Molenrit stelde deelnemers voor diverse moeilijkheden De Sehiedamse S.G. Poppetjes zijn nu uitgedanst Willem v. d. Vlies vijf jaar in kiosk aan B.K.Iaan Gemeentesecretaris van Vlaardingen jubileert Interessant concert in Immamielkerk te Maassluis KERK EN SCHOOL Bouw B.B.-schuilplaatsen begint spoedig Rolschaatswedstrijd en vuurwerk Klanten maakten muziek Kaderdag luidde druk seizoen in Invoering van burgerdienstplicht? SCHIEDAM G.T.B.-S.F.C. 1-2 Maasland Eerste prijs voor korfbal jeugd VLAARDINGEN Veertig jaar bij één gemeente Agentschap Vlaardingen Secties voor Begroting 1958 Persleidingen opspuiting Broekpolder MAASSLUIS Zwaluwen behaalt zege op Excelsior Hoek van Holland Afscheidsavond op kampeerterrein Motorschip voer tegen heistelling Lawaai voor geld TERUGBLIK VAN MR. VAN WALSUM Explosie-schade TROUV Maandag 2 september 1957' Inenting Prijzen IT.LEM VAN DER VLIES zat zaterdag juist vijf jaar in zijn kiosk l.Ki., aan de Burgemeester Knappertlaan. Welke Schiedammer zal de kiosk van Van der Vlies niet kennen. Ieder heeft toch wel eens ëen'"bezoek gebracht aan familie of vrienden, die in het Gemeente ziekenhuis of de Dr. Noletstichting waren opgenomen. Hoe gemak kelijk was het dan aan de goed onderhouden kiosk in het plantsoen bij "het Gemeenteziekenhuis even een aardige'' attentie in de vorm van bonbons of een blikje vruchten te kopen. Plan aM Uitvoerder Uitbreiding OP 1 september was het veertig jaar geleden, dat de heer C. van der Linden, de gemeentesecretaris van Vlaardingen, in dienst van deze gemeente trad. In die veertig jaar heeft de heer Van der Linden, die begon als adjunct-commies, dus wel een prachtige carrière gemaakt. Alleen daarom reeds mocht men verwachten dat dit jubileum niet ongemerkt vooxbij zou gaan, maar meer nog zal aandacht aan dit feit worden geschonken, omdat de heer Van der Linden, door zijn werkkracht en inzicht steeds veel voor de gemeente Vlaardingen heeft betekend. Een bewijs daarvan mocht wel reeds worden gezien toen de heer Van der Linden op 13 april 1954 werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het jubileum vanavond in een bijzondere raadsvergadering zal worden herdacht. Installatie nieuw raadslid MAASSLUIS. Met zijn muzi kale, levendige geest en zijn orga- nistische begaafdheid weet Koos Bons de spanning onder zijn luisteraars altijd gaande te houden. Zo was het ook weer zaterdag avond op het concert, ter gelegen heid van de verjaardag van Prin ses -Wilhelmina, in de Immanuel- kerk. Ten eerste had hij zich van de medewerking verzekerd van het „Koperkwartet van het R. Ph. O.", dat gevormd wordt door Cees Valten en Frans Vreug- denhil, beide trompet en Gerard Velthuijsen en Bastiaan Dekker, beiden trombone. Burgerlijke stand van Schiedam Op ander gebied Zondagsschoolkinderen zoeken vriendschap 1T\E A-KRING van de Dienst Bescherming Bevolking, waaronder de plaatsen Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen ressorteren, is het winterseizoen begonnen met een geslaagde kaderdag in het Rotterdamse Emporium. Op deze bijeenkomst die werd geopend door de voorzitter van de Kringraad, mr. G. E. van Walsum heeft het hoofd B.B., de heer A. L. Nouwens, de plannen voor het nieuwe werkjaar ontvouwd. Een werkjaar, waarin het zal gonzen van allerlei activiteiten, die in de afgelopen maanden zijn georganiseerd. bfik Plannen Uniformer SCHIEDAM De Motor Club Scbie. dam organiseerde zaterdag in samen werking met de Sehiedamse Gemeen schap een molenzoektocht voor auto mobilisten, scooter- en motorrijders. Men had daarvoor een ongeveer 110 km lang parcours door het Zuidhollandse polderlandschap uitgezet. Langs het par cours stonden vanzelfsprekend molens en nu was het de bedoeling van deze rit, dat de deelnemers, die foto's van 19 mo lens, alsmede een routebeschrijving by de start hadden ontvangen, de molens vergeleken met de foto's en dan in een daarvoor bestemde postbus bjj de mo lens een kaartje met het nummer depo- neerden. Er waren echter «naar zeven molens in de route opgenomen, zodat een en ander wel moeilijkheden opleverden. Tussen 8 en 14 uur kon er gestart wor den en in die tijd versöhenen 71 rijders en 76 passagiers hij toet beginpunt. Het parcours liep via Vlaasndingen naar Maasland, waar de eerste controlepost was. Van daar ging het naar Schiplui den en op dit stads bevonden zich twee molens, waarvan er echter maair een in de tocht was opgenomen, terwijl, om de deelnemers- te misleiden, ook hij de tweede molen een