WETSONTWERPEN zullen worden GOEDGEKEURD Britse vliegtuigen „voor actie" naar Nizwa V ierdaagse- ïn m van IS Eerste dag 19 uitvallers 1 PROF. HELLEMA IN EERSTE KAMER: Koningin, Prins en twee Prinsessen naar Londen Rebellen negeerden ultimatum A.R.-motiè venvacht over huur van woningwetwoningen 690.- Vleugel „Neutron" raakte het water tijdens bocht Geen uitzonderingen bij schorsing investerin r Ommense kappers willen toeristen niet scheren R.K. ziekenfondsen niet akkoord met voorstel-Suurhoff Franse Senaat neemt Euro verdragen aan r r f MSDAC 24 Jill 1957 \1JITOM)E JAARGANG No. 3749 55 St Spin in het web m. pirecteur: H. DE HUIG Hoofdredacteur: Dr. J A. H. J. JS BRUINS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) E Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met de behande ling va» de bekende huurwetten, waarbij een huurverho ging van 25 procent wordt voorgesteld op 1 augustus a,s. en de helft van deze huurverhoging wordt geblokkeerd voor de verbetering van woningen. Deze huurwetten hebben in de eerste plaats betrekking op voor oorlogse woningen. Uit de redevoeringen, die gisteren over deze wetsontwerpen wer- den:gehouden, bleek, dat deze door de Eerste Kamer zullen worden goedgekeurd. De socialisten en een zeer grote meerderheid van de K.V.P. zullen vöórstemxnen. De K.V.P.-er Regout zal met een klein deel van de K.V.P.-fractie voor de verhoging stemmen, maar tegen de blokke ring^ De grootst mogelijke meerderheid van de A.R. zal, naar prof. Hellema aankondigde, uitsluitend op zakelijke gronden tegenstem men. De C.H. zal voor de huurverhoging van 25 stemmen, doch tegen de Voorgestelde blokkering, waartegen zij overwegende principiële en zakelijke bezwaren heeft. De V.V.D. is tegen beide wetsontwerpen gekant en zal tegenstem men, evenals de S.G.P.-er ds. Smits. De communisten zijn tegen de 25 huurverhoging. Over de blokkering hebben zij zich nog niet uitgesproken. ERNSTIGE BEZWAREN NU BOMT KOPEN ONZE ONGELOOFLIJKE AANBIEDINGEN ,'t BONTMODEHUIS' Verklaring in Manilla: Zie verder pag. 5, le bol.) (Van onze correspondent) WELGETELD 12.051 Vierdaagsewandelaars zijn gisteren in Nij megen blijmoedig op weg gegaan om in de Betuwe de vele kilo meters aan hun zolen te lappen. En zij hebben het weer goed gehad in fruitland, ook al was het weer vooral 's morgens nu niet bepaald ideaal: kil, druilerig en wat somber door de lage dreigende lucht. Maar het bleef gelukkig droog (op een enkel buitje na, dat in de vroege ochtenduren de eerste tippelaars besproeide) en zo zijn ze zorgeloos, zingend en fluitend'door het blonde Betuwse land getrok ken, waar als vanouds de bevolking van harte met de zwoegers mee leefde. K. <9 Zie verder Dag. 5. 2e kol.) V Arbitrage aanvaard, maar Botterdam: Witte-de Withstraat 30 Telet 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KJacntendlenst abonnementen 18.3019.30 u. Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygenspleln 1 Telef. 183467 (3 1.) Fostbua 1091 Postgiro No. 424867 Klachtendienst 18.30—19.30 u. Telef. 362589 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent. Verschijnt dagelijks (Geldig tot morgenavond) WEINIG VERANDERING Vrij veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwakke of matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur Morgen; Zon op: 4,33 Maan op: 2.57 - 7 onder: 20.43 onder: 194)4 op uitvoering van huurverhoging H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn vanmorgen om halftien van Soesterberg naar Londen vertrokken voor een particulier bezoek van enige dagen. Het gezelschap zal in Londen o.a. de horse show" bijwonen. Verwacht wordt, dat van a.r. zijde een motie zal worden ingediend waarin minieter Witte wordt ver zocht de circulaire