Holland-Amerika Lijn biedt molen aan voor Wijziging in de stuwadoorswet Dodelijk ongeval in Oranjeboomstraat Radiotoestel voor Schoolbuitenhuis J aarvergadering Expogé en V.V.N. D. Bartels koninklijk onderscheiden ejaartte Hagenaars moesten rusthuis ontruimen SCHIEDAM Speidel geïnstalleerd Inleg-overschot bij Spaarbank Anno 1820 Chr. Geref. Zondagsschool bestaat 30 jaar Zilveren jubilarissen bij Ewald Beble's Bakkerijen Hoek van Holland Eerste paal voor Parkzicht in Vlaardingen geslagen Meer dan goud R.A.Z. blonk uit op solistenconcours A.R.-Kiesvereniging 60 jaar Collecte Practische Hulp Manifestaties Natuursteen Voetganger ernstig gewond aanrijding Deelamatiewedstrij d Woensdag 3 april 1957. TROUW Advertentie Openbare aanbesteding Advertentie VERLOVINGSRINGEN Advertentie Visserljberichtpn Advertentie Geen beter zeem dan Lacrimal zeem Malais K. LIJNBAAN 14 LEO VAN IERLAND WEST-KRUISKADE 50 Voor jeugdige havenarbeiders In het Rotterdamse havenbedrijf kunnen de laatste jaren jongens van 14 tot 16 jaar in de gelegenheid wor den gesteld tot het volgen van een vakopleiding aan de Havenvakschool, een bijzondere, van Rijkswege gesub sidieerde dagschool voor lager nijver heidsonderwijs. De Stichting Haven vakschool opent de mogelijkheid, dat voor jongens, die de school op onge veer 16-jarige leeftijd hebben verla ten, deze opleiding ingevolge het leerlingstelsel wordt voortgezet. Daar echter artikel 4 van de Stu wadoorswet de minimumleeftijd, waarop stuwadoorsarbeid mag worden verricht, op 18 jaren stelt, is een wij ziging van deze bepaling nodig, waar door jongens van 16- en 17-jarige leeftijd voortaan een opleiding tot havenarbeider volgens dit leerling stelsel zullen kunnen ontvangen. In verband hiermede heeft de staats secretaris van Sociale Zaken een voorontwerp van een wiizigingswet aan de Sociaal Economische Raad voorgelegd. Daartoe gemachtigd door de raad heeft de sociale commissie onlangs over deze aangelegenheid een advies uitgebracht na raadpleging van de betiOkkcn ondernemers- en werkne mersorganisaties. De commissie kan zich met het voorontwerp verenigen, daar zij, evenals de staatssecretaris, van mening is, dat de voorgestelde wijziging geen belemmering voor de bescherming van jeugdige arbeiders inhoudt, vooral omdat het doel van de opleiding door alle betrokkenen steeds in het oog wordt gehouden. Met de organisaties van werkgevers en arbeiders is de sociale commissie van oordeel, dat de wetswijziging zo spoedig mogelijk tot stand dient te worden gebracht om stagnatie in de uitvoering van het leerlingstelsel te voorkomen. De zesjarige Jelles Verwey uit de Rosespooratraat te Rotterdam is van middag In de Oranjeboomstraat door een personenauto aangereden en gedood. Hij wilde tussen twee rijdende auto's de straat oversteken, maar hij liep tegen de rechterkoplamp van de tweede wagen en werd tegen de straat gesmakt Met ernstige hoofdwonden en inwen dige kneuzingen weid hij naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De jaarvergadering van de afdeling Schiedam van de Nederlandse vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen en Voormalig Verzet Nederland, welke dins dagavond in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen werd gehouden is bij zonder vlot verlopen, omdat alle agen dapunten snel werden afgewerkt en geen moeilijkheden opleverden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, de aftredenden van het bestuur werden bij acclamatie herkozen, de heren A. Aard- oom en K, A. Brand werden benoemd als afgevaardigden voor het congres, dat op 19, 20, 21 en 22 juni m Utrecht zal wonden gehouden. De activiteiten van de verenigingen zijn als