m Twee tentoonstellingen Stedelijk Museum geopend Berust Rotterdams nieuwste an op vergissing? Weerlegging van opzienbarend artikel in Amsterdams blad Wethouder Van Minnen opende vögeltentoonstelling KERK EN Gemeentebegroting Maassluis toont tekort van twee ton Mr. Van Walsum bij opening van „De la pai%" In Harmonie te Vlaardingen Geen illusies promotiFlT vlijm Burgemeester. Schakel AïR. Kiesvereniging voor SCHIEDAM Mr. Van Kinderen opent toneelwedstrijd P.P.S.C.-nieuws Tweede inenting tegen -kinderverlamming Arjos vergaderde VLAARDINGEN Matthaus Passion blijft in Vlaardingen MAASSLUIS Üit het Zwaluwennest Studiedagen Stichting Contactcentrum Bedrijfsleven S' Uitbreiding „Vreco Jubileum C.B.B. Excelsior-nieuws Rozenburg Zaterdagmiddagvoetbal Hoek van. Holland Maasland Ring na 35. jaar teruggevonden Benoeming en ontslag hoogleraren Korfbalprogramma 79e ÜNIECOLLEGTE 2 TROUW Donderdag 14 november 1957 Nieuwe secretaris Bond Ouden van Dagen Inbraak in S.V.V.-cantine Opendeurdienst Lezing over Tibet Burgerlijke stand van Schiedam Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe café-restaurant „De la Paix" op het Stadhuisplein 3 te Rotterdam heeft de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, vanmorgen mede gedeeld, dat een artikel in het „Algemeen Handelsblad" van gister avond in bijzondere mate zijn aandacht getrokken had. In dit artikel werd betoogd, dat de verwachtingen met betrekking tot de ontwik keling van Rotterdam op een vergissing zouden berusten en dat alles, wat hier aan de gang is dus ook de plannen omtrent de Europoort fout is gèweest. Amsterdam zou veel betere en veel goedkopere mogelijkheden in dit opzicht bieden dan Rotterdam, zo is in bedoeld artikel betoogd. Cijfers verkeerde Vergelijking Avondleven Bijzondere leerstoel G.U.: Op weg y Burgerlijke stand van Rozenburg Opbrengst collecte Gemeenteraadsvergadering MAASSLUIS - De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 vertoont èen tekort van f 220.000 (1957 f 400.000), ter dekking waar van over een gedeelte van de saldi-reserve is beschikt. De uitgaven op de gewone dienst zijn tot het strikt noodzakelijke beperkt, terwijl het totaalbedrag der. afschrijvingen belangrijk is Verminderd door de afvoering van de lasten van voorlopig uitgestelde kapitaalswerken tot een bedrag van circa twee miljoen gulden, als mede het minder sterk afschrijven van reeds uitgevoerde kapitaals- werken. Hoeks Mannenkoor zong voor de radio Burgerlijke stand van Hoek van Holland Vervolg beursoverzicht Kaiakérbestrijding Uitslagen Schietvereniging Ds. H. Lanning 80 jaar V isserijberichlen SCHIEDAM. In het Stedelijk Mn- •etun te Schiedam werden twee tentoon- atelllagen gelijktijdig- geopend. Het waren de exposities van Ger Lataster en Theo v. d. Horst, die res pectievelijk door de heren Redeker en H. Hey werden ingeleid. De tentoon stellingen zdllen tot 12 december zijn te bezichtigen. In de aula van het Museum was het in de eerste plaats de Amsterdamse kunstcriticus Hans Redeker, die een kort woord 'sprak t.a.v. het werk van Lataster. Redeker sprak in het bijzonder over 'het wezen van de moderne schilderkunst. De schilder van deze tijd, aldus spre ker-kan zich niet meer tevreden stel len met de weergave van de werke lijkheid. Zoals die zintuigelijk voor iedereen waarneembaar is. Dikwijls langs zeer verschillende we gen moet de kunstenaar het onderwerp benaderen. Door op de innerlijke wer- SCHIEDAM. Mr. Van Kinderen opent toneelwedstrijd. De toneelwed strijd, waarvan vrijdag 15 november de eerste voorstelling zal worden gegeven, wordt geopend door de wethouder van Culturele zaken, mr. M. J. M. van Kin deren, zo deelt men ons van de zijde der organisatoren mede. SCHIEDAM In Musis Sacrum werd woensdag èen vergadering gehouden van de ASgemane Bond van Ouden van Da gen. Ais nieuwe secretaris werd benoemd dé bearX. C. Speajer uit de Fabrfstr. 71b. SCHIEDAM. Het eerste elftal van PvP-S.C. speelt as. zaterdag in Zwijn- örecht tegen Pelikaan, 1. vertrek om -1.30 uur per touringcar van af het Post- -kantoor. Aanvang der wedstrijd 2.45 u. Hei 2e. elftalkomt uit tegen T.S.B. 3 'cjn73 uur op het sportpark de Vyfsluizen en hét 4e elftal speelt om 3 uur tegen 0wal»wén 7 op het Boshoek. - Van de junkmen speelt alleen maar het B elftal tegen Schiedam B om 3.30 uur op Boskoop. - rSaH3ÉDAM —- Uit de S.V.V. kantine -ffljn door diefstal 243 repen, 36 stukken ''^chocolade- en 35 pakjes kauwgom vér- •V xnist/'i •::-;';De Iribrekera hébben zich door een .