postbus was ge plaatst, Overigens geschiedde het uit zetten wan de bussen en de pijlen wel iets aan de late kant, waardoor het kon gebeuren, dat enkele deelnemers eer der bij een bepaalde molen kwamen den de leden van de Motor Club, die er de postbussen kwamen plaatsen. - Na Schipluiden gingen de deelnemers weer Schiedamwaarts, doch bij Kethol werd afgebogen naar Ovemschie om daar vandaan via Berkel en Rodenrijs, Zoe- termeer en Boskoop bij Wiaddinxveen in het café !De Baars een controlepost te -vinden, terwijl daar bovendien, enkele ogenblikken rast konden worden gevon den. Via Gouda, Moordrecht, Capelle en Terbregge, waar de molen heel wat hoofdbrekens opleverde, ging de route naar .Rottendam, -waarna in Schiedam nog even langs de molens gereden werd. SCHIEDAM. Met heft nieuwe sei zoen. ft» zicht speetde G.T.R. 1 ssaltesnteig tegen baar stadgenoot S.F.C. 1 nóg een oefenwedstrijd. Deze anttmoettag vec toren «Se G.T.B.-ers met 1—2. la deze ontmoeting was het speSjgehaSte van dien aard, cDaft mogelijk G.T.B. ha d)e komen de competitie geen zorgen behoeft te 1 maken. Dinsdag 3 september houdt «ie S.V, G.T.B. dn die kanüde van de Gasfabriek haar Jaarvergadering. Aanvang 8 uur. SCHIEDAM. Qp vrijdag 6 september 1957 des namiddags van 2 tot 3 uur be staat er gelegenheid tot kosteloze inen ting, tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw vande G.G. en GD. Tulnlaan 80 te Schiedam. omdat er ook hiervan een was aange geven. Na de afmelding kregen de deelne mers een bijzonder mooie plaquette. In de avonduren vond de prijsuitreiking plaats en daarbij kwam aan het licht, dat liefst 38 deelnemers de route zonder fouten hadden uitgereden. De eerste vijf plaatsen werden gedeeld door de heren Gfroenenberg (Vlaardingen), Trouwborst. Keizer (beiden Schiedam), Van Dillen (Rotterdam) en Van der Loo (Kethel). De Bellaclub was de grootste deelne mende vereniging en kreeg derhalve de daarvoor ter beschikking gestelde prijs. De prijs voor de grootste V-es pa club was voor de Vespaclub Vlaardingen. De verstkemende deelnemer was de heer H. Sohimmelpenninck uit Deventer. Hij was per scooter uit Winschoten naar Schiedam vertrokken. De verstwonende deelnemers waren de toeren Dekkers en Frielink (per motor) uit Eindhoven en Ter Hofstede (per auto) uit Enkhuizen. De prijs voor de oudste deelnemer ging naar de heer J. Soetenm-an uit Hilver sum en die voor de jongste deelnemer naar W". J. Pennings uit Vlaardingen. De secretaris van de Motor Club Schiedam de heer L. Reeling reikte de prijzen uit. MAASLAND. Onder nog vrij guns tige weersomstandigheden (het Weef de féhele middag droog) zijn zaterdag j.l. e seriewedstrijden van de afd. Zuid- Holland-Zuid van de C.K.B. gespeeld. Het Maaslandse O.D.O. dat in een ster ke klasse was ingedeeld, wist twee van de vier wedstrijden te winnen (met resp. 30 en 2—0) en verloor twee maal met 21. Daardoor eindigde men op de 3e plaats. In deze 4 pittige wed strijden heeft O.D.O. nog veel kunnen leren, dat m de nieuwe competitie in toepassing kan worden gebracht. O.D.O.2 eindigde eveneens op de 3e plaats. Dit twaalftal speelde alle 4 ke ren gelijk (2x bleef de stand 0—0 en 2 maal werd het 11). De prijswinnaar in deze klasse behaalde 5 punten, zodat ODO 2 er met 4 geen slecht figuur sloeg. Door een beter doelgemiddelde eindigde Rozenburg op de 2e plaats. Het beste resultaat boekten de A-ju nioren, die ongeslagen bleven (men won met 10. 20, 21 en 30) en de eerste prijs wonnen, zijnde een aardige korfbalmedaille. De kleinere B-junioren verloren 3 wed strijden (met 4—0 en twee keer 20) en speelden één keer gelijk (0—0). De organisatie van deze middag stond helaas niet op het peil, dat de C.K.B. gewend is. Mogelijk zijn de vakanties daaraan debet DE poppetjes zijn uitgedanst dat was de originele tekst van het slotstuk by het vuurwerk dat zaterdagavond het grote S.G. vakantiefeest in Schiedam besloot. Zes weken heeft de S.G, in Schiedam voor verschil lende evenementen gezorgd, maar nu de scholen weer worden geopend en de burgerij van de stad weer geacht wordt zijn normale werk te hervatten, is het met de dansende poppetjes uit. „Laat de poppetjes dansen'toch was het motief dat aan de verschillende fevstelijkheden ten grondslag was gelegd, althans zo wilde men het doen voorkomen, hoewel de meeste evenementen met poppen niets uitstaande hadden. Zaïbenöaig was dus «He laatste dag van heit feest en ook op die dag zijn nnjg v-er- schffitenldfe feesfteU kheden gehouden. 