kunstpolitiek a oproep van DagHammarsk oeld Zes ed. waarnemers van chipliol vertrokken V.S. zullen ingrijpen als Libanon het vraagt R usland zal ultimatum stellen Rechter verwijst magnetiseur naar prof. Tenhcieff Nog meer Britse troepen naar Cyprus Drie officieren overgeplaatst 'olï treedt af f*aM£n? f rans-1 unesiseh geschil in -raad LAATSTE NIEUWS Djakarta verovert vliegveld Menado Spoedig nog twee officieren naar Beiroet Wanneer Ver. Naties niet kunnen helpen Hammarskjoeld in Beiroet Doden op de weg Vrouw redde haar kinderen uit vuur Antillen verwachten kabinetscrisis Gomoelka razend over Hongaarse executies Bitoeng in handen van Djakarta Veranderlijk iveer WIN f1000.- r „TIJD NOG NIET RIJP VOOR EURO-KLOK" ZEGT MR. STRUYCKEN DIPLOMATEN IN WASHINGTON: dan NEUROTONIC 111 nONT>ERWAfi 19 JUNI 1958 Directeur: H. DU) KUJG ZESTIENDE JAARGANG No. 4020 s Hoofdredacteur: Dr. J A H J S KKULNS SLUT Hammarskjoeld had voor zijn vertrek uit New York een viertal regeringen gepolst over de mogelijkheid van het zenden van een aantal militairen naar de Libanon. Behalve tot Nederland was het verzoek gericht tot*Italië, Ceylon en Birma. In totaal is om driehon derd man gevraagd. De Nederlandse regering overweegt de tachtig man waaronder officieren en onderofficieren te recruteren uit de commandotroe pen in Roosendaal. Wanneer de militairen naar de Libanon zullen gaan, zullen ze in opdracht van de Veiligheidsraad toezicht houden op grensoverschrijdingen langs de LibaneesSyrische grens. Zaterdag weer bussen in Londense straten? k/eAëófen cot owze c*\ A/tpüerU q.e/cccAt'/ GEEN LERING ZITTING IN HILVERSUM GESCHORST Van basiscommando Russisch straalvliegtuig andt op 5 juli op Schiphol IMCOS ttoiieraam. tvilie Ot» Wlttlïtriuit ju leiet 1157U0 U. Postbus <112 - Postgiro Nc 424519 Kluchiendierisl «boonementen 18 do1» ju uur Zaïerdugs 1718 uur. Telefoon 115700. c*U ravenhaxe Huvgennplein l Tele: 180467 -5 lijnen). Pustbus 10») Pantglrc No. 424867. (Clacntenotenat: 18-5019.30 u Telel. 062569. Schel feriplem 3 Postgiro No 424208 reicfoon 4570 K.achiendicnst ns 17JO uur 1314 bange Kerkstraat 24 b Telefoon 67662. Abonnementsprijs 61 cent per week f 2,65 per maand, 7.80 per kwartaal. Losse nummers 15 eest Verschijnt daceHIka Dordrecht Schiedam: (Geldig tot morgenavond) VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Morgen; Zon op: 4.19 Maan op: 8.00 Onder: 21.03 Onder: 22.27 (Van onze kunstredacteur) IN „Anti-revolutionaire Staatkun de" (mei 1958) schrijft de heer S van Tuinen litt. drs. over „Kunstpoli tiek In gewest en gemeente". In dit ar tikel geeft de auteur een overzicht van de mogelijkheden en moeilijkheden, die zich bij het voeren van kunstpoli tiek voordoen. De heer Van Tuinen begint met te vragen of net voeren van een cultuur politiek in a.-r. kring aanvaard wordt als noodzakelijk en of het voeren van een a.-r. cultuurpolitiek mogelijk is Hij antwoordt dan dat op beide vra gen een voorzichtig ja-woord past. Wij zijn het in zoverre met de auteur eens, dat hier een ja-woord past, zij het niet een voorzichtig ja-woord. Wij willen erop wijzen, dat het artikel handelt over kunstpolitiek, en dat reeds in de eerste regel van cultuurpolitiek sprake is. De kunstbeoefening is slechts een van de vele cultuurterrei nen; haar te zien als representante bij uitstek van de cultuur lijkt ons beslist onjuist. Dat politiek, dus ook a.