Schade aan Deltawerk in Haringvliet Overstromingen hij Herkingen en in de Biesbos Volkstelling inArtis Weer gewapende overval op tankstation Silwerskippie Dromedaris met vliegtuig naar Kaapstad naar Syrië terugg Elf mensen door brand dakloos Bereidde Serow aanval op Jordanië voor? Koning Hoessein moest worden vermoord MARINESLOEP SLOEG OM: ALLE ELE OPVARENDEN GERED Twéé nachten op politiebureau Noodweer eist drie mensenlevens „Neutrale politiek'' SLACHTOFFERS OP DE WEG overeen Ook Ford niet voor lagere antoprijs r r !U? MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 VïJFSTEIfBE JAARGANG No. 3774 Alarmklok luidde Deltawerk Tot de kruin Biesbos NA CONFERENTIE MET NASSER: Botterdam: Witte de Wlthstraat 30 Telef. li57nn ia i Postbus 1112 - Post^ro Ito. 424519 (4 L) Klachtendienst abonnementen 18 3019 3n n Zaterdags 17—18 xtur Telefoon li5700 '«-Gravenhagen Huygensplein 1 Telef 183467 ra 1 f Postbus 1091 - Postgiro No 424867 (3 L* Klachtendienst 18.30—19 30 u TpIpV wma Schiedam: Lange Kerkstraat 24b - Telrfoon 67882 SrSaL1 °ent P6r 1 2.65lCpe°rnmaS 7.90 per kwartaaL^^ Lc^ auminer8 15 Directeur: H. DE RUIG (Geldig tot hedenavond) IETS HOGERE MIDDAGTEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijke zwakke wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere middagtemperaturen. Morgen: Zon op: 5.45 Maan op: 3.33 Onder: 19.41 Onder: 20.11 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT- (Van onze verslaggevers) £EN polder ondergelopen bij Herkingen, waarvan heel de bevolking naar de dijk is geroepen. Overstromingen in.de Biesbos. Zware schade aan het Deltawerk in hel Haringvliet, drie doden. Tienmaal S.O.S. van in nood verkerende zeeschepen. Ziedaar de voornaamste gevolgen van het herfstachtige weer, dat gedurende het afgelopen iveekeinde een storm met windstoten van meer dan honderd kilonieter per uur en onweersbuien over ons land deed razen. Voorts richtte een windhoos gistermorgen vernielingen aan in het Friese dorpje Garijp en moesten tal van vakantiegangers vluchten omdat hun tenten en kampeerhuisjes wegwoeien of wegspoelden. De temperaturen waren in een groot deel van Europa beneden normaal. In ons land kwam het kwik niet hoger dan waarden, die in oktober thuis ho ren. De depressie, die dit herfstachtige weer veroorzaakte, trekt thans lang zaam in de richting van Scandinavië. De wind neemt hierdoor langzaam af en ruimt naar het noordwesten, het geen voor het Deltawerk in het Ha ringvliet een .voortduren van de kri tieke toestand betekent. De drie slachtoffers van het weer zijn twee jongens uit Haarlem en een landbouwer uit Ruinen, De bei de jongen3 de negentienjarige F. Brandsma en de zestienjarige D.'v. d. Linden, zijn verdronken op het IJselmeer. Zü waren vrijdag met hun vergrote BM-jachtje uit Stavo ren het meer opgegaan, 's Nachts móeten zjj door de storm zijn over vallen. Het scheepje werd zaterdag avond ten zuiden van Hoorn door Schipper J. Tol uit Volendam ge vonden. De vijftigjarige landbouwer H. El- ting uit Stuifzand (gemeente Rui nen) werd zaterdag, toen hij van het melken naar huis terugkeerde, tij- dens een der onweersbuien door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Het opgestuwde water van het Spui sloeg vanmorgen om 5 uur een gat in de damwand in de SchuddebeursdUk ts Hekelingen. Dank zü het doortas tend optreden van de machinist J. E. Oprei van het gemaal Volharding zijn de polders van het eiland Voorne en Pntten voor een herhaling van de stormramp van 1953 behoed. De dochter van de machinist merkte vanmorgen, toen zij zich