Lastige kwestie Premie op tien procent vastgesteld Parijs akkoord met Tunis inzake troepenlegering Mf SJfip BUNGALOWS BLEKEN NIET TE BESTAAN Schandelijke spaardwang Dr. Platteel in Hollandia Hongaarse executies wekken fel protest „Vestigingswet in landbouw A.R. AMENDEMENT AANVAARD T egemoetkoming ex-militairen Verplicht werk als noodwackt Franse militairen naar Bizerta Vele vakantiegangers gedupeerd Antilliaanse staten bijeen over statuut Pseudo-tele visi eman aangehouden Koningin en Prins teruggekeerd uit Brussel NEDERLANDSE WAARNEMERS NAAR LIBANON Zeven plaatsen op Celebes bezet Sombere Verrassing Studenten betogen in Kopenhagen Regering vraagt S.E.Radvies Zonnige perioden WOENSDAG 18 JUNI 1958 r ZESTIENDE JAARGANG No. 4011 r ~n gh%f HAAGS BUREAU IN MOEILIJKHEDEN Succes van Djakarta Directeur: H. DlKU1G Hoofdredacteur: Dr. J A H J S BH UI NS SLOT (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stem ming het ontwerp-jeugdspaarwet goedgekeurd. Tevoren was een amendement van de Leer Hazenbosch (A.R.) om in de wet vast te leggen, dat het percentage van de premie tien bedraagt, met 58 stemmen voor en 51 stemmen tegen aangenomen. Voor het amende ment stemden de K.V.P. en C.H. en A.R. Tegen waren de socialisten, de liberalen en de communisten. Een amendement van de heer Den Uyl (Arb.), waarbij aan een jeugdige spaarder, wiens vader of moeder komt te overlijden, toe gestaan wordt om voordat de vastgestelde spaartermijn van negen jaar beëindigd is het gepremieerde spaartegoed op te nemen, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Eveneens werd een amen dement van de heer Van Buel (K.V.P.) aangenomen om aan jeug dige spaarders, die in militaire dienst zijn geweest, toe te staan dat zij een jaar langer, dus tien jaar, sparen, indien tenminste de spaar- overeenkomst begon, 'voordat de militaire dienst aanving. Daarmee wilde de kamer een tegemoetkoming verlenen aan hen, die in mili taire dienst niet kunnen sparen. Percentage Tw.'ssr1» -S i - - - A '?:xsïW-r" (Van onze parlementaire redacteur) DE communistische afgevaardigde mevrouw LipsOdinot en de heer Gortzak hadden vorige week m de Tweede Kamer uitge pakt over de „schandelijke spaardwang" die de Jeugdspaarwet zou bevatten. Staatssecretaris Schmeltzer hield hun even voor, hoe het in Sowjet-Rusland toegaat. Sinds 1927 zijn daar spaarobligaties uit gegeven, waaraan alle boeren en arbeiders verplicht worden deel te nemen. De heer Gortzak: „Dat is beslist niet waar". Staatssecretaris Schmeltzer: ,.Ik las het in de Prawda van 10 april~1957 en in een boek van Bachoerin, dat in 1954 in Moskou werd uitgegeven". AMBT AANVAARD De minister van Landbouw. Visserij t:i Voedselvoorziening dr A. Vondeling, heeft de Sociaal- Economische Raad advies ge vraagd over een voorontwerp van wet van een Landbouwvestigmgs- wet. Zie" verder pag, 3, 7e koL) rtowcraam. «1ST. witie a® muuiraa: jtj ieiei USVÜO (4 LI. Posthus 1212 Postgiro N© 424519, Klachtendleiurt abonnementen. 18.30—1030 Zaterdags 17—18 uur. Telefoon 115700. S-Grarenhar e- Huygenspleln 1 Telef IÊ3467 ffc Ulnen). Postbus 1091 - Ptwtglro No, 424867. Klachtendienat 18201030 u, Telei. 362369. Dordrecht: Sehefferspleln 3 - Postgiro No 424208 Telefoon 4570 Krechtendienst na 17.30 uur 7314. *j Lange Kerkstraat S4 b Telefoon 67882. Abonnementsprijs 81 cent per week t 2.63 per maand. 