Hebt u de nieuwe RANG al geproefd ftrrrro'tt nu wvssn mmrryi (nrro'riniiiTrrrinrrinrrrrrrrnTt'r8vnT8yfnTOTrrrrro'n"rr»Trrrrnrr^iiTnTiinpr!nT(i"irii"tnrnf Kortere d niet mogelijk Geen Westduitse wapens voor Israël? SIWITSM Michael Strogoff de koerier van de tsaar televisie.:" Fillersysteem nog altijd het beste Moskou overweegt inkrimping leger Waarschuwing van Sowjet-Unie Sowjet-ambassadeur in V.S» benoemd dageljjks feuilleton Agnes SligliTurntull Kerstprogramma Communisten in V.S. heffen krant op Dertien koeien iri schuur verbrand m ictifral-10 OPGAVE PUZZEL No. a» t.M.UAJU nut M.»XH »,II.UJU.m.»llil.U.ILILU.t8.M.O..UJUJUXtJUUUUUUJUUIJULU<JUU.MXtUJXU)ULU.a.mmm.lUIJL».ll.ll im M fJÜUAAAg VERZOEK OM ONDERZEEBOTEN er. zijn geen betere kinder HONING siroop Ned. scholen ontruimd in Djakarta Dr. H. Bianchi lector aan Vrije Universiteit Zeepost voor oost en west Gehuwde ambtenares naar Jules Veme i Driekoningenspel ••••••••••••••••e VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 TROUW een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. BELGISCH VOORBEELD LAAT ZIEN: (Van onze militaire medewerker) TATER dan gewoonlijk is door de Commissie van Rapporteurs uit J de Tweede Kamer het Voorlopig Verslag op de Oorlogsbegro ting uitgebracht. Twee dingen trekken daarin de bijzondere aan dacht nl. het pleidooi voor de verkorting van de eerste oefentijd en de propagering van de gedachte dat atoomwapens ais conventio nele" wapens moeten worden beschouwd d.w.z. op één lijn gesteld met de wapens, conventioneel ingevolge de Conventie van Genève en daarom geoorloofd en toegepast onder alle omstandigheden en deswege integraal opgenomen in de daarvoor in aanmerking komende organisaties. Aan het nieuwe element Tan ver korting van de eerste diensttijd wordt een oud paradepaard rekoppeld. dat ran kritiek op het bestaande „filler"- «ysteem „aanvallers") voor de pa rate troepen. Dit laatste is ai een oud zeer en reeds by herhaling beeft de minister omstandig uiteengezet, dat en waarom dit systeem, ongeacht de ook door hem erkende bezwaren, het beste Is onder de vigerende verplich tingen tegenover de NAVO. Alleen Indien deze verplichtingen zouden veranderen, dan zouden èn het fillersysteem èn de duur van de eerste oefening op de helling kunnen komen. Toenmaals nodigde de minister zijn opponenten uit hem een reëel ander systeem ter vervanging van het filler systeem voor te leggen. Hij beloofde het toen epn eerlfjke kans, doch tot hu toe heeft niemand van deze gebo den kano gebruik gemaakt. Thans hebben zich de voorstanders tot wij ziging listig verschanst achter een verzwik aan de minister om voor deze aangelegenheid een speciale commis sie in het leven te roepen, bestaande uit militaire, economische en finan ciële deskundigen. Deze vraag alleen al bewijst, dat deze materie niet in een handomdraai kan worden opgelost en dat de voor stellers dit zich zó goed bewust zijn dat zij het bewijs van de juistheid van bun kritiek liever aan andereo overlaten. Wel wordt een balletje op geworpen in welke richting een ver- andering mogelijk is. Men stelt na melijk voor onze divisie-organisatie e „pentomiseren", d.w.z. uitsluitend te organiseren op het gebruik van atoomwapens, Dit betekent een ver mindering van de sterkte van de di visie tot 5 bataljonsgevechtsfiroep'in. terwijl dv onze thans nog 7 bedraagt met daad chter sterke legerkorpsba- taljonsgevechtsgroepen. Zo'n gopento- misccrde divisie zal dan met veel b/'en 10-000 man gaan tellen te genover du tegenwoordige van J 5.