-/Lutuun. Ir. A. C. Pouwels neemt afscheid en gaat Vlaardingen verlaten Programma Koninginnedag houdt belofte voor gezellig feest in Burgemeester Peek reikte Koninklijke onderscheidingen uit Dierenbeschermers waren mjeen Kredieten voor bouw van woningen Majoor mr. A. Pot over Nederlands defensie in Europees verband Twee machten Brand in hotel te Seheveningen Jaarverslag Stadsgehoorzaal SCHIEDAM p Schiedam straks in feeststemming „Het Zuiden" bracht „Het c begon in een gracht" Maasland Afscheid bij Gemeente bibliotheek Programma Koninginnedag VLAARDINGEN Directeur Energiebedrijf MAASSLUIS Gemeenteraad kwam bijeen Rijp Eenheid Moedercursus Verbetering Schiedamseweg Drukkerij Dorsman gaat verhuizen Bouwrijp maken huurt Hoogkamer TROUW Maandag 29 april 1957 Vlaggen Avondfeest Korfbalseri-ewedstrijden Koninginnedag S.S.V. II-O.D.O. 5-4 Advertentie HOORTOE STELLEN De eerste èn... de beste! Burgerlijke stand van Schiedam T raditie EEN VOORAANSTAAND Vlaardinger verlaat over een paar dagen de stad. Het is ir. A C. Pouwels, die gisteren 65 jaar is geworden en vandaag officieel -afscheid heeft genomen van zijn werk. Bijna dertig jaar lang was ir. Pouwels direktcur van de Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbedrijven. Vanmorgen was het personeel voor de laatste meal samen met zijn direkteur in de zaal Harmonie en vanmiddag is er in de grote hal van het stadhuis een afscheidsreceptie, waar het college van burgemeester en wet houders, hoofden van dienst en collega's alsmede een aantal relaties de met pensioen gaande direkteur een laatste hand drukten. Een paar weken geleden heeft ir. Pouwels reeds afscheid genomen van zijn mede-bestuursleden van het Groen van Prinsterer-Lyceum. Ruim zeventien jaar lang had hij zitting in dat bestuur. In hem verdwijnt ook een actief lid vnn de commissie van beheer van de Geref. Kerk. terwijl ir. Pouwels eveneens meer dan 25 jaar rekretaris was van de Christe lijke leeszaal en bibliotheek. ™.I» Rotterdam «ver- In dertig jaar Enorme, ontwikkeling Geen angst Garantie-verlening Excelsior-nieuws Verlichting VOOR A.-R. JONGERENKRING IN VLAARDINGEN Subsidieverhoging Centraal Genootschap Rèchttrekken Schoutstraat Inenting CCHIEDAM KRIJGT morgen gelegenheid te over om de Koninginnedag ult- TtnvJnMmht* iTutïJtLr iekerc Uin voor deze feestviering te geven en bovendien het initiatief te nemen voor een goede ontspanning heeft de Vereniging -yoor Nationale Feest- en Gedenkdagen, dit jaar voor de vijftigste maal voor r.111 'T ,I>ro?Lal?1rna opgesteld waarin ongetwijfeld ieder iets m fo zal mede daardoor in Schiedam morgen niet aan vrolijkheid en gezelligheid ontbreken. Zoals gebruikelijk zal het feest reeds vanavond worden ingeleid met de taptoe op- de Grote Markt. Op het bordes avn het stadhuis zullen van half negen tot ruim negen uur vanavond burgemeester mr. J. W. Peek en tal van vooraanstaande Schiedammers verenigd zijn om te luisteren naar de klanken van alle plaatse lijke muziekkorpsen. Vanaf 8 uur zal de „Harmonie" de wachtenden daar bezig houden met mu ziek tot omstreeks kwart voor negen al- Je andere korpsen, na een rondgang door de .stad, op de Markt zullen zijn aangekomen. Een uitvoerig muziekprogramma zal dan worden uitgevoerd tot het moment waarop het klokkenspel van de Grote kerk het uur'van negen zal hebben aan gekondigd. Een van de aanwezige korp sen zal daarna de taptoe blazen, waar na allen weer afmarcheren. Voordat deze openbare uitvoering zal worden gehouden, heeft in de aula van het Stedelijk Museum om 7 uur de be sloten ontvangst plaats door het gemeen tebestuur van het bestuur van de Ver eniging Nationale Feest- en gedenkda gen. Dit ter gelegenheid van het jubi leum der vereniging. Om half acht op Koninginnedag steekt iedere rechtgeaarde Schiedammer na tuurlijk de vlag uit en zo, boven een feestelijk uitziende stad. luiden om uur de klokken het feest in. Vrolijkheid zal er volop zijn. Feestelijke klanken worden (rondgestrooid door de muziek- korpsen O.B.K., Crescendo, en St. Am- brosius, die ieder voor zich om 9 uur aanvangen met een mars door de stad, die (gezamenlijk om 10 uur zal eindigen op "de Grote Markt v.' Muzikaal wordt het feest daar ingezet, want na carillonspel uit de toren van de Grote kerk worden door de drie - korpsen enkele gezellige marsen ge speeld, terwijl dit programmaonderdeel met het Wilhelmus zal worden besloten. Inmiddels is om 10 uur in de Plantage het zo langzamerhand traditioneel ge worden kinderfeest begonnen, bestaande uit een gevarieerd programma waaraan ^medewerking wordt verleend door Peter iPiekos, met imitaties, Charles Ray en Scott and Black, clown en cascadeurs, - De Niberco's, wereldkampioen-Ulusionis- ten, de Martellies met hun hondensihow ..en Tonny Bakkenes met zijn accordeon. In de morgenuren zal ook het mando- 5 lino gezelschap O.N.I. o.l.v. de heer /Hakkert een bezoek brengen aan de sle- kenhulzen,tehuizen voor bejaarden enz. O.NiI. doet dit reeds veertig jaar, ter- 'wijl -ook het ronddelen van versnaperin gen In de tehuizen door de Ver. voor t Nat. feest en gedenkdagen sen oude tra ditie heeft. Omstreeks een uur heeft op het terrein aan- de. Bóshoek dan nog de uitreiking plaats van prijzen van .'