17.90 per kwartaal. Losse nummers 15 cent Verschijnt dageUiks Tt&wu* {Geldig: tot morgenavond) IETS WARMER OVERDAG Zonnige perioden en tot morgenavond op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind 'uit weste lijke richtingen. Koudere nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: Zon op: 4.19 Maan op: 6,50 Onder: 21.03 Onder: 22.13 SINDS l april blijven de drie zetels in de Sociaal Economische Raad waarop de vertegenwoordigers van de middenstand recht hebben, onbezet, De reden ervan is, dat er vier gega digden zijn, die het over de zetelver deling niet eens zijn kunnen worden Toen enkele jaren geleden de Soci aal Economische Raad als toporgaan van het bedrijfsleven werd gevormd waren er geen moeilijkheden. Van de 15 werkgeverszetels werden er drie aan de middenstand toegewezen. De drie vanouds bekende middenstands centrales, tw. de Kon. Ned. Midden standsbond, de R.-K. en de Chr. Mid denstandsbond kregen elk één zetel (resp. een zetel voor een plaatsvervan ger). Op deze wijze waren de geeste lijk-maatschappelijke stromingen in de middenstand op gelijke wijze verte genwoordigd. De laatste jaren is echter, een nieu middenstandsorganisatie aan het ■we opkomen, het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen, dat weliswaar een neutrale naam heeft, maar toch socialistisch georiënteerd is en o.a. het behoefte-element nastreeft Dij de ves tiging van middenstandszaken. In 1956 heeft het N.V.M. gemeend ook op een S.E.R.-zetel aanspraak te moeten maken. De S.ER. erkende het N.V.M. als representatief waarom is niet geheel duidelijk en bij de zetelverdeling moest dus rekening ge houden worden met het N.VM. Een oplossing is toen gevonden, doordat de Chr. Middenstandsbond bij loting zijn plaatsvervangende zetel moest afstaan aan het N.V.M. Op 1 april j.l. moest de S.E.R op nieuw samengesteld worden. Nu werd het moeilijker omdat het N.V.M. in de nieuwe zittingsperiode van twee jaar een volwaardige zetel wil'bezet ten. Zodoende waren er vier gegadig den voor drie zetels. De middenstands organisaties werden het niet eens over een rouleringssysteem Dit is begrijpelijk, wanneer men be denkt dat de wet op de bedrijfsorga nisatie ten volle rekening houdt met het vertegenwoordigd zijn van de geestelijk-maatschappelijke stromin gen onder ons volk. Uit dien hoofde kan men het als vanzelfsprekend be schouwen, dat zowel aan de R.-K. als aan de Chr. Middenstandsbond een ze tel wordt toegewezen. Min of meer anders ligt dat bij de Kon. Ned.. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsver enigingen. Beide hebben een neutra le wortel, waarbij echter de drie van ouds bekende vakcentralen het er over eens zijn, dat het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen als on volwaardig en onvolgroeid is te be schouwen. Het is niet erg duidelijk hoe itst- genoemde centrale precies in elkaar 2it. Het individuele lidmaatschap schijnt in sterke mate te overheersen en voor zover er organisaties bij het N.V.M. zijn aangesloten, zouden deze van weinig betekenis zijn. Zou inderdaad vast komen te staan, dat het N.V.M. een nog» onvolgroeide zaak is, dan ware het wellicht het beste de oude situatie te bestendi gen, n.l. dat deze „centrale" opnieuw een plaatsvervangende zetel krijgt toegewezen, doch uiteraard thans van een andere middenstandscentrale. De lopende zittingsperiode kan dan ge bruikt worden om een definitieve op lossing te zoeken voor het geval dat het N.V.M. op zekere dag wel als vol waardig te beschouwen is, want daar gaat het vermoedelijk toch wel op aan. De staatssecretaris voor de P.B.O. heeft de zaak in onderzoek. Spoedige klaarheid in deze kwestie lijkt ons ge wenst. Zoals het nu is kan het ook niet blijven. Een