Voetgangers-oversteekplaatsen in Schiedam worden beveiligd ETALEUR NAM BLOUSES EN PULLOVERS MEE Nieuw bejaardentehuis te Delft officieel geopend Aan B.K. laan en Rotterdamsedijk Achthonderd leerlingen van Vlaar- dingse scholen deden verkeersexamen Rijweg over Schiedamse spuisluis vandaag in gebruik genomen Goed Zo Sterke ontsparing bij Vlaardingse Spaarbank in laatste kwartal 1956 Ypenburg geen straal jagerb.asis meer? Duiker stelde onderzoek in Voor Haagse Rechtbank 10 maanden cel geëist „Voorwaarts" kreeg eerste prijs in toneelconcours te Maassluis Beroep Rotterdamse mondarts verworpen Goed Kamp trok 43.000 bezoekers Gezinsverzorging en Oranje-Groene Kruis GEMEENTEBESTUURDERS UIT BINNEN- EN BUITENLAND VERGADEREN IN DEN HAAG SCHIEDAM K B Maasland VLAARDINGEN Burgerlijke stand van Rotterdam Het huisvuil met Pasen Jaarverslag geeft interessante cijfers Ook in Schiedam olieboringen Laatste Nieuws Benoeming aan Prinses Julianaschool MAASSLUIS SCHIEDAM 4 en 5 mei herdenking op de scholen Vervolg beursoverzieht Overeenstemming over de onderwijzerssalarissen VERDUISTERING EN BELEDIGING 2 TROUW Dinsdag 16 april 1957 B.K.-laan 25% KORTING op alle SOLA-TAFELBESTER •ar-" Rozenburg-ADO 2 3-9 Opbrengst Emmabloem- collecte Bromfietsers bekeurd Burgerlijke stand van Schiedam Oude bekende Auto in brand Ontploffing IV aal haven Bijpassend Cement gevonden Geen keien meer op spoorbaan Advertentie 90.000 GULDEN EXTRA Jaloers Niet precies Wedden Het dertiende tweejaarlijkse in ternationale gemeenteneongres za' van 12-18 juni in 's-Gravenhage en Scheveningen worden gehouden. Aanmeldingen voor de deelneming zijn reeds ontvangen uit vele Europese landen, de Verenigde Staten, Canada, Japan, Thailand, India, de Soedan, Perzië en Is raël. Nu binnenkort de mogelijkheid wordt geopend dat Oranje knippcrbnllen de voetgangers oversteekplaatsen wettelijk beschermen, hebben het Schiedamse ge meentebestuur en de politie zich bera den over de mogelijkheden, die deze bollen ook voor Schiedam zouden bie den. Verder zal het binnenkort verboden zijn bij het uitrijden van de Nieuw Ma- thenesserstraat linksaf de Rottcrdamsc- dijk op te rijden. De Verkeerscommissie heeft dit ge vaarlijke punt, waarop ook bij de behan deling »an de Gemeentebegroting de aandacht is gevestigd, onder het oog gezien en is tot de conclusie gekomen, dat de bezwaren, welke tegen zulk een verbod kunnen worden aangevoerd niet onoverkomelijk zijn. mits behalve de wettelijk voorgeschreven borden ook enige extra waarschuwingsborden in de aansluitende straten in dit stadsdeel worden geplaatst. Het gemeentebestuur heeft zich met het advies van dc Verkeerscommissie verenigd, zodat binnenkort het linksaf, slaan aan het verkeer uit de Nieuw Ms- thenesserstraat zal zijn verboden. Voorts zal de voetgangersoversteek- plaats bij de Horna door middel van groen. geel. rood-lichtsignalcn worden beveiligd. Van deze oversteekplaats wordt door de voetgangers zo druk ge bruik gemaakt, dat de binnenkort vain kracht wordende regeling van de door oranje bollen beschermende oversteek plaatsen hier geen toepassing zal kun- en vinden aangezien wanneer dit wel zou geschieden het rij verkeer prac tise!) nagenoeg geen gelegenheid zou krijgen om door te rijden. De lichtsignalen zullen zo worden ge steld, dat aan de verschillende catego rieën van de weggebruikers ieder het zijne zal worden gegeven. Opmerking verdient nog. dat het hier alleen betreft de oversteekplaats vanaf de Hema (even zijde van de Rotter- damsedijk) tot aan de tramhalte-heu vel, zodat het rijverkeer uit Rotterdam door de lichsignalen zal worden gere geld. Het verlengde van deze oversteek plaats (dus vanaf de tramhalteheuvel naar het frottoir aan de oneven zijde van de Rotterdamsedijki vraagt, althans voorlopig, geen nadere regeling, aange zien het rijverkeer hier nog de gevolgen ondervindt van de lichtinstallatie van de Gerrit Verboonstraat. zodat hier pe riodiek de voetgangers veilig kunnen oversteken. Naar wij vernemen ligt het voorts in de bedoeling van hot Gemeentebestuur om, zodra de regeling inzake de be schermde voetgangcrsoversteekplaatsen (kenbaar aan oranje bollen) kracht van wet zal hebben verkregen, hiermede op enige oversteekplaatsen van de Burge meester Knappertlaan een proef te ne men. Aanvankelijk dacht men dit o.m, te doen op de oversteekplaats bij de Jan van Avennesstraat en hot St. Jacobs Gasthuis, doch bij nader inzien is be sloten dit punt te beveiligen door de be kende groen, geel, rood-lichtsignalen, waarvoor de palen thans worden ge plaatst. Deze lichtsignalen zullen met lange tussenpozen telkens het rijverkeer op de B.K.laan een kort