I Goed Zo r> Geen inbreuk op rechten van de eigenaren Gevolgen zijn aanvaardbaar voor prijspolitiek Cadiilac-comité moedigt Bourges-Maunoury aan Prof. Zijlstra legde korte verklaring af Bagdad-landen besluiten tot steviger banden Olieleiding Rotterdam-Keulen in 1960 gereed Vijfling voegt zich bij vierling, drieling en tiveeling a VIJFTIENDE JAARGANG No. 3707 HUURVERHOGING IN TWEEDE KAMER A Communisten stemmen tegen Plan-Chr oes j ts j ew in werking Meer dan 600 doden op Pliilippijnen Huurdebatten in Tweede Kamer W eeroverzicht Militaire samenwerking Geschil over eis Ventje Soemoeal overgeplaatst Saoedi-Arabië Soemitro gevlucht, naar Sumatra m Aardverschuiving in Zweden l VRIJDAG 7 JUNI 1957 Weerbericht Belgisch systeem Noorwegen krijgt geleide projectielen „Verantwoord" Arrestaties in Parijs duren voort Boelganin en Chroesjtsjew in Helsinki 1 1 (Van onze parlementaire redacteur) DE MINISTER van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat de huur verhoging tot 25 procent noodzaklijk is omdat deze recht doet aan de huiseigenaars, het optimum gebruik van de woningcapaci teit en een billijke verdeling var, de huurlasten over de bevolking bevordert en de voorwaarden verschaft voor een goede volkshuis vesting. De minister vond de blckkering van de helft van deze huurver hoging voor verbetering en onderhoud niet onrechtvaardig, geen in breuk op het recht van de eigenarrs, niet onuitvoerbaar en in het belang van de verbetering van het woonpeil.. Nieutve belastingen Griepepidemie Zie verder pagina 3 Felle kritiek van Bevan Eerste kersen van de koude grond Prinses Margriet zal schippersschooï openen E'EN jonge vrouw van de stam der Chopi's heeft in een Portugees *-J ziekenhuis in Vila de Joao Bela, in Portugees Oost-Afrika, het leven geschonken aan een vijfling. De afgelopen jare?i had dezelfde vrouw reeds achtereenvolgens een tweeling, een drieling en een vierling ter wereld gebracht. Uit de verre omtrek zijn leden van de Chopi-stam die tot aan het begin van deze eeuw alle kinderen van meer-geboorten als aanbrengers van ongeluk om het leven bracht naar het zieken huis gekomen om de vrouw Jose Selane Coerane eer te bewijzen. Talrijke geschenken stapelen zich op in de hal van het ziekenhuis. De moeder zowel als de vijfling verkeren in blakende welstand. Bijna 700 personen naar Int. Gemeentecongres "4Jl ,4 J ^1 -Ar Rotteidam, Witle öe Withstraat 30 - Telcl. 115700 <4 1) Uosltius. 1112 Postgiro No. 424519 Kldciucntiiensi abonnementen 18 30—19.30 u Aaleidags 17—18 uur- Teletoon 115700 's-Gravcnhagc Huygenspiein 1 felef 183467 (3 1.) Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klrrhtcndierst: 18 30—19 30 u: Tel. 362569 Schiedam- Lange Kerkstraat 24b Teletoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week, 2,65 per maand, 7,90 per kwartaal Losse nummers 15 cent Vcrschym dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting, geldig tot zaterdagavond. ZUIDWESTELIJKE WIND. Over het algemeen veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. 