Sociaal Economische Raad zonder middenstand boet aan besluitvorming in. Het zou te betreu ren zijn indien de zaak van de P.B.O. er blijvende schade van zou onder vinden. Jeugdspaarwet goedgekeurd t De staatssecretaris van Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie en Bezits vorming, drs. Schmeltzer, merkte bij zijn repliek op, dat de regering een bezitsvormingsbeleid wil voeren, dat de gehele bevolking ten goede komt. Dat beleid omvat niet alleen de laagst- bezoldigden, maar een veel grotere groep. Wanneer de werkgelegenheid, de woongelegenheid en de welvaart daar door op een hoger niveau komen te lig gen, dan trekt dat de laagstbezoldig- den mee omhoog. Maar bij het treffen van maatregelen aal 'zoveel mogelijk getracht worden het sociale evenwicht te handhaven. Bij de ambtenarenspaar- regeling is dat ook gedaan door het toekennen van een hogere spaarpremie aan de iaagstbezoldigden. Deze opmerking plaatste de staats secretaris aan het adres van de so cialistische woordvoerder de heer Den Uyl, die gezegd had dat bezitsvorming iets is voor de arms ten. De heer Van Mastrigt (CH) had ge vraagd o£ de goedkeuring van de rijks bemiddelaars vereist is voor spaar- en winstdeimgsregelingcn. De staatssecre taris antwoordde, dat dit inderdaad het geva' is. Deze regelingen mogen geen verkapte loonsverhoging bete kenen. Het College van Rjjksbemidde- laars houdt twee aspecten in het oog. In de eerste plaats mogen de premies niet bijzonder hoog zijn en in de twee de plaats moet de bestedingsmogelyk- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de noodwachten zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De wijziging houdt in dat voortaan men sen op eenvoudige wijze door de bur gemeester kunnen worden verplicht voor korte duur werkzaamheden te verrichten voor de beveiliging van de bevolking en voor de bestrijding van rampen zowel in oorlogstyd als xn vredestijd. heid aan rationele beperking onder hevig zijn De gelden mogen dus niet voor normale consumptieve uitgaven worden gebruikt. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen ingediende amendementen op de jeugdspaarwet aan de orde. Aller eerst de kwestie van het p'cmieper- Zie verder pag, 3. 6e kol.) Sr* 1 aV"'LM .4 S A C w* y..x "w," (Van een onzer verslaggevers) Vele vakantiegangers zijn gedupeerd door de gang van zaken bij een bureau voor kampeertoerlsmc, „Europa Camping", te Den Haag. Dit voorjaar bood het bureau bungalows ie Laag Soeren in Nederland en Bad Honnef in Duitsland te huur aan. Nu blijkt, dat de bungalows niet gebouwd ziin cn dat de huurders van deze vakantieverblijven, ondanks de vooruitbetaalde huurprijs, niet met vakantie kunnen gaan. De Haagse politie heeft een uitvoe rig onderhoud gehad met de eigenaar De regeringen van Frankrijk en Tu nesië hebben gisteravond bekend ge maakt, dat overeenstemming bereikt is over de terugtrekking van 7.000 Franse militairen, die in Tunesië zijn gelegerd. Volgens Tunesische functionarissen zul len alle Franse troepen in Tunesië, vijf tienduizend man in totaal, in de ma rine- en luchtbasis Bizerta worden sa mengetrokken. In Zuid-Tunesië zou den echter kleine groepjes Franse mi litairen gestationeerd blijven voor de bediening van radarposten. Waarnemers in Tunesië ver wachten veel heil van het akkoord tussen beide landen. Men verwacht dat de basis Bizerta die sinds februari jongstleden gesloten is, snel zal worden heropend en-dat de vriendschap tussen Tunesië en Frankrijk die door het ak koord weer kans van leven krijgt, voor