Kastanj es Vandaag bespreking in politieke commissie Revolutionair ISavoplan Zesde grote staking in Frankrijk sinds april Kustvaarder uit gevaarlijke positie gered Salarisconflict onopgelost Suurhoff ontving K.L.M.-vliegers „Meteoriet was gewoon steen Stevenson sprak met Dulles Prof. jjlstra richt zich tegen demagogie en onware beschuldigingen u fwSSlS&J!CM"v* lwarav««as;, «öS wmma'M OPGEWONDEN BETOGING IN DJAKARTA Soebandrio „Geen dreiging met militair geweld" Engelsman nog niet buiten gevaar Dodelijke val van auto-bumper Overheidspersoneel „waarschuwt" Gesprek met Aler op Schiphol RUSTIG WEER Geen flauwigheid LAATSTE NIEUWS Novotny president r s D' DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3947 Abel in hoger beroep 50 procent non-actief Op Dodelijk Botterdam. mttutraat 30 Tel el 115700 (4 L) Postgiro Na 424518 'f"*4 «boanementen 18 3019.30 a "T1? uur Telefoon 115700 SeMedam; SSTgSgSi»^» "tSK.'SS -\ Directeur: H. DE R UIG J (Geldig tot morgenavond) - AFNEMENDE MISTKANSEN Overwegend droog weer met In het algemeen veel bewolking en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Morgen: Zon op: 8.10 Maan op: 6,30 Onder: 16.45 Onder: 16.07 O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H J. S BKÜlNS SLOT E Amerikanen hebben voor de zo- \J veelste maal verklaard dat zij in het geschil om Nieuw-Guinea noch aan Indonesische noch aan Nederlandse zijde staan. Zij willen dus neut-aa) zijn. De redenen waarom Amerika dii standpunt inneemt zijn nogal doorzich tig. De heer Dulles poogt door dit standpunt in te nemen Indonesië niet verder van de Verenigde Staten ie vervreemden. Zo doorzichtig als deze reden ls, zo duidelijk is ook dat deze tactiek geen succes boekt. Want Indonesië mo-it net niet van neutraliteit hebben maar van steun. Het is deze halfslachtigheid die de Amerikaanse politiek zo gevaarlijk maakt. Door deze halfslachtigheid is bet hele Midden-Oosten op drift ge raakt, Amerika hield Nasser in het zadel maar Nasser werd toch geen vriend vap Amerika. Zo zal ook Soekarno geen vriend va»> Amerika worden door de Amerikaan se Nieuw-Gumea-politiek. HET moet iedereen, ook Soekarno, volkomen duidelijk zijn dat het ;een Amerikaans belang is dat weete- 1 ijk Nieuw-Guinea uit Nederlandse aanden in Indonesische overgaat. Im mers die overgang zou betekenen dat een Aziatische mogendheid, die op het ogenblik politiek neutralistlsch is, met een sterke communistische inslag, waar mee de meest vreemde dingen kunnen gebeuren, die openlijk de Verenigde Staten poogt te chanteren door Neder land met Russische wapens te bedrei gen, de baas wordt in een gebied dat nu onbetwist westers is. Dat gebied vormt bovendien het schild van Australië ook een bond genoot van de Verenigde Staten te genover een eventueel opdringend communistisch Azië. Dat gebied is met alleen schild voor Australië, het is ook verbindings schakel«tussen Australië en de Filip pijnen en verder met Formosa en Japan. Het is dus essentieel voor de uiterste Amerikaanse verdedigingsli nie. Het is dan ook eenvoudig de ge kroonde. dwaasheid van de Verenigde Staten om te beweren dat zij neutraal zijn t»a.v< Nieuw-Guinea en dat men hoopt op een „oplossing" van het ge schil. Bij ivijze van spreken: De Amerlka- len zouden het uit eigen belang'niet cunnen toestaan, evenmin als de Australiërs dat 'ouden kunnen, indien Nederland de soevereiniteit over (ieuw-Guinea aan Indonesië over- iroeg. N tóch nemen de Amerikanen deze z.g. „neutrale" houding aan. Zij doen dat en zij kunnen dat doen, om dat zij zeker weten dat de Nederlan ders