Provinciale overheid Ook Zuid-Sumatra wil Grote zuivering; in Polen Duitse geleerde vindt algemene veldtheorie Door een tunnel het huis uit BUS MET KINDEREN WATER IN: PANIEK Zweed opvolger van Burns? e moeili ACTIE TE LAND OT NOORD-CELEBES ontslag van Djoeanda Burgers verlaten PADANG Man beklemd tussen schip en wal DORP ITTEREN GEÏSOLEERD AUeii gered, alleen licht geivonden Djakarta boos over actie van „Drenthe" Hónderd schapen uit sneeuw gegraven Prinses Beatrix in Coronië Temperatuur hoger V' DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 3929 v- -• •- Vliegtuigen In beslag genomen Wegen blank, gezinnen geëvacueerd r w Valse cheques ingewisseld: vonnis twee .^organisatieplan vooi rTsjecliisclie economie Groningen 28.5 km per uur - Andere regels Directeur: H. DE KUIG Hoofdredacteur: Or. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT an r|TROEPEN van het Indonesische iegcr hebben de stad Gorontalo °P het opstandige Noord-Celebes heroverd. Dit is gisteravond in Djakarta officieel meegedeeld. Over gevechten of mogelijke slachtoffers van deze eerste militaire actie op de grond tegen de buitengewesten is niets gezegd. Het leger deelde mee dat Gorontalo is bezet door troepen van het interregionale commando van Oost-Iudonesië met behulp van d Maatselijke bevolking. Commandotroepen zijn, vermoedelijk va Java. als versterkingen naar het gebied gezonden. Een organisatie, samengesteld uit alle politieke partijen op Zuicl- Sumatra, met uitzondering van de communisten, heeft het aftreden geëist van premier Djoeanda ten gunste van een kabinet onder lei ding van Soekarno met als assistent, de. voormalige vice-president dr. Mohammed Hatta. a EINSTEIN'S PROBLEEM OPGELOST? IfSfSP PROF. Werner Heisenberg, een bekend Duits natuurkundige en winnaar van de Nobelprijs, heeft meegedeeld, dat hij er zeer waarschijnlijk in geslaagd is een nieuwe theorie over het algemene veld te formuleren, waarnaar wijlen A'lbert Einstein jarenlang vergeefs gezocht heeft. Als zij juist bevonden wordt aldus Heisenberg, betekent dit dat alle krachtvelden in de na tuur een gemeenschappelijke oor sprong hebben. EEN „CASUS BELLI WEIGERING Deze belangrijke nieuwtjes hebben we opgedaan tijdens eer twintig-uurs-rit Amsterdam-Gvo- ningen-Afsluitdijk-Amsterdam, over het primaire doel waarvan de heer Flex u elders in deze editie uitvoerige inlichtingen ver schaft. Kutwaam vVUle ie Wilntiraai 5U Veiei 115700 (4 l Postbus 1112 - Postgiro No. 424519. KJaclitcndicnjt abonnementen, lö.aoja jo urn Zaterdags 1718 uur Telefoon U5700 's-Gravenhafie- Huygensplein 1 relet. 183407 ,'i iijnen). Postbus 1091 Postgiro No. 424867 tCachtendienat. 18.3019.30 u. Telei 362560. Dordrecht ti-heftersplein 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 tCachtendiensl na 17.30 uur 7314 gchiedann bange Kerkstras! 24 b Telefoon 67682. Abonnementsprijs 61 een! per «eek f 2.65 per maand. 17.20 oei kwartaal. Losse nummers 15 cent Versehitnt daeelilks (Geldig tot morgenavond) LICHTE DOOI r Toenemende bewolking niet later van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaatselijk mist. Van nacht in het zuidoosten van het land nog overwegend lichte vorst, morgen 'overdag hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tót matige wind tussen zuidwest en noordwest. Morgen, zon op: 7.30 Maan op 12,18 DE provinciale overheid hoeft tot taak het algemeen welzijn van de inwoners der provincie te dienen .door op haar terrein de voorzieningen te treffen, welke worden vereist opdat de openbare levensomstandigheden en vérhoudingen waarin die inwoners le ven, beantwoorden aan de toets ener christelijke gerechtigheid Zij is daar bij gehouden de rechten van elke le venskring in acht te nemen. Met deze woorden wordt in de lei draad van het A.R.Provincieprogram vastgesteld op 15 november 1957, de taak aangegeven van de provinciale overheid, doch tevens de begrenzing van die taak. nadat in het eerste ar tikel beleden is, dat de overheid cn dus ook de provinciale Gods diena resse is, het volk ten goede. Het