Zwembad „Groenoord" woensdag officieel gesloten Jeugdring van CJVF hield propagandabeenkomst Maasland^ fokveedag heeft vaste plaats verkregen Vereniging voor nazorg T.B.C. patiënten over winteracties Gouden jubileum Jos. 0. M. Nijman KERK EN ■SCHOOL O Koetsjes en paarden onder de hamer Personeel kreeg gratificatie Politie-nieuws Vlaardingen Doel„Duizend leden in Schiedam99 „Jacob Verolme overgedragen Voordracht over Velser tunnel SCHIEDAM Bazar Leger des Heils afdeling Schiedam Inbraak bij juwelier -.Moedige redder van te .water geraakt jongetje - Groot aantal gebreken bij fietsen en bromfietsen VLAARDINGEN Maasland Nieuws van M.V.V. '27 Jeugd-gemeenteraad komt bijeen Bijeenkomst N.C.V.B. Vlaardinger Ambacht H. M. de Lange spreekt in Harmonie Borstbeeld onthuld Burgerlijke stand van Rotterdam Jongens van 11 en 12 bekennen diefstallen Dodelijk ongeval M.s. „Haringvliet" overgedragen Theezetwedstrij den* in Den Haag 2 TROUW Donderdag 19 september 1957 SCHIEDAM. De jeugdring van de C.J.V.F. hield woensdag avond een propagandabijeenkomst in de grote zaal van Irene. De ringpresidente, mejuffrouw M. van der Touw, opende deze avond met-een kort woord, waarin zij speciaal de introducees welkom Heette en er op' wees, dat het be zoek op deze samenkomst wat te genviel, hetgeen te wijten moet zijn aan de griep. Vele kinderen schijnen daaraan te lijden- Ook zette zij de grondbegin selen van de jeugdring uiteen. Van het duo Porky en Spanky, twee Amerikaanse jongetjes, zijn vier films in omloop. Een daarvan „Zo zijn on ze manieren" werd voor de jeugd ring vertoond. Het is een echte kol- Advertentie Kiavne ii2 (OTTERDAM Burgerlijke stand van Schiedam 99 Geen slecht figuur Kerstzegels Met hoofdhaar in draaiende hoortol geraakt Prof. G. Zeegers nit Novib Overgang prof. H. Brngmans tot rooms-katholicisme Weekend Evang. herstel en opbouw uitgesteld Door de stichting „Evangelisch Her stel en Opbouw", landelijk overkoepe lend orgaan voor het gereformeerd jeugdzorgwerk, zou van 28 tot 30 sep tember a-s in het eigen conferentieoord „De blije werelt" te Lunteren een week end belegd worden voor bestuursleden van de aangesloten plaatselijke orga nisaties Stalhouderij verdwijnt T7ERZAMELAARS zullen op 22 ok tober in Rotter dam hun hart kun nen ophalen. Op die dag zal eens Ne derlands grootste stalhouderij de Onderlinge Rijtuig Vereniging aan de Zwaanshals een veiling houden van paarden, rijtuigen, tuigen e.d. Men verwacht verzame laars uit Duitsland, België en uit ons land, die speciaal zullen afkomen op de tuigen, de stal lantaarns en de bitten. Deze. laatste zijn op het ogenblik vooral in trek en de ORV kan bogen op een interessante collectie sier-, trek en rolgebitten. Gerard Brom 50 jaar doctor Visseryberichten SCHIEDAM. Met een kleine bijeen komst van toe t gehele personeel op het terras, is woensdagavond omstreeks half seven het openluchtzwembad Groen- oord officieel gesloten. Namens het Stichtingsbestuur deed de i heer J. Bronneman de personeelsleden mededeling van een gratificatie, die zij rullen ontvangen terwijl de beer Peu- te, de chef badmeester met enkele woor den afscheid nam van de verschillende personeelsleden. Van het Stichtingsbestuur waren bij deze bijeenkomst aanwezig mevrouw Van Zijderveldt-Verbruggen en de secre taris, de heer F. Hofman. Zoals wij reeds eerder meldden is het aantal bezoekers van het bad geduren de dit seizoen ruim 171.000 geweest, de financiële exploitatie in engere zin is dan ook gunstig. De komende weken zullen nog enige werkzaamheden in het bad worden ver richt. Zo zal het water uit de bassins worden, verwijderd en de cabine deuren zullen worden opgeborgen, op dat zij niet zullen worden aangetast door de weersinvloeden. Op 1 oktober gaat het bad dan offi cieel de winterslaap in, om ongeveer half mei volgend jaar weer te worden geopend. De laatste dagen is de belang stelling voor het bad zeer gering ge weest. De z.g. Berenploeg was zoals dat gebruikelijk is, iedere morgen omstreeks zeven uur aanwezig. De berenploeg is een groepje mannen en een vrouw, dat iedere dag voor aan de arbeid te gaan een duik neemt in het verfrissende bad. Ook dit jaar heeft de groep geen dag ontbroken. Gisteren heeft zij echter ook afscheid moeten nemen van het openlucht bas sin. Gedurende de winter gaan de zwemmers en zwemster naar het