-707. Ja, zulk een suggestie kan een leder doen. want dan is hot een koud kunstje om èn de eerste oefentijd èn het fillersysteem te veranderen, Doch zulk een weg leidt tot do volkomen afgoderij van het atomuvapen. Daarmede komen wij tevens terecht op het terrein van die volksvertegen woordigers, die "de atoomwapens ais conventionele willen beschouwen. Wij hebben de voorstanders van deze mili tair-technologische richting reeds eer der bestempeld met de naam van neo- mllitaristen, 2ij gaan van de stelling uit, dat de geschiedenis bewijst, dat elK nieuw uitgevonden wapen.altijd zat worden gebruikt en het dus geen zin heeft zich tegen deze tyrannic der ge schiedenis en van de militaire technolo gie te verzetten. Men heeft zich daarbij maar neer te leggen, ook al zou d» ondergang van de mensheid daarvan het gevolg zijn. In feite betekent du ook, dat de Kamerleden die zich achter leze richting stellen bewust afzien van de mogelijkheid om tot een po litiek vergelijk met het Oosten te komen over de afschaffing of beper king van atoomwapens. Is dat zo,' dan is de gehele Westerse politiek om met het Oosten zogenaamd tot een akkoord fis komen huichelarij. Tegen deze meningsuiting van Kamer leden menen wij dan ook krachtig te moeten protesteren. Reeds eerder hebben wij op deze plaats en elder* uiteengezet de omstandigheden waar onder en de voorwaarden waarop het atoomwapen voor het Westen ge rechtvaardigd is. Absolute afhanke lijkheid daarvan door deze wapens als geïntegreerde conventionele wa pens in uitsluitend atomische organi saties in te voeren ataat lijnrecht te- genover deze opvatting. Ten slotte de verkorting van au eerste oefentijd. Deze schijnt uit de koker var de KVP te komen, want alleen die partij heeft daarover bij ac recente partijcongressen der diverse politieke partijen een eigen geluid laten horen. In de commissie van rapporteurs hebben baar beide mili taire experts zitting. Bovendien is de verkorting van de eerste oefentijd ook een paradepaard van de Katholieke Partjj (de CVP) in België, naar het voorbeeld waarvan in het Voorlopig Verslag wordt verwezen, wy hebben onlangs reeds uiteengezet dat en waarom het Belgische voorbeeld juist tegen navolging waarschuwt. Wij mo gen dat nog eens met een paar klin kende cUfcrs adstrueren als tegengif voor hetgeen de desbetreffende Ka merleden meenden te mogen beweren Wat zeiden zij in het Voorlopige Ver slag en wat zeggen de feiten? „Bovendien, en dit is een. zeker niet te verwaarlozen factor, zou een ver korting van de diensttijd een verlich ting van de begrotingen van Oorlog en Marine kunnen betekenen." Aldus de hier aan het woord zijnde Kamer leden. Doch wat vermeldt terzake de Belgische begroting, die dezer dagen in behandeling is geweest? wy cite ren uit een Belgisch blad: „Dhr. Mach tens (soc.) verslaggever, onderzoek! ojn. de weerslag van de verminderine van de diensttijd' op de begroting. De uitgaven konden worden verminderd met 3.3 miljoen francs, maar moesten daarentegen verhoogd worden met 27 miljoen voor de aanwerving van vrijwilligers, 24 miljoen voor de aan werving van burgerlijk personeel en 56 miljoen voor de aanwerving van beroepsmilitairen." Commentaar over bodig! Inderdaad schijnt een commissie niet overbodig om de consequenties van bekorting-van de eerste oefentijd en wijziging van het fillersysteem grondig te bestuderen om overhaaste