volgt samengesteld: op 4 mei een herdenkingsdienst v-oor de gevalle nen, op 8 mei de bevrijdingsfeest avond en op 10 mei de herdenking op de ere begraafplaats in Bloemendaal. Na de pauze vertoonde men de boeien de htm ..The Glass Mountain" (de Gla zen Berg) met fraaie natuuropnamen en prachtige zang van de banton Tito Gobbi. «rot* ««UaètM kenhof" getransporteerd en bleken goed geconserveerd te zijn. hoewel reeds bijna 65 jaar oud. Zes meter boven de begane grond wordt een zware en zeer soltede ombouw om de molen gebracht, waarop de tal rijke bezoekers van de „Keukenhof hun oog kunnen laton vallen op de felle kleu ren van de bloeiende bollenvelden. Het werk werd uilgevoeid door de firm „De Vier" te Amsteidnm onder supei- visie van architect A. J. de Koning te Hoofddorp, technisch adviseur van dc Vereniging „De Hollandse Molen" te Am sterdam. In de buitenmuur van de spenen om bouw is. rechts van de deur, de on ginele gedenksteen van de oprichting in 1892 ingemetseld, terwijl voorts or hetzelfde muurvlak een gedenkplaat werd aangebracht met de navolgende tekst 'n het Nederlands en Engels: „Deze molen, gebouwd in 1892 in de provincie Groningen, werd gedemontceid. op deze plaats herbouwd en door de Hollan 1- Amerika Lijn aan de „Keukenhof' aan geboden op 4 april 1957". Van de demontage en herbouw maakte Visiefilm te Amsterdam een documen taire film, waarvan de slotopnamen op 4 april van de symbolische aanbieding van de molen tijdens een lunch op dc openingsdag van de „Keukenhof" doo-- de heer W. H. de Monchy, hoofddirecteur van de H.A.L. en van dc daarop te volgen inbedrijfstelling zullen worden gemaakt. De molen heeft een totale hoogu- van 16,70 m en een totale lengte met wieken van 24 m. De onderbouw heeft een dia meter van 8 m. De Duitse luitenant-generaal Hans Spei del is vandaag op het geallieerde hoofd kwartier in Fontainebleau geïnstalleerd als bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in de sector centraal- Europa. Een erewacht van Britse, Franse en Amerikaanse militairen presenteerde de wapens, toen een muziekkorps van Fran se gendarmes het Westduitse volkslied speelde. hulsorgels rrntt 375, T\e molen, ivelke de Holland-Amerika Lijn op donderdag 4 april aan de „Keukenhof" zal aanbieden als blijk van waardering jegens de Stichting Nationale Bloemententoonstelling ..Keukenhof" te Lisse voor het ge durende een lange reeks van jaren naar Nederland trekken van honderddui zenden buitenlanders, waaronder vele Amerikanen, is een authentieke tcind- molen, in 1S92 in de provincie Gro ningen gebouwd. De H.A.L. heeft deze molen aangekocht, vervolgens laten af breken ci? transporteren en op een gloednieuwe stenen onderbouw op de „Keukenhof" laten herbouwen op een uiterst gunstig gelegen punt. Een tot verval cn verdwijnen gedoemde Nederlandse windmolen is hiermede voor Nederland behouden. Begin oktober 1956 weid een aanvang gemaakt met het graafwerk, waarop de achthoekige rood stenen onderbouw zou worden gemet seld. De molen is thans zo goed als ge heel gereed. De nauwkeurig gemejkto onderdelen zijn po- schip naar de „Keu- Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de H. A. V. bank te Schiedam heeft de directie van dit instituut een radiotoestel met versterker geschonken aan de gemeente ten behoeve van het Schiedamse Schoolbuitenhuis te Ooster hout, waar de hoogste klassen van de lagere scholen ieder, gedurende een week per jaar, in schoolverband te midden van de vrije natuur onderwijs ontvangen. Het spreekt vanzelf dat deze gift bijzonder op prijs wordt gesteld. In maart 1957 werd bU de Spaarbank anno 1828 Schiedam ingelegd 866.083,58 '(maart '56 755.576,22) en