8 J Jr.l ron op 4.23, onder 20 59; maan óp 16 42, onder 159 -0- O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT i E Christelijke gemeente met Q haar sociale bewogenheid", zr zijn wij gisteren geëindigd. Was de woensdagavond in het Con- certgebouw te Amsterdam niet een demonstratie van deze Christelijke caritas? Het algemene aspect van deze bij zondere avond ter afsluiting van de „Goed Zo"-actie der Ned. Christelijke Radio Vereniging heeft ons bijzondei verheugd en een groot aantal bijzon, dere trekjes van deze avond stemt ons evenzeer tot blijdschap. Dit kan dus in Nederland, dat een drie miljoen gulden spontaan bijeen gebracht wordt om zon te brengen in het leven van de lijdende medemens en het iz kenmerkend, dat genoemde Christelijke organisatie in Nederland met deze actie een ijk gedrukt kreeg op haar grondslag. Het is immers niet een toevalligheid, deze woensdag avond. De „Goed Zo"-actie staat in het teken van een typerende activiteit v»n de N.CJt.V. De vermaarde „Haak-in"-actie voor de kankerbe strijding werd nu immers nog over troffen. en er zijn nog andere overeen komstige campagnes geweest, die wij hier verder niet noemen. Als een verdienste rekenen wij hel de N C R.V. toe, dat zij deze acties met zulke kennelijke kwaliteiten heeft gevoerd. Een verdienste is het niet, dit rij deze acties voerde. Want dat „rit er In". Dat móet er althans in zit ten, in een dergelijke op het voorfront van ons volksleven opererende Chris telijke organisatie. Zij is het in dezen volkomen met ons eens, immers het Soli Deo Gloria en het Laudate Bomi- num klonken ook op deze avond, en dat waren geen ijdele klanken. Ook niet overbodig. Het verblijdt ons zeer, dat de N.C.R.V. in dezen niet teleurstelde. Het verblijdt ons, dat hier deze week een vonk van de Pinkstergeest gezien werd. AAR komen vele kleinere trekjes [j bij, die deze avond een grote ver heugenis deden zijn. Al die kinderlijke blijdschap daar in die zaal, van orga nisatoren, van gevers-zowel ais van begiftigden, tussen de acht en de tach tig jaar, want waren niet allen als kin deren zo blij? Een gezindheid, waarop de Schrift met nadruk attendeert Wanneer er een wedijver In blijd schap Is tussen het geven en het ont vangen, dan is het peil Van de juist» eariöii~iïferèlktr" - ~zr Ook verheugen wij ons zeer, dat hlei een bijzondere snaar in het Nederland se volkskarakter werd geraakt, het geen zich manifesteerde in een deel neming aan deze actie van schier alle kanten. Het is een bijzondere nationa le, een kenmerkend-Nederlandse ac tie geworden. Dat bleek wel reed» uit de vele tussentijdse „rapporten", het bleek overduidelijk op deze slotavond. De N.C.R.V. stond hier met beide be nen in het midden van ons volk. De blijdschap geldt zowel het bijzon dere doel van deze avond, als de pre sentatie ervan, de warmte en vaardig heid, waarmee dit gebeuren niet ai- leen in die zaal daar in het hart van onze hoofdstad, maar via de radio, vooral ook via de televisie tot het Ne derlandse volk werd gebracht. Wij behoeven niet te verheimelijken, dat deze „zuil" van ons nationaal ra- diobestel als wij dit beeld eens eed keer mogen overnemen te midden van de andere stevig geplant is. Wij mogen er ook gepaste blijdschap over gevoelen, dat deze grote Christelijke culturele organisatie een zeer ruime erkenning van haar kunnen heeft be vochten, met name ook en dit is een bijzondere blijdschap op het nog zo weinig verkende terrein van de te levisie. Het is hier op geen sftkkken na meer zo, na een eerst aarzelende en wankelende aanloop, dat de Protes tants-Christenen hier back-bencheri zijn, op het achterste bankje zitten. Deze wetenschap putten wij niet enkel uit eigen ervaring, uit de deskundige verslagen in ons blad, maar evenzeer uit de radio- en 'T.V.