2o was eir een dioor de motorclub Schiedam geotrgamffiseente Mdtenzoekrit, waarvan wij eilders een verslag gewen en voorite wanen er 's mMfaigs rolschaatewed1- sttrij'dien. waairwxrr vooral van die Seanlt van die meisjes Einke fodfanjgsSjeffiSn® 1-unrt*l _»iLÏ DessnxanjQb. De wedstrijden hebben een sponörei verloop gehad en onigékdcken hebben zich nteft voorgedaan. Overigens was qp Te «veotwalfittóiiten ganefcend, want te E.H.B.O. -was op heit tenreih aamwezSg en bood bij de ftoaste ncxg de bebiuüpzazne hand «foor de «Seeanemecs aan dé ffinfoh qp ifie vangen. Vooral «foor de uitstekende ©feettaag i - Oorspronkelijk is de opzet van de heer Van der Vlies ook geweest in deze kiosk als klantde bezoekers a sta - de ziekenhuizen trek ken. Eigenlijk lag zijnopeet nog iets verder maai deze slaagde niet geheel. In de oorlog iwerd -de heer Van der Vlies verschillende malen, hij was toen eert oersterke Hol landse knaap» opge roepen om in Duits land te gaan wer ken." ,Van der Vlies weigerde tot drie maal toe en moest toen. onderduiken. Hij trok naar Prakrijk, waar hij contact* kreeg met de verzetsbeweging. Van l941 tot '43 sa boteerde hij met zUn Franse vrienden ■waar bet mogelijk was. Machinerieën, verwarm inlprinstal- l&ties van belangrij ke gebouwen en fa- brieken werden ver nield. zonden zijn, werd hij toch ingeekecdletsgfa Toen hij in 1943 naar Nederland te rugkeerde in de veronderstelling, dat de Duitsers hem daar inmiddels vergeten zouden zijn, werd hij toch ingerekend "en in Duitsland te werk gesteld. Van der Vlies wist te ontsnappen, maar werd later weer gegrepen en in verschillende werkkampen onder gebracht. Ook daar wist hij te saboteren. Toen Italië capituleerde schreef hij met teer op de muur van de fa briek waar hij werkte„Wanneer Duitsland?" Niemand heeft ooit ont dekt wie de schilder is geweest hoe- wel het een en ander grote opschud ding verwekte. Op één na. Dat was de bedrijfsleider. Deze anti-Nazi ver- rade Van der Vlies echter niet, maar sprak hem na de oorlog over zijn ontdekking aan, in de hoop steun bij Van der Vliet te vindèn wu% neer hij zich eentueel voor zijn daden in de oorlog moest verantwoorden. Via Frankrijk keerde de heer Van der Vlies na de bevrijding in ons land terug waar hij in de industrie weik vond en feet tot chef stempelmaker in een Utrechts bedrijf bracht. Als gevolg van de spanningen tijdens de oorlog werd hij in 1947 echter ziek en verbleef ge durende twee jaar in bet Gemeeirtezie- kenhuis te Schiedam. Het slot was dat de dokter hem afkeurde voor alle werk. Daar stond Willem van der Vlies. An derhalve maand overtrad hij het gebod van de arts en werkte toch, toen moest hij opnieuw opgenomen worden, r in het ziekenhuis rijpte het plan, dat nu precies vijf jaar geleden tot werke- libdheid werd. Deverwachting leefde namelijk bij hem dat bij bezoekers van de zieken huizen en de patiënten wel behoefte zou bestaan aan een gelegenheid waar ver snaperingen gekocht zouden kunnen wor den. Deze verwachting is niet beschaamd, in tegendeel zelfs. Nadat Van der Vlies het ziekenhuis had verlaten legde hij zijn plannen tot de bouw van een kiosk voor aan B» en W. van Schiedam', die aüe mogelijke medewerking verleenden. Toen de heer Belfi, (zet U vooral zijn naam m de krant), van het koffie- en ijshuis in de Passage, waar Van der Vlies jaren klant was geweest hem ten slotte een renteloze lening verstrekte, stond de kiosk van bout en glas er wel dra. Op 31 augustus vijf jaar geleden opende Willem Van' der Vlies zijn zaak. Behalve de klandizie van ziekenhuisbe zoekers heeft hij een kring van vaste klanten gekregen. En dat deze met Wil lem van der Vlies meeleven bleek za terdag wel heel duidelijk toen zes van hen 's avonds tussen half zeven en ne gen uur een klein concert gaven bij de Kiosk en anderen de kiosk versierden. Van der Vlies is niet alleen kioskhou der. Hij 1s ook uitvinder want behalve dat hij de inrichting van zijn kiosk bijna geheel «elf heeft gemaakt, heeft hij ook een Ijskast en ijsconservator gebouwd en gebruikt hij verschillende instrumen ten, die Kloor hemzelf zijn uitgevonden of verbeterd. Zo heeft hij een vernuftig instrument ontworpen waarmee hy het pakpapier van de grote rollen kan snij- den. Bij deze uitvindingen komt zijn prak tijk, die hij verschillende bedrijven op deed, voor hij ziek werd, hem goed van ipas. Wensen heeft Willem van der Vlieg zeker nog, hoewel hij er eigenlijk niet goed mee voor de dag durft te komen. Zo zou