Proef dejFnieuwe Moccona MOCCONA Kersttoespraak m Juliana Pelni ontslaat Nederlanders NAGELATEN WEEK VAN STOOMLOC 1892 WERD 1912 Man maakte zich 20 jaar jonger voor Notaris uit Heemstéde verdacht van verduistering van f 50.000.- Proteststaking van bouwvakarbeiders Dubbel succes voor Nedlloyd Buitenlanders gaan ons land voorbij mm de extra-krachtige poederkoffie vaw Douwe Egberts pittig en vol aroma direct klaar in de kop! Britse gouverneur voor terugkeer Makarios? Drie Amsterdammers gingen in Zaandam op Luit uit m i Krimpen van pijn Schaakkampioenschap van Nederland ':r Douwe Egberts poederkoffie Week-end bus f 1.36 Normale bus f 2.40 (of potje) Gezinsbus f 8.90 120 Bouwvakarbeiders, die in dienst zijn .bü de Rijnlandse Beton Maat schappij te Delft en in Amsterdam voor deze maatschappij werken in Am sterdam-West, zjjn in staking gegaan, omdat zy zich niet konden verenigen met het ontslaan van elf eveneens op dit complex werkzaam zijnde beton- vlechters. Het ontslag was met toe stemming van het gewestelijk arbeids bureau gegeven. WEER is het Kerstmis, en weer heb ik het voorrecht, een persoonlijk woord tot u te spreken. Ik voel mij nu met u allen samen op dit grote feest bij een". Dit zei H. M. koningin Ju liana, toen zij zich op Eerste Kerstdag via de radio tot het Ne derlandse volk richtte. De Koningin wees 'erop dat ieder zijn eigen gedachten over het afge lopen jaar heeft. De. een kent de voorspoed of heeft goede verwach tingen, de ander tegenspoed of zor gen. „Ons allen' vervult de zorg om en het medeleven met het lot van die Ne derlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land, dat zü veelal oprecht toegewijd wil den dienen, of alleen diep en eerlijk liefhebben. Wij denken aan die Neder landse gezinnen, die het kerstfeest ge scheiden beleven en aan die, wie bin nenkort misschien scheiding te wachten staat aan allen, die achterblijven. Wij denken aan hen, die in de kwelling van onzekerheid, verkeren". „Ons volk heeft in minder dan twin tig jaren", zo vervolgde de Koningin, „uitersten van ramp en voorspoed be leefd, en heeft geleerd te aanvaarden, en in zekere mate zich boven dat alles te verheffen. Steeds vertoont het een grote saamhorigheid^ in nood. Zo zui len wij ook nu de handen uit de mou wen steken, en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is, om de situatie samen het- hoofd te bieden ook al valt het ons nu moeilijker dan 't dat in vorige jaren zou hebben gedaan. Wij zijn tevens dankbaar voor wat anderen voor ons doen". DE Koningin herinnerde er vervol gens aan dat er in Europa een verhoogde samenwerking in het /voor uitzicht- gekomen is en zij sprak de wens uit dat Europa zich bewust moge worden van een nieuwe roeping. Ook herinnerde zij eraan dat in het afgelo pen jaar haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke moge- üjkhfede'n der techniek. „Laat ons aller wachtwoord zyn dat niemand nu kan versagen, en dat 'edereen zijn eigen roeping volgt langs de zuiverste richtliinen, hem door zijn «eweten gegeven. En laat ons zo rustig de toekomst tegemoet gaan. Angst is een slechte, gevaarlijke raadgever. Laat ons bij gevaar koel bloedig die maatregelen nemen, die de nraktijk vordert, maar laat ons niet neergesleurd worden' in een maal stroom van waandenkbeelden". DÉ Koningin wees erop dat onze angst meestal op het stoffelijke, lichamelijke gevaar slaat. We zijn echter geneigd om niet te zien als onze ziel ernstig bedreigd wordt. De Vorstin waarschuwde ervoor de angst, ook op het gebied van de menselijke geest, niet tot dictator, te doen worden. De Vorstin waarschuwde voor zelf overschatting: „Wat men daarmee ver overt men kan het na dit leven toch niet meenemen. Wat wë mee kunnen nemen, is de liefde die we ontvangen °n die we gegeven hebben en deze laatste is nog onze grootste schat. Alle schokkende gebeurtenissen, die