ïaasn boven de toegangsdeur toegang .tot het gebouw verschaft Met een valse stóuteT drongen zij tot de keuken door. - SCHIEDAM De Direkteur van dé GérhéenteUjkeGthéeskundige-"' én Gezondheidsdienst brengt onder de aandacht, dat kindéren die 4 weken geleden de eerste inenting tegen polio gehad hebben, komende week een tweede' injectie zullen krijgen. Mochten ouders van' hiervoor in aan- meriting komende kinderen geen oproep •'ontvangen hebben, dan wordt de ouders verzocht hiervan bericht te geven aan .de Gemeen*? lij ke Geneeskundige- en -"Gezondheidsdienst, Tuinlaan 80. Ouders die 'aan de oproep voor de eerste inenting geen gevolg hebben ge- 'geven, wordt ook komende week alsnog gelegenheid tot inenting geboden. Men wordt dringend verzocht zich aan de oproepkaart vermelde tijd te houden. Is men om een of andere reden verhin derd aan de oproep gevolg te gewen of mochten er redenen zijn van verdere inenting tegen kinderverlamming af te •zien. dan wordt, de ouders dringend ver- - zocht zich toch op de gegeven tijd te melden op het inentingslokaal of de op roepkaart met vermeldingvan redenen aan de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst terug te zenden. Dit •vergemakkelijkt de administratie ën •"voorkomt onnodig werk. Indien een kind de-laatste 4 weken een injectie tegen een andere ziekte heeft gehasd, woedt de ouders verzocht hier- f van -kennis te geven aan de Gemeente- olijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst. Gedeeltelijke inenting geeft on voldoende bescherming tegen kinderver lamming.-' Het is dus van groot belang dat het kind -de gehele serie van drie injecties ondergaat. -Gok ditmaal wcirdt de maximale bij drage van 1.gevraagd. SCHIEDAM In het Gemeente-zie kenhuïs te Schiedam slaagden voor hei op. 12 november 1957 gehouden examet voor de aantekening kraam verpleging ck zusters*. J. Adriaanse, S. Bout, E. A Eikel J. v. d. Kraan, A. A. Vermeulen kelijkheid te wijzen kan de kunstenaar anderen de weg aangeven in de wereld waar hij zelf slachtoffer van is, aldus de inleider. Ger Lataster is zulk een kunstenaar. Hij is bekend geworden door de „Start". De architect Hey uit Arnhem, die het werk van Th. v. d. Horst inleidde, zag een overeenkomst tussen het werk van de kunstenaar en het toneelwerk van Samuel Becket. De mens is bij beiden het belangrijk ste. Alle franje, het decor ontbreekt verder. Van 'der Horst werd gegrepen door de tragische situatie waar in de mens zich bevindt, aldus spreker. Toch is in het tentoongestelde werk, dat gemaakt is in een tijdsperiode van 1847 tot 1956 een ontwikkeling waar te nemen naar een iets lichtere opzet. Na de inleidingen werden de genodig den over de exposities rondgeleid. SCHIEDAM. Arjos vergaderde. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen kwam woensdagavond de kortgeleden opgerichte A.R.J.O.S. afdeling bijeen. Het was de heer D. Drenth, die een uiteenzetting gaf van de P.B.O. en daar bij gebruik maakte van een flanelbord. Een leerzame nabespreking volgde op de inleiding. Begin december wordt de volgende bijeenkomst gehouden. SCHIEDAM. Opendeurdienst. In de Grote Kerk zal op zondag 17 november 's avonds om 7 uur een opendeurdienst worden gehouden, waar ds. W. J. Schou ten uit Vlaardingcn zal spreken over ..Wie geeft mij wat verstrooiing?" Me dewerking wordt verleend door het kerk koor, o.l.v, Jac. P. Bekkers. SCHIEDAM. Lezing over Tibet. Voor de verenigingen Oost en West en sw Ned. Bond van Oudstrijders en dra gers van het Mobilisatie Kruis zal dr. P. H. Pott uit Leiden, op disndag 19 no vember, om 8 uur, in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen spreken over het on derwerp „Op zoek naar Monniken en kloosters in het grensgebied van Thibet". VLAARDINGEN De heer H. K. van Minnen, wethouder voor culturele zaken, beeft de elfde vogeltentoonstelling van de afdeling Vlaardingen van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers ge opend. Daarmede werd een punt gezet achter het enorme voorbereidende werk van het bestuur en van de tentoonstel lingscommissie van genoemde plaatse lijke afdeling. Heel hard hebben de he< ren voor al de laatste dagen moeten wer ken. Om half zes maandagmorgen werd begonnen met de inrichting van zaal Harmonie. Maandagavond was de zaal gereed, d.w.z. alle vogels zaten in de voor hen gereserveerde vitrines, etc. Dinsdag wa ren de gehele dag vier juryleden bezig met de keuring. Onderwijl deden de vrijwilligers-inrichters allerhande kleine werkzaamheden in en buiten de zaal. Maar niet zodra iwaren er juryleöfen met hun taak gereed of begonnen werd met de afwerking van zaal Harmonie, waar toe de Geboren: Jan M, z v J Jurgens en C G Mazurel; Albertus. z v- T A Reijgersbcrg en A Westerveld: Lucia M M, d v T A Heyns- broek en J A Brands: Ingrid, d v J H B Sudhues. en J Smit; Marja, d v J Zonne en- B J van.Veclen. Overleden: A Meijer, 78 Jr. cchtg v. J van .Aalderen. -VLAARDINGEN. Het is thans ze kér, dat de Mathesü Passion niet uit Vlaardingen verdwijnt, ook al zal dit seizoen de uitvoering niet onder auspi ciën van de Stichting Culturele Kring staan, 