de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande voor ge houden cursussen; het gaat hier slechts om een bedrag van ƒ21. Aan de plaat selijke vereniging EHBO zal een subsi die worden verstrekt van 100. Aan het bestuur van de r.k, school zal medewerking verleend worden volgens art. 72 der L.O. wet 1920 i. z. het aan brengen van kapstokken. De kosten zul- len 72 bedragen. Aan het bestuur der Geref. school zal medewerking ver leend worden voor het aanschaflen van nieuwe leesboeken en van verduistc- ringsmateriaal. De totale kosten zijn be groot op ƒ3500. Bij" raadsbesluit van 29 juni 1956 werd aan het bestuur van de r.k. school me dewerking verleend tot het aanschaüen van leermiddelen. De kosten waren 600. Thans werd medegedeeld dat de kosten belangrijk hoger zijn en geraamd worden op 1400. Aan dit meerdere zal medewerking verleend worden. De voorschotten voor de Herv., geref en R.K. school werden op voorstel van B. en W. resp. vastgesteld op ƒ5.137 7.337 en 6.380. I. z. het vormen van een tweede blokploeg Bescherming Be volking zal een aanvullend krediet van 1000 verstrekt worden. Van het Rijk is hiervan 600 terug te verwachten. Een wijziging in de Alg. politieverorde ning werd aangenomen. Eveneens als een verordening betreffende het plaatsen van benzinepompen e.d. op of aan de openbare weg. Een wijziging van het gemeentelijk huurreglement werd aangenomen. Even eens werd aangenomen een voorstel i.z- verbeteringen van de woningen aan de Stationsstraat—Parallelweg en Oranje straat. Het betreft hier het maken van picuwe roleringen e.d. Na enige tijd in geheime zitting bijeen geweest te zijn werd het voorstel van B. en W. i.z. het bouwen van 8 woningwetwoningen aan genomen. Besloten werd tot het beschik baar stellen van een crediet i.v.m. de aanleg van drinkwaterleiding langs -de Oude Campsweg, Burgerdykseweg en langs de Nolweg. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van een perceel grond van de firma Gebrs. Van Buuren en tot aanleg van een weg tot ontsluiting van het aan deze firma in eigendom behorende in dustrieterrein. Nog deelde de voorzitter mede dat van hogerhand slechts 1 nieuwe auto aange schaft mag worden, of dit werkelijk voor de gemeente bezuiniging betekent is nog te bezien, daar nu auto's gehuurd moe ten worden. Van het slachthuis te Schie dam was de exploitatierekening ontvan- P?*J f 1?fdraSen' die aan dit slacht- nuis betaald moeten worden, zijn belang rijk verhoogd. De heer Oosterlee vindt dit geen zaken doen. Men zal deze zaak nog eens bezien.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2