Woningnood (I) BESTRIJDING WERKLOOSHEID Over de financiering nog geen beslissing Gerucht over landingen in Midden -Sum a tra Interpeïlatie-Bieivenga over werkloosheid Regering was niet waakzaam VERDERE SAMENWERKING NEDERLAND-AUSTRALIË vaa Koffie 12 tot 4 cent goedkoper Winters iveer ten einde met wapens in Algerije geland „Bijverdienste^ van 31 mille m Stijging februari nog geen 9000 heer Bieivenga op pagina 3 Schade in hossen door sneeuwjacht sfl! Exportfinanciering bevorderen Nu héél goedkoop! miimutwP Fransen stellen een onderzoek in Heeft Indonesië zes KPM-schepen in de vaart? 1 PUOAC 23 FEBRUARI 1958 o; ZESTIENDE JAARGANG No. 3930 PARACHUTISTEN NEERGELATEN? rndustrïevestigmg a 00 BUKGROENTEN Morgen geen voetbal en korfbal Gedood door stalen plaat uur. lgnen). WMttKMOU vyitta 4m Wtth*tra«t 3(1 Telef. 115700 (4 LJ Powlbm U12 - Poetgiro No. «4519. Klacmondtenar. abonnementen: 1830—0930 Zaterdag» 17—is «air. Telefoon 113700 Huygenepleln 1 Telel. 183467 (3 1 PMtbtM 1091 - Portgiro No. «4867. Klachtcadlenat: 1830—1930 a, Telel areuea PvrltodtU Scheffexgpjeln 3 Poitglro No «4208."Telefoon 4570 Kieestendienst aa 1730 our 7314. Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b - Telefoon 87882. lA£oMementaprtta ft. cent per week f 2,ss per maand. £730 per uiiuu. Lmmt nummer» is cent VeracbBnt daeeHika. Directeur: H. DE RUIG HTTV (Geldig tot morgenavond) ZACHTERE LUCHT Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krach tige wind tussen zuid en west. Langzame stijging van temperatuur. Morgen: zon op: 7.28 Maan op; 13.20 onder: 18.18 onder: 419) V Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BKU1NS SLOT (Vaneen medewerker) Reeds, verschillende malen hebben Wij gewezen op de vraag of de wo ningnood moet worden overwonnen door dè bouw van woningen op de voet van de Woningwet (de zgn. woning- •wetbbuw) dan wel door een grotere in «chakeling van de particuliere bouw, door middel van bouw op de voet van de zgn. Premieregeling. Aangezien een monopoliepositie noch voor de wonlngwetbouw, noch voor de particu liere bouw gewenst is, hebben wij ge pleit voor usn ongeveer gelijk contin gent voor deze beide sectoren van de woningbouw. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is de laatste jaren met goed resultaat tussen Scylla Üharybdis doorgezeild, omdat hij de belde groepen een gelijke behandeling tón deel liet vallen. Een gelijke beban deling althans voor wat betreft 't aan tal in de béide sectoren te bouwen wo ningen. Dat er geen gelijke behande ling was op het stuk van de subsidie zullen wij nóg nader bezien Het bouwprogramma voor 1958 laat ons zien dat de voornoemde bewinds man het tot nu toe gevoerde beleid wil voortzetten, met name bij een bouwprogramma van 80.000 woningen. Hij heeft immers een aantal van 40.000uitgetrokken voor de woning- wetbouw en een gelijk aantal voor de particuliere bouw. De ontwikkeling van de kapitaal- voorziening voor de woningbouw heeft evenwel aangetoond dat deze theore tische verdeling in de praktijk moei lijk zal zijn te realiseren. Ook minis ter Witte is zich deze moeilijkheid bewust en hij heeft inmiddels dan ook een wijziging van de Premieregeling voor de particuliere bouw aange bracht. Al vorens, deze wijziging nader te bezien willen wij letten op de van bepaalde zijden gedane suggestie om de moeilijkheden in de woningbouw té ondervangen dóór een gr-ter deel van de in het bouwprogram* i gepro jecteerde woningen toe te wijzen voor de wonlngwetbouw. Deze suggestie is vervat in het door de drie grote werk nemersorganisaties aan de regering gerichte adres met het oog op de ont wikkeling van de werkgelegenheid. Zeer velen in ons land zijn geïnte- reiseèrd bij een goede voortgang vati de woningbouw.. .Zeker niet. alleen de woningzoekenden, maar "getuige de si tuatie op.)", de .