we beleefd hebben, maakten, dat we ais het ware door elkaar geschud wor den. Ik zie dat als een uitdaging en tevens handreiking van God." \r ONTNGIN Juliana wees erop dat in i\ .werkelijkheid niemand afzijdig staat van het wereldgebeuren: ieder een speelt daarin zyn eigen rol. Samen kunnen we daarmee opbouwend werk zaam zijn. in gedachten, in woorden en in daden. „Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijke ik en 2elfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kinderen het gaat om het belangrijkste, om de naaste en om de toskomst van ook zijfe tan- deren. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samenleving aarde." op onze ALS al," zo besloot de Koningin, „wat ons nu deert, eenmaal in het verleden zal zyn verzonken, dui zenden jaren later, als de schoolboeken het niet eens meer zullen vermelden omdat het reeds lang uitgewist is door al wat later is geschied, en het dus volkomen in de vergetelheid zal zyn verdwenen dan nog steeds zal het kerstfeest, de komst van de Christus, voor alle mensen in volle luister stra len over hun bestaan. Voor wie iets van een macht als deze heeft onderkend, wordt het heden met zijn zorgen en soms zijn ondergangs- geloof, onwerkelijk. Hy is gekomen en hij is komende, door alle eeuwen heen en zaj uiteindelijk de sterkere blijken neen, de Enig Sterke. Hij zal de mensheid steeds, even duidelijk, of duidelijker dan nu, het heil doen zien als die werkelijkheid, die alle gebeur lijkheden overleeft, en aan het leven zijn zin geeft en dat ten slotte van ondergang redt. Daarbij verblijden Gods Heirscharen tot in de hoogste hemelen zich over iedere ware ge boorte." President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft zijn speciale adviseur voor vraagstukken betreffende het Midden-Oosten, James P. Richards, op diens verzoek ontslag' verleend. Richards heeft' een reis naar het Mid den-Oosten gegpaakt i.v.m. Eisenho wers plan voor hulpverlening aan dit gebied. De scheepvaartmaatschappij Pelni, die eigendom van de Indonesische staat is, heeft besloten al haar Nederlandse employés met ingang van 1 januari a.s. te ontslaan. Dit is meegedeeld door de directeur. Bij de Pelni zijn 30 Ne derlanders werkzaam als loodsen, ka piteins, machinisten en op andere tech :iische posten. Twintig man personeel, die zich met verlof in Nederland bevinden, hebben het verzoek ontvangen na afloop van hun verlof niet terug te keren. De maatschappij heeft 50 schepen in dienst, tér grootte van 500 tot 3000 ton De nieuwe Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, die' op 31 dcc. voor overleg naar Londen gaat, zal volgens de Dally Mail de Britse rege ring voorstellen aartsbisschop Makarios van Cyprus voor besprekingen In Londen uit te nodigen en hem toe stemming te geven zich op Cyprus, op te honden. Verder zou Poot voor zichzelf mach tiging vragen naai Athene en Ankara te .gaan .om zich pp de-hoogte te stellen van de standpunten van de-Griekse en Turkse regeringen. Advertentiei (Van onze tafeltennismedewerker) Zowel de dames als heren van Ned lloyd (A'dam) wisten op tweede kerst dag in Weert, op het door Luck Raek georganiseerde internationale tafelten nistoernooi ongeslagen uit de strijd te komen en daarmede de hoogste eer te behalen. Bij de heren was het eerste optreden in de nieuwe samenstelling Frans Schools, Piet Weel en Jan Schel let een grandioos succes, daar deze heren zonder enig verlies uit de stryd kwamen. Zelfs de finale tegen Luck Raek werd met 50 gewonnen. Toch heeft Luck Raek heftige tegenstand ge leverd en vooral Jacq. Coumans maak te het de Amsterdammers danig lastig. Zo was de partij SchefferCoumans van zeer goed gehalte en had Schoofs nog drie games tegen Coumans nodig om de volle winst binnen te halen. De gedetailleerde uitslagen waren: Schoofs Posno 2115, 2113; WeelAlbertz 2110, 