aar vijftien kerken in hout i Jaar uit, jaar int het boek H Geef naast uw oliebollen ook eens m Helen en haar man doen het onmogelijke BIJ DE JAARWISSELING' Avondmaalskelk uitgereikt uit donkere handen Arbeidsveld van Leeuwarden tot Maastricht n' A Nieuwe uitgaven rém. D Alleenstaande vrouwen houden weekend TROUW Wi^n V VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 j ET vermoeide gelaat van Mrs. Helen Mc Cracken heeft II iets in-goeds en tegélijkertijd fel-levends aver zich. En als zij l i vertelt over het zendingswerk van haar man en haarzelf onder de naturellen in de omgeving van Alice (Kaapprovin cie), trekt zelfs de intense vermoeidheid weg. Dr. Frank Bingham, die ver voor de oorlog in een plaatsje in Noord-Ierland een toe spraak hield over zendingswerk, zal nauwelijks vermoed hebben welke grote gevolgen zijn overtuigingskracht had. Want hij was het, die in de harten van een jong echtpaar de kiem legde, die zou leiden tot een bloeiende zendingspost in een afgelegen streek van Zuid-Afrika. Maar voor het zover was, stonden het echtpaar Mc Cracken grote moeilijkheden te wachten.Welke financiële opofferingen kostte hét hun niet om de opleiding in Edinburgh te kunnen bekostigen. En nog 9 jaar zou dominee Mc Cracken in Ierland zelf moeten bewijzen dat zijn pastorale gaven werkelijk zijn uitzending recht vaardigden. In 1944 kwam zijn kans, toen een Duitse torpedo het schip trof waarop een zendëlingsechtpaar vol vertrouwen naar Afrika reis de. Dominee Mc Cracken werd aangewezen als vervanger en zo arriveerde het echtpaar in 1944 met hun 2-jarig dochtertje in het land, waar hun levenstaak zou liggen. N A 5 jaar geheel onder de naturel len (de oorspronkelijke donker- gekleurde Inwoners van Zuid-Afrika geleefd te hebben om taal, zeden en gewoonten beter te leren kennen, nam' ds. Mac Cracken de zendlngs- post In Allee over. Hij heeft niet stil—' Tgereten' in die tijd. Wanttrots ver telt Helen-.Mc Cracken dat er in 6 lv jaar 15 nieuwe kerken gesticht zijn in hun gebied, dat ongeveer reikt .Van Leeuwarden tot Maastricht. Het Is een woest onherbergzaam land met weinig water; de natuur Smaakt hier een harde, ombarmhar- tig:.- indruk. In dit land staan" nu kerken (Free Church of. Scotland), geheel alleen in stand gehouden door het echtpaar Mc .Cralïïkënl' Het typische Is, dat ér onder .de v naturellen een ingeboren, gevoel wan jstamver bondenheid1tSéstèait. 'jS'Hen ;sterk staaltjevan dit-gamea- horigheldsgevoel ondervond ds. Mac 'Cracken' toen hij een kerk ging bou wen te Ngquineya, bovën op een bèrg, 'zichtbaar tot in de wijde om- >|-;trek-V-' Vijftig Christenen telde de omge- vtng daar. "r Toen de bouw een aanvang nam, beschikte de zendingspost. over 2000,—, terwijl er minstens 8000, zou moeten komen. 5 j. Toch bègoh men met optimistisch - vértrouwen; aan de bouw. Niet alleen de 50 .bekeerden, nee de héle lokatie hielp mee. De vrouwen droegen wa- j ter in kruiken op hét hoofd uit een "naburig riviertje de berg op. De mannen haalden de stenen uit dc ri- vier en bouwden onder toezicht van een kleurling-vakman hun kerk op. Toch was «r natuurlijk nog meer Ook Mrs Mc Cracken heeft een vol le werkweek. Terwijl haar man bij toerbeurt de kerkdiensten leidt, is zij druk bezet als presidente van de vrouwen- en meisjesclubs. Ieder der 21 kerken bezit twee clubs, die we kelijks op verschillende dagen sa menkomen. Nooit ontbreken de vrouwen en meisjés, al moeten zij er barrevoets soms 60 km voor lopen! De