Kamerleden te bekoelen! Overigens moeten deze niet uit het oog verliezen, dat de Belgische drang tot vermindering van de eerste oefen tijd voortspruit uit een bij de katho lieken bestaand streven naar «eu klein permanent beroepslege met slechts dienstplichtigen als handlangers met een eerste oefentijd van 12 maanden, een en ander In navolging van Duits land. Dat Is principieel das een ge heel andere zaak. Wenst ons volk af stand te doen èn kan het dat van een volkslezer, d.l. van algemen* dienstplicht met lange eerste oefentijd en vervanging door een permanent !»«-- roepsiezer? Dat is een geheel andere taak met een geheel andere NAVü- verpllehting da nthans aan de orde Is. (Advertentie) De heer P. W. Maarhuis hoopt op 1 januari a.s. te herdenken, dat hy de Ned. hervormde gemeente te Sid- deburen 25 jaar. als koster heeft ge diend. (Advertentie) Hadoma nu T#l. 401OO Amstsrdsm In opdracht van de plaatselyke mi litaire commandant van Djakarta moe ten in de hoofdstad negen Nederland se en 26 Chinese scholen worden ont ruimd.' De scholen zullen worden ge bruikt ivoor Indonesische kinderen, die in gevolge een recente beslissing van de minister van Onderwijs de buiten landse scholen, die zij bezochten, moes ten verlaten. De Nederlandse onderwijsinrichtin gen, die door deze nieuwe maatregel worden getroffen, zün de Nassau- school, de Prinses Julianaschool. „Sa- lemba", „Kebajoran", de Paul Kroger- school, de St. Angela-school, de Hei lig Hartschool en twee chrlstelUke scholen van de chr. onderwUsvereni- glng. Directeuren der Vrije Universiteit hebben naast dr. E. Diemer wiens benoeming wy reeds eerder meldden dr. H. Bianchi te Amsterdam benoemd tot lector in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Vrije Universiteit om onderwijs te geven in de criminologie. Dr. Bianchi werd in 1924 geboren. In 1953 legde hy het doctoraal examen af in de juridische faculteit aan de Vrye Universiteit. In 1956 vond zyn promotie tot doctor in de rechtsge leerdheid plaats, eveneens aan de Vrije Universiteit, op het proefschrift „Po sition and subject matter of criminolo gy" (cum laude). Sinds november 1953 is dr. Bianchi als assistent voor da criminologie verbonden aan de Vrije Universiteit. Het door dr. Diemer te geven onder- wys in de perswetenschap zal plaats vinden in het kader van de opleidingen de politiek-sociale wetenschappen. (Advertentie) Voor de feestdagen: onze luxe verpakkingen. dat slechts één land in staat en tevens bereid is te voorzien in de defensie benodigdheden van Israël. In Tel Aviv is bekendgemaakt dat Sjimon Peres, directeur-generaal van het Israëlisch ministerie van Defensie, naar Europa vertrokken is. Het is niet bekend of zijn reis verband houdt met het plan wapens te kopen. De Russische ambassadeur in Tel Aviv, Abramow, heeft in een onder houd met de leiders van Ben Goerlons gematigde socialistische party, Mapaf, de waarschuwing genlt dat eventuele Israëlische aankopen van Westduitse wapens een „aanzienlijke verslechte ring in de Israëlisch-Russlsche betrek king teweeg zullen brengen". Tot Russisch ambassadeur in de Ver. Staten is benoemd Mlcbail Mensjikow, tot voor kort ambassadeur in India. Mensjikow wordt als een vasthou dend diplomaat en een specialist op het gebied van de buitenlandse handel beschouwd. Hij neemt in Washington de plaats in van Zaroebin, die wellicht plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken wordt. Ekaterina Furtsewa, de enige vrouw in het bestuursorgaan van de commu nistische party der Sowjet-Unie, is ontheven van haar plichten als leid ster van de afdeling Moskou der com munistische partij, opdat zy al haar tijd kan wyden aan de functie van secreta resse van het landelijk partijcomité. Het staatblad bevat een besluit tot wyziging van het algemeen rijksamb tenarenreglement,' dat tot gevolg, heef t.