Sport- fondsenbad. Terwijl „Bere^ en beerm", woensdag in het water, dat een tempe ratuur van 10V4 graad had, rond spar telden maakte onze fotograaf, uiteraard in zijn jas op de kant, een plaatje. rrroensdagmiddag is de jaarlijkse ba- W .jar van hei Leger des Heils afde ling Schiedam weer geopend, die in de Korpszaal aan de Lange Haven wordt gehouden. Een groot aantal luxe voor werpen, levensmiddelen en textiel zijn in de verschillende stands uitgestald. Deze artikelen werden door eigen leden van het Leger des Heils, winkeliers en fabrikanten bijeen gebracht. Over de opbrengst van de eerste dag kan men zeer tevreden zijn. Deze op brengst is bestemd voor de afdeling Schiedam van het Leger des Heils en ge deeltelijk ook voor de Zending Donder dagavond is de bazar nog geopend van 710 uur. iDe leiding berust ook deze keer weer bij majoor en mevrouw J. H Drentje. SCHIEDAM. Vannacht is ingebro- -ken bij de goudsmid iD. aan de Prof. KL Onneslaan. Er is een steen door de <ruit gegooid en de daders hebben ze- - ventig a tachtig gouden ringen ter waar de van 2000.- a 2500.- gestolen. Zij hadden de deur van de winkel en de deur van een woning naast de winkel aan elkaar vastgebonden door een touw aan de knoppen te bevestigen. De re cherche stelt een onderzoek m. Omtrent •de daders is tot nu toe niets bekend. SCHTEDAM Gistermiddag Is de 7- - jarige Martiaus van Leeuwen uit de „Nieuw straat spelenderwijs in het water «vaa de Lange Haven geraakt. De 53-ja- rige lasser G. de Groot, die in de ziekte- L'ci, loopt en last heeft van bronchitus, uit de Stationsstraat, sprong gekleed te water en bracht de drenkeling op het droge. Het jongetje heeft geen nadelige gevolgen van het onvrijwillige bad on dervond» jen. SCHIEDAM De verkeerspolitie heeft een onderzoek ingesteld op fietsen en 'bromfietsen van het personeel van Wil- /'ton Feyenoord. Het is gebleken dat 940 fietsen en 156 bromfietsen gebreken ver- toonden. Bij die fietsen, werkte meestal de bel f niet en was het achterspatbord, onvol doende wit geverfd. Van de bromfietsen werkten vooral de voorremmen niet f? VLAARDINGEN. De politie heeft de negentienjarige W. T. B. K. uit Utrecht aangehouden. Hij had m Vlaar dingen twee bromfietsen ontvreemd. K. was ontvlucht uit een inrichting te Eiber gen. Op 22 juh werd ingebroken m dé ra kel van de firma Blom en Zandvliet aan de Gedempte Biersloot. De Schie damse politie heeft een dezer dagen de drieëntwintigjarige K. G. aangehouden die onder meer dei» inbraak bekende Als medeplichtige heeft de Vlaardmgse politie de vierentwintigjarige Schiedam' raer M. W, A. m verzekering gesteld. In mei 1956 wend aan de Kethelweg te Vlaardmgen een radiotoestel gestolen. Het toestel werd door een onbekende man afgehaald bij een mevrouw, die het voor haar buren in bewaring had. Deze onbekende blijkt de achtendertigjarige Rotiendammer T. B. te zijn geweest, die thans gedetineerd ts in de strafgevange nis te Schevemngen Het radiotoestel is in Rotterdam in beslag genomen. In de woning Tollensstraat 4 te Vlaar dingen geraakte dinsdagavond een pe- troleumtoestel in de brand. Het vuur werd met emmers water geblust oibor de toevallig passerende J van der Zwan. Daardoor behoefde de Vlaardmg se Vrijwillige Brandweer niet in te grij pen. voor ren* EN MOOERN10NT Perrianermantels met en zonder Nertzgamerlng. Geboren: Jeroen, z. v. A. L. Dijkshoorn en J. P. Schop: Adrians M.. d, v. A. Bier hulzen en A. C. Hersbach; Marianne, d. v. E. de Bruün en J. A. Vink; Maria E. 1—, d. v. G. A. van Vliet en E. M. van Beurden, Wilhelmlna L., d. v. J. Hertog en M. van Deurzen. Overleden: E. van der Daan, 80 j„ echtg. v. F. Kool; A, B. C. Belndorff, 68 J., eehtg. v. P. Pluijmert. MAASLAND. - Vrolijke muxtót klonk vierde Donker 3 van Joh. v d. Koog. woensdagmorgen uit de luidsprekers op de fokveedag, welke voor de 13e maal werd gehouden. Ondertussen legden de inzenders de laatste baad aan het tollet van de wereldberoemde zwartbonten. Jammer genoeg liet de zon jraao, maar het was toch de gehele dag droog. Enkele veehouders welke voor de fokveedag hadden ingeschreven lieten verstek gaan maar het merendeel had ondanks de moeite die de regenval de laatste week veroorzaakt had toch alles op alles gezet om hun vee zo goed mo gelijk te tonen. De jury had een moeilijke taak om de beste exemplaren uit de verschillende klassen uit te zoeken. Ben bewijs voor de hoge kwaliteit van het aangevoerde vee was wel dat in 4e Klasse beOTiifs- groepen (waarin van elk bedrijf de bes te dieren waren) niet minder dan 3 eer ste en 4 tweede" prijzen werden toege kend. Het was J J van Wijk uit Schip luiden die als eerste -uit de bus kwam, tevens een eerste prijs voor A P. Char- don en J. 