S.G. vakantiefeesten trokken in 1957 minder belangstelling Vlaardingse Zwaluwen speelden gelijk tegen Aalburg Eigen tehuis Evangelische 7 Jeugdclubs te Maassluis si Vast dienstverband na jaren van sociale strijd „Avondmuziek" op orgel van Grote Kerk te Vlaardingen sarsuriusfc'sasfcs ss vss^ssa m— KERK EN SCHOOL Bedwelmd door koolmonoxyde Stand van zaken in Rotterdamse haven Gemeenteraad op excursie Door burgemeester VanDijck geopend Brand in Zweeds vrachtschip Ir. C. F. Rüter met pensioen 2!h Ernstige storing elektrisch net Onderhoudsbantwerler Ongeschoolde arbeiders .2 SCHIEDAM i Cefa vertoonde „Het grote geheim" Autobrandje VLAARDINGEN Regen veroorzaakte veel overlast i MAASSLUIS Opbrengst Unie-collecte Dierenmishandeling Voetbaltoernooi uitgesteld Bondsdag clir. geref. mannenverenigingen lrern reed arbeiders aan TROUWPLANNEN DINSDAG 17 SEPT. a.s. OPENT BRUIDSHUIS „BROADWAY" TROUW Maandag 16 september 195f Plantage Passage Amateurrevue Jeugdvoorstellingen Burgerlijke stand van Schiedam HET voormalig Gildehuisje aan de Zuiddijk dat aanvankelijk door de vrijwillige brandweer gebruikt werd als leslokaal, doch vrij kwam doordat de brandweer een eigen kazerne kreeg biedt Sedert zaterdagmiddag onderdak aan de plaatselijke Evangelische '.Jeugdclubs te Maassluis. Het interieur van hdt zaaltje is geheel met eigen krachten grondig sonder handen genomen. Keurig ingericht en met bloemen opgefleurd, "Heeft men er een gezellig clubhuis van gemaakt x Onder de bezielende leiding van voorzitter J. A. Malgo en zijn staf zijn de jeugdclubs de laatste tijd vrij sterk gegroeid. Drie jaar ge leden startten kleine groepjes ten huize van de leiders met 12 kin deren De samenkomsten werden vervolgens in diverse gelegenheden gehouden. De kleine clubs groeiden uit tot 140 leden, zodat men naar ,een geschikte huisvesting is gaan zoeken om het werk te kunnen -voortzetten. Opening OP DE VRAAG, welk feit hij in de vijftig jaar geschiedenis van de Scheepvaart Vereeniging Zuid te Rotterdam als het belangrijkst beschouwt, gaf de secretaris van deze organisatie, dr. A. J. Teychiné Stakenburg, die een üjvig boekwerk van 259 pagina's over de geschie denis van de S.V.Z. schreef, volmondig ten antwoord: de totstandko ming van het vaste dienstverband voor de havenarbeiders der Haven Arbeids Reserve op 1 januari 1955. Vóór deze datum waren er in sociaal opzicht gezien het verleden reeds grote vorderingen gemaakt, maar verder dan een los dienstverband in de Haven Arbeids Reserve was men niet gekomen. Als de S.V.Z. vandaag de rekening opstelt, is het saldo positief: het havenbedrijf anno technisch uitstekend-geoutilleerd goed geregeld. en 1957 is behalve economisch bloeiend, sociaal Patroonscommissie Havenstakingen Oprichting 5 Adressen Arbeidsvrede Ds. N. P. E. G. v. Uehelen overleden Feestvierin, Prof. K. L. Bellon overleden Eén dodeéén ztcaar getoonde V isserijberichten Kledingverhuurbedrijf Hu de feesten In Schiedam weer enige tijd achter de rug xijn heeft de Schie dam** Gemeenschap de „rekening" op gemaakt en enige cijfers verstrekt, waardoor enigszins een beeld wordt ver kregen van de belangstelling, die de bevolking wist op te brengen voor het jaarlijks gebeuren. Het was voor de eerste maal dat de „feesten" werden gespreid. In plaats van de gebruikelijke week met een opeen stapeling van evenementen, werd het een en ander dit jaar geleidelijk uit gesmeerd over een periode van zes weken. Een van de voordelen daarbij was ongetwijfeld dat het weer minder in vloed op de belangstelling kon uit oefenen, daar de meeste evenementen rich nu afspeelden in overdekte ruimten. Dat dit laatste door de organisatoren goed was gezien, mag blijken uit de geringe belangstelling, die de openlucht bijeenkomsten in de Plantage onder vonden. (Een vergelijking met het vorig jaar is voor wat dit onderdeel van het pro gramma betreft, moeilijk te trekken, daar in de eerste plaats het gehalte van de betrokken avonden voor net meren deel anders lagen maar ook de weers omstandigheden moeilijk in vergelijking zijn te torengen. In herinnering torengen wij slechts, dat vorig jaar verschillende malen van de garage der Coco Cola fabrieken gebruik moest worden ge maakt, om toch nog iets van de in de Plantage gedachte voorstellingen te la ten dcörgaan. .Ook dit