Witte raaf Witte Huis verbaasd over herstel van president Kinderen 's avonds bewusteloos in park gevonden STORMVLOED-DEUREN BIJ CAPELLE Televisie en 5 jaar kijkgeld voor zieke jongen in Ede Koud weer verwacht Raad R dam keurde oort goed ARTSEN HEBBEN LAATSTE WOORD Goede wensen van Sowjet-leiders Dader van overval op tankstation meldt zich aan Snelle hulp voor ziek lanclgenootje in Indonesië Twee Nederlanders ernstig gewond GEMEENTEBESTUUR MOEDIGT ACTIE AAN Raketten van V.S. op atoomkracht GELUKKIG Stal' naar Brussel EUROPOORT APPLAUS VOOR B. EN vv r VBXJVAG 29 NOVEMBER 1957 VIJFTIENDE JAARGANG No. 3856 r-""V Van school gespijbeld en in slaap gevallen ik heb inuicOjjfk* dekens! Sottcröam. Win® do Wmutraat 30 Telel 115700 (4 L) y.12 Postgiro No. 424519 KJacntenmenst abonnementen 18.301930 a Zaterdags 118 uur Telefoon #M0 MTkSStSa? D6r Tek< 265 per maand J 7M0 per rwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dagelijks Directeur: H. DE RUIG J O O (Geldig tot morgenavond) KOUDER MET OPKLARINGEN. Overwegend droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuidoost; Belang rijk lagere temperaturen met in de nacht in het oosten van het land lichte vorst en morgen overdag maximum temperaturen van slechts enkele traden boven het vriespunt. Morgen-' Zon op: 8.26 Maan op: 13.27 Onder: 16.35 Onder: 0.57 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S BKÜif-S SLU'l I N deze tijd, waarin pubiiekrechte- lijke lichamen te worstelen heb ben met liquiditeitsmoeilijkheden en geroepen worden tot bestedingsbeper king, te komen met een voorstel tot belastingverlaging, is wel een bijzon derheid. Het College van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland is de witte raaf. Het heeft de moed juist nu aan de Pro vinciale Staten voor te stellen het aan tal opcenten op de grondbelasting te verlagen van 60 tot 50 cn zodoende een bedrag van 914.000.— prijs te geven. Een motie-Wilschut c.s., het vo rige jaar ingediend, werd na bestrijding door de V,V.D.-gedeputcerde mr. H. van Riel, nog verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Toen ging het om een ver laging met 5 opcenten, thans om 10. Reeds jaren was het duidelijk, dat de ze belastingverlaging mogelijk was, doch telkens werd bezwaar gemaakt. Di« bezwaren komen ook nu weer naar voren. De minderheid van het College van Gedeputeerde Staten en het is duidelijk dat dit de socialistische leden zijn kan zich met het voorstel niet verenigen. De onzekere toekomst voor de provinciale financiën, de ach terstand op de uitvoering van het we genplan en het zeer omvangrijke net van nieuwe wegen, dat, naar het zich laat aanzien, nog tot stand zal moeten worden gebracht, de verwezenlijking oa. van het rijwielpadenplan, de ver betering van de huisvesting van hel provinciaal bestuur en de mogelijk heid van een omslag in de conjunctuur, zijn de redenen, waarom de minder heid het thans minder gewenstacht van Inkomsten af te zien, omdat een juist beleid vergen zou de over schotten van thans ais conjunctuurre serve te beschouwen. De meerderheid I. van oordeel, dat de begroting voor 1958 voldoende ruim te bevat om de in 1946 doorgevoerde belastingverhoging ongedaan te ma ken, terwijl liquidtteltsbezweren vol gens haar voorlopig ook geen rol spe len. Dat de socialisten zicb tegen deze verlaging keren, behoeft niet te ver wonderen. Telkens weer dringen zij aan op belastingverhoging. N Zuid-Holland is. het zo dat de be- J lastlngverlaging mogelijk ij zon der enige beperking der bestedingen. 