„Eigen waarde en „waarborg Ongemak door wassend water is weer in L EC Ta ELTEN: VENLO: KOBLENZ; KSG-parlement sloot laatste sitting Kaspar zoekt een vader Winter was nat en somber B B r. Gorohtalo NIET bezet? SHIRTS 1 bóeren geïsoleerd winterkadelBlank toch'droge voeten Fusie met Euratom en Euromarkt Nederland vraagt meer leden voor kleine landen Eisenhower voor onderzoek naar ziekenhuis Steeds meer onrust in Frankrijk over Algerije Beeldhouwer boos omdat beeld werd begraven wm Vragen aan ir. Staf over reorganisatie Nationale Reserve Rijk benadeeld voor 70 mille? 9 RUSTIG WEER EEN WEEK NA BOMBARDEMENT: 1 FRANSEN ROUWEN FLATGEBOUW IN RECORDTIJD wmmmm (lïEROAG 1 MAART 1958 ZESTI1ÏTOE JAARGANG Np. r 's m Soekariio-Hatla Ingetrokken Niét verzwakken Kleine landen wmssm O Geef ze NEUROTONIC "N V- pirecteur: H. DE RUIG 1 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S, BRUINS SLOTj E radiostations '.van Padang en Boekittinggi^.die^v.erled en week zaterdag gèbombardeera werden en sedertdien niet, meer in de Jucht waren, zijn gisteren weer gaan uitzenden. O Filmbureau V! Hilversóm TWEE DIRECTEUREN IN BEWARING GESTELD Geef Uw zenuwen •wimihi i Nief verdovend maar genezend uur. Wittm Wtthstraat ssv i'cici. iiS700 <4 li. Postbus 1102 - Postgiro No. 424519. Klachten dienst abonnementen: 18.3039.30 Zaterdags 17—18 ttur. Telefoon 105700. Graven hage: Huygensplein 1 - Telel. 183467 -3 lijnen!. Postbus 1091 - Postgiro No. 424S67. fClaobtendlenst: 18,3019.30 u. Telel. 302568. Scheffersplein 3 Postgiro No 424208 Telefoon 4570 iC-echtendlenst na 1730 uur 7314 Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67832. Abonnementsprijs 61 oent per week f 2.65 per maand, f7.90 per HNtr&tl hotst nummers 15 eent versehitat daeeliifci gottsraxs. Dordrecht Schiedam: (Geldig tot morgenavond) DROOG WEER Droo g tveer met afnemende bewolking en plaatselQlfe- mist. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Oyi dag temperaturen enkele graden boven het vriespu Wenig wind. Morgen: Zon op: 7.26 Maan op: 14.31 Onder: 18,20 Onder; 5.02J 99 99 N „Doorbraak", het orgaan van J de Prot. Cbr. Werkgemeenschap ju de P.v.dA. van februari 1958 komt ren hoofdartikel voor van mr. dr. A. A. van Rhijn over „Gezag en Vrij heid". De heer Van Rhijn haakt dit hoofd- irtikel vast aan twee artikelen van ons (van 17 en 18 dec. j.l.) waarin wij I kritiek oefenden op uitlatingen 1 ^minister Hofstra in een rede te Gro I ningen, waar hij volgens het A.N.P- verslag gezegd zou hebben: ..Tot en met de achttiende eeuw stond de over- is heid tegenover de burgers, maar nu is de overheid het volk zelf" De heer Van Rhijn zegt daarvan. -wij weten niet of het bedoelde pers verslag de mening van minister Hof- istra juist heeft weergegeven. Ik laat dit thans rusten. Het is er mij om te doen wat het Beginselprogram van de p.v.dA. over deze zaak zegt". I Dr. Van Rhijn' geeft dan een be- ichouwing over art. 20 van het Begin- lelprogram van de P.v.d.A. en eindigt die als volgt: „Wellicht vindt „Trouw" aanleiding om ook art. 20 van het be ginselprogram van de P.v.d.A. eens onder de aandacht van zijn lezers te brengen". Wij doen dat gaarne en besteden daarbij tevens aandacht aan het hoofd artikel van dr. Van Rhijn. ARTIKEL 20 van het Beginselpro gram van de P.v.d.A. luidt als volgt: „Zij (de partij) erkent de eigen waarde van het gezag als een waar borg voor het recht en de vrijheid van de burgers. Aan dê plicht der over heid tot verantwoording aan het volk is onverbrekelijk verbonden de ver antwoordelijkheid der burgers voor het gebruik hunner democratische rechten." De heer Van Rhijn verbindt daar