2110; Scheffer—Coumans 16—21, 22—20, 21—16; Weel—Posno 2115, 2116; SchoofsCoumans 21—19, 14—21, 21—17. Ook de Nedlloyd dames gingen met de eerste prijs naar huis, door in de finale Breda/Amor met 53 te klop pen. Voor Anneke Overweg (Nedlloyd) is het een triomfdag geworden, daar zij ongeslagen bleef, terwijl Gidi Schoots slechts een nederlaag kreeg te slikken. In de overgangsklasse kwam het team van Wibo 3 (Den Haag) be staande uit Ad. Hogendoorn, Rensen en Augustinus, tegen Treffers (Wout Heemskerk, v. d. Zwet en v. d. Meer) in de finale. De Hagenaars wonnen met 5—3. (Van onze correspondent) Dank zy het doortastend optreden van een Zaandamse politieagent, wer den in de eerste kerstnacht drie Am sterdammers ingerekend, de monteur A. S. B., de zeeman E. G. F. cn de schilder H. V. W„ allen goede beken den van de Amsterdamse politie. Het drietal had eerste kerstnacht een be zoek gebracht aan de kantoren van de firma Woestenburg en v. d. Meer aan de Houthavenkade, terwijl ze waarschijnlijk ook een sigarettenauto maat aan de Hogendyk hebben ver nield. Hun buit was echter zeer ge ring. De kerstnacht was nauwelijks be gonnen, of een surveillerende agent van politie bemerkte langs de Provin ciale weg een auto, welke aan de kant van de weg geparkeerd stond. Desge vraagd deelde de chauffeur mede, dat hij z'n wagen even aan de kant had neergezet om een dutje te doen. De agent kreeg verdenking en besloot een oogje in het zeil te houden. Intussen verzocht hij telefonisch om assistentie. Toen de assistentie verscheen en men het terrein afzette, wilde de chauffeur wegrijden. Hij kwam slechts enkele tientallen meters ver en werd toen tot stoppen gedwongen. Het bleek, dat inmiddels een tweede persoon naast de chauffeur was geze ten. Aan bet politiebureau aan de Vin- kenstraat aangekomen hoorden de agenten een eerst onverklaarbaar ge stommel in de auto. Tot aller verba zing bleek zich in de autokoffer een derde man op te houden. Deze had na de eerste controle van de agent lont geroken en in de kofferruimte een schuilplaats gevonden, waarbij hij overigens ook buiten de waard had ge rekend. (Advert entte) Dit is ideaal. Een King Size Virginia op zijn b§st met een King Size filter op zijn best: Het Silk Filter! Het allerfijnste filter van de wereld, dat het volle aroma van de zuivere Virginia tabak doorlaat en toch een koel, mild en goed roken garandeert Precies wat U zoekt! - MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! 0 Voor wie het horen wil heeft een stoomlocomotief zo z'n eigen mu zikaliteit, is mij gebleken. Op 7 ja nuari echter zal tot spijt van deze liefhebbers de laatste Nederlandse stoomloc worden bijgezet in de rechtlijnige tombe van het Utrecht se Spoorwegmuseum. En daarmee zal dus het denderend staccato van de wielen, het con moto van de stoom verdrijvende zuigers en het apassionato van de gillende fluit versterven, ware het niet.En nu komt het nieuwtje: ware het niet dat de directie van hetzelfde spoor wegmuseum drie Engelse grammo foonplaten heeft aangekocht, die de ze hele symfonie van arbeidsgelui- den natuurgetrouw weergeven. Opgenomen Dat Engelsen spoorwegmaniakken zijn, is niet zo vreemd. De stoom trein werd immers in hun land uit gevonden. De anglosaxische liefde voor het ijzeren spoor heeft nu een uitlaatklep gevonden. Een ondernemende grammofoon platenmaatschappij is op de gedach te gekomen een micofoon in een stoomloc te plaatsen en zo de gelui den op te nemen die ontstaan wan neer een locomotief bij winderig weer van London Victoria Station naar Chattam aan de Theems -ijdt. De microfoon werd ook neergezet bij een zeer steile helling op het Eiland (een helling van 1:37), waar twee of soms drie locomotieven no dig zijn om een sleep treinen de hel ling op te duwen resp. trekken. Namen De namen van machinist en sto ker staan op de omslag van de hoe