In achttiende eeuw bezat Schiedam eigen aardewerkfabriek F. van Keulen over Griekenland voor Zakenstudiekring KERK SCHOOL Diergaarde tunnel nn ook voor auto's geopend Te zijner tijd volgt aanleg van een tramtunnel DE PLASTICLAK N' Produkt behoort tot zeldzaamste soorten m Snelle verbinding tussen West en Blij dorp Voor Hoek van Holland is zomer definitief begonnen De moeilijkheden waren talrijk SCHIEDAM VLAARDINGEN Stelling stortte in Eerste paal voor woningen in Kethel Breuk in tramdraad VERLICHTING Maasland M.V.V.'-nieuws MAASSLUIS Op 14 mei officieel begin Jiavenverbetering Kandidatenlij sten voor gemeenteraad Excelsior-nieuws Uit het politierapport Korfbalprogramma MOEILIJKHEDEN Dame overleden na aanrijding MATERIAAL Jeugdige knapen wilden vrouw beroven Ampullen met zwaar vergif uit clubhuis verdwenen Plannen werkgemeenschap gerei, jongeren Verscheidene kanten van de kerkbouw Opening van conferentie geschiedenisonderwijs Geref. kampwerk TROUW Woensdag 16 april 19, J N HET STEDELIJK MUSEUM van Schiedam bevinden zich enkele voorbeelden van het werk van de Schiedamse aarde werkfabriek, die eens stond dicht bij de plaats waar nu de Hoofdbrug ligt. Toen ze in 1785 werd opgeheven zullen weinigen hebben vermoed dat er eens een tijd komen zou dat het Schiedamse aardewerk tot een der beste en zeldzaamste soorten Oud-Hollands aardewerk zou behoren. Advertentie Een verzoek van Klos om fi nanciële steun werd door de vroedschap van de hand gewe zen, maar toch zag ze wel in dat er niet alleen aan de bran derijen aandacht besteed moest worden en al steunde men dus Klos niet financieel door hem een bedrag ter hand te stellen, dit kon evengoed gebeuren door hem een perceel stadsgrond gra tis af te staan. Kleuter uit water gehaald Zeeman in de Singel Gemeenteraadsverkiezing Melkflessen kapot Aanrijding A.R. Kiesvereniging vergadert Advertentie is beter - kost minder! ADAT de Diergaardetunnel enige weken geleden reeds voor wiel rijders en voetgangers was opengesteld, kunnen nu ook automo bilisten van deze nieuwe verbinding gebruik maken. Met het doorknippen van een plastic snoer men moet tenslotte met zijn tijd meegaan heeft wethouder R. Langerak vanmorgen de officiële opening verricht. Het daarop volgende gejuich van de gemeentelijke autoriteiten werd onmiddellijk overstemd door de vreugdekreten van. leerlingen van de christelijke die een half uurtje vrijaf had den gekregen om de plechtigheid te,kunnen meemaken. Een fel con trast met deze charmante omlijsting vormde het décor aan de andere zijde van de tunnel, waar de olifanten Kamala en Menika de levende have van Diergaarde Blijdorp vertegenwoordigden. Burgerlijke stand van Schiedam Barthimeüskoor zingt in Maassluis Joego -Slavië-Expresse rijdt vanaf Den Haag Jn Den Haag: Geen behoefte aan twintig guldenbiljet Commissies tart beheer Zuidafrikaanse hoogleraar in ons land De Zuidafrikaanse prof. G. Dekker van de Universiteit te potchefstroora in Transvaal vertoeft deze maandlm ons land. Prof. Dekker is verbonden aan de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan die universiteit en zal tot eind juni in Nederland blijven om voordrachten te houden. Reeds in het begin van de zeventiende eeuw bestond er in Schiedam een pla teelbakkerij. die door de secretaris van de gemeente Poortugaal Bartholomeus van der Swaen en zijn zwager Anthony van den Boomgaert in 1615 werd op gericht, maar de beroemdste is toch wel die geweest, welke hier aan het einde van de achttiende eeuw was gevestigd. De eigenaar van deze fabriek was de uit Delft afkomstige plateelbakker Arend Klos, die in 1779 een verzoekschrift tot het stadsbestuur van Schiedam richtte, waarin hij mededeelde dat hij had uit gevonden „een veel betere soort van aardewerk dan tot nog toe in Delft of in deze landen gefabriceerd of uitgevon