-hoekjes in de anders-georiënteerde pers. Mogen wij enige willekeurige uit spraken over woensdagavond doen vol een? „Het slot van de „Goed Zo"-actie is een magistrale tv-uitzending gewor den. Het leven in een van zijn mooiste uitingen, de gulle hulpvaardigheid en naastenliefde kwam de huiskamers binnenstromen". „Het was een tv- Programma, dat gevoeglijk uniek mag worden genoemd" „Daardoor werd bet de, beste en sympathiekste televi sie-show, die wij ooit zagen". Ir Witte: „Blokkering is niet onrechtvaardig v 7 r A Woensdagavond arriveerde op Schip- tol per KLM-toestel de vice-presdient van Liberia, William R. Holbert. Tot tl juni zal hij in ons land verblijven. De ryióf-president diregt^na. zijn aan- Tiomst op SchtpioVj De minister van Economische Zaken prof. Zijlstra verklaarde, dat de gevolgen van de huurverhoging en de daarmee samenhangende looncom- pensatie voor de prijspolitiek aanvaardbaar en draagbaar zijn. Op het ogen blik valt er een kentering waar te nemen in de geneigdheid van het be- drijfslven om kostenverhogingen door te berekenen In "de prijzen. Een stormloop op het departement van Economische Zaken met verzoeken om 'de prijzen te mogen verhogen, verwachtte prof. Zijlstra niet. ■vair Te samen met generaal Hawlman be- generale itaj in de Julianakazerne te Den treedt generaal Speidel het gebouw i an de I Haag, na de erewacht te hebben geïnspec teerd. Minister Witte begon met te zeggen dat htj met zekere vreugde de verdedi ging van de wetsontwerpen op zich neemt, omdat hij reeds jarenlang be trokken is bij het huurprobleem. De noodzak van verdere huurverhoging toonde de bewindsman uitvoerig aan. Het laaghouden van de huren der voor oorlogse woningen leidt tot aantasting van de volkshuisvesting en tot sociale onrechtvaardigheid. Lage huren hebben steeds en-overal geleid tot slechte volks huisvesting. Ir. "Witte wees erop. dat ge lukkig een verbetering in de woningbouw valt te constateren, dank zü de wijziging van het subsidiebeleid van vorig jaar. Daardoor werden in de «erste vier g/amuwi pwuhiu t*v. «wan. 1 - maanden van -1P57 9 000 woningen *meen gebouwd dan in de overeenkomstige pé- Hat Cadiilac-comité (waarin paria-1 zonderheden van die nieuwe status zou mcnlaleden en leden van "het bestuur later met gekozen Algerijnse vertegen woordigers kunnen worden uitgewerkt. De republikeinse volkspartij van riode van het vorig jaar. De totale wo- nirtgproduktie is op het ogenblik zeker zo hoog als in West-Duitsland. De be windsman toonde aan dat de vrije wo ningmarkt van voor de oorlog nog steeds niet is teruggekeerd. Wij trachten thans successievelijk het vrije fauurpeü. door verschillende huur verhogingen te benaderen. Een gediffe rcntieerde huurverhoging naar gemeen teklasse en kwaliteit noemde de bewinds man zaken die een grondig onderzoek noodzakelijk maken. Hij was echter van oordeel dat tengevolge van het feit, dat het evenwicht tussen de prijzen van oude en nieuwe woningen in de stad meer verstoord is. dan op. het, platteland, het stad minder piattelanrï- ,e verhogen T EN slotte een „persoonlijk" woord, immers over één persoon van die gedenkwaardige woensdag avond: Johan Gerrit Bodegraven, bij genaamd de „aartsbedelaar" van on land. De organisator van de „Goed 2o"-actie. Vooral, omdat deze titel nu geschiedenis geworden is. Deze zo be kende radiospreker heeft een streep gezet inder zijn 1 spectaculair ge worden carrière, en zal nu in een an der deel van het N C.R.V.-bedrijf „on derduiken". Mogen wij nog eens duiken in d« Perscommentaren om ons heen? „Zijn naam zal niet in de jaartallen- ftoekjes worden opgetekend. Maar tal ken zullen hem nooit vergeten. Het sprookje van Bodegraven zal de be noemd geworden titei „Goed Zo" met ere blijven dragen". Wij behoeven hier weinig woorden Vele woorden van dank zijn hem reeds gebracht, die hijzelf heeft terug der rmdicaal-socDlistische party zitting hebben), heeft met 44 tegen. 