zen vermeld. Als golden het dirigent en solist. Trouwens de delen van de symfonie zijn ook ergens in uitge drukt. Nauwkeurig is op de omslag vermeld welke plaatsen, tunnels, en bruggen de concerterende trein pas seerde, hoe groot de snelheid van de trein op de onderscheidene Dunten was, alsmede het aantal p.k.'s die de machine achtereenvolgens ont wikkelde. vooral nu de Nederlandse stoomlocomotief op dood spoor wordt gereden zijn de platen voor ons land een kostbaar bezit. Luisteraars Aan de hand van de toelichting is precies te horen wat de locomotief doet. Het rangeren, het geven van een waarschuwingssignaal en de fluittonen waarmee de gedrieën trekkende locs elkaar „toespreken". Ook het holle geluid van de spoor brug die een trein op z'n rug draagt, de geluiddempende effecten van de spoortunnel of het voorbijzoeven van een station, is niet zonder ontroe ring te beluisteren. Misschien komen straks vele oudgedienden van de N.S. naar het Spoorwegmuseum. Wee moedig vragend of ze deze muzikale arbeids-epiek nog eens mogen ho ren. Dat kan dan. Want direeteui dr. F. F.'de Bruyn is van plan band opnamen van de platen te maken zodat ze dus te horen zijn, zonder dat de drie kostbare exemplarcr slijten. Nog een reden Er is nog een goede reden eens naar het voormalige Utrechtse Maliebaanstation te stappen. Want het Museum is in het bezit gekomen van de modelspoorweg die de N.S. bij het honderdjarig 'jubileum in 1939 aan prinses Beatrix hebben aangeboden. Hét is een 17.5 meter lange spoorweg waarop de eerste lo comotief „De Arend" op een schaal. van 1:20 (nu elektrisch) rondrijdt. Omdat voor die 17.5 meter geen plaats was, is voorlopig alleen de trein en één station te zien. Het werkstuk is vervaardigd, hoorde ik, door wijlen ir. P. Labrijn er. zijn dochters. Nog een reden: binnen kort wordt de 50.000ste bezoeker van 1957 verwacht Hij krijgt een ver rassing. Welke is nog niet bekend, in ieder geval géén grammofoon plaat van een stoomloc, heb ik be grepen. Dat zou trouwens ook een minder prettig bezit zijn; Vind ik. (k heb niets tegen m'n buren. Flex Met bevestiging van het vonnis, dat de politierechter in Utrecht had uitge sproken, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam op nieuw 250 boete plus twee maanden voorwaardelijk geëist tegen de 65- jarige monteur N. G. H uit Amsterdam, die in december-1953 zün geboortebe wijs vervalste, toen hü dit nodig had om met een ruim 30 jaar jongere Utrechtse vrouw 3n het huwelijk te treden. Hij wijzigde daarop zijn geboortejaar (1892) in 1912 en deed zich ook te genover zijn verloofde voor als iemand van 40 jaar, hoewel hij toen al 61 was. De vervalsing werd door de burger lyke stand te Zuilen, waar het huwe lijk eind 1953 werd voltrokken, niet ontdekt, hetgeen de president van het gerechtshof, die het geboortebewijs voor zich had. ten zeerste verwonderde. Drie jaar lang leefde de echtgenote met haar man zonder te weten dat hy uit een eerste huwelijk al 6 kinderen had, die allemaal volwassen waren en eerst dit jaar liep hij tegen de lamp. Uit angst dat ook zijn werkgevers hem zouden ontslaan (de man verricht werk op hoge ladders en kranen) had hij ook de op zijn rijbewijs aangegeven leef tijd vervalst en dit werd op een kwade dag door de verkeerspolitie ontdekt. Het kostte hem 50 boete. De procureur-generaal sprak op de zitting van het hof er zijn verbazing over uit, dat de verdachte erin was ge slaagd zich al die tijd voor ziin eigen vrouw 20 jaar jonger t* houden dan hy was. „Iedereen mag wel een zeker res pect voor deze man hebben en hij ziet er inderdaad dan ook vrij jeugdig uit. De hele zaak lijkt haast ongelofelijk, als wy de man hier niet in levenden iyve voor ons konden zien. AJ die tijd heeft hij zün 6 kinderen onzichtbaar weten te houden, want had zijn vrouw die ooit ontmoet, dan had ze zonder twijfel moeten