Frankrijk van veel belang zal zijn bij de oplossing van de moeilijkheden in Noord-Airika. Vanavond zal de Veiligheidsraad van de Ver. Naties bijeenkomen ter behan deling van de Tunesische en Franse klachten die bij dit lichaam zijn inge diend. Hoewel na het bekend worden van het bereikte akkoord verwacht werd dat de klachten zouden worden ingetrokken schijnt dat met name Tu nesië toch niet van behandeling wenst af te zien. De raad zal echter niet veel meer kunnen doen dan zijn tevreden heid over het akkoord uitspreken en het debat over de kwestie voor onbe paalde tijd verdagen. De regeringsgezinde Statenleden op de Nederlandse Antillen hebben een zo spoedig mogelijk ie houden verga dering van de Staten aangevraagd met als enig agendapunt: bespreking van de wenselijkheid het statuut en andere rijkswetten te herzien. De nieuw benoemde gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, Is vanmorgen met zUn echtgenote in Hollandia aangekomen. Na de begroe ting ov het vliegveld en de inspectie van de gewapende macht, begaf dr. Platteel zich naar zün ambtswoning op Noordwijk. In een openbare vergade ring van de raad van diensthoofden heeft hü het gouverneurs-ambt enige uren later officieel aanvaard. In deze vergadering werd dr. Plat teel toegesproken door de waarnemend gouverneur, de heer J. C, Baarspul waarna de nieuwe gouverneur ge waagde van bewondering voor de wer kers in Nieuw-Guinea, die te midden van vaak weinig aanmoedigend poli tiek rumoer hun dagelijkse arbeid ver. richten en hebben bevochten, dat het het land zienderogen vooruitgang heeft geboekt. „Ik kan u de verzekering geven, dat talrijke instanties en personen in Ne derland achter u staan en hartelijk medeleven," aldus dr. Platteel, die ver der verzekerde dat de autochtone be volking meer en meer bij de opbouw van het land zal worden ingeschakeld. Hij eindigde met een bode tot God voor kracht en wijsheid bij de vervul ling van de moeilijke taak. (Van onze correspondent) „Mijnheer Versnel van de Televisie- stichting", de uit een psychiatrische inrichting te Utrecht ontvluchte Max M Zdie de vorige week de organi satoren van üe Avondvierdaagse in Goud, bij de neus heeft genomen, is in Amsterdam aangehouden Hij werd gezoebi door de politie van Utrecht, Gouda, Leiden en Amersfoort De pseudo-televisieman liep in Amster dam tegen de lamp. toen hij zich uit gaf als ambtenaar van Bouw- en Wo ningtoezicht en kans zag een» vrouw voor f 200 op te lichten. Het Nederlandse koninklijke paar is gisteravond om kwart over acht na een tweedaags bezoek aan de wereld tentoonstelling van het Brussels vlieg veld Meisbroek naar Nederland terug gekeerd. Koning Boudewjjn was mee gegaan naar het vliegveld om afscheid te nemen; van de overige leden van de Belgische koninklijke familie had het Nederlandse vorstenpaar al In kasteel Laekcn afscheid genomen, H M. koningin Juliana en Z.K H. prins Bernhard hebben gistermiddag nog bezoeken gebracht aan niet min der dan zeven paviljoens, waarna zy een cocktailparty op de Belvedère bij woonden. Een grote menigte drong op, toen hel koninklijk paar het paviljoen van de Sowjet-Unie betrad. Een kordon van meer dan dertig politie-agenten be schermde hier de Koningin en haar gevolg. De stand, waar de spoetnik staat opgesteld, trok allereerst de be langstelling. Dc secretaris-generaal van de Ver. Naties heeft een zeer dringend beroep op de regeringen van enkele landen, waaronder Nederland, gedaan om een aantal officieren ter beschikking te stellen van de waarnemersgroep in Li