aan de gemeente besturen van 5. juli jl. inzake dè uit voering van de huurverhoging van 25 procent zodanig te wijzigen, dat alleen die woningwetwoningen, wel- ke na de oortog met financiële steun van het rijk werden 'gebouwd,een huurverhoging sullen ondergaan, wanneer de verhonding tassen de huren van deze nieuwe woningen en die van de vooroorlogse volstrekt scheef wordt getrokken. De eerste «preker, ir Kraayvahger (KVP), verklaarde zich namens een deel van zijn fractie voor de inge diend# wetsontwerpen, waarbij hij bezwaar maakte tegen de gedwongen reservering van de halve huurver hoging ten behoeve van de verbete ring van de woningen Deze dwai.g ontsierde volgens ;hem het wetsont werp, maar de heer Kraayvanger en een deel van zijn fractie zijn bereid dit offer te brengen ten einde te bereiken dat de 25 procent huurver hoging doorgaat. Het veroorzaken "van een kabinetscrisis door tegen het hlokkeringsyoorstel te stemm-n achtte de heer Kraayvanger vee! schadelijker vóór lands belang. In zijn fractie bestond volledige instemming met de voorgestelde ver hoging van 25 procent. Deze was vol gens hem ten eerste noodzakelijk ten einde een goed volkshuisvestingsbe leid te krijgen, ten tweede omdat de schatkist geen vérdere subsidiëring toelaat, ten derde'omdat de woning bouw dan bevrijd wordt van de dui zend en één voorschriften, ten vierde omdat het particulier initiatief dan weer meer aan bod komt en de in vesteringen van particulieren in de woningbouw" meer mogelijk worden. Prof. Hellema (ar) stelde voorop, dal *Ua fractie unaniem de zienswijze ver werpt dat men hier te maken zon hebben met een apeclfiek socialistisch complex van maatregelen". Men moet déjirechten en belangen van individu ra-gemeenschap 'hier tegen elkaar af- weteh. Daarbij kan belangrijk verschil van mening .rt^en, maar de omstan- x dringend zijn, dat déTf meningsverschillen 7bii voorbeeld I over de .vraag, 'of hier' dè particuliere eigendom wordt aangetast 7 (hetgeen Pzof.'Helleraa ontkende), althans tijde- Ulk w-egvaUen. - - i GeÓurénde - en nade oorlóg heeft i todereen Ingezien, "dat men huren; prij - zen emi lonen ónmogelijk vrij kon. !a- ton,-.terwijl een Aver doorgevoerd distri- hutiesysteem 'ook vande yrüe cor - suinptie -al heel' wéinig overliet. Ook WókkMingsmaatfegéiën hebben ;W|j .inallerlei, vorm noodgédwongèn miaa"r dan bok zonder protest^aanvaard hijvóórbeèld -dé geldblokkering, de regeling ;van het deyiezehverkeer: sn ide-blokkering van dividenden en inen. Het is enigszins'zonderling, dat men het nu plotseling bij de voorgestelde blokkering van een gedeelte, van de hüur doet...voorkom'en, alsof hiermede nu principieel de socialisatie over ons zal worden voltrokken. Dit alles neemtniet weg, dat er Ui socialistische kringen tegen particu liere huizenexploitatie een zekere ao- tipathie bestaat Een ook maar eniger mate overtuigende motivering voor een speciale-huurbelasting is'van so cialistische zijde nog nooit gegeven er. onk'niet geven. Prof. Hellema bracht in herinnering hoe:'-bij de. kabinetsformatie .overeen stemming werd bereikt over een huui - verhoging van 25 procent. Met afspraken heeft de Eerste Kamqj -iiei- to maken gehad. Prof. Hellema wasi van oordeel dat de Eerste Kamer vrijer staat tegenover een dergeli.;-: compromis dan de Tweede Kamer vooral wanneer het afspraken betref', die meer in het zakelijke vlak liggen Het is de stellige overtuiging van prof. Hellema, dat tal van bedrijven bij aanvaarding dezer wetsontwerp-n hun prijzen zullen moeten verhogen, speciaal geldt dit voor de midden stand, waarvoor men geen compensa tiemaatregelen kan nemen. Prof. Hellema meende dat een huur verhoging van 25 procent mede ti. verband met de compensatiemaatrege