ogenblik stopzet ten, zodat de voetgangers, die willen oversteken, daartoe gelegenheid hebben. Bovendien zal deze regeling ook ten goede komen aan het rijverkeer op de B.K.laan, dat, komend uit de stad links af de Ary Prinslftan wil afslaan. Tot nog toe vindt dit verkeer daartoe slechts weinig gelegenheid: vaak moet het wachten doordat het verkeer uit Vlaar- dingen dat dikwijls een file vormt dit verhindert. Zodra de lichtsignalen-installatie in werking zal zijn getreden komt hierin verbetering: telkens wanneer het ver keer uit Vlaardingen vóór de oversteek plaats bij het St. Jacobs Gasthuis moet stoppen, heeft het tegenliggend verkeer gelegenheid om linksaf de Ary Prins laan in te slaan. Advertentie bij inlevering van uw oude tafelgerei. (Lees hierover meer in de grote advertentie op pagina 3). Alle SOLA modellen kunnen we u tonen. KONINGSBRUGGF, Riederlaan 66 - Tel. 70347 Deze aanbieding geldt ook bij het kopen op gem. betalingsvoorwaarden. Tlil EER dan achthonderd kinderen, om precies te zijn 843, hebben maandag verkeersexamen gedaan of zullen het dinsdag of woensdag gaan doen. Enkele sc.nolen kwamen gisteren als eerste voor de startstreep en bij deze jongens en meisjes, die het practische gedeelte van het examen aflegden, is alles prima verlopen. Het weer werkte dit keer wel bijzonder mee en zodoende behielden zowel can- didaten als organisatoren hun goede humeur, ook als er eens iets verkeerd ging. RozenburgOIX) 2 39. In de korfbal- wedstrijd van ODO 2 tegen Rozenburg (de enige die zaterdagmiddag doorgang vond, de andere waren 's morgens in verband met de weersgesteldheid af gelast). gingen vóór de pauze beide par tijen ongeveer gelijk op. De ruststand was 2—1 voor de Maaslanders. Na de rust lag het overwicht enigszins bij ODO. hoewel de tegenpartij goed weer stand bood. De Maaslanders waren evenwel goed op schot en liepen tot vlak voor het einde van de wedstrijd zelfs uit tot 9—2: in de voorlaatste minuut maakte Rozenburg daar nog 9—3 van. Heropvoering. Het enkele maanden met veel succes te Maasland opgevoerde toneelstuk ,,'t Hing in de lucht" zal op zaterdag 27 april door de toneelgroep van ODO wederom worden opgevoerd te Schipluiden, ten bate van het terrein fonds van de Chr. korfbalver. A.S.S.O. aldaar. Dank zij de grote activiteit van de col lectanten heeft de Emmabloemcolleete te Schiedam de mooie opbrengst opgele verd van ƒ5913,41. .jy r-.i («jtcjrfMw r.i-r 'rr? t' Bij een bromfietscontróle te Schiedam werden maandag ..tien bekeuringen .uit gedeeld. De gebreken warén slechte rem men en geen bellen op de fiets. Geboren: Antonla A. M., d. van C. A. V. d. Smit en G. Corbet; Aartje L.'J„ d. van W. Kalkhoven en S. B.-Nuwen- huis: Frans. z. van C. H. M. Heeze en D, Slavenburg: Erik, z. van D. Olijsla- ger en S. M. A. Kramer: Michiel A. C. z, van C. E. W. Gouw en J. A. Touw; Adriaan, z. van J, F. van Santen en J. A. Bosdijk: Yvonne M. L., 'd. van T. N. J. van Rijen en W. A. Kielder; Johanna E., d. van A. H. Ris en W. S. H. de Jong; Corneiis J., z. van J. M. v. d. Dool en A. Hartog; Corneiis, z. van J, Schell en G. Klomps: Wim. z. van J, M. Mulder en A. Bosdijk; Klaas B.. z. van B. Bockema en A. J. Kuipers; Peter B., z. van C. H. T. v. Stijn en M. M, Fiering; Katharina, d. van M. v. d. Brand en G. Groen;- Ca- tharina, M„ d. van P. J. M. de Knegt en H. J. M. Boers. Overleden: J. J. Prein. 79 j; E. H. M. "Vlek, 79 j, wed. van M. C. Steens: J. Schuurmans, 84 j; A. van Assen, 4 maanden. Aangiften van iS april 1957. OVERLEDEN: J. dc Vries, man geh. gew. m. A. v. Heerde 85 j.: L. M. v. d. Velde, man v. E. Erkelcn» 74 j.; L. C. de Graaf, man v. H. Korbijn 6y j.: M. Magieise. vr. v. A. Babriels 83 j.: T. v. Pelt, man geh. gew. m. A. Boender 75 j.: M. A, v .d. Pias. vr. v. C. de Koning. 72 P. v. d. Wolk.vr. v, R. J. P. M. Jockci 52 j.; G. Bezcmer. vr. v. K. Hozeman 79 J. A. M. v. Hou), man geh. gew. in. N. C. Klomp 51 j.: M. R. v. Nieu- wenburg, zooi: S mnd.: P. Moerkerken, man v. A. H. Bezemer 59 j.: H. S. Vielvoije. man v. A. P. W. v Kerkocrie 52 j.: S. J. Eden- burg. vr. v. P Groos 79 j.: J. v. d. Griend, man v. H. W. te Kaeth 64 J.: B. Rietman, man v. M. P. W. Venhuizen 74 j.: C. Troost, man v. C. M, Wolters 28 J.: J. A. v. d. Keemel, vr. v. G. Evers 63 j.: H. L.'Busink. man v. L. Kruithof 67 A. G. Aertó. vr. v. T v. d. Sijde 58 j.; A. A. Bolijn. man v. M, H. E. v. d. Berg 63 j.; C G. A. M. Levoir. ongeb. vr. 75 j.; C. A, Eijfferts. man geh. gew. m. W L. M. Pohle 75 j.: J. P. Wielders, man geh. gew. m. A. Louwe 77 j.: A. L. Jeostcn. man v. C. L. v. d Kraan 71 j. BEVALLEN: M. J. M. van der Have-Van der Ham 4.: H J. X., den Ouden-Klevits