-arbeidsmarkt ook de bouwvakarbeiders. Een gering al of niet voorbijgaande stagnatie in de woningbouw leidt immers voor deze groep'al- spoedig tot werkloosheid. Het. ir daarom goed duidelijk voor ogen te stellen dat de bouwvakarbei ders .-niet alleen voor de woningbouw onmisbaar zijn, maar dat ook- de wo ningbouw, voor de bouwvakarbeiders een levensbelang is. Toen wij kennis namen van het vo- renverraelde adres waarin gepleit wordt voor meer woningwetwoningen, hetgeen-dus wil zeggen bij handha ving van een bouwprogramma van 89.000 woningen minder particuliere won. jgen, kwam bij ons-de gedachte op of de jrabllkatie daarvan niet moet worden, gezien in hét raam van de vraag w^t -erger is: geen woning of geen werk. Wij "mogen zéker niet stellen, dat de werknemersorganisaties bij de behar tiging van het werknemersbelang het algemeen belang ter zijde stellen. Maar juist daarom zijn wij enigszins geschrokken van de. bedoelde medede ling. Want het is zeker in christelijke kringen geen uitgemaakte zaak dat 't algemeen-belang een vergroting van de wonlngwetbouw eist met een daar mede gepaard gaande overeenkomsti ge .verlaging van de particuliere bouw. Wij willen geen stenen gaan werpen. De ernst van de woningnood verdraagt zich. hiermede beslist niet. Ook zijn wij ons bewust van de gebreken van de particuliere bouw maar men zal toch ooic niet kunnen volhouden dat de wo nlngwetbouw volmaakt is. Zie verder pag. 3, le kol.) (Van onze parlementaire redacteur) T|E minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, heeft gister middag in de Tweede Kamer namens de regering in antwoord op de interpellatie van het A.R. kamerlid de heer Biewenga aange kondigd dat maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid zijn genomen, die 140 tot 150 miljoen zullen kosten en die op korte tennjjn zullen worden uitgevoerd. De regering hoopt daarmee de onaanvaardbare toppen van de werkloosheid in ons land te kunnen wegwiiken, zonder dat het program tot beperking van de be stedingen in gevaar wordt gebracht. De minister deelde mede, dat de verliezen die voor het rijk voort vloeien uit de ontwikkeling in Indonesië 150 miljoen zullen bedragen. Dit jaar zullen de uitgaven dus 300 miljoen stijgen. Het werkloos heidsprogramma van f 150 miljoen acht de regering, gezien de huidige stand van de betalingbalans, de budgettaire positie en de kapitaalmarkt, verantwoord. Welke maatregelen van financiële aard (lening, belastingverhoging of inflatoire financiering) moeten wor den genomen, zal op korte termijn worden beslist en daarbij zuilen ook de financiële consequenties van de gebeurtenissen in Indonesië en de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt worden betrokken. De vraag of de regering de belastingen wil verhogen en/of leningen zal aangaan tot dekking van de uitgaven is dus nog niet beantwoord. (Van onze parlementaire redacteur). Minister Suurhoff heeft gister middag: in de Tweede Kamer me degedeeld. dat berekeningen heb ben aangetoond, dat de werk loosheid. die op 31 januari 122.511 (inclusief werklozen werkzaam op aanvullende werken) bedroeg, In februari met nog geen 9.000 is gestegen. Volgens een prognose van het Centraal Planbureau zal het jaargemiddelde in 1958 100.000 mannen en 9.000 vrouwen bedragen. Een woordvoerder van