hij zijn kiosk graag willen uit hebben «ie wedstrijden een protffiag ver loop gebald. De uitstegen küfen als volgt: Groep A. Meisjes 8 t.m. 10 jaar: 1 Mia v. d. vorm, 2 Frtefce Plaat, 3 Yvooae Juag, 4 Carrie Staalt, 5 Beppie v. Driiel, 6 Betty Maskensttaa. Geroep B. Me&jas van 11 tm. 13 jaar: 1 Hanöeice Sygens>; 2 Gteta DaO, 3 Oor- rite Ktet, 4 Marjan- Veüelooop, 5 Jeanne V. It Hof, 6 MasóltJe v.. d. Pol Groep C. MSedsjes van. 14 lm. 16 jaar: 1 Yvoame v. 1tHof. Grx>ep D. Jongens: 1. Louke Njjs, 2 Oor Jansens. Vuurwerk Hielt éradfltioniefte vuurwerk 's avonds had duizenden «aar «Ie Vlaardiiagardyk gebracht, waar voer de eerste pijlen omstreeks neigen uur warden afgescho ten, «ie plaatselijke muase&gezetechiappen een taptoe ten beste gaven, «ffie aHés- zrits gehoond mocht 'worden. ïkiemess can negen uur klapten, de eer- me pyten met oorvearibvemd lawaai fc> «Ie tucht uiteen. Waortsctiijnhjk heeft men achter «te «fweslkStotg van helt programma nogal vaaalt gezet, «mdiatt heit qteedls waar negen «toeJgicïe en er tijdens het vuusnwesk öogal watt spatten vleten. Nat is het echter wüett- gewonden, aotilatt ook dDt onderdeed van heit programma staagde. Bijzonder mooti wazen de vanschaKlenide stikken, waarbij die komische nummers niet ontbraken. Zo is er wed even ge lachen om de twee mannetjes aan het hbog-cek. Praal waren vensehSltenrie van «le vuurpijlen, hoewel de bewondering wed gauw werd weggenomen, «ïooir de enumnie klappen dóe steeds aan het stot vritgidten. Niettegenstaande de rook by «de grote stokken wel «en heette «te werioserite kaalt qptnok, was het '.geheel toch goed te vedtgen, aodSatt te velen, «Me op te Vïaar- dingsedajk een plaatsje hadden gevwndJen en ook de velen, die in Nieuwland ston- <ten te kijken, zeker ve&tesm zuiden zijn Behalve dat de heer Van der Linden gedurende vele jaren een goed ambte naar was, hij heeft zich ook buiten de ambtelijke sfeer in het Vlaardingse leven bewogen en is daar in vele sec toren een stuwende kracht geweest. Veel heeft de secretaris in Vlaardingen uiteraard zien veranderen, niet alleen de groei van de stad na de oorlog maakte hij mee, maar ook vele bur- Met ingang van heden wordt ons agentschap verzorgd door de heer P. Smith, Primulastraat 24d. Nieuwe abonnementen, klachten over bezorging, e.d. kunnen aan dit adres worden gemeld. De Administratie. VLAARDINGEN. Voor de raadsver gadering van aanstaande donderdag staat Eis eerste op de agenda de beëdiging en mstatRatie van heit mouw-benoemde caadsbd, te beer W. Wesfterfmis. De toeer W. Westerhuis neemt in te A.R.-finacttle te plaats in van mr. H. CiuUfcen. VLAARDINGEN. De gemeenteraad sal aanstaande «Soendenctag moeten over gaan tott belt samenstellen van te seötües tot «wtennoeik der gemeeritebearolt&jig, Kfecaft 1068 gemeesters zag hij gaan en komen. Steeds was hij echter de man, die B. en W. en de raad terzijde stond met zijn adviezen. VLAARDINGEN. In het kader van de uitvoering van de met Rotterdam aangegane overeenkomst tot opspuiting met baggerspecie van het ln Vlaardin gen gelegen deel van de Broekpolder en het gedeelte van de Aalkeetbultenpolder voor zover gelegen tassen de Broek polder en RUksweg nr. 20, waaraan door het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland goedkeu ring werd verleend, heeft met de ge meente Rotterdam overleg plaats gehad omtrent het tracé van de voor deze opspuiting; nodige pers- en retourleldin- gen, welke zich zullen uitstrekken van de nieuwe Maas af tot aan het bedoelde opspnltingsgebied. Om te bereiken dat de woningbouw in de Westwijk van de werkzaamheden voor het leggen en de aanwezigheid van de pers- en retourleidingen geen stag- nering of hinder zal ondervinden, is overeengekomen dat deze leidingen van te Poledijkse Wetering af tot aan de Rijksweg nr. 20 zullen worden gelegd over «ie percelen grond binnen de ge meente Maasland, welke onmiddellijk langs de gemeentegrens zijn gelegen. Naar verwachting zullen de betreffende leidingen daar een zeer lange periode moeten blijven liggen. In verband hiermede zal moeten wor den overgegaan tot de koop van de be treffende percelen grond. Daarom hem de gemeente contact opgenomen met de eigenaresse, mevrouw M. P. van der Flier te Amsterdam. Deze is bereid het géhele haar toebehorende bedrijf, waar- j ti j «-,-i- van de voor het leS8en van teidin&en De heer Van der Linden kwam als 16- s ln geding zijnde percelen een be- jarige op het raadhuis van zijn geboor-, langryk deel uitmaken, aan