terugbetaald 563.380,30 (maart '56 530.149,20). Een inlegoverschot dus van ruim 300.000,—. Het aantal inlegposten was 18697 tegen 17592 in maart 1956. Eenzelfde gunstige ontwikkeling tref fen wij aan bij de diensten der Spaar bank Afhaaldienst, Bedrijf; sparen en Spaarbusjes. Overal een toeneming van de gespaarde bedragen. Slechts de Jeugdspaarbank blijft met een inleg overschot van 1.278,13 achter bij het resultaat van maart 1956 (j 1.632,15). Het tegoed van inleggers en de reser ves waren per 31 maart 1957 als volgt belegd: Effecten 11.357.416,25 (v.j. 10.779.959,96); Onderhandse leeningen 6.937.434.43 (v.j. 6.451.705.16); Hypo theken 3 550.690,— (v.j. 2.790.457,50). De beschikbare middelen bedroegen op 31 maart 1957 1.272.421.54 (v.j. 1.100.674,92). OojBMaiJk J50 1.1,11SS5J II«big «n Undkolm De controleur F. Breda en de brood bezorger W. de Boon mochten vandaag hun zilveren dienstjubileum vieren bij de NV. Ewald Behle's Bakertjen te Rot terdam Ze werden door hun echtge noten vergezeld, hartelijk toegesproken door de directeur van van de bakkerij, de heer P, W. den Boer. Door directfe en personeel werden hun fraaie ge schenken aangeboden. Op donderdag 4 april a.s. des avonds om 3 uur, hoopt de Chr. Geref. Zondags- schoolvereniging „Laat de kinderen tot Mij komen" te Rotteidam-Zuid haar dertigjarig bestaan te vieren in de grote zaal van het kerkgebouw der Herstelde Apostilische gemeente. Hillevliet 139, in gang Eemstem. De bondsvoorzitter ds. I de Bpuyne van Rotterdam-Centrum zal hier spre ken over „De Zondagsschools rbeid van vroeger, van nu en de moeelijkheder voor de toekomst". Advertentie installatie EIST vakkundigs aanleg. Ook de tervlce Is zeer belangrijk. Van belden Is U verzekerd, wanneer U zich bij aankoop wendt tot... Aanleg en service door gediplomeerde monteur*. Showroom voor radio en televisie 1e Mlddellandstraat 72 - Telefoon 30340 37434. Gistermiddag werd in Vlaardingen bij het Plein 1940 de eerste paal voor een complex flatwoningen geslagen, dat ge bouwd wordt door K. Terleth's Bouw bedrijven. „Parkzicht", zo gaat het complex heten, werd ontworpen door de Vlaar- dingse architect P, M. Mol en bestaat uit twintig vierkamerwomngen. De flat woningen worden in vier bouwlagen ge bouwd. In de onderbouw komen dertien garages. Men verwacht, dat de bouw ongeveer een jaar zal duren. Het com plex In de vrije sectoren is bestemd voor de verkoop. Gisteren is de eerste paal van de negentien palen, die elk achttien en een halve meter lang zijn. de grond in gegaan. De bouwer, de heer K. Terleth, dankte allen, die aan de voorbereiding van de bouw hadden me degewerkt, in het bijzonder de architect, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Ook het gemeentebestuur bracht hij dank voor de verleende erfpacht-uitgifte Marinus de Ligt, 75 jaar en Johanna Adriana de Ligt-de Hartog, 74 jaar, vieren vandaag hun 55-jarig nuwelijks- feest. In deze 55 jaar werden 11 kinde ren geboren, waarvan er tien in leven, 22 kleinkinderen en 60 achterkleinkinde ren. Marinus de Ligt die 33 jaar in dienst geweest is als scheepsklinker bij de scheepswerf Van der Windt werd op 50-jarige leeftijd door ziekte op non activiteit gesteld. In al die jaren heeft hij geen werk meer kunnen verrichten door een ongeval dat hem is overkomen op de werf. Op 2 april was de openbare aanbeste ding betreffende het afgraven van zand- ophogingen en aanleg van straten, riole ring en dergelijke m de Westwfjk te Vlaardingen, Er waren twee-en-twintig inschrijvingen. De laagste was Kleine- kcTvrt, Poot en BaadeN.V. te Schie dam. Met klinkers 231.000 en zonder klinkers 124.000, De hoogste inschrijver was A, v. d. Marei te