jaar heeft het weer de open luoh tv oorstellingen parten gespeeld. ,Het optreden van het Ballet der Dage Landen, moest geheel worden afgelast in verband met de regen en ook de andere voorstellingen hadden van het slechte weer te lijden. Dat de geringe belangstelling voor de Plantage voorstellingen echter geheel voor rekening -van het weer moet wor den gebracht, lijkt ons echter niet ge heel juist, daar de weerssituatie bij ver schillende van de voorstellingen, die eveneens weinig publiek trokken toch bh de aanvang met ongunstig leek. Voor de vier Plantage-voorstellingen, die wel doorgingen kwamen in totaal slechts 1541 bezoekers. De Engelse en Schotse volksdansers trokken daarvan 325 bezoekers, het orkest Maiando 381, de variété-revue 398 en de laatste Va riété-avond 437 belangstellenden. ."Afgezien van de Plantage voorstellin gen was echter ook de belangstelling voor de andere evenementen, veel ge ringer dan in het jaar daaraan vooraf gaande. De vier avonden in het Passage theater trokken samen 3334 belangstellenden, waarvan 839 voor het Italiaanse Gpera- eóncert, 631 voor het Nat. Pools Dans theater, 839 voor de Zomer Cocktail en £25 voor de Skngerknaben vom Wiener- wald. Met de voorstellingen in de Plantage samen maakt dat een totaal van 4875 bezoekers, terwijl het aantal bezoekers van de avonden in 1956, 7543 bedroeg. "Een sterke teruggang van de belangstel ling dus, waarbij echter bedacht moet worden dat veerschillende Passage-avon den uitverkocht waren. De belangstelling voor de amateur- revue in het Passage theater was even eens geringer dsn in 1956. Dit waren 3371 bezoekers (vorig jaar 3665). Ook. de cijfers van de andere evenementen tonen aam dat de belangstelling .voor het een en ander niet zo groot was als het vorig jaar. De belangstelling voor de mode show bleef vrijwel constant op 274 (v. j. 272). "Voor het torentoekJimmen meldden "zich 1384 gegadigden (v. j. 2277), de toer tocht voor fietsers en bromfietsers had 91 deelnemers (v. j. 122), de hengdwed- strijden 166 (v. j. 210) en de rolschaatsen- t SCHIEDAM. De Oef* te Schiedam heeft het seizoen vrijdag en zaterdag geopend met de vertoning" van de nieu- we Cefa-film „Het grote geheim". De film, die pas in bet bezit is van Cefa, behandelt het probleem van de ont spoorde jeugd. De film, die op het internationaal filmcongres te Swanwick werd geken schetst als de beste getuigende film, -werd voor de eerste maal in het be staan van Cefa Schiedam, voorafgegaan door een journaal met actuele gebeurte nissen. - Een kleurenfilm over Noorwegen, ging - 'eveneens aan de hoofdfilm vooraf. Op de eerste avond werd de bijeen- •t komst in het gebouw Irene geopend -door de heer Van den Hoek. wedstrijd jaar 60. 59 deelnemers tegen vorig De belangstelling voor de jeugdvoor stelling bleef vrijwel constant op 17169 (v. j. 17151) waarvan het poppentheater in het Stedelijk Museum 2690 belang stellenden trok. Overigens trok dit pop. pentheater 150o volwassen belangstellen den. Belangrijk meer bezoekers dan het vorig jaar trok de tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Waren vong jaar voor de tentoonstelling van de Schiedamse nijverheid 7519 belangstellenden gekomen, de tentoonstelling over poppen dit jaar trok 17989 bezoekers Ook de wielerronde maakt een gunstige uitzondering op het geheel met 2209 belangstellenden tegen 1662 in het vong jaar. Ongetwijfeld zijn het uitgebreide rennersveld en de namen van de deelnemende topfiguren daaraan debet. Evenementen die het Vorig jaar niet werden gehouden, gaven de volgende cijfers: Transportfietsenrace 15 deel nemers, Molenzoekrit 75 deelnemers, zwemgeest in „Groenoord" 669 bezoekers en de Havenrondvaarten 1505 passagiers. Het aantal programmaboekjes dat werd verkocht bedroeg 4300 (v. j, 8J.61) terwijl de bedrijven voor het feest een bedrag van 5318,36 bijeenbrachten, tegen 5208,93 in het vong jaar. Een auto vloog zondagavond in de IJsselmondsestraat m brand doordat de zitting van de wagen vlam had gevat. De brandweer wist het vuur met droog- poeder te blussen. De schade bleef be perkt tot een verbrande zitting en ver brande regenjas. De 22-jarige N. S moest zaterdagavond in bewusteloze toestand naar de Dr Noletstichting worden gebracht nadat hij in de badkamer van zijn woning aan de Francois