P1NKSTER- perspectief 15 PROCENT VERHOGING VOOR BEDRIJFSPANDEN 30 procent meer toeristen naar Nederland Dr. G. van der Wall voorzitter Raad van Beheer Jaarbeurs Vuur en droom m Verkeersactie van „Trouw" Valscherm ging te laat open France-Soir over dood van Joseph Stalin x V 94 VOOR44 TEGEN BLOKKERING Aanslag op Hongaar in Oostenrijk Amendement-Bommer aangenomen Frankrijk wil het Suezkanaal weer gaan gebruiken W eer overzicht^ BIJ' VO6RSCH0UW ILSY: Veroordeeld wegens geweldpleging Dictator wilde Joden deporteren Minister van Tito in Sow jet-Unie ARRESTATIES IN FRANKRIJK ZULLEN VOORTGEZET WORDEN Israëlisch schip naar Suez ZATERDAG 8 JUNI 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No, 3708 Weerbericht TREINRAMP IN MEXICO Als opvolger van mr. W. A. Fockema Andreae r m Overstekend kind door vrachtauto overreden Politie-onderzoek naar transacties wethouder 'm £3. - - V- "N O O In maart cn april: Belangrijk amendement Zie verder pagina 3 T/ERDEELDE iongen ah van vuur: Cod, Vader, dit is Uw presentie dit is hei nieuw geboren uur, UtO Goddelijke interventie. Nu Worden alle dingen nieuw, nu Woont Gij op de oude aarde; nog lijden mens en ding en dier maar Gij ziji hier. Maria baarde Uu) droom, de bloesem van UtO lust. Nu rijpt de vrucht en wij verwachten de rusteloosheid van Uw rust: een nieuwe aarde. Uw gedachten, wie peilt ze ooit? Maar Waar Gij zijl, daar zijl Gij talen, vuur en dromen. Vader die in de hemelen zijl Gij zijl in ons, mensen, gekomen. V. van D. J Tientje of standje Consequenties Samenzwering Onteerd Molotow terecht wilde wjjzenïstorid Worosjilow, een van de oudste com munistische leiders en. wapenbroeder van Stalintijdens de revolutie, op. „Indien er een dergelijke maatregel wordt genomen, zei hij, zal ik me schamen nóg langer lid van onze par- tij te blijven, welke volkomen onteerd zal zijn". En demonstratief wierp h|j l zijn lidmaatschapskaart van de com- monistische partij op de tafel. Stalin ziedde van woede en viel, getroffen door een beroerte, ruggelings op de Vloer. Raad Heese besluit; ïry -rperbwnd met het PinTcstjiijfJéest zal „Trouw'', na héfjjeriï weer verschijnen. op dinsdag 11 juni. vc; Mi Botterdam: Witte de Wlthstraat 30 Tclet. 115700 <4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiaebtendienst abonnementen la.au—J9.30 u Zaterdags 17—18 uur: Teletoon 115700 's-Gravenhage: Huygensptem 1 Telcf. 183467 (3 1.) Postbus 1091 Postgiro No. 424867 Klschtondier.st: 13.30—19.30 u.: Tel. 382569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Teletoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week, 2.65 per maand, 7,90 per kwartaal Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG Weersverwachting geldig tot zondagavond. ...K ENKELE BUIEN :l Veranderlijke bewolking met enkele buien, plaatselijk vergezeld van onweer. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 9 juni zon op 4.23, onder 21.00; maan op 17.35, onder 2.28. 10 juni zon op -1-23. onder 21.00; maan op 19.04, onder 3,04, Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J, S. BRUINS SLOT Kom, uit 't verwoestende nedruisch Red ons tot Uw doorzongen huis. (TP.de Merode in „Vent Creator") AN al de christelijke feestdagen rei (lij spant Pinksteren de Kroon. Van al de Goddelijke heilsdaden, die we als gelovigen elk jaar vreugdevol herdenken, opent het Pinksterwonder de wijdste perspectieven. In de Kerstnacht braken de eerste lichtstralen door in de duisternis der wereld, omdat in die nacht voor het eerst sinds de zondeval van Adam en Eva een mens geboren werd, die vol komen de wil van God zou volbrengen. En daarin ligt de hoop voor de wereld. Want de wereld gaat aan de zonde, dat Is aan de „wetteloosheid" te gronde. „De wereld, die Gods wetten