aan het volgende commentaar: „Hier wordt dus aan het gezag een „eigen waarde" toegekend. Dit is van groot belang. Er ontstaat namelijk: bij de behandeling van het probleem Ge zag en Vrijheid een bedenkelijke kort sluiting. wanneer men aan het gezag der overheid geen eigen plaats toekent. Dan wordt het gezag der overheid ontleend aan het volk. Men- kiest dan voor- dè leer der volkssoevereiniteit. „Deze lener der volkssoevereiniteit nu moet worden verworpen. Het ge zag, der overheid en' de vrijheid van het volk staan in een dualistische po sitie tegenóver elkaar. Een overheid, die haar gezag ontleent aan het volk mist dé vrijheid van handelen. Zij- is niet anders dan een lasthebber van het volk. Zelfstandig handelen kan zij niet. Haar eigen verantwoordelijkheid wordt miskend.' De heer Van Rhijn werkt dat dan verder uit. Hij zegt dat bij de leer der volkssoevereiniteit de overheid zich alles kan veroorloven. Hij zegt ook dat. dit geen grauwe theorie is. maar dat in de Franse revolutie de meest -gruwelijke dingen gedaan zijn met een beroep op de wil van het volk. De heer Van Rhijn betoogt ook dat op grond van de „eigen waarde" van het overheidsgezag de regering be paalde voorstellen van de volksver tegenwoordiging onaannemelijk kan verklaren. Zij behoeft niet als onder geschikte de boodschappen van de volksvertegenwoordiging in ontvangst te nemen. De uitzending duurde maar kort. Radto-Padang zei weer in de lucht te zullen zijn vandaag om 18.00 uur Su- matraanse tijd. „En eenmaal in de lucht, zullen we >3n de lucht Wijven." Het signaal uit Padang was even sterk ais voor het bombardement op het radiostation. Er word echter op een nieuwe frequentie uitgezonden, onge veer op die van radio-Djakarta. Vol gens berichten, die. deze week in Sin gapore waren ontvangen, redde men materiaal van de gebombardeerde zen ders en trachtte men een en ander te repareren in schuilplaatsen diep onder de'grond. Premier Djoeanda heeft inmiddels bekend gemaakt dat ledereen die luis tert naar 'uitzendingen van radio-Pa- dang strafrechtelijk kan worden ver volgd. Volgens berichten uit Singapore zouden in Djakarta reeds enkele per sonen die naar het radiostation luister den, 2ijn gearresteerd. Dr. Soemitro. de minister van Han del en Economie in de contra-regering, is in Midden-Sumatra aangekomen en kan binnenkort in Padang zijn, is te Singapore vernomen. Dr. Soemitro kwam einde vorige week uit Zwitser land in Singapore aan. Indonesische troepen hebben giste ren schijngevechten geleverd in de straten van Djakarta^ Volgens de le- gerwoordvoerder hadden deze oefe ningen ten doel de nationale waak zaamheid te verhogen,. I N de gedachtengang van de heer Van Rhijn krijgt de regering op grond van de „eigen waarde" van het overheidsgezag in het samenspel met de volksvertegenwoordiging dus een overwegende plaats. Hij meent dat dit gerechtvaardigd is omdat de erkenning van die „eigen Waarde" betekent dat de volkssoeve reiniteit verworpen wordt. Wij willen graag beginnen met te zeggen dat de beschouwingen van de heer Van Rhijn over gezag en vrij heid, zoals hier weergegeven in het algemeen onze instemming hebben. Maar wij vinden niet dat die be schouwingen gedekt worden door de inhoud van artikel 20 Terecht zegt dr Van Rhijn: Bij de volkssoevereiniteit wordt het gezag der Overheid ontleend aan het volk. Beslissend voor waarde en plaats van het overheidsgezag is dus het antwoord op de vraag: Waar ontleent de overheid haar gezag aan? Die vraag beantwoordt art. 20 niet. Die vraag kan het beginselprogram van de P.v.d A. ook niet beantwoorden, want dat is een vraag van geloof en