Ingrijpende veranderingen in bebouwde kom nodig De Lier I kampioen in klasse B afd Den Haag B. en W. betreuren oproep door middel van advertentie „Zwarte Ruiter" schreef een hartelijke afscheidsbrief H.B.S.S. kampioen na overwinning op het Haagse R.A.S. Inbraak bij Cen A, voor 1850 ontvreemd Méér propaganda voor schoolmelk „Goed zo"-auto overgedragen SPIJKENISSE GAAT UITBREIDEN Heulbrugstraat dient naar bet Westen verlegd B. en W. antwoorden Schooneveld over op vragen van W. v. Passage Theater Autodief hing aan meertouwen Inbrekers stalen duiven SCHIEDAM VERLOVINGSRINGEN Dieven gesnapt in Sportfondsenbad Jaarvergadering A.R. kiesvereniging VLAARDINGEN Vlaardingers bouwden „tropisch" zeiljacht Int. conferentie van schipperspredikanten Na.gelijk spel tegen K.T.B. Tewerkstelling van scholieren in „Maasoord" Wel mogelijkheid irf grote vakantie Uitvoer aardolieprodukten Tragisch geval van gasvergiftiging Man ernstig gewond hij beroving Plan-Centrum «Zeer geachte vrienden JVIASt Pleinen Afgraving Quorum bij N.I.S.U. niet aanwezig Vervolg beursoverzieht TROW Maandag 15 april 1957 HET eerste elftal van H.B.SS. is zaterdagmiddag in Den Haag kampioen geworden in zijn afdeling van de vierde Klasse. Dat betekent dat deze club van C.J.MV.-ers volgend jaar, na een jaar weer in de vierde klasse te hebben gespeeld, opnieuw in de derde klasse zal uitkomen. Het is niet te verwonderen, dat de spelers niet alleen, maar ook het bestuur en de supporters bijzonder ingenomen zijn met dit re sultaat en hun vreugde zaterdag, na hun terugkeer in Schiedam, in een besloten bijeenkomst in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen niet onder stoelen of banken hebben gestoken. Advertentie REINIER VAN DEN BERG WEST KRUISKADE 53 Felicitaties Burgerlijke stand van Schiedam H. C. Kranenburg bepleit: Op het gemeentehuis te Spy kenisse liggen momenteel twee uitbreidingsplannen ter inzage, namelyk een „Plan-Centrum" en een „Plan-bebouwde kom". Aan deze plannen hebben we enkele gegevens ontleend. In de gemeente Spijkenisse heeft een ontwikkeling een aan vang genomen, waarbij het dorp, dat thans ongeveer 3000 inwoners telt, zal kunnen uitgroeien tot een stedelijke nederzetting van 25000 inwoners. In een later sta dium is het zelfs mogelijk dat een inwoneraantal van 50.000 of meer wordt bereikt. De eerste grote uitbreidingen zullen geschieden ten noorden van de Groene Kruisweg, doch de ver dere groei zal plaats moeten vin den ten westen en ten zuiden van de oude kern. Het oude dorp zal dan dus vrijwel centraal komen te liggen. Als gevolg hiervan zul- Hertog van Gloucester bezoekt oorlogsgraven Inbraak in café len de verbindingswegen tussen de verschillende wijken door de oude kom moeten lopen. ft Vervolg van pagina 1 (Van een onzer verslaggevers) Camouflage Diefstal Engeland en Jordanië V isserijberichten ALLE MODELLEN: 9 HET KIJKEN WAARD! Overigens heeft het er zaterdagmiddag om gespannen, want H.B.S.S. was tegen R.A.S. niet zo heel erg goed op dreef. Waarschijnlijk zal dit wel zijn oorzaak vinden in de werking van de zenuwen, maar eerst kwam de stand op 0—2 in het voordeel van R.A.S. voordat H.B.S.S. er aan te pas kwam. H.B.S.S. heeft echter alles op alles ge zet om de zenuwen te overwinnen en het redelijk spelende R.A.S. een nederlaag toe te brengen, wat ook lukte met een uiteindelijke uitslag van 23. Na 10 minuten spelen nam het elftal van R.A.S., dat niets meer te verliezen had en dus in alle rust kon voetballen, de leiding door uit een vrije schop, die door een van de R.A.S. spelers van richting werd veranderd en via de paal in het doel terecht kwam. H.B.S.S. hield het spel te kort en R.A.S. verdedigde stug. Met H.B.S.S, meer in de aanval kwam de rust. Het zag er dus donker uit voor de Schiedam mers en het werd nog 'minder prettig voor hen toen zes minuten na rust, door hands in de H.B.S.S.