Franse reactie op kwestie-Tunis Gaillard VS. en waarschuwt Engeland HAVEN VAN EEN GROEIENDE STAD I rana Soekarno tracht de VS. te setten ersm en...! Kobalt-dief mi gevonden? Britse vlieg boo t stort neer 43 doden Antirevolutionaire politiek Atoom-onderzeeër was lek Trein uit Antwerpen in België ontspoord Opzegging R.T.C. „geïntensiveerd" Opvolger, vanltert Saint Laurent (21) I Vliegramp 15 personen gered uit vlammenzee „Handelsreiziger van Moskou5' Geen laarzen in het Duitse leger J ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3845 NEUROTONIC V-V' LÉO ,Autps tegen .hoorn:,, do4e^ RAMP OP EILAND WIGHT Botterdam: Witte de W matraat 30 Telet «15700 L) Postboa 1112 Postgiro No. 42451» Klacntendienst abonnementen 18.301920 a Zaterdags 17ïa uur Telefoon 115700 'e-Gravenbage: Huygensplein 1 Telef. 183467 (3 L) Postbu» 109! Postgiro No. 424867 Klachtendlenst 18.30—19.30 u. Te lef. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementspryn 61 cent oer week. 2.65 per maand. f 7JBQ per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DF KU1G (Geldig tot morgenavond). WEINIG WIND. Overwegend droog weer met vr|j veel bewolking en plaatselijk mist. Weinig wind. Iets hogere middagtem- peraturen, vooral in het noorden van het land. Morgen: Zon op: 8.05 Maan op: 2.32 onder 16.49 onder:14.34 J Hoofd ralacteur: Dr. J. A. H J. 8 fcSKUlWS SLOT S Prot. Chr. partijen, Christelijk \J Historische Unie en Antirevolu tionaire party zijn in deze tijd nogal eens voorwerp van discussie. In een vergadering in Utrecht heeft Dr- N. J. Hommes zelfs verklaard dat die partijen zich in een crisis zonder weerga bevinden. Onze collega Fedde Schurer van de Friese Koerier laat niet na om voort durend de anti-revolutionaire partij in haar pretentie van het zijn van chris telijke party aan zijn kritiek te on derwerpen en hij bespeurt dan steeds crisisverschijnselen in de zin dat deze pretentie in de praktijk van vandaag niet houdbaar zou blijken. Dat is wel een geheel andere kritiek dan die van dr. Hommes dus die stelt dat de goe de, praktijk der beginselbeleving van daag de dag wel houdbaar is, maar dat de a.r. partij daar niet naar han delt Aan deze laatste overtuiging geeft hij op vaak excessieve wijze uit drukking in een voor de personen der a.r. politici weinig vleiende zin fty. als zouden dezen de moed hunner overtuiging missen. Het Vrije Volk heeft weer een an dere crisis ontdekt. De ontwikkeling der Europese organen zou de protes tants-christelijke partijen in een moei lijk parket brengen. Het samengaan in Europees verband met andere christelijke partijen, r,k. partijeD en gemengd prot chr. partijen, zou tot de moeilijke vraag aanleiding geven: Als u het internationaal zo goed met de Rooms-Katholieken kunt vinden, waarom dan niet op nationaal niveau. De jongste discussie tussen de K.V.P. én 'AR. over het Haagse geval van samenwerking wordt daarbij te pas gebracht En dan hoort men van door- braakzljde ook steeds dit verhaal: Niet alleen is de samenwerking prötestants- Rpoms-Katholiek niet gedragen door een gemeenschappelijk godsdienstig beginsel, een zodanig gemeenschappe lijk godsdienstig beginsel dat in staat is binnen de kring van het protestan tisme een bepaalde politiek te dragen, bestaat zelfs niet. A.R., C U., S.G-.P., GF.V. en C.VJL bestaan nl. allemaal aaasf elkaar en er is geen eenheid in te krijgen. Het is dus allemaal crisis wat ^Öe klok'slaat. .EN moet naar het ons voorkomt wel onderschelden in deze kritiek tussen wat van buitenaf en wat van binnenuit komt. De kritiek van binnenuit is een kri tiek die de pretentie heeft zich te stel len op de basis der a.r. of e.h. begin selen. De kritiek van buitenaf doet dai met. Zij is er op gericht aan te tonen dat die beginselen juist niet houdbaar zijn. De ar.-partij verkeert in de situatie dat daar'kort geleden een aflossing van de wacht heeft plaatsgevonden. Dè partij werd gereorganiseerd en de oude partyleider dr. J.