schendt" heeft Henrlëtte Roland Holst eenmaal naar waarheid gezongen, „valt in scherven". Daarom klinkt in de Kerst nacht het lied der engelen: „Ere zij God in den hoge", als dit zondeloos Kind In de kribbe wordt gelegd. Im~ manuël, God met ons. Op de Paasmorgen verbreekt Chris tus de doodscirkel, waarin het wercit- leven de eeuwen door (nachtpint)» ge bonden lag. Het droef refiein van Gen. 5: „en hij stierf' wordt dan vervan gen door de blijde geloofszekerhei i van Paulas: „wij weten dat Christus niet meer sterft en dat wij ook met Hem zullen leven" (Rom. 6:8v.i. Daarom juichen wij op bet Paasfiv-r: „Code zij dank, die ons de overwinning geef door onze Heer Jezus Christus1 tl Cor 15:57). Op de Hemelvaartsdag tien de dis cipelen bun Heiland, aan Wie „alle macht gegeven is in hemel en op aar de" (ML 28:18). de troon beklimmen van het Koninkrijk, wanrov-u Hij hun de laatste veertig dagen te reu- w-"i gesproken had (Hand. t:3» en daarom „keierden zij terug naar Jeruzatcm met grotë blijdschap" (Luc. 24:52) Maar Pinksteren apant de kroo:. Want dan breekt „de dag des Heren" aan, de Messiaanse eeuw, waarover Joël en de andere profeten gesproken hadden (Hand. 2:16 v.v.), de tijd, waarin ieder „die de naam des Heren aanroept, behouden zal worden" (vs 21). OP Pinksteren worden door de uit storting van de Heilige Geest per spectieven geopend naar de einden der aarde (Hand. 1:8, Mare. 16:15) en naar het einde der tijden (ML 28:20, 24:14), perspectieven, die de volheid der heidenen en volheid van Israël omvatten (Rom. 11:25 v., ML 28:19), ja, de universaliteit der ganse schep ping (Mare. 16:15, ML 19:28). Op Pinksteren wordt Gods Geest uit gestort „op alle vlees", zodat ieder de wereldwijde perspectieven van .iet heilsplan Gods voor zich geopend ziet (Hand. 2:17-21), het „geheimenis van Christus", dat de heidenen „medeërf- genamen van dê belofte in Christts Jezus zijn door het evangelie" (Ef. i: 4—7). Pinksterfeest is wereldzendlngsfeett Niet alleen voor de heidenen. maar ook voor de Joden. „Want er is geen onderscheid tussen Jood en Gr>ck im mers één en dezelfde is Heer over al len, rijk voor allen, «he hem aanroe pen" (Rom. 10:12). „God heen hen al len onder ongehoorzaamheid besloten, om Zich óver hen aller te ontfeimen" (Rom. 11:32). Ook over de Joden. Ja, juist over hen, „want de genadegaven en de roeping Gods zijn onberouwe- Ujk" (Rom. 11:29). Daarom is Pinksterfeest vóór alles Jodenzendingsfeëst. De drieduizend, die op de eerste Pinksterdag tot beke ring kwamen, waren waarschijnlijk allen Joden, hetzij uit Jeruzalem en Judea, hetzij uit ,;de verstrooiing" of „Jodengenoten" (tot het Jodendom be keerde heidenen). Maar Pinksterfeest Is ook heiden- zendingsfeesL Want onder de driedui zend die in Hand. 2:41 worden ge noemd, zullen ongetwjfeld oók velen geweest zijn, die altham vroeger hei denen waren geweest, er. in ieder geval had.de Here Jezus zelf uitdrukkelijk tegen zijn discipelen gezegd, dat ze, als de Heilige Geest over hen geko men zou zijn, Zijn ge uigen zouden rijn „tot het uiterste der aarde" (Hand. 1:8). „Gaat dan heen, maakt al de volken tot Mijn discipelen" (ML 28:19), Tweede Kamer akkoord met huurontwerpen Uit een berekening van Het Centraal Bureau voor de Statistiek en de ge meentelijke bureaus voor statistiek van de vier grote steden blijkt, dat in maart en april bijna 500.000 overnachtingen van buitenlanders in de Nederlandse ho tels plaatsvonden tegenover 370.000 in de overeenkomstige maanden in 1956. Het bezoek van buitenlanders aan ons land vertoonde ten opzichte van het vo rige jaar een toeneming van 30 tot 35 procent. Vooral de toeristen uit Duitsland en Frankrijk hebben tot deze stijging bijge dragen. Het aantal overnachtingen in hotels van