\ dat ingaande 1 januari de bij het Rijk in dienst zijnde 'gehuwde ambtenares niet meer behoeft te worden ontsla gen. Gehuwde vrouwen kunnen van die datum af door het Ryk in dienst genomen worden. 57 HIJ deed de eerste, een gladde ge dragen gouden band, aan Min nie's* vinger. Toen, voor de ogen van hen allen deed hij daarboven een gro te, schitterende solitaire, die flonkerde in het licht. Becky's mompelend „Wel heb ik van me leven!" drong In alle vier de hoeken van de kamer door. Mary en David begrepen dadelijk, dat beide ringen aan de eerste Victoria Dilling hadden behoord. Davids slotgebed'was kort en teder, toen kwam de laatste zin, die vreemd en onwezenlijk in de ruimte bleef han gen „En nu verklaar ik u tot man en vrouw". Toen die woorden weggestorven wa ren, was er een doodse stilte, terwijl de getuigen op hun plaatsen schenen te bevriezen. David zelf was volko men onvoorbereid op het penibele van dit ogenblik. Mary, die altijd haar woorden klaar had, stond ook sprake loos. Toen zorgde Minnie voor een onver wachte daad van schoonheid en beval ligheid. Ze strekte haar armen uit, trok het hoofd van de oude man om laag en kuste hem op de mond „Dank u, mijnheer Dilling", zei ze met gebroken stem. „Dank u." Eén ogenblik bleef zijn gerimpelde wang rusten tegen baar jonge lieve ge zicht. Toen kwam hij overeind, tast te onvast naar zijn stok en zwijgend., met zijn hoofd fier omhoog, ging hij de kamer door en de deur uit. David wilde hem volgen, want hij wankelde even in de deuropening, maar iemand anders was vlugger dan hij. Het was Jacob, die hem het eerst bereikte en die de oude man de trap afhielp. Zij, die in.de kamer bleven, konden hen samen de weg zien over steken. Aan de Ingang van het hotel stak Jacob aarzelend zijn hand uit en de andere greep hem. Toen)... tot ver bazing van allen, zagen ze Jacob met mijnheer Dilling naar binnen gaan. HOOFDSTUK V De maand juni ging voorbij en nóg nooit enig taal of teken van Mo- reswell! De lichamelijke verbonden heid van lange, lange jaren kan tussen man en vrouw een wondere eenheid van geest «en zin doen ontstaan. Zó kenden David en Mary precies elkan ders diepste gedachten. Daarom zwegpn ze. Eén ding was er echter, dat het gemakkelijker maakte de va ge hoop, de folterende onzekerheid en de uiteindelijke teleurstelling te ver gpten dèt was, dat ze met Ladykirk zélf zo ontzaglijk veel te doen hadden. Och ja, uiterlijk ging het leven in de stad gewoon door. De rozen bloeiden en verdorden, de bijen zwermden, het lij:- Enkele minuten later wordt ook vanaf de andere oever geschoten. De vluchtelingen zitten nu tussen twee vuren. Ze liggen plat op het vlot, maar kunnen zich op deze ma nier niet voldoende beschermen. Want ondanks de duister nis worden toch enkele mensen getroffen. Kreunend liggen zij op het vlot. De anderen zyn niet in staat hen te helpen, bang als zij zyn zelf door een kogel te worden getroffen, zodra zij zich oprichten. Michaël Strogoff neemt de hand van Nadia: „Vlug", zegt hij zacht, „Laten we het vlot verlaten en breng or.s over de ijsdam