naturellen kennen geen sociaal leven-bulten de kerk. Alles speelt zich daar af. Iedere drie maanden is er een nachtvergadering voor -het gehele zendingsdistrict, die met zonsonder gang begint en met.zonsopgang ein digt; Hónderden meisjes en vrou wen brengen dan gezamenlijk de nacht door met bidden en vertellen, meest ook eigen ervaringen en moeilijkheden. Natuurlijk kent dit echtpaar haast zegeningen, ook teleurstelling In zijn leven en werk. Zo heeft hun nu 15- jarig: dochtertje ;het.juiterst .moeilijk .cp :ljaar Éürópfsse ae^qóL !Om hét! menslievende werk van haar ouders iwöhért zij .nagejouwd,-ja zelfs dooö-i .verklaard door "haar leesgenoten. - Óok van de 'bekeerde naturellen: zelf ondervindt dominee Mac Crack en naast vreugde, verdriet. Want wat te zeggen van de evan gelist Thomas Solwandle, die van dé dienst op weg naar zijn hut een .beroerte kreeg en tegen de blanke dokter volhield dat bij bij 't waden doörde rivier door de riviergeest ge beten was. Tot zijn grote verdriet E emancipatie van de vrouw houdt de gemoederen steeds da nig bezig. De vrouw wordt langza merhand als volwaardig partner in het maatschappelijk leven erkend en gewaardeerd. Deze erkenning en waardering brengen zelf echter vragen met zich mee; soms zijn ze louter van per soonlijke aard, dan weer zijn ze sterk sociaal bepaald. „Kerk en We reld" heeft daarom besloten om op 18 en 19 januari een weekend te hou den in het „Eijkmanhuis" te Drie bergen voor alle werkende vrijge zellinnen. Het thema van dit week end is: „Lof en zotheid van het egoïsme". In een inleidende discussie op za terdagavond zullen de deelneem sters aan dit weekend de punten op stellen die zondag door mej. mr. E. A. Haars, advocate te Breukelen en lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht worden besproken. Enkele aspecten van het onder werp zullen verder door rollenspel en forumbespreking worden uitge werkt. De leiding berust in handen van mej. G. van den Akker en mej. C. I. Dales te Driebergen. Aanmeldingen, met vermelding van leeftijd en. beroep te richten aan het secretariaat van „Kerk en We reld" De Horst, Hoofdstraat 211 te Driebergen. w A LWEER jaarwisseling. Alweer staan we stil om op adem te komen en om even om ons heen te zien. Wat het wereldbeeld aangaat, is er niet veel verschil met verleden jaar, het is nog even onrustig. Toen waren het de Hongaarse op stand en de Suez-affaire die de he mel verduisterden, nu zijn het nóg Hongarije, het Midden-Oosten en als nieuwe partner Indonesië, die de jammerlijke tegenstelling Oost-West accentueren. Als vrouwen mogen we dichter bij het wiegje van de baby, het eer ste rapport van ons schoolkind en de trouwplannen van onze oudste le ven het wereldgebeuren gaat toch ook niet aan ons voorbij. Het mag niet aan ons voorbijgaan en wat Indonesië betreft, hier zijn we door familie of vrienden allen, hoe dan ook, wel bij betrokken. Onrust... onrust...en al wat In ons is hunkert naar eindelijk eens wat rust om ons heen en naar een toe komst. die wat vastheid belooft Het schijnt wel, dat we deze hun kering voorlopig nog wel zullen moe ten bestendigen. Zolang de tegenstel ling Oost-West mét al wat hieraan vastzit de wereld nog In twee kam pen verdeeld houdt zolang zal elk jaar wel als een dreigend vraag teken voor ons staan. Zo ook 1958. verge- vond dominee hem in zijn hut op de grond;* geheel ingemetseld in mod der, met naast hem een inlandse dokter: Thomas Solwandle was weer teruggevallen tot zijn