toch niet zullen toegeven Het is nu openbaar geworden dat Australië zich achter de Nederlandse houdmg heeft gesteld. Daardoor is de Neder landse positie sterker geworden. Maar wij kunnen 'och moeilijk an ders zeggen dan dat deze politiek van de'Verenigde Staten welhaast niet mi serabeler kan zijn dan zij is. Want al de nadeleD van de Nieuw- Guinea-politiek drukken al op onze nek. Het bezit van Nieuw-Guinea is waar lijk geen plezier voor Nederland. Het is een schadepost. Het is ook een weer barstig land waar weinig eer mee tn te leggen is. Dat wij er nog zijn heeft zijn oorzaak gevonden uit ideële over wegingen. Maar wat moet men er nu van den ken als de Amerikanen nu bovendien nog alle ressentiment dat uit de Ne derlandse houding in de Afro-Aziatï- sche landen voortkomt uitsluitend voor Nederlandse rekening laten terwijl het duidelijk is dat die Nederlandse houding in het geheel der westelijke verdediging tegen het communisme onontbeerlijk is? Daten we het ui ronde woorden zeg gen: Hier iaat Amerika ons de kas tanjes uit het vuur halen Kastanje.- die ook voor Amerika van essentieel belang' zijn. Uit een vuur, dal niet -n de laatste plaats door de houding van Amerika sinds 1845 tot eeD vuur ge worden is. "TEN menigte van tienduizenden opgewonden juichende jongelie- den hoorde gistermiddag, één dag vóór de kwestie-Nieuw- Guinea in de politieke commissie der V.N. aan de orde zou komen, op een massabijeenkomst op het Bantengplein in Djakarta president Soekarno betogen: „Indonesië moet zijn krachten gebruiken, als de Verenigde Naties er niet in slagen een regeling te vinden voor het geschil over westelijk Nieuw-Guinea". Volgens een vertaling van deze rede, zei Soekarno" „Wij moeten onze krachten verenigen en als ditmaal de Verenigde Naties in het geschil over West-Irian falen, moeten wij die vereende krachten »etr -*n om de Nederlanders uit West-Irian te verdrijven." De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gisteravond in een onderhoud met de Amerikaanse minister Dulles verklaard dat hij niet begrepra heeft dat Soe karno gedreigd heeft met militair ge weld. Volgens Soebandrio is de rede van Soekarno in de eerste plaats een beroep op de V.N. voor een oplossing via vreéüzame onderhandelingen. Als dit niet lukt dan zijn er de „krachtiger middelen", waarmee Soekarno dreigt: wellicht het verbreken der economi sche en diplomatieke handen met Ne derland, doch hiermee noem ik slechts voorheelden", aldus Soebandrio. Indonesische waarnemers in Dja karta merkten naar aanleiding van de rede van Soekarno op, dat de president niet volkomen duidelijk heeft gemaakt of hü een militaire actie bedoelde met de dreigementen in zijn rede. Volgens mensen, die de president zyn rede In de Indonesische taal hoorden uitspre ken zou hij daarmee ook. kunnen heb ben bedoeld „verzamelde energie". Resolutie Op de massabijeenkomst in Djakarta, die bijgewoond werd door ministers en en ge leden van het corps diplomati que, is 'n resolutie aangenomen, waar in e»- bij de regering op wordt aan gedrongen onmiddellijk concrete stap pen te nemen indien de beslissing van de V.N. niet in het voordeel van Indo nesië zou zijn. De aanbevolen stappen houden o.a. m: nationalisatie van belangrijke Nederlandse ondernemingen in In donesië, bespoediging van de „Indo- nesianisaties" van Nederlandse on dernemingen, beëindiging van de toelating van Nederlanders in de ar chipel, net repatriëren van werkloze Nederlanders, die niet van nut zijn voos de wederopbouw van Indonesië, de intrekking van de toestemming voor Nederlanders om op te treden als advocaat, notaris e.d.» bet niet vernieuwen van de afgelopen conces sies. Voorts werd gevraagd om de op- Zie verder pag.,3, 7e kol.) SOEKARNO Vliegongeval Merauke De toestand van de heer Mould, de Engelsman die bij het vliegongeval bij Merauke ernstig werd gewond, was vandaag bevredigend, hoewel het le vensgevaar nog niet volledig is gewe ken. De gen.