heen". Nadia laat zich van het vlot op een van de schotsen glijden en trekt Michaël achter zich aan. Lang zaam kruipen zy vooruit, terwyl voor en naast hen ver dwaalde kogels van de Tartaren het ijs aan stukken slaan. Soms blyven zy even doodstil liggen, als zij denken, dat de Tartaren hen hebben ontdekt, maar dit blykt steeds niet het geval te zijn. Langzaam kruipen zü dan weer verder. Hun handen worden opengesneden door de scherpe randen van de ijsschotsen, maar zij vorderen! Het geluid van de kogels en het kreunen van de mensen wordt steeds zach ter en eindelijk bereiken zij het einde van de dam en zien zij voor zich het water liggen! zomerstof werd dikker In de hoofd straat, zodat, portieken en zijpaden twee keer per dag geveegd moesten worden. Jim Croft van de Stalhouderij kocht een nieuw span grijze tuigpaar- den. Mijnheer Wilson, de onderwijzer, wedde op het postkantoor met Shot well, dat hij op Onafhankelijkheidsdag zowel nieuwe erwtjes als nieuwe aard appelen zou hebben, de laatste zo groot als kippeëieren. Eri verder kwam er een nieuwe groep Ingenieurs en op zieners van de Keystone Coal Com pany in het Stone Hotel om nu in alle ernst op het landachter de stad te beginnen. En door alles heen kabbelde de ge lijkmatige opeenvolging der weken. Iedere week bekroond met de glans van een rustige zondag, die vergleed in het gezang, dat 's avonds uit alle drie de kerken opklonk tot eer van God. Maar toch dit alles was maar de buitenkant. Dieper in was er een breuk in de rustige polsslag van het dorp. Het heldere oordeel over het scher- «a-ooor TJET zal de t.v.-kijkers stellig genoe- gen hebben gedaan Jo Vincent, die destijds reeds afscheid nam van het concertpodium, gisteravond nog eens enkele van die argelobs schone kerst liederen te hebben horen zingen. Zij werkte mee aan een door de NCRV uitgezonden avond, die gehouden werd in de St. Jamkerk te Gouda, een avond die conform het karakter van het kerst feest internationaal georiënteerd was want naast Jo Vincent, het Haags kna penkoorde muziekkring De Cantorij en de organist George Stam, werkte hieraan ook mee het Utrechts Bizan- tijns koor en de neger bariton Henry Blackmon. Prof. dr. J. M. van der Lin de was de liturg in deze treffende bij eenkomst, waarmee het t.v.-programma gisteravond werd afgesloten. Daaraan voorafgaande zag men, de nog al dui stere teksten van ds. N. A. C. Pols ten spijl, enkele onthullende spelen met expressieve maskers, die vervaardigd waren door de beeldhouwer Eef J, van Maarten. In het teken van het kerstfeest stond weer de korte maar instructieve film impressie over het bespelen van een beiaard en het gieten van klokken, waarbij de camera -ons respectievelijk haar Amersfoort en Asten (Nr.-Brab.) voerde. Het programma was geopend met de eerste vertoning in Nederland van de film „Tanz der Muscheln". Regisseur Alfred 'Ehrhardt had er allereerst een artistiek produkt van gemaakt. Wij voor cms hadden de vreemdsoortige hoewel zeker met de vormen en be wegingen der schelpen harmoniërende geluiden echter graag geruild voor een sobere informatie over de herkomst der schelpen. Dan was niet alleen ons oog gestreeld maar hadden wij ook nog iets geleerd. i- Het hoofdbestuur van de communis- tische partij in de. Ver. Staten heeft besloten de uitgave van de Daily Wor ker te staken. John Gates, de hoofdredacteur van'; het blad, heeft echter gèzegd te willen; proberen de uitgave voor, onbepaalde, tijd voort te