naar haar werk.ih Oud-Beijerland begaf, dat er water het land inliep. Zij waarschuwde haar vader en deze lichtte de voorzit ter van het polderbestuur in, die op zijn beurt de dükgraaf A. Noordermeer uit de slaap wekte. Deze laatste liet onmiddellijk de klok van de Ned. Herv. kerk in Hekelingen luiden ten teken dat het dykleger moest aantreden. De machinist was ondertussen be gonnen met het vullen van zandzak ken. Weldra werd hij geassisteerd door een dijkleger van ongeveer honderd mannen en boerin die in het land werkzaam warer. De zakken zand kreeg men aangevoerd uit het depot van de Brielse Dükring, een organisa tie die in 1954 is opgericht. Met ver eende krachten zün de mannen begon nen met het dichten van de gaten in de damwand, die is opgetrokken in verband met de bouw van een sluis. Het water had niet veel kans gekregen om verder het land in te stromen en slechts een klein gedeelte stond onder water. Vanmorgen vroeg zijn eveneens de sluizen van de polders Brabant en Nieuw Sehuddebeurs opengezet. De stoomgemalen De Leeuw van Putten uit Spijkenisse en de Biersum uit Piert draaiden al gauw op volle toeren om het overtollige water te lozen. Men Is ongeveer zes uur bezig geweest met het dichten van de gaten. Vanavond om halfzes venvacht men Weer hoog water, maar men hoopt dan het water normaal te kunnen keren. lijk buitcndüks. Zü worden beschermd door zogenaamde zomerkaden, die uiteraard berekend zün op normale waterstanden. Van een dükdoorbraak is hier dus geen sprake. In het overstroomde gebied staat slechts één boerderij. Deze staat ech ter zo hoog, dat de bewoners binnens huis geen last van het water hebben. Verwacht wordt dat door de naar het noordwesten ruimende wind het water nog hoger zal komen te staan, doch er bestond geen aanleiding om bijzondere maatregelen te nemen. Voor het Deltawerk het maken van de ringdijk voor de bouwput in het Haringvliet betekende de storm een aanzienlijke terugslag. Het zal we ken duren voor men met het werk weer evenver fs als vrijdag. Efn stuk van ongeveer tweehonderd meter nog onvoltooide dijk, werd weggeslagen. Ook aan het voltooide gedeelte werden door het tot grote hoogte opgezweepte water vernielingen aangebracht. Bü rijkswaterstaat zegt men dat de schade niet zo groot is als men aan- vankelyk had gevreesd. Men kükt ech ter bezorgd naar de barometer. Welis waar neemt de wind, die gistermiddag om vier uur (net toen het hoog water was) kracht 8 bereikte, thans af. Doch hü ruimt naar het noordwesten, en als de wind in het noordwesten zit is windkracht 3 al voldoende om het dükleger terug te slaan. Windkracht 8 stuwde gisteren en eergisteren tüdens vloed het water gemakkehjk op tot het hoogste punt van het voltooide stuk van de dyk, dat wil zeggen: tot 5.50 boven NAP. Ds dyk is nog slechts tot 4.50 meter met asfalt bekleed. De kruin daarboven is nog slechts een zandlichaam, waarin de golven, niet ten volle gebroken door het schuins oplopende asfalt, dus grote bressen konden slaan. Zelfs werden grote stukken asfalt weggevreten. Met het herstel van deze bijkomende schade zal echter betrekkelijk weinig tijd gemoeid zijn. Van veel meer bete- Zie verder pag. 3, 5e kol.) In Artis te Amsterdam is een volkstelling gehouden. Niet ge registreerd werden de insecten ratten, muizen en alle bewoners van de vijvers. Het blijkt dan, dat er in de hoofdstedelijke die rentuin op het ogenblik ruim 5000 dieren rondlopen, vliegen, kruipen en zwemmen. Er zijn bijna 700 zoogdieren, behorende tot ruim 150 soorten en variëtei ten. Hiermee laat Artis de die rentuinen van b.v. Frankfort, Pa rijs, Rome, New York, Manches ter, Bazel, Pretoria en Tokio ver achter zich. Verder zijn er 1100 vogels, onderverdeeld in 255 soorten, 450 reptielen en amfibieën in ruim 80 soorten en meer dan 2000 vissen. J (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om half vijf is een ge wapende overval gepleegd op het tankstation aan het verkeersplein Oudenrijn onder Utrecht. Met een bedrag van t 300.