-r. poli tiek, zich bemoeien moet met de cul tuur, waarbij zij tevens met de kunst te maken krijgt, lijkt ons. gelet op de levensharmonie, voor geen ontken ning vatbaar. Het gaat er maar om, welke inhoud aan die politiek gegeven wordt. Het gaat om de richtlijnen. Deze richtlij nen bepalen in samenspel met de prak tijk methode en doel. Het zich opeen bepaald terrein volstrekt afzijdig hou den kan zeer wel als kunstpolitiek worden aangemerkt. Wanneer de heer Van Tuinen dan ook schrijft, dat een principiële ver dediging niet noodzakelijk lijkt, maar dat het wenselijk zou kunnen zijn de principiële grondslag in onze kring weer eens aan de orde te stellen, gaat hij uit van de gedachte, dat kunstpoli tiek per se inhoudt, dat bestuurlijk in het kunstleven wordt ingegrepen Terecht wil hij daarover hernieuwde bezinning. Kunstpolitiek betekent voor ons echter iets heel anders: het is naar de wijze van de politiek bezig zijn met de kunst. Hierover is geen principiële bezinning n lig. Die is er slechts* no dig ten opzichte van de richtlijnen. O DE overheid is er tot heil van de natie; in de politiek ontmoeten overheid en volk elkander; een kunst politiek zal dus moeten uitgaan van een helder inzicht in de taak van de overheid ten opzichte van de kunst. Wij zien die taak als volgt. De over heid moet de vrijheid van de kunst verdedigen en zij moet een gunstig kli maat scheppen voor de ontwikkeling van de kunst. Zij gaat daarbij uit van de gedach te, dat een geestelijk volwassen volks gemeenschap kunst zal voortbrengen en dat kunst het resultaat is van een ingeschapen scheppingsdrang. Die scheppingsdrang kan niet anders dan tot schade van de volksgezondheid worden onderdrukt, of, wat op hetzelf de neerkomt, van boven af worden geleid. De kunst in totalitair geregeer de landen dient als slavin een vreem de meester: niet de mens uit zich, maar het regime. Overheidsbemoeiing met de kunst is dan ook een hachelijke onderneming. Hoe spoedig worden hier grenzen overschreden! Het is onze overtuiging, dat slechts het verdedigen van het goed recht van een vrije kunstuiting, uiteraard binnen de door de wet ge stelde grenzen, en het bevorderen van de ontwikkeling der kunst in het alge meen. voor de overheid geoorloofd is. Als eerste conclusie zien wij, dat de overheid dus nooit richtinggevend mag bezig zijn. Het scheppen van een gunstig kli maat voor de kunst roept vele prakti sche vragen op. Alleen al het feit. dat bepaalde kunstuitingen gevaarlijk voor de geestelijke volksgezondheid kunnen zijn, maant hier tot voorzich tigheid. Psychologisch gezien is de vrije ex pressie van zeer veel nut; een waar lijk levend mens zal zich altijd willen uiten. Echter het resultaat hiervan kan getuigan van een verderfelijke geest Die verderfelijke instelling kan ook bij instanties of personen voorko men. die als orgaan van de overheid fungeren en dat klimaat moeten schep pen. Op deze wijze kan in de kunst door middel van de overheid richting gevend worden ingegrepen Nog nader hopen wij in te gaan op de vraag, hoe een gunstig klimaat voor de kunst kan worden geschapen, zonder dat de vrijh-aid van de kunst wordt aangetast en zonder dat nega tieve Instellingen ai te veel kans krij gen het kunstleven te beheersen. Dat dit laatste geschreven moet worden, behoede ons voor een over waardering van de kunst: kunst kan in haar uitingen verderfelijker zijn dan een epidemie. Be veiligheidsraad der Ver. Naties heeft gisteravond de discussie over het ?rans-Tiinesische geschil gesloten, daar beide partijen meedeelden tot overeen- (temmlng gekomen te zijn. Regering houdt troepen voor Libanon gereed (Van onze Haagse redacteur) DE Nederlandse regering is in beginsel bereid tachtig man com mandotroepen naar de Libanon te zenden. 01 de Nederlandse troepen inderdaad naar het land zullen ver trekken, hangt af van nadere mededelingen van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, die vannacht in Bei roet, waar het toen vry rustig was, is aangekomen. Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft bekendgemaakt, dat regeringstroepen het vliegveld van Menado hebben bezet. Gistermiddag zijn zes Nederlandse beroepsofficieren, uitgekozen door de minister van Oorlog en de chef gene rale staf, van Schiphol per KLM- vllegtuig naar Libanon vertrokken ter uitvoering van hun taak als waarne mer in dit land voor de Verenigde Na ties. Het verzoek aan Nederland om deel te nemen aan de te vormen groep waarnemers, die uit ongeveer honderd leden van vele landen zal bestaan, was in het begin van* deze week ontvangen van Dag Hammarskjoeld. Spoedig zullen nog twee Neder landse officieren het zestal, dat gis teren vertrok, nareizen. Bovendien zijn twee andere Nederlandse mi litairen, de kapiteins der infanterie J. A. Bor en'J. J. M. Antonetti, die al bij de bestandscommissie voor Palestina als waarnemers fungeer den, uit Jeruzalem in Beiroet aan gekomen. Ook zij zullen daar tijde lijk als waarnemers blijven. De hele groep officier-waarne mers zal in Libanon onder commando van de Noorse generaal Odd Bull staan. Zij moeten verzekeren dat er geen illegale overschrijding van de Libanese grens plaats heeft. Zes Nederlandse officieren zijn gis teren naar Libanon vertrokken. Het zijn v.l.n.r. majoor C. L. Trieling en de kapiteins G. C. van Gorcum, M. de Boer, F. van Ginkcl, W. L. M. Kruse en W. de Vries. i De Verenigde Staten, die hun zesdo vloot in de Middellandse Zee hebben, zullen niet werkloos blijven toezien wanneer de toestand voor de pro- westerse Libanese regering van presi dent Chamoun te kritiek wordt en Li banon voor een volledige chaos komt te staan. Dit is in officiële kringen te Washington te kennen gegeven. Een Amerikaanse actie zou echter pas beginnen als daartoe een recht streeks verzoek is gedaan door presi dent Chamoun. Tevens zou daarbij moeten vaststaan dat de Verenigde Na ties niet snel genoeg zouden kunnen m&A - Op de Jaagweg tussen Beets en Oosthuizen is de 70-jarïge G. Bark uit Etersheim om het leven gekomen, toen hy bü het oversteken van de weg door een auto gegrepen werd. Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed vrijwel onmiddellijk. 9 Het tweejarig dochtertje van de fam. Grendelman in De Krim (gem. Gramsbergen) is door een vrachtauto overreden en korte tijd later aan de verwondingen bezweken. Het kind was onder de auto gekropen toen deze stil stond. Afgevaardigden van de Britse vak bond van transportarbeiders en verte genwoordigers van de stakende Lon dense buschauffeurs zijn tot een „vre- desformule" gekomen, die wellicht zeer spoedig een einde kan maken aan de Londense busstaking Morgen zullen de stakers zich over de formule moeten uitspreken. Als alles gunstig verloopt, kunnen de iode dub beldeksbussen zaterdag weer in de •uapfj-i psjspjooq asjug ap uba ua;ejqs Een enorme hoop verwrongen metaal en versplinterd hout was alles wat er overbleef van een grote truck met op legger, die gisteravond op rijksweg 2. ter hoogte van Loenersloot, tegen de leuning van het viaduct jver de weg naar Hilversum botste. De wagen van een firma uit Zaandijk raakte enige tientallen meters voor bet via duct, op weg van Utrecht naar Amster dam, in de berm en sleurde enkele borden mee alvorens de leuning te rammen. De twee inzittenden kwamen met een paar schrammetjes en de schrik vrü! (Van een onzer verslaggevers) De warring van de familie J. Breure aan de Osdorperweg te Osdorp is gis teravond totaal afgebrand. De echtge note van de heer Breure was juist be zig aardreien te plukken in de tuin. toen zij een van haar drie kinderen hoorde r.uilen. Zij ging het huis bin nen, dat reeds