is duidelijk, dat hetgeen hier boven is weergegeven niet anders be doelt dan een benaderende algemene omschrijving te geven zowel van het typische karakter als van de begren zing van de overheidstaak. Van het grootste belang is nu na tuurlijk hoe de uitwerking van hot geformuleerde in zijn toepassing ten aanzien van de onderscheidene levens omstandigheden en verhoudingen der ingezetenen waarmede de provinciale overheid bemoeienis heeft, dient te rijn. Eenvoudig is die uitwerking niet. Zij is ook afhankelijk van tijd en plaats, In de volgende artikelen van het, program wordt dit nader uitge werkt en ten aanzien van tal 'van vraagstukken wordt aangegeven, hoe de Anti-Revolutionairen zich de oplos ling denken. Troepen van Indonesië heroveren Gorontalo geen in net tweede artikel wordt vermeld." Daarin staat, dat de provin ciale overheid bij het verrichten van haar taak het beleid zo behoort te voeren, dat het kan medewerken tot verlevendiging van het besef bij de inwoners der provincie, dat zij per soonlijk mede verantwoordelijk zijn voor.de ontplooiing van het openbare leven tot Gods eer. Concreet wil dit zeggen, dat de over heid er dé inwoners niet aan moet ge wennen voor de behartiging van steeds méér aangelegenheden zonder nood zaak op haar. te leunen, maar dat zij veeleer de burgerzin dient te verster ken door het opwekken en aanmoedi gen van zelfwerkzaamheid. De bewoordingen van dit artikel zijn zorgvuldig gekozen. De strekking ervan is een ingaan tegen de geest van deze tijd, dié meer en meer de overheid geroepen acht allerlei taken op zich le nemen Die geest werkt verlammend op al lerlei activiteiten, waar de burgerij zich voorheen nog warm voor wist te maken, die zij zelf wilde doen en voor een belangrijk deel ook zelf wilde be kostigen. LI ET is de overheid zelf, die door T? haar belastingpolitiek 'n remmende invloed uitoefent op de zelfwerkzaam heid.van.de burgers. Dat is te betreu ren, want het werkt het leunen op de oyérheid in de hand. Toch behoeft dit er niet steeds toe te leiden, dat de overeid. bepaalde activiteiten zelf ter hand gaat nemen. Want ook ir> dien het noodzakelijk wordt, dat de overheid financiële steun verleent, dan kan het toch ook nog, dat het werk zelf door particuliere personen of or ganisaties wordt verricht. De' overheid zelf- dient in te zien, dat het van grote betekenis is. dat de burgerzin wordt versterkt en dat de burgers dan ook zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld activi teiten te ontplooien. Zij behoort dal te stimuleren. Maar men kan niet volstaan met de'.waarschuwende vinger op te hef fen tegenover de overheid. die te veel zelLwil doen. --Ieder, mens draagt persoonlijk en raèt anderen verantwoordelijkheid je gens,God voor de ontplooiing van het gékele brede mensenleven, dus ook voor de ontplooiing van het openbare leven in de staatkundige verbanden, waarvan hij deelgenoot is. Wie uitgaat van de begrensde taak van de overheid is geroepen te tonen, dat hij dit ernstig meent. Dan is het Met genoeg te zeggen, dat de over bold zich moet onthouden van het ver vullen van bepaalde taken maar dan diént men ook zélf de handen uit de mouwen te steken. Zélf werkzaam te zijn opdat uit nood de overheid Mch niet gedwongen ziet zelf te han delen. Beperking van de overheidsbemoei ing is wenselijk, maar in vele geval let.sléchts mogelijk als de burgerij MMr verantwoordelijkheid kent en jkarnaar handelt. Gorontalo is een stad van 15.000 in woners en ligt aan de zuidelijke punt van het schiereiland Noord-Cclcbes ongeveer 200 kilometer ten westen van Menado. De stad stond sedert vorig jaar maart onder bewind van de thans opstandige luitenant-kolonel Soemoeal wiens hoofdkwartier in Menado is ge vestigd. Het leger heeft meegedeeld, dat de bezetting van Gorontalo werd geleid door Nani Wartabone, een plaatselijke militaire commandant. Ook de politie van het gebied nam er aan deel. De bevolking, alle polilie-instanties en militairen in de stad schaarden zich onmiddellijk na de herovering achter de troepen van de regering,, aldus het leger. Zij hebben de Fermestabewe ging van Soemoeal, die de contrarege» ring op Midden-Sumatra steunde, afge: zworen. 