-verdediging, R.A.S. een penalty toegewezen kreeg, die feil loos werd ingeschoten. De hoop herleefde echter bij H.B.S.S. toen bij een aanval op de linkervleugel -.een hard schot door de R.A.S. doelman 'achter de doellijn werd gestopt. Dat ont ging de arbiter niet (21). Na 23 minuten spelen maakte de R.A.S. back eveneens hands en toen - bracht de strafschop de stand weer ge lijk (22). De spil van R.A.S. werd daarbij uit het veld gestuurd omdat hij op minder prettige wijze tegen de scheidsrechter optrad. Onder grote spanning zwoegde H.B.S.S. verder en zes minuten voor het einde kwam toen het winnende doelpunt De rechtsbuiten van H.B.S.S. maakte uit een prachtige kopbal een mooi doelpunt. H.B.S.S. wa® kampioen. Op de bijeenkomst in het gebouw voor -Chr, Soc. Belangen te Schiedam felici- .teerde voorzitter K. J. Eibers zijn men- sen en keek daarbij nog even terug naar de afgelopen competitie. Er zal hard moeten worden gewerkt jen ernstig moeten worden getraind, aldus de heer Eibers, wil men straks in 'de derde klasse een dragelijk figuur slaan. Laat men daar aan deuken want het stuivertje wisselen tussen derde en In het Sportfondsenbad te Schiedam zijn zondagmorgen twee jongens gesnapt, toen zij uit verschillende kleedhokjes geld ontvreemdden. De knapen bekenden zich reeds 15 maal aan diefstal in het bad te hebben schuldig gemaakt. Geboren: Elisa C. B. W„ d. v. H. Ruseier en J. M. T. Don; Godefrida F. J., d. v. W. J. A. Engering en J. M. Blommesteijn. Overleden: A. G. M. Wempe, 81 j. vr. v. A. W. v. Walraven. In de nacht van vrijdag op za terdag is in het kledingmagazijn van C. en A. B. aan de Coolsingel te Rotterdam ingebroken. Waar schijnlijk hebben de inbrekers zich toegang verschaft aan de achterkant. Op de tweede ver dieping heeft men achter de pas kamers enkele oude kledingstuk ken gevonden, terwijl men van een groot aantal nieuwe kleding stukken is beroofd. De inbreker heeft zich kennelijk tegen de Pasen in het nieuw willen inspannen, want er bleken verdwe nen te zijn: twee herencostuums, een overjas, een windjack, een wollen vest, twee paar sokken, een das, een wollen shawl en ten slotte een per- sianer bontmantel ter waarde van 1290. De totale waarde van het gestolene bedraagt 1850. Achter de paskamers werd gevon den een colbertjasje, een pantalon, een overhemd, een stropdas en een paar sokken. De recherche stelt een onderzoek in. Rotterdamse openbare scholen steu nen, meer dan de bijzondere het werk van het Nationale Schoolmelkcomité Het CHU-raadslid, de heer H. C. Kra nenburg, die zaterdag in de beurs voor geipeenteraadsbestuurderen van Zaid-Holland over dit onderwerp sprak, noemde de geringe medewer king een gevolg van dc opvatting, dat de voeding van het kind uitsluitend een zaak zou zijn van de ouders; de school zou alleen maar een instituut zijn voor het geven van verstandelijk onderwijs, waarbij de lichamelijke op voeding beperkt moet blijven tot het geven van de gymnastiekles. IDe heer Kranenburg bestreed deze op- -yatting en wees erpp, dat medici blijven "aandringen op een groter melkgebruik- Als voedingsmiddel is melk namelijk onmisbaar voor de levering van bouw stoffen die het lichaam nodig heeft: vitaminen, koolhydraten, eiwitten en voedingszoutcn. Melk moet gedronken worden op een ogenblik, dat het lichaam er om vraagt. 's Morgens bijvoorbeeld na een licht ont bijt en na een periode van zware in spanning. Vandaar dat het drinken van melk op de scholen werd ingevoerd daar drinkt het Jdnd de halve liter melk", zei de heer Kranenburg, „die het tbuis net niet genoeg drinkt, waar door in vele gevallen een tekort aan bouwstoffen in het lichaam ontstaat Nog geen vierde deel van het aantal scholen is aangesloten bij de scnoolmeiK- verstrekking. De beer Kranenburg be sloot zijn toespraak derhalve met een krachtige op wricking om in de prot.