d.; C. G. de Bruijil-Smit z.; P Koart-Borsje 3, W. van Elsaeker-Devens d.; T. F. Vermeer- Prins d.; E. Guttclin-Uuldriks d.: P. H. van der Hoek-De Groot z_; I. Berkhout-Bal d.; M. H, J. Bürls-X-ooijcstijn d.: T. J. van Diptcn-Vermeulen z.: H. van der Wouden- Stoffels d.: S. Niezen-Van den Hoek d.; C. Pars-Van Keeuwljk 8.; A. A. M. Kortman- terphamon z.: M. E. Schoots-Coenen d.; p. D. Braafhan-Zevenbergen z. C. Vrekke- 31ok z.; C. Ivuipers-Timmers d.; A. Grooten- dorst-Sehotten z.: J. van der Lfnden-La Crois z.; G. I^maln-Van den Dool d.: I, Hoek-Crossen z:, G H. M. Legierse-Radc- maker z.; J J A van Geffen-Van Florestein d P. A. P.erc-Schemkes z.: Q- van der Kruijk-Dc Bruin d.; G. Hendrikscn-Pronk d.: T. van P,uren-Baggerman d.; M. Struljk- Van Heijnir.gcn z.: M. Meulendijk-Van Gelder d.; G. van de Merbel-Mosselman A. N. Duiindam-Horsten d.: C. Hersbach- Poppehers z.: L. A. M. van Oostrum-Damave d.; G. Brons-Van Veen z.; J. Baik-Van Ssch d.; A, Hanssen-De Kleijn z.: A. van Dijk - "Xeinsman d.* S Bakker-Polderman d.; M. van Dijk-Var Overbeek z.: A. Zevcnbergen- vruetgeert d.. H. Griflloen-De Pree r.M. -J. van der Graaf-Lux d.; H B. Spiercnburg- Grocnewegen van der Weiden z.; P. Bom- neljé-Bakker z.; E. Daniols-Hofkes d.; D. Xcmp-Muusz d.: M. Aten-Abello z.: H. J. ',Vtindennk-Ir. 't Veld z.; J. E. Baars-De Visser z.: M. T van Dntnen-Van der Stoep 'd.' J- Will-Halk 2 d.; G. van Walsum- Sanecka z.; L de Vogel-Van der Graaf z.; A D, Knippel-Wappcrom d E. M. Deur- water-Stotijn d.: D. Leeuw-Van der Stel d.: A J. Boert tes-Dursenbroek z.; W. Horik- jalink d.- A A. Hupkes-Singels z.: M. W. van den Heuvel-Pelkman z.i J. A. Kamstra- Van den Steenhoven i.\ L. M. van Vliet- jongeneel z,: 3, Andeweg-Kleijburg z. In cte omgeving van de Sporilaan was ook ditmaal weer het parcours uitgezet door de heren W. van Hulst en M. van Rossen van Gemeentewerken. Met gul le hand hadden zij stoplichten en de meest moeilijke verkeersborden neerge zet, een en ander natuurlijk volgens aanwijzingen van de verkeerspolitie en de Vlaardingso afdeling van de Vereni ging van Veilig Verkeer. Midden tussen het gewoel van de aanfietsende jeugd stond ten slotte ook nog agent J. W, 'Rikken, die met de be kende armgebaren alles stil zede of door liet gaan al naar het hem beliefde. Nou ja. het gebeurde natuurlijk wel eens dat agent Rikken bedoelde iemand te laten stoppen en dat hij zich daarna ijlings op het trottoir begaf om het vege lijf te bergen. Waaruit blijkt dat het ook voor agenten aanbevelenswaardig is om niet midden op de straat te gaan staan. Bij de start was de leiding in handen van hoofdagent J. Wennekes. Hier za gen de meeste kinderen dus een oude bekende terug want de heer Wennekes heeft dc kinderen in het nieuwe bureau van politie opgeleid voor het theoreti sche gedeelte van het examen dat enke le weken geleden reeds afgenomen werd. Of het nu komt door het onderwijs van de heer Wennekes of door de prach tige verkeerstafe lin het riiln zaaltje is niet bekend, maar dc animo voor de vcrkeerslesscn neemt nog steeds toe. De candidaten van de Nicolaas Beets- school gingen zelfs vooraf onder leiding van de heer G. J. Schreuder even naar Kethel fietsen: ..Goed als mentale trai ning had het hoofd van de school, de heer F. W. J. Boogaardt gezegd. Een bijzonder goed figuur Sloegen de ze eerste dag wel de leerlingen uit de hoogste klas van de Erésmusschool. Ja, die hebben ook een eigen verkeerstafel. Maar als de leerlingen van de scholen die meedoen aan de verkeersexamCnS. een beetje handig zijn. dan kunnen ze het vólgende jaar allemaal wel een ver- Terwijl zaterdagmiddag de éérste prijs van de Goed Zo-actie in Vlaardin gen uitgereikt werd. collecteerden leer- lingen van de Julianasehóo^ ónder dé belangstellenden voor dit gebéuren. De Julianaschool is dé school waaraan de winnarés van de hoofdprijs, mej. H. dé Bruin als leerkracht verbonden Is. Dé collecte bracht 90op. Goed zo! keerstafel hebben. Dat zou wel leuk zijn: elke school een verkeerstafel door de leerlingen zelf gemaakt. We zullen de volgende keer eens zien Op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag zal ér in Vlaardingen geen huisvuil op gehaald worden. Mén wordt daarom aan geraden bij d? voorafgaande vuilophaal diensten de emmers te laten ledigen ten einde vuilophoging te voorkomen. 'Vandaag wordt de nieuwe weg oier de in aanbouw zijnde, spuisluii te Schiedam in gebruik genomen. Dit ztd tot gevolg hebben dat het verkeer naar de Havenstraat uitsluitend over deHavendijk zal kunnen gaan. Op de. Spuisluis prer de sluiskolken is namelijk een twtebaans Straatweg ge maakt. die op de foto tussen de betonnen bedieningshtiisjes op de sluis 'zelf is te onderscheiden: J}è -weg van de .Havendijk kamend' gaat met een bocht naar de Haven- Straat. Daarmee wordt (Ie Ipegpngsueg van de IT«( Frtinkenlandsedijk- gestrouui.