-dir. van het ziekenhuis te Hollandia, dr. J. J. S. de Vries, is dinsdag naar Merauke vertrokken, om de heer Mould woensdag te begeleiden bij zijn vervoer per vliegtuig naar Hol landia. (Advertentie) MENU VAN DE DAG gen lekkere variatie- Botermatse sperzieboontjes (uit blik) met gefruite uitjes erdoor. NEEM BL1KGROENTEN In 4 minuten idaor op tafel I De verdediger van de Russische spion Abel, die vorige week wegens uit gebreide spionageactiviteiten in de Ver. Staten veroordeeld is tot 30 jaar gevangenisstraf, heeft verklaard, dat zijn dienst hoger beroep zal aanteke nen tegen zijn veroordeling. De 54-jarlge heer H. J. Sehonewllle uit Vroomshoop is maandagavond tHI een ongeval op het Stationsplein in Almelo omgekomen. Een uit Enschede afkomstige auto weigerde te starten. Met een andere wagen werd deze auto aangeduwd, doch Ce bumpers raakten in elkaar vast. De heer Schonewille aan op de bumper van de voorste au to te gaan staan, zodat deze na®1" he neden zou worden gedrukt. Toen de auto wegreed, viel de heer Schóne- wille achterover met het hoofd tegen het wegdek, Hij kreeg vermoedelijk een schede 1 basisfractuur Enige uren later is hij overleden. Hij laat vrouw en acht kinderen achter. Op de komende NAVO-conferentlr In parijs zal een revolutionair, door En geland en de Verenigde Staten ge steund plan ter tafel worden gebracht, de strijdkrachten der aangesloten sta ten althans ten dele samen te smelten. DU impliceert echter dat de NAVO- landen een deel van hun soevereiniteit zullen moeten prijsgeven. Het plan, gebaseerd op de „doctrine van de in evenwicht zijnde collectieve strijdmacht", wordt thans door de mi litaire deskundigen van de NAVO be studeerd. Het zou naar voren zijn ge komen op de recente ontmoeting van Eisenhower en Macmillan, In Washing ton. Na zijn terugkomst uit de Verenigde Staten merkte Macmillan voorzichtig op, dat de leden van het Noordatlan- tisch bondgenootschap wellicht iets van hun nationale zelfstandigheid zouden moeten prijsgeven ter wille van een sterkere westelijke defensie. Van officiële zijde in Londen ls ver klaard dat de samensmelting der strijd krachten geenszins tot de kleine landen beperkt zal blijven. VOOR de derde maal in minder dan een maand maakt Frank- rijk vandaag een grote staking mee. Meer dan een miljoen amb tenaren hebben voor 24 uur het wérk" neergelegd. Vanmiddag zwijgt de radio en vanavond zul len de Fransen" vergeefs'de knop van hun televisietoestel om draaien om een binnenlands pro gramma ie zien. Op de Franse vliegvelden ligt het verkeer stil. Ook de douane-ambtena ren', het ziekenhuispersoneel en de on derwijzers, de laatsten tot vreugde van de kinderen, nemen aan de staking deel. Begrafenissen kunnen vandaag niet plaatsvinden, want de doodgravers hebben eveneens besloten niet te werken. De gas- en elektriciteitsvoorziening vindt in het gehele land normaal door gang. De telefoonverbindingen met-de belangrijkste provinciesteden waren vanmorgen vroeg normaal, maar het is mogelijk, dat later op de dag hierin verandering komt en dat -alleen drin gende gesprekken aangenomen zullen worden. De staking van vandaag ls een „waarschuwingsstaking". Zij is be doeld als een blijk van