- christelijke milieus het belang van de «cboolmeikverstrekkiag te propageren. vierde klasse is niet bepaald een aan trekkelijke bezigheid, aldus de voorzitter. De voorzitter van de C.J.M.V., de heer W. F. dc Wolf, bracht namens de C.J.M.V. de felicitaties over en wees op de prettige samenwerking, die steeds tussen C.J.M.V. en H.B.S.S. bestaat. De voorzitter en secretaris van de Schiedamse veldgenoot D.R.Z. brachten voor hun feestvierende collega's bloe men mee. Tenslotte mocht de aanvoerder van het eerste elftal, Chr. Scheffers nog bloemen in ontvangst nemen, die aangeboden werden namens het tweede elftal door A. den Hoed, het derde door B. Breedijk en verder namens de junioren commis saris J. v. Bel en het 4de, 5de en 6de elf tal. De A.R. kiesvereniging te Schiedam zal op woensdag 8 mei haar jaarverga dering houden m het Geref. jeugdhuis te Schiedam. Aanvang 8 uur. Behalve de jaarverslagen zal ook aan dacht worden besteed aan de samenwer king met de C.H.U. Het is de laatste vergadering in het seizoen. HAVENSTRAAT De toegang tot de Havenstraat te Schiedam zal met ingang van morgen (dinsdag) uitsluitend mogelijk zijn via de Havendijk. Het kampineitsclfial tan H.B££. Stannde v.l.n.r. Korporaal, De Bruin, Gloude, Van ITahum, Ditnenbode, Scheffers. Geknield: EhakKer, Sleeuwenltoek, Mulder, Meid- dijk en Van Ifoerkam. Zaterdagmiddag droeg de heer J. A. van der Does van de Nederlandse Chris telijke Radio Vereniging de „Goed zo"- auto over aan mejuffrouw H. dc Bruin, onderwijzeres aan de Prinses Juliana- schooi te Vlaardlngen. „Zorg voor een goed-verzekerd slot" was de slagzin waarmee zij donderdagavond de auto had gewonnen. Er werden weinig woorden meer bij gewisseld. De plechtigheid van het over handigen was al heel gauw afgelopen, maar de drukte rond het huis aan de Sumatraweg bleef nog lang. Zaterdagmiddag 13 april is een vreemd soortig zeilschip ie water gelalen te Viaardingen dat de naam draagt van Cata Maram. Het is de naam van een zeilscheepje dat men veelvuldig rond de Zuidzee- eilanden aantreft, waar oorspronkelijk zijn geboorteland is. Aan de hand van een Engels ontwerp is de heer P. de "Wit, een bekend Viaar- dings zeiler, met zijn vriend de heer J. Don enkele maanden geleden over gegaan tot het bouwen van dit scheepje. Beide amateurbouwers, die al meer dere malen experimentele scheepjes gebouwd hebben, hebben totaal 137 uur aan het scheepje gewerkt. Deze Cata Maram moet volgens de bouwers een snelheid halen van 22 mijl per uur. Het is gebouwd van echt hout van 6 mm. dikte en tropische gelijmd. Het geheel van het schip bestaat uit 2 drijvers, kanovormig gebouwd, waarin een dek is opgebouwd. De totale lengte van het scheepje is 5,17 mtr., heeft een breedte van 2,40 mtr, gaffel getuigd met een zijoppervlakte van 14 M2, De drijvers hebben een breedte aan de waterlijn van 30 cm. en de grootste breedte 50 cm. Naar aanleiding van de door de heer W. van Schooneveld, lid van de ge meenteraad, gestelde vragen betreffende het Passage-Theater geven B. en "W. de volgende antwoorden. Het is B. en W. bekend, dat sinds de wijziging „Vermakelykhedenbelasting Filmvoorstellingen (Raadsbesluit 23 mei 1952)" de directie van het Passage- Theater reeds tweemaal de huurprijs per avond heeft verhoogd. Vanwege ons College is reeds enige tijd geleden met de directie van het Tuschinski Concern een bespreking ge voerd om een voor het culturele leven aanvaardbare prijs voor het gebruik van het Passage-Theater op donderdagavond te verkrijgen doch deze bespreking heeft niet tot het door ons gewenste resultaat geleid. Wel is de prijs niet zo sterk ver hoogd als aanvankelijk in het voornemen lag. Blijkens het in de vraag aangehaalde raadsvoorstel, waarmede de raad zich in de vergadering van 23 mei 1952 heeft verenigd, is besloten tot verlaging van de vermakelijkhedenbelasting voor de gewone filmvoorstellingen van 35 op 25 omdat enerzijds de exploitatiekos ten belangrijk waren verhoogd en ander zijds de opbrengst van de belasting niet in belangrijke mate zou verminderen, aangezien de entreegelden zouden wor den verhoogd. O.i. kan niet gezegd worden, dat deze argumenten hun kracht verloren hebben- Verschillende andere gemeenten (wij noemen Rotterdam 's-Gravenhage, Lei den, Viaardingen en Gouda) heffen het zelfde percentage als Schiedam. Ook is overeenkomstig de verwach ting de opbrengst van de belasting op de filmvoorstellingen niet vermin derd. Wel moeten wij verklaren, dat wij deze loop van zaken betreuren en de hoop uitspreken, dat het bestuur van het Passage-Theater zich de tegemoetkomen de houding van het gemeentebestuur zal blijven herinneren, opdat de culturele voorstellingen