Hoofddorp met 325.000 met klinkers en 195.CCO zonder. De twee juryleden, muzikanten van de marinierskapel, waren niet royaal met eerste prijzen geven op het solistencon cours te Maasdijk gehouden. Aan deze wedstrijd namen deel leden van west- landse muziekverenigingen die allen staan onder directie van de heer G. A. v. d. Berg. Maar de vijftal leden van de Hoekse Harmonie „Rotterdam aan Zee maakte hier een goede beurt. In de le a/deling voor clarinet behaalde het duet Verwey v. d. Ende, een prijs met 111 punten. De heer P. Rothers behaalde met zijn trombone zelfs 122 punten in deze afdeling en daarom een prijs met lof. In de Ere afdeling verkreeg de heer L. v. Ooyen met zijn bariton een le prijs met 109 punten. En het grootste succes voor R.A.Z. werd het optreden van de pistonist de heer C. v, Zwienen die in de hoogste-afdeling (Superieur-ere- ald.) een le prijs behaalde met 128 pun ten en speciale lof der jury. DE MOOISTE COLLECTIE De heer D, Bartels. die enkele maanden geleden gepensioneerd werd als leider van de technische dienst van ons blad, ontving maandagavond in „Pa lace" tijdens de opvoe ring van de Trouw- revue „Lustrum-moza ïek" een geheel onver wachte, doelt alleszins verdiende hulde. De heer H. de uig, direc teur t an N.V. Dagblad „Trouw", deelde hem namelijk mede, dat hem wegens jaren lange trouwe - dienst bij de dagbladen ,fie Rotterdammer" en „Trouw" de ereme daille in zilver tan de orde van Oranje-Nas- sau was toegekend. De heer De Ruig wenste de heer Bar rels hartelijk geluk met deze onderscheiding. Ter gelegenheid van het 60-jarlg be staan van de Anti-Revolutionaire Kies vereniging Ned en Oranje te Hoek van Holland werd In de consistoriekamer van de Geref. kerk een avond gehouden met een wat feestelijk karakter. Na in het kort enige huishoudelijke zaken waren afgehandeld en o.m. de af tredende penningmeester de heer H. C. v. d, Heyden weer was herkozen, vorm de het bestuur een forum waarop aller hande politieke vragen werden afge vuurd. De bestedingsbeperking kon zelfs dit forum niet in het nouw drijven, en ook op velerlei vragen betreffende de buitenlandse politiek kwamen van ach ter de tafel resolute antwoorden. Na een tweede koffie-rondgang werd een poli tiek mastklimmen gehouden waarbij de nodige hilariteit niet ontbrak. Gevaarlijk spel. Door met stenen te gooien werd maandag de 9-jarige J. K. wonende te Den Haag aan het hoofd ern stig verwond. De knaap werd direct naar het politiebureau overgebracht al waar hem de eerste hulp werd verleend. Per ziekenauto werd hij vervolgens naar het ziekenhuis te Den Haag vervoerd. De jeugdige dader is onbekend geble ven. De frisse, met elkaar harmoniërende kleuren zijn met zorg gekozen. Het zijn allemaal tinten, waar de kleuter ont- v an kei'.'" voor is. De vloer van het speiMf.-in.il bijvoorbeeld, is een dam- bormet licht- en donkergroene blok ker, "venals de vloeren van de werk lokalen is de vloer van het speellokaal van kurklinoleum. Maar de school is nu nog leeg. Straks als het meubilair en het speelmateriaal er is en er vrolijke gordijntjes voor de ramen hangen, dan zal alles nog veel mooier zijn. De kleuterschool id ontworpen door de Vlaardingse architect J. van der Vlis en gebouwd door de Schipluidense aannemer A. H. Haring. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Vereniging Nederlandse Natuursteen Importeurs wordt van 12 april tot 12 mei a.s. in hei Bouwcentrum Dinsdagavond omstreeks kwart voor elf te Rotterdam de tentoonstelling Mani- stak de 50-jarige W. G. Th. IJ, die m de festatie Natuursteen 1957 gehouden. Ruyehrocklaan te Den Haag woont, on- Z.K.H. Prins Bernhaxd en vele andere voorzichtig de rijbaan van deze straat autoriteiten hebben zich bereid verklaard over. Hij werd aangereden door een bij de openingsplechtigheid op vrijdag 12 personenauto en kreeg ernstig letsel. Het april, des morgens om half elf, aanwezig slachtoffer werd opgenomen in de Ursu- te zün. lakliniek. )EN HAAG kan zich beroemen op ten minste twee uitvoeringen van ac Bach's Mattbaeus-Passion zo men wil zelfs vier, de generale repetities inbegrepen. Beide series geschieden m de weken vóór Pasen, de ene door de Haagse Toonkunstafdeling in K. en W., de andere door „Excel sior" m de Willemskerk, en beide koren wedijVeren met elkaar in de kwaliteit van de weergave. Meestal zet Toonkunst de reeks uitvoeringen in, en volgt Excelsior even later. Zo was het ook dit jaar. Gister avond in het Gebouw voor K. en XV. luisterden meer dan twee duizend bezoekers naar liet Lijdensverhaal, zoals Bach dit volgens het Evangelie van Matthaeus in muziek overver teld heeft. En deze confrontatie werd weer een schokkende ervaring. Niet, omdat de verklanking van Toonkunst onder leiding van Hein Jordans nu zo bijzonder mooi ver liep, maar omdat men eens te meer besefte, dat, wat zich daar lang geleden afspeelde, de gehele wereld veranderd, ons menselijk leven zin en doel gegeven heeft. Bach zelf kan ons er niet genoeg van door dringen. In zijn aria's, waarin de ge lovige ziel zich uit, in zijn toonschil- duringen. overall tot in de kleinste details, besipeert men zijn „Jezus- roinne". De Christus van de Mat- KEUZE UIT (000 GOUDEN DAMES RINGEN. EUCE DAG MET DE NIEUWSTE SCHLAGERS AANGEVULD 's-GRAVENHAGE, 3 april. Hedenmorgen geringe aanvoer van verse vis uit zee: Aan de markt waren 3 kustvissers met in totaal f 895. Prijzen per kg: grote tong f 2.50—2.60. groot middeltong f 2.40—2 50, klein middeltong f 2.09—2.79, tong f 2.49 2.60, idem 2 f 2.39—2.50, griet 2 f 1.10- 1.20. Prijzen per 40 kg: middelschol 31 35, kleine schol f 23—26, schar f 11.80— 14 80. bot f 15-19.20. Verwachte aanvoer voor morgen. De trawler Soh 54 met 100 kisten verse haring. 200 kisten makreel en 400 kisten diversen. Voorts 10 tot 15 kust vissers. minne". De Christus van de Mat- thaeus-Passion is dan ook heel an ders dan de Christus van de Johan nes Passion, zoals ook de Evangelist Matthaeus van de Evangelist Johan nes verschilt, en de menseliike trekjes, de gebeurlijkheden van het Lijdensverhaal worden met sterke bewogenheid, met sterk medeleven nauwkeurig geschilderd, in barokke stijl, wel te verstaan. Deze levendig- heid, deze schilderachtigheid ver klaart misschien ook wel de popu lariteit van de Matthaeus-Passion boven die van de Johannes-Passion. Nu kwam de opvatting van Hein Jordans niet aan bewegelijkheid te kort. Maar hij overdreef daarbij en raakte zo in romantisch en zelfs sen timenteel vaarwater, dat zwaar met met cresecendi en decrescendi met ritenuti, met veel uiterlijk effect dus. gewerkt werd, vooral in de koralen. Dit leek ons volstrekt on juist. De koralen stamanen af van de gemeentezang en al kan men ze dan hier niet meer meezingen, hun afkomst dragen ze toch mee en ze eenvoudig en rechtstreeks benade ren is altijd nog de beste oplossing. gesmakt werden, waardoor de dijk be zaaid werd met glasschericn. Het geiolg was een behoorlijke verkeersopstopping. Door de gemeentelijke reinigingsdienst werd de dijk schoongemaakt. toren. Door het schuiten tan de lading op de aanhanger raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt, waardoor de aanhanger tegen een lichtmast aanbotste, met het geiolg dat enkele duizenden flessen in hun kratten legen de straat Vlaardingerdijk ter hoogte van

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2