ontevreden heid onder de regeringsambtenaren over hun huidige salarissen. Aan het overheidspersoneel is in het verleden door de regering ver scheidene malen een loonsverhoging toegezegd. Door de toenemende finan ciële moeilijkheden van het land is er echter nooit iets van gekomen. De eis is een minimaal salaris van 220.000 (Van een onzer verslaggevers) De bemanning vau de in het Kanaal door machineschade stuurloos gewor den Nederlandse kustvaarder „Westro- pa" beeft een angstige nacht doorge maakt. Tien uur lang van gister avond zes uur tot vanmorgen halfvijf lag het met ijzer geladen. 426 ton metende vrachtschip dwarszees en stuurloos in de golven, terwijl een storm zich aankondigde, de zee te ruw en te diep was om voor anker te gaan en een krachtige stroom het vaartuig in de richting van de rotsige kusten van de Gnernsey-eilandengroep stuwde. Vanmorgen in alle vioegte slaagde de zeesleepboot „Cycloop" van Wijs muller er echter in een sleeptros vast te maken. In de loop van de dag hoopte kapitein Jan de Koe van de „Cycloop" met de „Westropa" in Cherbourg aan te komen. De sleper kon zo snel te hulp komen, omdat hij toevallig bezig was met de berging van een op het strand van het eiland Wight liggende Italiaans vracht schip. De opvarenden van de „Westro pa" hadden vannacht behalve met een defecte machine, ook met een gebrek kig werkende radio-installatie te kam pen. Het ls niet in het minst aan de voortreffelijke draadloze hulp van het personeel van Scheveningen Radio te IJmuiden te danken geweest, dat de hulpactie, ondanks de grote afstand die overbrugd moest worden, een goed verloop had. franken per jaar en een minimaal maandsalaris vari 35.000 franken voor hen die in Parijs wonen. Het is de zesde maal sinds april, dat in bijna geheel Frankrijk gestaakt wordt. De Franse regering had, om de ge volgen van de staking te beperken, gisteren orders uitgevaardigd waarbij aan bepaalde uiterst belangrijke groe pen ambtenaren verboden .werd hun posten te verlaten. Naar'hef zich van morgen liet aanzien, heeft deze maat regel weinig effect gehad. Om half tien'vanmorgen-is de Franse Nationale Vergadering bijeengekomen. Zij zal zich bezighouden met de be lastingvoorstellen van premier Gail- lard. De Franse premier heeft, zoals bekend, de vertrouwenskwestie gesteld. 9 De N.V. Philips zal ln de naase toekomst onder de gemeente Waalre ten zuiden van Eindhoven een nieuw laboratorium laten bouwen en inrich ten. Hier zullen bepaalde afdelingen van het natuurkundig laboratorium worden gehuisvest (Van een onzerverslaggevers) Een delegatie van KLM-vllegers Is vanmorgen door minister Suurhoff ontvangen. De stemming onder de pi loten Is uiterst gevoelig geworden. Na de uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars in het salariscon flict, dat zich na reeds vele maanden voortsleept, heeft de ontevredenheid het hoogtepunt bereikt. En men weet dat dit zeer ernstige gevolgen kan hebben. v De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, heeft gis termiddag op Schiphol een gesprek gehad met de vliegers. Zij zijn ge organiseerd in de Vereniging van KLM-Vliegers en in de KLM Inter national Pilots Association, waarvan de buitenlandse vliegers bij de KLM lid zyn. Meer dan 200 piloten waren aanwezig. Een ongekend hoog aantal, maar de mist maakte het ve len mogelijk de bespreking bij te wonen. De KLM heeft ruim 600 vlie gers in dienst, Dit gesprek heeft twee uur geduurd en geen buitenstaander heeft gehoord vat daar besproken is. Zefs de koffie juffrouw werd niet toegelaten. Men weet alleen, dat de heer