bezoekers uit Duitsland nam toe van 70.000 in 1956 tot 130.000 in 1957. Het aan tal bezoekers uit Frankrijk steeg van 35.000 tot 55.000. Edeszoe Fonacy, lid van de Hongaarse revolutionaire raad tijdens de opstand te Boedapest, is donderdagavond te Graz in Oostenrijk door twee handlan gers van de Hongaarse geheime politie neergeschoten. Hij sverd levensgevaar lijk gewond, heeft de politie bekendge maakt. De Hongaarse opstandelingenleider, die ongeveer twee maanden geleden in Oostenrijk aankwam, werd aangevallen door'twee mannen die op een motor fiets reden. Nadat zij Forvacy met een revolverschot gewond hadden, sleepten zij hem naar een weiland in dé buurt, doorzochten zijn zakken naar papieren en vuurden nog een schot op hem af. Bij een treinongeluk bij Cortazar In Mexico zijn 24 personen gedood en 30 anderen, gewond. Het ongeluk gebeurde toen een goederentrein bij het station Córtazar in volle vaart op een personen trein botste. Zestien personen worden nog vermist, gevreesd wordt, dat zij zich tussen de wrakstukken bevinden. (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag de drie wetsontwer pen, die betrekking hebben op de verhoging van de huren van de vooroorlogse woningen met 25 procent en op de blokkering van de helft va» deze verhoging ten behoeve van de verbetering van het oude woningbestand, aanvaard. Het wetsontwerp tot verhoging van deze huren met 25 procent werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de staat kundig-gereformeerden en de communisten vroegen aantekening dat zij tegenstemden. Voor het blokkeringsvoorstel stemden 94 kamerleden, socialisten communisten, de K.V.P. op negen leden na( onder wie de heren Lucas, Welter en Van Rijckevorsel) en drie Chr. Hist, kamerleden, jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heren Kikkert en Tilanus. Tegen stemden 44 kamerleden: alle A.R., negen K-V.P.-ers, alle liberalen, negen C.H. en de drie S.G.P.-ers. De Kamer heeft zich gistermiddag intensief bezig gehouden met de behan deling van een aantal zeer belangrijke maar voor het grootste deel technische amendementen. Het amendement Beernink om de huurverheing te beperken tot I2l,z pro cent zonder blokkering werd met 46 stemmen voor cn 97 stemmer, tegen ver worpen. Voor stemden de c.h., behalve jonkvrouw Wttcwaall van Stoetwegen de heren Tilanus en Kikkert, de a.r.. de communisten en liberalen, de staat kundig gereformeerden en twee KVP- ers, de heren Weiter en Duynstee. Ben amendement van de heer Boramer '(Arb.) dm de huurverhoging voor de bedrijfspanden op 15 procent en niet op 25 procent, zoals de regering wenste, te stellen, werd met 105 stemmen voor, en 39 stemmen tegen aangenomen. Voor stemden de socialisten, de a.r., de ejh„ de-WDen de SGP.-Tegen stemden de KVF en de heer Van Lèeuwea (WD). W|j moeten nog vermelden, dat dit amen dement in tegenstelling tot het amen dement Beernlnk door minister Hof-'' «tra niet onaanvaardbaar was verklaard. De heer Versteeg (a.r.) diende een zestal amendementen in* op de voorge stelde blokkeringsregeling, die alle een zeer juridisch technisch karakter droe gen. Een aantal van deze amendemen ten werd door minister Hofstra overge nomen. Andere trok de heer Versteeg AL de volken". In Nederland denken wij dan ellereerst aan ëe volken, waarmee God ons in da loop der historie inzonderheid in aan raking heeft gebracht: de volken van Indonesië en van Suriname en het volk Israël baat ik hier, om -et missionaire Pinksterperspectief voor ons concreet 'a maken, enkele namen en cijf-rs ntogën noemen. En dan denk ik om met Israël te beginnen, jan het zendingshospitaal 'a Tiberias, waar naast de Schotse en Nederlandse zendingsarts nu ree aeht Nederland-:: er vier Schotse zus- arbeiden, te zamen met de (tijde- ajke) zendingspredikant ds. Tabaks- Watt, die zelf een tot Christus bekeer de Jood is. Ek denk aan M.