den is" en waarin hij het stadsbestuur verzocht hem een geschikte plaats aan te wyzen om in Schiedam een eigen fa briek op te richten en hem daarbij te steunen. Na enige overwegingen besloot het stadsbestuur toen een stuk grond in het West-Frankenland beschikbaar te stel len. maar bepaalde hierbij dat als de nieuwe onderneming niet zou slagen er zich geheel onwillig had getoond, heb ben deze de directeuren gemachtigd alle goederen van hem m beslag te nemen Het schijnt dat Klos Schiedam m 1781 al weer heeft vei laten, want in dat jaar gaven de burgemeesters hem zijn verze geld geheim om aardewerk tc maken terug. Dat de fabriek nog enige jaren Is blij ven bestaan, is wc! zeker, daar In 1782 de vroedschap van Schiedam besloot aan de in deze fabriek werkzame ar beiders, uit Delft, het poorterschap toe te kennen, omdat in een besluit van de stad Delft bekend werd gemaakt dat allen, die in deze fabriek werkzaam na ren, wanneer ze niet onmiddellijk naar Delft terugkeerden, ontslagen zouden worden van de voorrechten, die het Delfts burgerschap hen bood. EEN lang bestaan heeft De Onder neming" met gekend. Uit een van de boclhuishoeken vernemen we dat m 1785; op last van de directeuren de fabrieks- mventaris werd verkocht. Er zijn nu nog maar enkele stukken bekend, die dooi- dat ze voluit met A Klos. Schiedam, gesigneerd zijn, met zekerheid Schie dams genoemd kunnen worden. De kleur van dit aardewerk varieerde meestal van flets-blauw tot fiets-paars. van het jaar is het zomer in Grie kenland. Slechts twee of drie maarden - ,-,..*3 het winter. Maar natuurlijk is het dan m het gebouw nooit een branderij njct alleen daarom dat dit land vele VLAARDINGEN. Negen maanden;meeste bewoners het grootste gedeelte van het jaar op straat doorbrengen. De bouwsels daartegenover zijn ar moedig. Saloniki is na Athene de twee- Mimi NEDERLANDSE HERVORMDE Km* Bedankt voor Waarder. G. an rïï!5 :e Nieuw land. nt Beroepen te Bntswerd-Wiewerd- r Westhoff te Midsland; te Nieuw-LeH. land (wijk Kinderdijk): J Klem KrT- burg tc Hilversum. - CHRISTELIJKE GERF.F. KERKEN Bedankt voor Kralingon en voor lie. G. de Vries te Zeist. v" mocht worden ingericht. EERST in 1731 vernemen wij weer iets naders over de plateelbakkerij. Dan verschijnen de directeuren van de nieuw opgerichte aardewerkfabriek „De On derneming" in de burgemeesterskamer en beklaagden zich over plichtsverzuim van de „Fabrycqmeester" Arend Klos. Deze hebben toen Arend Klos op zijn verplichtingen gewezen en nadat deze toeristen trekt. Het komt omdat Grie- de grootste plaats. Niet alleen tegenwoordig is Grieken- SCHIEDAM. De twee en een halfjarige kleuter S. H. uit de Boerhavelaan viel dinsdagroidag in het water van de Buys Ballotsingel, toen hij aan het eenden voe ren was. De heer J. T. M. van de Paral lelweg haalde de kleine'er tijdig uit SCHIEDAM.,Een 27-jarige Noorse zee man liep vannacht in de singel langs de Stadhouderslaan. De man was doornat en omdat hij geen geld bij zich had ver schafte de politie hem voor de nacht onderdak in het bureau. SCHIEDAM. Ter ojjenbare kennis wordt gebracht, dat de ingeleverde kan didatenlijsten voor de 28 mei as. te hou den verkiezing van de leden van de Ge meenteraad ten Stadhuize (Afd. Alg. Za ken) voor een ieder ter inzage liggen. SCHIEDAM. In de Boterstraat reed de aannemer F. P. dinsdagmorgen zijn auto achteruit. Daarbij raakte hij een krat met melkflessen, die een melkhan delaar daar had neergezet. 