-Schouten trok zich" terug. Dat betekent dat anderen en dat wil hier zeggen: verscheidenen bij;dé leiding der partij wérden be trokken. Dat „anderen" betekent vele jongeren en ouderen. De a.r partij tot dusverre door een sterke persoon lijkheid met een zeer vaste geconsoli deerde-overtuiging geleid moet thans door overleg tn haar leidende colleges, het Centraal Comité, het moderam»n daarvan en het partijconvènt naar de partyzijde en de Kamerfracties ander zijds tot een gemeenschappelijk anti revolutionair beleid komen Wij geloven dat ëen soortgelijk pro ces 'in de Chr. Hist. Unie bezig is zich ie voltrekken. Immers de man, dié daar sinds de bevrijding de lei ding had, dé heer Tilanus. heeft ook reeds de-leeftijd der sterken met enige jaren overschreden. Dit proces voltrekt zich in een perio de dat de prot. chr. partijen een ver kiezingsnederlaag leden. Onder die om standigheid en. vanwege het feit dat eorganisatie en aflossing van de wacht de dingen uiteraard wat losgemaakt hebben, is discussie over de partij en haar beleid, is kritiek vanuit de par tij voor de hand liggend. Men zoekt naar oorzaken en men komt met grie vèn. Tegelijkertijd is dat voor de politie ke tegenstanders een extra-aanleiding om de kritiek op de christelijke par tijen toe te spitsen. Dit alles Is voor ons reden om in ten aantal artikelen in de loop van deze winter de politieke situatie van de aj\ party In de nationale en in de internationale samenleving en haar verhouding tot andere partijen onder bet oog te zien. Wij willen de oeteke- nïs van de a.r. beginselen en het ka rakter van de a.r. partij in verband met de veranderende situatie oeschou wen. En wij willen de politieke lijn zoals de a.r. partij sinds 1945 heeft gevolgd daarbij betrekken. IN dit verband zouden wy voor van- '1 daag met het volgende willen be sluiten: Het is geen wonder dat de overgang van de ene generatie op de kndere, dat de problemen van de hui dige politieke situatie tot discussie in «en partij leiden Maar daar moeten aanstonds twee dingen over worden gezegd.in de eerste plaats dat hét *Preken over een crisis to de ax. par- De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat de eerste atoom duikboot, de „Nautilus", tengevolge van een defect ventiel een klein lek heeft gehad. Daardoor is er wat water gekomen in de afdeling waar de atoomreactor staat. Er deden zich geen persooniyke on gevallen voor en er was geen radio actieve besmetting. Het voorval gebeurde toen de „Nau tilus" aan een pier te Groton meerde. (Advertentie) NEEM ze Huwkal merend NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I By het per fiets oversteken van de Van Limburg Stirumstraat te Hooge- veen, is de 68-jarige melkboer H. Nijen- manttog aangereden door een perso nenauto en vrijwel op slag gedood. LTET Franse volk beschouwt de Britse en Amerikaanse wapen- J.J. leveranties aan Tunesië als een onvriendelijke daad. Als de kwestie niet spoedig wordt opgelost, zal de topconferentie van de NAVO op 16 december in Parjjs ernstig gevaar lopen. Dit heeft de Franse premier, Félix Gaillard, gisteren in de Franse Nationale Vergadering te kennen gegeven. De Franse premier heeft verklaard dat regering en volksver tegenwoordiging van Frankrijk hun positie opnieuw zullen moeten overwegen, indien vóór de in december te houden „topconferentie" van de NAVO geen duidelijke verzekering is verkregen van de NAVO-verbondenheid inzake Noord-Afrika. De Atlantische Raad van de NAVO zal vandaag in spoedvergade ring bijeenkomen teneinde de door Frankrijk gewraakte wapenleve ranties te bespreken. Een transportvliegtuig: van de Ameri kaanse luchtmacht is gisteren op het vliegveld van Tunis aangekomen met een zending wapens bestaande uit 500 geweren en 50,000 patronen. Het toe stel reed naar het einde van de lan dingsbaan, ver van de stationsgebou wen, waar vijf vrachtwagens van het Tunesische leger gereed stonden om de wapens onmiddellijk over te