NASSER EERSTE PRESIDENT Cairo reeds in feeststemming Ontslag voor Sjafroeddin Rusland buit voor oorlog vrees uit Wat gaat de zending doen 1 KONINGIN IN BUDEL Mist oorzaak van ernstige ongelukken Twee bussen door treinen 31 gewonden Morgen nog mist Gemeentebelang Adjudant van H.M. de Koningin benoemd Pokken in Friesland Dreigementen vooral tegen Turkije gericht GELUKKIG Sigaretten duurder op 10 februari Washington ontkent BAGDAD-CONFERENTIE CONCLUDEERT ik heb va+tcüifb dekens! VRIJDAG 31 JANUARI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 3906 Weer journalisten in arrest te Djakarta Picknickplaatsen langs Gelderse wegen Meegesleurd Negen gewonden In slool üüt" Hotter dam: Witte de Withstraat 30 Telet 115700 (4 LI Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Kiachtendienst abonnementen 18 30^9.30 u. Zaterdags 17—18 uur Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein l Telef. 183467 (3 LI Postbus 1091 Postgiro No. 424867 - Kiachtendienst 18.30—19.30 u. Telef. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 61 cent per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Losse miming 15 cent. Verschijnt dagelijks eiieaP Directeur: H. DB RUIG N (Geldi* tot morgenavond} RUSTIG WEER 41 Op vele plaatsen reist en slechts enkele verspreide op- klaringen. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempera turen. Morgen: zon op 8.22 Maan op: 14.34 onder: 17.27 onder: 5.43 - Hoofdredacteur: Ür. J. A. tt J. i BRUINS SLOT E evenredige vertegenwoordiging \j in de publieke colleges heeft tot gevolg gehad, dat ook bij de gemeen teraadsverkiezingen in vele gemeen ten lijsten worden Ingediend van par tijen en groepen, die geen enkele kans maken om een zetel te veroveren Reeds meer dan eens is erop gewezen dat vooral in de grotere en grote ge- meenten de Partij van de Arbeid van deze handelwijze profiteert. In Rotter- dam is de Staatkundig Gereformeerde partij er na 1945 niet meer in geslaagd een zetel te veroveren, ofschoon op de lijst van deze partij 7000 a 7500 stem men werden uitgebracht. De kiesdeler bedraagt echter ruim 8000 en zodoen de gaan deze stemmen voor de pro testants-christelijke groep verloren. Ook het Gereformeerd Politiek Ver bond komt in tal van plaatsen met een eigen lijst zonder reële mogelijkheid om een kandidaat gekozen te krijgen Dat is te betreuren, ook al is het mo tief, dat men bij de "erkiezingen zijn getuigenis wil laten horen, verklaar baar. Indien echter van tevoren vast staat, dat mep geen eigen kandidaat in de raad kan brengen, dan wil dit zeggen, dat men wel bij de propagan da zijn getuigenis kan laten horen, doch dat het gedurende vier jaren niet in de publieke organen zal weerklin ken en dat men juist verzwakt de groep, welke men het naast staat. Het eigenaardige verschijnsel doet zich nu voor, dat de genoemde partij en in sommige gemeenten tot samen werking met a.-r. of c.-h. bereid zijn, terwijl in andere plaatsen zulk een sa mengaan om „principiële" redenen wordt afgewezen. Naar onze^nening zou,-"-""belang Onder leiding" van "He~Zuid-Pacific- commissie^ is er ook een begin van bewustwording van die eenheid in de betrokken gebieden zelf. Uiteraard is dit maar een heel klein begin nog. Want er is zowel in -Nleuw-Guinea als op d* andere Melanesische eilanden alleen,aan de kusten nog niaar spra ke van -enige moderne ontwikkeling der oorspronkelijke bevolking—In de de orde. In de gemeenteraden gaat het waarlijk niet uitsluitend om zakelijke voorstellen. Toch ziet men nog in tal van ge meenten naast vertegenwoordigers van (ie poUtieke partijen in.de raden devies gekozen hebbenT Uiteraard zui len allen, die als raadslid zitting, ne men, niet anders beogen dan het ge meentebelang