'De drie koren De Stem des Volks. Excelsior en St. Caecilia, die in de drie voorgaande jaren ook al samenwerkten, hebben nu de handen ineen geslagen en zullen gezamenlijk do uitvoering prga- niseren en het financiële risico hiervoor hemen. Ondertussen is het wel reeds zeker dat deze voorstelling zal worden gesubsidieerd. Tijd noch plaats staan definitief.vast. In ieder geval wordt de datum 19 of 20 of 21 maart 1958. Dm- Tgent wordt de heer P. Struyk Jr.Me- deweiking zal worden verleend door het Rotterdams Kamerorkest. Van de solis ten is de komst van Wtebe Draayer, te nor, Aukje Karssemeyer sopraan en Nina Windt alt. reeds zeker; de bas -«ver verheugen, dat r.a de drie voor- tóen de MatthcsüiPwta P;mét stijgend succes werd gebracht, V-J^r Ait gelukkige samengaan niet al zo :Sg^g met de (jonge) traditie béhoeft .vóorto,' «Jat '«r "wbrden^aanscwend om te komen,tot gistermorgen ook een legertje van gemeentelijke plantsoenendienst kwam om met groot vakmanschap het geheel netjes aari'te kleden". Het resultaat van al dat werk mag worden gezien. Het noodt tot een bezoek. De jury heeft zich vol-- lof uitgelaten." Trouwens, uit de toegekende punten blijkt ook reeds, dat de.-Vlaardingse af deling «met haar vogelbëïit,- landelijk ge zien een uitstekend figuur slaat, waaruit de voorzitter van de afdeling, de beer A. Lammers, in zijn begroetingswoorden de conclusie trok.dat de amateurs de vpl- diening kunnen smaken op de goede we:,, i te zijn met de voedering eh 'het onder-1 hoyd. -j - Nadat de'5'^rékèr-^en:^'«S5e mede-) werking hadden iverléèrid -pm dé tentoon** stelling te kimnén"jdpen"inridtti»i en sla*- gen, had bedankt, wees dé'"'-Heer H.'TC. van Minnen in zijn .openingswoord op nieuw op het belang van zelfwerkzaam heid. Hij stelde o.a„ dat er alle aanlei ding is het werk van de Vogelliefhebbers te steunen. Nadat de wethouder de elfde show voor geoDend bad verklaard, werd een rondwandeling door zaal- Harmonie ge maakt. De collectie, vogels in degrote volieres en in de vitrines werd bewon derd, waarna ook al gauw de eerste be zoekers zich aan de kassa meldden. Een Indische nonpareil van de beer J. de Wit «werd kampioen van de ten toonstelling. Deze vogel noteerde 91+ pnt. en was uiteraard ook eerste in d'e categorie tropische zaadetende vogels. De heer De Wit verwierf hiermede de door de gemeente Vlaardingen beschikbaar gestelde plaquette. Voorts waren de voornaamste keu ringsuitslagen van de jury; Kanaries Ë.K. 1958: le T. v. d. Berg met zilver isato.'pop, 88+ pnt. Kanaries EJC. 1957; le L. v. d. Dorp met zilver isa-b„ 88 pnt.Kanaries V.K.: le T. v. d. Berg met gooud sab, pop "89+ pnt. Wildzang E.K.: le A Stam met groen- ling man 85 pnt.Wildzang V.K.: le J. de Ligt met putter man 89pnt. Tro pische zaadetende vogels E.K.: le J. de Wilt met spitsstaart amandinen. paar 88' pnt Parkieten EK.: - le T. v. Berg met Ag. flsherie, paar. 87 pnt Parkieten V.K.: le P. Gort. met pruim- kopparkiet, man 89+ pnt. Trop. vruchten en insecteneters: le P. Gort met Japan se nachtegaal man, 90 pnt. Bastaarden E.K.: le H. B. Buddenbömer met man Jap. meeuw en 'zilverbek, 89+ pnt. Bastaarden V.K.: le D. D.Drop met paar Zwartkoppen en Jap.«meeuw, 90- pnt Zou dit juist zijn, aldus burgemees ter Van Walsum, dan zouden wij ons in Rotterdam dus vermeien in illusies. Dan berusten onze plannen dus op een misverstand. De burgemeester wilde hiertegenover slechts een enkele op merking maken. Weliswaar zegt het Handelsblad, dat de havenplannen van Rotterdam slechts betrekking hebben op een beschikbaar terrein van ongeveer 1500 ha en liggen volgens dit blad in Amsterdam ongeveer 2500 ha gereed van 1911 af ligt de sluis van IJ muiden volgens burgemeester Van Walsnm al te wachten op schepen van 100.900 ton doch volgens de Planologische Dienst openen de wijd se plannen met betrekking tot het Haringvliet moge lijkheden tot vestiging van uitgebreide industrieën en havencompiexen. Als men dit optelt bij het plan-Rozenburg en de verder nog beschikbare haven, terreinen van Rotterdam, komt men tot veel meer dan 2500 ha. De Rotterdamse burgemeester vestig de verder de aandacht op de aan de statistiek ontleende cijfers van het aan tal in 1956 in Rotterdam en Amster dam binnengekomen schenen. Voor Rot terdam bedroeg dit cijfer. 