de gemeente testad Oud-Beierland. Hij bleef twee te verkopen Tevens is er reeds overeen- jaar als volontair aan die gemeente Y.?r" stemming bereikt wat betreft de ont bonden en vervolgde zijn ambtelijke binding der pachten met de pachters, looobaan aan het gemeentehuis van Vee- 6 nendaal. Daar was hij korte tijd werk-==~u^c~ zaam. In 1917 solliciteerde de heer Van der Linden naar Vlaardingen. Hier werd hij op 1 september 1917 aangesteld als adjunctcommies. De proeftijd was ge steld op 1 jaar. Na vier maanden ech ter volgde vaste aanstelling. In 1919 was de heer C. van der Linden waarnemend gemeentesecretaris omdat de gemeente secretaris een andere betrekking had aanvaard. De hoofdzaak op dit concert was toch wel de interessante samenstelling van het programma. Muziek die men niet zo vaak geboden krijgt door het koper kwartet, en nog twee eerste uitvoerin gen voor orgel en orgel met kwartet. De blaasinstrumenten zijn altijd zeer gevoelig voor de temperatuur. Een eer ste zorg van de blazers is, dat in ge combineerde uitvoeringen het „koper elkaar verdraagt" in zuiverheid en fel heid van toon. Vooral in een grote kerk ruimte moet men met snelle passages (door de ruimtegalm) terdege rekening houden dat deze niet teveel in elkaar -vloeien. De knappe prestaties die het „Koperkwartet" zaterdagavond heeft Geboren: Joban, t v M Bremer en C J Sneep: Wilhelmus H M, z v J de Vette en C J M Oisthoorn; Infetje, dvJC den Boer en L H v d Waal. breiden met een overdekt gedeelte waar zes tafeltjes met stoelen geplaatst kon den worden en waar hij klanten, die een wandeling achter de rug hebben zou kunnen bedienen en dranken kan serve ren. Misschien zullen, wanneer Van der Vlies het juiste moment gevonden heeft om een aanvraag ln te dienen voor deze uitbreiding. B. en W. nogmaals de hel pende hand toesteken. In ieder geval weten zij wat zij aan hem hebben. Behalve een behulpzaam mens, «Be da-Kclijks o.a. vele bejaarden helpt de B.K.-laan over te steken, heeft Van der Vlies hart voor zijn zaak, ook wat het uiterlijk aanzien daarvan betreft. geboden overtuigden de luisteraars niet alleen dat dez e solisten de genoemde moeiiykheden volkomen beheersen maar tevens dat zij in het samenspel een so nore klankenschoonheid weten te vor men die de uitbeelding van de kwartet- werken op hoog peil bracht. Zo was dan ook de vertolking van „Da Pacem Domini" van de I7e eeuwse Pool N. Zielenski in alle schakeringen van dyna miek en ritme volkomen verantwoord. „Cantate Domini" van G. O. Pitoni is een kerkelijke toonkunst uit de Romein se School en als zodanig kwam dit in zijn temperamentvolle klankgeving tot uiting. Het driedelige „Kwartet op. 95" van Ger. H. Boedijn completeerde het solistisch optreden van deze blazers. Zij toonden in dit fraaie klankrijke werk hun muzikale gaven in knap figuren spel, waarbij de tonen zuiver en klank vol resoneerden en een levendige uit beelding mogelijk maakten. Nadat Koos Bons dit concert had ge opend met Twee (gevoelige) Koraalbe werkingen van W. P. Verheul n.l. „Nun danket alle Gott" en „Vater un- ser im Hlmmelreich" en in afwisseling met het Koperkwartet een levendig ge varieerd „Toccata in G" van J. Pzn. Sweelick had uitgevoerd, kwam hij tot de eerste uitvoering in Europa va„ „Me- tamorphoses" van de Amerikaan Th. H. Kerr Jr. De componist leidt met een „Thema" zijn werk in en vervolgt dan, in 11 varaties, fuga en finale op een traditioneel Afro-Amerikaans volkslied, zijn uitbeeldingen op realistische wijze de verschillende gemoedsstemmingen. Het karakter van deze compositie is die van de Negro Spirituals. Sommige de len geven die gemoedsstemmingen oi kundige muzikale wijze weer, maar oo! meerdere episodes zijn van nogal ba naal gehalte, zonder veel diepgang en klinken wat bioscooporgelachtig.' Van veel groter muzikaal gehalte was de knappe improvisatie van de organist over een Gregoriaanse Hymne opgege ven door Prof. Gab. Verschraegen. Op meesterlijke wijze werkte Koos Bons dit thema uit tot een fraaie Fantasia en sprekende Fuga. De eerste uitvoering van „Sonata da Chiera" voor orgel en Koperkwartet, van Alex v. Amerongen, heeft op de luis teraars merkbare indruk gemaakt. Op zeer muzikale wijze heeft v, Amerongen de combinatie „Orgel-Kwartet" bewerkt tot een fraaie 3-deUge compositie. Dege lijk van constructie zijn deze delen van een eigen sprekend karakter. De ro- mantisch-moderne componeertrant geeft, naast de soms strakke toonvoering, een aparte melodieuze klankenrijkdom die in de solistische zowel als in gecombi neerde uitvoering altijd beheerst en voornaam blijft. Een werk dat om her haling vraagt! Met 2 coupletten van het Wilhelmus werd dit interessante concert besloten Op 7 oktober 1943 werd rijn eervolle carrière abrupt onderbroken door ®ea naar het oordeel van de toenmalige n.s.h.