9 stemmen by Z onthoudingen. Bourges-Maunoury aangemoedigd zijn onderhandelingen voor de oplossing van de kabinetscrisis voort te zetten. De communistische party, die over 143 zetels in de Nationale vergadering be schikt en die voorts op de, steun van nog zeven linkse afgevaardigden kan rokenen. hesft donderdag verklaard, dat de communisten tegen Bourges-Maunoury zullen stemmen als hy in de Nationale Vergadering zou verschijnen. De commu nisten zullen alleen maar een premier steunen die onmiddellijke vrede In Al- geriê en ..laat de rijken maar betalen" In zijn program heeft staan. Men verwacht, dat het program van Bourges-Maunroury in grote trekken zal gelijken op de plannen van zijn voor gangers als kabinetsformateur, nl. het redden van Algerie, de frank en snelle ratificatie van de verdragen voor een Europese economische gemeenschap en de Euratom. Na de stemming in het Cadiilac-co mité bezocht Bourges president Coty om hem mede te delen, dat hij bereid is zun pogingen voort te zetten. Hij is van plan snel te handelen en zich niet m langdurige onderhandelingen te laten verwikkelen. Uit .gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Bourges-Maunoury voor het Cadillae-eomité heeft ver klaard. dat nieuwe belastingen nodig zijn om de slechte financiële toestand te verbeteren. Wat Algerie betreft zou hij menen, dat de opstandelingen krachtiger bestreden moeten worden, doch -dat ook politieke hervorming moeten worden in gevoerd om Algerie alvast voorlopig een nieuive politieke status te geven. De bü- Het veelomvattende plan van de Rus sische partijsecretaris Chroestsjew tot reorganisatie van de Russische industrie schyn! thans bi werkmg te zun getreden. Er is aangekondigd, dat de economische raad van het district Moskou georgani seerd is en met zijn werkzaamheden begint Volgens radio-Moskou heeft de voorzitter van de raad. Konstan tin Peloe- chow, meegedeeld dat ruim 500 bedrij ven onder de Moskouse raad zuilen vallen. Uit mededelingen van radio-Moskou valt af te leiden, dat 't oorspronkelijke plan van Chroestsjew om Rusland in 92 economische distrieten te verdelen, aan zienlijk is uitgebreid. Volgens de jongste berekening zun er 105. verwezen. Wij willen enkel zeggen, dat wij dankbaar zijn, dat hier een man was,- die het enthousiasme, het temperament, het aanvoelingsvermo gen, het woord, de vaardigheid "*fen bovenal de liefde had om deze actie zó goed te maken. Ki. Pfiimlin (die er deze week niet in is geslaagd een nieuwe regering te vormen) waarschuwde donderdag, dat men niet op haar kan rekenen ais een minder heidsregering gevormd zou worden. Roger Duchet. de secretaris-generaal van de conservatieve partij. <die de val van Mollet op haar geweten heeft.) juichte donderdag de benoeming van Bourges-Maunoury tot kabinetsforma teur toe. Bourges "heeft, naar hij zei, alle capaciteiten die nodig zijn voor het onderdrukken van de opstand in Alge rie, het tot de orde roepen van Tunesië en Marokko cn het veroordelen van „verraad" in al ritin vormen. Hij noemde de eisen die de socialisten aan een nieuwe regering stellen ..buitensporig" en onverenigbaar met de verdediging van de frank. De griepepidemie op de Philippijnen heeft volgens de laatste berichten reeds 649 doden geëist. Ongeveer 400.000 per sonen zun door de griep aangetast Uit de Ver. Staten is een groot aantal