21.000 en voor Amsterdam 6.837. Wat het goe derenverkeer betreft, vertoonde Rotter dam in 1956 een cijfer van 72.213.000 ton en Amsterdam-9.700.000 ton. De af stand tussen deze cijfers is blijkbaar een vergissing, die zo snel mogelijk dient te worden hersteld, merkte mr. Van Walsum ironisch op. Rotterdam zou moeten afzien van zijn plannen en het plan van het Handelsblad zou beter kunnen worden uitgevoerd: de er nog de aandacht op. dat hij had kunnenconstateren, dat het on derhavige artikel niet geïnspireerd is door het Amsterdamse gemeentebe stuur, noch door de Amsterdamse Ka mer van Koophandel, doch uitsluitnd voor rekening van het Handelsblad komt. Spreker sprak als zijn over tuiging uit, dat men op deze wijze niet op de goede weg is. Ook wees de burgemeester er nog met nadruk op. dat nooit door Rotterdam is be weerd, dat Amsterdam niet toegan kelijk moet worden gemaakt voor schepen van 100.000 ton. Mr. van Walsum herinnerde voorts nog aan de gang van zaken met betrek king tot de luchthaven van Rotterdam. Van meet af heeft Rotterdam aanvaard, dat er in ons land slechts plaats is voor één luchthaven, hoewel de wereld haven Rotterdam meende toch ook een luchthaven nodig te hebben. Geen mo ment is er dan ook aan gedacht de Rot terdamse luchthaven als een concurrent van Schiphol te zien. Uit een vergelij king tussen de cijfers voor de luchtha vens en de zeehavens zou men tot de conclusie kunnen komen, dat eenzelfde redenering als ten aanzien van de lucht haven ook voor de zeehavens geldt. Bur gemeester van Walsum is geen ogen blik bang voor deze conclusie, wanneer een objectief onderzoek zou worden in gesteld omtrent de kansen voor de zee havens. Intussen hoopte mr. van Walsum. dat de directie van de N.V. Café-Rcs- taurant „De la Paix" het artikel in het „Algemeen Handelsblad" niet al te ernstig zou nemen en daardoor tot de conclusie zou komen, dat de vesti ging van dit restaurant in Rotterdam eigenlijk eon vergissing is geweest. Spreker was geneigd de directie in dit opzicht gerust te stellen. Weliswaar wordt algemeen beweerd, dat Rotterdam geen avondleven kent. doch spreker heeft de verwachting, dat hierin vanzelf verbetering zal komen, wanneer- de ontwikkeling van Rotterdam doorzet in het huidige tempo. Het avond leven in Amsterdam vertoont volgens spreker eveneens een achteruitgang, welke hij meende te mogen toeschrij ven. aan het'verminderd bioscoopbezoek als gevolg van de televisie. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bcroepen te Zonnemaire (toez.): khnd W. S. Hugenholtz te Oost- en West- Souburg; te Oudkerk-Roodkerk: D. 1 Rutgers te Eenrum (Gr.)te Schipluider, (toez.): vik. R. H. Wissink te Zeist. Ter verkrijging van de graad yan doctor in de wis- en natuurkunde aan- de Vrije Universiteit zal de heer L Vlijm op 29 november des middags halfvier in de Woestduinkerk te Am sterdam zijn proefschrift verdedigen waarvan de titel is: „On the produe- tion of hormones in the thyroid gland of birds (cockerels)". A quantitative" study, with the help of radioiodine and"' sntithyroid drugs. B. en W. hebben de gemeenteraad van Amsterdam een schrijven overge legd van het college van curatoren dèr universiteit van Amsterdam, waarin dit voorstelt .de vereniging „Het' Ne- derlandsche "kanker instituut" toe =te laten tot het vestigen van een bijzon dere leerstoel ln de experimentele oij- cologie.jB. en W. geven de gemeenté'. raad in overweging hiertoe te beslui ten. Burgemeester Van Walsum vestig- VLAARDINGEN. Zwaluwen is voor de tweede achtereenvolgende zaterdag vrij voor de competitie en benut deze middag met het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd in Monster tegen de clitb van die naam. De Westlanders, oude' tegenstanders van de Vogels, zijn in de andere afdeling van de 3e klas in gedeeld en hierin ernstige gegadigden voor de kampioenstiteL Voor beide par tijen kan dit dus een nuttige oefenwed strijd worden. De spelersbus vertrekt om 2 uur van de Visbank. Zwaluwen 2 speelt om 3 uur aan de Kethelweg tegen J.AU. 2 uit Den Haag. De Zwaluwen-reserve;, zijn.op net goede pad, maar de weg is nog lang. Ook dit maal mag geen fout gemaakt worden, maar tegen de Hagenaars, die nogmet veilig zijn ten opzichte van de laagste plaats, is. oppassen de boodschap. VLAARDINGEN. Er bestond grote belangstellng voor de studiedagen van de Stichting Contactcentrum Bedrijfsle ven Onderwijs, welke zijn gebonden in het Sunilghtpaviljoen te Vlaardingen. De voorzitter van de Ncderlandschc Maat schappij voor Nijverheid en Handel, mr. A. E. C. de Groot van Embden, sprak het openingswoord, waarna dr. J. F. van Moorsèl, Hd van de tb.ad van be stuur van de Unilever N.V., uitleg raf van de organisatie van het bedrijf. Onder leiding van dr. A J. Te.vchine Stakenburg, algemeen secretaris van de Scheepvaartvereniging Zuid. wfrd •s avonds een groepsgesprek gehouden over het schriftelijk taalgebruik m het bedrijfsleven, waarna de eerste dag werd besloten met de vertoning van de film „Why do people misunderstand each other". f Woensdagmorgen hield mr. C. W. Hit ter. boofd van de afdeling opleiding van Unilever N.V.. een inleiding over he. mondeling taalgebruik in het bedrijfsle ven. Nog veel te veel brengen de scho lieren dc vele jaren die zij op school zitten luisterend door. Luisteren is een afmattende