heidense, ge- bruiken en stierf als heiden. Maar tegelijkertijd lag een dorp verder de oude grijze Wynne Daka- da.te sterven met een gelukkige uit drukking op zijn donkere gelaat. En op de vraag van de zendeling of hij voelde in Christus te sterven, ant- „woorddé hij mét vaste stem: „Kaku- lu, Mfundisi" (,;Volkomen, mijn leer- -meestér"). •"-- Een speciale "favoriete van Hielen Mac Cracken is de oude mevrouw "'Koko' te^Melaal." Als "pure „wilde" werd ze als baby, in rook gewenteld; om de kwade geesten te verdrijven; en droeg zé een hazestaart tegen ziekte. Nooit bezocht ze een school, maar iemand had haar eens als klein -kind het „Onze Vader" geleerd. En sindsdien zei ze dat „versje" in 't geheim op in greppels of achter bos jes, niet wetende wat het precies in hield, maar voelende dat ze er eens In zou slagen tot de betekenis door te dringen. Toen zé op 13-jarlge leeftijd toe vallig eens een kerk passeerde en èr binnenging, hoorde ze het gebed, Sindsdien is mrs. Koko bekeerd en en vaste pijler van de kerk in haar gemeenschap. Uren kan Mrs Mac Cracken door vertellen over haar dierbaren. En nooit zou ze terugwillen naar een gemakkelijk leven in Europa, ook al. verdient haar man niet. meer dan een ongeschoolde arbeider.en ook al ver- - draagt ze het'; klimaatmoeilijk/ Haar helé geesteshouding en ge- loof spreekt uit 'dit- ene zinnetje, waarmee we ons gesprek beëindig- den: - v „Als ik de avondmaalkelk aange reikt krijgt uit donkere handen, wordt het zo licht om me heen, dat het is of ik vast een kijkje in de hemel, krijg". Mr. MARGREET WIJNSTROOM. P., het gebied van de meubelen .Js.er deze-.maand, weer .heel wat nieuws uitgekomen. Het CRX uit Zeist ontwierp een houten wandkast, die eigenlijk alleen maar bestaat uit kleine-houten Prijs van de consoles: ƒ2.95," en'van de stripbalken 5.40. HREND uit Amsterdam gaat zich consoletjes, die bevestigd kunnen tegenwoordig toeleggen op stalen worden in losse stripbalken. Planken kunt u er .los bü koperi, maar dat is materiaal nodig, dat niet betaald kon .worden. -«<* X: Op de dag van de opening stroom den alle naturellen uit de wijde om- trek naar Ngqumeya. De blanke be langstellenden hoorden medelij dend de aankondiging van ds. Mac Crac ken aan, dat er nog 1 5800,-- nodig was: hoe zou zo'n gemeente, zo arm dat men vaak het dagelijks brood niet eens had, ooit een dergelijk be drag; bijeen kunnen brengen. Dat was immers ".onbestaanbaar. Maar de duizenden zwarte gezichten, die ernstig de woorden van de blanke zendeling aanhoorden, dachten er anders over. - - .De volgende dag-vóór zonsonder gang was het geld er, .WJeenf^- schraapt met centen en dubbeltjes. Want deze naturellen, voor het groot ste deel niet eens christenen,'-had- r dén in grote samenhorigheid en in gróte goedheid van hart alles ver kocht wat ze bezaten: hun enige geit en hun geliefde varken, hun opschik en hun werkkracht. De tranen staan Mrs Mac Crac ken in de ogen bij de herinnering. Geen der naturellen wist waar ze - de volgende dag hun eten vandaan l moesten halen, velen ^uf en ridi noodgedwongen als arbeider of be diende in de stad moeten verhuren, fmaar aij dachten niet aan zichzelf, rzijdéden. ET jaar 1957 neemt afscheid van ons met een enorme stroom hoeken voor de vrouw, een kleurig allerhande, van romans tot kookboekjes toe, dat ons zeker flink wat lange win teravonden aal bezighouden. -• JUNE OPIE vertelt ons in haar boek„Over mijn dode lichaam" het verhaal van de worsteling die zij drie