■„het jaarlijkse schoolvöet- en hand- baltorriooi, waarvan op 30 april de 'finales worden gespeeld, terwijl de t voorwedstrijden'op 23, 24, 25 en 26 'opril plaath hadden •$3 De middaguren zijn gereserveerd voor ^wedstrijden. Om- twee uur start een vdoót de Rennersclub Schiedam georga- niseerdewielerwedstrijd -voer junioren over 10 km fin.- de-§tadHouderslaan -ter wijl de start van de klassen A en B en veteranen over 75 km om 2.30 plaats gjihèeft. In tegenstelling tot vorige jaren is i dm toegang tot het parcours dit jaar gra- tis: S AQm half drie is er een wedstrijd ring- steken- op al of niet versierde fietsen -. vóór'kinderen in de Warande waarvoor •een grote belangstelling bestaat Reeds .300 deelnemers gaven zich op. De deel nemers-moeten om 2 uuraanwezig zijn opdat de jury bij de Westerkade de ver- sieringen kan beoordelen. Om 'drie uur vindt in de Pr. Bernhard- ölaan de (traditionele estafetteloop voor scholen plaats waaraan ruim 30 ploegen deelnemen. Om drie uur heeft in de Nas- saulaan, voor het gemeenteziekenhuis en in de Lange Nieuwstraat een behendig- heldwedstrijd op rolschaatsen plaats met Tuim 350 deelnemers. Tenslotte wordt het feest besloten met een variétéavond in de Plantage. Frans Vrolijk, het trio Coranto (muzikale clowns). Brook and Rosfield, cascadeurs, Dave Parker (komisch jongleur), de Spelbrekers met liedjes, het zangduo Salberti, de radio-artiste Cora Villen en Tonny Bakkenes zullen de aanwezigen daar trachten te vermaken en dat zal zeker wel gelukken als het weer maar wil meewerken. Kethel Is bij dit alles niet vergeten, behalve dat de inwoners van Kethel na tuurlijk zeer welkom zijn bij alles wat In Schiedam zelf gebeurt, zal voor de kinderen 's middags om 3 uur op het D.H.S.-terreln te Kethel een herhaling worden gegeven van het programma dat 's morgens in de Plantage Is ver toond. Voor de seriewedstrijden, georgani seerd door de chr. korfbalver. ODO heb ben ingeschreven de vereniging ASSO te Schipluiden, Maassluis, Or. Nassau en Spirit (beide uit Vlaardingen) elk met 1 senior- en 1 juniorteam. De wedstrij den worden gespeeld op het korfbalter rein aan de Kerklaan en beginnen te 2.25 uur. Door het Oranje-comité is een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, die zal worden uitgereikt aan die ver eniging die als geheel op deze middag de beste resultaten heeft geboekt. De totaal 12 deelnemende 12-tallen zul len bij elkaar 18 wedstrijden spelen. De toegang tot het korfbalveld is vrij. In de thuiswedstrijd tegen SSV 2 uit Simonshaven heeft het aan spanning bij de Maaslandse korfballers niet ontbro ken. Na een 1—0 voorsprong was de stand al spoedig 11. Bij de rust leidde ODO echter met 31 en behield deze voorsprong tot ca. een kwartier voor het einde van de wedstrijd. In snel tempo volgden toen de gebeurtenissen elkaar op: uit enkele verdedigingsfouten van de Maaslanders werden in korte tijd ver schillende doelpunten geboren zodat 3 minuten voor het einde de stand 44 was. De gasten, die deze laatste periode zeer actie! waren maakten hier in de laatste minuut nog 1 doelpunt bij. zodat de eindstand 54 in hun voordeel werd. Over het geheel ontbrak het ODO aan voldoende strijdlust. De junioren van SSV kwamen tegen ODO a niet op, zodat een onderlinge wedstrijd gespeeld werd met als uitslag 41, Atletiek. Vijf leden van de atletiek- groep te Maasland zullen op Koninginne dag deelnemen aan de traditionele Ha venloop te Vlaardingen. Nederlands Fabrikaat (sinds 1946) rN" da Raadisaal van haf Schiodams tladhuia haaft burgamaailer mr. J. W. Peak, vanmorgan omstreeks half twaalf vijf Koninklijke onderschoidin- gan uilgeraikt aan Schiedamaa inwo ners. Deze onderscheidingen waren er enkelen van de vele, die ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin in het gehele land zijn toe gekend. De adjudant van de gemeentepolitie te Schiedam, de heer J. Korpel kreeg de Eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau voor zijn- verdienste als politieman en op ander terrein. Zijn carrière begon op 1 januari 1926 als agent van politie te 's-Gra- venhage. Eveneens de medaille in goud ont ving- de heer A. Hoek, chef de bureau, die 40 jaar in dienst is van de Albatros" Supérfósfaatfabriek' N.V. të Vlaardingen. V- J-JE Chr. Toneelgroep „Het Zuiden' heeft haar donateur» zaterdagavond lh het gebouw Irene gezellig bezig ge houden met de opvoering van het to neelstuk, „Het begon in *n gracht", een «pél'voi misverstand, dat aanleiding gaf tpt veel' vrolijkheid. -De geschiedenis van Wim Dumont was zeer onwaarschijnlijk, maar dat de aan wezigen de prestatie* van de tonelisten wel'hebben gewaardeerd bleek wel uit (het luide en aanhoudende applaus aan het slot. Overigens zal.het succes