bezigheid, die men maar zeer beperkte tijd kan volhouden. Daar om wordt op school zoveel „geday- dreamed" en gesuft, aldus spreker. Dr. J. B. Drewcs. directeu.' van ae afdeling v.h.m.o. van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, sprak ten slotte over aanknopingspunten van het onderwijs in de Nederlandse taal bij het v.h.m.o. De taalgebruiker mag vooral niet te wijdlopig zijn en zal moeten getuigen van een zekere bescha ving De eerste brief is de eerste ont moeting en laat die dus vooral goed zijn, aldus spreker, In de taal is alles beweging. Wat is goed Nederlands? Dc leraar weet over het algemeen wel wat goed Frans, Duits of Engels is. maar weet dit niet van zijn eigen taal. Vele leraren met bevoegdheid A schrijven vaak sollicitatiebrieven, die meer als vodjes zouden kunnen worden be schouwd, namelijk met tal van taal- en stijlfouten. Engeland en Amerika hebben op dit gebied een voorsprong op ons. zo reide de heer Drewes. Er bestaan hier geen goede boeken over de kunst van schrijven. Wel hoe men een wet of een nrorl- -n—t m-kcu. MAASSLUIS Op de ledenverga dering van de Antirev. Kiesvereni ging. „Vreest God, eert den Koning" sprak burgemeester M, W. Schakel, van Noordeloos, over het onderwerp „De christen is een realist". Spreker begon er op te wijzen, dat de chris ten een geestelijk bezit heeft op grond waarvan hij niet alles van en in dit leven 'verwacht. Dit principe dient ook uitgeleefd te worden in dc actuele politiek en b.v. in de beste dingsbeperking. Een christen ver wacht niet alles van de overheid. Spreker zei, dat ons volk teveel aan „overheid" heeft. Dit komt niet omdat de overheid zo begerig is, maar hot volk roept er om. Vroeger deed het particu lier-initiatief veel, zeer veel, maar nu moet er overal subsidie van de overheid aan te pas komen. „Wij steken," aldus spreker, ,de hand in eigen boezem, waan ook wij vragen subsidie voor kerkbouw, jeugdwerk enz." Enerzijds wordt er bij de minister aangedrongen op bezuini ging, anderzijds echter op grotere bij dragen aan subsidies. Burgemeester Noor deloos stelde de vraag wat nu de roeping van de overheid is en meende, dat deze de rijkdom, en kracht, wélke in de natie aanwezig is, dient te. stimuleren en tot ontplooiing te brengen, alsmede veer kracht en volkskracht te steunen. Er dient gewaakt te worden voor een on gezonde verschuiving van de vrije maat schappij naar de overheid. Niet alles kan door de sociale wetgeving opgevangen worden. Voor de middenstand en kleine handwerkende bedrijven is voorziening in de economische sector van belang. Spreker ging op de behoefte van deze categorie dieper in om vervolgens aan dacht te besteden aan de bezitsvorming en medezeggenschap in de bedrijven. Er ligt voor ieder een taak in de wereld, zelfs in de Europese Gemeenschap om de geestelijke invloed aan te wenden tot heil des volks. Een christen, zeide spre ker, moet realist zijn op historische, natuurlijke orde, echter gegrond op de VLAARDINGEN. 'zoen wc een paar weken geleden iets schreven over de opening- van de machinefabriek en staal constructiewerkplaats „Vreco Staalbouw C.V." konden we niet vermoeden dat de heer A. Ouwehand zo snel zijn plan nen zou realiseren. Bij de opening van zijn fabriek za gen we namelijk reeds dat er ruime uit breidingsmogelijkheden bestonden. Dinsdag werd een officieel begin ge maakt met die uitbreiding. Dat deed de vierjarige Freddy de Vree door een eerste paal te slaan. Op de begane grond worden onderge bracht het administratiekantoor, de tekenkamer en de kantine voor het per soneel. Dit gebouw, dat de vooringang aan de Mercuriusstraat krijgt, komt ge heel los te staan van de bestaande fa briek. Een verdere uitbreidingsmogelijk- heid van de fabriek blijft nu nog bestaan tussen het in aanbouw zijnde pand en de reeds bestaande fabriek en boven dien daarachter. Twee vierkamerwoningen worden bo ven het kantoor opgetrokken. Het geheel wordt een moderne bouw, waarvoor het architectenbureau Nuyt en Heikens plannen maakte, Dc bouw wordt uitgevoerd door de aannemer A. C. Bouwens en Zn. te Schiedam, die het heiwerk heeft uitbesteed aan fa. D. G. Brem en Zn. te Gouda. Ongeveer midden 1958 hoopt men het gehele complex te kunnen opleveren. land weer. In 1890 waren er 2.500 leer lingen voor gymnasiaal onderwijs, 5.500 h.b.s.'ers en 9.500 bij het v.h.m.o. Deze cijfers luiden voor 1956 respectievelijk 24.500. 