-burgemeester nlet-eervol ontslag, een ontslag dat naar het oordeel van alle goede Nederlanders van toen ech ter uitermate eervol was. Direct na de bevrijding kwam de heer Van der Linden dan ook weer m dienst ven de gemeente. Nu als loco-secretarrs, omdat de gemeentesecretaris geschorst was. Op 23 augustus 1946 werd hij als gemeentesecretaris beëdigd. Maar naast de betrekking bij de ge meente heeft de heer Van der Linden zich ook op ander gebied verdienstelijk gemaakt. Sedert 1950 is hy lid-voorzitter van de Sociale Raad (Armenraad). Ook was hij penningmeester van de vereni ging „Zorg voor het achterlijke kind' (momenteel heet deze vereniging „Ver eniging nazorg B.L.O."). De heer Van der Luiden heeft meegewerkt aan <le stichting van deze vereniging. Ook heeft de gemeentesecretaris meegewerkt aan de totstandkoming van een B.L.O.- school. Vlaardingen was een van de eer ste gemeenten in Nederland die een der gelijke school bezat. Hetzelfde kan ge zegd worden ten opzichte van de om streeks 1930 opgerichte vereniging „De Ambachtsschool". In 1936 kwam een am bachtsschool tot stand. Tot voor kort was de heer Van der Linden secretaris van deze vereniging. De jubilaris be kleedde het voorzitterschap van de afde ling „De Maasstreek" van de Neder landse Bond van gemeenteambtenaren. Ruim dertig jaren verzorgde hij de opleiding voor het diploma gemeente administratie (cursus van de Nederland se Bond van gemeente-ambtenaren te Vlaardingen), voor welk diploma hij on geveer vijftien jaar als examinator op trad. Ook zij nog vermeld dat de heer Van der Linden vóór de oorlog 10 jaren secretaris is geweest van het scheidsge recht voor gemeenteambtenaren, terwijl hij na de bevryding zitting had in het TribunaaL MAASSLUIS. Excelsior M, dat sa terdag op bezoek was bij Zwaluwen te Vlaardingen, heeft wat de uitslagen aan gaat niet veel pieizier gehad. Slechts het 2e elftal kon het in een goed ge speelde wedstrijd tot een 11 gelijk spel brengen. De uitslagen zijn: Zwaluwen 1 - Ex celsior 1 3—1; Zwaluwen 3 - Excelsior 3 9—1; Zwaluwen 4 - Excelsior 4 4—2 en Zwaluwen 5 - Excelsior 5 31. De wedstrijd tussen de eerste elftallen had een fors karakter, waarin het ele ment vriendschappelijk zoek was. Zwa luwen had kennehjk de bedoeling, koste wat kost, om Excelsior als nieuwe 2e klasser een nederlaag toe te brengen, waarin men dan ook is geslaagd. Reeds na 10 minuten hadden de gast heren succes, toen Hoojenboord met een omhaal de bal hoog in de touwen joeg en doelman Van der Gaa-g kansloos sloeg 10. Exclsior kwam, weliswaar meer in de aanval, doch in de voorhoede werd het spel te kort gehouden waardoor doel punten moesten uitblijven. Kort voor rust kreeg Verbaas de kans van de dag, doch op 2 meter voor doel wist hij nog naast te schieten. Na de rust had Excelsior het beste van het spel, maar toen Van der Gaag miste kreeg rechtsbuiten Bergwef de bal in zijn bezit en maakte geen fout 2—0. Kort daarop werd het 30 door de linksbuiten. Het spel wend steeds forser en men speelde meer de man dan de bal, waardoor de scheidsrechter herhaal delijk op moest treden, een vriendschap pelijke wedstrijd onwaardig. Kort voor het einde profiteerde Har- tog van een misverstand in de verdedi ging van Zwaluwen, redde de eer voor zijn vereniging 3—1. HOEK VAN HOLLAND Beginnende donderdagavond hebben de enkele dui zenden kampeerders die deze zomer op beide kampeerterreinen hebben gekam peerd afscheid genomen van het zomer- kampeerseizoen 1957. Dit gaat al jaren gepaard met een feesteiyke optocht ge sierd met lampionnen en fakkels voor afgegaan door de harmonieverenlging ILAZ. De deelneming donderdag was uitermate groot Ook veie Hoekse burgers zijn van deze optocht getuige geweest want het grote kampvuur wat daarna op het strand is ontstoken is een imponerend schouwspel geworden. Hier hebben de kampeerterrein-bewoners officieel af scheid van elkaar -genomen en het sei zoen besloten. Vrijdagavond besloot de Jeugdhaven te zomerperiode met ge kostumeerde volksdansen en een film voorstelling in de recreatiezaal. Voor deze bijeenkomst was grote belangstel ling. Alvorens de film werd vertoond, werden