Haverschmidtlaan 47 in deze toestand was aangetroffen. Na onderzoek bleek, dat hij bedwelmd was geraakt door koolmonoxyde. dat zich in de geyser van de badkamer had ontwikkeld De politie, die door de ouders van de jongeman ter assistentie was geroepen, moest de badkamerdeur open breken omdat deze van bmnen was af gesloten. Men vond de jongeman naast de badkuip en paste kunstmatige adem haling toe. Vanmorgen was zijn toe stand redelijk. Vijftig jaar Scheepvaart Verenii Geboren: Inge H. d v D P Krauf en M H PectersPieterucUa d v II L, op ten Berg en M Snoei): Antonius A M, z v A de Jong en L E de Vette, Jan W JL, z v L Onstenk en D v Gulik Overleden: J K M Melief, 33 j. VLAARDINGEN Ook in de tweede wedstrijd heeft Zwaluwen met een pun tenverdeling genoegen moeten nemen. De kennismaking met het pas gepromo veerde „Wühelmina", zoals Aalburg in eigen omgeving wordt genoemd, was niet onprettig: het is een harde, maar fair spelende ploeg, die door enthousias me vergoedt, wat het nog aan techniek te kort schiet. Het terrein had zich ondanks de hevige regenval vrij goed gehouden, al was het mituurijjk zwaar en glad, zodat val- en glijpartijen aan de orde van de dag wa ren. Doordat Vogler en Stoutbandel te laat Het zeer slechte weer heeft zaterdag veel last veroorzaakt. Het Plein 1940 was zaterdagmiddag vrij wel onbegaanbaar geworden door de slechte afvoer. De bewoners van de Haydnstraat en de Valeriusstraat ondervonden zeer veel hinder van het regenwater. De straten stonden blank en in de Richard Holstraat en Handels treat stond het water op som mige punten I cm onder de drempel. Vloerkleden ad. moesten ijlings worden opgenomen. Getracht is het water weg te pompen in de sloot aan de taanderij. Uit verschillende straten werden straat verzakkingen gemeld. i* i »i t* MAASSLUIS. Vanmorgen te ruim zeven uur vertrokken het college van burgemeester en wethouders, de leden van de raad en enkele hoofden van dienst met een touringcar naar de Noord-Oost- Polder om een excursie te maken naar het Waterloopkundig Laboratorium. De reis voerde allereerst naar het hotel .,'t Voorhuys" te Emmeloord, waar het 'gezelschap ontvangen werd door enkele deskundigen van het Waterloopkundig Laboratorium. Hier werd een inleiding gegeven op het model van de Rotterdam se Waterweg dat ontworpen is en dat een antwoord moet geven op tal van vraagstukken, zoals aanslibbing, bocht afsnijding e.d., waarmede rijkswater staat te maken heeft. Nadat een gemeen schappelijke koffiemaaltijd gebruikt was, bezichtigde het gezelschap in de middag uren het laboratorium „De Voorst". MAASSLUIS. De jaarlijkse Unie collecte, gehouden in de Gerei Kerk te Maassluis, bracht 646,op. Zeer dankbaar is men met het Gilde- huisje, dat het gemeentebestuur beschik baar stelde. Vele personen uit kringen van de plaatselijke overheid, kerkdijk en maatschappelijk leven Sfjjm zater dagmiddag van hun belangstelling bU^k tijdens de officiële opening van het clubhuis, die door burgemeester Van Dück werd verricht. Deze had zich gaar ne "bereid verklaard de opening te ver richten, omdat de belangstelling van de plaatselijke overheid ook dient uit te gaan tot de geestelijke arbeid onder de Jeugd. „Wij hebben allen onze taak m dit leven," aldus burgemeester Van Dijck. „Werkgevers, werknemers, ou ders en opvoeders, doch ook als over- ,heid. Is dit mogelijk het m eigen kracht te doen? God geeft ons de krachten en talenten en elk mens zal zich reken schap moeten geven wat de waarde daa van is." Het dieed spreker groot genoe gen. dat vele mannen en vrouwen zich ging draagt men tevens by tot de maat schappelijke vorming van de jeugd. Met de beste wensen voor het welsla gen van dit zeer belangrijke werk ver klaarde burgemeester Van Dijck het clubhuis voor geopend" en overhandigde aan de heer Malgo de sleutel van het ge bouw. vollenhoven, Geref. predikant sprak als voorzitter van de Evangelisa tie-commissie- er zijn dankbaarheid over uit dat er een nauwe interkerkelijke sa- 1 menwerking is ontstaan, waardoor het 'ook in Maassluis mogelijk is geworden •Ue kinderen van ons volk tot Jezus te brengen. Hij feliciteerde de jeugdclubs met dit eigen huis. J Een vertegenwoordiger van de Rotter- ja-mse Evangelisch* Jeugdclubs bood •veneens gelukwensen aan. Mevr. A. Hamaker leidster van de