zetten. Het blad heeft, een oplage van nog geen 5600 exemplaren.;, Het verschijnt nog maar viermaal per., week. De party leiding heeft tevens ge weigerd haar goedkeuring té hechten" aan de verklaring van' de communis tische partijen in twaalf landen,, die in november te Moskou werd uitgegeven... Daarin werd' de Sowjet-Unie de. leid ster van de communistische wereld ge noemd en werd gezegd, dat „revisio- nisme" van het dogma van- Marx en Lenin het voornaamste gevaar voor het communisme is in alle landen. Bij een brand in een landbouw- schuur te Callantsóog zijn op eerste kerstdag 13 koeien omgekomen: Dé/ brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting op de strozolder, boven.de koeien. De bewoners van, ..het „huis,v waarbij de schuur hoorde, hebben het^s, vuur pas opgemerkt toen, de vlammen', ai door het dak sloegen. Debrand-;- weer kon toen niet veei uitrichten,. Dc'V schadé,;Wordtdoor vereekéririg gedékt.j..' Uit.hedt water van de Pririsehgracht?.^-):: te Amsterdam is het levenloze lichaam";.,^ van de 82-jarige heer J.-F.-Mi'Sand-»,: bergen opgehaald. De heer S. werdi enige dagen vermist. r ""'V; Advertentie van PHILIPS - ROXANE Niet alleen A èn D maar alle vitaminen die U nodig hebt. I pe inzicht in de gang der dingen, die in die nacht (toen hij daar alleen, tob bend en: peinzend, over de weg wan delde) tot zijn verbazing over hen gekomen waren, terwijl hij naar die twee verlichte vensters stond te turen dat zou nu inderdaad door een keur van solide feiten bevestigd zijn gewor den.... als die trouwery er maar niet geweest was. Het gevolg van dat voor val had vulcanisch op de stad ge werkt. Zelfs de geboorte van het kind bad niet zo'n schok gegeven. Dit had men natuurlijk kunnen voorzien. Wat David echter volkomen verbaasde was de richting, die de publieke opinie in deze gebeurtenis genomen had. Langzaam en gestadig aan, begin nende bij het postkantoor, zich ver der verspreidende naar de Stalhoude- ry, de winkelstoepjes en de smedery, was er een groeiende golf van goed keuring onder de mannen ontstaan ten aanzien van mijnheer Dilling. Da vid hoorde het van alle kanten. De mannelijke jury was het erover eens, dat mijnheer Dilling de enige man in de stad was, die Minnie de hulp had kunnen geven die ze nodig had en tot hun verbazing had hij het lef gehad het direct te doen. (Wordt vervolgd) Oplossing puzzel 991 Arlnertprittp) RANC< OiMtm de facwy De sowjclregcring overweegt de strijdkrachten in te krimpen, heeft partysecretaris Chroestsjcw te Kiew In de opperste sowjet van de Oekraïne bekendgemaakt. Ilij voegde eraan toe dat „ontwikkeling van wetenschap en technologie" een dergelijke inkrim ping mogelijk maken. Chroestsjew maakte duidelük dat de vermindering van de troepensterkte wordt overwogen in het licht van de toezegging van de Navoledcn dat zij geen geweld zullen gebruiken, behalve dan voor hun verdediging. Midden 1956 hceff Moskou plannen bekendgemaakt de strijdkrachten met, 1.200.000 man te verminderen. Of gebeurd is, valt niet na te gaan. Ook al zou het gebeurd zün, dan zou de Sow- jet-Unie volgens Westerse schattingen toch nog ongeveer vier miljoen man onder de wapens hebben. Het is zo goed ais zeker dat West- Duttsland een poging van «sraël om Westduitse wapens te kope*. zal af- wijzen, wordt uit betrouwbare bron in 3onn vernomen. Men verklaarde dat 4e Westduitse regering niet geneigd is haar eigen positie in het woelige Mid den-Oosten in gevaar te brengen