De Gaulle Vandaag beslissing nog verwacht - Socialisten nog niet overstag Ongeregeldheden in hartje van Parijs MOSKOU: AFZIJDIG IN DE FRANSE REGERINGSCRISIS Als er achterstand is, kan deze ingehaald worden Kopstukken m Midden- en kleinbedrijf en E.E.G. Koninklijk paar naar Expo A. Roland Holst geridderd FRANKRIJK IN AFWACHTING 9 Budel gesloten Moskou verstrekt Finland grote lening Propaangas vermengd met lucht voor repatr „SUNNY SEAT" v_ GEDETINEERDE ONTSNAPT TROUW-JVIARS NAAR DE 8000! PHOENIX ii i ZATERDAG 31 MEI 1958 ZESTIENDE JAARGANG No. 4004 r v r Kanij N". V o milten MR. ALGERA OVER SPOORLONEN: TOESLAGEN OVER PLOEGENDIENST? KAMERLID STELT VRAGEN Clir. politieambtenaren naar Zwolle Mt'! 11 if I'll Directeur: H. DJÜ KU1G i nul cl redacteur: L)i J A H J t> tSttUINfcs SJLÜ'i Eersl naar Algerije Nieuwtje in Zier ik zee: CAMPING- WEEK END-SHOW HALFWEG TEL- K~290?3?41 oX-'Jj fhli fj.sf 'Tl. ts-flfi •m :Si Kortoraimi witt» as witnstraat ju rejei iiv/nn ia i, Postte 1112 - Postgiro No. 424319. L!' KJach tend lenst abonnementen- ih *m Zaterdags 27-13 uurTeSoon iiItoo" 9450 UUr' Dordrecht: ^^cr"plem3 .'la^Wo No «SSStShEi 4370 Scotch: 5*S 61 ccnt t 2.93 per maanl t7,H. po, Verschimt oaeoMi^"" "Umin'!" 1S *"nï (Geldig lot morgenavond) VRIJ WARM Overwegend zonnig cn vrü warm weer met een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Morgen: zon op: 4.26 onder: 20.49 Maan op: 20.21 onder: 4.21 HET wordt dus de Gaulle in Krank- .ijk. De vierde lepublick sterft aan haar eigen onmacht. En het was de Gaulle die die onmacht, die ..het systeem" steeds zeer fel heeft gekritiseerd. Daarom is het zo ipmcrkeliik dat de Gaulle voor het aanvaarden van het bewind zo bijzonder prijs stel' op de laatste zegen van het stervende re gime. Hij wil aanvaard worden dooi de Nationale Vergadering. Hij stelt zich op de basis van de legaliteit, van een formele legaliteit. Dit is niet zuner. Want tonnele le galiteit betekent niets als zij ook niet materieel legaal is. En formele legali teit betekent ook niets als zij afge dwongen wordt. En 70 is het toch. Het ts een le galiteit die per ultimatum twee te gelijk zelfs afgedwongen wordt. De grondslag van het bewind-de Gaulle is niet de legaliteit Dat is maar fictie. De grondslag van het be wind van de Gaulle is een revolutie van 10U pet. Massu in Algiers is de man daarvan. IJ vinden van alle trieste dingen die er in Frankrijk gebc-uren, de brief van Vineent Aunol aan de Gaul le een van de zuiverste Want in die brief van Aunol wor den de dingen zuivei gesteld Daar worden de dingen bij hun naam gc- nbeind. Daar wordt de rebellie van de officieren m Algiers met dit juiste woord aangeduid. En hti vraagt de Gaulle zich daarvan te distantiëren, opdat als de Gaulle aan het bewind komt, zijn bewind oo'; materieel le gaal zal zijn. Het antwoord van de Gaulle toont zijn zwakte. Hij zegt dat de revolutie in Algiers wel op zijn naam. maar zonder zijn voorkennis heeft plaats gevonden. En verder vcigoeliikt hij de gebeurtenissen sn Algiers met een beroep op de onmacht van het „sys teem". Dat is zwak. Wij kunnen ons een revolutie voorstellen, die formeel vol komen illegaal zou zijn. maar deson danks voor honderd procent gerecht vaardigd. Denk maar aan de afzwe ring van Philips II en de ..glorious re volution" van Engeland. Het merkwaardige is dat de Gaulle die kant jiet uitgaat. Hij hangt aan de formele legaliteit. Hij vergoelijkt de revolutie. Maar hij kiest met rond uit haar partij. Niettemin is het toch die revolutie en niets anders die hem aan het bewind brengt. Het begin van het nteuwe bewind van de Gaulle is dus belast met een grote onzuiverheid. De Gaulle onderhandelt met partijleiders WAT zal de toekomst nu brengen" Naar alle waarschimlnkhcid een dictatoriaal regime Jat d" Franse stal we) een stuk '.al uitmesten. Maar wat er met Algiers gaat ge beuren en met de verhouding tot Tunis en Marokko is volkomen ondui delijk. Onduidelijk is ook de positie die Frankrijk zal gaan