op de donderdagavonden niet in gevaar worden gebracht. De hertog van Gloucester, een oom van koningin Elizabeth van Engeland, zal van 13 tot 17 mei Britse militaire be graafplaatsen in België, Nederland en West-Duitsland bezoeken. Hij legt zijn bezoeken af in zijn hoe danigheid van voorzitter van de Britse commissie voor oorlogsgraven, zo is maandagochtend officieel in Londen be kendgemaakt. Op 24 en 25 april wordt In de „Scots Church", Scbiedamschevest 11® te Rot terdam. een Internationale conferentie gehouden, die uitgaat van de Raad voor de Varende Gemeente der N.H. Kerk, de Chr. Geref. Kerken en de Ge ref. Kerken. De conferentie zal zich bezighouden met de geestelijke verzorging van de binnenschippers. De deelnemers zijn al len als schippe «predikant, maat schappelijk werkster enz. nauw bij dit werk betrokken. Zij komen uit België. Duitsland, Frankrijk, Nederland en Zwit serland. De leiding van de conferentie berust bij dr. L. J. Cazemi r, voorzitter van de Raad voor de Varende Gemeente. (Van een onzer verslaggevers) Na een achtervolging ontdekten in de nacht van zaterdag op zon dag agenten van politie, dat de dief van een auto aan de meer touwen van twee loggers in de Scheveningse binnenhavens hing. Deze positie bleek zeer gevaar lijk te zijn. omdat de man kans liep tussen de loggers bekneld te raken. Omstreeks half twee in de nacht werd bjj de politie aangifte gedaan van diefstal van een personenauto aan de. Kazernestraat De wagen was afgesloten. Enkele uren later, om half vijf, zagen agenten in een jeep de auto te Scheveningen rijden. Zij zetten een achtervolging in, maar moesten het verliezen, omdat de jeep te lang zaam was. Later troffen de agenten de wagen op de Schokkerweg aan. Zij stelden een nader onderzoek in en troffen een man, hangende aan de meer touwen van twee loggers aan. Het bleek de dader te zijn, de 21-jarige los-werkman W. A. G., die een oude bekende van de politie is. De Lter 1 te zaterdagmiddag kam- juiste richting ontbrak ten enenmale pioen geworden door in een gelijk spel het enige benodigde puntje dat nodig was voor het kampioenschap binnen te halen. Dit kampioenschap betekent tevens nog een promotie 4 klasse zaterdagmiddag voetbal K.N.V.B. Het was dubbel feest b(j de Lierse club aangezien 3 april jl. de club 25 jaar bestond en naar we menen tevens de oudste Westlandse voetbalclub, betref fende de zaterdagmiddag. Talrijk publiek woonde deze wedstrijd bij. Deze wedstrijd echter is een der slechtste geweest van de competitie. Er waren wel veel factoren die deze matige wedstrijd beïnvloedden, zoals felle noorderwind die dwars over het veld waaide en de zeer stugge verdedi ging van K.T.B., die nog in degradatie gevaar verkeerde. Over de wedstrijd zelf het volgende: De Lier begon met 10 man, aangezien Disselkoen nog niet op het appèl was. Na pl.m. 10 minuten kwam Disselkoen, Het doel van K.T.B. werd door de Lierse voorhoedespelers direct onder vuur genomen, 'maar de Naar aanleiding van de schriftelijke gestelde vragen door het lid van de ge meenteraad, ir, P. Boersma, over de te werkstelling van scholieren bjj de psy chiatrische inrichting „Maasoord" go- durende de paasvakantie delen B. en W. van Rotterdam mede, dat zjj het be treuren, dat de oproep biertoe door middel van een advertentie als gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden In de dagbladen is verschenen. De directie van .Maasoord" was voor nemens gedurende een beperk» aantal weken in de zomervakantie jcneeiul in de gelegenheid te stellen tegen betaling eenvoudige arbeid van huishoudelijke aard te verrichten. De bedoeling was eventuele gegadigden hiervoor ter ken nismaking op te roepen, hen vervolgens in een of twee dagen tijdens de paas vakantie met de aard en de omstandig heden van de inrichting vertrouwd te maken en hen aldus op hun taak in de zomervakantie voor te bereiden, zonder hen bepaaldelijk tewerk te stellen. Vele inrichtingen in den lande kennen deze tewerkstelling in de grote vakantie reeds enige jaren. Van de zijde van de scholieren bestaat voor dit werk grote be langstelling, hetgeen eveneens hier ter stede het