- De spuisluis, zoals overigens op de joto is Jé. zien,-komt nu in de afbouwjast. De aannemer hoopt het geheel in juni aan de gemunte te kunnen overdragen. Het water, uit de Schiedamse binnenhavens zal dan via de drie sluiskolken kunnen worden gespuid en .ververst. Op de vnmgrond de diepe bouwput nan de. Maascijde, die nog door een damwand van het Maaswater wordt afgescheiden. Door kortsluiting in de electrische lei dingen van de auto van de heer de W, ont stond in de wagen brand terwijl deze aan de Rotterdamsedijk te Schiedam reed. De Schiedamse brandweer heeft onder leiding van brandmeester de Jager met natte lappen de vlammen gedoofd. De schade was slechts gering. I/AW DE TALLOZE wetenswaardighedendie te vinden zijn*invhet dezer dagen uitgekomen verslag van de Spaarbank tk- Vlaardingdiv -Vver het jaar 1.956, is wel een van de meest.-interessante het feit; dat' é.r'm lTét 'laatste kwartaal van dal jaar 570.000 meer werd uitbetaald dan werd ingelegd. De samenstellers van het jaarverslag wijten dit aan de politieke gebeurte nissen die tengevolge hadden, dat er in die periode gehamsterd werd. Het tegoed steeg overigens dat jaar nog met f 1.518.000 tot 18.465.957^9. Ook in Schiedam olieboringen van de N.A.M.? De burgemeester van Schie dam brengt namelijk ter kennis van be langhebbenden dat Ier secretarie (a/d. Algemene Zaken) ter inzage is nedèr- gelegd het Koninklijk Besluit van 20 maart 1957, no. 26. waarbij aan de Naamloze Vennootschap „Nederlandse Aardolie Maatschappij" gevestigd te 's-Gravenhagc concessie wordt verleend voor de ontginning van bitumina. als bedoeld in artikel 2 van de wet van 21 april 1810 (Bulletin des Lois. 285) con- cernant les mines, les minières et les carrières, zoals aardoli* en aardgas, Als mede van andere daarmede tezamen in dezelfde afzetting voorkomende delfstof fen. waarvan de samenhang met voren genoemde bitumina haar gelijktijdige winning, onvermijdelijk maakt over een oppervlakte van ongeveer 189.850 hectaren in de provincie Zuid-Holland. Overigens is dit een gebruikelijke pro cedure. Verwacht wordt dat de minister van Oorlag binnenkort een beslissing zal nemen over het voortbestaan van het vliegveld Ypenburg in Rijswijk (Z.H.) als basis van straaljagers van de Ko ninklijke Luchtmacht. Hoewel de mi nister al enige jaren geleden het vlieg veld had aangewezen als straaljager basis, Is er tot dusverre nog geen uit voering gegeven aan deze beschikking. Het was de bedoeling dat er enkele squardrons straaljagers (er was o.a. sprake van een squadron nachtjagersi en het travisportsquardron op Ypenburg zouden komen. Het is nog niet bekend hoe de be slissing van dé minister zal luiden, maar Cr wordt rekening xehouöen met de mogelijkheid dat de squadrons straal- veld Deelen bij Arnhem tot oasis zul- jagers niet Ypenburg maar het vlieg- len krijgen. Hêt nog met „Dakota"- vliegtuigen uitgeruste transporssquadron, dat ai jaren op het vliegveld Valken burg is ondergebracht, zal vermoedelijk wel naar Ypènburg worden overgeplaatst en dan in het najaar van 1957 op Ypen burg knmen. Een duiker van de Kon. Marine tó op hel ogenblik bezig in het veron gelukte schip een onderzoek in te stellen naar eventuele verdere slacht offers. Ook is een drijvende bók op de plaats van het ongeval gearriveerd en varen allerlei soorten boten rond om zo nodig assistentie te verlenen. Dé motorrijder die op de weg reed, werd aan de arm getroffen, toen de zijkant van de stoomketel zich met een klap in het wegdek boorde. Van het gezonken schip steken al leen een eindje pijp en wat verwron gen staal boven water. Men zou in het ketelhuis' bezig ge weest zijn met het zogenaamde sto men van de klepDen. De ..Gunnard" en de „Annard" zouden morgen uit varen. Door de ontploffing is ook nog een tandrad in een woning terechtgeko men, die op minstens 700 meter af stand van dé plaats des onheils staat. Aan dé Prinses Julianasehool. Oost- singéi 9 té Schiêdam, hoofd dé héér G. dé iïtaad. is tot onderwijzer benoemd de heer.G. J. Notébooiw te Rotterdam. (V*n een onzer verslaggevers) Voor dé rechtbank In Den Haag heeft dinsdagmorgen terecht gestaan een 44- jarige etaleur, een zekere A.F.C. wan M. Hem wa» ten laste gelegd, dat hij uit de magazijnen van de filialen van het modehuls, waar hij werkzaam was, In totaal 60 blouses en pullovers had weg genomen. De officier van Justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van een jaar, waarvan