80.000 en 120.000. terwijl de be volking steeg van 4,5 tot 11 miljoen in woners. Dr. Drewes zou dan ook gaar- n- oude sorcuk ..kennis is macht" leer van de Heilige Schrift als Godde lijke openbaring. Met de oproep de roe ping in deze te verstaan, besloot burge meester Schakel zijn principiële en boeiende rede. Na de pauze beantwoordde spreker een tiental vragen, welke lagen op het ge bied van het subsidde-beleid op velerlei terrein, van de zondagsrust, de beste dingsbeperking en de jeugd met betrek king' tot de politiek. De vergadering, die onder leiding stond van de heer M. G. Verploegh, was druk bezocht, waaronder de raadsfractie en vele dames. MAASSLUIS In het kader yan de herdenking van het veertg-jarig be staan ven het C.N.V., afd. Maassluis wordt zaterdagavond in de Immanuel- kerk een feestelijke bijeenkomst gehou den. De heer H, R. Plomp, hoofdbestuurs lid van het C.N.V. spreekt over het onderwerp „Het C-N.V. roept U." Vo«>r de pauze treedt „Mondolia" op, en is er samenzang en orgelspel. Het tweede gedeelte van de avond wordt verzorgd door de toneelgroep van Jeugd en Evan gelie met het stuk „Wij klagen aan." Deze avond is voor een ieder gratis toegankelijk. MAASSLUIS —Excelsior is deze week vrij en benut de competitierust met het spelen van een vriendschappelijke wed strijd tegen A.D.O.(amateurs), Deze ont- ontmoetüng wordt zaterdagmiddag om 3 uur in het Zuidersportpark in Den Haag gespeeld. Voor de lagere elftallen is het compe titie-programma zeer bescheiden, t.w.: Excelsior 2 - H.V.0.2 en Red Stars 2 Excelsior 5. aanvang 3 uur. Junioren: T.S-B.b - Excelsior bl, 2.15 uur; Excelsior b2 - A.S.V. b. 3,30 uur; RK. Wiek cl—Excelsior cl, 2.15 u; Excel sior c2 - V.D.L. e2. 2.15 uur en Leonidasc5 - Excelsior c3, 3.30 uur. Geboren: Marinus z. van T. van Oudenaarden en K. van Oudheusden. Gehuwd: M. Dijkman en W. J. Kleii- wegt. Overleden: Daniël van der Meer, 83 jr. wed nr. van N. Go eden dorp. Rozenburg sluit a.s. zaterdag de eerste helft van de competitie af met een thuiswedstrijd tegen DVO '32 uit Vlaar dingen. Aanvang 3 uur. Bij een over winning zal Rozenburg van plaats ver wisselen met DVO '32. zoals de stand van de kopgroep te zien geeft. Rozen burg 2 gaat op bezoek bij koploper Vlaardingen 2. Veel kans op succes kun nen we de reserves niet geven. Ook Rozenburg 3 krijgt het in Schiedam in de wedstrijd tegen GTB 3 niet gemak kelijk. Aanvang eveneens 3 uur. ROZENBURG. De vorige week in deze gemeente gehouden collecte ten be hoeve van het Nederlandse Oorlogsgra- vencomité. de zgn. klaprooscollecte heeft opgebracht 133.66, Vorig jaar bracht deze collecte 165,39 op. ROZENBURG. De raad dezer ge meente komt donderdag 21 november a o „nbar*. verffaderin" hiiren ten Hiertegenover staat als gevolg van de stijging van de rentestand een belang rijke verhoging van de rentepost voor de financiering van kapitaalswerken. De personele uitgaven vertonen eveneens ten opzichte van de begroting 1957 een vrij aanzienlijke vermeerdering, die voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan de verhoging yan de salarissen en verleende compensaties (A.O.W. en Huurverhoging). Bij de raming van;de uitkeringen uit het gemeentefonds is uitgegaan van.de percentages, goals deze zijn.opgenomen in de "circulaire van de- ministervan binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie a.i. van 14 oktober '57.Deze gezamen lijke uitkeringen zijn over 1958 ge raamd op 1.003.261, hetgeen 88.274 meer is als over 1957. De gemeente is het niet mogelijk uit de gewone middelen de besparingen op te brengen, welke ter financiering van haar .investeringen noodzakelijk zijn. Bedroegen deze cijfers over 1953 1.457.724, in 1956 was dit cijfer geste gen tot ƒ2.497.745, terwijl over 1957 de investeringen de drie miljoen ver zul len overschrijden, hierbij dient rekening te worden gehouden met een bezuini ging Van 5.006.000 in het kader van kapitaalswerken, die in verband met de bestedingsbeperking voorlopig geen doorgang konden vinden. De huidige moeilijke financiële om standigheden hebben-de vlottende schuld van de gemeente, die op 1 januari 1957 869.000 bedroeg, per X november j.l. doen stijgen tot 3.700.000. Per 31 december a.s. zal dit cijfer ongetwij feld 5 miljoen bedragen. De opbrengst van de in 1958 nog te HOEK VAN HOLLAND. —In ons blad van woensdag werd abusievelijk vermeld dat het concert door Hoeks Mannenkoor van dinsdagavond, op woensdag zou worden uitgezonden via de radio door de N.C.R.V. Weliswaar heeft Hoeks mannenkoor tijdens de betrokken uitzending gezon gen maar het waren enkele liederen die reeds eerder door de N.C.R.V. op dé band werden vastgelgd. De inwoners van Hoek van Holland zullen hierdoor echter niet minder van het gebodene genoten hebben. Geboren: Teunis, zn. van T. Hendriks en J. Smit; Johanna M. A., dr. van H, M. Langerslag en A. J M. Steentjes. Ondertrouwd: G. C. Boers 26 en C. J. Poldervaart 21 jaar. CONCERT VAN ACCORDEONVERENIGING HOEK VAN HOLLAND. In de zaal Harmonie zal zaterdagavond een eerste uitvoering gegeven worden van de nieuw opgerichte „Eerste Hoekse accordeon vereniging". Het concert vangt aan te 20 uur. HOEK VAN HOLLAND. Opbrenst collecten. De klaprooscollecte