geval Is gebleken. De praktijk wijst nL uit, dat abituriën ten van mulo-scholen belangstelling tonen voor het werk in de ziekenhuizen, met name ook in „Maasoord". De bedoe ling van de directeur was op deze moge lijkheid nog eens de aandacht te vesti gen, zij het thans met de uitbreiding tot leerlingen, die de school nog niet ver iaten hebben en tijdens de vakantie enige tijd in zijn inrichting zouden willen werken. B. en W. menen, dat het niet op de weg van de overheid ligt leerlingen van onderwijsinstellingen voor dit werk per advertentie w te roepen. Zij menen dat de advertentie niet mag worden her haald. Zij zouden tewerkstelling, mits met goedkeuring van de ouders, in de zomervakantie ook weer niet opzettelijk willen tegengaan. Gegadigden, jonger dan 17 jaar, dit is de minimum-leeftijd voor leerling-verplegenden in Maas- oord", zullen niet worden aangenomen. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer heeft in de Staatscourant van vandaag bekend gemaakt, dat de maatregel van 13 november 1956, waarbij de uitvoer van een aantal produkten van de aard olie-industrie aan vergunning per trans actie werd gebonden, met ingang van 16 april 1957 wordt ingetrokken. Dit betekent, dat voor de uitvoer van rmye aardolie, zware en halfzware oliën, lichte oliën waaronder benzine, smeer middelen op aardoliebasis, asfalt en en kele aanverwante produkten van de aardolie-indusstrie de situatie van vóór de Suezcrisis is hersteld. Bedoelde pro dukten vallen derhalve weer onder de algemene vergunning C.D.Ï.U. 1956/do- cument-vergunning uitvoer en de be kendmaking documentevri je.uitvoer r.r .1 Ir, de nacht van zaterdag op zon dag is te Enschede tengevolge van gasvergiftiging overleden de 76-jarige H. J. M,, gepensioneerd concierge van gemeentewerken aldaar. De heer M. was zaterdagavond later naar bed gegaan dan zijn vrouw. Hy had nog een pijpje gerookt, en. naar later bleek dit aangestoken aan het gas- comfoor. Daarbij is de kraan open blijven staan. De man heeft zich ten slotte te bad begeven. Omsreeks vijf uur zondagochtend werd zijn vrouw wakker, doordat zy' zich onwel voelde. Zjj ging de trap af, kwam te vallen, brak een pols, liep een hoofdwond op en raakte bewusteloos. Circa tien uur is zij beneden in de gang in bewuste loze toestand blijven liggen, waarna zij hulp kon halen. Voor haar echtgenoot kwam .deze evenwel te laat. Mevrouw M. is in het ziekenhuis „Ziekenzorgéè behandeld, waarna zij weer naar huis kon terugkeren. Tussen vrijdag en zaterdag is Inge broken in het duivenhok van de slager Z., dat op zijn volkstuin aan de Es- senburgsingel staat. Hij vermist 11 dui- e^>onen ^°^ers- Een schadepost van agent van politie trof zaterdag, nacht achter de noodwinkels aan de Sta- Rotterdam een 47-jarige man uit Ridderkerk aan, die ernstig gewond was. De man bieek te zijn neergeslagen en van enige honderden guldens te zijn be roofd. De agent bracht de man naar het Oog ziekenhuis, waar het oog moest worden verwijderd. De man had bovendien een hersen schudding opgelopen. Het slachtoffer be vond zich enigszins onder invloed van sterke drank. De 44-jarige café-houder L. heeft aan gifte gedaan bij de Rotterdamse politie, dat uit zijn bar aan de Westzeedijk een bedrag van 390 is gestolen. De nachtwaker had zaterdagnacht de deur van de bar open zien staan. Het geld bleek te zijn ontvreemd uit een be kertje. De Haagse keeper en de linksback van K.T.B. wisten van opruimen! G. Pauwe knalde een vrije schop van de 16 meter lijn tegen een muurtje van de spelers op, terwijl ook Groeneveld bij een mooie kans deze, waarschijnlijk door zenuwen, liet voorbijgaan. Aangezien de bal steeds één kant van het veld opwaaide, had v, d. Plas voor de rust vrijaf op een enkele corner na. Uit een daarvan kopte een Haagse back tegen de vuist van zijn eigen portier. Deze ging toen even tegen de vlakte. Ook de Haagse aanval probeer de het wel eens, maar veel gevaar school er toch niet in aangezien Van Wezel en Bravenboer de gasten niet veei kans gaven. Na de rust was de wedstrijd nog eenzijdiger, want toen kwam K.T.B. er helemaal niet meer aan te pas. Alles liep