Aler het standpunt van de directie uiteengezet heeft en toegelicht. Hij werd tijdens dit gesprek, dat ongetwijfeld moeilijk geweest moet zijn, bijgestaan door ïr. F. Besan?on, hoofd produktiegroep, en de heer J. A. Bach, directeur vlucht- produktie. De ontevreden vliegers kregen toe stemming om na afloop bij elkaar te blijven in de KLM-kantine op Schip hol. Zij hebben toen nog drie uur met elkaar gepraat. Van de zijde van de beide vliegersorganisaties wilde men Met katapult geschoten? (Van onze correspondent) De raadselachtige gebeurtenissen op de rijksweg bij de Witte Bergen bii Laren, waar een motorfiets en een auto door „onbekende projectielen" (meteorieten dacht men) werden ge troffen. zijn nu tot vrij normale pro porties teruggebracht. Het is nl. ge bleken, dat het hier geen meteoriet, doch slechts stukjes» „gewone steen" betreft. Een kapper, die met een duopassa gier over de rijksweg reed, nam een vurige gloed war en zyn koplamp werd tegelijkertijd verbrijzeld. Een Hiiversumse automobilist zag het raampje van zijn auto doorboord De Utrechtse sterrenwacht achtte de mo gelijkheid van meteorietschilfers niet uitgesloten De politie denkt nu dat iongelui met katapults de stenen op de weggebrui kers hebben „afgevuurd" Over het „vurig verschijnsel", dat de kapper ge zien moet hebben, laat de politie zich echter niet uit. f) Op 25 november zal 1 neen bijzon dere raadszitting ten stadhuize van het Friese stadje Sloten een eigen ge- ineentevlag in gebruik worden geno men. geen commentaar leveren. Een oplos sing, om uit de ernstige moeilijkhe den te geraken, is in elk geval nog met bereikt. Begin 1957 vroegen de KLM-vlie- gers, by wie de ontevredenheid onder de jongeren het ;rootst is, een salaris verhoging van 50 procent. Hun sala rissen liggen ongeveer tussen 10.000 en 36.000 gulden per jaar, waar nog extra dagvergoedingen voor verblyf in het buitenland bijkomen. De KLM- vliegers achten' zich evenwel achter uitgezet by hun buitenlandse collega's. Prof. dr. J. Tinbergen maakte op verzoek van de KLM-directie -een rapport, waarin hij na grondige studie tot de conclusie kwam, dat de KLM- piloten wat dit betreft geen reden tot klagen kunnen hebben. Bij andere luchvaartmaatschappijea wordt door gaans niet meer verdiend. Op grond van dit rapport wees de KLM-directie de eisen van de vliegers af. Wel wer den de arbeidsvoorwaarden enigszins verbeterd. Zo werd de pensioenge rechtigde leeftyd vastgesteld op 55 jaar. Deze was 50 jaar. De vliegers konden zich niet ver enigen met de beslissing van hun di rectie. Zij gingen op 1 juli van dit jaar over' tot een modeiacue. Weer wist de KLM-directie hen te kalme ren en 'legde het conflict voor aan- het College van Rijksbemiddelaars. Dit college heeft nu de KLM-directie in het gelyk gesteld Zaterdag heeft de Amerikaanse ge zagvoerder Shepherd, die bij de KLM in dienst is, geweigerd met een Con- vair op te stijgen. Naar zijn zeggen vertoonde de oliedrukmeter een af wijking. Dit komt wel meer voor, maar meestal wordt dan toch gevlogen. Shepherd is toen op non-actief ge steld. De KLM wenste niet te zeggen of het geval-Shepherd in verband stond met de gespannen toestand op Schiphol. Op deluchthaven neemt men aan van wel. In elk geval had de heer Aler zon dag op Schiphol een bespreking over de gerezen moeilijkheden met enige directieleden en twee vertegenwoor digers van de vliegersorganisaties. DE heer Burger heeft in zijn rede te Utrecht, verleden zaterdag, enig misbaar gemaakt over de houding van de antirevolutionairen tegenover het kabinet. Wij vinden dat