29 flessen sneuvelden. SCHIEDAM. Doordat de bromfiet ser J. H. op de Singel dinsdag geen voorrang verleende aan een bestelauto ontstond een botsing. De bromfiets werd ernstig beschadigd, terwijl H. snij- wonaen kreeg aan de rechtervoet. Bo vendien kreeg H. nog een proces -ver baal. SCHIEDAM. De A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" vergadert op donderdag 17 april om 8 uur in het Gereformeerd Jeugdhuis. De vier raads leden zullen dan met de leden van ge dachten wisselen over het gemeentebe leid. Daar op 28 mei de gemeente raadsverkiezingen worden gehouden rekent het bestuur op een goede opkomst. SCHIEDAM. Aan de Broersvest stortte dinsdagmorgen een stelling in elkaar die daar was geplaastt voor het bevestigen van markiezen bij een win kelpand. Op hei moment dat het ongeluk ge beurde liepen juist de 26-jarige postbe ambte E, v. W. met zijn 1-jarig zoon tje onder de stelling door. Beiden kre gen brokstukken op het hoofd. v. W. kreeg een lichte hersenschudding, zijn zoontje een onderhuidse bloeduitstor ting. Tegen de bouwer van de stelling, de Rotterdammer W. E. werd proces verbaal opgemaakt. kenland een laad is, dat fascineert om land fascinerend, ook in vroegere eeu. zijn schoonheid en natuur, zijn kleur en j wen boeide het. charme. Dit vertelde dinsdagavond int Het land was na de oorlog uitgeput gebouw Concordia, de heer F. van Jen arm. Maar gelukkig hadden de be- Keulen voor deZakenstudiekring, dicjwoners van dit schone land niets var een lezing over Griekenland hield. De gastvrijheid m Griekenland, aldus spreker, is voor onze begrippen over weldigend en onbaatzuchtig. De veel pratende en vriendelijke bewoners van dit land vol zon en kleuren doen alles om het de vreemdeling zo gezellig mo gelijk te maken. Het is jammer, dat de stad Athene onbetaalbaar voor de toerist is. Eigenlijk hebben de Ameri kanen hier wel schuld aan, die de markt behoorlijk bedorven hebben. Drie kwart van het land bestaat uit rotsen en bergen. Macedonië behoort tot één van de vruchtbaarste gebieden. Hier komt o.a. de tabak vandaan. Naast de katoen, waar Griekenland om be kend staat en -waarvan veel geëxpor teerd wordt, is ook de krent populair. De vrouwen hebben natuurlijke aan leg om zich goed te kleden. Vrijwel de gehele bevolking vindt de kleding zeer belangrijk. Dit komt doordat de Dinsdagmorgen heeft mej. Zeegers aan de Meeuwensingel te Kethel de eerste paal geslagen voor veertien woningen, die het bouwbedrijf v. d. Kraan daar gaat reali seren. Mej. Zeegers is de verloofde van een van de eerste kopers, die eigenaar van een der woningen werd. hun vriendelijkheid verloren Vijfen negentig procent van de bevolking be hoort tot de nationale orthodoxe kerk. Zelfs - taxichauffeurs hebben aan hun wagen heilige .prentjes geplakt. Hieruit blijkt hun vaak kinderlijk geloof. Acht miljoen inwoners telt Griekenland, waarvan alleen al in Athene twee mil joen mensen een woonplaats gezocht hebben. 's Middags is het stil in het land. ledereen doet zijn middagslaapje. Pas om vijf uur ontwaakt Griekenland. Maar dan is 't er ook een drukte van be lang tot twaalf, ja tot één uur toe. Aandachtig hebben de aanwezigen deze lezing gevolgd die met dia's toe gelicht werd. De avond werd door de heer M. v. d. Vlis geopend. Gisteravond is van ongeveer 11 uur tot half 12 h%t gedeelte van de Nieuwe Binnenweg tussen de 's-Gravendijkwal en de Claes de Vneselaan te Rotter dam voor alle verkeer afgesloten ge weest, doordat een draad van de boven leiding van de R.E T. gebroken was. Het tramverkeer werd omgelegd. n BRINK products van de zuidelijke oprit te zijner tijd als nog van een dak te voorzien HOEK VAN HOLLAND. Dinsdag zijn de hekken van de hoofdingang der beide kampeerterreinen voor een nieuw seizoen opengegaan. De kampbeheerders diep in hun kraag van hun dikke win terjas hebben, zonder enig vertpon en geheel onofficieel de sleutels in de hang sloten geduwd en ze een slag omge- draa:d als of men met deze handom draai wilde zeggen „15 april - dus het zomerseizoen is er." Maar aangezien men met "een handomdraai niet de heer lijke warme zomerzon kan laten schij nen, en het ditmaal wel heel erg ruw en guur winterweer is, is er