te hoop voor het doe! der gasten die zich met man en macht verdedig den. Scheidsrechter L. v. d. Kade blies weldra het einde. De stand was zoals ze begonnen was: 0—0. Na de wedstrijd werden aanvoerder Bravenboer en zijn spelers gefeliciteerd, hetgeen door K.T.B. met bloemen ver gezeld ging. De voorzitter van de zustervereniging L.V.S.J. bood bij mon de van de heer Zuidgeest eveneens voor zitter, gelukwensen en bloemen aan. Ook het 2e en 3e elftal gaven bij monde van de heer Bevaart en C. Scheffers bloemen. De heer J. Overkleeft complimen teerde De Lier namens de afdeling Den Haag met het kampioenschap en wenste de club in de K.N.V.B. veel ^goeds toe. Voorts wordt nog vermeld dat De Lier in deze competitie ongeslagen is ge weest en niet minder dan negen gelijke spelen heeft behaald. In verband met de te verwachten ontwikkeling dienen stedebouwkundige maatregelen te worden opgesteld, die aangepast zijn aan de nieuwe eisen voor de groeiende agglomeratie. Het valt hierbij niet te voorkomen dat enkele pijnlijke ingrepen in de bestaande be bouwing moeten worden gedaan. Dit is echter onvermijdelijk wanneer men de •bestaande kern geschikt wenst te maken voor de toekomstige functie. Wanneer deze ingrepen niet gedaan worden, zal de aantrekkingskracht van de nieuwe wijkcentra, zoals in de dub- belwijk Hoogwerf-Schiekamp en de uit breiding van de „city" buiten de be staande kern, zo groot worden dat een verval van het oude gebied met kan uitblijven. De opzet van de opgestelde maatrege len moet zijn, dat zoveel mogelijk het karakter van de historische dorpskern wordt behouden, doch dat tevens goede verbindingswegen tussen de wijken tot stand kunnen komen en dat de Voor straat tot een moderne winkelstraat un- groeit, aansluitend aan de toekomstige uitbreiding van het centrum. De wegen, die in hoofdzaak het ver keer tussen'de wijken en het centrum zullen opvangen zijn de Heulbrugstraat, de Marrewijkseweg. de Groene Kruis weg en de Vredehofstraat. Het verkeer voor de oude kern en het nieuwe centrum zal in hoofdzaak langs deze wegen binnenkomen, zich ■hiervan af verspreiden en ook via deze ■wegen het centrum weer verlaten, voor ■het te verwachten intensieve verkeer iS het noodzakelijk dat deze wegen een zodanig profiel krijgen, dat ze voor deze functie gesahikt zijn. Om dat te berei ken zijn echter enige forse ingrepen m de bestaande bebouwing noodzakeiyK. De grootste doorbraak is vereist voor het naar het westen verleggen van de Heulbrugstraat. Deze straat vormt de verbinding via de le Heul- straat met het noordelijk en via het Vredehofplein met het zuidelijk a eel van Spijkenisse en geeft een schei ding tussen de winkelbuurt en de omgeving van de kerk. De gehele bestaande bebouwing rond de kerk zal dienen te worden geamoveerd- De mogelijkheid ontstaat ook langs de oostzijde van de Heulbrugstraat een winkelbebouwing te krijgen, die tevens de weinig fraaie achterkant tian de bebouwing van de Voorstraat zal afschermen. De winkels langs de Voorstraat zullen met die langs de Heulbrugstraat een gesloten circuit vormen, hetgeen de aantrek kelijkheid van het centrum ten goede komt. De „kop" van de Heulbrug straat en de Voorstraat, waar de toegang ligt tot het winkelcentrum, biedt de gelegenheid tot het oprich ten van een representatief winkel pand. Op het binnenterrein tussen de Heul brugstraat en de Voorstraat is ruimte voor een bedieningsstraatje ten behoeve van de winkels. Het voordeel .van deze bedieningsstraat is, dat het verzorgend verkeer van -de winkels uit de Voor straat geween! kan worden. Het door' gaand verkeer kan geheel door de Heul brugstraat worden geleid, terwijl door "voor het overige verkeer slechts één lichting toe te staan, het mogelijk wordt, Idat de voorgevelrooilijn op enkele pun- •ten na (ten noorden van hotel „De Keizer" de „oostzijde-gevels" en te Doordat het elftal van De Lier op eigen terrein (I0 gelijk speelde tegen Klokke- toren Boys behaalde het het kampioenschap in de eerste klasse B afdeling Den Haag en promoveerde hiermede tevens naar de KJV.VJ3. De „Zwarte Ruiter" die in de nacht van zaterdag op zondag ontsnapte