aan te «lames en heren-werkers van de Jeugdhaven geschenken aange boden door de heer Van der Linden, die ais een Johan Bodegraven, zoels hij zei, is gaan bedelen voor een bijdtrage. Zijn bedelaarspraktijk de laatste weken op de kampeerterreinen bracht nog op de som van 171,78. Deze afscheidsavond werd door talrijke genodigden uit Hoek van Holland bijgewoond. HOEK VAN HOLLAND. Bij graaf werk n de nabijheid van de Christeiyke school in de Midden scheepvaartstraat stootte men vrijdag op z.g.n. licht spoormunitie. Het graven werdniet eerder voortgezet dan toen de politie deze gevaarlijke .stoffen had verwijderd. NED. HERV. KERK Beroepen: te Spijkenisse (toez.): C. D. Israël te St. Nicolaasga. GEREF. KERKEN Beroepen: te Uithuizermeeden: S. G. Bloem te Hoogezand Sappemeer; te Nij- beets: W. A. M. Remders, kand. te Apel doorn; te Tijnje: G. J. Heersink te Aalten. Bedankt: voor Leek (Gr.): F. A. Goe- dendorp te Den Burg (Texel), GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Beroepen: te Rotterdam-Charlois: N. Bruin te Beverwijk. Aangenomen: naar Zalk en Veecaten: O. Mooiweer, kand. te Utrecht die be dankte voor Hoek (Zld.), Nijverdal en Temeuzen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Rotterdam-W: H. van Leeu wen te Arnhem en D. Slagboom te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te Werkendam: H. van Gilst te Dirksland en W Hage te Nunspeet. REM. BROEDERSCHAP Bedankt: voor Utrecht: (vac. N. van Gelder): H. J, de Kievid te Eindhoven Op 10 september zal op het Marktplein te IJmuiden een openluchtbijeenkomst plaatsvinden, waaraan voornamelijk door kinderen van de zondagsscholen en hun ouders wordt deelgenomen. (Aan vang 7 uur). Deze bijeenkomst wordt belegd door de Ned. Zondagsschool Ver- eeniging en is bedoeld als een startsein voor een nieuwe activiteit, die de zon dagsscholen in Nederland gaan ontwik kelen en die genoemd wordt: „Vriend schap over de wereld". Een mooi snoer kralen van zonnepitten en gekleurd vilt maken de meisjes voor „vriendjes in an dere landen" terwijl de jongens vlagge tjes zullen vervaardigen. Deze kleine maar sierlijke geschenken zullen naar Israël, Japan, Afrika en Fin land worden gezonden. Met deze landen werd reeds contact opgenomen, met het verzoek een wederkerige actie op touw te zetten, opdat de kinderen in Neder land zo mogelijk ook een klein geschenk terug zullen ontvangen uit deze vreem de landen. Het doel is om wat belang stelling by te brengen voor de wereld waarin het kind leeft en waarin het straks een plaats zal innemen. De kinderen komen in optocht, ieder met een „Vriendschapsballon" getooid naar het Marktplein. Na het zingen van de kinderen wordt een groot aantal bal lonnen in V-vorm opgelatn. De ballon, die de vriendschaps-gedachte het verst heeft uitgedragen, wordt beloond met een prijs. Na deze start worden gedurende 12 za terdagmiddagen elke week in een an dere plaats dergelijke byeenkomsten belegd. NOTARIEEL EXAMEN 'i-GRAVENHAGE, 31 auf. Voor het notarieel examen eerste gedeelte ls geslaagd mej. L. D. Belterman te Naarden. EXAMENS BOEKHOUDEN M.O. AMSTERDAM. 31 aug. Voor het examen boekhouden M.O. zijn te Hilversum de vol gende kandidaten geslaagd: J. van Westen, Rotterdam; P. G. van Westrienen. Amster dam: A. W. H. Vrine, Tilburg; A. M. M. van Vugt, Kaatsheuvel; J. N. Weezenborg, Den Haag; W. Wildschut, Gouda: J. Weerman, Den Haag; A. W. Wennekes, Eindhoven; 3. P. Wouters, Steenbergen; A. J. WJJger», Apeldoorn; C. v. Zeideren, Rotterdam; J. H. v. Zutphen, Vegtiel; A". M. M. Wosdorp, Rot terdam. MAASSLUIS. Zaterdagmorgen raakte schipper J. P. uit Krimpen a. d. Usel met zijn motorschip „Variatie" één der tuien van de heistelling, gespannen over het vaarwater Noordgeer te Maas sluis. De stelling waarmede men aan het werk is op de Noorddijk dreigde neer te storten. Een gelukkige omstandigheid was dat de overige tuien Welden en het blok (6 ton) zioh op het kritieke mo ment onder aan de stelling bevond. Ongelukken bleven derhalve uit Al leen werd enige schade toegebracht aan daken, terwijl een heier lichte ver wonding opliep. De politie stelt een onderzoek in. Het wasc burgemeester Van Wal sum die ln zijn openingswoord een korte terugblik gaf op de resultaten die in het verstreken jaar zijn be reikt. Het B.B.