an-ti-iofluenzamïddelen aangekomen. De dtstnbuering van de medicijnen verloopt echter zeer traag. In Nieuw Delhi verspreidde de ziekte zich snel. Bioscopen, scho en en zwem baden zijn gesloten. Een honderdtal hindoes die aan de o-ver van de Joernna boete deden voor de wereldvrede, hebben hun campagne moeten opgeven omdat een aantal van hen ziek is gewotden. Het Britse medische tijdschrift ..Lan cet" verklaarde vrijdag in een hoofd artikel. dat het onwaarschijnlijk is dat men m Engeland geen last van de Azia tische griep zal krijgen. Overigens voelde de bewindsman wel voor het Belgische systeem, dat door mt. Van Rijckevorsel werd aangeprezen. Dit systeem komt neer op het indelen van de huizen in huizen met hoge. middelbare en lage huren en het aanpassen, aan de huur van de nieuwe woningen -in opeen volgende termijnen, bijv. de hoge huren binnen twee jaar. de middelbare huren binnen drie jaar en de lage huren binnen vijf jaar. Dit systeem kon echter volgens minis ter Witte thans in Nederland nog geen oplossing bieden, omdat het evenwicht op de woningmarkt m ons land te zeer verstoord is. Eerst wanneer verdere huurverhogingen hebben plaatsgevonden en het vrije huurpeil dichter is benaderd, kan aan de invoering van dit systeem worden gedacht. Dat de grootste voorstanders van huur verhoging in de kamer thans aandringen op een verhoging van minder dan 25 procent verklaarde de bewindsman door de omstandigheid dat men de blokkering niet wil. Zo doende ontloopt men echter de kern van het vraagstuk, want de ver dere sanering van de woningmarkt wordt dan onmogelijk. De zaken blijven dan In het slop. Van onze parlementaire, redacteur De ministers Witte. Ilofstra, Suurhoff en Zijlstra hebben In tweede termijn van de behandeling van de wetsont werpen inzake de huurverhoging, die hedenmiddag werd voortgazet, de Twee de Kamer uitvoerig beantwoord. De heer Suurhoff deelde mede, dat het departement van Sociale Zaken in samenwerking met dat van Maat schappelijk Werk een enquête instelt om na te gaan, wat de groepen van de Nederlandse bevolking zijn, die nu nog vergeten zijn. Minister Zijlstra onderstreepte nog maals dat dil jaar de gevolgen van de looncompensatie voor de prijzen niet noemenswaardig zullen zijn. De heer Van Eibergen (a.r.) kreeg de verzeke ring dat hij niet zo bijzonder pessimis tisch ten aanzien van de ontwikkeling van de prijzen behoeft te zijn. Ten slotte maakte de minister van Economische Zaken een opmerking van algemene aard. Hij hechtte eraan mede namens zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, nr. Algera, vast te stel- ehs, dat de heer Van Eibergett geen principiële, doch uitsluitend zakelijke bezwaren tegen de ingediende wetsont werpen heeft ingebracht. Met een van deze" zakelilkp bezwaren had de minis ter "zich uitvoerig -bezig gehouden^ En prof. ZRlstr* hoopte, dat- hij de geachte afrevaardigde op dit nunt overtuird had. Ook stelde prof Ziilstra vast dat dr. Bruins Slot gisteravond gezegd heeft, dat de gedachte van de blokkering dea- (iids door de A.R.