meer te danken zijn -aan de soms geestige tekst, dan aan de deskundigheid van de 'spelers, want: met alle respect voor het enthousiasme waarmee de verschillende dames en heren hun rollen op het toneel ("hebben vertolkt, mag toch wel gezegd worden dat nog veeTaan het spel had moeten- worden bijgeschaafd voor men met dit stuk in het openbaar naar vo- /ren trad. Op zeer essentiële punten man keerde aan het spel nog wel iets. Zo het de rolkennis zeer te wensen over. waar door het spel op sommige ogenblikken werd vertraagd. Ook hadden de meeste ^spelers niet het improvisatie talent wat van hen, vooral bij een gebrekkige rol kennis -verwacht mocht worden. Dat dit alles toch de aandacht van de meeste aanwezigen werd geboeid mag weer als een winstpunt worden gerekend. Bij de aanvang van het spel heeft de voorzitter, de heer C. Paardenkooper ge memoreerd, dat de vereniging het vol gend seizoen 10 jaar zal bestaan.; Men zal proberen, dan met iets speciaals voor het voetlicht te komen. A Het was de laatste, uitvoering van het winterseizoen waarbij de benedenzaal bijna geheel gevuld was. De heer C. J. Nauman zal op 1 mei - zlin functie als conclerge-boekbtader van de Gemeente-Bibliotheek Schiedam, we gens het bereiken van de 65-jarlge leef tijd neerleggen. Deze bekwame en ["Plichtsgetrouwe vakman in het bedrijf te moeten missen zal allen, die dagelijks van zijn kundigheid getuige waren, heel moeilijk vallen. A Van de oprichting af heeft hij gedu- rende 37 jaren het werk verricht dat '"voor de bibliotheek even onmisbaar is als de keuken voor de 'huishouding. Vakkennis, hulpvaardigheid, vinding rijkheid bezit .de heer Nauman in hoge mate en velen hebben profijt getrokken van' zijn lessen. Een trouw „huisvader .'was hij ook; over het gebouw dat aan "ziin zorgen was toevertrouwd; daarvan weten ook allen, die aan: Gemeentewer ken "verbonden zijn, mede te spreken. Voor al hetgeen hij in deze Jange pe riode voor boekerij, gebouw en personeel is geweest, heeft wethouderSabel, al» -voorzitter van de Commissie voor de. - Gemeente-Bibliotheek de heer Nauman - samen met het gezamenlijke biblio- vAheek- 'en blnderijpersoneel hedanmor- #gen .dtulde gebracht. - MAASSLÜlS 8 uur klokgelui; 8.30 massaal concert door de plaatselijke muziek- en zangver enigingen op de Markt o.l.v. de heer J, P. A. Kriek; 9 uur toespraak door bur gemeester Van Dijck; 9.30 uur kinder spelen in verschillende wijkpn: Fena- coliuslaan en omgeving (Fenacolius- plein); Lijnstraat en omgeving. (G.A.B.- en P. C. Hooftlaan); Weverskade en Ka pelpolder (VDL-terrein)Noordvliet en omgeving (Schoolplein van St. Antoni- usschool) en Gen. de Wetstraat en om geving (Hendrik Schoonbroodstraat) 14.15 uur puzzierit door Maassluis, geor ganiseerd door de C.J.M.V.; 14.30 uur voetbalwedstrijd Excelsior M—A.D.O- combinatie; 14.30 uur kindervoorstel ling óp het parkeerterrein aan de Haven met poppenkast, sneltekenen en vrolijke muziek; 17 uur mars door Maassluis door de jeugd-drumband van „Kunst na Arbeid"; 19 uur Eerste voorstelling van de film „Roman Holiday" met Audrey Hepburn in de hoofdrol (Luxor); 19.30 uur Koninginne-concert in de Grote Kerk door ae organist W. Oranje met mede werking van het Christ. Maassluis' Man nen- en Gemengd Koor o.l.v. de heer J. P. A. Kriek en 21.30 uur tweede voor stelling van de film „Roman Holiday" in Luxor. De Maassluise Gemeenschap roept de ingezetenen van Massluis op om" de vlaggen uit te steken en de onderdelen van het programma zoveel mogelijk te bezoeken, opdat dinsdag inderdaad een nationale feestdag is. „Hoewei er veel menselijke noden zi)n, vragen toch ook steeds weer de dieren onz» asndadht. Dagelijks horen wij van gevallen, waarbij onze medemensen zich op onver antwoordelijke wijze gedragen'ten opzichte van bun medeschepsel, het dier. Het blijft nodig de nadruk te leggen op onze mense lijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de dieren, die in deze maatschappij veelal volkomen afhankelijk zijn van ons, mensen aldus de heer K. Visser, hoofdinspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, die' als altijd weer op een aandachtig gehoor kon rekenen van de circa 250 bezoekers van de propaganda-avond van de afdeling Vlaar dingen, Maassluis en omstreken in het Luxortheater te Maassluis. Ook tijdens de Paasdagen, vervolgde de heer Visser is onze hulp san de dieren weer ettelijke malen ingeroepen en men kan zich voorstellen, dat hulpverlening vaak veel geld kost. Jaarlijks in ieder geval meer geld dan er tot nu toe wordt bUeengcbracht. Daarom om de dierenbescherming te kunne» voortzetten -- is uitbreiding van het leden tal noodzakelijk. Na deze toespraak kwam de toneelver. Voorwaarts met het amusante blijspel Ba kersprookje voor het voetlicht. Nu reeds voor de derde maal en ditmaal was te zien, hoe het spelpeil allengs verbeterde door de juiste reakties van het publiek en waar door Voorwaarts tot een beter spel kwam dan bij de overige opvoeringen De voorzitter