te dienen. Daarom is het Wonderlijk, dat een speciale groep van kiezers zich die naam toeëlgent. In het verleden was het vaak zo, dat cnder deze naam „gemeentebelang" de liberalen in een bepaalde gemeente de strijd ingingen. Tegenwoordig zijn het in het algemeen plaatselijke dissi denten, die zich onder de weinig origi nele naam van „gemeentebelang" tot de kiezers richten. En dat waarlijk niet alleen in zeer kleine gemeenten. Ook in Wassenaar is men er toe overgegaan een nieuwe „partij" te stichten, die van geen zuilen, hokjes en poliUeke dogma's wil weten, maar kortweg de bureaucratie wil bestrij den en dat dan ook alweer onder de naam „gemeentebelang.' Men schijnt voor zichzelf er ook reeds yan overtuigd te zijn, dat de nieuwe groep een zetel in de raad zal verwerven. Op welke wijze die man van ge meentebelang het gemeentebelang dan zal behartigen is niet duidelijk. Het klinkt heel mooi als gezegd wordt, dat het ideaal is, dat eindelijk opge treden zal worden voor meer vrijheid van de mens en tegen de overheids— almacht, maar wat zal die ene man kunnen uitrichten? Inderdaad gaat het in de gemeente raden en dit is een principiële aan gelegenheid vaak over de vraag in hoeverre de overheid zich met bepaal de taken heeft in te- laten. Tegenover het streven van de socialisten om de overheid als alverzorgster te laten op treden, wordt regelmatig en in het bijzonder van de zijde van a.-r. en c.-h, gewezen op de grote betekenis van het particulier initiatief. Als men nu in Wassenaar onder de leuze „we willen geen jaknikkers, maar woningbouwers" de verkiezings strijd wil ingaan, dan kan het resul taat niet anders zijn,- dan dat juist de positie van degenen, die vergaande overheidsbemoeiing wensen, wordt versterkt. Eenlingen, die niet door een politiek beginsel worden geleid, hebben in ver tegenwoordigende lichamen nog nooit invloed van betekenis uitgeoefend. Wie dan ook waarlijk het gemeen tebelang gediend wil zien, dient te hel pen voorkomen, dat vertegenwoordi gers van „gemeentebelang" worden gekozen. Volgens berichten In dagbladen in Djakarta zijn de hoofdredacteuren van de twee linkse weekbladen, Berita MLggoe^ en Bintang Minggoe op last van de militaire autoriteiten van Dja karta gearresteerd, "Uit Medau werd gemeld, dat aan het dagblad Soeara Andalas door ae mi litaire autoriteiten voor vijf dagen een verschijningsverbod is opgelegd, we- Sens het publiceren van een bericht over-militaire zaken, dat niet van be- ••."oegdt bronnen afkomstig was. Vandaag wordt de proclamatie venvacht van de Syrische-Egypti- sche eenheidsstaat. President Koe- watly van Syrië is vandaag in Caïro aangekomen om daar samen met president Nasser de nieuwe staat af te kondigen. In de straten van de Egyptische hoofdstad zijn erepoorten opgericht en zijn de Egyptische en Syrische vlag gen uitgestoken om de aankomst van Koewatly en de geboorte van de „Ver enigde Arabische staat" te verwelko men. Er zullen eresalvo's worden af. gevnnrd en vliegtuigen znllen suiker goed en rozen uitwerpen als de fusie geproclameerd wordt. Radio-Caïro bewierookte vandaag de aanstaande fusie als „de grootste over. winning van het Arabische nationalis me tot op heden". „De fusie zal een nieuwe dageraad Arabische geschiedenis marke- het Anglo-Franse verdrag eeft 't imperialisme de Ara. eld steeds verdeeld gehou- 'ine staten met kunstmatige fihans is het getij bezig te [gunste van een Pan-Arabi- aldus het radio-station. jh-Egyptische fusie, welke de at één grondwet, één parle- leger en één president zal geven, heeft reeds bijval en van leiders en politieke or ganisaties In verscheidene Arabische landen, te weten Irak, Saoedi-Arabië, de Libanon, de Soedan, Libië en Je men. In antwoord