twee maanden voorwaar delijk. Van M„ die regelmatig de verschillen de filialen bezocht om de etalages in te richten, ttam bij deze bezoeken steeds enkele blouses en pullovers weg. Hij ver kócht de kledingstukken aan een markt koopman. Het geld maakte hij op bij de paardenrennen. Door zijn handelwijze leed het modehuis een schade van 3506. De verduistering kwam uit. doordat enige tijd geleden een koopster ver scheen in het Haagse filiaal. Zij had een De welstand van de Vlaardingse be volking menen samenstellers te kunnen afmeten naar het saldo-tegoed per hoofd van de bevolking. Men komt dan toi zeer interessante conclusies: in 1823, bij de oprichting van de Spaarbank be droeg dit saldo-tegoed 0.77 terwijl het thans tot 296,92 gestecen is. Door waardeveranderingen in die periode en andere oorzaken behoeven deze cijfers wel een zeer relatieve interpretatie. Deze bedragen worden ook voor de tussenliggende jaren gegeven, iedere keer na twintig jaren. Hierdoor ontbreken juist de ciifers van de zo roerige jaren 1923,tot '43. wat te betreuren valt. Ter bevordering van het sparen acht men uitbreiding van het hoofdkantoor dringend noodzakelijk. Toen het kan toor in 1929 geopend werd bedroeg het aantal spaarders 6600 terwijl er. nu 32000 zijn. Het bestuur heeft intussen al tot deze maatregel besloten maar een ver gunning heeft men helaas nog niet kun nen krijgen. Het bijkantoor aan de Van Hogendorpiaan voldoet zeer goed. Hier werd in 13.160 posten 1.654.393,14 in gelegd, terwijl 1.463.545,99 in 7903 posten werd terugbetaald. Er werden 837 niéuwe spaarders in geschreven, 35 verenigingen gingen aan het elubsparen meedoen. Door het schoolsparen werd sinds het begin in 1911 570.000 gespaard terwijl 21 be- d' 'jven en instellingen deelnamen aan het bedrijfsparen. In het toneelconcours, dat ln de afge lopen maanden ln Luxer te Maassluis georganiseerd ts, heeft de toneelver. „Voorwaarts" beslag gelegd op de eer ste prijs. De jury, bestaande pit me vrouw Cleton-de Waard en de heren Pe ters en Zalsma, was over het algemeen niet vleiend. In haar oordeel. Men kwam tot de conclusie dat het spel van alle verenigingen beneden het gemiddelde peil van amateur-verenigingen lag. De medewerkenden van de toneelverenigin gen werd de raad gegeven om meer be roeps-toneel te gaan zien en zich door deskundigen te laten voorlichten bij de keuze van de stukken. Uit deze beoordeling bleek, dat er op heet gebied van het dilettantentor.eel te Maassluis nog veel te doen is. Als men tot betere prestaties wil komen zullen de maandagavond op de prijsuitreiking in Latxor gegeven adviezen moeten wor den opgevolgd Te meer wanneer de plaat, selijke culturele commissie in staat zal zijn in de toekomst, middels steun van het gemeentebestuur, de toneelvereni gingen een betere speelgelegenheid te gven. in de vorm van een verenigings gebouw. Hierover sprak de wethouder van onderwijs en voorzitter van de cul turele commissie, de heer P. van der Snoek, alvorens over te gaan tot uitrei king van de wisselbeker, die, zoals gc- Op de hoek van de Nieuwe Haven en de Vlaardingerdijk te Schiedam zijn maan dag twee balen cement gevonden. Hoogst waarschijnlijk zijn de zakken van een auto afgevallen. De daders, die enkele dagen geleden een aantal keien op de spoorbaan Rot terdam-Den Haag legden, waardoor de trein enige tijd vertraging kreeg, heeft de Schiedamse politie kunnen opspo ren. Het zijn een paar 13- en 14-jarige knaapjes die hier geregeld spelen. De politie heeft de jongens streng onder handen zenomen. Zij hebben be terschap beloofd. meld. gewonnen is door „Voorwaarts". De houdster van de beker, „Excelsior", werd ditmaal een goede tweede. Vervol gens plaatste zich als derde de ..We verskade"; vierde werd „Eensgezind heid" en vijfde „Con Sentimervto" van Rozenburg. Evenals, vorig jaar won me vrouw A. de Waay-v. d. Meeberg van „Voorwaarts" de prijs voor de beste vrouwelijke rol-vertolking. De heer K. de Jonge van „Excelsior" viel de eer te beurt om deze prijs te winnen wat de mannelijke hoofdrollen betreft. De prijs voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar mevrouw A. C. van Dijk-La- gerwij Excelsior) en voor de beste man- nelijke bijrol naar de heer K. Ommert (Weverska !e>. „Eengezindheid" ver wierf de prijr voor de best verzorgde toneelaankleding. Eervolle vermeldingen ontvingen mevrouw Van der Zande van „Eensgezindheid" en de heer J. Dege- ling var, „Con Sentimento". Aan de prijs uitreiking was voorafgegaan het optre den van de voordrachtskunstenaar "Wil lem van Capellen en de zanger Wim Scholten. Nadat de uitslag bekend gemaakt was (waarom eerst na de pauze?), voerden nog enkele sprekers het woord, o.m. dc heer Vink, die de gevoelens vertolkte van de Msassluise Gemeenschap en aan elk der deelnemende verenigingen een beker uitreikte. Namens de verenigingen sprak dc heer Pons een woord van dank. terwijl de leiding van deze avond in goe de handen as va - de heer K. de Jonge. Voor deze slo'.