- is de dader er van door gegaan. De opzet van de overval lijkt op die Het water In de Biesbos steeg van morgen tot voor de maand augustus ongekende hoogte. Een aantal pol ders onder de gemeenten Werkendam en Drimmelen liep onder water. Het vee, dat in de weilanden verbleef, moest jjlings naar hoger gelegen ge deelten worden overgebracht. Ds nog op het veld staande ge wassen graan, foieten en aardap pelen konden uiteraard niet wor den gered. Ongeveer 200 hectaren vruchtbaar bouwland en bijna 100 hectaren weiland kwamen blank te staan. Sinds mensenheugenis is het niet voorgekomen, dat in augustus de zo- merpolders in de Biesbos onderliepen. De ondergelopen polders liggen eigen- Van een onzer verslaggevers) Een van de drie pinasscheepjes, waarmee Jan van- Riebeeck in 1652 naar Kaap de Goede Hoop dob berde, heette de Dromedaris. Zaterdagmiddag stond op het platform van Schiphol een hagelwitte DC-7b van de Suidafrikaanse Lugdiehst van dezelfde naam En kort voor het vertrek van deze ma chine tilden twee mannen voorzichtig een vitrine in het toestel en in die glazen kast stond een „ge- troue replika van die oorspronkelijke skip" om het maar op 2ajn Zuidafrikaans- te zeggen. Nog een dromedarisje dus. In 1952 hebben de Nederlanders en - de Zuidafrika ners herdacht, dat Jan van Riebeeck 300 jaar geleden ging uitblazen aan de Kaap met alle prettige gevolgen van dien. De hof juweliersfirma Frans Brugsma In Groningen ver vaardigde in 750 uren een model in zilver van de Dro medaris en schonk het toen aan de Zuidafrikaanse am bassadeur. Vyf jaar heeft dit prachtige stuk in de ambassade van de Unie van Zuid- Afrika te pronk gestaan en zater dagmiddag werd het met een klei ne plechtigheid doorgestuurd naar Kaapstad. In het Zuidafrikaanse mu seum aldaar kan iedereen dit „sü- werskippie" gaan bewonderen. Dr. F. E. Gel- denhuys, ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika, riep het kostbare model een harte- lük vaarwel toe en zag het voorwerp als een teken van vriendschap tussen Nederland en Zuid-Afrika, twee lan den die nog altüd veel voor elkaar voelen. Ook las hü een boodschap voor van de heer J. H. Viljoen, de Zuidafrikaanse minister van 0„ K. en W. Deze had o.m. geseind: JDie dro medaris moet gezien word als 'n sim- bool van die ondernemingsgees van ons Hollandse voorouers, als simbool van die uithouvermoë, die verwantskap van oorsprong, taal, tradisies en idea len van die Nederlandse en Suidafri kaanse volke". Mr J. M. A. H. Luns, onze minister van Buitenlandse Zaken was het daar mee van harte eens en hü onthulde, dat deze Dromedaris, vervoerd door het vliegtuig Dromedaris er heel wat sneller komt dan Jan van Riebeeck indertyd. Die had vier keer zoveel dagen nodig als de Dromedaris anno 1957 uren. Vele autoriteiten zwaaiden gezag voerder J. B. Botes een zeer goede reis toe. Én beide Dromedarissen be gaven zich naar Kaapstad, De ene viie- van de overval in Amsterdam enkele maanden geleden. Met twee pistolen in de hand drong de aanvaller, voorzien van kunstsnor en wassen neus de 44-ja- rige pompbediende Blump terug en dreigde voor niets te zullen terugdein