levens- en wereldbeschouwing. Art. 20 zegt niet waar de overheid haar gezag aan ontleent. Het zegt niet dat zij dat aan het volk ontleent en ook niet dat zij dat aan iets anders ontleent en zeker niet .dat zij dat 'aan God ontleent. Het gebruik van het woord „eigen waarde" kan het ontbrekende ant woord op die vraag niet vervangen Want wij kunnen ons de „eigen waarde" van het overheidsgezag voor stellen zowel bij aanvaarding van de leer der volkssoevereiniteit als bij aan vaarding van de teer der Godssoeve- reiniteit. De vraag waar het om gaat ia: „Hoe ArlvPrtpnlip voorkom ik de verabsolutering van die „eigen waarde"? Wanneer is de „eigen waarde" van het overheidsge zag een waarborg voor het recht en de vrijheid der burgers? Om die vraag te beantwoorden moet een keuze gedaan worden tussen de verschillende antwoorden die men kan geven op de vraag: Waaraan of aan wie ontleent de overheid haar gezag? Die keuze doet art. 20 niet. En daar om is de „eigen waarde" in dat ar tikel geen waarborg. Slechts wie de overheid ziet als ambtsdraagster van God en wie daar door oog heeft zowel voor de majes teit als voor de beperktheid van- het overheidsgezag kan met de zaak van gezag en vrijheid in het reine komen. Een partij, die dat niet doet, kan hier geen grenzen trekken en geen waarborgen geven Art. 20 laat minister Hofstra's lunch rede toe, ook zoals het verslag die weergaf. En het laat dr. Van Rhijn's beschouwingen over gezag en vrijheid toe, Het doet tussen - die twee geen keus Daarom, is het nog interessanter dan dat'wij art. 20 aan onze lezers doorgeven als de heer Van Rhijn die rede van .de heer Hofstra niet zou la ten rusten. Want zulke tegenstrijdig heden mogen toch in een politieke par tij niet voorkomen. President Soekarno heeft tegenover afgevaardigden van het Indonesische veteranenlegioen verklaard, dat hij spoedig opnieuw een ontmoeting met de voormalige vice-president Moham med Hatta zal hebben om te pogen een uitweg te vinden uit de huidige binnenlandse crisis. De militaire commandant van Bor neo. luitenant-kolonel Hasan Basri, die op het ogenblik in Djakarta vertoeft, heeft in een onderhoud met een jour nalist van het dagblad Merdeka mee gedeeld, dat Borneo met ingang van maart de ruilhandel met het buiten land zal staken. Een zegsman van de Indonesische te genregering heeft hier ontkend, dat troepen van de centrale regering zich met assistentie van de burgerbevolking dinsdag zouden hebben meester ge maakt van .de havenstad Gorontalo op Nóord-Celebes, De zegsman verklaarde, dat in een telegram, dat hü heeft ontvangen van de militaire commandant van Noord- elebes. luitenant-kolonel Somba wordt bevestigd, dat deze berichten uit Dja karta op onzin berusten. „Sömba Iaat ons weten, dat de cen trale regeringstroeoen niet hebben ge tracht bij Gorontalo te landen of de stad te bezetten en dat er geen enkele aanwijzing is geweest dat gevechten hebben plaats gevonden", aldus de zegsman. Volgens het blad ..Straits Times" te Sineapore heeft de contra-regering van Midden-Sumatra haar aanbod tot over neming van drie oude Franse patrouil levaartuigen en twee tanklandings vaartuigen ingetrokken, omdat deze schepen van hun bewapening zijn ont daan. Deze schepen, die destijds hebben deelgenomen aan de gevechten om }r\- do-China, liggen reeds eén jaar' In Singapore oP een koper te ■'wachten. DE topstand van de Rtin nadert nu onze grens en in de omge ving van Elten zijn reeds enkele boerderijen door het water inge sloten. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de toe stand echter niet verontrustend. De hoogste stand zal vermoedelijk lager blijven dan die van 1955. Bij Lobith zijn enkele maatregelen ge nomen ter beveiliging van de Betuxve. WAT de Maas betreft: de straten van Bergharen en Itteren ston den gistermorgen, nog blank. In Maastricht was het water iets ge zakt, maar in België werd weer was verwacht. Heugem was giste ren weer bereikbaar. In Venlo is de Wintcrkade overstroomd. Het kantoor en een magazijn van een Venlose firma waren aan alle kan ten door het water ingesloten. Ar beiders hebben daar zandzakken opgeworpen. IN Duitsland is het /water van 1 de Rijn intussen tot een kri tieke hoogte gestegen/ In Koblenz is het al zover dat een deel van de Stad blank staat. De'bewoners heb ben een middel gevonden om toch met droge voeten over te komen: met schragen en planken heeft men daar wandelpaden geïmproviseerd. Een aantal gezinnen moest worden geëvacueerd,' omdat het water de huizen binnendrong. Advertentie De gemeenschappelijke vergadering, het „parlement" van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap, heeft gis teren in Straatsburg haar vijfjarig be staan beëindigd. De vergadering werd in 1952 inge steld voor het controleren van de ko len- en staalgemeenschap der zes lan den: Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux. Zij zal de volgende maand samengevoegd worden tot een enkele assemblee van de gemeenschap pelijke Europese markt, Euratom en de kolen- en staalorganisatie. De drie gemeenschappen hebben elk een eigen ministerraad en uitvoerend orgaan,maar één hof en één parle ment. Het K.S.G.-parlement heeft in zijn slotzitting twee resoluties goedgekeurd. De eerste betrof het verslag van de Nederlandse socialist Nederhorst over het harmoniseren der loonpolitiek. In deze resolutie werd de wens uitgespro ken, dat de nieuwe assemblee een commissie zal opdragen over deze kwestie contact op te nemen met de hoge autoriteit der K.S.G.; de Euro pese commissie van de Euromarkt, vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en de zes regeringen. De commissie zal een nieuw verslag over de kwestie moe ten opstellen, dat door de nieuwe as semblee zal worden besproken. De tweede resolutie, naar aanleiding van het verslag vande Belg Wigny over de „parlementaire vergadering in het Europa der zes", sprak de wens uit, dat het verslag aan allen, die met de nieuwe assemblee te maken zullen krijgen, zal worden toegezonden. Te voren, was een resoiutïe-Rreyssig goedgekeurd. Daarin werd uitdrukke lijk verklaard dat geen enkele wijzi ging van het K.S.G.-verdrig. dé doel treffendheid van de gemeenschap mag vèrzwakken. /In geen geval mag- de positie van de hoge autoriteit verzwakt' worden, of een wijziging worden ge bracht in de betrekkingen tussen de hoge autoriteiten het parlement. Aan vulling, van het verdrag is vooral ten aanzien van het sociale beleid drin gen nódig. Voorts moet de hoge autoriteit ge leidelijk de bevoegdheden verkrijgen dié haar tot nog toe ontbraken en die zijn toegekend aan de commissies voor .'de Europese economische gemeen schap en aan de commissie van de Euratom, aldus de resolutie. Twee Nederlanders, jhr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) en prof. Rip (a.