nemen. Persfotografen mochten niet in de buurt komen. Britse wapens waren al eerder aangekomen. De Amerikaanse democraten op de parlementaire Navoconferentie in Pa rijs hebben de Amerikaanse wapen- leveranties aan Tunesië afgekeurd. De republikeinen hebben het besluit van de regering-Eisenhower verde digd. Premier Gaillard verklaarde gisteren tn de Nationale Vergadering, dat Frankrijk reeds in juni. 1956 de eerste uitrustingstukken voor een nationaal Tunesisch leger had "geleverd en dat het vyftig Tunesische cadettèn aan dè militaire academie van Saint Cyr tot officier had opgeleid. „De incidenten aan de Algeryns- Tunesische grens en de hulp, die Tu nesië de Algerijnse opstandelingen heeft verleend, hebben veroorzaakt dat de vorige Franse regering de militaire bystand aan Tunesië heeft stopgezet". „De Tunesische regering heeft daar op verschillende buitenlandse regerin gen verzocht haar wapens te leveren. De regeringen van België en Italië weigerden hieraan te voldoen en Frankrijk was hier dankbaar voor." De 36 dagen lange Franse regerings- Advertentie) HALFWEG TEL- K 2907-34' crisis zou een oplossing van het Tune sische wapenprobleem hebben verhin derd. Zie verder pag. 3, 6e kol.) De elektrische trein van de lyn Am sterdamAntwerpen—Brussel is gis teravond omstreeks kwart voor acht voor het station van Kapellen (Antwer pen) ontspoord. De vier rytuigen kantelden, maar aangezien de trein, die oP het punt w'as te stoppen, heel traag reed, werden slechts enkele personen licht gewond. PRESIDENT SOEKARNO heeft er in een gesprek met het Ameri kaanse congreslid D. Singh Saund op gewezen dat „de Indonesiërs commu nistisch zijn omdat Rusland de Indo nesische eis Inzake Nieuw-Gutaea steunt". ,Ik wil een rechtuit „ja" van de Amerikaanse regering hebben op de Indonesische eis", zei Soekarno. „Als Amerika „ja" zou zeggen, zou bet Indonesische volk pro-Amerikaans worden". Soekarno zei ook tot de Amerikaan: „Verlies het spel niet van Moskou". Andere middelen De Indonesische vice-premier, mr. Hardi, heeft commentaar gegeven op de „andere middelen", waarmee Soe karno gedreigd heeft voor het terug winnen van westeiyk Nieuw-Guinea. Hardi zei dat het punt van uitgang voor de regering by het overwegen van deze „andere middelen" is „de uitvoe ring van de opzegging der RTC-over- eenkomsten". Zoals bekend heeft Indonesië vorig jaar eenzydig deze overeenkomsten opgezegd. Hardi verklaarde „we bevin den ons nu in het eerste stadium, nl. intensivering van de uitvoering van de opzegging der RTC-overeenkomsten". Resolutie Uit New York wordt gemeld dat ln- .■iirilllllMllllllllllinillllllllililllilllillilHIIIIIllllHinillillliillllilillliiHIli'illllllllllllilllllllllI'lilHIliiilllillllllllllllllillillllil tij nogal Uefsf een crisis zonder weerga g«en enkele grond vindt in wat zich in de a.r. partij afspeelt. Integendeel, de a.r. partij, zoals zij zich sinds de reorganisatie van de "par tij kan uiten en ook daadwerkelijk uit en dat betekent dat daarin het a.r. volk zich uit - heeft in de verschil lende vergaderingen van hel partij convent en dat rijn er sinds de zomer van 1956 een drietal zich zonder enige oppositie akkoord ver klaard met de algemene beleidslijnen, die vanwege het Centraal Comité wer den aangeduid en heeft ook haar in stemming betuigd met hetgeen n> net praktische parlementaire beleid door de a.r. Tweede-Kamerfractie is ver richt Wanneer er een crisis zonder weerga zou zijn, zou daar in de ver gaderingen van het partijconvent ai thans iets van moeten zijn terug te vinden. Daar is geen sprake van ge weest In de tweede plaats moet gezegd worden dat de ontwikkeling van het laatste jaar ook duidelijk te zien geeft dat er weliswaar op bepaalde punten meningsverschillen zijn geweest die niet behoeven te worden verdoezeld maar dat daar ook een toenemen de integratie plaatsvindt een zich gezamenlijk vinden in een gemeen schappelijke beleidslijn op de basis van de a.r. beginselen