jaargang gevoerd heeft met haar „dode" lichaam, dat totaal ver lamd was ten gevolge van de polio myelitis. June is een jong meisje uit Nieuw- Zeeland, dat naar Engeland reist om daar een studie te gaan begin nen. Onderweg gaat zij met een jongeman, een medereiziger, van boord af om een vluchtig bezoek aan de Egyptische piramiden te gaan brengen. Daar wordt ze be smet met de zo gevreesds kinder verlamming. Pas in Engeland open baart zich deze ziekte. Ze wordt opgenomen in een- ziekenhuis en daar leveren artsen een vertwijfeld gevecht met de dood. June's reactie op haar ziekte die haar volslagen hulpbehoevend maakt is bewonderenswaardig. Met inspan ning van al haar krachten is ze haast dag en nacht in de weer om haar dode lichaam weer in beweging te krijgen. Het lukt haar ten slotte. Het boek is door June geschreven In een glasheldere en zuivere taal; er spreekt vitaliteit en een over maat aan energie uit; het wekt geen medelijden op maar dwingt onze be wondering af voor wat wilskracht vermag en voor wat de geneeskun de tot stand weet te brengen. Uit gave Sijtthof te Leiden VOOR' mevrouw E. K. Blok-Back zal het wel hooit een probleem zijn „wat ze nu weer zal eten". Dat dachten wij toen wij haar kookboek je „Ik weet wat ik morgen eet" eens. bekeken. Voor iedere maand staan er 42 gedeeltelijk uitgewerkte menu's in, extra lekker voor de zondag en voor j de rest profiterend wat het jaarge- tijde biedt Bevalt het ene week- menu u niet dan kunt u altijd één van de andere zes weekmenu's ne men. Bovendien is het zesde week- menu erop berekend dat onze huis houdbeurzen tegen het eind van de maand duidelijke tekenen van on dervoeding gaan vertonen. Achter in dit kookboekje staan enige uitgewerkte recepten. Een reuze handig boekje voor haar die het bereiden van gevarieerde maaltijden steeds weer een pro bleem vinden. Uitgave van H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij te Den Haag. E.vJI. helemaal geen noodzaak: heeft u thuis van uw oude linnenkast by voorbeeld nog een paar planken staan, welnu, dan gebruikt u die. meubelen die ook uitstekend passen in uw hulskamer. Het nieuwste op kastengebled is wel de stalen kast, met op alle hoogten verstelbare planken, die in verschillende stuk ken gekocht kan worden. U kunt by voorbeeld beginnen met een stuk kast van 1 meter breed, en er ver volgens stukken yan 1 meter of 50 cm bykopen, al naar gelang be schikbare ruimte en geld. De kast is verkrygbaar met krulsstangen in de achterwand of met een dichte achterwand. Er is in het midden een opberg ruimte voor serviesgoed, afgesloten met twee deurtjes, er is een klep waarop u kunt schryvén of thee in schenken, en er is een lade voor het bergen van bestek. Bovendien heeft* deze kast de mogehjkheld tot ber ging van een klein kaartsysteem. Er is pas een boek verschenen: Het drama van Hongarije. Een Hongaars geleerde schreef 1 vanuit een Nederlands vluchtelin genkamp. Ik hoop nu. dat niet alle vrouwen dit boek terzijde zullen schuiven met de gedachte: Ik begin niet aan zo iets sombers. Dr. Tibor Kovècs schreef heel be heerst, heel rustig en met de fijne kijk van een knap mensenkenner dit eerlijke relaas over de ellende' van zijn verscheurd, ggliefd vader land... de ellende die het communis me brengt. We moeten ons realiseren, dat dit alles vlak bij ons plaatsvindt, Hon garije is niet zo ver weg. En terwijl wij onze kinderen hier in vrijheid opvoeden, wordt daar de jeugd sys tematisch verlengend. Daar leren de