vol rook stond. Sne! bracht zy de kinderen, van wie de oudste Irie jaar en de jongste twee maanden is, rraar buiten. Binnen een kwartier was het hele huis een houten -woning afgebrand. handelen om de situatie meester te worden. Volgens het Libanese blad Le Soir heeft president Chamoun volmacht van de ministerraad gekregen om in geval van gevaar tussenkomst van elke bui tenlandse macht te vragen ter redding van de onafhankelijkheid en het be staan van Libanon. President Eisenhower deelde giste ren op zijn persconferentie mede, dat een optreden van de V.S. in Libanon afhangt van het oordeel van de waar nemers der Verenigde Naties en van secretaris-generaal Hammarskjoeld. Gisteren was het in Libanon over het algemeen betrekkelijk rustig. In Beiroet vochten opstandelingen en leden van de christelijke militie nog om een gevangenis, die door de rebel len was bezet. Het gebouw verwisselde enkele keren van bezitter. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, is vannacht in Beiroet aangekomen. Na een korte rust in zijn hotel is hij besprekingen begon nen met leden van de waarnemers- groep van de Ver. Naties. Hammarskjoeld heeft zich niet dui delijk willen uitlaten over zijn plannen. Niettemin heeft de komst van de secre taris-generaal der V.Ndie een goede reputatie heeft in het Midden-Oosten, enige hoop gewekt in Libanon, dat er een oplossing zal worden gevonden voor de crisis die thans reeds 41 dagen tn het land heerst. In Willemstad verwacht men een kabinetscrisis in verband met de om standigheid, dat de gevolmachtigde minister uit Den Haag is teruggeroe pen voor overleg en dat twaalf leden der Staten een speciale zitting van dat college hebben gevraagd ter herziening van liet statuut. Minister Struycken acht de tijd nog nie- rijp voor een klokhervorming volgens het plan van prof. dr. mr. G van den Bergh. Invoering van de „Euro-klok" zou volgens de minis ter pas kunnen worder overwogen als de integratie van West-Europa zov. r gevorderd is, dat de gedachte aan een klokhervorming in begin sel v or geheel West-Europa aan- vaa'dbaar is Minister Struycken schrijft dit aan de Tweede Kamer n a v. het verslag var de kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling van de wette lijke tijd I Advertentie) Levering rechtstreeks van de fabriek Catalogus gratis op aanvrage. DIPLOMATEN in Washington hou den er ernstig rekening mee, dat de Sowjet-Unie binnenkort Polen een ultimatum zal stellen om alle sporen van Tltoisme en westerse gezindheid uit te wissen en een satelliet van Rus land te worden als de andere staten van Oost-Europa. Dit zou dan bij voorbeeld kunnen in houden, dat Polen de hulp die het op het ogenblik ontvangt van de Ver Staten zau moeten weigeren. De Poolse partijleider Gomoelka zou volgens berichten uit Warschau bij het vernemen van de executie van Nagy en Maleter welhaast tot razernij zijn gekomen. Hij zou door het bericht zo zijn aangegrepen, dat men urenlang met met hem kon spreken. Zoals bekend veroordeelde Gomoel ka in mei bij een bezoek aan Boedapest de Hongaarse „contra-revolutie", maar hij zou dit eerst gedaan hebben, nadat hem de verzekering zou zijn gege ven dat Nagy geen zware straf zou krijgen. Op het elfde congres van de Tsjechi sche communistische partij heeft pre mier Siroky de Joegoslavische leiders verweten geen lering te hebben ge trokken uit de gebeurtenissen van de afgelopen maanden ondanks het „ein deloze geduld" waarmee de commu nistische partyen sedert 1940 getracht hebben Joegoslavië te helpen bü het verbeteren van zijn fouten. De Tsjechische partijleider Novotny, Troepen van het Indonesische leger hebben de havenstad Bitoeng, in het nlterstc noorden van Celebes, bezet. Een uui na dc val van deze plaats liepen reeds schepen van de regering in Djakarta de haven ©innen. Amerc eenheden rukken op naar Menado en hebben het dorpje Kasar, op ongeveer dertig km ten zuiden van Menado veroverd. Bij de gevechten in de omgeving van dit plaatsje zyn twee opstandelingen gesneuveld. 