van de afdeling, de heer Kioots. kon-terecht verheugd zijn over het feit dat hi) zoveel dierenvrienden kon ver welkomen w.o. ook de burgemeester van Maassluis en zijn echtgenote. Mede door deze grote opkomst is de avond ook in financieel opzicht een groot succes geworden, wat ongetwijfeld ten goede zal komen aan het noodlijdende dierentehuis in "tHof te Vlaardingen. Dager onderwijs. In de vakature van de heer C J. M. van der Hidde is benoemd tot lid in de commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer F. G. D. ter Meulen. Geboren: Kssper. z. v. B. v, d. Berg en J H. Timm, Hendrik». d. y. J. H. W. Miü- der en S. v Kekem. Arnold»F. M.. d. v, P. G Sta en A, A. C. Peterse, Robert, z. v. F. de Nijs en 6. J. E Beckmann. Johannes M. J.. z v. C. J. J. van Lier en A. T. Wlilemse, Oomelis B., z. v. K. Klerk en L, A. Zijder- Overleden: J. v. d. Bos, 76 J.. wed. C. Zuidgeest, P. Jansen, 84 jaar. De medaille in zilver ontvingen de heren W. C. van Heijningen, handels reiziger, 50 jaar in cfiensl van kaas handel „Vezet" te Lekkerkerk, M. J. van Zeijl, hoofdboekhouder, 40 jaar in dienst van Unilever en D. Krommen hoek, chef magazijn en tunneloven. 40 jaar in dienst bij Tegelfabriek Schie dam. Burgemeester Peek wees op.de eer biedwaardige vaderlandse traditie, het stukje poëzie in het openbare leven, dat met deze uitreiking van onder scheidingen voor bijzondere prestaties wordt in stand gehouden. Behalve dat de onderscheiden per sonen verdiensten hebben voor de be drijven waaraan zü zijn verbonden, hebbèn zii dat ook voor de stad waar in .tzijm wonen Sen het vaderland, want hét 'getlèlé óAdferland is er'nieë' gebaat 'wanneer men zijn plicht doet.- v Boyendien,., hebben allen de plicht gëdaari iri'z'eer 'moeilijketijden, in" tij den van crisis, oorlog en opbouw. „Met deze eervolle onderscheiding kunt gii terug 2ien op een welbesteed leven. Iaat het echter niet uitsluitend een herinnering voor U zijn, maar ook een stimulans voor de toekomst", al dus burgemeester Peek, die vervolgens de onderscheidingen opspeldde. Ook de familieleden van de onder scheiden (personen deelden in de hul diging. De heer J. Rilsema van Eek, direc teur van het Hervormd Weeshui* aan de Lange Achterweg te Schiedam werd benoemd lot Ridder in de Orde van Oranje-Nessau. De onderscheiding werd hem thuis door burgemeester Peek uitgereikt. Op 28 april 1892 werd de heer Pouwels in Amsterdam geboren. In de hoofdstad doorliep hij de H.B.S. en de M.T.S. Daarna studeerde hjj aan de Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1920 als werktuigkundig inge nieur vandaan kwam. Eerst was hij toen enige jaren in zijn geboorteplaats Daarna werd hij leraar in de wis- en natuurkunde aan een Christelijk ly ceum in Haarlem en leraar voor een paar vakken aan de school voor Sui kerindustrie in Amsterdam. In 1926 kwam hij naar de Maasstad waar hij twee jaar werkte bij de uitbreiding van de gasfabriek aan de Keilebaven. Daarna, in 1928, kwam ir. Pouwels naar Vlaardingen, waar hij benoemd werd tot directeur van de Gemeente lijke Energie- en Waterleidingbedrij ven. In Vlaardingen heeft ir. Pouwels in die dertig jaar heel wat meegemaakt. Naast het direkteurscap van dz GEB vervulde hij tal van andere functies. Toen hij in Vlaardingen kwam was het nog maar een klein vissersplaatsje met een dikke 25.000 inwoners. Hij heeft dus de hele vlucht van Vlaar dingen naar de moderne industrie stad, die zij nu is en steeds meer wordt, persoonlijk meegemaakt en heeft er aan meegewerkt. Want ook voor de GEB kwamen de moeilijk heden mèt de vroei van de stad. Ge durende zijn Vilaardingse jaren heeft ir. Pouwels vier burggemeesters ge kend en zeven wethouders voor de energiebedrijven. Deze wethouders waren achtereenvolgens de heren G. Niemantsverdriet, A. van Walsum, A. Hoogerwerf en W. M. W. Don vóór de oorlog en na de oorlog eerst de heer Jac van Toor in de noodgemeen- teraad, opgevolgd door de heren J. L. Jonker en thans G. Walstra. In 1928, toen Ir. Pouwels zich -in Vlaardingen vestigde, leverde het elektriciteitsbedrijf ongeveer 7 mil joen Kwh. per jaar. Die produktie is gestegen tot 48 miljoen Wwh. in 1956. Hieraan heeft natuurlijk ook de komst van industrieën in Vlaardingen bijge dragen, hoewel gas in aanzienlijk mindere mate wordt verbruikt door de industrieën. Naar schatting ver bruikt de burgerij ongeveer zeven achtste van de produktie. Wat het wa ter betreft, dit gaat ongeveer gelijk op. De levering aan burgerij en aan industrieën is ongeveer dezelfde. Wat het personeel aangaat, de personeels bezetting technisch en administratief beliep in.1928 ongeveer negentig man, De raad, die vrjjiö&g&von» bijeen kwam, voor hef behandelen van niet minder dan -25 agendapunten, beleeide een hlctoris moment, zoals wethouder Van der Snoek zeer terecht opmerkte, toen de raad besloot tot aankoop van de grond Ut de Slolspolder-Oost, waar: mede een bedrag van 6% miljoen ge- mootd «s. Hef college van B. W. ban vooraf