vorige week gehouden bracht in H. v. Holland op ƒ220.De jl. dinsdag gehouden huis- aan-huis collecte ten bate van de „Kinderbescherming" heeft opgebracht ƒ202.12.. De locale markt was zeer rustig. Toch zijn er nog wel enkele verschillen van betekenis voorgekomen. Fokker b.v. was 7 punten hoger op 168. Stoomspinnerij Spanjaard steeg punt tot 951/,. Het zelfde aantal punten echter "moest Rotterdamsche Droogdok prijsgeven op een koers van 455. Van de bankaande len v-*as Amstcrdamsche Bank 3 punten lager op 191 en Rotterdamsche Bank 2 punten op 162. Motoren Thomassen ste gen 3 punten tot 218. De 6 procent Wo- ningbouwlening was 1/16 procent beter od !0?.JS. De 6 procent Pegus was on- '01'i. 6 procent Bijenkorf no- ontvangen termijnen van de woningbouw lening 1957 bedraagt 685.200. Omtrent het aandeel der gemeente in de natio nale woningbouwlening, bestaande uit 6 pet. 25-jarige obligaties 1957, zijn nóg geen gegevens beschikbaar. MAASLAND 'Op woensdag 13 no vember vónd een propaganda-avond plaats voor het Koningin Wilhelmina Fonds, welke geslaagd genoemd kan worden. Mocht deze avond niet door u bezocht zjjn, dan zal één dezer dagen een der dames van de Federatie van de Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening, afd. Maasland, bij u komen vragen naar uw antwoord op de in de vorige week tóe- gezonden circulaire, waarin het verzoek was gedaan contribuant te worden. Met grote vrijmoedigheid wekken wij u op, uw steun aan dit fonds te verlenen. MAASLAND Toen de heer A. van Mil dit voorjaar in de Westgaag aan het baggeren was, vond hij in deze bagger een gouden ring, welke goed bewaard was gebleven; Een on derzoek werd ingesteld van wie deze ring zou kunnen zijn, doch ondanks ernstig en ijverig speuren was de eigenaar niet te vinden. Een be woner van de Westgaag kwam dezer dagen op de gedachte dat 'deze ring wel eens kon zijn van de heer A van Staalduinen, welke jaren geleden in de Westgaag woonde, althans de inscriptie in de ring wees in die richting. Het bleek dat de heer Staal duinen in Monster woonde en ook dat hij de eigenaar van de ring was. Hem werd zijn eigendom teruggege ven. Nog kan hier als een bijzonder heid worden, vermeld, dat de heer Staalduinen de vorige dag zijn 45- jarige echtvereniging had herdacht. MAASLAND..Korpswedstrijd op basis van 50 punten: J. C. Groene- wegen 45, M. P. Haanemaaijer 45, J. Lagraauw 39, W. van Dijk 38, H. Mos 38, Fr. van Staalduinen Pzn. 38, W. Prins 36, S. Verkade 36, L. Baste- meijer 35, C. Kleijn Hesselink 35p P. G. van den Akker 34, Th. Buitelaar 34, Adr. v. d. Engel 33, H. v. d. Engel 33, P. Kalkman 33, J. Maan 31, C. van Roojjen 31. G. Simons 31, S. Kalisvaart 27, W. L. Simons 2 en J. van Eijmeren 23 punten. Vrije baan op basis van 30 punten: M. P. Hane- maaijer 30, J. C. Groenewegen 29, W. van Dijk 27, Fr. van Staalduinen Pzn. 26, A. Valstar 24, J. Maan 24, C. Kleijn Hesselink 23, P. Kalkman 23, W. L. Simons 20 en G. Simons 20 punten. De gelukskaart werd gewon nen door J. van Eijmeren met 24 pun ten. Het aangewezen nummer was 27. Benoemd tot gewoon hoogleraar 'in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden óm onder-' wjjs te geven in de heelkunde; dr. M,: Vink, tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht-om om derwüs te geven in de Engelse taal kunde en de oudere Engelse letterkum de: dr. R. Vleeskruyer, thans weten-- schappelijk ambtenaar eerste klasse; aan de Gem. Universiteit te Amster dam; aan dr. W. F. Suermondt is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden met dankbetuiging voor de' belangrijke in deze betrekking bewe zen diensten. Ds H. Lanning, em. predikant dér geref. kerken Wonend in „Avondrust" te Emmen viert vandaag zijn 80e' ver jaardag. Ds. Lanning was eerst enkele jaren- in het boerenbedrijf werkzaam en was.' predikant in Baarland, Dwingelo, Nieuw-Weerdinge, Siddeburen en van 1928 tot aan zijn emeritaat in 1943, -in Fijnaart. Na zijn emeritaat was ds.; Lanning nog acht jaar werkzaam - als:, hulpprediker te Poortvliet, Den.Bom mel, Stad aan 't Haringvliet, Stellen dam en Oud-Vossemeer. Tijdens zijn verblijf te Siddeburen stichtte ds. Lanning in Tjuchem een evangelisa-' - tiepost. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS." Tot hoofd: To Mtisselkanaal therv.): D. Meyer, Uithuizen. Tot Iera(a)r(es): Te Apetdoorn (Lyceum): G. van Steenbergen-Apeldoorn. Tot onderwyzer(es): Te Apeldoorn (Kon. Wilh.soh.): Mevr. Reljenga. Beekbergen (UJd.): te Axel-tc.niö* Mej. (•A.éSttlbmons. Badhoevedorp (tüd.): te Gicssenburg: N. .v. d. Bos, 's-Gravenzande; te'Hasseltfherv3: Mej van Dijk, Leeuwarden en T.. Hoek, Auguatinusga: tc Koekange: L. H. Poepjes, Sexbierum; te Oldebroek (geref.) Mevr.:G. Streefkerk-Potgleser, Oldebroek (tijd.); te Oostendorp: J. v. d. Rozenberg, Oldebrock;.