'van Vliet beiden uit Maas land. Dat er- een goede ontwikkeling is bleek o.a. uit de familiegroepen. Hier werden de Bertha's van A. P. Cbardcm le gevolgd door de Aaltjes van dezelfde en de Wietske's van Joh. van der Kooij allen te Maasland. Bijzonder succesvol was deze dag wel voor de heer J. J. van Wijk (Schiplui- den), zijn koe Roosje 34 werd kampioene tevens was ze de koe met de beste uiers. Ook had hij de beste fokregister .koe nL Jantje. De reserve kampioene werd Aaltje 14 van de heer A P. Char- j Kampioen stier wend Dedmer 43166 S *en reserve kampioen. Felsem Sikke 35701 beide van de K.I. De Eendracht te M^aaslmid^rc^yctieklasse waren eerste prijzen, voor Aafje van J. J. van Wijk, T Wiefcske 19 en Wieftske 20 van Joh. v. d. Kooij en Margaretha 2 van A. P. Char- Kfem. In de superproduotieklasse zege- - MAASLAND Door het slechte weer ."leoc uiteraard afgelopen zaterdag geen enkele wedstrijd doorgang vinden. Het .nieuwe nroeramma ziet er als volgt tut. uur. MVV 2 PPSC 3, aanvang 4.15 uur en MVV 3 HVO 4. aanvang 2.30 uur. Het eerste 'elftal gaat per bus, welke om 3.— uur vertrekt vanaf het Raadhuis. Voor sup- -■ porters is er dus gelegenheid de reis -Star Rotterdam mee te makenZy die- raen dit tot a.s. vrijdagavond bij de se- cretaris Ofp te geven. T>e winnaars van de nederlaagsenes zijn 'inmiddels bekend. De eerste pnJs werd behaald door HVO 3. terwijl de tweede oriis zijnde een door de heer G. v. d. Bent beschikbaar gestelde lauwerkrans f werd gewonnen door V.D.L. (Zat) Verder was er een eerste prijs voor Doetje 10 van Wed. Lubrecht uit Vlaar dingen. De klasse-afstammelingen van één va der boven 2 jaar werd een overwinning voor de groep van Cammingha Dina's Aidema 8 van A. P. Chaxdon. Ook werd een eerste prijs toegekend voor de groep van Felsum Botermijn van K.I. De Eendracht. Bijzonder leerzaam was de toelichting die door de jury gegeven werd. Mogelijk kan hieraan in de 'toekomst nog meer aandacht geschonken worden, zodat het de bezoekers steeds duidelijk is welke motieven bij de jury de doorslag geven. Ook "de inzendingen varkens stonden op hoiger peil dan voorgaande jaren. Daar de consument steeds minder be langstelling heeft voor vet, heeft de var kensfokker als doel een varken te fok ken met o.a. veel vlees en weinig vet. Gelukkig kon ook hier een aantal prima dieren worden aangewezen, die deze goede eigenschappen vertoonden. De beer van P- Buitelaar uit Leid- schendam werd kampioen, reserve die van L. de Jong uit den Haag. J. de Jong uit Maasland zag één van zijn zeugen uitgeroepen tot kampioene, terwijl de zeug van A. Louwen uit Monster reser ve kampioene werd- De afdeling schapen had als kampi oen nam (die van Jac. v.d. Wel te Maas land. Van dezelfde eigenaar was ook de kampioen ooi. Door de plattelands jongerenorganisaties werden weer diver se wedstrijden georganiseerd. Hiervoor was veel belangstelling, vooral van de jeugd. Ze toonden hiermee hun kunnen op velerlei gebied. Opvallend o.a. was wel het fraaie werk dat geleverd werd met het bloemenschikken. Op sportieve wijze werd er gekampt om het beste werk, De (demonstratie met de slootreuu- gingsmachine bad veel kijkers. Men kon dus alles bijeengenomen terugzien op een geslaagde dag waar de boeren er eens te meer van overtuigd zijn dat ze nog vele idealen kunnen nastreven. Als er iets duidelijk was op deze jaarlijkse fokveedag, dan. is het wel dat er op het platteland hoe ook bedreigd door de in dustrie nog plaats us voor vele initiatie ven. Uitslagen: Uitslag van de jeugdwed strijden gehouden op woensdag 18 sep tember. Meikwad strijd 1 Arie Vijver berg, 2 Whn van der Marei, 3 Arie van Nierop. Bloemschikwedstrijd, 1 Corne van den Berg, 2 Nellie Verboon, 3 Men Dijkshoorn. Pannekoekbakken, 1 Nel van Schie, 2 Door Doelman, 3 Annie van der Ende, 4 Neli Voorbam. Trekkersbehen- digheidswedstrijd, 1 Han Keijzer,, 2 Jan van (der Kooij, 3 Leen Noordam, 4 Arie Vijverberg. Algemene wedstrijd gewicht schatten, 1 C. C. van