van verschillende raadsleden t.w. Mw, Hamakers (naanens de Partij v. d. Arbeid) de heren Wagner (AR), Verploegh (CH), Pon» (CH) en Kort leven (partijloos) felicitates in ont vangst te nemen. De vergadering stond verder in het teken van aanvragen van kredieten. Zo werd een aanvullend, kre diet toegestaan ten behoeve van de bouw van een werkpilaats war sooiale werkvoorziening ten bedrage van 27264 alsmede een bedrag van 135.000 als aan vullend krediet ten behoeve van 97 wo ningen en 5 winkels in de Sluispolder- West. Ook. het bouwrijp maken van de Sluis- polder-Oost ontmoette geen bezwaar, waarvoor een krediet nodig is van 4.549.190. Ook de bouw van 60 maiso- nettewoningen aan de Reviuslaan vroeg nog een aanvullend krediet van 5928. Bij het voorstel tot het verkopen van een perceel grond in de Sluispolder-West aan de Bedrijfswoningen.cn Huizen Expl. Mij. „Nederland" N.V. te Rotterdam, waarop circa 78 woningen zullen worden gebouwd juichte de beer Verploegh het plan toe, maar spreker kon zich met de plaats der bouw niet verenigen. Spreker vond deze bouw tegenover de bungalowbouw een bezwaar. Is het stedebouwkundig wel juist, vroeg de heer Verploegh, aan de ene kant een v/oningkazeme, aan de andere kant bunghlows. De tegenstelling is scherp. De heer Van Velden voelde wel iets voor het bezwaar van de heer Verploegh, maar was aan de andere kant blü met de woningbouw. De heer De Fagter was bang, dat er nu een aanvraag voor de bouw van 78 woningen is, de toewijzing voor de ge meente bieronder zou schaden. De voor zitter, W. J. D. v. Dijck, zeide in zijn antwoord, dat de heer Verploegh, de be treffende bouw zich eerder1 had moeten realiseren, daar hij' toch het bouwplan heeft gezien. Men behoeft geen angst te hebben, dat de gemeente door deze bouw In haar toewijzing zou moeten lijden. Wanneer de industrie bouwt verliobt dit toch de moeilijkheden bij de gemeente. De beer Verploegh blijf- echter van me ning dat uit stedebouwkundig oogpunt, de bouw op die plaats niet jnlit. Is. Met de stem van deheer Verploegh tegen, werd het voorstel aangenomen. Bij het voorstel tot toewijzing van een perceel grond aan de Wagenstraat aan de heer J. H. A. Vermin, vond de heer. Pons het onpieizierig. dat naast een woonhuis, een smederij gebouwd wordt, daar ook een bezwaarschrift van een bewoner is ingediend en wanneer' dit voorkomen kan worden, moet dit toch bewerkstelligd worden. Wethouder Van der Snoek deelde mede. dat G. S. moet oordelen of men er mede accoord kan gaan, alsmede methet ingediende be zwaarschrift. alvorens door B, en W. een bouwvergunning wordt afgegeven. De heer Pons vond het jammer, dat hier het zwaartepunt op G. S. wordt ge legd. Ook de heren Smit. Wagner, Ver ploegh en Hoogenbosch voerden over dit punt nog het woord. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aanvaard, met de stem van de heren Pons. Verploegh en Hoekveen tegen. Voorts werd besloten tot de bouw van 72 woningen en 19 (jarages voor 1.461.972 in de Sluispolder-West, door de Firma Muys en de Winter tc Rotterdam. Aan de „Ver. Zangers" werd ten be hoeve van een in. October 1957 te geven concert een subsidie verleend van ƒ350. Een aanvullende bijdrage van ƒ700 voor de kosten in de activiteiten, te or ganiseren ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H.M. de Konin gin op 30 april a.s.. door de stichting ..Maassluisse Gemeenschap", zodat in totaal 1200 beschikbaar werd gesteld, daar reeds ec.der een bedrag van ƒ500 door de raud was toegestaan. Vervolgens werd een garantie verleend inzake de door de stichting te sluiten geldlening ten behoeve van de aan schaffing van een tribune, podium en kleedgelegenheid, tot een bedrag van ongeveer ƒ12.000. De overige punten gingen oiider de hamer door. Om 10.30 uur werd de vergadering ge schorst en bleef de raad nog tot 1.15 uur in de nacht in geheime vergadering bij een. Na de heropening van de openbare vergadering stelde mevrouw Hamakers (Arb.) voor een krediet van ƒ99.000 te verlenen vor de bouw van een ambts woning voor de burgemeester. Slechts de heren Van Gelderen en Wagner (A.R.) maakten hiertegen bezwaar omdat zij het tijdstip - niet juist gekozen achtten. Dit betekende het einde van deze langdurige vergadering. Xn een éénzijdige wedstrijd won Exe»l«ior/M te Vlaeidingen de bekerwëd«trijd tegen Sun light met a0. tallei alor 4—Zwaluwen 6 2—0: Excelsior 5i-Gss 3 terwijl er nu honderddertig mensen werken bij het GEB. Vooral de laatste acht jaren nam de personeelsbezetting toe. Gas als verlichting wordt thans bijna niet meer gebruikt. Ongeveer 300 wo ningen in Vlaardingen hebben nog gaslicht. Hierbij zijn een aantal afge- gen boerderijen die nog van elektri citeit zijn verstoken. De straatverlich ting bestond tot 1948 voor 95 ct. uit gas. Thans is de verhouding 45 pet. gas en 55 pet. elektriciteit. De verlich ting door fluorescentiebuizen neemt hand over hand toe. In 1948 was voor het GEB een jaar om neergeschreven te worden In de