1 De con traregering heeft op de Phi lippijnen, zes vliegtuigen gekocht, om de luchtverbindingen met de rebei- lengebieden te herstellen, is van de zijde van.het bewind van Padang meegedeeld. Troepen van de contra-regering wor den extra getraind In verband met een te verwachten aanval uit zee, In Pa dang ziet men niet" veel mensen meer op straat. Talrijke winkels zijn geslo ten en hebben plankén voor hun ra, men. Vrouwen en kinderen vertrek ken naar het binnenland. Burger- comité's worden door militairen ge oefend met kleine wapens. De torpedobootjager van de Indóne sische marine Gadja Mada vaart nog steeds ter hoogte van Padang. De contraregering zou van Padang naar Boekittingi, de officiële „hoofd stad" zün vertrokken. Van een groot aantal straten In Padang is de naam gewijzigd sedert de luchtaanvallen door vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. De namen van vooraan staande persoonlijkheden in de cen trale regering te Djakarta zijn vervan gen door die van de leiders der bewe ging van Padang.. De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft opdracht gegeven tot inbeslagneming van het Jongste num mer van drie Amerikaanse bladen, waarin berichten over de opstand ln Midden-Snmatra voorkwamen. Het zijn de weekbladen Time en News Week, alsmede het wekelijks Bij voegsel van de New York Times. Ve procureur-generaal bevestigde een persbericht, dat tot de inbeslagneming is overgegaan, omdat deze bladen een verwrongen beeld van de situatie in Indonesië zouden hebben gegeven en kritiek op de centrale regering zouden hebben geleverd. (Van onze correspondent) De 64-jarige A. Schaap .uit Zaandam is woensdagmiddag omgekomen, toen hij bekneld raakte tussen een dekschuit en; de wat. Het ongeluk gebeurde bij de N.V. Stoomzagerij en Houthandel v.h. Kamphuys en Loosbroek in hét West- zijderveld. De heer Schaap was daar bezig met het verven van twee dek schuiten, die met een motorboot ach teruit .getrokken werden. Toen de schuiten een draai maakten, is hij ge vallen en gedeeltelijk op de wal te rechtgekomen. De dekschuit dreef ech ter door naar de wal, waardoor de heer Schaap bekneld raakte. Hulp schöot' onmiddeJijk toe, doch het slachtoffer*!^ overledetrzondër tot: bewustzijn te" zijn gekomen.' Dc Poolse communistische partij heeft 20.000 personen uit de partij ge stoten wegens „corruptie en misbruik van de officiële positie" cn bijna 130.000 personen van de lijsten afgevoerd we gen „gebrek aan belangstelling". Dit Is het gevolg van een leden- zuiveringscampagne, die kortgeleden heeft 'plaatsgevonden, aldus is in Warschau bekendgemaakt. Het dorp Ittcren bij Maastricht was vandaag geïsoleerd ten gevolge van de overstroming van de Maas. Alle wegen in het dorp staan biank en enige ge zinnen zijn vanmorgen geëvacueerd. De weg van Borgiiaren haar Itteren Is op drie plaatsen overstroomd. Aan de andere zijde van het dorp staat het wa ter nu zo hoog, dat er ook geen auto's meer door kunnen rijden. De bewoners van de kom van het dorp moesten laarzen aantrekken om het gemeentehuis te kunnen bereiken; Ook in Borgharen zijnstraten over stroomd en het water drong er op som mige plaatsen de huizen binnen. De sluis bij Limmel in liet Juliana' kanaal is gistermiddag gesloten. De scheepvaart op de Maas bü Maastricht en naar en van het Julianakanaal is hierdoor gestremd. Volgens Rijkswaterstaat zou de Maas vandaag zijn topstand bereiken. Voor de beneden-Rijn wordt een aanzien lijke stijging verwacht. De professor heeft zijn nieuwe -theo rie maandag uiteengezet tijdens een colloquium aan de Universiteit van Göttlngen. Hij zei. dat hti en zijn staf, voor het eerst geslaagd zün in het ma thematisch formnleren van wetten die de structuur verklaren van zelfs de kleinste partikel van de stof en dus de stof zelt. Indien Heisenbergs formule juist is, heeft men thans de oplossing van een der grootste vraagstukken in