oP een gelukwens, hem door een vereniging van Syrische ad vocaten uit Damascus gestuurd, yer- klaarde -Nesser'giÜteravond: „Wir b'e- schouwen de eenheid van Egypte en Syrië als de kern van een grote unie van alle Arabische staten. Wij twijfe len er niet aan dat een Pan-Arabische unie een beschermend schild tegen im_ perialistische samenzweringen zou z«n." Volgens berichten uit betrouwbare bron bestaat het plan om de regering voor de gemeenschappelijke staat nog voor 20 februari aanstaande te vormen. HET Indonesische kahinet heelt besloten Sjafroeddin te ont slaan uit zijn functie van gouver neur van de Bank van Indonesië, wegens het verlaten van zijn post en het niet gehoor geven aan de oproep der regering om naar Dja karta terug te keren. Sjafroeddin die op het ogenblik in Midden-Sumatra verblijft, heeft de vo. rige week in een „open brief" aan pre_ sident Soekarno de vrees uitgespro ken, dat Indonesië een Russische satel liet zal worden, en verklaard niet naar Djakarta terug te keren, omdat hij niet instemt met de tegenwoordige politie ke, economische en financiële politiek der regering. Het kabinet heeft voorlopig de lei ding van de bank opgedragen aan de eerste vice-gouverneur, Loekman Ha- kim. Bij K.B. is met ingang van 1 februar» benoemd tot adjudant in gewone dienst var H. M. de Koningin majoor der artillerie J. Ie Heux. Majoor le Heux volgt als zodanig de kolonel-titulai» jhr. D. J. A. A. La wick van Pabst op. (Van onze correspondent) In Quatrebras bij Hardegarijp (Fr.) zijn enkele gevallen van koepokken geconstateerd. De veestapel van de heep J. de Hoop werd door deze ziekte aangetast en thans heeft ook de heer De Hoop zelf deze ziekte. Zijn knecht, de 18-jarige J. Westra, kreeg de ziekt» zelfs zodanig, dat hij naar een zieken huis moest worden overgebracht. Dat in. de laatste weken niet zo heel veel meer over de zending is gehoord, betekent in. genen dele, dat men heeft stil gezeten. Het spreekt vanzelf, dat men in de zendingskringen nauwlettend de zich elke dag wijzigende situatie heeft gevolgd en getracht heeft, daaruit conclusies te trekken, noodzakelijk voor de voortgang van het werk. Op het Zendingscentrum le Baam is een stroom van berichten binnen gekomen, waaruit blijkt, dat alle zendingsarbeiders het goed maken Men heeft geen enkele overlast ondervonden. Bij de voortduur is de bescherming van de overheid ver zekerd. Er ontstond even een deining, toen bekend werd, dat een aantal zen dingsarbeiders op Soemba, van de Gereformeerde Kerken zowel als van de Gereformeerde Kerken onderh. art. 31, zou zijn uitgewezen. Achter af is gebleken, dat een autoriteit op Timor (onder wie het eiland Soemba ressorteert), de vanuit Djakarta ge geven instructies óf verkeerd heeft begrepen, óf verkeerd heeft uitge voerd. Zodra dit bekend werd Is van uit Djakarta opdracht gegeven, het uitwijzingsbevel ongedaan te maken. Men heeft intussen kunnen lezen, hoe de Raad van Kerken in Indonesië de zendingsarbeiders en Zendende Ker ken in Indonesië met een schrijven heeft benaderd, waarin met grote na druk aan de zendingsarbeiders ge vraagd werd om te blijven werken en aan de Kerken om voor de zendings arbeiders in haar midden bijzonder te zorgen. Dit schrijven heeft niet alleen op de zendingsarbelders in Indonesië, maar ook op de Kerken in Nederland grote indruk gemaakt. Dit betekent intussen niet, dat de zendingsarbeiders net doen, alsof er niets om hen heen gaande is. Integen deel: men volgt de ontwikkeling van de situatie zo mogelijk nóg nauwgezetter dan wij dit in Nederland doen. Sluiting scholen De maatregelen, die de Indonesische regering heeft toegepast op alle Neder landers. treffen ook de Nederlands» zendingsarbeiders. Een