-Java waai het laat ste jaar meer dan duizend volwasse nen werden gedoopt (en dat in een Is lamitisch land!); aan Soemba, waar het aantal christenen sinds de laatste wereldoorlog verdubbeld werd, en waar de christelijke politieke partij hij de verkiezingen van het vorige jaar büna 80.000 stemmen op zich verenig- Naar het ANP verneemt, is binnen kort de benoeming te verwachten van dr. G. v. d. Wal tot voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs. Hij zal mr. W. A. Fockema An dreae, die reeds geruime tijd geleden de wens te kennen heeft gegeven om af te treden in verband met eigen drukke werkzaamheden als zodanig opvolgen. Mr. Fockema Andreaeis sinds 1951 voorzitter van de raad van beheer der jaarbeurs geweest. De nieuwe jaarbeursvoorzitter werd op 4 juli 1905 te Amsterdam geboren. Na zijn eindexamenHBS in 1924 stu deerde hij economie aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam. Deze studie zette hij voort van 1926—1927 aan de Parijse Universiteit en van 1927— 1928 aan de universiteit van Cambridge. In 1940 promoveerde hij aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam. *Sinds 1940 is dr. Van der Wal direc- téur-generaal van de N.V, Bijenkorf, welke functie hij op 1 juli a.s, zal neer- leggen. Hij is voorts voorzitter van de Raad Groot Winkelbedrijf, lid van het Alge- de (dat is tweederde van ai de uitge brachte stemmen!) terwijl het aantal christenen toch niet meer dan 15.000 bedraagt. Ik denk aan de perspectieven, die in de laatste jaren voor de Sumatra-zen- ding werden geopend, waar nu reeds vier Javaanse missionaire predikan ten en tien evangelisten werken onder de honderdduizenden Javanen, die uit het overbevolkte Java naar de Lam- pongs en andere delen van Sumatra zijn geïmmigreerd. Ik denk aan de Batakkerk, die in nog geen honderd jaar uitgroeide tot de grootste Protestantse kerk van Azië met bijna één miljoen leden; aan de Timor-kerk, die zich sinds de soe vereiniteitsoverdracht met meer dan 100.000 leden uitbreidde en een eigen zendingsarbeid begon op één der na bijgelegen eilanden; aan de vele in stellingen voor christelijk hoger onder wijs, die op talloze plaatsen in Indo nesië de laatste jaren verrezen zijn; aan de zegen die God gegeven heeft op de prediking van de tientallen, door de regering aangestelde en bezoldig de legerpredikanten; aan de lectuur- dienst, waarvan de omzet (indien de stijging der laatste jaren ook geduren de dit jaar heeft aangehouden) thans reeds meer dan één miljoen roepiah's bedraagt; aan de tweeënveertig hie»- Vervolg op zendingspagiti" meen Bestuur van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, lid van de So ciaal Economische Raad en lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Organisatie van Internationale Kamers van Koophandel. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Financiën heeft zaterdag medegedeeld dat Frankrijk heeft beslo ten zijn schepen weer door het Suez kanaal te laten varen. Over de wijze Van. betaling wordt via de Zwitserse ambassade in Kairo onder handeld. Frankrijk heeft verrekening in ponden sterling voorgesteld. Het Franse voorstel wordt thans door het Egyptische ministerie van Financiën bestudeerd. „Reuter" meldt uit Parijs, dat een offi ciële Franse woordvoerder aldaar zater dag heeft medegedeeld dat Franse en Egyptische banken besprekingen voeren over de wijze, waarop Franse schepen, die van het Suezkanaal gebruik maken, de. kanaalrechten zullen yoidocn. De woordvoerder wilde geen commen taar géven op de. hiervoor vermeldde be richten uit' Kairo. in, mede omdat het specialistisch ka rakter van deze amendementen de