uit de Penitentiaire Inrichting te Sche veningen heeft een afscheidsbrief ach tergelaten. HU schrijft daarin aan „zeer geachte vrienden", dat „hu angst had voor de cel" en dat hij „daarom ont vluchtte". De „Zwarte Ruiter" schreef verder, dat „het hem speet voor de di recteur, die hij zo iets moest aandoen". En hy vervolgde „ik weet dat de cel de dood voor mij betekent". Nadat hU aan de bewakers gevraagd had hem de ontvluchting niet kwalijk te nemen ein digde hij met de woorden „Gegroet, levend zien jullie mjj niet terug". De „Zwarte Ruiter" had zich zater dagavond te ruste gelegd in een cel, welke hij met drie medegevangenen deelde, in deze cel, acht bij acht meter in het vierkant, bevindt zich achter een klapraam een traliehek. Een van de spijlen bleek zondagmorgen, toen de ontsnapping ontdekt werd, doorge zaagd te zijn. Vermoedelijk heeft de „Zwarte Ruiter" dit zagen in de voor gaande week verricht. Voor dat hij uit het raam kroop leg de hy kleding en papieren proppen m pea, zodat hot ieek alsof er iemand in lag. net raam gekomen was, in totaal over zes muren en door enkele tuinen, o.a. van een bewaker. Voor het overklim- men van de buitenste muur gebruikte hij een trapje, dat hy ergens vond. Nabij de ingang van de Penitentiaire Inrichting aan de Pompstationsweg kwam hij op de openbare weg. Op kou sevoeten zijn schoenen liet hij ach ter tijdens de klautertoeht ging hij dwalen en kwam terecht op de Violen- weg. Hier zag hy een auto met een Amerikaans ummerbord. Hij tikte een toch truitje m en wist de wagen op gang te krijgen. Later op de dag, toen de politie aan gifte van de diefstal van de auto ge kregen had en er verband was gelegd tussen de ontsnapping en de diefstal staafde een speurhond het vermoeden, dat de „Zwarte Ruiter" met de wagen wegreed. Hij reed in totaal 211 km en bij Kei pen naby Roermond stapte hij uit in een andere wagen, een crèmekleurige. Deze wagen moet van zijn broer ge weest zijn. De Amerikaanse auto liet hy achter. „Welke route hij van Scheveningen 5e!pe,n nam ls niet bekend. De afstand bedraagt ongeveer 165 km, zo dat hij een omweg maakte. Alhoewel de echtgenote van de „Zwarte Ruiter" zulks met toegeeft, is hy zondagmor gen. vroeg thuis geweest. Zuiden van dit hotel de „westzijde- gevels ongewijzigd kan blijven. Aan de einden van de Heulbrugstraat (bij de aansluitingen op de andere we gen, zijn twee pleinen ontworpen, welke naast hun stedebouwkundig belang ook een belangrijke verkeersfunctie hebben en tevens de mogelijkheid bieden tot het parkeren door de bezoekers van de kern. De Marrewijkseweg zal in de toekomsi de belangrijkste verbinding zijn vanaf de oude kern met het nieuwe vergrote centrum. De bebouwing moet hier dan •ook aangepast worden, (zo zal de huidige bebouwing ten zuiden van de tegen woordige Marrewijkseweg geheel moeten ■verdwijnen). Bovengenoemd nieuwe centrum zal dienen te komen op het gebied ten oosten wan de Breeweg en ter weerszijden van ■de Sintelweg. De nadere detaillering van ■dit centrum is echter afhankelUk van de ■behoeften, welke tijdens de groei van (Spijkenisse naar voren zulien komen. Daarom is dit gebied nog niet in onder delen uitgewerkt, doch in hoofdzaken bestemd voor oentrrnnvoorsieningen. De bestaande bebouwing is van een zo danige ouderdom en kwaliteit, dat een 'geleidelijke amovering geen grote moei lijkheden kan opleveren. Als gevolg van de aanleg van een nieuwe waterkering langs de Oude Maas zal de LaLnge Sehenkeldijk kun- 'nen worden afgegraven. Door de ver wijdering van de bebouwing langs de Nieuwstraat ontstaat tevens de moge lijkheid om de dijk, waarop deze straat ligt, te slechten. Gelijktijdig kan dem ping van het einde van de Spuikom plaats vinden. Rond de kerk, het enige monument van betekenis dat Spijkenisse kent, is een bebouwing van woningen aan een kerkring gedacht, met aan de zuid zijde van de kerk enige blokjes bejaar- ■denwoningen. Op de plaats van de oude sahool aan de Vredehofstraat zijn enkele grote woningen geprojecteerd. De le Kooistraat, die met een scherpe hoek aansluit op de Groene Kruisstraat, wordt recht doorgetrokken. De ten noor