de we tenschappelijke wereld en is de basis gelegd voor een nieuwe atoomtheorie. De praktische toepassingsmogelijkhe den in de natuurkunde zijn echter nog niet te overzien. Professor Heisenberg hoopt binnen twee jaar zekerheid te hebben over de juistheid van zijn theo. rie. Tijdens zijn lezing van maandag had Ï"*Y E sneeuw, lag in/sommïre.stre- \J ken in Drente meter's/hoot.Het -huls van de familie Strati tig .in Ent- men was bijna geheel onderge sneeuwd. Alleen het dak stak nog boven het: sneeuwdek nit. -Men heeft een (tunneltje moéten 'graven om bet huis'.in en uit te kunnen. (Van onze correspondent). Een autobus met 25 kinderen bene den de leeftijd van vier jaar en onge veer .vijftien moeders is gistermiddag omstreeks halfvüf tussen Oudewater -en Llnschoten in het riviertje de kin schoten gekanteld. In de bus ontstond een paniek, maar dank zü de hulp van de omwonenden konden binnen een kwartier alle inzittenden worden gered. Hoewel vrijwel, allen lichte ver- De Zweedse kolonel Carl von Horn zal waarschünlük de Canadese gene- raal-majoor Burns opvolgen als staf chef van de organisatie van de Ver. Naties, belast met het toezicht op de naleving van het bestand in Palestina. Men verwacht dat secretaris-gene raal Hammarskjoeld spoedig de offi ciële benoeming zal bekendmaken. Hij zou de Zweedse regering hebben ver zocht om Horn in rang te verhogen, aangezien de vorige leiders van de be standscommissie alle een generaals- rang haddén. Dit verzoek zou inmiddels zijn ingewilligd. won'dingen hadden opgelopen voornamelijk door glasscherven behoefden slechts vijf kinderen in het ziekenhuis te Oudewater te wor den verbonden. De overigen werden door artsen uit de omgeving in een boerderij behandeld. Alle kinderen waren afkomstig uit de gemeente Snelrewaard. De bus was speciaal gecharterd om de kinderen en de moeders naar Idnschoten te bren gen, waar de kleuters tegen polio zou den worden ingeënt. Toen de bus een brug was gepasseerd, raakte dq chauf feur in de zachte berm, waardoor de bus in het water kantelde. Wilhelm Schulz, een 52-jarige za kenman uit Hamburg, zal binnenkort een-bezoek van twee weken aan Enge land brengen. Hij is daartoe uitgenodigd door de thans gepensioneerde Engelse 'kapi tein wiens schip hij, als onderzeeboot- commandant, in april 1941. voor de kust van West-Afrika tot zinken bracht. Ex-gezagvoerder Baker deed de uit nodiging omdat Schulz de bemanning van de 3000 ton metende Tweed heeft bijgestaan toen die in de reddingsbo ten ging. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Voorlichting heeft verklaard, dat de „schending van de territoriale wateren" door de „Drenthe" zou kunnen worden be schouwd* als een „casus belli" (een aanleiding tot oorlog). Volgens de woordvoerder -heeft de „Drenthe" zich, - toen 'zij het KPM- schip „Kasimbar" opbracht naar-Ned. Nieuw-Guinea, schuldig gemaakt aan '„zeeroverij". Hiermee heeft het Nëd; oorlogsschip direct of indirect de actie van Hoessein, op Sumatra, gesteund, aldus dé woordvoerder. Op een buitendijkse kwelder bü An- jum trof men gisteren ongeveer hon derd schapen aan, die 'waren inge sneeuwd. Een groep arbeiders heeft de dieren uitgegraven. De tweeduizend schapen,; die in een polder hij Anjum door/de sneeuwstorm werden bedreigd, zijn er goed afgeko men. Er kunnen hoogstens enkele zijn omgekomen,maar men kan dit nog niet met zekerheid vaststellen. Overi gens neemt men wel aan, dat de sneeuwstorm in Friesland slachtoffers onder de schapen heeft geëist. de professor speciale hulde gebracht aan Tsoeng Dao-L.ee: en - Tsjen Ning- Yang, winnaars van de laatste Nobèl-r prjjs voor natuurkunde, wier onder zoek van veel belang was voor :het formuleren van zijn nieuwe theorie.