de batten te langdurig zou maken. Eon amendement van de heer W. Pe ters (KVP) om het rentepercentage van de geblokkeerde gelden dat op 3 pro eent is gesteld, te koppelen aan het promesse-disconto van de Nederlandse Bank (dit amendement was door mi nister Hofstra ontraden) wérd met 64 stemmen voor en 78 stemmen tegen verworpen. Een zeer belangrijk amendement diende de heer Andriessen (KVP) in. Daarin stelde hij voor dat gelden, die gestort worden voor een bepaalde woning ook mogen worden geblokkeerd en be steed ten behoeve van de verbetering van andere woningen van dezelfde eige naar. Tegèn dit amendement had de minister geen bezwaar, zodat hij bet overnam. DE BILT, zaterdag 10 uur. Een rug van hogedruk, die ons vrij dag opvele plaatsen opklaring bracht, trekt nu naar het Oostzeegebied. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een gebied van lage luchtdruk, dat zich langzaam in onze richting verplaatst Dit zal gedurende de Pinksterdagen het weer in ons land beïnvloeden. Aan de voorzijde er van voeren zwakke zuid westelijke winden tamelijk warme en vochtige lucht over de Golf van Biscaye naar onze omgeving. Deze lucht is on stabiel zodat zich gemakkelijk buien kunnen vormen, die plaatselijk van on weer vergezeld kunnen gaan. Aan de achterzijde van het genoemde lage drukgebied stroomt koude lucht over de Britse eilanden naar het zuiden. Het is nog niet zeker, of deze lucht Tweede Pinksterdag ons land zal kun nen bereiken. De Pinksterdagen zullen dus onstand vastig weer brengen, waarbij er over het algemeen niet veel wind zal zijn. Woensdag a.s. beginnen wij in ons blad wederom een verkeersactie -r- .Tientje of standje" waarbij drie-' maal in de week een weggebruiker een tientje zal worden toegekend. Bijzonderheden over deze actie treft u aan op pagina 9, dié is gewijd aan de nieuwe voetgangersregeling. (Van onze correspondent) AAf-i Op de Ulftseweg te Silvoldé is don derdagmiddag het vijfjarig meisje J. W. Kraan uit Silvolde door een vrachtauto overreden. Het meisje kwam uit de kleu- terschool en wilde de drukke Verkeers weg oversteken. Zij lette daarbij - niet voldoende op het verkeer. V'tA?/ H.M. de Koningin heeft vrijdag op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen de heer You Chart Yong, ambassadeur van Zuid Korea in de VS., die op een goodwill-reis door West-Europa de dank overbrengt van zijn volk voor de hulp in' de Koreaanse oorlog. V.Ln.r.: de heren Hu Rah Lee, adjudant; HM.de Koningin; de ambassa deur in de VS. en Hiyontay.Jtini. BIJ HET MAKEN van een vrye val, van ongeveer 2000 meter hoogte, uit een vliegtuig van de Nat, Luchtvaartschool, is de 37-jarige H. de Rooy gister middag op het vliegveld Ypen- burg om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde ten aanschou wen van velen tijdens de voorschouw van de I.L.S.Y., de luchtvaartshow, die op Tweede Pinksterdag zal worden ge houden. De heer De Rooy, lid van de Eerste Ned. parachutisten "club, maakte de sprong uit een Tiger Moth. Toen het toestel boven de westzijde vhn de vliegbasis was gekomen en hoog ge noeg was zag men, dat zich een steeds langer wordende ijle witte streep van het toestel afboog naar de aarde. Deze streep werd veroorzaakt door krijtpoeder, dat de heer R. bij zich droeg om zijn val aan te geven. Terwijl iedereen na enige tien tallen seconden verwacht had, dat de De 25-jarige oud-diamantbewerker F. van G. uit Amsterdam, die op 7 maart jl. een mislukte poging tot beroving met geweldpleging op zijn 55-jarige buurtge noot D. F. van Grol, depothouder van een kolenhandel, heeft gedaan, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan vier maanden voorwaar delijk. ilp to chtoffi maar er was parachute zich wel zou openen, geschied de dit tot