begrypen, dat haar man wel op onmogelijk jeugdige leeftijd vader moest zyn geworden". (De jong ste zoon is al 28 jaar oud „Ik kan mun vak nergens meer ver richten als ik vertel, dat ik ai 65 ben", zei de verdachte, „hoewel ik het nog heel goed kan. Geeft u my geen voor waardelijke gevangenisstraf, want ais ik solliciteer, moet ik heus opnieuw mUn leeftijd verzwijgen. Ik moet er wel om liegen, anders moet ik rond komen van mijn AOW-uitkefing en daarvan kan ik echtteen 250 boete betalen." Uitspraak op 7 januari a.s. (Advertentie). door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is. onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van. die pijnen. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert dë nieren, is onschadelijk voor hart en maag'. Bij apoth. en, drog. f 9.95, f 2.40, f 8.88. Voor het zgn. kandidatentoernooi voor bet persoonlijk schaakkampioen-'; schap van Nederland werden' dp Sdë Tweeoe Kerstdag enkele afgebroken partyen uitgespeeld. De resultaten waren: Eerstè ronde: Van WeezèlJonkman 01, Van Per- lo--Crabbehdam 0—1; tweede'ronde: OrbaanVan Pérlo 1—0; derde? ronde: ir—Van -DonkBink: opnieuw- afge broken; vierde ronde: Jonkmanir. Ven Donk 10. De stand is: 1. Orbaan 3 Va punt (uit 4 pr'tyén); 2. dr. Barendrégt ;3 en.i; afgebr., partij. (5); 3. - Van Schelünga 3 (5): 4-5. ir. Van Steenis en-Brede- wout, (4); 6-7. Jonkman en Crab- Lendam 2 (4); 8-9. Bink ën Ir» Van Donk i" en l afgebr. (4); 10-11. Van Perla en Quakkelaar en l afgebr, v4): 12, Van Weezei \4). - Een accountantscontrole van dc „Kamct vun Toezicht" heeft aan het licht gebracht, dat de 55-jarige notaris G. A, R. jr. nit Heemstede over een tüdsdi'ur van vijf tot zes jaar onder zijn beheer bepfaatste sommen gelds tot een totaal bedrag van ƒ50.000 niet heeft verantwoord. De heer R., die zijn kantoor in de Deurloostraat te Am sterdam heeft, is thans voortvluchtig. De Amsterdamse recherche, die in samenwerking met de politie te Heem stede een onderzoek instelt, verdenkt de notaris van verduistering van dit bedrag. De voortvluchtige is na de ontdekking noch thuis noch op zijn kantoor verschenen. HU grootste deel van de ontbreken de gelden behoort tot de nalatenschap per van enkele joodse families, waar voor R. het beheer over de boedel veerde Do notaris zou in de afgelopen INBRAAK IN HAAGSE SPEELGOEDZAAK Buit beliep f 10.000 In een speelgoedzaak aan de Ko ningstraat in Den Haag is, vermoede lijk de avond van de Eerste Kerstdag, ingebroken. De inbreker(s) kwam(enl binnen door een opengeschoven keu kenraam, doorzocht(en) het hele pand en bemachtigde(n) in een slaapkamer op de eerste eUwe een aantal blikken trommeltjes waarin eenbedrag van- ongeveer f 10.000 zat. De politie heeft de zaak in onderzoek. aren op onregelmatige tyden som non pelds van hun rekeningen hebben opgenomen, zonder deze bedragen te "■erant.woorden. De controle wordt be moeilijkt doordat de betrokken families urn no de oorlog over de gehele wereld rerrpreid hebben. -v De Heemstederiaar zou ook enkele cliënten hebben benadeeld. In die ge vallen stopte hij het ene gat met het. ande.'e zo verklaarde de politie. Over de verblijfplaats van R. was van morgen nog niets bekend. Vermoed wordt, dat de verduisterde bedragen niet meer te achterhalen zullen zijn. aangezien de fraude zich over een tijd vak van een aantal jaren heeft uitge strekt» Ook Interpol is bü de opsporing ingeschakeld. REISBÏÏRE4UX: De Ned. Vereniging van Reisbüreaux heeft, naar zü meedeelt, helaas moeten vaststellen dat wegens gebrek aan hotelruimte buitenlanders ons .land SJ„heeft zich daarom; tot de KLM, de Holland-Amerika Lijn?; en Horecaf gewend met het verzoek hotel- te«stlmuleren- om te voórköriïën gaan 611 V00r on3 18110 vert<*en A'lnprteTifip) loccbiti voor een same H sfunc "'-I-W'

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 3