- Heisenberg, die 57 jaar is, heeft in 1933 de Nobelprijs voor natuurkunde gekregen. Hü is de schrijver 'van.vel schillende boeken op het gebied yani de nucleaire natuurkunde.v:;- H.K.H. prinses Beatrix heeftvan-* daag een bezoek gebracht aan. Coröhië in'; westelijk Suriname, waar nieuwe polders zijn aangelegd en de kokos palmen bij duizenden groeien. Het district wordt hoofdzakelijk bewoond door de Creoolse- bevolkingsgroep./ Tijdens de tocht door de polders wer den de Prinses geschenken aangebo den, bezocht zij een boerderij en legde zij de eerste steen voor een. hospitaal. Later volgde een ontvangst ten huizè van de districtscommissaris, waar.:, schoolkindexen een zanghuide brach ten. Vanmiddag zouden vissers en an dere bevolkingsgroepen bij Coppè- namepunt de Prinses een ovatie brengen. De ;4é-jarige Roemeen Z.l S^rcÉie' vorig jaar augustus in Amsterdam: is gearresteerd omdat hij valse traveller- cheques had ingewissèld in:V'Ven- Utrechts en een Amsterdams hotel; is door dt rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf- met aftrek. De officier had drie jaar" geëist. V'-':/- /JC/JvA'/v-y I Nde nacht van woensdag op dóiidèr-*-. Z óag. vroor /het óp 'de meeste.^laatseiï matig, waarbij het kwik laagste waarden bereikte tussen zes én" negen 'graden'" neden bet. -vriespunt.. Het vliegveld, Eeldë' maakte', hierop een ultzóndering. Daar werd een minimumtemperatuur van min;dertien/ 'graden gemeten." Verderwerden perioden- met opklaringenafgewisseld door sneeuw-; billen. De - koude polaire lucht, die uit Scandi navië wordt - aangevoerd, stroomt nu .voor namelijk over het oostelijk deel van:,dè. Noordzee naar Duitsland: weg. Over/,de" "Britse eilanden voeren-westelijke tot noord-* westelijke winden zachtere oceaahlucht - naar. het westelijk deel van de Noordzee. Deze lucht bevindt zich aan de noord- flank van een, hogedrukgebied, dat/zich over de Golf van Biscaye uitbreidt. Enkelé rahd-/ storingen bewegen om dit hogedrokgeble/d heen over IJsland naar het zuidoosten. Verwacht wordt, dat een van deze stó"-/ ringen naar de Duitse bocht trekt, waardoor ons land de komende 24 aar., la minder koude lucht: komt.Een en ander gaat ge-- paard met veel bewolking en plaatselijk wat regen, die mogelijk nog door .natte sneeuw wordt voorafgegaan. Br hei oosten van het land kan vanavond nog lichte: vorst voorkomen. centrale comité van de Tsjechi- *2* communistische partii heeft een *2óffanlsatieplan voor de decentralt- sS?* van de Industrie en de handel wofekeiird. - In de nood leerden wij Dit is héüs een Nederlands tafereel. Eén. van de vele plaatsen waar een wea veranderde in een duinlandschap van sneeuw. Eén der duizenden gestrande auto's. Twee. van de tienduizenden, die zwoegden om een auto te be vrijden en een weg berijdbaar te maken. (Van onze verkeersredacteur) ALS het waar is, ds.t men in de nood zijn vrienden leert kennen, zyn de Nederlandse weggebruikers niet een troep elkaar dwars zittende egoïsten (zoals wel eens wordt verondersteld), maar een stel dikke vrienden. En dan zijn, ten tweede, de automobilisten op het Nederlandse platteland zo populair, dat ook hier Van warme vriendschap mag worden gesproken. DE Britse socialistische oppositie partij ziet zich geplaatst voor een ernstig meningsverschil over de op richting van een Unkervleugelgroep, die zich „overwinning voor het socia lisme" noemt. Deze groep streeft de uitvoering van een veel krachtiger socialistisch pro gramma na dan de partij als geheel volgt. Zo wil zij, dat Engeland zo nodig alleen de waterstofbom afschaft. Ook dringt zy aan op algehele nationali satie, terwijl het partijbestuur de staat aandelen wil laten kopen in grote ondernemingen. Volgens persberichten zou het partij bestuur hebben besloten de groep een ultimatum te stellen om haar activitei ten te staken of de kans te lopen op disciplinaire maatregelen. Ook de ..Daily Herald", die geacht wordt de spreekbuis van de Labour- partij te zijn, heeft zich uitgesproken voor een /eenzijdige staking van de waterstofproduktie door Engeland en een volledige weigering om Ameri kaanse raketbasissen toe te laten. De 'secretaris van de. socialistische partij, Morgan Phillips, zegt in een brief, die in de „Daily Herald" is af gedrukt, dat „men nauwelijks verwacht had, dat de Herald de partij zou onder mijnen door een al te eenvoudige be oordeling van