padvinders. arriveerden moest Zwaluwen met twee invallers uitkomen, maar het moet ge zegd, dat zowel De Bruin (ex H.B.S.S.) als Jdh. Don hen lang niet slecht héb ben vervangen. Over de wedstrijd kunnen we verder kort zijn. De Zwaluwen-machine loopt nog steeds niet gesmeerd. Reeds spoedig schiep de voorhoede, waarin v. d. Wcy- den uitblonk, zich tal van goede kansen, maar op het beslissend moment faalde het schot of bleef het geheel achterwege. Toch wisten de Vogels tweemaal het net te -vinden, eerst door Hoogerboord en later doen: v. d. Weyden, ma ar beide keffen meende de scheidsrechter buiten spel geconstateerd te hebben en kende de doelpunten niet toe. Het hand wer kende Aalburg bedreigde ook z» nu en dan de ZAvaffiiwenveste, maar de veie hoekschoppen, die de acties aan weers. zijden opleverden, brachten geen resul taat Ook in de tweede helft behield Zwaluwen het beste van het spel en mochten de gastheren by enkele .felle schoten, die ternauwernood hun" doel misten, niet over geluk klagen. De te genaanvallen van Aalburg hadden min der om het lijf dan voor de rust Een paar vrije schoppen wegens hands even buiten het strafschopgebied bleken ook geen ernstige bedreiging Voor het Vlaai'- dingse doel en zo kwam hqt einde met dulbbel blanke stand. De andere voor deze middag vastge stelde wedstrijden van Zwaluwen vonden wegens weers- en terreuromstandigheden geen doorgang. mg Zuid Dr. TEYCHINÉ STAKENBURG mag geacht worden tot oordelen In dit opzicht volledig bevoegd te zijn. Hij pre tendeert niet dat het door bem gewroch te gedenkboek aanspraak maakt op het praedlctaat „volledig", maar zijn werk mag niettemin, zoals de Algemeen-voor zitter van de S.V.Z., mr. W. F. Lich- tenauer in zijn voorwoord opmerkt, een verantwoord en wetenschappelijk werk over de sociale geschiedenis van de op komst onzer wereldhaven genoemd wor den. Mr. Lichtenauer zegt hiervan ver der nog: „Zoals Michelangelo" zijn Mozes verborgen zag in een blok ruw marmer, zo hoeft een begaafde litera tor, begiftigd met een aangeboren ge voel voor historie, dit kunstwerk uit een kantig brok heel ruw materiaal uitge houwen. Dr. A. J. T-ftchinó Stakenburg De "politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 60-jarige J. v. T„ die met een" vislijn en -haakje ëèn "wilde eend aan het vangen was. In een jute zak, welke de man bij zich droeg, bevond zich een nog levende eend, die uit de bek bloedde. Een geval dus van ergerlijke dierenmishandeling. Het voetbaltoernooi, dat de Vlaardingse Politie Sport- en Ontspanningsvereniging dinsdag a.s. zou houden, gaat wegens de gesteldheid van de terreinen niet door. Thans wordt het programma op 24 sep tember afgewerkt. 4-^t) "V- een gevolg is van de eerste verenigingen van werkgevers en arbeiders. Men krijgt uit «de geschiedbeschryvlng van het ont staan en ondergaan der vakorganisaties van werkgevers en werknemers in het havenbedrijf tn deze tijd de indruk, dat ze tegelijkertijd bron voor en vrucht van de vele werkstakingen zijn geweest, zo als deze na 1889 nog in de jaren 1896, 1900 1903. 1905 en 1907 zjm opgetreden. Na de staking van 1889 bleef het contact tussen de werkgevers, die bij dit con flict betrokken waren geweest, bewaard en op 30 oktober 1889 werd de eerste vereniging van Cargadoors opgericht In 1896 is deze werkgeversorganisatie, die men als een voorloopster kan be schouwen van de latere S.V.Z., echter al weer van het toneel verdwenen. Mr. W. F. Lichtenauersinds 1 mei 1956 algemeen-voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid. heeft daarbij nog een eigenschap te meer getoond: de genegenheid van een warm hart voor het lijden vau zwakken en voor het moeizame werk, waarvan iedere idealist blijft vertrouwen, dat het eenmaal ertoe zal leiden, dat deze no den zullen worden opgeheven." ALS de belangrijkste data uit de ge schiedenis der Scheepvaart Vereeni ging Zuid te Rotterdam noemt dr. Sta kenburg allereerst de grote havenstakin gen sinds het jaar 1889. Hij noemt dit jaartal markant, omdat het de eerste werkstaking is, die zich in het havenbe drijf voor doet, een werkstaking, welke DE organistenv Gijs de Graaf en van Dorp hebben zaterdagavond in de Grote Kerk te Vlaardingen een orgel bespeling gegeven. Hei programma had een zeer gevarieerd karakter wat betreft de componisten. Elk daarom schept een eigen sfeer. Wat dat betreft was het dan ook niet bezwaarlijk dat twee organisten, elk afzonderlijk, een deel van dit programma verzorgden. Maar voor de organist zelf doet zich wel het bezwaar gelden dat hij (met dit kor te programma) niet voldoende inge speeld komt. Aan boord van bet Zweedse schip „Tauri", waarvan de eigenaar Is A. B. Iris uit Stockholm, is zaterdagmiddag omstreeks 1 unr een fikse brand uit gebroken. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het schip was gelegen bij de N.V. Quick Dispatch aan de Waalhaven te Rotterdam- De lading houtmeel tus sendeks had vlam gevat. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen, maar de werkzaam heden werden aanzienlijk bemoeilijkt, daar het houtmeel op het bluswater ging dryven. Het gevaar voor uitbrei ding werd hierdoor nog vergroot. Het duurde meer dan twee en een half uur voordat men het bevel tot inrukken kon geven. Hoewel de brand zich had beperkt tot het ruim, waarin de brand was uit gebroken, gingen twintig a dertig zakken houtmeel verloren. heeft. Zij complimenteerde het bestuur met deze aanwinst, doch merkte op, dat eigenlijk dit gebouwtje nog te klein is daair ook andere groepen nog onderdak zoeken. De heer Malgo dankte voor de waarderende woorden en goede wen sen. Zeer dankbaar gestemd, was hij jegens alle personen, die belangeloos hun tijd en arbeid gegeven hebben om het zaaltje te restaureren. Er is veel werk verzet en in het bijzonder dankte hij de heer H. v. d. Hoest voor zijn aandeel daarin. Deze samenkomst werd rr*>t gebed en Schriftlezing geopend door de heer heil van houden. Naast deze Htg Malgo en met dankzegging <k>or ds. Voi- uesoeoogt zien mw „«jJelte van de Maasslui- Malgo en met dan Zo klonk b.v. het openingsnummer „Praeludium und Fuga in D" van D. Buxtehude door Gijs de Graaf soms nogal wankel in ritme en tempo. Ook de warme sppntamteit, zo eigen aan Bux- tehua'e's „Avondmuzieken" (hij zelf was daarvan een vooraanstaand leider) misten wij over het algemeen in de vlot heid en soepelheid van toongeving. Beter waren van voordracht en regis tratie de „Trois Noèls anciens" van N. A. Le Bèque. De uit dezelfde tijd (Ba rokperiode) stammende muziek was van een luchtige doorzichtige, klankgeving en vormde een goede tegenstelling met het beginnummer. Juist nu Gijs de Graaf zijn muzikaliteit (want muzikaal is hij wel) ging uitleven, was zijn pro- grammadeel ten einde en vervolgde Kees v. Dorp met een uitvoering van „Fuga in G mineur" van Joh. S. Bach. Technisch goed maar nogal étudeachtig uitgevoerd. De inspiratie die H. Gag- nebin van Ps 8:3 heeft ondergaan, meen de hij in dissonanten te moeten interpre teren. Hij maakt het de organist, in de uitvoering en de luisteraar, in het be luisteren van zijn compositie niet ge makkelijk. Want als men Ps 8:3 leest en nog eens overleest verwacht men heel andere muziek dan die van de com ponist. De oude cyclische vorm van de suite heeft Sigfried Reda toegepast in zijn „Choralsuite". Regel voor regel heeft hij zijn gekozen koraal bewerkt. Nu is zijn compositorische kracht, in alle regels, niet steeds even sterk. Het geheel geeft echter toch een muziek die de dictie wan de gegeven stof wel tot leven brengt. Kees van Dorp heeft door zijn ver tolking getoond dat hij deze componist wel begreep. A. I. BIJ de staking de werkgevers in dit jaar vallen de dan ook weer evenals in 1889 noodgedwongen terug op een patroonscommissie. Wanneer be gin juli 1900 de derde werkstaking een feit is. zijn de partijen, die tegenover elkaar staan, nog net even ver als vroe ger: permanente vormen ontbreken. Te genover de haastig geconstrueerde Fe deratie van het Transport te Water mo gen J, B. Crol.B. E. Ruys en J. vis ser Jaczn, namens de patroons de za ken beredderen. Veel indruk maakt de oprichting van een federatie in Antwer pen van reders, cargadoors, expediteurs, stuwadoors, vemen, vervoerders en ver der alle werkgevers, die in de scheep vaart arbeiders gebruiken. De arbeiders zullen geregistreerd worden, kaarthou ders genieten de voorkeur bij aanne ming, er komt een gratis medische be handeling. Het geheel wordt gefinancierd door de scheepsrekeningen met 14 pro cent te belasten. NAAR aanleiding hiervan wordt ook In Rotterdam een vergadering van gehouden en