zen, als de man de sleutels niet over handigde. Uit het geldkistje nam de overvaller de f 300 weg. De kluis waarin 11.000 was geborgen, liet hü ongemoeid, waarschynlyk omdat hij een auto hoorde naderen. Met de sleutel van de kluis op zak verdween hij. Een inmid dels gearriveerde klant waarschuwde de politie, die onmiddellijk alle gro te wegen afgrendel-. Dit standbeeld van een Egyptische boer en zijn vrouw zal bij Port Said aan de ingang van het Suezkanaal worden geplaatst. Het zal op hetzelfde voetstuk komen te staan waar kortge leden het reusachtige standbeeld van de Lesseps nog stond. gend, de andere in een glazen kastje. Op de rijksweg Utrecht—Den Bosch onder de gemeente Beesd werd zater dagmiddag een vrouw gedood en wer den vier personen gewond, doordat de bestuurder van een stationcar een file auto's verliet en op een tegenligger botste. In deze laatste wagen zat het echtpaar J. F. Heinsius uit Amsterdam met twee dames uit Aken. Mevr. Hein sius kwam om het leven, haar man werd zwaar gewond. Ook de beide Duitse dames kregen verwondingen. De bestuurder van de stationcar, de heer J. P. van A. uit Voorthuizen, werd eveneens gewond. Zondagavond is de bromfietser F. G Huigen uit Culemborg op de onbe waakte overweg tussen Beesd en Gel- dermalsen overredendoor de trein. Hü werd. op slag gedood. Te Nieuwerkerk is "de 56-jarige D. van der Have zaterdag door een vrachtauto aangereden en op slag ge dood. Het slachtoffer stak over zonder op het verkeer te letten. Gisteravond zyn onder de gemeente Rhoon twee personenauto's en een autobus met kinderen (van de. voetbal vereniging „Albatros" uit Apeldoorn) in botsing gekomen. Vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. Zondagavond is F. B. uit Steenwük dood aangetroffen op de weg Noord- wolde/Frederiksoord. Waarschijnlijk is hü aangereden door een bromfiet ser. De politie van de gemeente Vled- der stelt een onderzoek in. In de Maria-stichting te Haarlem is overleden de 74-jarige mevrouw T. ZuiderhoekStampers, die vrijdag middag ernstig werd gewond by een aanrijding op het Statenbolwerk te Haarlem. Op de Soestdykerstraatweg te Hil versum ter hoogte van het gemeente- lyk sportpark is zaterdagavond de zestienjarige wielryder J. v. d. Berg uit Amsterdam verongelukt. De jongen hield zich vast aan een vriend op een bromfiets. Voor hen stopte plotseling een bestelwagen. De bromfietser kon nog tydig naar rechts uitwyken maar de fletser kwam op Hoge belangstelling' voor de „Dromedaris' een model in zilver van een van de drie scheepjes, waarmee 3an van Riebeeck om de Kaap voer. Links de gezagvoerder van het vliegtuig „Dromedaris", de heer J. B. Botes, midden minister' Luns en rechts de Zuidafrikaanse ambassadeur dr. Geldenhuys. het wegdek terecht vlak voor een motorfiets, die over de jongen heen reed. De motorrijder viel, doch werd slechts licht gewqnd./De jongen is met zware hoofdwonden in de R.K. Zieken verpleging opgenomen, waar hü zon dagmorgen is overleden. Tot honorair consul van Grieken land te Amsterdam is benoemd de heer P. F. Kuhler, ter vervanging van de heer W. L. Morsink, die deze functie heeft neergelegd. President Koewatly van Syrië is zon dagmorgen uit Egypte naar zün land teruggekeerd. Volgens berichten uit Alexandria is de medische behandeling (voor de maagkwaal), die de president heeft ondergaan, volledig gelukt. Voor zyn vertrek heeft hü nog bet onderhoud gehad met president Nas ser, dat afgelopen vrijdag niet is door gegaan. Volgens welingelichte bronnen zouden de beide presidenten er op uit zyn een neutralistische politiek