-r.) wezen o.a. op de moeilijk heid dat de Nederlandse delegatie in de nieuwe assemblee te klein zal zijn om aan alle commissies deel te nemen. Belden onderstreepten de noodzaak van een grotere vertegenwoordiging voor de kleine landen, eventueel door benoeming van plaatsvervangende le den, een stelsel dat ook in de raad gevende vergadering van de Raad van Europa bestaat. De slotvergadering werd bijgewoond door alle negen leden van de hoge autoriteit. Voordat voorzitter Furler de vergadering sloot, brachten de Bel gen 'Wigny en Bohy en de Ffansman Pléven, respectievelijk namens de christen-democratische, de socialisti sche en de liberale fractie, hulde aan "Furler voor de wijze, waarop hij de gemeenschappelijke vergadering heeft geleid. Paul Finet sloot zich, als voor zitter van de hoge autoriteit, hierbij aan. President Eisenhower heeft zich gis teren naar het militaire Walter Reed ziekenhuis in Washington begeven voor een controle-onderzoek door de neuro logen, die hem in november van het vorige jaar behandeld hebben voor een lichte beroerte. Sinds 10 december jl. is dit de eerste maal dat Eisenhower aan een controle onderzoek wordt onderworpen. Er zou ook een kies van de president worden getrokken. Zoekt U een alleraardigst ontspanningsfilmDan... met dat onvergetelijk jochie Oliver Grimm Vraagt inl.'o/d Afd..Verhuur CHRISTELIJKE FILMACTIE nuureau,#|Pf:|^.niiv Tot. K2950nP^ 13751 In Frankrijk neemt de ongerustheid toe over de toestand in Algerije en de toekomstige Franse positie in dat iand. De gevechten op grotere schaal In Oost-AIgerije van de laatste dagen hebben twijfel doen rijzen aan de wer kelijke mogelijkheid om de opstand met militaire middelen te beëindigen/:" Voorts blijken de opstandelingen thans over betere wapens dan ooit te voren te beschikken. Dé ongerustheid wordt ook in ^par lementaire'kringen groter. Een dele-' gatie van conservatieven heeft vrijdag een bezoek aan premier Gaillard ge bracht en hem gevraagd nog 50.000 tot 80.000 militairen naar Algerije te zen- den Een woordvoerder van de deler gatie zei na het onderhoud, dat men niet ingenomen was met het antwoord van de premier. - t De'Amersfoortsc beeldhouwer Maar ten 'Mooii is verbolgen over het feit. dat een door hem vervaardigd, nog biel geheel afgewerkt beeld door de dienst gemeentewerken van Amers foort met behulp van een graafma chine onder de grond is gestopt. Het beeld stond op de oude begraaf- olaats. die aanjde weg naar de nieuwe tunnel grenst. Om de autoriteiten, die vandaag de officiële opening van de tunnel zouden bijwonen, het slordige aanzicht van een onafgewerkt beeld te besuaren besloot men het tijdelijk te begraven Het beeld was door Maarten Mooii in oodracht van de gemeente gemaakt, naar een schetsontwerp dat door een tot oorrtet»" bevoegde commissie was aanvaard De uitwerking van de schets viel tegen, zodat het beeld nooit de olaats van znn best°mminc bereikte, nl. de beeraaf"la->te Rusthof, waar het oo het.voorplein van hftt kerkhof in de nabiiheid van de er ven van geallieer de militairen uitdrukking had moeten geven aan het leed van de nabestaan- f>e Tweede-Kamerleden de heren J. M. Peters, e.a. Vermeer. Roosje», Ritmeester. Viscli cn Calmcyer. hebben aan de minister van Defensie schrif telijk gevraagd of de minister bereid is het reorganisatieplan van de Natio nale Reserve op korte termijn aan de Kamer over te leggen. Zij vragen de minister dit, nu uit een schrijven dat hij op 27 februari in verband met de reorganisatie van de Nationale Reserve richtte tot de vrijwilligers van de onderdelen lucht doelartillerie en Koninklijke Mare chaussee blijkt, dat hü thans het re organisatieplan voor de Nationale Re serve beeft voltooid en het van be lang moet worden geacht, dat de Ka mer hieromtrent spoedig en volledig wordt ingelicht. Dit schrijven bevatte de mededeling, dat de desbetreffende vrijwilligers per 1 juni a.s eervol ont slag zat worden verleend wegens op heffing dezer onderdelen, alsmede het verzoek een nieuwe verbintenis als vrijwilliger bij de Nationale Reserve aan te gaan als infanterist of als lucht