aller ontsteltenis niet. Met .een duizelingwekkende snelheid zag men het witte streepje, en later ook de parachutist naar de grond toekomen en op naar schatting slechts vijftig meter hoogte opende zich in eens, wat later bleek, de borstparachute te zijn, en daar na de grotere rugparachute. De heer De R. was evenwel reeds te dicht bij de grond en het zich ontplooiende rugval- scherm kon hem niet meer redden. Onmiddellijk schoot het bleek, dat het sla overleden. Inmiddels ging op dat ogenblik het vliegprogramma door, omdat de vliegers niet konden- bevroeden wat er was ge beurd. De voorzitter van de afdeling para chutespringen van de KNWL, luitenant kolonel W, H. Eekhout uit'Harderwijk, heeft verklaard, dat de oorzaak van het ongeluk niet bekend is. De heer Eekhout deelde mede, dat de heer De R. het plan had om na een vrije val van 35 tot 40 seconden de parachute te openen. Het ongeluk zal misschien consequen ties hebben voor de uitvoering van het programma op Tweede Pinksterdag,ten aanzien van het onderdeel parachute springen. De om het leven gekomene, die bouw kundig opzichter bij de PTT te 's-Gra venhage was, heeft zijn opleiding tot Sarachutist gekregen in het voormalig federlands Indië. Het demonstreren van de vrije val, die in tegenstelling tot de normale parachu tesprong, door de parachutist zelf gere geld kan worden, heeft ten doel aan te tonen, dat het mogelijk is zich in nood gevallen het leven te redden, bv. als vliegers van straaljagers genoodzaakt zijn hun toestel op grote hoogte te verlaten. V'>y A- V- Tijdens zijn .bezoek aan Nederlands-Nieuw Guinea, heeft de minister van Oorlog en Hariné,' ir. C. Staf, door het overhalen van een scheepstelegraaf de sleephelling vp.;> de scheepswerf .Konijnenburg" in Manoktvari in bedrijf gesteld. De Joegoslavische minister van. Defen sie, generaal Ivan Gosnjak is gisteren per vliegtuig naar de Sowjet-Unie ver trokken voor een bezoek van vijftien da gen op uitnodiging van zijn Russische ambtgenoot, maarschalk Zjoekow. Gosnjak wordt vergezeld door een aan tal hoge Joegoslavische officieren. Het Franse dagblad France-Soir heeft van de hand Van de journalist Michel Cordey een artikel gepubli ceerd, waarin deze nog niet eerder bekende dramatische omstandigheden rond de dood van Stalin verhaalt. Zijn stof neeft hij ontleend aan een recent vertrouwelijk onderhond van de Rus sische ambassadeur te Warschau, Pan teleimon Ponomarenko, met een groep Poolse communistische verslaggevers, Ponomarenko maakt volgens de France-Soir deel nit van de besloten kring van personen, die het collectief bestuur van de Sowjet-Unie vormen, Hij is een van de acht leiders van de Russische communistische party en daaraan ontleent hij zijn politieke macht en vrijheid van spreken. Hij was getuige of althans dadelijk op de hoogte gesteld van het buiten gewone tafereel, dat hij de journalis ten in detail beschreef. Dezen durfden en mochten het verhaal niet publice ren uit angst voor reacties van Mos kou. De France-Soir publiceerde het verhaal met reserve, daar er geen mo gelijkheid tot verificatie bestaat. Stalin stierf aan een beroerte, ver oorzaakt door een woede-uitbarsting, aldus het artikel. De Russische leider had zich buitengemeen, opgewonden toen maarschalk -Worosjilow (de hui dige Sowjet-president) zich verzette tgen zijn plan voor massa-deportatie van -Joden. Eind februari 1953 werden bij hoge uitzondering Stalin nam in het laatst van zjjn leven geheel alleen zijn besluiten de 25 leden van het pre sidiurn der opperste Sowjet in het Kremlin samengeroepen om te beraad slagen over een „samenzwering van artsen", die Stalïn zouden willen do den. Verscheidene Joden werden van me deplichtigheid beticht. Stalin zette zijn plannen uiteen om