Eijmeren, Delft, 2 J. C. Zonneveld»'Delft, 3 P. de Jong; De Lier, 4 B. de Wilt, Vlaardingen, 5 A. van IJperen, KetfaeL derfilm, waarin het jeugdige tweetal en hun vriendjes allerlei kattekwaad uithalen. Het behoeft geen betoog, dat de Schiedamse meisjes naar har telust gelachen hebben om de Ame rikaanse jongetjes en het gejoel was dan ook niet van de lucht. Ook werd nog een voorfilmpje vertoond. VLAARDINGEN. Op woensdag 25 september aanstaande komt de Vlaar- dingse Jeugdgemeenteraad weer bijeen. Dat Is dan voor de eerste maal in het nieuwe seizoen. De agenda voor deze avond vertoont grote overeenkomst met de agenda van de laatstgehouden ver gadering. Naast een voorstel staat'er namelijk weer een discussie op het programma. Dat wordt dan de tweede maal dat de Jeugdgemeenteraad over een algemeen onderwerp gaat discussieren. Het be looft zeker een interessante vergadering te worden. Dat was het ook toen men over Nieuw-Guinea sprak. Nu blijft men dichter bij" huis. Het gaat deze keer namelijk over de taak van de overheid. Dat hierover verdeelde menin gen zijn is geen geheim. In eerste in stantie heeft van elke fractie één woord voerder de gelegenheid om zijn stand punt uiteen te zetten. Daarna wordt de discussie vrijgelaten. We twijfelen er niet aan dat de belangstelling groter zal zijn als gewoonlijk. De discussie staat onder leiding van de heer C, J. Reodenburg (soc.), die deze avond voorzitter is. Een voorstel inzake wijziging van de uitbetaling van lonen en salarissen staat als eerste op de agenda. Dit voorstel zal worden verdedigd door de heer A. J. Ruigrok (kath.v.). VLAARDINGEN De afdeling Vlaardingen Ambacht van de Neder lands Christen Vrouwenbond komt voor de eerste maal na de vakantie bijeen op woensdag 25 september aanstaande Niet zoals gewoonlijk in de Immanucl- kerk, maar in een der zalen van de Emrr.auskerk aan de Van Linden van den Heuv ellsmgel-hoek-Ketheiweg. Hier zal komen spreken ds J. H Baas uit Rotterdam, die het onderwerp. ,,Het aankweken en bewaren van een eigen persoonlijkheid" zal inleiden De verga dering begint 's avonds om acht uur. VLAARDINGEN Op vrijdag 4 ok tober aanstaande organiseert de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Departement Vlaardingen en Maassluis een koffielun^h in de socie- tettszaai van de Harmonie aan de Schiedamseweg te Vlaardmgen Voor deze ,.start"-bijeenkomst is de heer H M de Lange, directtcmcdeweiker aan het Centraal Planbureau in Den Haag uitgenodigd om te komen spreken over de vraag: ..Kunnen wij onder de huidi ge omstandigheden de conjunctuur be heersen'" De bijeenkomst begint om twaalf uur. SCHIEDAM. In het gebouw voor Chr. Sociale Belangen hield woensdagavond de Vereniging tot Behartiging van de belangen van t.b.e.patiènten In Neder land, afdeling Schiedam haar halfjaar lijkse reglementaire ledenvergadering. In een bijzonder gezellige sfeer waren Op de werf van Jan Smit Cz., te Alblasserdam is gistermiddag de 26.500 tons ertstanker „Jacob Verol me" officieel overgedragen aan de directie van de Nederlandse Ertan- ker Maatschappij. De directeur van het Verolme-concern, de heer C. Ver olme, hield vooraf een toespraak, waarin hij o.m. wees op de kentering, die de scheepvaart doormaakt. Spr. geloofde, dat Nederland alle krachten moet inspannen om de ex port te verhogen. Landen zoals Duits land eh Japan zijn hard op weg een machtige positie te veroveren in de wereldscheepvaart en de heer Verol me was ervan overtuigd, dat Neder land hierbij niet ten achter behoefde te blijven. Tijdens deze overdracht vond ook de plechtige onthulling plaats van het borstbeeld van wijlen de heer Jacob Verolme. De burgemeester van Oude Tonge, de heer Chr. van Hofwegen, de gemeente, waarvan de Verolme's afkomstig zijn, voerde hierbij het woord en het verheugde hem de heer C. Verolme de erepenning van de ge meente Oude Tonge te mogen uitrei ken. Ook is een straat in Oude Tonge naar de heer Verolme genoemd. Het borstbeeld is vervaardigd door Teus van den Berg uit Amsterdam. Na de officiële overdracht bezichtig den de genodigden het schip. Aangiften Rotterdam 18 september Overleden: B. Kool, man v. G. A.A. Fre- deriks 17 J; A. Tromper, man v. A. v. Houwelingen 77 j E Gejas, vr. gch. gew. m. M. A. Kok 81 j; K. Martens, man v. v. F. Kooke 41 j: R. M. Lisseveld. man v, P. E. van Poortvliet 86 j; C. J. Ravestein, vr. geh. gew. m. P. A. Visser 66 j; B. E, Post, vr. geh. gew. m J C Staa 83 j; P Nelen, vr. v. J M. v. Galen 58 j; S. R. A. Pegel, man v. J. M. Engelbrecht 73 j; A. Bons, vr. geh. gew. m, G. Post 76 J; A. M. Meermans, vr. v. C. A. H. de Rondt. 