-avond bestond ruime be langstelling er naast het college van burgemeester en wethouders, was ook de culturele commissie aanwezig. lissoriihprichlpn '«-GHAVENHAGE !6 opril Logger verse ns Sch !S0 m« X 5630 en 6 kustvissers met in totaal f 21+0 Prijzen per kg: grote tonf f 3.75-4. groot middcitong f 3.59-3.90. klein middeltong 3.8C-3.90. tong 1 3.60-3.80. 2. f 2.30-3.05, tarbot X 2.05-2.20. 2 f 1.60-1.80. 3 i.30-1.40, 4 f 1.10-1.25. griet 1 f S.25-1.35, 2 f I-.20prijzen per 40 kg: grote schol f 19.50-22.10, groot middelschot f 22-24.80. zetscho! 123-33. middelschot f 27-36. kleine schol 14.50-26. grote schelvis f 28-21. mid- delschctvis f 27-29. schelvis 1 f 28-28.40. 2 11-13. wijting f 9.50-12.40. schar f 12.60-2!, leng f 15.80-18. wolf f 29-29.50. middelkabet- jautv r 28-24. kabeljauw I f 22-25.86. 2 f II- 17 50. stijve kabeljauw per 5 stuks f 33-52. prijzen per 100 kg; ijskabeljanw f 76 50-82. grote koo.'vis t 32.80-35.20, prijzen per 30 kg: makreel f 10-16. verwachte aanvoer voor woensdagmorgen trawler Sch 101 uit de noord en enkele kustvissersvaartuigen. LEO van IERLAND west:rruiskade só Nog eent 30.000.- extra hebben wij in onze verlovingsringen-voor raad geïnvesteerd, In verbind met het allengs toenemende ver langen van het publiek nur steeds nieuwere modellen en nog groter verscheidenheid. ZO NODIG WACHTEN OR GRAVEREN 1 OOK CONSTANT VERLOVINGSRINGEN Burgemeester D. dé Loor hééft gister morgen aan de gevel van de dependance van de Van der Woadenstichting aan dé Nieuwe Plantage te Delft de Nederland se vlag ontplooid en vervolgens de voor deur geopend, met welke handeling dit bejaardentehuis officieel was geopend. Tal van personen, die direct of indi rect met het-sociale werk-van de Van dér Woudénstichting hebben te maken, waren daarbij aanwezig o.a. de heer Zoete, consulent van het ministerie van Binnenlandse Zaken en de heer Kaptein van het ministerie van Sociale Zaken en voorts het voltallige college van B. en W. Vooraf werd in dé Vin der Wou denstichting een korte begroetingsbij eenkomst gehouden, waarin de voorzitter van. de vereniging „Nazorg", rar. O. G. Sap. de autoriteiten verwelkomde. Het was de Van'der Woudenstichting, aldus spr. welke als eerste in het land de gelegenheid kreeg het probleem van de maatschappelijk gehandicapten aan te vatten met het doel hun passend werk te geven en zo mogelijk hun opname door het bedrijfsleven voor te berei den. De vruchtdragende resultaten van de methoden welke daarbij werden toe gepast, zijn thans reeds merkbaar, en de doorstroming naar het vrije bedrijfs leven is groter dan aanvankelijk werd verwacht. Doordat de inrichting zich. op een steeds breder terrein ging bewegen, ont stond er ruimtegebrek, dat werd onder vangen door bepaalde groepen van be jaarden over'te brengén naar éen spe ciaal voor hen ingericht tehuis aan de Nieuwe Plantage. Vervolgens zei de burgemeester grote bewondering -te hebben voor het werk dat in de Van der Woudenstichting wordt verricht. De stichting en inrich ting van de dependance is in.snel tempo verlopen. Het gemeentebestuur is daar op wel eens jaloers omdat het zelf a! enige jaren bezig is voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, waardoor het Oude en Nieuwe Gasthuis de bestèm- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in een circulai re aan de directeuren en rectoren van de rijksscholen èr opnieuw op gewezen dat hij het van groot belang acht dat elk jaar bij het onderwijs aan de bete kenis van de 4- en 5-mei herdenking aandacht wordt geschonken op een wij ze, die zich het best aanpast aan de plaatselijke omstandigheden. Voorts heeft de minister besloten dat in de toekomst op de middag van de 5e mei geen lessen zullen worden gegeven. Op 5 mei moet op alle rijksscholen de nationale driekleur worden gehesen en op 4 mei moet tussen 18 en 20 uur half stok worden gevlagd. In een circulaire aan alle gemeente en schoolbesturen heeft de minister in overweging gegeven op overeenkomstige wijze te handelen als is voorgeschreven voor de Rijksscholen, De Hoge Raad heeft bij arrest het be roep verworpen van dp Rotterdamse mondarts P.T. Deze kwam in cassatie van een arrest van het Haags gerechts hof. dat hem wegens overtreding van verbodsbepalingen van tandheelkundige inrichtingen veroordeelde tot 750. boe te sub. een