innemen in de Na-» vo en in Europees verband. Wij heb ben koet geleden te dezei plaatse daarover onze bezorgdheid reeds uit gesproken in verband met de figuur van de Gaulle. Daar komt .iog bij dal de Gaulle een man op leeftijd is Een Duits blad schreef dat het in Frankrijk wel eens zou kunnen gaan als in Egypte, waar achter de vrijheidsheld Naguib een Nasser te voorschijn kwam die de eerste terzijde schoof Dat zun alle maal onzekerheden. Het heet dal de Gaulle volmach ten voor een jaar vraagt en dat tn die tussentijd bij referendum een nieuwe grondwet zal worden tot stand gebracht. Wij kunnen ons de Gaulle niet ?o goed voorstellen als de uitvinder van een goed functionerend democratisch stelsel. Maar afgezien daarvan: Het ts een vergissing van de Gaulle als hij denkt dat het ongeluk van Frank rijk in „het systeem" zit Het ongeluk van Frankrijk ligt tn de mensenen in hun beginselen. Met goede beginse len werkt ieder systeem. Met slechte beginselen werkt geen enkel Laat ons voor het overige hopen dat de Gaulle de minste der rampen zal blijken te zijn en dat er uit zijn be wind uiteindelijk vee! goeds voor Frankrijk en voer de wereld zal voort komen. RIJDAGAVOND laat is generaal de Gaulle weer in Parys uil Colombcy-les-dcux-Egiises teruggekeerd. De hele dag had zowel hijzelf als president Coty besprekingen gevoerd met een aantal partijleiders. Uit die besprekingen is geble ken, dat de socialisten ais enige partij nog volharden in hun tegen stand. Vanmorgen om tien uur kwam de partijfractie weer bijeen ditmaal was oud-president Auriol ook aanwezig om opnieuw de situatie te bespreken. Auriol heeft in de fractie het woord gevoerd. Men neemt nog steeds aan, dat partijleider Guy IVIollet erin zal sla gen zijn tegenstribbelende partijgenoten te kunnen overhalen de generaal zijn volmachten te scheuken. Ook de Gaulle is van die overtuiging uitgegaan. Anders zou hij niet met zijn rouw naar Parijs zijn gekomen voor een verblijf van lange duur. Onmiddellijk nadat de Oauile in de Asscmblée zijn „over weldigende meerderheid" zal hebben verkregen, gaat hij naar Algiers om met de leiders van het leger en het comité van „openbaar wei- zijn" te spreken De Gaulle zou de dag van vandaag als uiterste termijn hebben ge steld voor de vorming van een regering. Hij wil de steun hebben van 4Ot) niet-communisten in dc Nationale ergadering. Dc vergadering telt 59t! leden, waar van 15') communisten. Voor zijn ge vraagde meerderheid heeft hij dus de steun der 95 socialisten nodig. Volgens „Le Figaro" is de Gaulle van plan na zijn installatie als premier de regering zo te organiseren, dat zij zal bestaan uit een politieke raad van vijf leden. 10 parlementaire ministers, zevert technische ministers en 3 minis ter1: uit de vakbonden. Het niet-politieke ochtendblad „Paris Journal" formuleerde als volgt de plannen van de Gaulle zoals deze zou den zijn uiteengezet aan de personen met wie hij gisteren heeft gesproken: Opheffing van de noodtoestand, be ëindiging van de censuur en waar borging van de vrijheid van de vak beweging A zijn installatie een reis naar Algerije en oplossing van het pro bleem dooi- middel van een Frans- Afrikaanse gemeenschap op brede basis. Verrolt,ens persoonlijk contact mee de president van Tunesië, presi dent Habib Bourguiba cn koning Mo hammed V van Marokko. Wat de grondwet betreft versterking van de uitvoerende macht, algehele scheiding der machten, onafhankelijk heid van de rechterlijke macht al deze hervormingen te onderwerpen aan een stemming van het gehele volk. Wat zijn bevoegdheden aangaat: een parlementair reces tot oktober, buiten gewone volmachten voor de ministers, verantwoordelijk voor financiën en economie, een wet welke de regering volledig gezag verzekert. Wat de buitenlandse aangelegen heden aangaat versterking van de Europese samenwerking, gelijke rech ten voor alle leden van de Nato en pogingen om een einde te maken aan de koude oorlog tussen Oost en West. JONGE demonstranten