de heer Burger de laatste is, die daarover misbaar moet maken. Want het was de heer Burger, die dit kabinet bij elkaar georgani seerd heeft. Hij heeft noch over het kabinet, noch over deszelfs program met de fracties overleg gepleegd. Hi) heeft het uitdrukkelijk als een extra parlementair kabinet gepresenteerd. En de methode die hij bij de formatie gevolgd heeft, komt daarmee over een. Wij willen helemaal niet de flauwig heid uithalen en een gezicht trekken alsof wij niets-met het kabinet te maken hebben. Wij weten heel goed dat er politieke vrienden van ons zit ting in hebben. Maar wij houden de heer Burger aan zijn eigen ''woorden en aan zijn eigen standpunt van oktober 1956. En dat is bepaald geen flauwigheid. De leider van de democratische party In Amerika, Adlai Stevenson, heeft gisteren geconfereerd met minis ter DnUes. Stevenson is naar Washing ton gevlogen op uitnodiging van de Amerikaanse reggrlng. Hij zal voorna melijk worden geraadpleegd over de in december te honden conferentie van regeringshoofden der NAVO-landen in Parijs. In een persverklaring heeft Steven son onder meer gezegd, dat „beperkte communistische agressie" waarschijn lijker is dan een totale oorlog met kernprojecten. Hij is voorts van me ning, dat een communistische econo mische doorbraak in de minderont wikkelde gebieden een even groot ge vaar is als een Russische overheersing met behulp van lange-afstandsprojec- tielen. „Het Westen," aldus Stevenson, „moet blijven volharden in het' stre ven naar ontwapening: de beste hoop op een voortbestaan. De Spoetnik heeft ons wakker geschud en daar ben ik biy om, maar een grotere inspan ning op het' gebied van hetweten- sehappelijk 'onderzoek en dé ontwik keling van projectielen, is -geen af doend-antwoord op de thans duidelijke uitdaging. Wij moeten het vertrouwen tussen i de VB. en hun bondgenoten weer opbouwen: zij hebben ons nodig en wy hen meer dan ooit." Stevenson zei te zullen trachten een nauwere militaire en politieke eenheid door middel, van de NAVO tot stand te brengen. s Met algemene stemmen heeft het Tsjechische parlement vanochtend An ton in Novotny, eerste secretaris van de Tsjechische communistische partij, tot opvolger gekozen van de op 13 novem ber na een hartaanval overleden pre sident Zapotocky. (Van een onzer verslaggevers) Prof. dr. Ziilstra heeft maandag avond, toen hij onder grote belang stelling te Utrecht het woord voerde voor de Centrale A.R. Kiesvereniging, ook stelling genomen tegen de wijze waarop dr. N. J. Hommes onlangs voor de stichting Johannes AUhusius, de christeiyk-politieke partyen meende te moeten bespreken. Aan de hand van verschillende woordetyke citaten uit diens rede moest prof. Zyistra met droefheid constateren, dat dr. Hommes zich, ten aanzien van tal van punten, in ernstige mate aan demagogie en onjuistheden heeft schuldig ge maakt. Wanneer bij voorbeeld door dr Hommes gezegd wordt, aldus prof. Zijlstra, dat met betrekking tot de woningbouw bUna niemand tn de kringen van de grote christelijke par tyen zich meer de vraag stelt: „Ligt dit op de weg der overheid", dan ls dat een onwaarheid. De wijze waarop over „het feest van de laatste loonronde in 1956" werd ge sproken, waarbij prof. Oud als kroon getuige wordt genoemd voor de stel ling, dat hier van „een verkiezings- ioonronde" sprake was, noemde prof. Zijlstra demagogie. In het bijzonder richtte de spreker zich tegen de voor dr. Hommes' rede typerende zinsnede, „dat een paar teksten uit de bijbel beter zyn dan al te ingewikkelde wijsheid van de Stich ting van de Arbeid, Sociaal