'Gedeputeerde Staten zeggen dit rond uit Zij delen mede, dat .de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsver ming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie, mede namens zijn ambtge noot van Financiën, een beroep op de provinciale besturen heeft gedaan er naar te streven, dat de provincies een evenredig aandeel zullen leveren In de uit natlonaal-economisch oogpunt noodzakelijk geachte beperking der bestedingen. Maar zij voegen er aan stonds aan toe, dat zij geen aanleiding hebben aan dat beroep gehoor tc ge ven. Temporisering van het provin ciaal wegenplan achten zij ongewenst. Zij menen slechts te moeten afzien van personeelsuitbreiding, welke noodzake lijk zou zijn voor de uitvoering van het aanvankelijk voorgenomen werk programma. De uitgaven op de gewone dienst be staan voor ongeveer de helft uit vas te lasten in de vorm van personeels kosten en rente en afschrijving. De onderhoudskosten hebben voor bet overgrote deel betrekking op de we gen. En naar het oordeel van hel col lege komen ook deze uitgaven niet voor beperking in aanmerking. De toe neming van de uitgaven voor subsidies is voorbelangrijke gedeelten terug te voeren op de getroffen loonmaatrege len. Een klein deel der uitgaven heeft betrekking' op bijdragen aan uit socia le of "culturele overwegingen belang rijke activiteiten, waarbij vaak zeer kwetsbare groepen der bevolking be trokken zijn. Het gedeelte der uitgaven op de ge wone dienst waarop-in beginsel enige beperking mogelijk zou zijn is zo ge ring, dat het resultaat daarvan ten op zichte van het lOtaal der overheidsuit gaven te verwaarlozen is, zo delen Ge deputeerde Staten ten slotte mede. De vraag kan natuurlijk gesteld wor den, of dit standpu' t wel juist Is en of ook het provinciaal bestuur in deze tijd niet zal moeten nagaan of beper king der bestedingen mogelijk is. Maar in elk geval is wel duidelijk, dat belastingverlaging mogelijk is zon der dat ook maar in enig opzicht scha de gedaan wordt aan provinciale be langen. Indien men In die omstandigheden zich tegen zulk een verlaging verzet, dan kan dit niet anders verklaard wor den, dan dat de tegenstanders van de verlaging de socialisten geen in komsten wensen prijs te geven, ten einde te kunnen blijven aandringen on verdergaande overheidsbemoeiing. In deze omstandigheden moet het voorstel van de meerderheid vsd Ge deputeerde Staten als juist worden ge zien. Het Ned. motorschip „Vesta" (420 ton is donderdagavond ter hoogte van Balaroe in de Stockholmse Archipel aan de grond gelopen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar. Een Zweeds ber- Shigsvaartuig is naar de „Vesta" ver dokken. DRESIDENT EISENHOWER zal misschien toch de conferentie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die op .10 decem ber in Parijs begint, bywonen. De president heeft gisteren laten weten dat hy hoopt de reis naar de Franse hoofdstek alsnog te kun nen maken. Een definitieve beslissing zal door de behandelende geneesheren worden genomen. Eisenhower, die maandag door een lichte beroerte werd getrof fen, herstelt onverwacht snel. Gisteren verliet hij met zijn echtge note het Witte Huis om een dienst in de Nat' tale Presbyteriaanse kerk te Washington bij te wonen, ter gelegenheid van Thanksgiving Day (dankdag). "Vandaag1 reizen de president en zijn vrouw naar hun buitenverblijf in Get tysburg (Pennsylvania), waar zij enige tijd zullen blijven. Veel artsen bevelen tegenwoordig zoveel mogelijk lichaamsbeweging aan voor patiënten die eenzelfde stoornis als de Amerikaanse president hebben gehad. Ook enkele van de artsen die tot de medische staf van het Witte Huis behoren, zijn voorstanders van deze geneeswijze. Daardoor wordt het dui delijk waarom Eisenhower gisteren al weer op de been was. Hij maakte de kerkgang met toestemming van dr. Snydern, zijn privc-arts. Het nieuws kwam onverwachts lij dens een persconferentie van James C. ilagerty, perssecretaris van het Witte Huls. Terwijl Hagerty verslaggevers in lichtte over het voorgenomen kerkbe zoek van de president, werd hij onder broken door een assistente die hem iets in,het oor fluisterde. Hagerty begon breeduit te glim lachen 'ëo'zei: „Wilt 'u, dat ik meteen maar met de persconferentie ophoud?" „Waarom?" vroeg een verslaggever. „Omdat de president en mevrouw Eisenhower al naar de kerk zijn", Eisenhower en zijn vrouw hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt om vrijwel ongezien via een zijdeur Dc 23-jarige chauffeur R. van der M. uit Rotterdam heeft zich bij de Rotterdamse politie gemeld met de me dedeling, dat hij samen met een mede plichtige de overval heeft gepleegd op het benzinestation aan de Sloterweg te Amsterdam op 4 september jl. De buit zou f 670 hebben bedragen, fn afwach ting van zijn transport naar Amsterdam 's hij In het hoofdbureau van politie in icwaring gesteld. Woensdag jl. bereikte de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" te Den Haag een dringend verzoek van dokter Van der Ploeg te Bogor (Indon.) om te trachten een geneesmiddel, dat in Indonesië niet verkrijgbaar was, snel te zenden. De dokter had dit genees middel nodig voor èen negenjarig kind van de Ned. familie F. Ch. Vöike te Bogor, dat ernstig ziek is. De Stichting heeft direct moeite hiervoor gedaan en het gelukte haar het geneesmiddel in Zweden te be machtigen. Het middel zal vanavond naar Djakarta worden afgezonden. Botsing in Duitsland Twee Nederlanders zijn donderdag ernstig gewond en een Duitser kwam om het leven bü een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse auto op de autobaan bij Celle, West-Duitsland. De twee Nederlanders werden dooi de politie geïdentificeerd als Max Ro senberg (44) uit Amsterdam en J. P. Groeneveld uit Bussum. Zij zijn naar een ziekenhuis te Celle vervoerd. f Advertentie) BLIKGROENTEN uit het Witte Huis te glippen. Slechts enkele fotografen die in de omgeving van het huis hadden postgevat, wisten de president en zijn vrouw te „knip pen". De verslaggevers,, die na het nieuws van Hagerty onmiddellijk naar buiten gingen, waren net te laat Hagerty deelde nog mee dat de moei lijkheden die president Eisenhower bij het spreken ondervindt, nog niet zijn verdwenen, maar dat het spreken wel veel beter gaat. De drie topmannen in het Kremlin hebben president Eisenhower tele grammen gezonden, waarin zij hun „leedwezen" uitdrukken over zijn ziekte en de hoop wordt uitgesproken dat hij snel herstelt. De telegrammen werden gezonden door de leider van de Russische com munistische party Niidta Chroestsjew, president Worosjilow en premier Boel- ganin. In het telegram van Chroestsjew werd gezegd: „Geachte heer president. Ik ben diep bedroefd over het bericht van uw ziekte. Ik zend u mijn wensen voor een spoedig herstel uit geheel mün hart". jy EN politieagent, die gisteravond in het park te Rotterdam sur veilleerde, hoorde van achter struik gewas gekreun. Hij ging kijken en vond twee kinderen, een negenja rige jongen en zijn achtjarig zusje, die in bewusteloze toéatand verkeer- den. - Met hulp van twee juist passeren de verpleegsters zijn de kinderen naar het ziekenhuis Bergweg over gebracht. Daar zijn zij weer bijge komen. Ze vertelden van school ge spijbeld te hebben en de hele dag in het park aan het spelen te zijn ge weest. Ze z(jn vermoedelijk gaan slapen en toen door de kou bevan gen. De geschiedenis leidde nog tot een verrassend slot: toen een politieman in de struiken naar enkele kleertjes ging-zoeken, die de kinderen er achter hadden, gelaten, vond hij ach- V ter de sigarenwinkel van S. aan de\' Parkkade J&p jutezak en 2 kWlph-M: nen dozen'met in totaal 17.540 siga retten, plus 12 verzilverde lepeltjes en" eèn elektrisch" scheer apparaat. De partij, die een waarde heeft van ongeveer 1000 is vermoedelijk vannacht door inbrekers buit ge maakt. mm SU; MlêÊ&MÈÊm (Van onze correspondent) DE 19-jarige Güs Stompborst aan de Meikade in Ederveen is door een verlamming aan beide benen ai sinds zijn geboorte aan het bed gekluisterd. Donderdag was het een blijde dag voor hem, want dank zij de steun van velen werd hem een fraai tele visietoestel aangeboden met vijf jaar kijkgeld. Mevr. M. van Rijswijk uit Veenendaal, die Gijs kende en met zijn lot begaan was, nam het initiatief en samen met haar man en mevr. W. v. d. Pavert uit Veenendaal, trok zij erop uit om het geld bijeen te brengen. Dal ging zo