te volgen, ondanks dé sterke anti westerse sentimenten, die nu in Syrië de boventoon voeren. By zyn aankomst op het vliegveld van Damascus werd Koewatly begroet door alle leden van het kabinet en de hoogste legerofficieren. Koewatly sprak de berichten van Radio Moskou tegen, volgens welke koning Saoed van Saoedi-Arabië hem en Nasser tot een conferentie zou heb ben uitgenodigd. Syrische soldaten zijn bezig zich in te graven in stellingen aan de grens tussen Syrië en Libanon, aldus wordt te Beiroet vernomen. Ook aan de grenzen met Irak, Tur kije en Jordanië zouden loopgraven worden aangelegd. Volgens een Libanese stad worden veldartillerie en luchtdoelgeschut naar de grens gebracht. De opperbevelhebber van het Sy rische leger, generaal Afif el Bizri beeft zaterdagavond Libanon beschul digd van „aansporing tot misdadige en ondermijnende activiteit in Syrië". Generaal Bizri betoogde voorts, dat niet het communisme, maar het zio nisme en het imperialisme de inte griteit van Syrië in gevaar brengen. Hy zei verder dat de politiek van Syrië erop gericht is om het land zo wel, buiten het communistische als het kapitalistische kamp te houden. De Syrische minister van Openbare Werken, Facher Kajali, heeft te Da mascus gezegd, dat de westelüke lan den en de Internationale Bank voor Wederopbouw1 en Ontwikkeling ge tracht hebben Syrië leningen te ver strekken op voorwaarden, die voor de Syrische regering onaanvaardbaar waren. Kajali zei, dat hü in de Sow- jetunie en Tsjcchoslowakye volledig begrip heft aangetroffen,.vpQr de eco nomische moeilijkheden van Syrië, Alle hulp, die Syrië heeft gevraagd,'is door deze landen toegezegd, aldus Kajali. Hy deelde mee dat Tsjechoslowakye een olieraffinaderij zal bouwen onder leiding van Russische deskundigen. Een Nederlandse firma, die hy niet by name noemde, zou het werk niet hebben willen aannemen „vanwege dé druk van de westelüke mogendheden". Drie vertegenwoordigers van de Sy rische regering zullen in de eerstko mende dagen naar Moskou vliegen om de uitvoering van de tussen Rusland en Syrië gesloten overeenkomst te be spreken. (Van een onzer verslaggevers). Midden in de nacht van saterdég.}op zondag is brand uitgebroken in' de wö- ning van het elf leden tellende - gezin Van Dongen aan de Jacomlnastraat té Rotterdam. De .heer Van Dongen-kon al zün kinderen via een 'dakraam In veiligheid brengen. Zijn vrouw, sprong uit een raam op de eerste verdieping- Zij werd aan de benen gewond* en moest in een ziekenhnis worden opge nomen. Haar toestand is niet ernstig. Achterkamer,keuken,' trap en" de i gehele bovenverdieping brandden "uit. De oorzaak is'niet bekend. Een buur-; man van de heer Van Dongen, de 8%t' jarige' heer L., Kleinjan, weigerde v^n huisje te verlaten. De poUtié sloeg'éeo» ruit in en bracht de bejaarde veiligheid.' >":P' De héér Van Dongen deed aangifte); by de politie, dat hy een bedrag van f 2500 miste. Dit geld was op ver schillende plaatsen in het huis opge borgen. Het kwam in zün geheel te recht: een deel zat in een jasje, dat op straat was-geworpen, de rest kwam. te voorschijn.-uit een jasje, dat op .zolder lag en uit een doosje, dat in een kast werd gevonden. - 'y; Het gezin heeft voorlopig onderdak gekregen by omwonenden. Enkele oudere jongens zullen bun intrek ne men in een woonschuit, die zü aan het bouwen zijn. 7 Generaal Iwan Serow, het hoofd van de Russische staatspolitie, is in juli in Syrië geweest om een revolutie tegen de Jordaanse monarchie voor te be reiden, aldus de Engelse bladen. De News Chronicle schreef uit „be trouwbare bronnen in Londen" verno men te hebben, dat Serow vanplan was de monarchie omver te werpen en Jordanië in het vaarwater van Syrië en de Sowjet-Unie te brengen. „Volgens de plannen," aldus het blad, zou er samenwerking moeten komen tussen de Jordaanse bannelingen in Syrië en zouden in Damascus opge leide „fedayeen"-commando's gebruikt moeten worden voor sabotage en moor den in Jordanië. Serow zou kolonel Serraj, het hoofd van de Syrische veiligheidspolitie. 