betogen vóór generaal dc Gaulle en voe ren een Franse vlag met een Lotha- rings kruis in triomf over efe Champs- Elysces In Parijs. Kort nadat deze foto gisteravond laat genomen was, kwam het in de Franse hoofdstad tot ernstige ongeregeldhe den. toen anti-Gaullisten de voorstan ders van de generaal te lijf gingen. Zes personen werden bij dit gevecht ernstig gewond. De Gaullisten hadden op de Champs- Elysées een optocht georganiseerd om generaal de Gaulle, die naar Parijs onderweg was. in tc halen. Anti- Gaullisten haalden metalen stoelen van cafc-terrasscn en gingen met de ze „wapens" de Gaullisten te lijf. De politie kon niet dan na veel moeite een einde aan het gevecht maken. Overigens is gisteravond in geheel Frankrijk voor en tegen de Gaulle ge demonstreerd. Over het algemeen de monstreerden. in het bijzonder in de industriesteden, de arbeiders tegen de Gaulle, Dergelijke demonstraties hadden on der meer plaats in Névers, Chateau- roux, Limoges, Gueret, Saint-Etienne en le Mans. In Valence werden de betogers door een groep ,Vive de Gaulle" schreeu wende studenten aangevallen. In Metz verzamelden enkele hon derden aanhangers van de Gaulle zich bij het gedenkteken voor de geval lenen. De Sow.jct-L'nie heeft erin toege stemd aan Finland een langlopend kre diet te verstrekken van 450 miljoen roebel ten behoeve van de economische expansie van Finland, zo maakte radio Moskou vrijdagavond bekend. In de uitzending werd het Russisch-Finse communiqué aangehaald, dat vrijdag te Moskou werd ondertekend aan het eind van het bezoek van de Finse pre sident, Urho Kekkonen, aan de Sow- jet-Unie. De besprekingen zullen worden ge opend, zodra de Finse regering con crete voorstellen daartoe zal doen. Ook werd overeengekomen, dat be sprekingen zullen worden geopend over het sluiten van een nieuwe han delsovereenkomst voor de jaren 1961 -1965. De Russische regering heeft Finland tevens doorvaartrechten verleend voor net Saimankanaal, dat het Saimanmeer verbindt met de Finse golf. Deze rech ten werden voor 50 jaar verleend. (Van onze correspondent) De burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester heeft vrijdagmor gen de nieuwe gebouwen van het Zie- rikzeese Propaan-luchtgasbedrijf offi cieel in gebruik gesteld. Het propaanluehtgasbedrijf vervangt de oude kolengasfabriek, die sterk was verouderd en die bij de februariramp van 1953 ernstig werd beschadigd. De Zierikzeese huisvrouwen profiteren reeds geruime tijd van het nieuwe gas, dat met tankauto's uit Pernis wordt aangevoerd en te Zierikzee geheel automatisch met lucht wordt vermengd wat een technisch nieuwtje betekent, waarvoor in West-Europa en zelfs ver daarbuiten grate belangstelling be staat. Vrijdag jl. werden meer in het bij zonder de kantoorgebouwen, werk plaatsen en magazijnen in gebruik ge nomen, die het gasbedrijf compleet hebben gemaakt. Het zesjarig zoontje van de heer G. A. Ernst te Wezep is. toen het plotseling voor een rijdende stoomwals langs de Stationsweg overstak, door een passerende militaire vrachtauto aangereden. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het in het R.-K. Zieken huis te Zwolle aan de gevolgen is be zweken. (Advertentie) De legerplaats Budel is gesloten als opvrngcentrum voor gerepatrieerden uit Indonesië. In totaal heeft men hier. sinds de repatriëring op grete schaal begon, 8500 mensen opgevangen en tijdelijk gehuisvest. Er worden nu geen grote groepen re patrianten meer verwacht en daarom heeft de regering besloten een opvang centrum te stichten van geringere om vang, Op dit ogenblik zijn alles bijeen nog ongeveer 1000 mensen onderweg van Indonesië 'naar Nederland Od de 11 de Aüol'ohal is di to zien op zaterdag 31 mei van 1922 uui zondag 1 iuni van 1322 uur maandag 2 iuni van 1022 uur De Sowjet-Unie heeft vrijdag for meel te kennen gegeven zich afzijdig te zullen houden van de Franse rege ringscrisis. In een officiële bekendmaking van liet Russische ministerie van Buiten landse Zaken