verder van de aanvang van het nieuwe zomersei zoen niets te bespeuren geweest in H. v. Holland, Een enkele Kampeerder kwam poolshoogte nemen hoe zijn huis je het er deze winter afgebracht heeft, en ging maar weer gauw weg omdat het er nog niet om uit te houden was. warme voorjaarszon, want.... het sei zoen moet nu eenmaal één keer begin nen, 15 april betekent ook dat het strand vrij is gegeven voor opbouw van de strandtenten, winkels en restaurants en daarmee wordt nooit één dag gewacht. Alles wat maar betrekking heeft op de recreatie komt op 15 april in Hoek v. Holland in beweging en doet hier in re gen en wind de winter vergeten. MAASLAND. In de wedstrijd tegen Sunlight uit Vlaardingen heeft MW za- ,.„0 „üo terdog j.l. een nuttige 2—0 zege behaald. Niettemin worden en zo is dit elki^e MVV-ploeg had een belangrijke wi; jaar dezer dagen de eerste kampeer ders verwacht Het kan dan ook zo koud en guur niet zijn maar de kampeerders komen en trotseren alle stonmwinden, kou en mist voor de soms weinige uren Geboren: René, x v 3 3 Lemson en J H Roetraan: Anna M E. d v A H L van Hoek en C A M van Haagen; Eduard, z v H van Grootveld en C de Regt. Overleden: A Smit. 83 J; A van Waart, 77 1, weduwe v A H Ris. (Van een onzer verslaggevers) De commissie voor de verbetering van de Scheveningse haven uit de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage blijft niet stil zitten. Dit werd gistermiddag medegedeeld in de vergadering van de Kamer. De voorzit ter releveerde in het kort hetgeen met betrekking tot, het aandringen op verbe tering van de haven in de laatste maan den geschied is. Daarbij roemde hij het adres van de Scheveningse schippers aan de Tweede Kamer. Het antwoord van de minister van Verkeer en Water staat noemde de voorzitter teleurstolend. Verheugenis werd uitgespoten over de Rang van zaken met betrekking tot verbetering van de binnenhavens. Op 14 ■pei a.s. zal met deze verbetering op of- BciUe wijze aangevangen worden. MAASSLUIS Dinsdag zijn bij het hoofdstembureau voor de gemeente raadsverkiezing op 28 mei vijf kandida tenlijsten ingeleverd. In 1953 bedroeg dit aantal acht, zodat drie groepen niet meer aan de verkiezing zullen deel nemen. Het betreft de Staatk. Gerei. Partij en hei Geref. Politiek Verbond. Deze par tijen komen met een gezamenlijke lijst met de Anti-Rev. Partij uit. De partij „Maassluis Vooruit" is opgeheven. Voorts is nog een technische wijziging aangebracht, want de partij „Gemeente Belang", die hoofdzakelijk gevormd werd door leden van de V.V.D. komt nu ook onder deze partijaanduiding uit. Afgaande op de ingediende lijsten staat vast, dat zoals trouwens al is ge meld de nestor van de raad, de heer P. J. de Pagter (CHU) niet meer terug keert m de raad. Voorts komt ook de heer S. Kortleven niet meer onder de candidaten voor. Dit lid werd in 1953 hij stond nr, 11 op de lijst van de Partij van de Arbeid, die vijf zetels be haalde met voorkeurstemmen in de raad gekozen. In de hoop van de huidige zittingsperiode is hij door de partij geroyeerd, doch stelde zijn zetel niet beschikbaar. Gelet op de uitslag van de verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten wordt ook m Maassluis de gemeenteraadsverkiezing met span ning legemoetgezien. De ingediende lijsten zijn: Partij van de Arbeid (J. Smit): Chris'. Hist. Une fP. van der Snoek): Anti-Rev. Partij. Staatk. Geref*" Partij en Geref Politiek Verbond (J. van Gelderen)V.V.D. (A. Ouwenbroek) en K.V.P. (J. C. A. Hoo- genboscb) Omtrent de geldigheid van de ingele verde candidatenlijsten zal het hoofd stembureau in een op 21 april te houden vergadering een beslissing nemen. MAASSLUIS Excelsior 1 is zater dagmiddag wederom vrij. Voor de lage re elftallen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Excelsior 2—S.H.O. 2, 4,15 uur; Barendrecht 