maand hechtenis, De arts was in staat van vervolging gesteld, omdat hij werkte bij een inrich ting, waarvoor op niet getolereerde wijze reclame werd gemaakt. Voorts was verdachte in functie getreden zonder de medische inspectie te verwittigen en zonder van deze een bewijs van geen bezwaar ontvangen te hebben. De procureur-generaal concludeerde op 19 maart tot vernietiging van het vonnis en terugverwijzing van de zaak naar de Rotterdamse rechtbank, omdat het vonnis vormfouten zou hebben be vat. De vijfde nationale kampeerterstoonstel- ling van de A.N.W.B., „Goed Kamp", heeft 43.000 bezoekers getrokken. Maandagavond heeft de tentoonstel ling haar poorten gesloten, nadat ze drieëneenhalve dag was open geweest. Onder de buitenlandse bezoekers aan deze expositie was vooral het grote aantal Belgen en Skandinaviërs opval lend. „Goed Kamp" 1956 heeft wel zeer in het teken van het gemotoriseerd toeris me gestaan. Het -grote aantal bezoe kers dat met auto of motorfiets ver scheen. was opvallend. Er waren veel tenten en kampeerartikelen. speciaal voor -autokampeerders, geëxposeerd. De Haagse politie had een zeer effi ciënte verkeersregeling voor de bezoe kers aan „Goed Kamp" gemaakt, zo dat er geen moeilijldieden met het grote aantal parkeerders zijn geweest. Vorig jaar werd „Goed Kamp" door 40.000 mensen bezocht. De stemming voor de andere fondsen is over het algemeen vast geweest en de verschillen zijn merendeels niet groot geweest. Een uitzondering vorm den 'Wm. H. Muller en Co., welk fonds tot 348, dat is 18punt boven gisteren, is gestegen in verband met de dividend- declaratie. Verder waren Wilton 5 pun ten beter op 233. Het jaarverslag was ter beurze reeds ten dele bekend. Calims Zwanenberg noteerden 1 hoger op 143 en de aandelen waren 2 punten beter op 286. Heineken steeg 4 punten tot 328, evenals Draka tot 449. Rotterdamsche Droogdok noteerde 610 (+3). Ned. Dok 209!4 (-r3H), maar Ned. Kabel was 2tj punt lager op 271 Ié. Ook Kon. Ned. Zoutindustrie moest 3 punten prijsgeven bij een koers van 384. mitvg. van verzorgingshuis voor bejaar den krijgen. In vergelijking met andere delen van het land zijn de oude Hollandse steden achter gebleven bij de verzorging van bejaarden. Het-wordt de hoogste tijd, aldus de burgemeester, dst hiersan in versneld tempo-aandacht wordt geschon ken. Hopelijk -zal deze vooruitstrevende stap van de Van der Woudenstichting voor vele verenigingen een stimulans zijn op soortgelijke wijze aandacht te gaan besteden aan het probleem van de bejaarden. Na de bezichtiging hield het bestuur een receptie, waarbij diverse leveran ciers geschenken aanboden. De wand versiering-in de recreatiezaal werd ge schonken door hei Ned. kunstverbond en het damescomité bood bij monde van mevr. P. A. Eifferich-Van den Bengh een wandklok aan, waarbij zij de wens uitsprak dat het geschenk zaï mogen bijdragen tot orde en regelmaat in het tehuis.- In de vanmorgen gehoudenvergade ring van de bijzondere commissie ge organiseerd overleg voor het onder wijzend personeel, werkzaam bij het lager onderwijs, zijn de besprekingen over de onderwilzerasalarisaen voortgezet en la volledige overeenstemming te dien aanzien met de regering bereikt, (Van een onzer verslaggevers) J. v. d. H„ schilder te Hilversum, heeft bussen verf, terpentine en kwasten van zijn baas mee naar huis genomen en zich daardoor zchuldig gemaakt aan ver duistering ter zake waarvan de officier van Justitie te Amsterdam gisteren 50 boete en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen hem eiste. De politierechter legde als straf op; fSO boete of 10 dagen hechtenis en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Tegen H. S., een onderaannemer te Huizen, luidde de eis wegens belediging ƒ25 boete of 5 dagen hechtenis. Straf 10 boete of 2 dagen hechtenis. blouse bij zich en wilde daarbij een passende rok kopen. Het viel de ver koopster op. dat de blouse er uitzag ais de blouses, waarvan het bedrijf de al leenverkoop in Nederland had. Zij infor meerde daarom, waar de blouse gekocht was. Het blèek, dat dit op de markt aan de Herman Costerstraat geschied was. De politie werd in de zaak gemengd en bij het onderhoud deelde de markt koopman mede, dat hij niet precies wist. van wie hij de blouses koent. Wei- herinnerde hij zich, dat de naam leek op die van een bekende persoonlijkheid bij de Nederlandse regering uit de naoor logse jaren. Nadat deze personen stuk voor stuk nagegaan waren, kwam men- tot de ontdekking, dat de marktkoopman de blouses, en ook pullovers, kocht van' de etaleur. Deze was een geregeld bezoeker van paardenrennen en hij spendeerde vee' geld aan het