kronieken. In dat jaar werd de pro genomen. Voor het Vlaardingse GEB was dit wei jammer en er stroomde wat leven uit het bedrijf weg, over naar Rotterdam. Maar het was goed koper en eenomischer Toch bleef er nadien werk genoeg over. De vraagstukken en problemen van de distributie van gas. elektrici teit en water zijn. vooral in het in dustriële Vlaardingen. niet gering. De heer Pouwels heeft, naar zijn zeggen, een beste en prettige tijd in Vlaardingen gehad- En Vlaardingen is ccn beste stad. Ruim negenentwintig jaar is een lange tijd.... Er is in die tijd veel gebeurd. Crisisjaren voor de oorlog, brandstoffenschaarste in de oorlog en na de oorlog tal van dingen als het uitvallen van de stroom cn de brand van het schakelstation bij de Vijfsluizen. Het is teveel om op te noe men. Prettige en minder prettige din gen hcceft ir. Pouwels meegemaakt in onze stad, di hij nu gaat veriaten. Centraal in het lend, tussen de bossen en heidevelden gaat hij wonen. In Driebergen gaat hij zich vestigen. Centraal gelegenook voor zijn kinderen, die wijd en zyd ouer het gehele land verspreid wonen. Den heeft hij eindelijk de rust die hem toekomt na al die jaren inge spannen arbeid. Dan kan hij ge nieten van zijn hobby's en lief- hebberije, waar in Vlaardingen geen tijd voor was DE militaire inspanning heeft ten doel een oorlog te voorkomen. Dit zei-majoor mr. A. Pot zaterdagavond, toen hij voor de Anti-Revolutionaire Jongeren kring te Vlaardingen sprak over de Nederlandse defensie in Europees verband. In een interessant betoog maakte majoor Pot aan de talrijke jongeren, die in een der zalen van de Emmfiskerk waren bijeengekomen, duidediljk, hoe de verdedi ging van met name West-Europa in elkaar zit en tevens hoe gemakkelijk deze verdediging momenteel nog uit elkaar kan vallen. In de eerste plaat» moeten we onsde vraag stellen waartegen we ons ver dedigen. De wereld valt uiteen in twee machten. Het communistische blok cn wat we „de vrije wereld" noe men. Het communistische machtsblok dat hoofdzakelijk door het Sovjet-blok wordt vertegenwoordigd, tracht door militaire en andere middelen de we reld te veroveren. De dreiging uit het Sovjet-blok is niet alleen een militaire dreiging. Dat moeten we goed voor ogen. houden. Het is een totalitaire, communistische,.dreiging, .die.„de ge-, héle' vrije wereld ..bedreigd-..Een. van de middelen is dan de militaire macht en met name nu de dreiging met de Door de afdeling Vlaardingen van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Gezondheidskolonies is een verzoek gedaan aan de gemeente 'Vlaar dingen om subsidieverhoging ten behoeve van de kinderuitzending. De huidige ge meentesubsidie bedraagt 15 van de verpleegkosten tot een maximum van 55 cent per dag per kind. Ia verband met de aanmerkelijk ge stegen verpleegprijs per 1' januari 1957, namelijk tot ƒ5.20 per dag (in 1953 was dit ƒ3.20). wordt thans een. verhoging van ie subsidie gevraagd tot 1.50 per kind. Volgens de begroting die het Cen traal Genootschap bij haar verzoek in diende, is in 1957 bij handhaving van de bestaande bijdrage van'55 cent per dag per ldnd een tekort van rond vierdui zend gulden te verwachten. competitie-uitslagen van de lagere elf- rijn: Excelsior 3-RWH 3 1—2 •Zwa" - - Excel- In de loop van 1956 heeft de gemeente Vlaardingen een perceel grond aan de Markgraaflaan hoek Schoutstraat in eigendom verkregen. Een deel van deze igrond is nodig voor het rechttrekken van de Schoutstraat, waardoor de situa tie daar ter plaatse wordt verbeterd. Het is thans gewenst ora tot uitvoering van de werkzaamheden voor het recht trekken van de Schoutstraat .over, te gaan. Het college van burgemeestér en wethouders van Vlaardingen stelt de raad dan ook voor om hiervoor een krediet te verlenen van 12.500, welk bedrag voor de uitvoering van de werk zaamheden nodig zal zijn. Op vrijdag 3 mei 1957 te 2.30 uur zal ten huize van de Vlaardingse artsen 'ge legenheid worden gegeven voor kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen, die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt; en tegen difterie, kink hoest en tetanus voor kinderen tot en met vüf jaar. Zij die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken kunnen zich, zonder voorafgaande aanmelding, op bovenge noemd tijdstip by hun huisarts vervoe- gep met overlegging van eén inentihgs- kaart. Deze incntingskaarlcn zijn, voor zover nog niet verstrekt, gratis verkrijgbaar bij de gemeente-secretarie, afdeling be volking, Paterstraat, alhier. De oudere die hun kinderen ±2 jaar geleden volledig lieten inenten tegen difterie, kinkhoest en tetanus (3 injec ties) of tegen difterie, tetanus (2injec ties) worden er aan herinnerd dat deze kinderen nu voor herinenting (1 injec tie) in aanmerking komen, waardoor de immuniteit weer met ongeveer twee jaar wordt verlengd. Voor zover de kinderen de leeftijd van 6 jaar nog niet hebben be reikt kan deze herinenting worden, ge geven op bovengenoemd tijdstip