banon (de Unogil), De Nederlandse regering heeft aan dit verzoek van de secretaris-generaal voldaan door acht officieren aan te wijzen. Zes officieren die oorspronkelijk waren aangewe zen voor de bestandscommissie van de V.N. in Israel zouden vandaag recht streeks van Schiphol naar Beiroet vertrekken. Twee officicien zullen op korte ter mijn volgen. Voor de bestandscommis sie van .Ie V.N. in Israel zullen andere officieren worden aangewezen. De zes officieren, die vandaag van Schiphol naar Beirouth zouden vertrek ken, zijn majoor C. L. Trieling en de kapitein G. C. van Gorcum, M de Boer F. van Gir.kel, W. L. M. Kruse en W de Vries. Allen behoren tot de infan terie. van het bureau. Enig strafbaar feit kan hem vooralsnog niet ten laste worden gelegd. De exploitatie van het bureau is de man boven het hoofd gegroeid. De afwikkeling van de zaken moet momenteel in de civiele sector worden gezocht. De Hagenaar, die het bureau op richtte, moet gemeend hebben, dat hij met een gering aanvangskapitaal en verder met de vooruitgestorte huur bedragen bungalowkampen kon bou wen. Hij bestelde de onderdelen voor vele bungalows en plaatste adverten ties, waarin hij deze te huur aanbood. Zeer vele vakantiegangers gingen op deze advertenties in en zy stortten zonder verdere informaties de huur bedragen De materialen voor de bungalows werden wel aangevoerd, maar daar by voorbeeld invoerrechten niet werden betaald, bleven zy aan ae grens liggen. Zo vond de opbouw, wegens gebrek aan imancien, niet plaats. Vakantie gangers, die zich naar hun bungalow wilder begeven, moesten constateren, dat d? betrokken terreinen leeg waren. De eigenaar stelde vergeefs pogin gen in het werk voldoende financiën 'er beschikking te krijgen. Ook geluk te he. niet het bureau door een ander bureau te laten overnemen. Voor de gedupeerden staan enige w°gen open om hun schadevergoe ding te krijgen. Zij kunnen langs de civielrechtelijke weg schadevergoeding eison, maar ook is eenn mogelijkheid he' aanvragen van het faillissement van het bureau, i.e. de eigenaar. Het is echter de vraag of de uitkering dan groot zal zijn. De voorhoede van de Indonesische regeringstroepen, die op Noord-Ceiebes een offensief tegen de rebellen zijn be gonnen, heeft thans in totaal zeven plaatsen veroverd, aldus werd dinsdag avond in Djakarta bekendgemaakt, In het legercommuniqué werd mee gedeeld. dat de strijdmacht, die masui- dag bij het dorp Kema landde, „harte lijk" werd begroet door de plaatselijke bevolking. Een rebeilen-oficier zou zich met dertig man hebben overgegeven. Volgens het communiqué is ook een hoeveelheid wapens buitgemaakt. Voordat het Nederlands Koninklijk Paar gisteren uit Brussel vertrok, po seerden de beide koninklijke families in de paleistuin te Laeken. Van links naar rechts: koningin Juliana, ex-ko ning Leopold, prins Bernhard, koning Bnudewijn, prinses Liliane en prins Albert. In het midden de prinsessen Marie-Christine en Marie-Esmeralda. ZELDEN ls een Derlcht over een politieke terdoodveroordeling en terechtstelling met meer ontsteltenis en afgrijzen ontvangen dan dat be treffende de voormalige Hongaarse premier Imre Nagy, van de „held van Boedapest," kolonel Maleter, en van nog twee andere Hongaren. Wij spreken onze grote droefheid uit over de dood van deze vier mannen, die zich met hun gehele persoon had den ingezet voor de zaak van hun land en hun volk. Nagy en Maleter waren twee voor malige communisten, die zich op het beslissende uur wisten te bevrijden uit de strik, waarin Sowjet-Rusland