2—Excelsior 3, 4.15 uur; Excelsior 4T.S.B. 3, 2.30 uur en Excelsior 5 —Zwaluwen 6, 4.15 uur. Junioren: Excelsior blS.V.DP.W. b, 2 uur; Excelsior b2—G.L Z. b2, 3.15 uur; T.S.B. e—Excelsior cl, 2.30 uur en Zwa luwen c3—Excelsior cl, 2 uur. MAASSLUIS. Een bijzonder concert zal worden gegeven m de Immanuel- kerk te Maassluis op woensdag 23 april 's avonds om 8 uur. Het bhndenkoor van „Barthimeus" uit Zeist zal dan op treden o.l. v. Mees van Huis. Modewerking verlenen de sopraan De van Oenen en de organist Stoffel van Viegen. Het zeer gevarieerde programma ver meldt werken voor koor a cappella, koor met orgel en orgelsoli o.a van Men delssohn. Op 10 april jL werd aangifte gedaan van diefstal van een bankbiljet van 25. Een 11-jarige jongen stond in een krui denierswinkel om enkele boodschappen te halen. Hij legde zijn portemonnaie niet het bankbiljet voor zich neer. Toen de boodschappen klaar waren en hij wil de betalen was de portemonnaie ver dwenen. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de portemonnaie op de igrond was gevallen. Een vrouw, die dit zag, haalde de portemonnaie naar zich toe en nam een en ander mede. Het geld is ui beslag genomen Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. Op 14 april werd brand gemeld aan boord van een logger, liggende aan de Govert van Wijnkade. Vermoedelijk was tijdens laswerk een vonk in een do' poetskatoen terecht gekomen De onmid dellijk gealarmeerde brandweer was het vuur spoedig meester. Door personeel van een militair vaartuig werd een drenkeling in de Nieuwe Waterweg voor Maassluis aan getroffen. De man, die aan het eind van zijn krachten was, werd aan boord ge nomen. Hij bleek kok te zijn van een vaartuig, dat koers zette naar Rotterdam. Daar aangekomen ontdekte men de ver missing pas! De man blijkt in een vlaag van verstandsverbijstering over boord te ziin gesprongen. De gemeentepolitie heeft gezorgd, dat hij naar de gemeentelijke geneeskundige dienst te Rotterdam werd overgebracht. Op hel onoverzichtelijke punt Noord- dïjk—Geerkade—Hoogstraat kwamen een zigmg ondergaan, die, gelet op het re sultaat. wel eens een goede verbetering kan blijken te zijn. Daar er voor beide elftallen van deze wedstrijd veel afhing (door te winnen behieid MW de kans zich te handhaven, door te verliezen werden voor Sunlight de kampioenskansen aanzienlijk klei ner) was er vooral na de rust een merk bare spanning. De scheidsrechter moest meerdere malen het spel onderbreken. Het tweede elftal van MW speelde een uitwedstrijd tegen The Red Stars en verloor met 21. MW 3 kwam hele maal slecht uit de bus door met 110 te yerhezen van Zwaluwen 7. Het elftal miste 3 spelers. De MW-junioren ver loren ook al en wel met 21 van Ex celsior b. Komende zaterdagmiddag .speelt het eerste elftal een uitwedstrijd tegen In- sulinde. krijgt MW 2 bezoek (2 30 .sur) van The Red Stars 2 en MW 3 (tc 4.15 uur) van HBSS 5. De junioren tenslotte spelen een uitwedstrijd tegen Groen wit b 2. MAASLAND. Zaterdagmiddag zal blij ken of het 55 gelijke spel m de uit wedstrijd tegen 't Waterschip te Hoog vliet de krachtsverhouding tussen dit twaalftal en ODO goed heeft weergege ven. want dan vindt de rcturnwedetnjd plaats. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Kerklaan en begint te 3.30 uur. Scheidsrechter is de heer Van Dijk uit Rotterdam. ODO 2 speelt een uitwedstrijd tegen Rozenburg en zai aan dit 12-tal wel de handen vol hebben. ODO 3 gaat een ne derlaag tegemoet m de wedstrijd tegen het Zuidlandse ZKV. Met deze opening is vandaag een bouwperiode afgesloten, die zes jaar heeft geduurd. Dat moge rijkelijk lang schijnen voor een dergelijk object, de moeilijkheden by de bouw waren dan ook bijzonder groot. De uitvoering was immers gekoppeld aan de vorde ringen van de N.S. bij de aanleg van het Centraal Station en het daarop aansluitende emplacement. De spoor weg is ter plaatse omhooggebracht, hetgeen slechts in etappen kon geschie den. Telkens wanneer een strook em placement vrijkwam door spooromlcg- ging, werd hierin een tunnelstuk ge bouwd; vervolgens werd het spoor over dit tunnelstuk geleid, waardoor weer een andere strook vrijkwam. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, zo memoreerde de beer Langerak in een kort overzicht, om de tunnel uitsluitend geschikt te maken voor voetgangers en wielrijders, Op deze plannen Is men te ruggekomen, waarna het project zodanig werd gewijzigd, dat ook automobilisten van de snellere verbinding Heemraads singelVan Aerssenlasui zouden kunnen profiteren. Het ligt alsnog In de bedoe ling een trambaan door de tunnel te voeren, maar de aanleg daarvan is voora hands achterwege gelaten, daar het aan sluitende trambaantracé nog niet geheel vastligt. De constructie van de tunnel is evenwel van dien aard, dat rails en rijdraden op eenvoudige wijze kunnen worden aangebracht. Moeilijkheden hebben de bouw van de 105 meter lange tunnel in ruime mate vergezeld. Daaraan herinnerde de hoofd directeur van Gemeentewerken, ir. J. A. C. Tillema. De bouwput bijvoorbeeld moest m een juist aangebracht zandmas- sief worden gemaakt, direct ten noorden van de oude spoorbaan. Dit zandmassiel rustte op zeer slappe klei- en veenlagen en de kans was groot dat bij het graaf werk deze slappe lagen onder het zand- massief uit in de bouwput zouden wor den geperst. Spannend was ook het in gebruik nemen van de persleiding, die onder het westelijke fiets- en voetpad is aange bracht en waardoor het riool- en afval water Van Blijdorp naar de rivier wordt getransporteerd. Om scheuren in de be tonconstructie te vermijden zijn in het overdekte gedeelte om de 26 meter en in de opritten om de 15 meter doorgaan de voegen aangebracht Met behulp van rubberslabben zijn deze waterdicht ge maakt. Hoewel de druk in deze pers leiding kan oplopen tot 20 a 25 meter waterdruk, bleken de rubbervocgen vol komen waterdicht te zijn. (Van één onzer verslaggevers) Met ingang van de nieuwe zomer- i'cnstregclmg van de spoorwegen zal de Joogo-Slavié-Expresse rilden ven en nanr Den Haag-Staatsspoor. Dit is door de Sooorwegen medegedeeld naar aanlei ding van het verzoek van het Haagse be drijfsleven. om direkte rijtuigen te laten lopen van Den Haag naar Duitsland. Tot nu moet men steeds in Utrecht over stappen. Welk een hoeveelheid materiaal in de afgelopen jaren is verwerkt, blijkt het beste uit enkele cijfers. Verwerkt werden: 614 gewapend be- tonpalen, 450 ton betonstaal, 5000 m3 gewapend beton, 350 m3 ongewapend beton, 7000 m2 klinkerbestrating en 1100 ni2 asfalt verharding. De wanden van de tunnel zijn bekleed met de Rotterdamse tunneltegel, die ook in alle andere tunnels wordt gebruikt. Overwogen is nog de wanden te verven, maar de ervaringen die daar mee zijn opgedaan, waren niet zo danig. dat tot deze goedkopere op lossing kon worden overgegaan. De ventilatie wordt voorlopig aan de ,r natuur overgelaten Laat de natuur de In het ziekenhuis ..Bronovo te s-Gra-gemeente in de steek, dan kan zonder venhage is vanochtend overleden de 55-bezwaar op mechanische ventilatie wor- jarige mevrouw C, J. van G. uit Den den overgestapt. Oorspronkelijk was het Haag die gistermorgen op de Koningin negracht, hoek Atjehetraat, plotseling -de trambaan overstak en aangereden werd bromfietser en een motorrijder met el- door een tramstel van lijn Zij liep een kaar in botsing, De materiele schade was sehedelba<nsfractuur op en werd naar germg. Proces-verbaal is opgemaakt. „Bronovo" overgebracht. plan het overdekte gedeelte van de tun nel 128 meter lang te maken. In afwach ting van de verdere spoorwegplannen is om kosten te besparen dit plan voorlopig van de baan. Wel