van al die an tirevolutionairen die in de politiek in Centraal Comité en in de beide Ka merfracties en in het Kabinet hun taak vinden. Wij geloven dat de a.r. politiek de moeilijkheden van de overgangstijd te boven is en dat ie partij in staat is om gezamenlijk, eensgezind een duide lijke beleidslijn naar voren te brengen Dat betekent niet dat men de kritiek van binnenuit zou moeten wegbeze- men. Wy menen dat die kritiek door een positieve uiteenzetting, zoals wy hierboven in het vooruitzicht stelden, principieel kan worden beantwoord. Wy menen dat ook van daaruit de kritiek van de politieke tegenstanders kan worden afgewezen en dat het christelijke en nationale karakter van de partij in de baaierd der tegenstel lingen van vandaag als een positief element in onze Nederlandse samen leving mag worden gezien. donesië in de kringen van de V.N. steun gezocht heeft voor een resolutie, waarin zal worden aangedrongen op hervatting van de onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea. In. deze resolutie zou een beroep worden gedaan op de voor zitter van de alg. vergadering, Sir Les lie Munro, om de partyen zijn goede diensten aan te bieden. Het debat over Ned. Nieuw-Gulnea in de 'politieke commissie zal maan dagmiddag beginnen. Het Parijse modebuis Dior heeft be kendgemaakt, dat de 21-jarige Yves Saint-Laurent de artistieke leiding van de organisatie op zich zal nemen. Saint- Laurent was. de .meest geziene leerling van Christian Dior, de Franse mode koning, die vorige^maand overleed. Volgens een woordvoerder van het modehuis zal Saint-Laurent met an dere leerlingen van de school, die Dior enige jaren geleden stichtte, de grote styl van Dior voortzetten. Saint-Laurent was Dior's voornaam ste assistent sinds hy drie en een half jaar geleden in een modewedstrijd prijzen met zijn modellen had gewon nen. Dior zag zyn eerste tekeningen, toen Saint-Laurent zeventien jaar was. ZWARTE PIET roept (rillend van novemherkou van het vader landse dak) met vermanend geheven wijsvinger: „Vrrrienden en vrrriendinnen Sinterrrklaas rrrekent errrop, dat jullie spijkerrrs met koppen slaan voorrr vijftienhonderrrd lieve kinderrrs. in-de.schaduw (Zie elders in dit blad voor de zesde Trouw-actie: „Maak een pakje voor het andere kind".) T^E haven van Delfzijl wordt fSfiEJpipïj?«Br dé Industrialisatie in -.v 4ezc.plaats ,van «teed*^a»-s4? tere betekenis. Op de voorgrond ziet men enige pas binnengeko men zeeschepen; op de achter grond de bekende „Pie'ter Albert Koertz", die in gebrnik is als recreatiecentrum en jeugdher berg. Foto KLM Aerocarto N.V. DE verschrikkelijke vliegtuigramp, die een kazemeterreto in Bussum trof en die ons duidelijk voor ogen stelt dat iets dergelijks zeer gemakke- lyk veel en veel groter onheilen te weeg kan brengen, doet ons de vraag stellen of de oefeningen der luchtmacht niet veel verder van de dicht bevolkte streken van ons vaderland moeten wor den gehouden. We hebben rampen beleefd in Eind hoven, in Woudenberg en nu to Bus sum. Wij begrijpen wel dat het moei lijk is risico's uit te sluiten maar het gebeurde in Bussum moet er de mi litaire autoriteiten toch wel toe nopen om te trachten maatregelen te treffen, waardoor de dichtbebouwde centra van ons land kunnen worden ontweken. (Advertentie) 'n koninklijk shirt Onderzoek afgesloten De Leidse politie heeft het onder zoek naar de diefstal van de loden pot met staafjes radio-actief kobalt" uit het Kamerlingh Onneslaboiaïo- rium te Leiden afgesloten. Na verde re verhoren van degene, die de pot aan een opkoper van oude metalen heeft verkocht en die zich dezer da- gen bij de politie heeft gemeldj en na verdere nasportogen, meent de politie thans met zekerheid te wéten, wie de dader van de diefstal is. De politie weigert rich over de Iden- V titeit van de dader uit te laten omdat haar overtuiging gebaseerd is op ster ke aanwijzingen doch niet op een be kentenis van de verdachten. Zij geeft er