het lijkt er dat inderdaad een werkgevers- %v Cr. V>A "*7 werkgervers veel op. da organisatie tot stand zal komen. Maar na enige tijd gaat het veelbelovend werk weer teniet. Het duurde nog tot 20 sep tember 1907. nadat de stuwadoors op 11 december 1906 reeds tot de oprichting van de „Vereeniging van Stuwadoors te Rotterdam" gekomen waren, dat de cargadoors elkaar voor goed vonden in de Scheepvaartvereeniging te Rotterdam. In het voorlopig bestuur werd de heer W. A. Engelbrecht tot voorzitter geko zen, de heer W. C. Hudig tot vice-voor- zitter en mr. F. van Hasselt tot pen ningmeester. Tot secretaris werd de heer J. Stakenburg aangesteld, die ook al secretaris was van de Stuwadoors- vereeniging. HET correspondentie-adres der Scheep vaartvereeniging was aanhankelijk ten kantore van haar voorzitter. Wam- bersle en Zoon, Prins Hendrikkade 9— 10. Nadat de heer W. C. Hudig in de Algemene Ledenvergadering van 27 fe bruari 1909 als president gekozen was, werd dit Willemsplein 8 en na herbe noeming van de heer Engelbrecht op 24 februari 1911 wederom aan de Prins Hendrikkade. De secretaris handelde de brieven en verdere stukken af op het bureau van de Stuwadoorsvereeniging in de Hoofdsteeg 43, naderhand aan de Nieuwe Haensteeg 9b De bijeenkomsten van de Scheepvaartvereeniging werden aanvankelijk gehouden in het Notaris huis ahn de Wijnstraat, -maar omdat men daar veel hinder ondervond van de treinen over het viaduct, verhuisde men in 191(2 nöar het pand van de firma Hudig en Veder aan het Willemsplein 8. dat juist leeggekomen was. Het bene denhuis werd betrokken door de Scheep- vaarbvereeniging en de bovenverdieping door de Stuwadoorsvereeniging. Na ver bouwing en uitbreiding bleef men hier tot 1930 toen het huidige gebouw aan de Pleter de Hoornweg gereed gekomen was. De Stuwadoorsvereeniging was in middels op 1 januari 1918 geliquideerd. Dr. W. A. Engelbrecht, initiatiefnemer en eerste voorzitter der Scheept aartvereniging in 1907. ders in oorlogstijd. Er werd op diezelfde datum een ziekengeldregeling ingesteld voor rekening van de werkgevers. In de jaren na de Eerste Wereldoorlog werd aan de Haven-Reserve het karakter van steunverlenende instelling ontnomen en een Haven Arbeids Reserve m het le ven geroepen, ten dool hebbend de can- trale registratie en aanneming van los se arbeidskrachten en de centrale loon administratie en loonbetaluig aan losse arbeiders, alsmede de registratie van alle vaste arbeiders WANNEER een van dc taken van de Scheepvaartvereeniging: het hand haven van de arbeidsvrede. in de loop der jaren bewezen heeft belangrijk te zijn, dan vormt het tijdvak tot 1920 van dat bewijs een onderdeel. Na de graanelevaiorstaking in 1907 zijn geen grote acties meer voorgekomen. De staking, die van 14 februari tot 28 april 1920 alle verkeer te water en daarmede gedeeltelijk te land verlamde, noemt dr. Stakenburg een laatste uiting van ouderwetse havenromantfek. Nadien is het nooit meer tol een zo langdurig en verhit conflict binnen het georgani seerd overleg gekomen. Allerlei voorzie ningen zijn nadien successievelijk door bemiddeling van de S.V.Z. in het leven geroepen, zoals een Centrale voor Ar beidsvoorziening, een bedrijfscontrole, een stichting voor gezinsverzorging en gezinshulp, een havencontroledienst, een iiavenvakschool, een geneeskundige dienst, een pensioenfonds, politiecontro le. een sociaal fonds, vakopleiding, een commissie ter bevordering van het vei lig werken in de haven en een vereni ging voor ziektekostenverzekering. NEDERLANDSE HERVORMDE KERR Bedankt voor Spijkemsse (toez.): C. D. Israel te St. Nicolaasga. Aangenomen het beroep van de gene rale synode als predikant m algemene dienst (secretaris Nederlandse Christen- Studentenvereniging): vik. G. J. Bosman te Nijmegen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Delft: G. J. Buys te Papen- drecht en C. Noordegraaf te 's-Graven- deel. Op 86-jarige leeftijd is in het Dia conesenhuis te Hilversum overleden ds. N. P. E. G. van Uehelen, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. van Uehelen werd 20 december 1870 te Harderwijk geboren en aan vaardde, na zijn studie te Utrecht, in 1896 het ambt te Renswoude. Na een drie-jarig verblijf te 's-Graveland deed h(J op 12 juni 1904 zijn intrede te Hil versum, welke