de Indone- sieve paraatheid van het garnizoen te sische luchtmacht heeft gisteren ge zegd geen commentaar te kunnen ge ven op een onbevestigd bericht dat parachutisten waren neergelaten in Midden-Sumatra. Geruchten over troepenverplaatsin gen naar Sumatra ontstonden toen de Garoeda'Indonesian Airways had be kendgemaakt dat verscheidene bin nenlandse vluchten waren geschrapt verhogen", heeft een woordvoerder van het leger meegedeeld. Vijftienduizend ton rijst, die de Indonesische regering had aange kocht voor verdeling onder de bui tengewesten, z|jn in Singapore op gehouden omdat niemand ze wilde verschepen, meldt de Straits Times. Het blad schreef dat de scheeps eigenaars zelfs niet op een aangebo den vrachttarief van 50 straits dollars per ton ingingen, omdat Indonesië de omdat de centrale regering de vlieg- afgelopen dagen sdiepen uit Singa- tuigen had gehunrd. Volgens berichten uit Singapore zouden op de marinebasis Tandjong Pinang eenheden commando's worden samengetrokken. Spoedig zullen in Djakarta militaire oefeningen worden gehouden om „de nationale waakzaamheid en de defen- pore heeft aangehouden. Prof. Tan Goan Po van de economi sche faculteit van Indonesië, die in Singapore verblijft, heeft ontslag ge nomen uit protest tegen het bombar dement op zijn woonplaats Menado in Noord-Celebes. Militairen hebben gisteravond een kordon gelegd om de Capitolbioscoop Minister Suurhoff deelde mede, dat ook naar het oordeel van de regering het werkloosheidscijfer in een aantal bedrijfstakken of delen daarvan en in een aantal gebieden te hoog opliep. Daarom heeft zij medio januari de in terdepartementale centrale economi sche commissie opdracht gegeven na te gaan wat 'gedaan zou kunnen wor den om verbetering in de situatie te brengen: De regering heeft thans be sloten de volgende maatregelen te treffen; In de provincies Groningen, Fries land en Drente a'smede een ge deelte van de provincies Ovërijsel, Gelderland en Noord-Brabant zal op korte* termijn een additioneel pro gramma van werken met een nor maal karakter in de overheidssec tor (Rijks- en lagere publiekrechte lijke lichamen) tot uitvoering wor den gebracht. De centrale economische commis sie heeft een Inventarisatie van voor snelle uitvoering gereed zijnde plan nen in deze gebieden gemaakt. Ten tweede zou de zg. manweken- grens van 175.bij de uitvoering van aanvullende werken worden verhoogd, in verband waarmee ƒ10 miljoen extra beschikbaar zal worden gesteld. - Ten derde zal boven de reeds toe gewezen aantallen nog subsidie wor den verleend voor 8000 woningwet woningen. Deze "woningen zullen deels in de betreffende gebieden worden gebouwd, deels met arbei ders uit die gebieden in de. nabij gelegen delen van het land. Een gedeelte van deze woningen zou kunnen dienen voor de huisvesting van gerepatrieerden. De rest zou zoveel mogelijk dienstbaar worden gemaakt aan de bevordering van industrieves- ^Ten vierde zal het goedkeuringsbe- leid voor bouwwerken, anders dan voor woningen, in de particuliere sector ook verder afgestemd blijven op de aanwezige bouwcapaciteit. Dat wil in de huidige omstandighe den zeggen dat voor zover nog aanvra gen van particulieren op rijksgoedkeu ring wachten, deze goedkeuring op korte .termijn zal worden afgegeven. Ten vijfde zal in het kader van de bevordering van de regionale industri alisatie», de werkingssfeer van de bij deze gebieden bestaande regelingen worden verruimd. Ten zesde zullen op korte termijn uitgestelde overheldsorders tot een to taal van t 25 miljoen alsnog geplaatst worden