van de maat regelen, die het eerst merkbaar werd, was het-besluit van de regering, dat de Nederlandse scholen moesten sluiten. Hierdoor kwamen enkele zendingsge zinnen in ongelegenheid, omdat ze kin deren hadden, die Nederlandse lagere of middelbare scholen bezochten. Door bedoelde maatregel werd het plotse ling onmogelijk om aan de kinderen het onderwijs te geven, dat aansluiting gaf op het onderwijs in Nederland, zo als ze dit na hun 12e jaar zouden vol gen. Er zat toen niets anders op dan de gezinnen naar Nederland te sturen. De zendingsarbelders, die hiertoe besloten, deden dit natuurlijk, nadat ze hierover eerst contact hadden opgenomen met de Kerken in Nederland en de Kerken In Indonesië. Al in de eerste helft van december hadden de Kerken in Neder land richtlijnen vastgesteld voor een eventuele evacuatie. Als een van de redenen, waarom men zou mogen eva cueren, werd ook het onderwijs aan de kinderen genoemd. Dientengevolge zijn intussen in Nederland gearriveerd de gezinnen van dr. J. Verkuyl en ds. A. de Bruin, bei den in Djakarta. Over enkele maanden hoopt ook dr. J. Vlijm, mlssnonans-pre- dikant onder de Chinezen op Midden- Java, werkende vanuit Semarang, met vervroegd verlof te komen. Er zijn per soonlijke, door de Zending volledig ge- Advertentie) DE landen van het pact van Bag dad hebben het „Communistische imperialisme" beschuldigd steeds meer te streven naar overheersing van het „Olierijke Midden-Oosten." In het communiqué aan het slot van hun vierdaagse conferentie werd ge zegd, dat Rusland hierbij de oorlogs vrees, de economische moeilijkheden en de regionale spanning uitbuit. De communistische pogingen om het gebied binnen te dringen door middel «van- indirecte agressie, zoals .infiltra tie en subversie, blijven een dreiging en eisen constante waakzaamheid en grotere solidariteit. Het communiqué wijst er verder op, „dat het commu nistische imperialistische streven in de vorm van pressie, dreigementen en valse beschuldigingen het laatste half jaar in het bijzonder gericht was tegen Turkije". Op de conferentie is besloten; 1.Een gecombineerd militair plan bureau op te richten, dat de kern zal zijn van een eventueel verenigd commando. 2. Spoedig gecombineerde militaire stafoefeningen te houden. 3. De Turkse lt. generaal Akalin voor 1958 te benoemen als directeur van het planbureau met als plaats vervanger gen. majoor Daniel S. Campbell van de Amerikaanse lucht macht. 4.De wetenschappelijke samenwer king verder uit te breiden en de eco nomische ontwikkeling van het gebied te bevorderen. Tot het pact van Bagdad behoren: Groot Brittannië, Turkije, Irak, Iran en Pakistan. De Ver. Staten waren op de conferentie vertegenwoordigd door een delegatie onder leiding van de minister van Buitenlandse zaken John Foster Dulles. (Advertentie) H.M. de Koningin heeft'gisteren een bezoek gebracht aan de legerplaats te Budel, waar eerder op de dag 409 re patrianten uit Indonesië waren ge arriveerd. De Koningin maakte een rondrit door de legerplaats en bezocht zeven gebouwen en paviljoens. Ln de hospitaalafdeling bood de tienjarige Remy Stannic haar bloemen aan. De Koningin onderhield zich uitvoe rig met de gerepatrieerden en liet zich met grote belangstelling voorlichten over hun wel en wee in Indonesië, tij dens de reis en in de legerplaats. Zij bracht de nacht als gast in de leger plaats door. Met ruim 800 Indische Nederlanders aan boord is gisteravond het Engelse passagiersschip „Himalaya" de Rotter damse haven binnengelopen. Zij wer den met bussen naar het kamp Bndel vervoerd. Het gerucht, dat zich op de „Hima laya" een twintigtal kinderen met ma zelen zou bevinden, blijkt enigszins overdreven te zijn geweest. Het waren er drie. De