is dt moge- De verlichting is zodanig geschakeld, dat 'S avonds alle lampen zullen branden terwijl "s nachts een aantal lampen buiten dienst wordt gesteld. Om een geleidelijke overgang ie krijgen tussen daglicht en tunnelvcrlichting zijn in het plafond by de beide ingangen hogedruk- kwiklanipen aangebracht, die door mid del van een foto-elektrische cel worden bediend. Deze cel is aangebracht in de top van eén van de lichtmasten, die by het begin van de opritten zijn geplaatst. Een vogel die op de top van deze licht mast plaats neemt, zou echter de foto- elektrische cel afschermen en daarmee de entree-verhehtingen verstoren. Daar om is over deze foto-elektrische cel een zodanig kegeltje aangebracht, dat een vogel niet op de mast kan gaan zitten. Een goede functionering 'is daardoor ge- waai oorgd. Nadat de genodigden door de tunnel naar de Blijuorp-zijde waren gewandeld, gebruikten zij de koffie in het restaurant van de diergaarde. Daar vertelde Ir. F. J. Appelman, directeur van Blijdorp. dat zich de laatste weken reeds 600 nieuwe abonnementhouders hebben gemeld. ..Dat is ongetwijfeld tc danken aan de nieuwe Diergaardetunnel, al is het niet zo dat we de gemeentelijke subsidie nu wel kun nen missen". In het Haagse Bos hebben vorige week vrijdag twee knapen, in de leeftijd van 12 tot 14 jaar getracht, een vrouw na geweldpleging te 'beroven. De vrouw, de 52-jange mejuffrouw A. J. M. uit de Van Diémenstraat, heeft eerst thans aangifte bij de politie gedaan In het hos vroegen de jongens aan de vrouw of zij geld kon wisselen. Na enig zoeken in haar portemonnaie bleek, dat zij met aan het verzoek kon voldoen, en de voetgangster vervolgde haar weg Even later passeerden de twee jongens haar op de fiets. ZIJ sloegen tweemaal de vrouw met een stok op het hoofd. Toen zij bij haar positieven bleef, namen de beide jongens de vlucht. Mejuffrouw M. kreeg gering letsel Een voorbijganger bracht haar naar de Leidse straatweg. Deze man wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de kinderpolitie, bureau Burgemeester Van Karnebeeklaan 7 (van een onzer verslaggevers) Uit een ingestelde enquete bij de Haag se bankiers is gebleken, dat in het alge meen de bankbiljetten van twintig gul den niet in een behoefte voorzien en dat zij vrij veel verwarring met de biljetten van tien gulden veroorzaken. Deze enquete kwam gistermiddag ter sprake in de vergadering van de Kamer van Koophande! en Fabrieken voor 's-Gravenhage. Men had, aldus deelde de voorzitter, de heer W. van Geleuken mede, vrijwel geen goed woord voor de ze biljetten. De enquete werd gehouden op verzoek van de Nederlandsche Bank. De directie van deze bank zal in de geest van de uitslag van de enquete ge antwoord worden. De voorzitter van een speeltuinvereni ging aan de Laanslootseweg te Rotter dam ontdekte gisteravond dat er een doosje met twee ampullen vergif uit het clubhuis waren verdwenen. In het doosje bevond zich vergif voor mollen, dat ook voor mensen zeer gevaarlijk is. Het doos je vond de voorzitter terug tussen een hoopje vuil. Men verzoekt de vinder van de ampullen zich te melden bij het poli- lijkheid opengelaten om de eerste moot tiebureau aan het Mareoaiplein. De Werkgemeenschap van Gerefoj. meerde Jongeren hield van ll-jj april een conferentie onder het motte Van kerkdienst tot dienstkerk. De be, doehng van deze conferentie wai rf, mogelijkheden van gezamenlijke dient van de kerk aan de wereld te zoeken Als sprekers traden op: prof. dr J P. A. Mekkes. dr. J. M. van Minnes en ds. W. A. Wlersinga, In de inleidingen kwamen uiterajrj verschillen van opvatting naar vorea Overeenstemming kon worden gecon- stateerd op belangrijke punten: er ii een dienst aan de wereld; een bloeiend gemecntelevcn is voor deze dienst eer- ste vereiste; ieder gemeentelld mwt bereid ïtjn tot