bij ondernemingen, die door het uitblijven van die orders In bij zondere mate waren getroffen en Tan officiële rijde in Den Haag wordt bekendgemaakt, dat in overleg'met de Australische regering is besloten de volgende maatregelen te nemen ter uit breiding van dé" Nederlands-Australi sche samenwerking ta.v. Nieuw- Guinea: 1. Nederlandse en Australische liaison ambtenaren zullen resp. te Port Moresby.en Hollandia worden ge stationeerd, 2. Aan de Nederlandse ambassade te Canberra zal een attaché worden vérbonden, die speciaal belast zal ft zijn met de behandeling van Nieuw- GuineA-aangelegenheden. Hiertoe zal een ambtenaar van het ministe- 1 'rievan Zaken Overzee worden aan gewezen. 3. Naast het gebruikelijke diplomatie ke overleg tussen beide regeringen over Nieuw-Guinea-aangelegenhe- déo zullen regelmatig besprekingen worden gehouden tussen ambtena ren uit Nederlands resp. Australisch i Nieuw-Guinea en yertegenwoordi- L gers van de departementen van beide landen, die bij het beleid in zake NIeuw-Guinea zün betrokken. De eerste bespreking zal medio dit jaar worden gehouden. Verklaring Bovengenoemde maatregelen zijn ge baseerd op de gemeenschappelijke Ne derlands-Australische verklaring van b" november 1957. Hierin hebben de beide regeringen* zich uitgesproken voor voortzetting en versterking van de be staande samenwerking t.a.v. het be stuur van Nieuw-Guinea. In deze ge meenschappelijke verklaring hebben de regeringen voorts, uitgaande van de geografische en etnologische verwant schap van de bevolkingen van de Ne derlandse en Australische delen van Nieuw-Guinea, enige gezamenlijke richtlijnen van bestuursbeleid bekend gemaakt Doelstelling van dit beleid is een zodanige vooruitgang en ontwik keling van de betrokken gebieden te bereiken, dat de inwoners in staat zul len zijn over hun eigen toekomst te be slissen. - - Vragen van de waarvan het voortbestaan van groot belang moet worden geacht. De minister voegde daar het vol gende aan toe: De regerirtg is niet voornemens over Zie verder pag. 3, le kol.) mm. Naar wij uit vakkringen-vernemen is de verkoopprijs van koffie met in gang van vandaag, al naar gelang de sporten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gram verlaagd. £EN kennelijk goed gemutste Nasser is hier in gezelschap van de vroegere Syrische presi dent Koewatly (fechts) gefoto grafeerd in de toonino van de laatste in Damascus. Zoals be kend, is Syrië kortgeleden op gegaan in de „Verenigde Ara bische Republiek", of eigenlijk in Egypte; Nasser heeft wel redenen om goed gehumeurd te zijn: hij is immers president van4 de nieuwe staat geworden. A. W. BIEWENGA De bossen op de Veluwe hebben ernstig te lijden gehad van de sneeuw stormen. Tientallen woudreuzen zijn door de zware last van de sneeuw, de Uzel en de storm van hun prachtige kruinen beroofd. Het waterpeil is op sommige plaatsen in de Gelderse vallei en op de,Veluwe reeds vrij hoog, o.a. by Vóorthuizen, Terschuur, Barneveld en Nunspeet, Door de invallende dooi vreest men op nieuw met grote wateroverlast te kampen te krügen. Het water uit de Gelderse Vallei kan nl. moeilijk weg, aangezien het valleikanaal en de Eem bij Amersfoort reeds een hoge water stand hebben. Ook de dieren op de Veluwe hebben op het ogenblik een moeilijke tijd. (Van onze parlementaiie redacteur) DE heer Biewenga (A.R)) ver weet de regering tijdens zijn interpellatie over de werkloos heid, die gistermiddag in de Tweede Kamer in tegenwoordig heid van de minister-president dr. Drees en de ministers Suur hoff, Hofstra, Vondeling en