30.000 pond in Syrisch geld ter hand Elf opvarenden van het fregat Van Ewyck van de Kon. Marine zyn za terdagmiddag bü St, Heiier op het Kanaaleiland Jersey met een sloep omgeslagen. Allen konden worden gered. Twee van hen. matroos H. Joosten en hofmeester P. Bakker, worden "in een ziekenhuis verpleegd. Beiden hadden een shock opgelopen. De negen anderen waren ook in het zie kenhuis opgenomen, maar zün later ontslagen. De Van Ewyck was op ongeveer an derhalve kilometer van de haven van St. Heller voor anker gegaan. De elf mannen wilden aan land gaan in een motorsloep, die door nog on bekende oorzaak zonk. De mannen konden zich dryvende houden aan twee rubbervlotten. totdat twee bo ten uit de haven hen hadden be reikt Ze werden opgepikt door de loodsboot van St. Heiier en door een particu lier jacht. Met een ziekenauto wer d>-i de mannen naar het ziekenhuis gebracht. De drenkelingen zyn dank zü de zorgen van de Nederlandse vice- consul op Jersey, de heer C. A. R. du Feu. van droge kleren voorzien. Met hen verbleven gisteravond nog 24 andere opvarenden van de Van Ewyck op het eiland. Dezen waren met andere sloepen aan land gegaan. Vanwege de storm, die in Het Kanaal woedde, konden zü niet terug naar het fregat. Zü zouden de nacht door brengen op het politiebureau, v/sur zy ook de nacht van zaterdag op zondag hebben moeten slapen. hebben gesteld om daarmee tegen-Jor danië te ageren. b/v/O „Hy heeft Serraj een lange lyst met maatregelen verstrektdie genomen moeten worden' om de communistische activiteit in de hele Levant te coör dineren en te versterken". De Daily Telegraph, die een soort- gelyk bericht publiceerde,-deelde mee, dat Serow aan Serraj een. bedrag van 250.000 Syrische ponden had verstrekt. De Daily Mail schreef, dat de samen zweerders beoogden, koning ^Hoessein van Jordanië te vermoorden of - te arresteren. V Het blad voegde eraan toe, dat „een volledig rapport over de plannen aan de Jordaanse regering is gezonden",j Serow's plannen met betrekking, tot Jordanië zullen besproken worden op een byeenkomst van de commissie voor contra-subversie van de raad van liet Pact van Bagdad, welke 23 september in Londen zal worden gehouden; „r,«rkt n® Ford-fabrieken hebben'de voorstellen van de Amerikaanse 'vak bondsleider, Walter Reuther, om" de pry zen van de modeüen 1958 te-ver lagen ten einde de inflatie te bestrij den verworpen. Dit was reeds eerder gedaan door General Motors en Cirys- ler. De president van Ford Motor .Co„ Henry Ford n, verklaarde het eens* te zyn met Reuther dat inflatie een ern stig probleem is, maar hy voegde daar aan toe: „Wü zullen het probleem niet oplossen door propagandamanoeuvresl" Reuther heeft later zyn „diepe spijt" betuigd ten aenzien van Ford's wei gering. Hü verklaarde dat Ford, Géne ral Motors en Chrysler „hun sociale verantwoordelijkheid tegenover Ame- nkaanse consumenten ontduiken door t hun onvermurwbaar en zelfzuchtig standpunt dat winsten vóór de belan gen van de gehele economie gaan." NAJAARSSTORMEN ONS LAND OVER Z iflnmn lznctlö f

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1