-fractie is aanvaard, zij het met een reserve ten aanzien van de practische uitvoerbaarheid, evenals met de betrekking van 25 proeent In 1957. De ministers prof. Zijlstra en mr. Algera hébben als anti-revolutionairen onder de veronderstelling van boven bedoelde a.nvaardbaarhetd zitting ge nomen in dit kabinet Het te ook nu gebleken, dat rij daarin niet hebben gedwaald, aldus minister Zijlstra. De algemene beraadslagingen over de huurwetten werd daarna gesloten en vervolgens vond de artikelsgewijze be handeling plaats. De Bilt, vrijdag 10 uur. Boven het zuiden van Noorwegen en Zweden bevindt zich nog steeds een ge bied van lage druk. Het verplaatst zich langzaam naar het noordoosten cn heeft nu zijn betekenis voor het weer in ons land verloren. In het noorden van Frankrijk en in Engeland is sinds gis teren de luchtdruk gedaald, waardoor in onze omgeving de wind belangrijk zwakker is geworden, de aanvoer van polaire lucht werd onderbroken en de temperaturen vertoonden een stijging. Gistermiddag werden in Nederland maxima van 13 *ot 18 graden gemeten. In de hogere delen van de atmosfeer is boven het zuidelijk deel van de oceaan een vrij krachtige overwegend westelijke stroming ontstaan, die zich.' via onze omgeving tot in Oost-Europa voortzet. In deze stroming bewegen en kele storingen mee, die ook het weer in Nederland zullen beïnvloeden en dit een onbestendig karakter zullen geven. De fronten van een nabij Zuid-Ierland ge legen depressie zullen ons morgen al bereiken en plaatselijk enige regen brengen. De wind wordt zuidwestelijk. De Noorse minister van defensie, Nils Handal heeft gisteravond in het par lement meegedeeld, dat de Noorse re gering na lang wikken en wegen beslo ten heeft de strijdkrachten uit te rusten met Amerikaanse geleide projectielen. Een bataljon zal worden uitgerust met de Honest John. een tweede, bataljon met de Atlas en de Nike. Eerder op de dag had de Noorse so cialistische partij, die aan het "bewind is, haar verkiezingsprogramma gepubli ceerd. Hierin spreekt de partij zich uit voor onmiddellijke stopzetting van proef nemingen met kernwapens in de gehele wereld en verklaart zij zich tegen- de aanwezigheid van kernwapens op Noors, gebied. In oktober worden algemene verkiezin gen gehouden. Vrijdag zijn wederom 70 Noordafri kanen in Parijs aangehouden. Dit brengt het totaal van het afgelopen etmaal op 214. Voor het eerst is Donderdagavond in Parijs een Europeaan door de Noord afrikanen vermoord. Een andere werd gewond. In beide gevallen wisten de da ders te ontkomen. Luitenant-kolone! Ventje Soemoeat. het hoofd van het militaire bewind, dat in maart het bestuur over Celebes van de centrale regerms in Djakarta overnam, is volgens in Djakarta ontvangen be richten akkoord gegaan met zijn door generaal Nasoetion bevolen overplaat sing. Generaal Nasoetion vertoeft op het ogenblik in Makassar, de hoofdstad van Celebes. Een woordvoerder van het In donesische leger zou gezegd hebben dat kolonel Ventje Soemoeal ermee heeft in gestemd, dat Celebes in viei aparte militaire gebieden wordt verdeeld. Volgens deze woordvoerder hebben Soemoeal en Nasoetion ovei eenstem ming beieikt „over maatregelen ter re geling van vraagstukken op financieel en economisch,terrein." De blokkering van een deel van de huurverhoging is verantwoord omdat de automatische verbetering en vernieuwing van het woningbestand, die in de vrye vooroorlogse markt plaats vond ten ge volge van de concurrentie, thans ten aan zien van de oude woningen niet plaats vindt. Aneurin Bevan, de linkse labourlei- der, heeft donderdag op een vakvereni gingsbijeenkomst m Londen bijzonder felle kritiek op de Britse kernproeven geleverd en opgeroepen tot een groot scheepse campagne tegen de proefne mingen. H Wij zijn zogenaamd een christelijke natie, zo zei hy. maar wij geven ons geld uit om in de loop van de komen de twintig of dertig jaar veel ons vol slagen onbekende mensen te laten over lijden aan een vreselijke ziekte. „Wij