27 rebel len werden gevangengenomen. die ook It houding van Belgrado cri- tiseerde, liet doorschemeren dat het in de gelederen van de communistische party in Tsjechoslowaküe nogal broeit. „Vele opportunistische elementen ver bergen '.irh onder de dekmantel van zwijgzaamheid en schijnheiligheid", ai- dus de Tsjechische partijleider. Engeland heeft gisteren zün troepen op Cyprus verder versterkt met een regiment veldartillerie en een groep mariniers met helikopters Ook Is een groep commando's van de Britse ma rine op het eiland aangekomen. Dc totale Britse troepenmacht op het eiland telt nu 30.000 man. Morgen zal nog 2.000 man uit En geland vertrekken. Griekenland heeft woensdag aan Turkije voorgesteld een neutrale commissie te benoemen die beschul digingen zou moeten onderzoeken dat de „anti-Griekse gewelddaden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd. (Van een onzer'verslaggevers) De chef van de generale staf heeft drie officieren, die werkzaam waren bü het basiscommando in Den Haag, vergeplaatst naar de staf van het Eerste Legerkorps in Apeldoorn. Deze overplaatsing is geschied in verband met de ongewenste gang van zaken bü de secties, waarbij deze officieren (twee majoors en een kapitein) wa ren ingedeeld. Er wordt momenteel een huishoudelijk onderzoek ingesteld. Wat precies met „ongewenste gang '»an zaken" wordt bedoeld, kon de Legervoorlichtingsdienst ons heden morgen nog niet meedelen. Deze overplaatsing heeft echter niets te maken met het onderzoek, dat op het ogenblik gaande is bij het Di rectoraat Materieel Landmacht. Het basiscommando gaat over de verzor ging van het legermaterieel. Er %vordt door het basiscommando nooit iets in gekocht. De hittegolf, die India sinds drie weken teistert, heeft reeds aan meer dan vierhonderd personen het leven gekost. De temperatuur daalt thans iets, doch zij is boven Midden- en Noord- India nog steeds hoger dan normaal. (Van onze correspondent) De kantonrechter te Hilversum heeft een zaak tegen de 57-jarige magneti seur en kruidkundige A. Z. uit Bussum, die ervan verdacht wordt onbevoegd de geneeskunst te hebben uitgeoefend, aangehouden nadat overeengekomen was dat de magnetiseur zich voor een deskundig onderzoek in verbinding zal stellen met de Utrechtse hoogleraar in Arivprte ntte) Bereidt U zich voor op het het preparaat, dat Uw zenuwen met verdooft maar Uw geest helder houdt. Premier Zoli van Italië heeft van morgen een bezoek gebracht aan pre sident Gronchi om het ontslag aan te bieden van zyn christen-democratische regering, die een jaar aan het bewind Is geweest. Het aftreden van de regering werd verwacht, nadat bij dc verkiezingen van de vorige maand de christen-de mocraten opnieuw als Itaiie's grootste partij uit dc bus kwamen, maar zich geen absolute meerderheid in het par lement wisten te veroveren. Verwacht wordt, dat de voorzitter van de christen-democratische partij in Itahe. Fanfani, belast zat worden met de vorming van een nieuwe rege ring. w D (Van een orizcr verslaggevers) De Toepolcw 104 A, het modernste Russische straalverkeersvliegtuig, zal op zaterdag 5 juli voor de eerste keer op Schiphol landen. Een groep Russi sche vliegers en technici komt zich die dag op de Amsterdamse luchthaven orienteren. De Toe 104 A draagt de naam van zijn maker: Toepolew, die tweemaal „held