drie kinderen werden over gebracht naar het Goois kiaderzieken huis in Hoog-Blaricum. Aan boord bevond zich ook de heer K. Muijs, sportleraar aan het chr. lyceum in Bandoeng. HU Is gerepa trieerd, omdat het aantal leerlingen aan het lyceum de laatste maanden sterk Is teruggelopen. Het lyceum zal per 1 april worden gesloten. Gistermiddag is in ons land voorts nog een transport van ongeveer 500 uit Indonesië gerepatrieerden aangekomen. Onder deze gerepatrieerden, die met de „Roma" in Genua arriveerden en vandaar, per trein naar Utrecht reis-, den, bevonden zich 22 'kinderen, die mazelen hebben. billijkte en geeerbiedigde redenen, die ook de terugkeer van dr. Vlijm zelf ge wenst maken. De Gereformeerde Zending heeft het bijzonder gewaardeerd, dat dr. Verkuyl en ds. De Bruin besloten hebben hun werk in de lectuurdienst voort te zetten. Terwijl dr. Verkuyl deze zomer met verlof zou komen, heeft as. De Brum nog pl,m. 2 jaren voor de boeg! Dat men vrijwillig het offer van de gezins- scheiding ter wille van het werk heeft willen brengen, heeft grote indruk ge maakt. Zie verder pag. 4, 2e kol.) Als de Gelderse Staten hun goed keuring hechten aan de voorgestelde subisidieregeling voor toeristische voorzieningen, zullen ten behoeve van de zgn. bermrecreatie langs de daar voor in aanmerking komende wegen onder meer picnicplaatsen worden aan gelegd. Langs een aantal rijkswegen worden reeds thans voorzieningen ten behoeve van de recreatie getroffen. (Van onze verslaggevers) DOOR de dichte mist zijn vanmorgen in ons land vier ongelukken op onbewaakte overwegen gebeurd. De meeste gewonden waren te betreuren ie Rotterdam, namelijk 22. Bij een aan rijding op de onbewaakte overweg tussen Gasselte en Gasselternijeveen in Drente werden 9 personen gewond. Tussen Oisterwijk en Boxtel werd een auto gegrepen door een goederen trein. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Bij Boksum in Friesland werd een vrachtwagenchauffeur ge wond, toen zijn auto door een trein werd aangereden. Op de Vondelingenweg te Rotterdam Pernis kwam een autobus met werk lieden in botsing met een olietrein. ïn de bus zaten 35 mannen van wie vijf zeer ernstig en 17 minder ernstig ge wond werden. Het ongeluk gebeurde tijdens zeer dichte mist. De machinist van de olie- trein had de autobus wel opgemerkt. Hij zag de bus stoppen en nam daar om aan, dat de chauffeur de signalen van de trein had gehoord. Met een snelheid van 25 kilometer reed de olie- trein in de richting van de onbewaak te overweg. Plotseling begon de bus ook weer te rijden. De machinist kon moeilijk een relaas geven van hetgeen- daarop in. enkele seconden gebeurde. „Ik zag nog slechts schimmen". De autobus werd in het midden ge grepen door de locomotief en tachtig meter meegesleurd. Ten slotte kwam de trein tot stilstand. De bus was geheel opengereten, gekanteld en tegen de glooiing van de spoordijk terecht ge komen. Van alle kanten schoten auto mobilisten toe om de eerste hulp te bieden. Vijf arbeiders waren bekneld geraakt. Slechts met grote moeite ge lukte het deze slachtoffers onder de wrakstukken weg te halen. Wagens van de GGD waren spoedig gearriveerd en hiermee werden de ge wonden naar ziekenhuizen in Rotter dam gebracht. De bus behoorde toe aan de N.V. Niehuis van den Berg. Omtrent de identiteit van de slacht offers kon de politie nog geen mede delingen doen. Een bus van de GADO-lijndienst AssenTer Apel is vanmorgen op de onbewaakte overweg in de Gasselter- straat bij Gasselterntjveen in botsing gekomen met een goederentrein. Door de dichte mist heeft de chauffeur de trein niet gezien. De gevolgen waren ook hier ernstig. De bus werd aan de Imkerachterzijde gegrepen, 20 meter meegesleurd en vernield. Van de inzit tenden van de bus werden mevrouw V, G. en de heer W. G. uit Gieten zwaar gewond; hun benen werden verbrijzeld. Zij zijn naar een ziekenhuis m Gro ningen vervoerd. Eveneens ernstig ge wond werden mevrouw W. uit Gassel te en mevrouw H. D.