gemeente bij drieënder tig jaar gediend heeft tot zijn emeri taat op 1 januari 1938. In zijn oude ge meente Hilversum heeft hij evenwel nog veel pastoraal werk verricht. In zijn drie gemeenten was ds. Van Uehe len voorzitter van het bestuur van de chr. school. Te Hilversum was hij ook voorzitter van de afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap en ere-voorzltter van de Chr. Nat. Werkmansbond. Be kendheid kreeg hü vooral door de xie- kenuurtjes die hij voor de N.C.R.V.. microfoon verzorgde. Dinsdag en woensdag a*, hopen de chr. geref. mannenverenigingen hun bondsdag te houden te Nunspeet In de :hr. geref. kerk aan de Gruppendeler- weg. Dinsdagavond om zeven uur zal le huishoudelijke vergadering aan vangen. Die avond zal ook ds. R. Kok uit Veenendaal een causerie houden over: „Waar het om ging". Woensdagmorgen spreekt de bonds voorzitter, ds. C. v. d. Zaal zijn ope ningsrede uit Vervolgens zal ds. D. Biesma jr. uit Utrecht spreken over: „Het ambt der gelovigen". Aan het slot van deze bondsdag zal ds. J .Tij mes van Nunspeet een opwekkende rede houden met als onderwerp: „Trek de draagbomen niet uit de ringen". De directeur van het Gemeente-ener giebedrijf te Rotterdam, ir. C. F. Rü ter, wiens dienstverband na het berei ken van de 65-jarige leeftijd met een jaar werd verlengd, zal met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag uit zijn be trekking worden verleend. GUNNING DELFT. De architect G. J. W. Lan- tink te '6-Grave.iz de heeft heit bouwen van vier woningen aan de Naaldwijkse- straat te Naaldwijk gegund aan het aan nemersbedrijf L. P. van der Gag te Delft Eerste C.A.O. "DELANGRUK in de geschiedenis van •L» de S.VZ. is verder de eerste Collec tieve Arbeids Overeenkomst voor het havenbedrijf tevens de eerste C.A.O. volgens de wet Van Raalte die op 1 januari 1900 van kracht werd. Deze C.AO werd in de loop der jaren her haaldelijk opnieuw aangegaan en aan zienlijk uitgebreid tot op het huidig ogenblik. C.A.O.'s voor de zeevaart volgden al spoedig daarna en in de oor logsjaren van 19141918 zette de socia le opbouw zich nog voort. Zo trad op 1 november 1916 de Stuwadoorswet in werking, nadat reeds een jaar daarvoor het aanwervingsbureau voor Rotterdam se reders was gereorganiseerd en als afdeling onder de S.V.Z. was gekomen. Ook trad op 19 juli 1915 de Zee-Onge vallenwet in werking en werden in de jaren 1915 en 1916 voorbereidingen ge troffen tot de oprichting der kantoren voor Aanneming van Havenarbeiders aan de St. Jobsweg en de Maashaven. Hier vond de centrale registratie en centrale aanneming van losse havenar beiders plaats. Op 2 juli 1917 kwam de Haven-Reserve tot stand, welke ten doel had een steunregeling aan havenarbei- TpR is reden tót feestvieren" 'bij J-j gouden Jubileum van de S.V.Z: en dit wordt dan ook ruimschoots ge daan op vrijdag 30 september a.s. Het begint 's morgens om 9 uur ai als de eerste spade in de grond gaat voor de bouw van de nieuwe haven vakschool. Om 11 uur wordt namens het gezamenlijke personeel een bron zen plastiek aangeboden aan het be* stuur. Dit bronzen reliëf is vervaar digd door de kunstsmid J. M. Kolde- wey te Helvoirt en zal worden aan gebracht voor de drie ramen in de hal van het kantoor aan de Pieter de Hoochweg 110. In de Rotterdamse Schouwburg wordt verder des middags om half drie een feestelijke bijeenkomst ge houden, waarin het woord gevoerd zal worden door minister J. Suurhoff, burgemeester mr. G. E. van Walsum en mr, W. F. Lichtenauer, de tegen woordige voorzitter van de S.V.Z. Het Rotterdams Kamer Orkest zal deze bij eenkomst voorts met muziek opluis teren. Om kwart over vijf volgt dan een receptie in Bellevue en des avonds om acht uur wordt voor het perso neel een grote feestavond georgani seerd in de Rivièrahal. Alle perso neelsleden ontvangen verder een grati ficatie van een dagloon of meer, al naar gelang men langer in de haven werkzaam Is geweest. (Van een onzer verslaggevers) Gedurende drie kwartier Is vandaag een ernstige storing opgetreden in de elektri citeitsvoorziening van de binnenstad van Den Haag. De storing ving aan om zeven minuten voor twaalf uur en eerst tegen kwart voor één kon de atroomlevering hervat worden. Veel bedrijven, die met elektrische energie werken, ondervonden hinder van deze storing, omdat de machines en. appa- raien tot stilstand kwamen. Vitale be drijven, welke over een noodaggregaat beschikken,ondervonden slechts weinig hinder, omdat dit aggregaat onmiddellijk in werkihg trad. Ook het A.N.P., dat via telexen dagbladen overal in het land van nieuws voorziet, moest de nieuwsvoorzie ning onderbreken, omdat de telextoestel len op elektriciteit werken. Het tram verkeer ondervond geen hinder. De oorzaak van de storing moet ge zocht worden in een driefaaige kort sluiting, weike ontstond in de klem men van een scheidingsschakelaar op het ogenblik, dat deze werd oitffe» schakeld. De voedingskabels naar het G.E.E.