68 j; C. v.d. Blom, man v. 3. v. Oosten 68 j; L v.d. Linden, vr. geh. gew. m. C. Buiten hek 87 j: L. v.d Lelij, man v, L Kwec- kel 58 j; A. Bouman, man v. M. P. Wolf 78j; A. C. M. Hottink, ongeh. vr. 45 j, L J. Molijn. man geh gew. m. A. E. O. van Dijk 75 j; W. de Jong, man geh. gew. m. D. J. A. Kerkhof 86 j. A. Barendregt-Krulthof z.; M. X. Wortel- boer-Brennlnkmeijer d.; G. R. Coenraad- Schaaij d. F. C. Helbers-Boele d.; J. Bom Colthoff- v. Meurs z.; G. J. Rustige-v. We zel z.: Z. Lodder- v.d. Voorden d; C. S. Ver- meulen-Franken d.; D. M. v. Kleef-de Waard z.; A. v. Koolj-de Jong z.; J. A. Bnnkeman-Roodenburg d S. Pley- Koning z.; G. Boelhouwer-v. Geenen d.; N. C. v d. Bosch- v. Stek d M. Saris. Langstraat z.; G. M. Verschoor- Born d M.M Phlips- Zorg d.; M de Baas- Nieuwenhuis d.; M. L Boere- Veldhuijzen z J. Hoevelaken- v. Rijswijk z G Slagter-Zijderveld d.; A. G. Doesburg-Dijkhuizen d.; M. v. Kijjswijk v.d. Blink z,; P. L. Duurkoop-Hoeren d.: L. C. E. Bosch-Wieling d C. C A. M Hoogma-v. Dlnter z.; H. G. Vcen-Corbaeh z.; A. Lin- nenkooper-Nleboer d.; J. A Ruigrok-de Kie- vith z. vele belangstellenden bijeen. In de eer ste pla-ata om de verschillende officiële mededelingen, seals de nlotulen en de ingekomen stokken aan te horen en te bespreken, maar daarnaast ook om sich te bezinnen op het werk dat deze win ter'weer wacht. - Was vorig jaar bij de viering van het tienjarig bestaan van de afdeling, de wens naar voren gekomen het aantal van duizend leden te bereiken, deze wens ging toen nog niet in vervulling. Om dit aantal echter zo snel mogelijk te bereiken, zal een intensieve propa ganda worden gehouden o.a. door twee grote feestavonden te organiseren, waarvan (de eerste zal worden gehouden op 10 oktober in het Passagetheater en verder nog een tweede in februari. Op deze avonden hooprt men zoveel belang stelling te trekken buiten de kring van leden, dat het aantal van deze laatsten belangrijk zal stijgen. Deze stijging is noodzakelijk om het werk naar behoren te kunnen blijven voortzetten. Schiedam slaat overigens, landelijk gezien, zeker geen slecht figuur want percentagegewijs, naar het totaal aan tal inwoners staat deze plaats met het aantal leden bovenaan. Niet alleen tie contributie van de le den maakt hulpverlening tijdens de na zorg van t.b.c,-patiënten echter fi nancieel mogelijk. Een belangrijk 'deel van de gelden daarvoor komt binnen door de verkoop van de Kerstsluitze- gels. Ook dit jaar zal tot de verkoop daarvan worden overgegaan. Naast boekjes zullen dit jaar vellen van hon derd zegels ten verkoop worden aange boden. De prijs per zegel is verhoogd van 3 op 5 cent Over deze zegels sprak de voorzitter van de afdeling. Rotterdam de heer J. Polak op de ledenvergadering van gis teren uitvoerig. Dit jaar zal ook reclame wonden gemaakt bij winkeliers, die een passé partout kunnen krijgen waarin zij de zegels op de toonbank kunnen expo seren. Een kleine expositie van de nieuwe zegels was in de zaal aanwezig. De laatste jaren groeit de verkoop aldus de heer Polak, dank zij o.a, de samenwerking van het Groene Kruis, K.N.C.V. en Vereniging tot behartiging van de belangen van T.B.C.-patiënten. In vijftig landen worden de zegels, naar het voorbeeld in Denemarken, waar men in 1904 met het nieuwe idee naar voren kwam, thans verkocht. De voorzitter van de afdeling, de heer P. J. Veringmeier, had een kort ope ningswoord gesproken, terwijl na de pauze a'e aanwezigen nog gezellig* bij een bleven. (Van onze correspondent) De twee jongens uit Bergen op Zoom, die zoais we eerder meldden wer den aangehouden nadat ze een vracht auto hadden weggenomen en daarmee een gevaarlijke rit hadden gemaakt, heb ben maandag tegenover de kinderpolitie in Bergen op Zoom ettelijke inbraken be kend. Zo hadden zij (hun leeftijd is naar thans blijkt respectievelijk elf en twaalf jaar) ingebroken in het kantoor van de houthandel Camptna te Bergen op Zoom, in een consumptietent aan de Oostcr- schelde en ergens in Woensdrecht. Zij zouden hierbij hebben samengewerkt met een jongen van zeventien jaar, die ook was aangehouden. Nadat de jongens maandagmiddag door de politie waren vrijgelaten gingen ze met naar huis. doch reden met een vrachtauto naar Belgie. In Hoogerheide verlieten ze de auto al, stalen hier een fiets weg en reden daarop naar Putte. In Putte gingen ze de kerk binnen en lichtten daar een offerblok. In het don ker gingen ze illegaal de Ned.