wedden. De verdediger vroèg dëh ook, naast een lange voor waardelijke straf, als bijzondere -voor waarde te stéllen het niet bezoeken van courses. Uitspraak over veertien dagen. De heer W. A. van Dongen verzocht ons namens de besturen van de Gere-- formeerde stichtingen voor gezinsver- zorging te Rotterdam, Rotterdam-Char- lois, Schiebroek-Hillegersberg, Rotter dam Zuid-Katendrecht opname van het volgende: „In het artikel voorkomende in Uw blad van-13 april-komen enige onjuist-; heden voor, die o,i. het'gevolg zijn-van- het feit, dat de :,ybepaalde overeenkomst; tussen de Hervormde K.S.A. en dé Sttch-- ting GerCf. Maatschappelijk Werk", waarover in dit artikel'gesproken wordt, gemaakt is 2onder enig overleg met de Gereformeerde instellingen, die de gé- zinsverzorging in de praktijk beoefenen. Uiteraard kunnen en zullen deze zich niet binden aan iets,waarvan zij niet- op de hoogte zijn, Deze instellingen werken zelfstandig en hebben geen be middelingsbureau nodig. Wij zijn het van harte eens met de zinsnede in het artikel in Trouw: ,,dif werk immers is gegroeid Uit de kerke lijke gemeenten en wordt gedragen door de materiële en geestelijke steun van de gemeenteleden. Door overdracht aan een centraal orgaan zou men het le ven er uit halen". Inderdaad. En voor al is dit laatste het' geval wanneer men suggereert dat lid zijn van het Oranje-: Groene Kruis tegelijk het.lidmaatschap van een instelling voor gezinsverzorging inhoudt. Dit is misleidend, alsook de'toe voeging „extra-contributie brengt dit niet mee". Ten opzichte van .de Gereformeerde stichtingen blijft de situatie deze, dat zij er prijs op stellen dat hun leden tevens lid worden of zijn van de stich ting „Oranje-Groene Kruis", omdat zij' in geval van ziekte rekenen kunnen op wijkverpleging. Natuurlijk komt het voor dat er ge zinnen zijn, ook uit kleinere, kerkge meenschappen, die om hulp vragen, hoewel men geen - lid is. Als het-kan worden deze eveneens geholpen. Doch het is misschien wel nuttig er nog eens op te wijzen dat het lidmaatschap van een stichting voor gezinsverzorging «I van een stichting voor wijkverpleging niet een soort verzekering is en met daarvan alléén lid wordt om ingeval van nood „gedekt" te zijn. Neen, de nadruk dient erop gelegd te wordén dat beide takken van barmhartigheidswerk .gedragen" worden door de naasten liefde van de gemeenteleden. En daar om hebben deze de geringe contributie van goed 10 cent per week voor het ge- zinsverzorgingswerk naast de bijdrage voor het eveneens zeer nuttige werk van de stichting Oranje-Groene Kruis, die echter op ander terrein werkt, er gaar ne voor over. Een groot aantal landen heeft rapporten ingezonden over te behandelen onder werpen, dt uitbreiding van de stedelijke agglomeraties en het vraagstuk van de verkeerscormtie in de btnnenstad, Voor 's-Gravenhage za! de hoofddirec teur van de dienst van Wederopbouw en Stadsontwikkeling van Den Haag. dr. ir. F. Bakker Schut, rapport uit brengen over de urbanisatie. Het derde congresonderwerp, de bevordering van het gemeenschapsleven ten plattëlande, zal niet worden behandeld op grond van nationale rapporten, maar hiervoor zal als discussiegrondslag dienen een preadvies van de heer A. Eskola, direc teur van de Finse bond van plattelands gemeenten in Helsinki. Op de openingsdag zal de bijeenkomst ten dele in de Ridderzaal worden ge houden, waarbij onder meer de ministet van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie het woord zal voeren en voorts in de Kurzaal met als een der inleidende sprekers mr. W. O. Hart C.M.G., „clerk" van de „London County Council". Op 15 juni wordt in de Ridderzaal een ..Europese dag" gehouden, waarop dc sociale en economische consequenties voor de gemeenten en regionale bestu ren van de economische eenwording van Europa besproken zullen worden. Hiertoe hebben drie, door de hoge autoriteit van de Europese Gemeen schap vot>r Kolen en Staal uitgenodigde preadviseurs de heren J. Cros, A. Girard en A R. A. Theunissen rapporten opge steld. Zij zullen in een „forum" in discussie treden met een aantal burge meesters uit verscheidene Europese landen: Oostenrijk, Frankrijk, Duits land. Groot-Britannië, Nederland, Bel gië en vermoedelijk Luxemburg en' Italië. Er staan ook een groot aantal excursies en ontvangsten op het programma. Onder meer zullen de, grootste drie ge meenten van het land «lk het gehele congres ontvangen, en biedt de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en F.B.0 de Internationale schare gemeentebestuurders op woensdagavond 12 juni een ontvangst aan in de Ridderzaal,

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2