daarom de voorkeur, aan deze voor de politie afgeronde zaak over'te dra gen aan de justitie, waar men een;be slissing zal moeten nemen, of de, be staande aanwijzingen een straivervol- ging rechtvaardigen. (Van onze correspondent) Op de Amhemseweg te Apeldoorn": ter hoogte van museum Vaals is-A hedenmorgen de 44-jarige koopman. B. M. H. Schreuers uit Clermont/ (Frankrijk), met zyn personenauto^: verongelukt. Door onbekende oorzaak botste hü, even buiten de 50 k-m-grens, met zyn wagen tegen een boom. Hy ïj was op slag dood. JgEN viermotorige Britse vlieg- boot met 58 personen aan boord 50 passagiers en 8 be manningsleden is gisteravond laat bij het dorp Brook, tussen Yarmouth en Freshwater, op het eiland Wight, neergestort en in brand gevlogen. Bij de ramp zijn 43 personen om het leven geko men. De 15 overlevenden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Sommigen hadden zware brandwonden opgelopen, maar drie personen wisten vrij wei on gedeerd uit het toestel te ontsnappen, enige séconden voordat het in brand vloog. Vele passagiers waren voor va kantie op weg naar Madeira. De reusachtige 25 ton wegende vliegboot, „Sidney" genaamd en van V.S. OVER TITO: Het Joegoslavische weekblad Komu- nist heeft zich verontwaardigd betoond over een levensbeschrijving van presi dent maarschalk Tito, die in de Ver enlgde Staten is gepubliceerd als deel van het boek „Wie zijn zjj?" („Who are they?"). „Wie zijn zij?" is, op verzoek van de commissie van het Amerikaanse Con gres tot het tegengaan van on-Ameri kaans optreden, door person 1 van de Congresbibliotheek samengesteld Volgens Komunist zegt het boek over Tito onder meer dat zijn leven was ge baseerd op „bedrog en ondergrondse acties" en dat hij „zijn positie als staatshoofd met bruut geweld heeft verworven". In het voorwoord tot deze uitgave schrijft de voorzitter van de Congres commissie, de democratische senator Francis Walter, volgens Komunist on der meer: „Tito is een handelsreiziger van Moskou en hy doet dienst als in strument der Russische agressieve po litiek." het type „Solent", was kort tevoren In Southampton opgestegen met bestem ming Lissabon. De piloot van het toe stel, dat eigendom is van, de Britse maatsehappy Aquila Airways meldde, dat hy motorstoring had en naar Southampton zou terugkeren.. De vliegboot kwam neer in een bós.v Het toestel baande zich een weg door -: bomen, stortte neer op een heuvel én vloog in brand. Politie en brandweer snelden naar het hevig brandende vliegtuigwrak. Een groep militairen, die in de buurt een nachtoefening hield, nam eveneens deel aan het reddingswerk. Helikopters van de Britse marine zyn vanuit Portsmouth met medische voorraden naar Wight gevlogen.: De slachtoffers zyn waarschyniyk allen Britten. Het ongeluk vond plaats op enkele honderden meters van de woning van de bekende Britse schrijver J. B. Priestley, die zich onmiddellijk mét zyn echtgenote naar de plaats van de ramp begaf. De Aquila Airways is de enige maatsehappy in Engeland die gere gelde diensten onderhoudt met vlieg- boten. Het gehele jaar door worden vluchten gemaakt naar vakantiever- blyfplaatsen in het gebied van de Mid dellandse Zee. De president van de Westduitse Bonds republiek, prof. Theodor Heuss, heeft onomwonden te kennen gege ven, dat hij geen hoge laarzen in het Westduitse leger wenst. De laatste tijd was hier en daar in of ficierskringen de wens opgekomen, de oude hoge soldatenlaars in ere te herstellen. Het was nog wel niét of ficieel voorgesteld, maar men had president Heuss er wel van op de hoogte gesteld. De president heeft nu de minister van. Defensie, Franz-Joseph Strauss ge schreven niet voornemens tè rijn, enige verdere wijziging in de mili taire uniformen goed te keuren. Krachtens de grondwet heeft de presi dent te beslissen over elke wijziging in de militaire uniformen. Top-conferentie NAVO dreigt te stranden -j

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1