persoonlijke dienst; het gaat in de dienst niet alleen om bet redden van zielen, maar om de totali teit van het mensenleven. Als project van cienst aan de wereld werd doer de conferentiegangers uitgewerkt dj gemeente als open gemeenschap. Zo- veel mogelijk aansluitend aan bwtun. de groepen moet de interne gemeen schap worden opgebouwd zó dat ook niet-kerkleden zich daarin thuis kim- nen voelen. Vele concrete punten ter verbetering van het gemeentelesen werden genoemd. Besloten werd om enige maanden te berichten wat men In de eigen gemeente had gerealiieerd of getracht te realiseren van de'con clusies van de conferentie. De 6e algemene vergadering van totfj Land. Verband van Commissies vso beheer der geref. kerken wordt gehmi. den op 7 mei te Rotterdam ki de Bes- trixzaal van bet Grootbandelsgebouw. In de morgenvergadering wordt d» huishoudelijke agenda behandeld. Is de middagvergadering komt het on-i- derwerp Kerkbouw aan de orde. Tw« sprekers zullen hierover een InlcldinijS' houden, nl dr. J. M. van Minnen te Utrecht over het onderwerp „De gees telijke en estetische kant van de kerkgebouw" en tr. F. L. van der Bon te 's-Gravenhage over: „De proiai- sche Kant van de kerkbouw". De mid dagvergadering is toegankelijk voor belangstellende kerkeraads- en ande re gemeenteleden. In de Grafelijke zalen te 's-Graven hage wordt een tweedaagse conferentie gehouden ter bespreking van de werk zaamheden op het gebied der herziening van de geschiedenisboeken. Tot deze conference zijn door de sectie Neder land van Fraternité Mondiale uitgeno digd leraren in de geschiedenis alsook schrijvers en, uitgevers van leerboeken voor het geschiedenisonderwijs. Na een begroetingswoord van dr F. J. Th. Rutten opende, wegens verhin dering van Minister Cals, de secr.- generaal van het ministerie van 0. K. en W. dr. J. H. Wesscling maandag ds conferentie. Prof. Dekker is een van de twee hoogleraren, die na het tot stand ko men van het cultureel verdrag tussen Zuid-Afrika en Nederland, een bezoek brengen aan ons land. Elk jaar ver trekken twee Zuidafrikaanse weten schapsmensen naar Nederland en twee Nederlandse naar Zuid-Afrika om de culturele banden tussen de beide lan den te verstevigen o.m. door het hou den van voordrachten. De Bond voor Geref. Jeugdorganisa tie heeft een kampstaf van 55 hooia ieiders(sters) en 350 lciders(sters) «w zijn kampen. Om dit groot aantal we het kampwerk te instrueren worden jaar; lijks weekends belegd in „De Witte Hw te Huis ter Heide. Voor dit jaar is de aan gifte voor deze instructie-weekendsi oh mate groot, dat op 26 april een dera weekend zal worden belegd. Noor weekend zijn nog 20 plaatsen beschik- baar, waarvoor men zich p.o. kan op geven aan het Bondsbureau, Maliestraa IA Utrecht. i TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT DELFT. Aan de Technische Hogeschool v Delft Is geslaagd voor het kandldaatsexam voor civlcl-lngenieur N J G van Tilburg. Geslaagd voor het kandidaat"*" men voor werktuigkundig ingenieur Meertens. Delft Geslaagd voor net J" dldaatsexamen voor metaalkundlg W* nieur A L Gerretscn, 's-Gravenhage. uf siaagd voor het kandidaatsexamen vw natuurkundig ingenieur Rachmad Mohiw» Rijswijk ZH. Geslaagd voor het ingenieur examen voor bouwkundig Ingenieur J Hoek, Castricum en A Mlddelhoek. D™ Geslaagd voor het Ingenieursexamen w" werktuigkundig Ingenieur L P Stahl. M' tricht. Geslaagd voor het lngenieursexani voor scheepsbouwkundig ingenieur w Swaan. Deventer Geslaagd voor het in» nleursexamen voor vllegtulgbouwkunqlg'r- gcnleur J J Bos, "Warffum en A M h<» man. 's-Gravenzande. PROMOTIE t. UTRECHT. Aan de rijksuniversiteit Utrecht U tot doctor In de geneeskuW-f gepromoveerd de Zwolse Internist J op het proefschrift „Clearing factor llpoprotelnen".

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 2