hun vaderland gevangen nad, In een fi guur als Nagy heeft meD nog de na werking kunnen opmerken van de cal vinistische opvoeding, die hij van huis uit had meegekregen. Deze sombere verrassing van de 17e juni precies vijf '.aar na de opstand in Oost-Berlijn treft het hart te die per om twee bijkomende redenen. De ze terechtstellingen hebben slechts plaats kunnen vinden op de grondslag van een dubbel vuig verraad jegens Nagy en Maleter. De tweede reden is, omdat gemeend werd, dat de Sowjets (wie anders moeten hier al lereerst aansprakelijk gesteld wor den?) althans dit lugubere deel van de Stalinistische erfenis zouden hebben verzaakt Het ls een schromelijke misvatting. De weerslag van dit gebeuren, ook in zake de betrekkingen tussen Oost en West kan niet gering zijn. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gisteren, dat de Hongaarse oud-premier Nagy en de met hem terechtgestelde personen, „de eerbied van de Jtehele mensheid ver dienen". Een woordvoerder van het Foreign Office las op dc dagelijkse persconfe rentie deze verklaring voor: „Mr. Nagy werd op wettige wijze aangewezen als hoofd vun de regering, weike probeer de Hongarije vrij en onafhankelijk te maken. Gen. Iaicter was een militair, die moedig voor hetzelfde doel gevoch ten heeft. Door buitenlandse interven tie werden zij verslagen. Imre Nagy werd gearresteerd ondanks het feit, dat hem door het regiem-Kndar, dat door het Sowjet-leger aan Hongarije opgelegd werd, een vrijgeleide gegeven was. Gen. Maleter werd gearresteerd, ter wijl hij onderhandelingen voerde over de evacuatie van de Sow jettroepen uit Hongarije. Zij en degenen, die met hen gevochten hebben, verdienen de eer bied van de gehele mensheid." Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, noemde de terechtstelling van de Hongaarse oud-premier Imre Nagy een nieuwe stap naar de terugkeer tot wrede ter reur. Hy merkte op, dat de terechtstelling van Nagy een schending was van het hem verleende vrijgeleide. Dulles zei, dat de terugkeer naar het terrorisme, zoals dit onder Stalin in praktijk gebracht werd, plaats vindt ondanks het feit, dat de Sowjet-premier Chroestsjew in 1956 op het 20ste partij congres de stalinistische methoden krachtig veroordeeld had. De Indiase Congrespartij van premier Nehroe heeft de terechtstelling van de Hongaarse verzetsleiders veroordeeld De executies moesten volgens een woordvoerder van de partij „een waar schuwing zijn voor diegenen in India, die dwaasweg de communisten volgen". Zij noemden de terechtstellingen een nieuw voorbeeld van „hoe weergaloos de communisten kunnen zijn om hun doeleinden te bereiken". In de Zwitserse nationale raad ver klaarde de president na het beëindigen van de ochtendzitting, dat het Zwitser se volk „met diepe gevoelens van af schuw" had vernomen van de terecht stelling van „de wettig gekozen pre mier, Nagy, en zijn minister van De fensie, Bal Maleter". Radio Boedapest noemde do ter dood gebrachten „verraders" en zei verder: „Hef is duidelijk, dat het Westen tranen zal laten by het verlies van zijn bond-1 genoten en bij het in rook opgaan van zijn hoop.' Na anderhalf jaar grondig onderzoek zijn de verraders veroor deeld. Zy verrieden hun vaderland en er is geen groter misdaad dan iets der gelijks. Deze misdaad wordt in elke gemeenschap met de dood gestraft. Nagy greep de macht van het volk en werd gevonnist geheel in overeenstem ming met de socialistische rechtsple ging. Men kan redetwisten over een verschil van ideologische opvatting. Maar hij organiseerde