grote aantallen Jo den naar kampen aan de Chinese grens over te brengen. Er hing een zware stiite tussen de mannen, die rondom de grote tafel geschaard wa ren. Niemand durfde Stalin tegen te spreken, zijn woedeuitbarstingen wa ren geducht. Toch verstoutte na en kele minuten Molotow wiens vrouw van Joodse afkomst is zich op te staan en met bevende stem aan te voeren dat massale deportatie van Jo den „in het buitenland een betreur renswaardtg resultaat zou kunnen oogsten". Juist op het ogenblik dat Stalin De razzia's onder Noord-Afrikanen in Frankrijk zullen voorgezet worden tot „alle gevaarlijke figuren die voor de Algerijnse opstandelingen in Frankrijk terreur uitoefenen" zijn opgepakt, zo heeft de Franse minister van Binnen landse Zaken. Gilbert Jules, vrijdag in Parijs bekendgemaakt. In de afgelopen 24 uur zijn 218 Noord- Afrikanen aangehouden. Velen van hen staan op de lijst van gezochte personen, die Franse Autoriteiten in Algerië heb ben opgesteld, deze verdachten zullen voor verhoor naar Algerië gezonden worden. In de afgelopen 17 maanden hebben Noord-Afrikaanse verzetslieden in Frankrijk 208 mensen vermoord en 1951 gewond. Z|j pleegden 134 aanvallen op bars en hotels. Men gelooft, dat onge veer een derde deel van deze aanslagen toegeschreven moet worden aan onder linge strijd tussen organisaties van op standelingen. De meeste aanslagen wer den gepleegd op mohammedanen die geweigerd hadden geld te geven voor het verzet in Algerië. De politie gelooft, dat er ondanks de grootscheepse razzia's nog enige duizen den actieve leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in Parijs ver toeven, streng georganiseerd in céllen van slechts drie man. Tenslotte stierf Stalin' aan de be-", roerte, aldus de France-Soir.' cv Het blad giste dat een van de moge lijke redenen voor de onthullingen van de Sowjet-ambassadeur het verlangen kan z|jn aan te tonen dat de huidige Sowjet-leiders niet anti-sémisttoch wa ren of dat Stalin een n atuurljj kë dood is gestorven. „Israël zal schepen onder eigen of buitenlandse vlag naar het Snezkaaaal zenden en vechten voor het recht tot vrije doorvaart", heeft premier .Ben Goerlon gisteren op een persconferentie In Te! Aviv gezegd. Het is de eerste keer dat de hierover reeds lange tijd circulerende berichten van regeringszijde bevestigd werden. - Het is niet nodig een beroep op het internationale gerechtshof te doen, want de vrije doorvaart wordt In internatio nale verdragen gewaarborgd, zei Ben Goerion. Ook houdt Israël vast aan vrije toegang tot de havenstad Eilath door de Golf van Akaba. De gemeenteraad van Heese heeft gis teren besloten, de politie een onderzoek te doen instellen naar de gedragingen van wethouder H. Mi 3. E. Eén der raadsleden heeft op 17 mei, mede namens drie andere raadsleden, voorgesteld de heer E. als wethouder te ontslaan. Hij wordt er van beschuldigd via een stroman een schuur van de ge meente te hebben gekocht, hoewel de Gemeentewet dit niet toestaat. Verder zou hij, volgens de tegen hem ingebrach te beschuldigingen, de schuur hebben op geknapt met materiaal van de gemeente. Een commissie van onderzoek, be staande uit vier raadsleden, heeft giste ren rapport over deze kwestie uitge bracht. Toen besloten werd. dit in be sloten raadsvergadering te doen, verlie ten drie raadsleden de vergadering. Na de geheime zitting werd het besluit ge nomen de kwestie verder door de meest neutrale instantie, de politie, te laten on derzoeken. Een groep Amerikaanse diepzeedui kers zal binnenkort de oude Palestijn se zeehaven van Caesarea gaan op sporen en deze oude haven, die om streeks het begin van de jaartelling door koning Herodes is aangelegd, uit graven.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1