- :e Rutten: Mevr. G. Rustlcus-de Boer. -Slo- ten (tUd.): te Klissen (Jul.sch.): J. Wolters,' ïijsscn: te Schiedam (Pr. Bemhardsch.): L. Veldheer. Vlaardingen; te Sr.eek, (J. van Jfassausch.)C. Muller. Praneker; te Twij- teierheide (geref.): T. Busstra.. Leeuwarden; - te Veenendaal (Ccntr.sch. v.g.T.o): Mej. J. v. J. Molen. Maarssen; te Vlaardingen (Dr. H. ColünsOh., ulo): J. L. Blok. Den 'Haag: te Workrum: Mej. S. Koopmans,- Burum. MAASLAND Er staan voor ko mende zaterdag nog vier wedstrijden op het programma van de Maasland se korfballers. ODO 1 krijgt geen moeilijke taak, want het moet toch zeker in staat zijn met ruim verschil te winnen van het een klasse zwak kere Maassluis 2. ÖDO 2 krijgt het in Vlaardingen moeilijker en zal aan Spirit 3 de handen vol hebben. ODO zal in Oranje-Nassau 4 vermoede lijk ook een minstens gelijkwaardige tegenstander krijgen. De vraag is ove rigens of deze ontmoeting doorgang kan vinden nu de terreingesteldheid steeds slechter wordt. De ODO-juni- oren spelen een thuiswedstrijd tegen Or. Nassau d. Ook het doorgaan van deze wedstrijd achten wij vrjj du bieus. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE MAASLAND De klaproocollecte heeft in onze gemeente opgebracht STUDIEBEURZEN VOOR FRANKRIJK. De Franse regering stelt- voor het academisch jaar 1953-'59 een aantal studiebeurzen ter beschikking van Ne derlanders. De beurzen zijn in principe bestemd voor hen die hun universitaire- studie bijna of sinds kort hebben beëin digd en die voor een bepaald doel,, zo als b.v. voorbereiding .van een proef schrift of specialisatie, enige tijd in Frankrijk wensen te verblijven. Oek kunstenaars, die sedert kort hun studie aan een academie van beeldende kun sten of conservatorium hebben beëii)- digd, kunnen voor een beurs in aanmer king komen. ••••--. LIJST 5 O. en N. EildtcHjk f 255 (f 240)Gerfees- kloostcr f 337.85 (f 323.85); Kollumerpomp.. f 317.50 (f 350.75); Oudwoude f 160 (f 1«.20) Schiermonnikoog f 278.50 (f 274.55); Siegêrs- woude f 128.75 (f 128.50); Sneek f -3855.30 (f 2873.55); Emmen. (C.N.S.) f -.893.50. (f 749.25); Smllde f 470.95 (f «9.25'); Wierden f 1302.25 (f 1272 05); Aalten f *1760.13 «f 1568.09); Ermelo f. 1439.96 (f 1230.40): Haarloo f 385.50 (f 50a5G); Wolfhezf- f .17.2.70 (f 181); Westbroek f 170.79 (f 147.30): Zeg veld t 224.14 (f 193.75): Wormer - f 23641 (f 223.40); Zaandam f 1143.30 (f- 1125.33);- Katwijk a. Zee l 920.50 (f 900); Rotterdam (Oud Katendrecht en Hillesiuis) f 1392.80 (f 1517.44); Slikkerveer f 964 (f 025.16); Vlaardingen f 2800 (f 2656.34); Arnemuidew f 165.03 (f 189.85); Wostkapelle f 197.15 (f 192.32); Weert 164.30 .Totaal van 125 lokale comité's t 70.361.98 ff 59.753-68). RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN LEIDEN. 13 nov. Aan de" Rijksuniver siteit te Leiden is geslaagd voor-het cand.ex K* wis- en natuurkunde dc hoer W C de Bruyn te Leiden: voor het cand.ex. F' \v;s- en natuurkunde mej. A T van Rossuns'te Den Haag; voor het cand.ex. A wis- qn natuurkunde de heren R J" J TWjprrfa en' W dc Jong. beiden te Leiden: voor het- cand.ex. L wis- cn natuurkunde da heer. M J van Geijn te Leiden. GEMEENTE UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM 7 AMSTERDAM. Geslaagd voor het caivdi-, daatsexamen rechten mej. C. H. dé Lange e'n dc heren N. J. Timmer en J, J. Luyt (Am sterdam). 's-GRAVENHACE. 14 nov. Vaógstbe- richt van hedenmorgen uit volie zee: Scheveningen: Sc!. 120 is thuisstomendc. 5 weinig vangst, 19 met 0, 30 weinig vangst uit de halve vleet. 35 met 1, 37 met 0. 45- weinig vangst uhv, Z'i met 0.- 130 met 0- 210 gisteren 50. 236 mot 0. 250 weinig vangst uhv, 297 met 3 uhv. 310 met 0, 399 met .4. uhv, 32 weinig '-angst uhv, 40 met 2 uhv. )8 weinig van-s uhv. 49 met 2 uhv 09 wet-* nig vangst tiiTv, 132 met 9, 133 met 0,. ISA met 5 uhv, 200 weinig vangst uhv, 233 met 0. 262 mot 40 uhv. 79 met 34 uhv, 141 roe'. 2 uhv, 53 met 2 uhv. 104 weinig vangst uliv 39 weinig v-angst. 201 weinig vangst .uhv. 264 met 0 uhv, 181 met 3 uhv. 159 met 8 uhv. 229 met 10 uliv, 105 weinig vangst uhv, 339 met 30 nog 30 netten, 20 met 4, 223 inct 314 met 3. Katwijk: Kw 3 met 0. Vlaardingen; VI 114 met 25 uhv. Binnen tc Scheveningen: Sch 23 met -3! last en 100 kisten terse haring,, 123 met 2". last cn 50 kisten verse haring. 47 met 59' kisten verse haring. 124 met 2 last cn.aPf' kisten verse haring. 186 met 200 kister. verse haring. 14 met 8 last. 6 met 24 last.. L5 met 500 kisten verse hating, 225'met'-6M kisten verse haring. Vjaardingers: 70 25. 78 17, 78 50, 85 8. 203 9, 208 IS. 97 2, 114 25 hv, 115 J3, 142 weinig, 197 10, 199 17, 83 7, 166 10. 14 17. 5S 14, 89 34 hv, 132 50 thuisv., IJS 10. Marktprijzen 13 nov.; volle haring EW <50. Ftr-.ji'hvr''rff T"' *v>

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 2