Economi sche Raad en de wenkende perspec tieven-profeten van alle bonafide vak organisaties." Deze manier van spreken noemde prof. zyistra een dodelijk gevaar. Deze Is-een suggestie om voorbij te zien aar. de pogingen, die door onze christelijk georganiseerde mensen in staatkundig en maatschappelijk ver band worden gedaan om aan Gods geboden voor het leven vorm en ge stalte te geven. Als wij dat proberen te doen in de werkelijkheid van de twintigste eeuw, aldus prof. Zyistra, dan krijgen wij te maken met SJSJL, met Stichting van de Arbeid, met brede-basiskabinetten, met compromissen. Dat christelijke politiek In alle tij den „een schier bovenmenselijk hoge worp is en een permanente crisis be tekent voor wie haar ondernemen" stemde spreker dr. Hommes toe, maar daarom mogen we ons als AR, niet laten wiegen door vrome klanken, die alleen maar vroom schijnen te zijn, doch ons in werkeiykheid ervan af houden de hand aan de ploeg te slaan. Ik geloof niet, aldus prof. Zyistra, dat dr. Hommes zich bewust aan de magogie heeft schuldig gemaakt. Zijn betoog was wellicht als „cri de coeur" bedoeld. Maar zelfs dan had hij zich niet mogen laten meeslepen tot uit- spraken welke, naar sprs. mening, niet,' onweersproken mochten blijven. De tegenstander, die ten onrechte zegt, dat onze „tydloze beginselen" voor de praktijk niets te zeggen heb ben, wordt hiermede een wapen in de hand gegeven. De problemen van onze tyd, aldus prof. Zijlstra, laten ons geen tijd voor anti-papisme, noch voor anü- socialisme of anti-liberalisme. We mo gen met uit de werkelijkheid der pro blemen vluchten, doch hebben een po sitieve een opbouwende taak. wy hebben te tonen, dat ons uit gangspunt „liefde tot God en liefde tot de mensen", als samenvatting van het geheel van Gods geboden, niet alleen voor het persoonlijk geloofsleven van kracht is, doch dat het aanknoplngs- punten biedt by tal van punten van praktische politiek Zie verder pag. 3, 4e kol.) m oekarno dreigt aan de vooravond van N.-Güineadebat 7? H v/ t Advertentie) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN' Met de verkoop van de eerste kinder postzegels Is gisteren ln Oen Haag offi cieel de kinderposttegelactle-1957 ge start. De eerste tegels werden gekoent door de directeur-generaal van de P.T.T., Ir. J. D. H. van der Toorn Mevrouw KuipersSluyters, die als kind model heeft gestaan voor het portret, dat op een van de tegels staat afgebeeld, trad voor deze gelegenheid op als verknop, ster Dit portret is gemaakt door haar vader, wijlen Jan Sluyters. De meeste portretten van de kinderkopjes op de zegels van dit jaar zijn in het bezit van het Haagse Gemeentemuseum. Daarom werd de officiële opening tan de ver koop daar gehouden. E luchtdruk verdeling ooven Europa ondergaat de laatste dagen nagenoeg gevit wijziging Nog steeds bevind- er net» een krachtig gebied van hoge druk, dat vanochtend zUn centrum ln West-KusUna had. Bov*n Finland onderging het hoge drukgebied een belangrijke versterking. Op enkele honderden kilometers ten w-> ten van Ierland beweegt zich een depressie In noordelijke rlchUng, deze ls echter wc' in staat haas Invloed tot het continent uit te breiden. Als gevolg hiervan komt er in onze omgeving geen belangrijke verandering in de weersituatie De zuidoostelijke wind wordt iets zwakker, betgeen samenhangt met barometerstijgingen boven Frankrijk hp kans op mist blijft groot, zowel ln ons land als in Beiglfe, waar de aanwezige luikt nog betrekkelijk vochtig Is. it? .<.>N A,Vjfojr&Vwr

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1