wachter. Dit Is de Lockheed Electra, waarvan de K.L.M. er in de loop van volgend Jaar twaalf zal krijgen voor de dien sten op het Midden- en Verre Oosten. Het eerste toestel van dit type ver liet onlangs de fabriek in Califomië, en de foto toont delanding na de eerste vlucht. De Electra is uitgerust met turboprop-motoren, Gedurende de afgelopen drie wintermaanden was de temperatuur te De Bilt gemiddeld 2,9 graden Celsius tegen 2,2 gra den normaal. Het was over het algemeen minder zacht dan gedu rende de winter van het vorige jaar. Van de 90 dagen, die de ge noemde drie maanden tellen, waren er 52 aan de warme kant. In De Bilt vroor het op 36 dagen tegen 42 normaal. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt 154 tegen 173 normaal. Vooral in januari en februari was het weer veelal somber. De hoeveelheid neerslag die in De Bilt in 23 dagen geheel of gedeeltelijk in de vorm van sneeuw viel tegen in 14 dagen normaal, bedroeg gemiddeld over het gehele land omstreeks 225 mm, zoals uit een voorlopige berekening blijkt, zodat deze winter tot de zeer natte winters zal dienen te wor den gerekend. De normale hoe veelheid neerslag bedraagt 162 mm. (Van een onzer verslaggevers) De Kon. Marechaussee heeft twee directeuren van de N.V. Alen-metaal te Utrecht in hechtenis gesteld. Het be drijf zou illegaal een bedrag van f 70.000 hebben verdiend. De firma smelt voor de Dienst Ma terieel Landmacht hulzen om tot blok ken messing, waarbij contractueel een minimum-verlies van 3 procent is ge steld. De directeuren hebben deze clausule zo uitgewerkt, dat ze het Rijk in de jaren 19541957 nooit meer dan 97 urocent hebben geleverd. De officier van Justitie te Utrecht acht deze opvatting van het contract in strijd met de wet en beeft machti ging tot voorlopige inhechtenisneming gegeven Volgens hem zou de Alcu verplicht zijn geweest alle messing terug te leveren, dat na het smeltpro- ces resteerde. Dinsdag zal de beslissing vallen of de directeuren in arrest of op vrije voeten zullen worden gesteld. De zaak moet zijn aangebracht door een ont jagen werknemer van de N.V. Alcu. In de Franse stad Rouaan neemt eén grote Franse bouwonderneming een proef om dank zij een geperfectio neerd systeem van montagebouw /dh één maand een gebouw van vijf ver diepingen, dat vijftig flats bevat,'te voltooien. Er wordt dag en nacht gewerkt. - Met de bouw werd op zeventien febru ari begonnen. Vandaag worden de eerste drie flats aan de nieuwe be woners overgedragen. Advertentie Hat w«r«n*chappall|k verantwoord preparaat voor dexa tijd. VINOBASIS N.V. AMSTERDAM. DE grenslijn van zachtere lucht en koude lucht drong langzaam van het westen uit ons land binnen en kwamin de oostelijke provincies tot stilstand. Dit ging plaaselijk met wat motregen en mist gepaard. Uo bewolking belette een grote uitstraling, waardoor In de nacht van vrij dag op zaterdag vrijwel nergens vorst voor kwam. In Duitsland, even over de grens, vroor het nog vijf tot tien graden. Intussen zonderde zich bij Ierland een depresslekèra af van een occaandeprcssic, die naar bet zeegebied tussen Noorwegen en IJsland trok. Deze kern verplaatst zich ln zuidooste lijke richting over Zutd-Engeland naar Frankrijk, Daardoor wordt oc aanvoer,van zachte occaanlucht vertraagd. Ons land komt morgen ln een gebted met n clnlg tvind, waarbij de bewolking gaat af nemen en de vorstkansen vooral ln het oos ten van het land weer groter worden. Over dag lopen de temperaturen tot enkele gra den boven het vriespunt op. 'De nccrslagkansen zijn gedurende MR weekeinde te mi n mi luw»,

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1