vlot, dat 't apparaat spoedig aan gekocht kon worden. Het toestel werd overgedragen in tegenwoordig heid onder meer van wethouder A. Roseboom en Ede's gemeentesecre taris. de heer F. H. Sievers. „Toen wij het eindbedrag uitrekenden," zei mevr. Van Rijswijk, „kwamen wij tot de gelukkige ontdekking, dat er nog genoeg overbleef om ook het kijkgeld voor 1958 te betalen. Gijs, namens alle gulle gevers, bied ik je het toestel aan, met de wens, dat je nog heel veel jaren naar de programma's zult mogen kijken, op dat je af en toe je eigen leed eens een ogenblikje kunt vergeten." Wethouder Roseboom zei destijds met plezier de goedkeuring voor de collecte te hebben gc-geven en hij hoopte, dat de nu gevoerde actie nog vele malen navolging zou vinden Nog tallozen zijn er die hun hele leven aan stoel of bed gekluisterd zijn en op deze manier kan hun wat vreugde gebracht worden. Namens Ede's gemeentebestuur bood hij net kijkgeld aan voor nog eens vier jaar. Mevr. Stomphorst, de moeder van Gijs, dankte ontroerd en de achtjarige Annelies Beek bood als blijk van waardering voor de actie van beide dames zowel mevr. Van Rijswijk «Is mevr. v. d. Pavert een fraaie bos anjers en een fruitmand aan. •Eind volgend jaar zullen proeven worden genomen met het voortstuwen van raketten met behulp van kern brandstof. Dit heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. De proeven zullen op het proefter- rein in Nevada plaatshebben. Een zwak glimlachendemaar dui delijk nog meer verouderde Eisen hower bracht gisteren op Thanks- giving-day in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek aan de Na tionale Presbyteriaanse kerk in Washington. Dit nieuws kwam tot veler verrassing, evenals trouwens de mededeling dat Eisenhower wel licht toch naar Parijs zal gaan om de NAVO-conferentie by te wonen. Advertentie UFTIG jaar nadat het besluit ge- V nomen werd tot aanleg van de Waalhaven en tien jaar nadat met de verwezenlijking van het Botlekplan werd begonnen, heeft de gemeenteraad van Rotterdam gisteren met algemene stemmen de communisten hadden zich uit de raadzaal verwijderd het plan Europoort aanvaard. Dit plan tot aanleg van een haven complex voor zeer grote schepen in de kop van het eiland Rozenburg tegenover Hoek van Holland, is door de gemeentelijke dienst van Rotterdam ontworpen in nauw overleg met de Rijkswaterstaat en de provincie, ter wijl het gemeentebestuur van Rozen burg bereid is gevonden aan de'tot standkoming daarvan de nodige mede werking te verlenen. Het plan is van meer dan plaatselijk belang, bet is van nationale, zelfs internationale betekenis. Het is een economische, maar ook een sociale noodzaak voor de welvaartvan de steeds groeiende bevolking van ons land. Geen vage projectie, maar een plan gebaseerd op reëel geconstateerde behoeften. Niet alleen de Maasstad, maar ook ons land kan gelukgewenst worden met deze historische beslissing van de Rotterdamse raad. 1 "Tt T Uit regeringskringen te Brussel is vernomen, dat minister Staf volgende week dinsdag in de Belgische hoofd stad zal arriveren voor besprekingen met de Belgische minister van lands verdediging, de heer Spinoy. Deze be sprekingen zouden gaan over nauwere samenwerking tussen de luchtmachten van Nederland en België. NACHTVORST; OVERDAG NAUWELIJKS BOVEN NUL I N de luchtdrulcverdellnr zijn bo ven Noord-Europa belangrijke wijzigingen gekomen. Achter eende pressie, die over Zweden en Polen naar Rusland trok steeg de luchtdruk in Scandinavië namelijk aanzienlijk. ."Vriji- dagmorgen bevond zich een nieuw nog in betekenis toenemend hogedrak- gebied van 1036 mb boven Mldden- Zweden. Tussen de depressie boveh: Rusland en het hogedrukgebled trans porteren krachtig noordoostelijke win den koude lucht naar! het e». De vorst breidde zlch reeds tót'yjeri DenemarkenC De "begrenzing "van 'koude lucht bèrëikté vrijdagmorgen' bet noordoosten van ons land. ^er-. wacht. mag worden, dat - deze .koude" lacht voor zaterdagmorgen Nederland gëheer zal hébben overstroomd. De temperaturen zullen daarby dr. komende nacht in het oosten van hei; land; reeds tot enkele graden beneder het vriespunt dalen. Gedurende be.' weekeinde zullen; de temperature), waarschijnlijk een verdere daling ón dergaan, waarbij des nachts dé tempe ratuur tot omstreeks 5 graden bènédeV: het vriespunt kan dalen. Overdag komt de temperatuur vér. moedelijk nauwelijks boven nul.: (Van een onzer verslaggevers) EEN WARM applaus mocht het col lege van B. 