-Belgische grens over. In Kapellen werden zij echter aange houden door de Belgische Rijkswacht, die hen meenam. Zij biechtten hier hun streken op en werden dinsdag naar de grens gebracht, waar zij werden overge geven aan de Rijkspolitie van Putte. De Rijkspolitie bracht hen later weer naar Bergen op Zoom. Gistermiddag geraakte op de groen- ten- en fruitmarkt de 37-jarige G. L. met zijn hoofdhaar in een draaiende boortol. Een deel van het haar werd uit zijn hoofd gerukt. Hij liep slechts lichte let sels op en kon na behandeling in het zie kenhuis huiswaarts keren. Vanmorgen omstreeks kwart over ne gen heeft op de Van Alkemadelaan te - een. dodelijk ongeval plaats gehad. Een 20-jarig meisje reed rechts op het rijwielpad langs de Van Alke madelaan in de richting van Schevemn- gen. Een personenauto, bestuurd door de 47-jarige J. C. R. uit de Prinses Manestraat, bereed eveneens de Van Alkemadelaan in de richting Schevenin- gen Het meisje, de 20-jange J. van Beek uit de Van Bassenstraat, sloeg bij de Stevinstraat linksaf en werd gegre pen door de personenauto. Zij kreeg een ernstige hoofdwond. Onderweg naar het ziekenhuis is zij overleden. ROTTERDAM, 18 september 1957 De Provincie Zuid-Holland heeft heden het m.s. „Haringvliet", dat bestemd is voor de veerdienst HellevoetsluisMMdelhar- nis aan de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij overgedragen. De R.T.M. is on- mlcraellijk na de overdracht begonnen met oefenvaarten, teneinde de beman ningen, welke op de nieuwe veerboot dienst zullen moeten doen, met de „Ha ringvliet" vertrouwd te maken. De "di rectie van de R.T.M. hoopt, dat de nieuwe grote veerboot na ongeveer veertien dagen ia de officiële dienstregeling kan worden opgenomen. In het Parkhotel te Rotterdam heeft de heer Jos, O. M. Nijman gistermid dag ter gelegenheid van zijn vijftigja rig jubileum een zeer druk bezochte re ceptie gehouden, 's Morgens was de ju bilaris reeds in intieme kring gehuldigd door het voltallig personeel van de N.V Gcbr. Nijman, Nationaal en Interna tionaal Transport en Meubeltransportbe drijf. Tijdens deze plechtigheid werd hem een hoge Pausellflie onderscheiding uitgereikt. Om drie uur in de middag vindt de receptie aan Zeer velen uit de kringen van het transportbedrijf gaven acte de présence Op zeer waarderende wijze werd de heer Nijman toegesproken door de heer P Dness envan dc Patroons bond in het goederenvervoer. De heer Jan Schut sprak namens „Wegtransport en daarna volgde nog een lange rij van sprekers, die op spontane wijze de ju bilaris en zijn echtgenote complimen teerden. Het personeel had de hcor Nijman een bijzondere verrassing bereid. Toen de laatste bezoekers van de receptie aanstalten maakten om te verdwijnen, werd 't echtpaar Nijman verzocht zich op het bordes van het Parkhotel te bege ven. Vandaar konden rij het defile gade slaan van de ruim 40 automobielen van het bedrijf. Na «en korie inleiding ovar hat ont werp van da Valsar spoorweg- en auto tunnel en het demonstreren van een ma quette, waarin de verschillende bouwfa sen werden uitgelegd, hield de heer K. II. Jung, bedrijfsleider bij de N.V. Am- sterdamsche Ballast mü gistermiddag in het Bouwcentrum te Rotterdam een voor dracht over „Organisatieproblemen bü de uitvoering van de bouw van de Val ser tunnels". De voordracht werd toegelicht met ge kleurde diapositieven. Speciale aandacht werd besteed-aan het gebruik van ver rijdbare stalen bekistingen, die het o.m. mogelijk maakten het werk, dat aanvan kelijk in 1959 zou worden voltooid, on geveer anderhalf jaar eerder op te leve ren. Zoals men weet Is de opening op 28 september. Voorts werd gewag gemaakt van de diverse wijzen van betontransport, van overwegend belang geacht op een werk, dat het storten van 350 000 m3 beton met een gemiddelde jaarproduktie van 100.000 m3 omvatte Het opgestelde beschikbare vermogen bedroeg volgens spreker rond 14.000 p.k. of 20 ip.k. per werknemer. Na de pauze hield ir. J. C. Meischke, bedrij fsingemeur bij dezelfde N.V. een voordracht over de bouw van viaducten en de constructie van lichtschermen bo ven de opritten van dc autotunnel, voor de overgang van daglicht naar kunst licht in de tunnel. Op ruime schaal is van voorspanning en prefabrlcatle van balken en betonelementen gebruik ge maakt Ook deze bouwmethode heeft z.L een belangrijke verkorting van de bouw tijd mogelijk gemaakt NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Oude- en Nijehorne (toez.): D. H. Scholtcn te Heerewaarden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoogeveen (4e predpl); L. BUjdorp te Aalten. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bussum (2e be roep): M Holtrop te Leeuwarden Bedankt voor Woerden: M. Vlietstra te Eemdijk. (Van onze Haagse redacteur). De directeur-generaal van het ka tholiek sociaal kerkelijk instituut prof. G. Zeegers, heeft bedankt ais bestuurslid van het Nederlandse or gaan voor Internationale bijstand (Novib). Volgens prof. Zeegers is het karak ter van het Novib socialistisch en bleek er In het bestuur geer- redelijke basis aanwezig waarop r.-katholieken konden samenwerken. Er is volgens prof. Zeegers in het Novib ook een achterstelling van de zending en de missie. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zal prof. dr. H. Brugmans. rector van het Europa col lege te Brugge, overgaan tot het rooms-katholicisme. In de abdij Ze venbergen der Benedictijnen ts St.- Andrles, bij Brugge, zal prof. Brug mans worden gedoopt. Het departement Noord-Drente van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft het initiatief genomen in de periode van 30 sep tember tot 5 oktober een bedrijfsvei- ligheidsweek te houden. Het ligt in de bedoeling zowel de werkgevers als de irij gelijk r, aantal bedrijfsongevallen belangrijk te werknemers in de bedrijven erop te wijzen, dat het mogelijk moet zijn het doen verminderen. Da zestigjarige Arie Vermeulen is bijna veertig jaar in dienst bij de Onderlinge Rijtuig Vereniging als koetsier op de bruids koets. Deze functie zal hij binnenkort neer moeten leggen, nu de stalhouderij zal worden opgeheven. Hij heeft tientallen paarden meegemaakt en duizenden bruids paren naar het stad huis gevoel J. DEZE veiling betekent het eind van een jaren lange traditie. Een trou werij of een begrafenis statie van koetsjes en spannen paarden trok altijd grote belangstel ling van het publiek. Nu zullen de romantische voertuigjes plaats moeten maken voor glanzende zwarte auto's. Het is ge daan.' met de rijtuigen en de paardjes, HOEWEL de laatste jaren de koetsjes voor trouw partijen weer in trek zijn, slaagt men er toch niet in de exploitatie lonend te maken, temeer omdat voor begrafenis sen bijna geen gebruik meer wordt gemaakt van paard en rijtuig. Het trouwen per koetsje is overigens hoofdzakelijk in de zomermaanden aantrekkelijk en 's win ters staan de paarden werkeloos in de stallen. De verzorging van de dieren eist heel wat en het besluit tot verkoop van de paarden en de rijtuigen is dan ook uit sluitend o-o financiële redenen g .nomen. FlAT voor begrafenissen e-r de rijtuigen nagenoeg niet meer worden ge bruikt is wel te begrij pen. Het publiek kan immers het geduld niet meer opbrengen om een uur of nog langer in een koetsje te zitten nu de verschillende begraaf plaatsen, zoals Oud Kra lingen en de Zuider Begraafplaats veel ver der buiten de stad liggen. Vroeger was men voor namelijk op Crooswljk aangewezen, TVTA de veiling gaat de It Onderlinge Rijtuig Ver eniging zich uitsluitend bezighouden met het ver zorgen van begrafenissen, per auto dus. Voor koetsjes en paarden is men voorlopig aangewe zen op de stalhouderij in de Gouvernestraat, op het ogenblik de enige nog in de Maasstad. Dat zal echter niet lang meer duren, want ook deze stalhouderij overweegt .de paarden en de rij tuigen van de hand te doen. Het verkeer ter stede, waarvoor de koetsjes dikwijls een grote belemmering be tekenen, spreekt hier ook een woordje mee. Het belangrijkste punt van bespre king en overleg zou zijn de vraag naar de verhouding van kerk en stichting. Nu echter de generale synode van dê geref. kerken zich over deze vraag zal beraden en het voornemen bestaat een artikel In de kerkorde op te nemen ter vaststelling van deze verhouding, heeft het bestuur van de sticht!"» „Evangelisch