wat ongetwijfeld de voornaamste uitdaging van onze tijd is het al dan niet voortbestaan van de mensheid". De hoofdredacteur van het blad te kent hiérbij aan, dat de gehuldigde op vatting logisch is en zeker de mening van een toenemend aantal Britten weerspiegelt. „De bedoeling van onze huidige campagne is niet de Labour- beweging te ondermijnen, maar haar te versterken",, aldus de hoafdredac- tei"*. Immers: er was nood tijdens deze barre tocht door de woestijnen van sneeuw en ijs, die zich zowel te land als in de lucht bevonden. Wij denken aan de benzinenood, die ons rijtuigje even voorbij Nijkerk koppig stil deed blijven staan. Aan de hongersnood, die ons een Groningse herberg deed bin nenvallen, ofschoon we door door al lerlei sporen van een zwaar karwei, een doorwaakte nacht en een te lang uitgestelde scheerpartij lelijk uit de toon vielen. En vooral aan al die an dere noden, die telkens weer culmi neerden in een stranding in de Oost nederlandse duinen de sneeuwdui- nen dan. En: er was in deze nood dat in het spreekwoord niet omschrevene, waar aan men z'n vrienden leert kennen. De stevige Groningse trailerchaufefur, die ons een lift gaf naar een benzinestation tussen Putten en Nijkerk hij was een vriend van ons van het ogenblik af waarop hü zich nit z'n hoge cabine naar ons heenboog. Die wielrijder die (*t was in de buurt van Pesse als dat u iets zegt), prompt zijn fiets in de rulle sneeuw kwakte, toen de wieltjes van onze voiture ef- fectloos rondwentelden hij was een vriend. De Laaghalense boerin, die te on zen bate met een spade en twee jute zakken kwam aanbaggeren en veront schuldigend sprak: „Myn man kan niet komen, want die is verderop al een chauffeur aan het helpen" ver warmend (en wat hadden we meer no dig in de bijtende, sneeuwjacht) was haar vriendschappelijk medeleven. Die politieman van het posthuis op de kop van de Afsluitdijk, die ons, toen we uit Groningen telefonisch bü hem aanklopten om naar de toestand van de dijk te informeren, niet alleen welwillend van het gevraagde voor zag, maar ons tevens voorbereidde op een moeizame tocht door de Wieringer- meer Die sneeuwploegchaufefur, die voor ons zijn koers wijzigde, en die vele andere sneeuwruimers wat waren er veel in de weer! die ons enthousiast toewuifden als zij ver baasd constateerden: „Dat kleine ding rijdt nog".. het waren allemaal in één keer vrienden. Tieneneenhalf uur dnurde onze reis S|cs van Amsterdam naar Groningen. We legden in die periode (doordat we hier en daar omwegen moesten maken) driehonderd kilometer af. Dat maakt dus een gemiddelde want rusten eri koffie drinken deden we niet van 28.5 kilometer per uur... We konden ons om halfelf in Gro ningen trots op de borst slaan, want we waren de eerste „equipe", die van verder dan Beilen gelegen oorden deze stad bereikten. Maar dat hebben we niet gedaan. Want we wisten: we zouden deze tocht nooit volbracht hebben, als er niet overal die vriendschap was ge weest. Het was op de duur niet meer ons uithoudingsvermogen waar we op vertrouwden, en zelfs in Drente al niet meer ons dapper autootje (al was het vertrouwen daarin vóór de sneeuduinen kwamen uog zo sterk) we hielden alleen maar vol om dat we sinds Putten wisten: „Komen doen we er altijd, want wé krijgen altijd hulp". Xriendschap, corectheid en welle vendheid hebben wij ervaren bij onze tocht. In een situatie als. nu achter ons ligt geldt het wegenverkeersreglement niet meer. Dan zijn er, ervoeren/Wij, andere regels ongeschreven, regels, opgesteld door de weggebruikersrzelf. En de voornaamste van die regels zijn:. Wees voorzichtig, niet alleen jegens; jezelf, maar ook jegens anderen, 'en: Wees voorkomend ten opzichte van anderen. - Z Er is over die regels niet gepraat. Dat was niet nodig. Wie regels warén// er. Die. werden aangevoeld. En dat is heel belangrijk". Want hieri- door is bewezen, dat Nederland Tiet wel kanin het. verkeer.. .- Alleen: daar Is (voorlopig, zullen wo maar zeggen) nog nood voor nodirr

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1