len, die een dergelijke huurverhoging noodzakelijk maakt, wel bijzonder on gelegen komt, Ernstig bezwaar heeft de ar-fraclie tegen de feitelijke uitvoering van dc huurverhoging. Bij de besprekingen over compensatiemaatregelen beeft ledereen in de veronderstelling ge leefd, dat de 25 procent bnurvcrho ging alleen zen gelden voor de oude. .vooroorlogse woningen en een beperkt "aantal nieuwe, kort na de oorlog ge bouwde woningen. De vakbeweging heeft aldus baar leden ingelicht en dc bewoners van nieuwe woningen in uitzicht gesteld, dat zij nu een loonsverhoging zonden krijgen, die een tegemoetkoming zou vormen voor de heg* huren, die me.i reeds geruime tijd betaalde en waai- door zij in een aanmerkelijk gunsti ger positie verkeerden dan arbeiders, •lie in vooroorlogse woningen wonen Na de circulaire van de minist?r van Volkshuisvesting van 5 juli 195" aan de gemeentebesturen bleek, dat er geen sprake van is dat het huur- verschil tussen oude en nieuwe wo ningen kleiner wordt, 109.000 wo ningen, waarvoor steun is gegeven op voet van de bijdrageregeling 1943 (bouwjaren 1946—1950) volledig on der de huurverhoging zullen vallen. OP een terrein tussen de Par- nassusweg en de Amstel- veenseweg. te Amsterdam wordt hard gewerkt aan de bouw van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit. De foto geeft een overzicht vat^ de werkzaamheden. (Foto K.L.M. Aerocarto N-V.) Vliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn vanmorgen uit Siarjah, een basis aan de Perzische Golf, vertrokken voor „offensieve vluchten" In het opstande- lingengebied in Oman, aldus heeft een woordvoerder van de luchtmacht In Bahrein bekendgemaakt. Bijzonder heden van de aard der luchtactie tegen de opstandelingen werden niet gege ven. De vliegtuigen vertrokken na af loop van een ultimatum aan de opstan delingen in.de streek van Nizwa, de hoofdstad van Oman, om het gebied te verlaten. De Britse luchtmacht zou an ders een „demonstratie van haar kracht" geven. De woordvoerder zei, dat de vluch ten gericht zijn tegen bepaalde doelen in het gebied van Nizwa. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, verklaarde gis teren in het Lagerhuis, dat er geen Advertentie Niet wachten straks betaalt O bijna bet dubbele! (ENIG IN NEDERLAND) GELDEN SLECHTS TOT 4 AUG. A.S Lange Persianer mantel. 10 jaar garantie, norm. pr. 990.tot 4 aug. a; JEMEN mantel IftC volle garantie I Mj norm. pr. 325.tot 4 «ug. en 500 soortgel. aanbiedingen FERD. BOLSTRAAT 32 - Amsterdam Tel. 788981 Traml. 16. 24, 25. sprake is van grootscheepse operaties door Britse grondtroepen. „Het gaat niet om de omvang der militaire ope raties, maar om het feit dat Harer Majesteits regering voornemens is de sultan volledig te steunen," zei de minister. Op vragen van het Labourlid Aneu- rin Bevan antwoordde Lloyd, dat de Ver. Staten „nauwkeurig van de situatie op de hoogte worden gehou den". Lloyd gaf toe, dat er zekerheid bestaat, dat de opstandelingen van buitenaf worden gesteund, omdat mo derne wapens in het bezit van de rebellen zijn aangetroffen. Hij ver klaarde, dat de grenzen thans worden afgesloten. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft de bewe ringen, dat de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen in het Arabische schiereiland elkaar tegenwerken, „ab soluut ongegrond" genoemd. Hij verklaarde verder, dat de Ver. Staten geen aanbod tot bemiddeling in het geschil tussen de sultan van Oman en Muskat en de Imam van Oman hebben gedaan. Twee Nederlanders, die op Biak werkzaam zijn en thans onderweg zijn naar Nederland, hebben in Manilla te genover een verslaggever van het pers bureau D.P, hun lezing gegeven over de ramp met de „Neutron". Volgens hen heeft