te Moskou werd ver klaard dat de regering zich zal onthou den van inmenging in Frankrijks bin nenlands: aangelegenheden en werd tevens ontkend dat kritiek was ge oefend op generaal de Gauiic. Aangezien in Moskou slechts weinig dingen zonder een bepaald doel ge schieden, menen ervaren diplomaten dat cr achter deze tactiek iets schuilt. Men gelooft dat het Kremlin zijn tijd afwacht, wellicht wacht het op de mo gelijkheid van een spanning tussen een door de Gaulle geregeerd Frank rijk en zijn voornaamste bondgenoten. In diplomatieke kringen verwacht men dat Rusland spoedig de Gaulle zal benaderen inzake een non-agres sie- en vriendschapsverdrag, of een be roep op Parijs in7.ake het houden van een topconferentie. (Van een onzer verslaggevers) Minister Algera heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Molenaar en het Tweede Kamerlid Posthumus medegedeeld dat wanneer bij bestudering vari de loon- voorstellen van de Ned. Spoorwegen blijkt dat er voor de loongroepen 3, 4 en 5 een aperte achterstand bestaat, de regering er aan zal medewerken deze achterstand ongedaan te maken. Slechts volledige werkclassificalie voor deze functionarissen zou de ge wenste opheldering kunnen geven, al dus minister Algera. Het is onmoge lijk vast te stellen hoe lang een der gelijk onderzoek naar een werkclassi- ficatie kan duren. Minister Algera deelt voorts mee. dat de directie van de N.S. reden had de wijziging van het Reglement Dienst Voorwaarden niet aan de minister ter goedkeuring voor te leggen. De loon regeling, welke werd ingediend en die door de minister aan het college van rijksbemiddelaars ter beoordeling was voorgelegd, kwam van de personeels organisaties. De beslissing van het college van rijksbemiddelaars moet dan ook gezien worden als een be schikking in de formele zin. Van enige beslissing van de be windsman is geen sprake. T.z.t. zullen èn de minister èn het college van rljksbemiddelaars de formele goed keuring tegelijkertijd bekendmaken, doch dat vereist allereerst het indie nen van de wijzigingen voor het Re glement Dienst Voorwaarden door de directie van de N.S. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Maenen heeft dr. Drces nog meegedeeld dat de overwe gingen van Rijksbemiddelaars niet gehee! parallel liepen met die van de Stichting v. d. Arbeid. De directie der N.S. had overigens geen voorstel aan de regering gedaan. De regering heeft, na kennis geno men te hebben van de opvattingen van Rijksbemiddelaars, dit college een aan wijzing gegeven, die om redenen van algemeen loonbeleid op bepaalde on derdelen afweek van de aanvankelijke mening van genoemd college. Met name betrof dit de voorstellen t.a.v. de loongroepen 3, 4 en 5, waarvoor een aperte achterstand bij gebreke aan een werkclassificatie volgens de genorma liseerde methode niet is aangetoond. Het personeel, in de groepen 1 en 2 en waarvoor het advies van Rijksbe middelaars wel is gevolgd, maakt plm. SOTo uit van het totale personeel. Bij de beslissing is uiteraard aan dacht geschonken aan de vraag of deze voor de Ned. Spoorwegen uitvoerbaar is. Dit blijkt uit het verzoek aan de N.S.-directie de mogelijkheid te on derzoeken op zo kort mogelijke ter mijn, boven de verhoging van de waar deringstoeslag voor alle groepen met 3%, voor de groepen 3, 4 en 5 toesla gen voor onregelmatige dienst, ploe- genarbeid e.d. in te voeren. Het totale bedrag van de toeslag mag niet meer bedragen dan 11 a van de loonsom der groepen 3, 4 en 5. Dit is gelijk aan de gemiddelde verhoging van de groepen 1 en 2. (Advertentie) Montgomery Ward kondigt een resclm. Ktvart.div. aan van S 0,30. Alco Products kondigt een gebruikelijk Jcwsrt.div, aart van $0,25. (Van onze correspondent) Het Tweede Kamerlid de heer Van Eijsden (a.r.) heeft de ministers Luns en Zijlstra gevraagd of het juist is dat bij dc 12 leden die voor ons land zijn aangewezen in het economisch en so ciaal oamitc van de E.E.G., zich geen vertegenwoordiger van het midden- en