'en W. van Rotterdam gistermiddag in ontvangst nemen van de leden van de raad en de aanwezi gen op de tribunes, toen de burge meester, mr. G. E. van Walsum had geconstateerd, dat alle raadsleden, uit gezonderd de communisten, bun goed keuring hadden gehecht aan het plan Europoort, dat de aanleg beoogt van een groot bavencomplex in de kop van het eiland Rozenburg tegenover Hoek van Holland. De raad machtigde B. en W, alle maatregelen te treffen, die voor een snelle verwezenlijking van het plan nodig zullen blijken en B. en W. wer den uitgenodigd tot het indienen van een voorstel tot formele toewij zing van het voorshands benodigde krediet. BU de beantwoording van de spre kers, zei mr. Van Walsum, dat reële prognoses hebben uitgewezen, dat er iD de toekomst grote behoefte bestaat aan opslagterreinen en havengebieden dicht bij zee. By de uitvoering van de eerste fase van het plan zullen schepen van 65.000 ton ontvangen kunnen wor den. Als de nieuwe toegangspoort; tot de zee gereed is, kunnen schepën van 80 tot 100.000 ton in Europoort ko men. v De financiering zal In overleg met het Rijk en de provincie moeten wor den bekeken en niet uitgesloten achtte de burgemeester de mogelijk heid. dat bok andere landen hiervoor geïnteresseerd zullen worden, Het verdwijnen van het natuurreser vaat De Beer betreurde de burgemees ter eveneens. Doch het is zi. denk baar hiervoor een andere plaats te vin den. Zo zijn er op het eiland Voorne— Putten mogelijkheden. -v. Weinig ingenomen was mr. Van Wal sum met de vragen, die jhr. v. d. Goes van Naters had gesteld in de Tweede Kamer over de verdwijning van het natuurreservaat. Deze drong er bij de regering op aan zich over deze kwestie uit te spre ken. Dit noemde mr. Van Walsum een volkomen nieuwe rechtsfiguur. De ge meentelijke autonomie zou op deze wijze wel zeer ernstig worden aange tast. 14 dagen gratis Naam: Straat: Woonplaats: Wenst zich ingaande heden te abonneren op het dagblad Trouw en ontvangt gedurende 14 dagen de kranl gratis. Betaling zal geschieden per week (61 cent)/per kwartaal 7.90). Doorhalen wat niet gewenst wordt. U wordt verzocht deze bon toe te zenden aan Administratie „Trouw", Witte de Witlistraat 30, Rotterdam. 'f-Gravenhagc: Huygensplein 1 Telef 183467 (3 u Postbus 109! Postgiro No. 424867 Kiaentenriienst 18.30—19.30 u Telef 362569 Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 isenhower toch naar NA) 0-topgesprek iiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiinni!iiiiii!ii[iiiu!iigiiiiiiiiiiiiii)iiijaijiiisii van de dagi Vilominen-iuinlje voor 'l weekends Doporwtjet/ worteltje», sperziebonen luit blik) met oardoppeien én stukjes vlees. Stoven in jus. NEEM •in 4 minuten klaar .op tafel! wra»cu* - - - v Zonder dat er zich moeilijkheden heb ben voorgedaan z(Jn gisteren met de drijvende bok' Actief de eerste twee sluisdeuren van de stormvloedkering llollandsche IJssel bij Capelie geplaatst, llad men 's morgens voor het lnliangen van de eerste deur van deze twee achtet- ste vloeddeurcn een uur nodig, 's middags had men aan vijftig minuten voldoende. Volgende weck dinsdag hoopt men de twee voorste vloeddeuren aan te brenger. In totaal komen er tien in deze sluis, ne gevaarten wegen elk meer dan 50 ton. Ze werden in Rotterdam op twee aan elkaar gekoppelde lichters gehesen cu enkele u'en later 'arriveerde de sleep bij de stormvloedkering. De deuren zijn ruim eif meter hoog. f

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 1