de KLM-superconstellation, tijdens een bocht laag over het water vliegend, met een vleugeltip het water geraakt en is zij daarop neergestort. Omdat Biak door bomen omringd is zo vertelden de Nederlanders - en omdat in het verlengde van de start baan een eiland ligt, moet een opstij- mmisters luisteren aandach- ug naar wat wordt gezegd over de huurverhogingen, VJ.n.r.: e minister Hofstra en minister Ztflstra. terwijl 160.000 woningen, van de bijdrageregeling 1950, eveneens on der de huurverhoging zullen vallen. Het is merkwaardig hoe weinig aandacht aan dit punt in de Tweede Kamer is besteed. Prof. Hellema ver trouwde dat de minister alsnog de ge nomen maatregelen zou herzien, 'Au- Minister Hofstra is niet bereid uit zonderingen te maken bij.de voorgeno men schorsing van de investeringsaf trek. Afgezien nog vari' de technische' bezwaren zou door het maken van uit zonderingen een eenvoudige maatregel voor korte duur gemaakt worden tot een ingewikkelde regeling, terwijl ook de schorsing van te geringe betekenis voor de bestedingsbepërking zou wor den als er uitzonderingen op zouden worden gemaakt. Dit deelt de minister mee. aan de Eerste Kamer. Ook t.a.v. de zeescheepvaart kan de minister geen uitzondering maken, on danks de aandrang die daartoe van de Eerste Kamer uit op hem is geoefend. Wel is hij bereid, gezien het grote na tionale belang van deze bedrijfstak, bij het opnieuw bezien van de investe ringsfaciliteiten per 1 januari 1958 de positie van de zeescheepvaart in zijn overwegingen te betrekken. (Van onze correspondent) ln Ommen treft men thans vele vakantiegangers aan met stop pelbaarden. Dit is gedeeltelijk te wijten aan het besluit van twee kappers om. het scheren te be perken tot hun vaste klanten. De twee andere Ommense kap pers vinden dit een wet wat vergaand besluit en ze doen hun uiterste best om zoveel mogelijk vakantiegangers te scheren, maar zij kunnen de stroom klanten niet helemaal verwerken. Het meest gedupeerd zijn de kampeerders en de heren die niet gewend zijn zichzelf te scheren. -■■■ De betrokken kappers zagen zich wegens tijdsgebrek tot dezé maatregel gedwongen. De V.V.V; is op de hoogte 'gesteldmisschien dat het haar gelukt een regeling te treffen die beter past in een toeristenplaats als Ommen. gend vliegtuig kort na de start; leen: bocht maken- Voor het opstijgen had de piloot van de „Neutron" aan de ver keersleiding toestemming gevraagd om laag over het eiland Biak te mogen vliegen. Tijdens de scherpe bocht, die-.hij moest maken, om het eiland; dat recht in zijn koers lag, te ontwijken en 'de beide Nederlanders verklaarden 73at deze bocht noodzakelijk is, en' dooi alle opstijgende vliegtuigen wordt uitgevoerd raakte de „Neutron" met een vleugeltip het water. Op dat ogen blik was er geen - sprake van storing in de motoren. Dat was bun later dui delijk geworden. Door de aanraking met het water zou-de, vleugel ernstig beschadigd of losgerukt zijn, De manager van de KLM in Manilla, de heer Burghard, verklaarde tegen over U.P. dat reeds'verschillende ver- si es over de.rarrip 1n omloop zjjhep dat slechts de commissie van onder zoek zo dat al.mogeiyk blijkt zich over de,oorzaak>-van de ramp zal kun nen uitspreken. ,7r7-7;i7';. Bij KJB, ls de heer P. F. W. Mou- tön te 's-Gravenhage. directeur van: L. Smit en Co's internationale sleep dienst, benoemd tot officier in de orde van Oranjè-Nassaui- f y Tegen vier uur in de ochtend strek ten de eersten de nog wat stramme spieren en marcheerden over de mach tige Waalbrug voor hun „ommetje" van 55 kilometer. Wat later gingen de „vijftigers" van start (geünifor meerden en militairen zonder bepak king), successievelijk gevolgd door de grote pluk „veertigers". Dat zün dan