-kader heeft in het af gelopen jaar veel gepresteerd, zei de burgemeester, al is de brandweer enigszins uit de toon gevallen. Moge lijkheden tot verbetering op dit punt zijn aanwezig, maar dan zullen enke le aantrekkelijke oefeningen moeten worden georganiseerd. We kunnen er nu eenmaal niet in berusten, zo ver volgde mr. Van Walsum, dat de brandweer niet die ontplooiing zou krijgen, die nodig is om goed te kun nen functioneren. In het vervolg van zijn toespraak stond de burgemeester stil bij de vraag, of het juist en wenselijk is de B.B. op ba sis van vrijwilligheid op te bouwen. In vele plaatsen komt men er niet langs deze weg en het is daarom niet uitgeslo ten, dat op den duur een soort burger dienstplicht zal moeten worden inge voerd. De A-kring hoewel het laatst gestart vormt een gunstige uitzonde ring en kan. zich verheugen in de grote belangstelling van de burgerij. Tenslotte deelde de voorzitter van de Kringraad mede, dat het aantal geslaag de blokploegen beneden de verwachtin gen is gebleven en dat de leden van de 150 jeugdigen MAASSLUIS. Ruim trokken zaterdigmlddag j.L met ken, dozen en stokken trommelend door Maassluis, Zij werden voorafgegaan door de jeugddrumband van „Kunst na Ar beid." Het geluid was overweldigend. De maskerade, georganiseerd door ge noemde band, ter versterking van het instrumentenfonds, is wat de deelnamen cn het financieel resultaat aangaat ge- A.I. I slaagd. HOEK VAN HOLLAND. Bij het slopen van een zwaar betonnen bunker m de Prins Hendrikstraat te Hoek van Holland heeft men ook gisteren spring ladingen gebruikt. De explosie was een maal iets te zwaar waardoor bU omwo nenden schade is aangericht. In de werkplaats van de electrieien H, H. werden radiotoestellen, glaswerk en electrische artikelen beschadigd. De 77-jarige C. v '.d. M. die iets verder woont, schrok zo hevig, dat hij viel en een bloeduitstorting opliep. Ook werden planten en bloemen vernield. De sloper, fa. De W., uit Rotterdam is hiertegen verzekerd. HOEK VAN HOLLAND. Door het overkoken van een pan melk in het zomerhuis van de fam. G. A. C. uit Rotterdam vatte het gordyn vlam. Het brandje liet zich, ernstig aanzien en dus werd de vrijwillige brandweer gewaar schuwd. Na aankomst bleek dat het vuur reeds was geblust en is mén met de motorspuit teruggekeerd. bluseenheden <ip korte termijn proeven van vaardigheid kunnen afleggen. De plannen voor bet komend sei zoen werden uiteengezet door de heer Nouwens, die onder meer onthulde dat zeer binnenkort met de bouw der B.B.-schuilplaatsen een aanvang zal worden gemaakt. In Rotterdam ko men er 17, In Schiedam 4 en in Vlaar dingen 3. Het bluswaterplan, dat voorziet in de behoefte aan bluswater in oorlogstijd, nadert intussen zijn voltooiing. In Vlaar dingen zijn reeds belangrijke voorzie ningen getroffen. Twee doorlaten, één bij de Rotterdamsedijk en één bij het Van 't Hofplein, zorgen hier voor de no dige watertoevoer, terwijl men voorts twee grote pompen van het Rijk in bruik leen heeft. In Rotterdam is kortgeleden spuiteialng aangelegd vanaf het Hofplein via de Schiekade naar de Berg weg. Niet minder dan 114 wellen, waar- van de capaciteit varieert van 58 tot 160 m3 per uur, zijn ten behoeve van de brandweer in hun oude staat hersteld. Veel aandacht zal worden besteed aan te opleiding van nieuwe noodwachters. De opleiding voor blokhoofden en mel ders wordt verbeterd, die voor de brand weer in pelotonsverband zal opnieuw in beschouwing worden genomen. De mo gelijkheid tot aanstelling als brandwacht tweede klasse (Rijksdiploma) zal wor den opengesteld. Vermeld zij nog, dat de wijkleiders-redding tot instructeur zul len worden opgeleid en dat met het ge ven van oefeningen en demonstraties op korte termijn een begin zal worden ge maakt. De invoering van nieuwe unifor men zal niet al te lang meer op zich laten wachten. Dit vraagstuk is thans bij het betreffende departement in be handeling. Op het uitgebreide programma voor deze kaderdag stonden vervolgens twee causerieën. Drs. J. H. Ruijs van Dugte- ren, directeur van het Nederlands Insti tuut voor Personeelsleiding te Drieber gen, sprak over „De omgang met men sen" en dokter'M. Waisfisz, hoofd sectie Geneeskundige dienst bij de B.B., om schreef de taak van de ÈHBO-er in het rampgebied. Enkele instructiefilms gs- ven ,een ontzagwekkend beeld van de gevolgen van een atoomoorlog. Het was een verfilming van de proeven die de laatste jaren ln de Amerikaanse staat Nevada zijn genomen. De kaderdag werd besloten met het toneelstuk „Meeuwen boven Sorrento' dat door de amateurvereniging „Mutua A/mlcitia" op de planken werd gebracht

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2