ouders hun kinde- ren welbewust liegen, en laten wij hier geen woord over zeggen, eer we bedenken In wat voor hel zij leven. Een vader leert zijn kind thuii bidden en spreekt met hem over God en zegt, dat hij zijn naaste moet liefhebben. Maar diezelfde vader moet zijn kind buitenshuis leren zeggen, dat hij nog nooit gebeden heeft en dat hij de vijanden van de arbeidersklas se haat. „God zal zo'n vader wel ven," denkt dc schrijver., „Maar de psyche van het kind zal onherstelbaar worden verwoest Zo gaat een volk aan de leugen kapot" Als we ons Indenken, wat bet voor landen als Hongarije, Oost- Duitsland, Polen moet zijn, omeen jaar van onvrijheid en diepe ellen de achter zich te hebben en er weer één in te gaan, dan verstomt elke klacht over onze bestedingsbeper king al bij de aanvang. Dan komt er alleen maar een diep gevoel van dankbaarheid over on verdiende zegen in ons hart en ho pelijk de Legccrte, om ons aandeel tje hoe klein dan ook te geven voor de instandhouding van een sa menleving, waarin recht en gerech tigheid wonen. Meer dan ooit ligt het komende jaar voor ons in het duister. De meest onverwachte dingen kwamen in 't verlopen Jaar in zo suizende vaart op ons aanstormen, dat wij verdoofd er ons niet eens meer over verwonderen konden. Wat het wentelen van de kunst maan betekent en van wat voor ver bijsterende ontdekkingen zij het be gin is, kunnen wij ons ten enenmale niet voorstellen. De teleurstelling dat het Amerika niet was, die haar lanceerde, was misschien ons meest dominerende gevoelen. De dreiging, die elke uitvinding meebrengt, geeft ze een meer demo nisch dan menselijk aspect. Het nieuwe lijkt onze vijand. Ook het nieuwe jaar. 1 Er is maar één mógelijkheid om 1958 met blijdschap binnen te gaan en een christen is met die mogelijk heid bekend. Hij weet immers, dat in al deze woelingen, ontdekkingen, moeiten en zorgen God met vaste hand bezig, is Zijn raad te volvoeren. Hij weet, dat in die raad wij en on ze kinderen en onze klein-kinderen hun plaats hebben.... een-plaats, waar wij en zij staan onder Zijn Va- derogen, terwijl hun en ons leven veilig in Zijn handen is geborgen. L. A LEVER-BROUWER. gesmeerd langwerpig toastje leg gen. De overgebleven ruimte op vullen met gehakt ei. Een hoorn tje maken van plakjes rookvlees en dit vullen met sandwichspread of met een mengseltje van smeerkaas, die smeuïg gemaakt is met wat mosterd, peper ed melk. Ook dit weer op een toost- je leggen. Toostjes met vis. Als u het graag eenvoudig doet, kunt u toostjes beleggen met reepjes maatjesharing, desgewenst ge garneerd met augurk en peterse lie, mayonaise of tomatenket chup. Ook visconserven smaken hier uitstekend op. Denkt u bij voorbeeld maar eens aan zalm, sardines, haring uit blik, paling in gelei, gerookte paling, reepjes gestoomde en gerookte makreel, gefileerde sprot enz. Voor versie ring dient een plakje hardgekookt ei met wat peterselie, een stukje augurk of een kappertje. Ook waaiertjes van augurk, en tot bloemetjes gesneden uitjes, kun nen als garnering dienst doen. Gevulde deegbakjes: Bij de banketbakker kunt u kant-en-kla- Oudejaarsavond is bij uitstek, de avond van de oliebollen en de appel flappen.' Maak het af scheid van 1957 echter niet al té zoetig, zodat u er wee van wordt, maar geef zo nu en dan eens wat hartige hapjes. We hebben hier een paar idee tjes voor u verzameld, die een voudig te bereiden zijn; de oven komt er niet aan te pas. Maar hoe simpel ze ook zijn, iedereen zal