door de huisarts, oveneens op vertoon van inen- tingskaart: militaire macht. Maar Rusland* heeft ook andere middelen tot zijn beschik king om tc komen tot zijn doel. -In het Midden-Oosten gebruikt Rusland niet de militaire dreiging, maar andere middelen die het ten dienste staan. Het komt er op neer, dat de bevol-klng wordt rijp gemaakt voor het commu nisme. Het is een bedreiging van de geest. Rusland weet waar de bevol king van bepaalde gebieden gevoelig voor zijn en neemt dan dkt middel, wat voor het communisme het meeste oplevert:**-- *'■- Wat Staathu tegënovet-Mie' macht Vair-RusltmdT^aafrisrin'het'gróót dié hele schil, die -het communistische machtsblok insluit, gevormd door de NAVO. het Pact van Bagdad en de ZUAVO. In het bijzonder belichtte majoor Bot de NAVO'. In ieder geval, zo besloot hfl, moeten we de Russische initiatieven in het Midden-Oosten beantwoorden. En daar om is het ook zo noodzakelijk dat we niet alleen militair, maar ook politiek één zijn. Na de pauze volgde nog een geanimeer de discussie, waarin spreker een aan tal vragen beantwoordde. Ondermeer kwam hier een eventuele atoomoorlog •in ter sprake. Hierbij was spreker van mening, dat al zou Rusland bü e«n eventuele inval in W.-Europa geen gebruik^ maken van atoomkrachten, dit toch' een atoomoorlog tot gevolg zou hebben omdat het Westen wel ge dwongen is hiervan gebruik te maken, daar Rusland een groot overwicht aan landstrijdkrachten heeft. Op een vraag naar aanleiding van de defensiebeperkingen in Engeland zei majoor Bot dat dit een a ccepteren 5—1 en GTB 4'Excelsior 6 70. In de nacht van zaterdag op zondag ontstond brand in een hotel aan de Renbaanstraat in Seheveningen. Een voorbijganger, J. P. V. uit de Katwijk- sestraat, zag om kwart over een, dat het brandde in het portaal van het hotel, waar een bromfiets en een fiets stonden. Hij probeerde de voertuigen weg te ha len, maar liep daarbij brandwonden op; De brandweer bluste het vuur met en kele nevelstralen. Er ontstond een scha de van 800. Een bewoner, de 38-jarige G. A, F„ verwondde zijn hand, omdat hij een ruit kapot sloeg, waardoor hij uit angst voor da hrand wilde vluchten. Dc burgemeester van Vlaardingen, mr. Heusdcns, Ic.licileen dc heer A. L. /Vouwens, hoofd van de B.B. in de A-kring, met de nieuwe wijkpost in Hillegersberg, Op donderdag 2 mei wordt er weer een cursus voor moedersóhapszorg en kinderhygiëne geopend, uitgaande van de Vlaardingse Vereniging voor Ge zondheidszorg „Het Groene Kruis - Het Oranje-Groene Kruis". Deze 'cursus bestaat uit acht lessen. Zuster L. Kruisinga, wijkverpleegster ■geelt hier voorlichting over de betekenis van de leefwijze der moeder vóór de geboorte van de baby; de hygiënische- en medische zorg vóór en na de geboor te der baby; het voedingsvraagsUik' de verzorging van de baby gedurende het eerste levensjaar en tevens geeft zij hulp en raad bij het vervaardigen van de baby-uitzet. Op een van de cursusmiddagen komt de diëtiste, mejuffrouw J. G, Enserink uit 's-Gravenhaige, het voeding®vraag- stuk voor de moeder en de baby behan delen. De cursus wordt besloten met een filmavond. De cursus begint op donderdag 2 mei aanstaande om half vier (niet om half drie, zoals ..in de circulaire staat ver meld). in het Consultatiebureau aan dé Goudsesingel 81a. Over het wel en wee van de Slichting Stsdsgehoorssal in 185E is een boekje verschenen, waarin tal van feiten staan vermeld, Zo wordt er in gememoreerd dal. nadat hij op 1 april een verzoek om ontslag had ingediend, de bedrijfsleider van de Vlaardinase stadsgehoorzaal, de heer A. G. van Zuylen op 1 september is vertrokken. Toen hij op 30 augustus afscheid nam was hij precies 1 jaar in dienst van de stichting geweest. Aan de heer M. Goumarc. die door burgemeester en wethouders tot waar nemend bedrijfsleider werd benoemd, werd de leiding van alle avondvoorstel lingen opgedragen en mejuffrouw M. Keyzer moest alle verhuringen regelen alsmede het regelen van de dienst en de werkzaamheden van het personeel en zij had het toezicht daarop. Voorts werd zij belast met de leiding bij voorstel lingen overdag. Op voorstel van het be stuur werd door het college van burge meester cn wethouders de heer \V. Corne benoemd tot nieuwe bedrijfsleider. Vóór in het jaarverslag is ccn foto van dc nieuwe bedrijfsleider die op woens dag 1 mei a.s. in dienst treedt, afgedrukt. De heer IV. Corne werd in 1920 m Den Haag geboren en bezocht daar de H.B.S. Gedurende vijf jaren is hij jn dienst geweest van de Stoomvaart Mij „Nederland", aanvankelijk als leerling- adjunkt-. en daarna als tweede admi nistrateur op de passagiersschepen van deze maatschappij. Hij maakte in deze funktie vele reizen naar Indonesië, Zuid-Afrika, Australië en India. Daarna is de heer Corne werkzaam geweest als assistent-bedrijfsleider van het Metropole-Tuschinsky-theater te Den Haag cn als bedrijfsleider van het Pas- sagetheater. Tot nu toe vervulde de heer Corne de funktie van administrateur