- station werd door de beveiligingsinstal- laties onmiddellijk uitgeschakeld waar door de spanning wegviel. Tengevolge van de storing ontstond Vrijdagmorgen is op 65-jarige leeftijd te Nijmegen plotseling overleden prof. dr. K. L. Bellon, in leven hoogleraar in de godsdienstgeschiedenis en gods dienstwijsbegeerte aan de r.-k. univer siteit te Nijmegen. Op 25 januari 1928 werd hü benoemd tot hoogleraar *aa dace universiteit, *s-Gnvetihase. 14 sept Geslaagd voor hut te ged. van het notarieel examen: Th A Hagemen te Dldam (Gld.J. Geslaagd voor het Ze ged. zijn M J Dut- nel nar te Achterveld en Th-J Kamps U Velp (Gld.J. De examens zijn nu afgelopen mvk i j I-—»— Naby Best zijn gisteravond om om streeks luit twaalf twee arbeiders door de trein Den Bosch—Eindhoven aange reden. En van hen, de heer N. Marmer- steeg te Nieuwdijk werd op slag gedood, terwijl de andere arbeiders, de heer L. Siegers uit Heeze, zwaar gewond naar hoM3Lnnenziekenhuis te Eindhoven werd overgebracht De arbeiders verrichtten werkzaam heden aan de spoorlijn in opdracht van het particuliere aannemers bedrijf Van Welzenes te Rotterdam, toen de trein, die om 23.26 uur uit Den Bosch naar Eindhoven was vertrokken hen greep. Van de zijde der spoorwegen vernamen wij, dat de voorgeschreven veiligheids maatregelen waren genomen. De rijks politie te Best heeft een onderzoek in gesteld. 's-GRAVENHAGE. 1# sept Vangstbeftete vatn hedenmorgen uit voüe zee. SCH W zaterdag weinig vangst 81 weinig vsiigit. 116 8, 180 niet» te melden. 42 8 uit de halw vleet 47 5. 302 38. 110 48 U. h. V„ 328 100 u. h v., 4 0, 185 40 u. h. v„ 402 105 u. h. v.. 413 nog 30 netten, 8 weinig vangst 18 Idem, 18 5, 28 1, 30 1, 38 60 u b. vN W 2. 130 85 u. h. v.. 210 zaterdag .00, JS0 80 nog 28 netten, 287 1. 310 2, Ï88 80 u. h. v, 32 17, 40 30. 132 0. 133 40, 189 0, 200 20. 233 2, 262 28 nog 20 netten, 141 4, 180 8, 23 28 nog 10 netten, 53 34 u. h. v.. 284 50 189 60 u. h. v„ 78 40 u. h. v., 305 zaterdag welmg. niet gevist 390 70 nog 10 netten,. iOS revist. niet gevist. "399 88 nog" 10 netten, *223 0, Vlaardingen VL 89 30, binnen uren VL 89 30, "binnen te Scheve- ingen SCH. 37 met 28 last, 20 met 17, 24 30 Jast 48 30, 40 32, 159 32, 180 30 en 100 kisten verse haring. 84 28 last en 400 kisten verse haring, 2 met 28. 342 34, 14 18. 87 28 Vlaardingen 70 4, 79 5, 173 10 nog 60 netten, 71 45 uit een halve vleet 83 2, 168 38 nog 20 netten, 14 14, 58 8 nog 38 netten, 89 30. 132 2. 's-GRAVENHAGE. 18 sept. Besommin gen trellers: Sch 160 met f 2330. 54 met 7070, 2 met 1720. 37 mat 1635. Prijzen verse vis per 40 kg: grote schel vis t 24.50-28, middelschelvis 18 50-25iC, schelvis 1 18-20. 2 16-17.50. wijting ge stript 16-17.50, wijting dicht 10 li.50, mid delkabeljauw 36-41, kabeljauw 1 3450-35 80, 2 30-32. 3 20-22. Prijzen per 50 kg: verse haring f 11* 18.45, makreel .10-10.40, Totale aanvoer gezouten haring: 8000 kantjes. Notering: maatjes zout klein f 29 80-38, zout groot 32.80-37, olie haring 32-36, steurharing 19.80-32.10, ijle barlnj 2430-28 50, alles per kantje. ook eldors in het net een ernstige spanningsdaling. Deze had tot gevolg, dat de voeding van het geljjkrichters station van de H.T.M. gelegen aan de Dibbetstraat slechts enkele ogenblik ken werd onderbroken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Fonkelnieuwe gelegenheidskleding voor dames en heren ORIGINELE AMERIKAANSE BRUIDSTOILETTEN HOOGSTRAAT 53 ROTTERDAM TEL. 128731 VAN MANNEKUS CO. N.V., Rotterdam-West, vraagt voor brekery en -maalderij.: Hellestraat 3 haar erts- prima vakman, kunnende lassen. Vaste werkkring en goed loon.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2