ze met smaak consuiheren! Sandwiches: Neem een casino brood en snijd er dunne boter hammetjes van. Besmeer de sneetjes en beleg ze met grote plakken ham, kaas, cervelaat- worst of pekelvlees. Leg telkens twee sneetjes op elkaar en snijd ze in twee stukken volgens én der diagonalen. Toostjes: Met toostjes kunt u culinaire wonderen doen. Beleg ze steeds op het laatste moment, omdat ze anders week kunnen worden. We zullen u eens een paar mo gelijkheden noemen. Toostjes met kaascrème. Nodig: 100 gram boter, 100 gram geraspte kaas, wat peper naar smaak, melk. De boter week roe ren. Geleidelijk wat melk erdoor mengen en ten slotte de kaas cn de péper er door roeren. De kaascrème in een bergje op het toostje strijken en versieren met wat fijngehakte peterselie of een plakje augurk. Toostjes met vleetwaren. Eén paar plakjes cervelaatworst om een augurk rollen en op een OOK van Ahirend is het stalen bureau, waarvan het bovenblad geen opstaande richel heeft, zoals tot nu toe algemeen gebrulkeUjk is. Of het voordelen heeft, weten we eigeniyk niet; nieuw is het in Ieder geval wèl. Deze bureaus hebben flinke ruime laden, alle afzonderiyk te koop; onder het bovenblad is bovendien een stalen uitschuifblad. re deegbakjes krijgen, die u, na ze even op een koekblik boven de kachel of in de oven gewarmd te hebben, gaat vullen met allerlei hartigheden, bij voorbeeld met de volgende ragoüts. Met visragoüt. Nodig: 2 dl visbouillon, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, 150 gr. gekookte vis, pe per, zout en nootmuskaat. De bo ter smelten; bloem toevoegen en onder flink roeren met kleine scheutjes tegelijk de bouillon toe voegen. Telkens de massa laten doorkoken voordat nieuwe bouil lon toegevoegd wordt. De saus op smaak brengen met de kruiden en het zout.^p* vis fijn maken en door de saus roeren. De deegbakjes vullen met de warme massa. Vleesragoüt. In plaats van 150 gr. garnalen wordt 150 gr. gaar vlees, in kleine stukjes ge sneden, gebruikt en in plaats van visbouillon vleesbouillon. De deegbakjes kunnen ook ge bruikt worden om er een slaatje in te doen. In het bakje dan eerst een blaadje sla leggen en hierop een vlees-, vis- of garnalenslaa- tje schikken. Grote slaschotels kunt u van allerlei vissoorten maken. Bij voorbeeld van blikjes zalm, to nijn, haring in tomatensaus, ver mengd of gegarneerd met eieren, sla, tomaten en kruiden met ma yonaise (niet te veel mayonaise gebruiken, want dan gaat deze smaak overheersen). U kunt er bovendien nog wat appetitsild, sardines; sardelleringen en echel- visie ver bij doen. ELSRIJK uit Venray presenteert een nieuwe tweepersoons zit bank, ëen ontwerp van Rudolf Wolf, met massief stalen poten; rug en trokkerf^et ^erïel stevige bekle- «Plak* Met Mi,doek wat n«e,tók dingsstoffen, Öp zichzelf is dit type bank, 1.20 mtr. breed, niet nieuw: nieuw zyn echter de armleuningen, want tot nu toe moesten deze banken het zonder leuningen stellen. 2e zyn gemaakt van blank teakhout. U hoeft voortaan niet meer te mopperen sla het papieren kanten kleedje, dat op uw keukentafel ligt, zo vervelend sehnlft, mits n even het volgende doet. Smeer op nw tafelblad, of dat nu van eterniet, hout of hout be- #en plak daarmee uw kleedje vast Is het papleren kleedje smoezelig geworden; dan trekt u het gewoon van de tafel af: de lak kunt u ver wilderen met wat aceton. voor 5 s e w w 1 n. A- wat Tiffin» TÜn wnn ïf HU Van eiemiei, UOUt OI nou* ire-:

Trouw / De Rotterdammer | 1957 | | pagina 6