een tegenrevo- lutie, die tot moordpartijen en bloed vergieten leidde. Men zou verwacht hebben, dat hü hieraan een eind zou hebben gemaakt. Maar hü volgde de gemeenst mogelijke politiek en opende onze grenzen voor de vijand. Het Russische partijblad Prawda schrijft dat „de Hongaarse arbeiders de terdoodveroordeling van Nagy en Maleter met grote voldoening hebben vernomen en dat alle lagen, van de be volking het vonnis eenstemmig hebben goedgekeurd. De pers in communistisch China noemt de terechtstelling „een goed be richt". Zij waarschuwt Joegoslavië niet dezelfde weg te volgen als Nagy en zyn medewerkers. „Het is onmogelijk", schrijft het Fekingse volksdagblad» „de zdak Nagy niet in verband te bren. gen met de rol die Joegoslavische re visionisten inde Hongaarse 'opstand hebben gespeeld. .Wat wa* dat een sehandelyke rol". "Eërt functionaris van"de Poolse com munistische partij verklaarde echter: „De terechtstelling is erger dan een misdaad. Het is fout." Deense studenten hebben dinsdag ramen van de Russische ambassade in Kopenhagen met stenen ingegooid als protest tegen de executie van Nagy en Maleter c.s. De politie moest kracht dadig ingrijpen om de betogende stu denten te verspreiden, In de Noorse hoofdstad Oslo zonden Hongaarse stu denten vanmiddag betogingen houden. De Hongaarse minister in balling schap, mevrouw Anna Kethly, heeft dinsdag de Verenigde Naties telegra fisch vanuit haar verblijfplaats in Mdnchen verzocht Hongarije uit de volkerenorganisatie te stoten. Het voorontwerp opent de mogelijk heid vestigingseisen te stellen voor ondernemers In de landbouw. Het sluit aan op de regeling, die voor onderne mingen op het terrein van handel en nijverheid is neergelegd in de Vesti gingswet Bedrijven 1954 In feite zullen deze vestigingseisen alleen gelden voor hen, die i i» de toekomst het landbouwbedrijf willen gaan uitoefenen. Het vooront werp gaat er namelyk van uit, dat allen, die het landbouwbedrijf thans regelmatig uitoefenen, zonder nader onderzoek de vereiste vergunning verkrygen, indien deze tijdig wordt aangevraagd. De kern van de voorgestelde regeling houdt in, dat voor het uitoefenen van een bepaald soort landbouwbedryf ver. gunning van het Landbouwschap kan worden vereist. Een dergelyke ver gunning wordt alleen verleend, Indien wordt voldaan aan bepaalde eisen, die betrekking kunnen hebben op vakbe kwaamheid, handelskennis en krediet waardigheid. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een in betekenis afnemend ge bied 'van hogedruk. De koele lucht, die er omheen stroomt, ls de afgelopen nacht ook over Nederland uitgevloeid, waardoor de temperatuur nu belangrijk lager 1» dan gisteren, toen In het binnenland nog tem peraturen van 24 en 25 1 graden werden bereikt. Plaatselijk In het oosten van het land had deze warmte toon onweer tot gevolg in Zuid-Limburg en het aangren. zende deel van Belglé en West-BuiUiand kwamen zelfs enkele zware buten voor. Een bij net gepasseerde koufront behorend ge bied met lichte regen trok vanochtend nog over het zuiden ên zuidoosten van ons land. Geleidelijk komt het weer nu onder Invloed van eén rug van hogedruk. Voor morgen wordt daarom droog weer met ?onnige perioden verwacht. Het giet er echter naar uit, dat niet op standvastig weer kan worden gerekend. Op de oceaan komt een tamelijk krachtige westelijke tot zuidwestelijke stroming totontwikkeling waardoor fronten na mor. -vond gemak kelijker tot West-Europa .tuien kunnen doordringen.

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1