van de socialistische arbeid" is, staat bekend ais de grootste vliegtuig bouwer van de Sowjet-Unie. De Toe 104 A vliegt met een snelheid van 1000 kilometer per uur. Het toe stel is berucht om het lawaai, dat zijn vier moteren maken. Op de vliegvelden van Londen en Praag ziet men deze reuzenmachmes dan ook niet zo graag komen. Men is op Schiphol benieuwd of het met dat lawaai inderdaad nogal meevalt, zoals de Russen glimlachend beweren. de parapsychologie, prof. dr. Tenhaeff. De magnetiseur erkende tijdens de zitting dat hij als magnetiseur zieken behandelt. Voor de eerste visite vraagt hij f 4, voor de tweede een rijksdaalder Hij meende een juiste diagnose te kun nen stellen en, hoewel hij geen medi cijnen gestudeei-d heeft, een behoor lijke kennis van de menselijke anato mie te bezitten. Een 25-jarige man uit Soest ver klaarde, als getuige a décharge, dat hij twee jaar geleden met het rechteroog niets meer kon zien. Na twee behande lingen door Z. kon hy, naar hy mede deelde, weer kleuren onderscheiden en na vier weken weer letters. Een 52-jarige koopman uit Culem- borg vertelde sinds 1932 permanent trombose aan een der benen te hebben gehad. De onhoudbare pijn zou echter na de eerste behandeling door de heer Z. reeds verdwenen zijn. Het bleek, dat de verdachte, die reeds in 1952 bij vonnis van de Amsterdamse kantonrechter tot f 25 boete werd ver oordeeld, ook reumatische pijnen en storingen in het centraal zenuwgestel behandelde. Gistermiddag naderde een rug van hogearuk van het westen uit ons land. Onder invloed hiervan klaarde het toen snel op. Ook de afgelopen nacht was »r nog weinig bewolking, maar in de loop 'an de ochtend begon deze voornamelijk in de hogere niveaus geleidelijk dikker te worden. Dit hing samen met een kleine depressie, die bij de noordkust van Engeland tot ontwikkeling is gekomen. Aangezien er boven de oceaan een krachtige wes telijkt bovenstroming is ontstaan, die zich via de Britse eilanden tot in het Noordzeegebied voortzet, gaat deze tepre-.sie zich verder naar het oosten oewegen. Hei weer in ons land krijgt daardoor een veranderlijk karakter In het al- gemeer. zal er veel bewolking zün en oldftsclijk zal er ook enige regen vallen Het aanwezige wolkendek be lemmert de nachtelijke uitstraling. De minimum-temperaturen zullen iaanm belangrijk hoger zyn dan de Tfi'p'rpen nacht. I Advertentie) Weerdienst Londen temt. Komende da gen weinig kans op wer kelijk vast weer. Ofschoon het weekeinde voornametük droog za! zyn, moet men zo nu en dan veel bewolking ver wachten. Eon service van de gezamenlijk* brouwers van hei beste Nederlandse bier een reis van Win binnen 8 dagenI Schrijf op briefkaart hoevee) mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a s 2ondag verwicht. Stuur 3an Het bier is weer best'. Postbus 2200 Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost rijn Wte het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld) Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen) Vorige zondag: 12 7 uur zon geen neerslag De pnjs wordt verdeeld onder de 12 goede voorspellers. WAT 13 IMCOS? Deze International Meteorological Consultant Services worden geferd door de RAF weerkundigen, die destijds het w#«r voor de gealliêerde operaties voorspelden. WEES 2ELK WEERKUNDIGE Hap m een grooi glas M3el bier Als 't smaakt en verkwikt, dan is het bierweer Als 't met smaakt dan hebt u t verkeerde glas gepakt t K namelijk altijd bierweer' BIER IS BEST VOOR 8EI0EN Hij tk ben do! cp B B I* Vriend Bent u met jaloers op Brigitte Bardot, mevrouw?* Zij Pardon, we houden betden van het Beste Bier!' ...dus bierweer!

Trouw / De Rotterdammer | 1958 | | pagina 1