de militairen met bepakking en niet te vergeten de duizenden dames, die ook op deze Vierdaagse weer bewijzen, dat het „zwakke geslacht" maar een zeer relatief begrip is. En toen ten slotte om half negen de alleroudsten en de allerjongsten ver trokken waren voor hun 30-kilometer- mars, werd het even rustig in de Keizerstad. Niet lang, want enkele uren .later waren de eersten ar weer terug: om even elf uur wilde zich reeds een detachement Duitsers af melden, op de voet gevolgd door een groep Belgische militairen. Die zullen nog moeten leren wat de Vierdaagse is: geen wedstrijd, waarbij het op mi nuten en seconden aankomt, maar een zuiver sportieve prestatie met een ruime tijdslimiet. En daarom liet men deze hardlopers rustig wachten tot de afmeldingsbureaus geopend werden. Tot kort voor Beromel trokken alle vierdagenaars gelijk op. Daar splitsten zich de dertigers en de veertigers af, maar in Eist vonden de 12.000 elkaar weer. Dit dorp, halfweg Nijmegen ei£ Arnhem, ligt als een spin in het vier- daagseweb en hier marcheerde de band van de Goldstream Guards, goud betrest e'n krijgshaftig met de hoge berenmutsen, trommelend en pijpend door de bevlagde hoofdstraat. Wat verderop, voor het raadhuis, bliezen de mannen van de Luchtmachtkapel de wandelaars moed in, maar ook zor der die inspirerende muziek zat de stemming er wel in. In het raadhuis verwelkomde bur gemeester W. M. C. Klijn de viër- daagse-officials en de persvertegen woordigers en sprak er zijn blijdschap over uit, dat Eist deze eerste marsdag het vaste centrum van de Vierdaagse is. Hij wees op het motto „vrijheid", dat in de raadszaal symbolisch was uitgebeeld met de goede Betuwse pro- dukten: fruit, groenten en bloemen Marsleider Breunese. voorzitter van de NBvLO haakte hierop tn: de Vier daagse is van 45 deelnemers in 1909 gegroeid tol meer dan 12.000 uit twaalf landen en drie werelddelen en dat uit sluitend door het enthousiasme van de De Iers-Amerikaanse schrijver-schil der James Reynolds is zondag te Bela- go in Italië overleden. Reynolds, die 65 jaar is geworden, schreef „Geesten in Ierse Huizen", dat werd gevolgd door een reeks boeken over het bovennatuurlijke. In het voorjaar liep hij ernstige wondingen op bij een auto-ongeval. Een itd van het Engelse Gold stream Guards-rnuziekkorps, dat ter opluistering van de Vier daagse aanwezig is. vindt 't in het land van Nijmegen nog zo kwaad niet. (Van onze Haagse redacteur). De Bond van R.K. Ziekenfondsen heeft het ministerie van Sociale Z°dken meegedeeld niet akkoord te kunnen gaan met het bemiddelingsvoorstel van minister Suurhoff in het tandartsen- conflict. De r.-k. ziekenfondsen heb ben geen bezwaar tegen arbitrage maar wel tegen die, welke de minister heeft voorgesteld. Volgens deze fondsen stelt de mints- »er de bevoegdheden van de arbiters !e ruim door hun onbeperkt het recht te verschaffen over het gehele honora- riumvraagstuk een oordeel uit te spre ken. De bond meent, dat de arbitrage zich slechts bewegen mag tussen twee punten: het bedrag van 25 centper stoel-minuut en de minimumeis van de. tandartsen nl. 27,64 cent- Wanneer men zich niet aan 'deze grens houdt dan leveren volgens de r.-k. ziekenfondsen zowel de tandart sen als de ziekenfondsen een. stuk zelf beschikkingsrecht uit aan personen, van wie wel veel tact mag worden ge- eist maar geen voldoende deskundig heid in het ingewikkelde honorarium- oronleem kan worden gevergd. Vandaag sluit de termijn waarop de minister een antwoord op zijn voorstel '••••wacht. De Franse Senaat heeft vandaag met een ruime meerderheid het regerings voorstel "genomen inzake dé ratifi catie van de Euromarkt- en Euratom- verdragen.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1