den van deze straat gelegen bouwstro- ken zijn voor winkel? bestemd. Bebouwde kom Het plan-bebouwde kom geeft de mogelijkheid om, in samenhang met het uitbreidingsplan-Centrum, de kern der gemeente aan te passen aan de eisen, die in de toekomst aan haar zullen gesteld worden. Het Noordeinde zal een zekere ver keersfunctie blijven vervulden, doch is zowel wat straatbreedte als wat aan zien betreft onvoldoende. De bebouwing langs de noordzijde zal daarom grotendeels dienen te verdwij nen. Een enkel nieuw winkelblokje zal kunnen worden gebouwd. De zuidzijde der straat blijft, behoudens enkele rooilijncorrecties, onaangetast. De op de hoek van het Noordeinde en de Sahenkeldyk gelegen molen kan zijn plaats in het dorp behouden. (Van onze Haagse redacteur) In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Ned.-Indiache Suiker Unie (NISU) Is aan de orde gesteld het eerder veelbesproken voorstel tot intrek king van 451 gewone aandelen en 5 onderaandelen tot een totaal nominaal bedrag van f 225.750, welke in eigen bezit der vennootschap zlin, voorts tot terug betaling op de aandelen van 250 per aandeel en 25 per onderaandeel en afstempeling der aandelen tot nominaal 250 per aandeel en 25 per onder aandeel. Omdat hel vereiste quorum niet aan wezig was zal op 7 mei een nieuwe ver gadering worden gehouden en wel des morgens elf uur in het gebouw van het Kon. Instituut voor Ingenieurs te Den Haag, Van aandeelhouderszijde werd hulde gebracht aan het bestuur omdat het met de wensen van een grote groep aandeel houders rekening heeft willen houden. Gevraagd werd nog of het bestuur eens aandacht wil schenken aan de gestegen consumptie van rietsuiker in Oost-Afrika. Wellicht is dit een interessant object voor de Nisu, eventueel in combinatie met anderen. De voorzitter deelde echter mede dat een nieuw plan niet aanhangig gemaakt kan worden, zolang het vertrouwen tussen bestuur en aandeelhouders nog niet volledig is hersteld. Vooralsnog is het bestuur van oordeel dat in interne kring meer begrip nodig is. Hierna weid de vergadering gesloten. De Britse eerste minister MacMillan heeft vanmorgen een bijzondere verga dering van het kabinet belegd. Uit ge woonlijk welingelichte bron is verno men, dat het doel hiervan was de kri tieke ontwikkeling in Jordanië te be spreken, waar Engeland nog steeds eoige troepen heeft. Engeland begin zijn troe pen uit Jordanië teerug te trekken nadat de vorige maand op verzoek van Jorda nië, het Brits-Jordaanse vriendschaps verdrag beëindigd werd. s-GRAVBNHAgE, 15 april. Besommin gen Joggers verse vis: Sch 9 met t 10.500, Sch 63 met 1 8410, Sch 310 met 1 «850, Sch j» met 1 3645, notering per kg: tong groot 3.693.82, groot mlddeltong 1 3.84—3.7fl, kiem mlddeltong f 2.75—3.82, tong 1 £2.40- 2.S9. tong 2 t 1.90-2.26, tarbot 1 2.22- 2.28, tarbot 2 i 1.631.70. tarbot 3 f 1.35- 1.45. tarbot 4 f 0.95—1.05, griet 1 1-20- 1.30, griet 2 f 0.90—1.10, heilbot t 1.55—2.90. Pr Ij ren per 40 kg: grote jcho! f 1921.40, groot middelschol f 22—25, gep. schol f 26.40 -31, groot middelschol t 31.80-S7, schot klein f 20SO23, schelvis groot 17.40-23.40. schelvis middel f 28.90-20, schelvis 1 14.90- 20.50, schelvis 2 11—17, zwarte poon 7.20— 8.80, wijting l 8-11,20, schar 15-17, tong* schar f 34—43, schartong f 18—27, leng 14— 19.20, rog f 14—21.80, wol£ i 31.80—3S, kool- vis 12—19.80, kabeljauw 17.80—31.80, ka beljauw uitleggers per 5 stuks 28 50-5150. kabeljauw cr 100 kg f 70-111. koolvis per 100 kg 23—34.50, verse haring per 50 k< 11-12.40. makreel f 10-19.90. Aanvoer gezouten haring totaal 100 kant jes. Notering steurharing f 21.50-27.60. Ver wachte aanvoer voor morgen Sch 160 en waarschijnlijk Sch 55. Thomassen werden ex 8 procent divi dend verhandeld a 322 (onveranderd». Ned. Kabel was 4 punten lager op 278, Draka waarvoor vrijdag 450 tevergeefs was aangeboden noteerde vandaag 445. Voor het eerst werden verhandeld stockdividenden Zwanenberg Organon. De koers was 142. De aandelen noteer den ex- dividend 284. Beide noteringen betekenen een onveranderde koers te genover vrijdag,

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2