door wapens te leveren aan hetzij Isreët of de Arabieren. In Westduitse regeringskringen heeft men verklaard dat een Israëlische mis sie, indien zy dat wenst, wapens kan betrekken van particuliere Westduitse firma's. De enige beperkende bepa ling op de uitvoer van Westduitse wa pens is. dat niet aan communistische staten mag worden geleverd. De Israëlische premier David Ben Goerion heeft in het parlement laten doorschemeren, dat zijn regering van plan is een delegatie naar West-Duits- iand te sturen om orders voor onder zeeboten te plaatsen, HU verklaarde Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data. waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijd bezorgd, «taan achter de naam van bet schip vermeld. Argentinië: m.s Algol", 31 dec.; Australië: s.s. „Eiratheden", 2 januari: Brazilië: m.s. „Aigol". 31 december; Canada: m.s. „Seven Seas", 2 januari; m.s. „TemefjeU". 4 Jaaruar:: Chili: via New York, 2 januari: Ned. Antil len: m.s. „Hesnrich Grammersdorf", 2 janu ari: Nieuw-Zeeland: via Engeland. 4 januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. SUIYUE 186 op«fa mw- ZATERDAG Nederland VPRO: 17.00-17.30 Voor de Wn- deren. VARA: 20.00 Journaal. 20.15 Pension Hommeles, muzikaal blijspel. 21.00 Film- verz. progr, 21.20 Weet wel wat je waagt. Duitsland: 17.00 V,d.kinderen 17.40-18.00 Voor de vrouw. 20,Vöor. de vrouw. 20.00 Journaal. 20.15 TV-spel. Vlaanderen: 19.00 De Scepter v.Qttokar. 19.05 Voor de jeugd. 19.30. Nieuws. 19J5 De week iri beeld. 20.03 Bokswedstrijd. 20.15 Pension Hommeles. 21.00 Kaleidoscoop. 21.15 Vraag- en antwoordspel. 22.15 Feuilleton. 22.40 Nieuws.' m De pianiste Rosalyn Turock speelt van 3.05 tot 9.10. b« BBC III (484 m.) muziek van Bach. o.a. de fantasie in C. tiet concert- in Italiaanse stijl en ..Toccata, adagio en fuga" In D. 41 Een driekoningenspel van Her mann Rossmann, dat zoais de schrij ver zelf zegt „in de trant van de argeloze voor stelling van de middeleeuwen deze drie figuren met dichterlijke vrijheid en hartige humor wil om kleden" is om 9.20 u. te horen in het radioprogramma van de KRO. De Duitse TV zit de hele avond in het circus Sarrasani te Hamburg om de aldaar gepresteerde attracties In beeld te btengen. Vlaanderen laat om 9.40 de film over pijnloze bevalling zien. Daarvoor ziet men de filmreeks over Afrikaanse dieren (8 u.l en het vervolgspel Ka pitein Matthias (8.30 u.). ""i i ZATERDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws, 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en. liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber.8.15 Gram. 8.50 .V.d.vrouw. 1000 V.d.kleuters. 10.15 Gram. 10.30 ben je zestig? 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.me- ded. 12.33. Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws; en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Amus.'ïiuz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gram 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Fanfare ork. 15.15 Kron. v, letteren en kunsten. 15.40 Vrouwenkoor. 16.00 V.d jeugd. 16.50 De' schoonheid v.h. Gregoriaans. 17.20 De springplank. 17.40 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz 18.25 Strljkork. 18.45-Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Radio Filh.ork, en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20 25 Act. 20.40 Gevar. progr, 22.10 Amus, muz. 22.35Wij luiden de zondagin. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 2325-21.00 Gram. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7-20 .Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V.d.vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. 10.05 Morgenwijding. VARA: 30.20 Lichte muz. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Annemariekc. hoorsp. met muz. 1135 Strijk trio. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Roemeens ork. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.43 Sportpraatje. 14.00 V.djeugd, 14.35 Lichte muz. 35.09 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzöng 15.35 Brabants progr., 16:00 Omr. ork. en solist. 16.45 Wenkend perspecUef. caus 17,00 Dansmuz. 17.30 Act. J8.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Atlantisch Allerlei 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voor heen en thans. caus. 19.35 Deze week. caus VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar.progr. 21.45 Klaver Vier 22.15 Soc. comm. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. i-'.i' Een flacon van 100 dragees Nu óók voordelige gezins- verpakking van 150 dragees f3/® Phlllpt-Roxant Ntdcriind N.V. - Amsterdam Horizontaal: 1 gewestelijke benaming v. de gewone tapuit; 10 aalvormige soort v. salamander; 11 ruime japon der 18de eeuw; 12 lyrisch lofdicht; 13 zeer luid (afk. muz.); 16 vogelprodukt; 17 gem. in Overijs sel; 20 winterslede; 22 samenstel v. getak te horens zoals v, herten, reebokken enz.; 23 lidwoord; 24 sterk alcoholische drank; 28 viervoetig huisdier; 27 enigszins luxueus ingericht café; 28 zijvaart in venderijen 30 gewrichtsholte; 31 doortochtgeld; 32 slangvormige vis; 33 doordringend v. toon; 33 inhoudsmaat; 37 schildvleugelig insckt; 38 gebruikte run (gew.); 40 muzieknoot; 42 hoewel, ofschoon; 43 krijgsmacht; 45 mu zieknoot; 26 ruimte in de kolf v. e. geweer tot berging v. patronen; 47 geheel de uwe (afk. lat.); 49 metertor» (afk.); 50 woon schip; 52 aanw. vnw.; 54 metalen staaf of stang; 55 ronde zoete peer met brüine schil. Verticaal: 1 persoon aan het hot in vroe gere tijd; 2 sprookjesfiguur; 3 ter gedach tenis (afk. lat.); 4 loofboom; 5 aankomend werkman: 6 klein kind; 7 rivier in Italië: 8 gem- op de Veluwe; 9 ooievaarachtlge mocrasvogel; 14 tijdruimte van 24 uur; 15 bloeimaand van het jaar; 18 water door latende; 19 onderdeel van een tennis- partü; 21 in grove trekken; 23 dub bele damsteen; 25 ontevreden, knorrig mens (fig.!: 27 fijne kleiaarde; 29 lange lijn om kabeljauw te vangen; 30 min of meer getande, rode. vlezige uitwas op de kop v hoenderachtige vogels; 33 oplopend gedeelte v e. weg; 34 het gelijktijdig met twee personen gehuwd zijn; 36 glansloos; 37 slaginstrument: 38 wig met slechts één schuin vlak; 39 soort v noofddeksei: 4! kwaadsprekerij; 43 tussenzetsel, ingezet stuk; 44 Ned. nvier: 48 open strook in een bos als afscheiding en ais weg; 49 afge mat: 51 volksnaam v de kauw; 52 de dato 'afk.); 53 voegwoord; 54 muzie.knoot. Horizontaal: 1 slagkruiser; 10 tor; 11 aak 12 Ejce; 13 Ee; 14 pk; 15 ink- 17 e, 19 les; 20 gelag: 22 maart; 24 enig •- auto: 26 pit; 28 elf; 29 totem. 31 ram dom: 3o coat: 37 Euwe; 39 genot- 4) a ?.cn; 42 Inn: 43 erf: 45 set; 36 S D 48 cts: 38 uit; 52 adm.; 53 Heiilgerii Verticaal; 1 steiger; 2 Loenen; 3 ar: ka, 5 raai: 6 uk; 7 Se; 8 expert* 9 re stok: is klip; 17 eg; 18 km 19* t-aut agitato; 23-aalmoes; 27 top; 28 eed 30 V Ktsch; 31 ,Rann; 33 Muss; 34 cent me" i

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 5