Herstel en Opbouw" be sloten voorlopig geen besturen-week end te leggen. Het bestuur acht het niet wenselijk tijdens het synodaal beraad uitspraken over deze materie te doen. die zonder kennis van de inhoud van het synodaal overleg tot stand moeten komen. Prof. dr. Gerard Brom, oud-hoog leraar van de r.k. universiteit te Nij megen, zal op 1 oktober de dag herden ken, waarop hij vijftig jaar geleden te Utrecht promoveerde op een proef schrift getiteld „Vondel's bekeerlng". Ter gelegenheid van deze herden king houdt de Neerlandici vereniging te Nijmegen Ach ter ut Vareken" een herdenkingsrnlddag. In de namiddag zal prof. Brom in de aula van de rJc. universiteit worden gehuldigd, waarna er gelegenheid zal zijn de jubilerend» hoogleraar geluk te wensen. J.V. op G.G. „Samuël* te Hilversum De Jongelingsvereniging op G.G. „Samuël' te Hilversum-Centrum, op gericht 10 november 1387, verzoekt Baar oud-leden in verband met het iO-jarig jubileumviering, htm naam en idres xo spoedig mogelijk op te geven lan: G. Hogenblrk, 'a-Gravelandsaweg 25, Hilversum. RIJKSUNIVERSITEIT GRONINGEN GRONINGEN, 18 tept. A»n de rijksuni versiteit te Groningen is geslaagd voor het kandidaatsexamen Duits p. A. M. Jonge- nelen, Groningen, doctoraal examen psycho logie mej. a. HL Prosee, Leeuwarden. Gisteren zijn in Den Haag theezetwed strijden gehouden, georganiseerd door het theezetbureeu voor Nederland. Des middags hielden leerlingen van huishoud scholen in het gebouw „De Verenigmg" aan de Willemstraat het duel en des avonds was het de beurt aan de huis vrouwen. Het duel was bedoeld als plaatselijke wedstrijd in de competitie voor het kam pioenschap van Zuid-Holland boven de grote rivieren. De regionale finale wordt op zondag 26 november gehouden in het gebouw voor K. en W. te Den Haag De uitslag voor de leerlingen van de huishoudscholen was: 1. Nike Stade van de eerste r.k. huishoudschool met 94 punten; 2. Rity Rhee van de 's-Graven- haagse vakschool voor meisjes met 88 punten en 3. Mariientje Bal van de derde Christelijke huishoudschool met 85 punten. Des avonds werd mevrouw J. M Verhey met 92 punten kampioene. Zij wend gevolgd door mevrouw J. A Wü- jouw met 88 punten en mevrouw N. van Duynen met 86 punten. 's-GRAVENHAGE, 19 sept. Aan de markt waren hedenmorgen 24 kustvlssrri met in totaal i 26,730 aan verse vis. Prijzen Per kg: grote tong 4 7fl-S, groot middel tong 4.19-4.39. klein luidde! tong 4-420. tong 1 3,06-3.30. 2 2 00-3.19, tarbot 1 340- 3 69, 2 2-2.30, 3 1.60-1.90, 4 140-160 griet 1 150-X.85, 2 1-35-1 55. prijzen per 40 kg grote schol 41.80-44.50, groot mtddelschoi 42-50 klein middelschol 31.50-41.50, kleine schoi 21.30-30 90 schar J 8 50-25, bot 16* 19.50, rog 8.40-23, wijting 28-34, rode poo# 1 23-40, 2 14.50-18, aangevoerd 1018 kantjes gezouten haring. Notering volle haring 34- 2S"?S'«.steurharin« 21.lC-40.50. ijle haring 24.40-28.40 alles per kantje. Verwachte aan voer voor vrijdagmorgen. 2 trawlers en on geveer 20 kustvlssers. 's-GRAVENHAGE, 19 september. - Vangst- bericht van hedenmorgen uit volle zee: Sch 63 met 35 kantjes, 66 met 7, 73 gisteren 140, 81 met 10 is thuisstomendc, 116 met W. 123 met 2, 160 gisteren 0. 180 gisteren 136,241 met o, 275-12, 3-0, 47 met 17, 121 gisteren 210. is thuisstomende, 302-0. 24 gisteren 240, 325 met 5, 4-0. 195 idem, 402 idem, 412 idem, 5 met 10, 9 gisteren 140, 15 met 4, 19 met 1. 25 met 1, 30 met S. 35 met 6, 37 met 5, 45 gisteren 102, 84 met 2, 130-0, 210 gisteren 200, 236 gisteren 187, 250 met 15, 2797-0, 310 met 2, 399-0, 32 met 5, 40 met 1, 49 met 15, 131 met 2, 133 met 5, 189-0, 200 met 3, 233 met 10, 262 met 4, 79 met 1, 141 met 20, J3-0, 53-0, 104 gisteren 90, 39-0, 201 gisteren 300, 264 met 17, 181-0 thuisstomend, 199-0, 78-0. 305 gisteren 50, 7 gisteren 170, 56 gisteren 2» is thuisstomend, 105 gisteren 60, 399-0, 233-0, 225 gisteren 255, 314 gisteren 150, Vlaardingen VI 70-50 nog 30 netten, 79 weinig vangst, Var 40 nog 45 netten, 203 met 1, 208-4 nog 30 net ten, 216 weinig vangst, 97 gisteren weinig vangst, 115 weinig vangst, 190 gisteren u», 197 gisteren 255, 71 met 2. 83 met 1, 166-0, 14-0, 89-60 nog 30 netten, 112 weinig vangst, 132 met 17, 133 gisteren 360, 7 gisteren if- Binnen te Schevcningen Sch 110 met aa last, Sch 229 met 28 last.

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2