moeten onszelf afvragen of we daartoe wel het recht hebben", zo meen de hij: „als wij onze levenswijze willen verdedigen moeten wij ook ernstig na gaan of die levenswijze het wel waard is verdedigd te worden". Volgens Bevan bezitten de Amerika nen reeds voldoende waterstofbommen om de mensheid in twee weken uit te roeien, maar zetten zij hun proeven voort om in staat te zijn het zelfde resultaat in drie dagen of zelfs in drie uur te bereiken. Vandaag zyn aan de markthallen te Amsterdam de eerste kersen aangevoerd van de koude grond. Ze waren afkom stig uit België en brachten 2.50 per kg op. De ministerraad van het verdrag van Bagdad heeft, gisteren na afloop van besprekingen in* de' Pakistaanse hoofdstad Karatsji meegedeeld dat be sloten is een „meer-omvattende orga nisatie op te bouwen voor het in sa menwerking ontwerpen van militaire plannen". Blijkbaar moet deze zinsnede uit het communiqué beschouwd worden als een compromis-oplossing om de ver langens van sommige Bagdadlanden naar het vestigen van een gezamen lijke militaire staf te rijmen met de opvattingen van andere leden die daarvan tegenstanders zijn. De nieuwe plan-organisatie zal in Bag. dad worden, gevestigd. De ministerraad heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan de volgende commissie-resoluties: 1. Het met spoed uitvoeren van maat regelen ter bescherming van de soeve remiteit en integriteit van leden-landen tegen ondermijnende activiteiten. 2. Het uitvoeren van de plannen der economische commissie om 12,5 miljoen dollar te besteden voor de ontwikkeling van telecommunicatie, wegen en spoor wegen tussen de leden-landen. De bijeenkomst van de raad van minis ters werd bijgewoond door de premiers van Perzië, Irak, Turkije en Pakistan en door de Britse minister van Buiten- Naar de Duitse regering mededeelde zat In het begin van het komende jaar worden begonnen met de aanleg van reusachtige olieleidingen van de super- tankschiphavens Wilhelmshaven en Rot terdam naar Keulen. De* Rotterdam- Keulen-leiding moet in 1960, de Wit- helmshaven-Keulen-leiding in 1962 klaar zijn. Laatstgenoemde, die 200 miljoen Mark (ongeveer 182.314.000) zal kos- Prinses Margriet zal in Zwolle de naar haar genoemde schippersschooï, die is ondergebracht in een gedeelte van de Marmxschool aan de Westerlaan, offi cieel openen. Naar alle waarschijnlijk heid gebeurt dit zaterdag 22 juni. Tevo ren zal de Prinses het internaatschip voor schipperskinderen, dat bij de Turf markt in het Almelose kanaal ligt en dat eveneens haar naam draagt, bezich tigen. ten. zal per maand 20 miljoen ton olie vervoeren. De Rotterdam-Keulenleiding die 265 miljoen Mark (ongeveer 241.576.000) zal kosten, zal twee mil joen ton per maand kunnen vervoeren, Krachtens een nieuwe overeenkomst zullen Wilhelmshaven en Rotterdam de voornaamste Europese eindstations zijn voor olie, die in reusachtige tanksche pen wordt aangevoerd uit het Midden- Oosten, De bedoeling is, deze olie via buisleidmger» verder te vervoeren naar Frankrijk, de Beneluxlanden, Italië en andere landen die zich aansluiten, Keulen moet het centrum van het Europese oliedistributiestelstel worden. De Esso en de Shell bouwen op het ogenblik in het Rijnland, 24 km, ten noorden van Bonn, reusachtige raffina derijen. De leiding Wilhclmshaven-Keulen, die later misschien zal worden doorgetrok ken tot Marseille, wordt aangelegd on der auspiciën van de Esso, British Pe trol en vijf Duitse maatschappijen. De Shell legt de* leiding Rotterdam-Keulen aan. Voor het Internationale Gemeenten congres, dat van 12 tot en met 18 juni in s-Gravenhage wordt gehouden, heb ben zich 672 personen uit 34 landen opge geven. Onder hen bevinden zich o.a. 187 burgemeesters, 82 wethouders, 33 ge meentesecretarissen en 55 raadsleden. Tot de deelnemende burgemeesters behoren die van Londen. Keulen, Ham burg, Frankfort, Stuttgart, Darmstadt, Montreal en Genua. Op de Europese dag, die op 15 juni wordt gehouden, zal o.m de heer D. P. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., een rede uitspreken over het onderwerp „Perspectieven der Europese integratie". landse Zaken, Selwyn Lioyd. Ook' de Amerikaanse waarnemers waren aan wezig. - De Britse News Chronicle mcldt dat Selwyn' Lloyd heeft verklaard de'éveiri- tuele' toetreding*van Saoedl-Arabld*"toi^^£"*S het verdrag van Bagdad te zullen 'verwet komen. Maar Engeland wil hiervoor niet betalen in de vorm van gebiedsafstsmd. Volgens het blad is dit krachtige 'stand punt „ten zeerste "betreurd" door- de Iraakse premier Noeri-Es-Said, die zich als pleitbezorger voor de wens van- ko-„ ning Saoed had opgeworpen. Ook P&kis- s„ tan zou het -verlangen -van Saoedi-Arabië - •gesteund hebben. De voormalige IndoneJ&cbe minister van. Financiën, dr. Soemitro Djohadikoe- somo, die door de Indonesische militaire politie wordt gezocht, is uit Djakarta gevlucht en heeft zich bij Sumatraanae opstandelingen gevoegd. Dit zegt "ëeh verklaring die van hem afkomstigzou zijn en die rta&r Associated Press'"ia Singapore gesmokkeld is. Volgens de verklaring werd Soemitro gezocht wegens het aanvaarden van bij dragen voor het partijfonds der Indone sische socialisten toen hij een hoge pac- tïjfuoctie bekleedde. V V» By him aankomst op bet station van Helsinki, dat ie dezer gelegenheid met Finse en Russische vlaggen was -ver sierd, werden Chroestsjew en premier Boelganin, die een officieel bezoek aan Finland brengen, welkom gebeten door de Finse premier Sukselainen. cn andere leden van bet kabinet. Er was slechts matige publieke be langstelling langs de route in de stad. De villa waar de beide Russische leiders, verblijven is eigendom van een Finse filmproducer, die op het ogenblik een zakenreis naar de Verenigde Staten ■maakt en zijn huis voor deze week aan de staat heeft verhuurd, Boelganin en Chroestsjew hebben don derdagavond een bezoek gebracht aan president Kekkonen. Na het onderhoud, dat een. half uur duurde, bood de Finse premier zijn Rus sische gasten een diner aan. Het diner verliep in een bijzonder har telijke sfeer. Premier Sukselainen ver klaarde in een toespraak, dat zijn rege ring zal vasthouden aan de politiek van goede betrekkingen met de Sowjet-Unie, sedert de oorlog gevoerd wordt. Ook zal Finland zich buiten de politieke strijd tussen oost en west houden en een neu traliteitspolitiek blijven voeren. Maarschalk Boelganin roerde in zijn antwoord geen politieke vraagstukken aan. o-M ■i-y-I w-»Ai£l 4 Een gedeelte van een Zweedse pa- ten noordwesten van Goteborg, is vandaag tengevolge van een aardverschuiving, jn de ri vier de Gota terecht gekomen.- Gevreesd werd, dat verscheidene personen bij de ramp om het -leven zyn gekomen. üj eerdere berichten was gemeld, dat de aardverschuiving de rivier had- geblokkeerd, die in de haven van Goteborg uitmondt. Carol ^hilp, een van de vierling-zusjes 9le, maandag geboren zijn, is gisteren m het Queen Charlotte ziekenhuis te Lon den overleden. De drie andere- xneisjei maken het uitstekend. -

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1