Struyckenwerd gehouden, geen slagvaardig en waakzaam beleid te hebben gevoerd. Volgens de heer Biewenga staan er mogelijkheden open voor de fi nanciering van de werkloosheidsbe strijding: leningen, verhoogde be lastingen of inflatoire financiering. Verhoging van belastingen en in flatoire financiering wees hij af. Be vordering van de export noemde de heer Biewenga de beste vorm van bevordering van de werkgelegen heid, daarom drong hij aan op be vordering van de exportfinancie ring. De a.r. woordvoerder bepleitte bijzondere maatregelen ten aanzien van de aanvullende werken. De aanleiding tot het houden van deze interpellatie was uiteraard ge weest de stijging van de werkloos heid, maar het had ook zo kunnen zijn, aldus de heer Biewenga, dat deze in terpellatie overbodig zou zijn geweest, wanneer de regering in de periode van 28 november (de datum waarop de begroting van Sociale Zaken in de Kamer werd behandeld) tot 5 febru ari, toen de interpellatie-aanvraag werd ingediend, voor de Kamer ver schenen was om een inzicht te ver schaffen in de situatie en om te ver tellen wat er wel en niet kon worden gedaan om de werkloosheid te be strijden. Inplaats daarvan is de regering de zaak psychologisch gaan benaderen. De minister van Financiën begon er mee, toen hjj in de Kamer verklaarde, dat de omvang van de werkoosheid nog niet verontrustend kon worden Zie verder pag. 3, 3e kol.) In de nacht van donderdag op vrij. dag vroor het in het westen van het land licht, in het oosten matig en in de provincie Groningen zelfs streng. Het vliegveld Eelde rapporteerde een minimumwaarde van min twaalf gra den. In de nanacht kwam van het zuid westen uit bewolking opzetten en viel er plaatselijk enige regen of sneeuw. Dit hangt samen met de nadering van een front, dat de voorste begrenzing vormt van zachtere oceaanlucht. Het front naderde vrijdagochtend de Nederlandse kust. Om acht uur was de temperatuur in Vlissingen twee graden boven het vriespunt, terwij), het in Groningen nog elf graden vroor. Intussen beginnen oceaanstorinpsn hun invloed steeds verder naar het Europese vasteland uit te breiden. T.én volgend front nadert de Britse eilan den. Dit betekent voor ons lard een einde van het winterse weer. Een en ander zal met enige regen gepaard gaan en een verdere stijging van de temperatuur. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en west. (Advertentie) s en het restaurant in het centrum van Djakarta nadat een handgranaat was geworpen. De handgranaat ontplofte niet In Djakarta is gisteravond, een ra diostation gehoord, dat zich aanduidde als „radio van de revolutionaire repu bliek Indonesië". Zoals bekend, zijn de zenders van Fadang en Boekittingi verwoest door de Indonesische lucht macht. tDe plaats van hét niéuwe sta- tion is niet bekend. De landelijke competitie van bet zaterdagvoetbat zowel als de compe titie In de afdelingen gaan zaterdag niet door in verband met de onbe speelbaarheid der terreinen. Ook de Christelijke Korfbal Bond;; heeft alle wedstrijden voor zaterdag 1 maart afgelast. Niet alleen na regen, ook na sneeuw komt zonneschijn. En daarvan' werd gisteren in Amsterdam (zij het';nbg in bescheiden maté) op dé terrasjes; .alweer geprofltéerAJi Eergisterenwerd In de', hoofdstad; nog gesproken over de hevigste sneeuwstorm sinds zestien jaar... t<m 28l f- Op bet vliegveld Bone In Oost-Al gerije is een toestel van het type B-17t een zogenaamd „Vliegend Fort", ge land met ongeveer drie ton wapens aan boord. Het vliegtuig, dat geen kentekenen droeg, wordt tijdelijk door de Franse autoriteiten voor onderzoek vastgehouden, aldus is vandaag van Franse zijde in, Algiers bekendge maakt. Het schijnt, dat de wapens niet voor de Algerijnse rebellen bestemd waren. De bemanning van het toestel be stond uit twee Amerikanen, een En gelsman en een Israëliër. De gezag voerder verklaarde dat het vliegtuig op weg was van Israël naar Venezuela. Het toestel had volgens de papieren tussenlandingen moeten maken in Al giers, Dakar en San Domingo. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de Franse autoriteiten niet tevoren van de vlucht in kennis waren gesteld. Óp de werf van Wilton-Fjjenoord heeft de 31-jarige ijzerwerker J. F. Moerman uit Vlaardingen aan boord van een in aanbouw zijnd tankschip een stalen plaat van tweeëneen halve ton op het lichaam gekregen. Hij was op dRf dood, „Desnoods doen zinker,i" - uit Singapore heeft - gering op het ogen- bib - _».van de KPM, die in de,. „overgenomen", in gebruik. De Nederlandse bemanning is van boord eu in haar plaats zUn de schepen voorzien van Indonesische bemanning. Een zegsman in Singapore noem de het waarschijnlijk dat de Indo nesische regering deze schepen zal gebruiken bij het transport van troe pen en wapens voor de verwachte landing aan de kust van Sumatra. Het dagblad „Indonesia Raya" heeft gemeld uit kringen van het ministerie van Scheepvaart te hebben vernomen, dat dit ministerie opdracht heeft ge geven alle in Indonesische havens lig gende schepen van de KPM op te leg gen. Desnoods moeten deze schepen tot zinken worden gebracht om her haling van een- geval als met de „Ka- Bffibar" te voorkomen,-aldus het blad» HetFranse militaire hoofdkwartier in Constantine had eerder bekendge maakt, dat. het Vliegende Fort door Franse jagers tot landen was ge dwongen. Douane-beambten hebben vastge steld, dat dè lading: van het toestel o.m. bestond uit driehonderd bazookafs, vier mortieren en honderd machine pistolen. (Van een onzer verslaggevers). De Amsterdamse politie heeft een chauffeur, de 39-jarige A. F. R. en zijn bijrijder, de 26-jarige J. M. K., béiden: in dienst van een grosslerderij in limo nades in de Jordaan, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht riem 31 mille ten nadele van hun patroon verduisterd) te hebben. - De zaak werd can het rollen ge bracht door een execiiteur-testa- mentalr, die belast was met de na latenschap van de in januari overle den patroon. De verdachten „ver dienden" hun extra geld door lege flessen meermalen bij hun baas iri te leveren. Zij zullen zaterdag, voor de officier van Justitie worden geleld. Het was de executeur-testamentair, opgevallen, dat er gedurende de afge lopen twee jaar bij de firma7 schrik barend hoge verliezen waren geboekt, terwijl dit in voorgaande jaren niét het geval was. Na onderzoek bleek, dat er in 1956 een verlies op de em ballage was van ruim 11.000 en het vorig jaar 20 mille. '.V*:. Door middel van manipulaties 'mét bonnen en het inleveren van lege-fles- sen by de patroon, moet dé chauffeur per dag ongeveer zestig, gulden in zijn, zak hebben gestoken. De. bijrijder- kreeg voor zijn assistentie circa dertig gulden per week. Toen de recherche het bericht toéeg van de executeur-testamentair, hééft men de gangen van de chauffeur eiiigè tijd nagegaan en dinsdagavond was hét- ogenblik aangebroken, dat de politie tot arrestatie overging) Een dag later werd de bijrijder gegrepen én eveneené -' opgesloten ia het bureau Ménilacstraat) SS Voor f150 miljoen extra-werk ïenu van do dn m •tt?1

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1