en plaatsvervanger van de direkteur bij de N.V. Concertgebouw „De Vereniging" in Nijmegen. VoortUnlngtn Ook wordt de sluiting van de stads gehoorzaal van 25 juni tot en met 5 juii in het jaarverslag gememoreerd. Dit wa* in verband met de restauratie van de muren en het opnieuw schilderen van de gehele zaaL Deze werkzaamheden werden tot volle tevredenheid verricht door het schildersbedrijf P. de Goede. Voor het dienstjaar 1956 werd op de begroting van de Stichting Stadsgehoor- zaal een bedrag van ƒ3500.geplaatst voor uitbreiding van de technische in stallaties. Ofschoon nog niet alle nood zakelijke voorzieningen konden worden getroffen is er toch weer heel wat bij gevoegd en vernieuwd. Het aantal verhuringen van de stads gehoorzaal daalde tot 116 (vorig jaar 139). In aanmerking moet worden ge nomen dat de zaal dit jaar echter tien dagen was gesloten. Daarentegen steeg het aantal verhuringen van de zaal Har monie van 146 in 1955 tot niet minder dan 220. Dit is een stijging van' rond SOCe. Ook hel aantal verhuringen van de sociëteitszaal liep verder omhoog. Dit wijst erop dat beide zalen in een be hoefte voorzien. Het aantal verhuringen van de Vis- bank is nog steeds zeer gering. Het werd slecht» 13 x verhuurd in 1956. Men kan zich wei eens afvragen waarom dit ten- toonstellingsgebouwtje niet intensiever wordt gebruikt. Tot slot vermelden wé hier nog dat volgens het jaarverslag van de Stichting de stadsgehoorzaal 201.799 bezoekers in 1956 heeft getrokken. Bijna 63% van dit aantal bezocht de filmvoorstellingen in de zaal. Met bet oog op de bestedingsbeper king heeft bet Vlaardingse gemeente-, bestuur zich beraden over de vraag-of het gewenst is aan de verbeteringen aan de Schiedamseweg uitvoering te geven. De Schiedamseweg zou vanaf het Ver ploegh Chassépiein tot aan de Schie- damscdijk worden verbreed en geasfal teerd. Tevens sou de straatverlichting en de gas- en waterleidingbuizen van dit weggedeelte worden vervangen. Het college ven burgemeester en wethouders is tot de conclusie gekomen, dat de asfaltering en de verbreding siet van een zodanige urgentie zijn. dat de uitvoering ervan niet tot een later tijd stip kan worden uitgesteld. Bovendien zijn de lonen en materiaalprijren sinds de beschikbaarstelling van het krediet voor deze werkzaamheden zodanig ge stegen, dat het oorspronkelijk voor deze uitvoering geraamde bedrag van 19 duizend thans niet meer voldoende zou zijn. Niettemin acht het college het modig de toestand van het wegdek zó* goed mogelijk te verbeteren. Daarom is er opdracht gegeven het betreffende weg gedeelte te herstraten met oude materia, len. De provisorisch aangebrachte straat verlichting ter plaatse verkeert echter in een zodanig slechte toestand, dat handhaving daarvan niet meer verant woord is. Ook de gas- en waterleiding buizen verkeren in een slechte staat De kosten van herstellingen zouden zo hoog zijn, dat het beter is tot algehele ver nieuwing over te gaan. Het gemeente bestuur heeft dm ook inmiddels opdracht verleend tot vervanging van de huidige straatverlichting door masten met fluo- rescentieverlichting en vernieuwing van de -oude gas- en waterleidingbuizen. Deze werkzaamheden zullen tezamen met het herstraten van de Schiedamse weg op de meest doelmatige wijze wor den uitgevoerd. ln het kader van het partiële sane ringsplan „Fransen*trast—Korte Hoog straat" te Vlaardingen, is het ondermeer noodzakelijk dat de gemeente Vlaardin gen de beschikking krijgt over de per celen grond met opstallen aan de 6e Achtersteeg. Deze percelen zijn het eigendom van Dorsman Odé's Boekhandel en Druk kerij". Krachtens het saneringsplan kun nen deze percelen niet blijven staan, want de grond is ten dele bestemd voor openbare straat. Aangezien de betreffende opstallen door Dorsman wordt benut als bedrijfs ruimte hebben de tussen Dorsman en de gemeente gevoerde onderhandelin gen geleld tot het bereiken van over eenstemming omtrent het aangaan van een overeenkomst van ruiling krach tens welke de gemeente de onderhavige percelen in eigendom krijgt en daar tegenover aan de N.V. h'et perceel Kui perstraat nr. 8 afstaat. De ruiling zal worden aangegaan on der gesloten beurzen en verder met de bepaling dat de kosten op deze trans actie vallende voor rekening van de gemeente zullen komen. Het college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen stelt de raad voor het bouwrijp maken van gronden in buurt Hoogkamer van de Westwijk onderhands te gunnen aan het Aanne mingsbedrijf Oosterman N.V., te Rotter dam. Dit bedrijf zal ook de werkzaam heden verrichten van het bouwrijp maken van de Zuidbuurt. Deze onderneming '5f j SfP aanvaardbare offerte inge diend bij het gemeentebestuur. Dit en daarnaast ook de overweging dat de werkzaamheden van Zuidbuurt en Hoog-, kamer in aansluiting op elkaar zullen moeten geschieden, zijn do motieven van het college om dit aan de raad voor te stellen.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2