-D. uit Assen. Zij zijn overgebracht naar het Wilhelmuia Ziekenhuis in Assen. Vijf minder zwaar gewonden zijn eveneens naar het zie kenhuis m Assen gebracht Op de onbewaakte overweg bij Bok sum in Friesland, is vanmorgen een bestelauto uit Oosterlittens door een trem gegrepen en in de sloot gewor pen. De bestuurder van de auto, de heer S. H. uit Baard, werd gewond en is per taxi naar het Diakonessenzie- kenhuis m Leeuwarden gebracht. De auto werd vernield. Om kwart over twee vannacht is op een onbewaakte overweg tussen Ois terwijk en Boxtri een auto aangereden door een goederentrein. Ofschoon de auto geheel onder de trein raakte, de den er zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Men heeft ruim drie uur nodig ge had om de Hjn weer vrij te maken. 9BM II. M. koningin Juliana heeft gis teravond een bezoek gebracht aan het kamp Budel, waar z\j rondgeleid werl het ziekenzaaltje, waarin jeugdige repatriantjes met griep waren onder gebracht. De negen maanden oude Willem Bolmeiere trok zich weinig van het hoge bezoek aan. Besprekingen tassen het ministerie van Economische Zaken en de Neder landse sigarettenindustrie hebben de sigarettenindustrie doen besluiten de sigarettenpriJs met Ingang van 10 febr. met vijf en tien cent te verhogen. De sigarettenfabrikanten zullen zelf be palen, welke merken met vijf cent en welke merken met tien cent meer znl len worden belast. Tijdens de onderhandelingen tussen de sigarettenindustrie en het ministerie van Economische Zaken heeft de siga rettenindustrie het vertrouwen uitge sproken, dat de regering conform haar afspraak deze verhoogde belastingen op sigaretten slechts tot- augustus 1959 doet gelden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft met nadruk de geruchten tegengesproken als zou de Amerikaanse regering zich bereid hebben verklaard tot het houden van een topconferentie „in mei of in juni". De woordvoerder van het ministe rie. Lincoln White, verklaarde, dat hij er totaal niets van wist. mm 4>? lartts cnte "get leef! tter- it®, vaa but iel ijr -nica -praat-spies (--t-rMtgSttnattrtr-mfor Eenheid vandaa; Egypte-Syrië een feit? American Tobacco kondigt een regel matig kwartaaldividend aan van 1.00. als mede een extra-dividend van 1.00. De Md- declareerde in maart 1957 eveneens een extra-dividend van l.OO. Ook het vertrek van de „Willem Buys" uit Botterdam naar Indonesië werd gisteren door de mist vertraagd. Voor degenen, die de vertrekkenden uitzwaaiden, duurde het wachten lang. Een oud moedertje, wier zoon naar Brits Borneo gaat, nam er maar een stoel bij- HET weer In ons land staat gebed''onder invloed van een hoge-drukgebled^ dat zich van Engeland vla' onze omgeving tot In de Balkan uitstrekt. ïn dit gebied komt op uitgebreide schaal mist voor. Ook ons gehele land was vanmorgen met mlit "be dekt. merin was d« temperatuur inhet noordwesten van het laad tot 2 of 4 graden beneden het vriespunt gedaald. Bij de Azoren ligt een gebied Van "lage luchtdruk, waaruit zich. een afzonderlijke storing losmaakte, dié* vanmorgen lang» IJsland naar het noordoosten koerster De oceaanstoringen beïnvloeden het weer in onze omgeving echter, niet, .zodat weinig verandering. In de weerstoestahd -te'vver- wachten i»„ - iJ n,'-*" 'ft"? Ook ln de komende 24 unr zal op'ivele- piaatsen mist voorkomen, terwijl ja de tem peraturen niet veel verandering komöffj Zfrujrini w - .Va»; «•Sö

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1