kleinbedrijf in handel en ambacht be vindt. Het kamerlid vraagt of dit wel in overeenstemming is met art. 193 van het E.E.G-.verdrag, waarin staat dat het comité bestaat uit vertegenwoordi gers van alle sectoren van het be drijfsleven, terwijl daarbij met name ook handelaren en ambachtslieden zijn genoemd. De heer Van Eijsden wijst erop dat de overige bij de E.E.G. betrokken landen elk één persoon hebben aange wezen als vertegenwoordiger van de betrokken sector. Hij vraagt de minis ters naar de motieven die hen hebben geleid bij het doorgeven van een voor dracht aan de raad van ministers van de E.E.G., waarin blijkbaar geen ver tegenwoordiger van het midden- en kleinbedrijf in handel en ambacht voorkwam. Ten slotte vraagt de heer Van Eijs den: Indien de niet-vertegenwoordi- ging van deze sector van het econo misch leven moet worden toegeschre ven aan een onjuiste voorbereiding van de voordracht, welke mogelijkheden zijn dan nog aanwezig om de vertegen woordiging alsnog in overeenstem ming te brengen met artikel 193 van het verdrag, alsmede het artikel 195. eerste lid, waarin staat, dat bij de sa menstelling van het comité rekening moet worden gehouden met de nood zaak aan de verschillende sectoren van het cenmische en seiale leven een passende vertegenwoordiging te verzekeren? "I/ERSCBEIDEN E kopstukken V itit het Franse politieke leven hebben gisteren gesproken met president René Coty en generaal Charles de Gaulle. Links boren André le Troquer, de socialisti sche voorzitter van de Nationale Vergadering Rechts boven de voorzitter van de Senaat, Gaston Monnerville. Links onder de radicaal-socialist Edouard Dala- dier en rechts onder de socialis tenleider Guy Mallet. Tijdens overbrenging van de strafin richting te Norgerhavcn naar de straf gevangenis te Leeuwarden heeft de 23-jarige gedetineerde Johan Alma uit Gelecn kans gezien aan zijn bewakers te ontsnappen. Tot nog toe ontbreekt ieder spoor. De ontsnapte moest nog elf maan den uitzitten. (Van onze Haagse redacteur) Naar wü vernemen, zullen H.M. di Koningin en Z.K.H. prins Bernhard op 16 en 17 juni de gast zijn van Z.M koning Boudewün van België. Het vorstelijk paar zal gedurende het ver blijf in België de wereldtentoonstel ling oezoeken. De dichter A. Roland Holst, die vorige week zeventig jaar is gewor den, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en "Weten schappen, mr. J. M. L, Th. Cals, heeft hem gisteravond in zijn woonplaats Bergen (N.-H.) de bij dc onderschei ding behorende versierselen uitgereikt, In de loop van hedenmorgen bewoog het aantal deelnemers voor de achtste Trouw-mars, die hedenmiddag begon nen is, zich naar de achtduizend. Bij hel ter perse gaan van deze editie is de verwachting gerechtvaardigd, dat zich nog velen aangelokt door het prachtige wandelweer aan de start zullen melden. De bond van chr. politie-ambtena- ren in Nederland zal op 17 en 18 jun in de buitensociëteit te Zwolle de 33ste algemene vergadering houden. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van vijf leden van het hoofdbe stuur. Aftredend en herkiesbaar zijn de leden J. S. Steinhart te Amsterdam, W. van Verseveld te Utrecht. B. dc Bree te Driebergen en mr. J. Blan ken te Katwijk. Niet herkiesbaar is het hoofdbestuurslid S. de Jong tc Scharnegoutum. Kandidaat gesteld zijn de heer Tj. Bleeker, adjudant der rijks politie te Leeuwarden en de heer L. Reitsma, opperwachtmeester der rijks politie te Murmerwoude. Voorts 'zal een voorstel van het hoofdbestuur in behandeling komen, dat de vaststel ling inhoudt van 'n nieuwe contributie- regeling. Volgens het jaarverslag over 1957 telde de bond per 1 januari 1958 5542 leden en 112 afdelingen. Berouw. De dief, die onlangs de brandkast van de Methodistenkerk van Foresfhill (Ver. Staten) stal, heeft mogelijk veel berouw van zijn stap. De brandkast bevatte namelijk de teksten van driehonderd preken. ii .>Ot& VVÊp .,;b» i feil ivfAl

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1